Individuálne hodiny defektológa s predškolákmi. Lekcia defektológie na tému „Vtipné figúrky

07.09.2019

Cieľ: korekcia a rozvoj kognitívnych procesov, berúc do úvahy individuálne a fyziologické vlastnosti dieťaťa.

Úlohy:

1. Rozširovanie predstáv o svete okolo nás.

2. Rozvoj zrakového a sluchového vnímania.

3. Rozvoj dobrovoľnej pozornosti.

4. Rozvoj základných matematických pojmov.

5. Vývoj medzihemisférických spojení.

6. Rozvoj súvislej reči.

7. Rozvoj myslenia.

8. Rozvoj všeobecnej a jemnej motoriky.

Vybavenie: maliarsky materiál: námet „Jar“, obrázky sťahovavých vtákov, vtáčia búdka, vtáčie hniezdo; geometrické ploché magnetické figúrky, magnetická tabuľa, kresba so schematickým obrázkom vtáčika, CD prehrávač, CD disk, hračka „Kačka s káčatkami“, pšeničné zrnká, počítadlo, rôznofarebné tanieriky, karta úloh, „Vtáčie hniezdo“ Manuálny.

Plán lekcie

Organizačný moment

Hlavná časť

1. Zapamätajte si mená sťahovavých vtákov a ich hlasy z prezentovaného obrazového materiálu.

2. Čo jedia vtáky? Nakŕmte káčatká (zrná naložte na farebné taniere).

3. Predstavenie dramatizovaných piesní „Červy“ a „Spider“.

4. Vytvorte vtáčika z geometrických magnetických tvarov podľa predlohy a pomenujte časti tela vtáčika.

5. Dynamická pauza. Vonkajšia hra „Vtáky-zvieratá“.

6. Zakryte zviera a jeho domček farebnými hranolkami.

7. Recenzia príručky „Bird’s Nest“ (tvar, veľkosť, materiál atď. vlastnosti hniezda a vajec).

Zhrnutie lekcie

Priebeh lekcie

Organizačný moment

Dnes máme hostí, pozdravme ich: "Ahoj!"

Ahoj!

Pozri sa na obrázok. Sneh sa roztopil, objavila sa zelená tráva, počasie sa oteplilo - to znamená, že zima skončila a aké ročné obdobie prišlo?

Jar. (Zima. Leto. Jeseň.)

Na jar sa k nám vracajú sťahovavé vtáky z teplejších podnebí...

- ...vtáky.

Hlavná časť

1 . - Správny! Teraz sa pozrite na tieto tri obrázky, zobrazujú sťahovavé vtáky. Pomenujte ich.

Hus sa kváka „Ha-ha-ha“, kačica kváka „Kvak-kvak“.

2. - Povedz mi, čo jedia vtáky?

Semená, húsenice, červy, pavúky.

Objaví sa hračka kačica s káčatkami a žiada, aby jej káčatká nakŕmili zrná, každé po 3.

Nakŕmme káčatká zrnom, ako požiadala matka kačica.

Dieťa ukladá zrná na farebné tanieriky, pričom počíta po troch.

Majú všetky káčatká tri zrnká?

Nie ano).

Vezmite si toľko, aby mali všetci rovnaké množstvo.

Dieťa hlási chýbajúce zrná.

3 . - Teraz sa naše dlane a prsty zmenia na červy a pavúky a budeme im spievať.

Učiteľ logopéda a dieťa oproti sebe prednesú na hudbu dramatizované piesne.

4 . - Teraz dokončíme náš jarný obrázok. Je na ňom kvet, krík, slnko a vtáčia búdka. Kto môže bývať v tomto dome?

Starling (vták).

Správny! Urobme si špaka z magnetických figúrok. Tu je ukážka.

Dieťa plní úlohu na magnetickej tabuli, keď stojí pri stojane

Pomenujte časti tela vtáka.

Hlava, telo, chvost, krídla, zobák, oko.

Z akých tvarov sa skladá hlava, chvost, zobák, telo a oko?

Hlava, telo a oko sú kruhy, chvost a zobák sú trojuholníky.

5 . Dynamická pauza

Učiteľ rečového patológa pozýva dieťa, aby hralo hru „Vtáky - Zvery“.

Keď pomenujem vtáka, mávaj rukami ako vtáčie krídla. Keď pomenujem zver, sadnite si.

6. - Výborne! A teraz si sadneme za stôl a nájdeme pre každé zvieratko jeho domček.

Dieťaťu je ponúknutá kartička, na ktorej potrebuje obložiť zvieratko a jeho domček farebnými žetónmi.

Dieťa obloží zvieratko a jeho domček čipmi rovnakej farby.

Výborne! Urobil si to.

7 . - Vtáčiu búdku pre škorca vyrába človek. Ako nazývame domček, ktorý si vtáčik robí sám?

Ak máte problémy s odpoveďou, zobrazí sa obrázok hniezda.

Nest.

Chceli by ste vidieť skutočné vtáčie hniezdo s vajíčkami?

Áno! (Nie.)

Pozrime sa na to. Z čoho je to vyrobené?

Z vetvičiek a trávy.

Aký je tvar hniezda?

Okrúhly.

Čo je v hniezde?

Semenníky a perie.

Aké semenníky?

Malé, farebné.

- A čo perie?

Ľahké, teplé.

Zhrnutie lekcie.

Hodnotenie aktivity dieťaťa.

Dnes sme hrali, spievali pesničky, dokončili ste obrázok, videli skutočné vtáčie hniezdo: čo sa vám najviac páčilo alebo na čo ste spomínali?

Vtáčie hniezdo s vajíčkami, obrázok so škorcom, matka kačica s káčatkami.

Dnes ste naozaj tvrdo pracovali!

Ciele:

Vzdelávacie:

- stimulovať kognitívnu aktivitu;

– rozvoj porozumenia reči;

– aktivizovať, rozširovať expresívnu reč, obohacovať lexikálnu slovnú zásobu;

– rozvíjanie schopnosti napodobňovať a zvládať komunikáciu všetkými dostupnými prostriedkami (výrazný pohľad, ukazovacie gesto, „ľahké“ slová, onomatopoje, slová);

- upevniť vedomosti dieťaťa o jeho mene, častiach tváre a tela a činnostiach v prostredí.

Opravné:

– naučiť dieťa upierať pohľad na predmet, sledovať jeho pohyb pohľadom;

– rozvoj všeobecnej a jemnej motoriky, zrakovo-motorickej koordinácie;

– rozvoj artikulačného aparátu;

– vytvorenie správneho ústneho výdychu

- zmierniť stav vnútorného nepohodlia.

Vzdelávacie:

– vzdelávať deti v produktívnych spoločných aktivitách, nadväzovaní pozitívneho emocionálneho kontaktu a vytváraní dôverného prostredia.

Vybavenie: miska s vodou, malý uterák, Chupa Chups, pohár vody, slamka na koktail, počítačová hra „Svet okolo nás“, obrázky s obrázkami, spoločenská náučná hra s obrázkom tváre, pieskovisko, bábika.

Priebeh lekcie.

  1. Organizovanie času.

Moment prekvapenia: klop, klop, klop. Kto to klope? Ach, prišla nás navštíviť bábika Lala.

Áno, dnes som prišiel (meno dieťaťa), chcem sa s ním hrať. Pozri, (meno dieťaťa), ako moje nohy dupú po ceste - dup, dup, dup. Moje ruky tlieskajú, tlieskajú, tlieskajú.

(meno dieťaťa) pozri, opakuj po mne. To sú ruky (obe ruky sú zdvihnuté hore), to sú nohy (striedavo dupú oboma nohami). Výborne, (meno dieťaťa).

(meno dieťaťa), Lyalya sa tak ponáhľala k nám, že sa nestihla umyť trochou vody. Pomôžme jej!

Na stole je pripravené umývadlo s vodou a malý uterák.

Spolu s dieťaťom umývame Lyalyu pod rýmom so zameraním na štruktúru tváre - oči, ústa, nos, líca.

Voda, voda, umyte mi tvár,

Aby sa ti leskli oči,

Aby tvoje líca boli červené,

Aby sa ti smiali ústa,

Aby sa zub uhryzol.

Ďakujem (meno dieťaťa), teraz je Lyalya taká krásna a umytá.

Teraz sa ukážte, kde máte oči, kde máte ústa, kde máte nos, kde máte líca (ak dieťa len ťažko ukazuje časti tváre samo, pomáhame mu metódou ruka v ruke ).

  1. Prvky masáže tvárových svalov dieťaťa: Končekmi prstov si pohladkajte časti tváre (použite metódu ruka v ruke).

Dážď, liať, liať, liať.

Na mne a na ľuďoch.

Kvapkať, kvapkať, kvapkať.

Keď prší, ukážme prstami na čelo, na oči, na líca, na nos, na ústa.

  1. Artikulačná gymnastika.

Dieťa a dospelý sú pred zrkadlom, kde sú viditeľné tváre dospelého a dieťaťa (pre kontrolu správnosti cvikov).

  1. Cvičenia na rozvoj pohyblivosti pier:

- Usmievajte sa.
Udržujte svoje pery v úsmeve. Zuby nie sú viditeľné.

Proboscis (Trubica).
Vytiahnite pery dopredu pomocou dlhej trubice.

Plot.
Pery sú v úsmeve, zuby sú zatvorené v prirodzenom zhryze a sú viditeľné.

– Hryzenie a škrabanie najprv hornej a potom spodnej pery zubami.

– Úsmev – Tuba.
Potiahnite pery dopredu pomocou trubice a potom ich natiahnite do úsmevu.

  1. Dynamické cvičenia pre jazyk(v počiatočnej fáze používame spevnenie jedla, môžete použiť lízanku - chups, sirup na vatovom tampóne).

Lahodný džem.
Ústa sú otvorené. Pomocou širokého jazyka si olíznite hornú peru a posuňte jazyk do zadnej časti úst.

- Poďme si olízať pery.
Ústa sú mierne otvorené. Oblizujte najprv hornú, potom dolnú peru do kruhu.
Sledujte.
Ústa sú mierne otvorené. Pery sú natiahnuté do úsmevu. Špičkou úzkeho jazyka striedavo siahajte na učiteľov počet ku kútikom úst.
Hojdačka.
Ústa sú otvorené. S napätým jazykom siahnite na nos a bradu, prípadne horné a dolné rezáky.

3. Cvičenie na rozvoj pohyblivosti dolnej čeľuste

– Napodobňovanie žuvania so zatvorenými a otvorenými ústami.

  1. A teraz sa vy a Lyalya zabavíte a zahráte si „ukážky“.
  1. Dychové cvičenia.

Hrali sme sa pred zrkadlom a teraz si trochu oddýchneme.

Herná búrka v pohári (do pohára sa naleje voda, pripraví sa slamka na koktail). Hra sa hrá napodobňovaním dospelého.

Trubičku si vložíme do úst, silnejšie sa nadýchneme nosom, silnejšie fúkneme do hadičky a vidíme veľa bublín.

  1. Použitie IKT:

Hra „Svet okolo nás“, časť: štruktúra tváre. Prezerajte si vzdelávacie fragmenty na dotykovom paneli po dobu 5 minút.

Po ukázaní diapozitívov ponúkame dieťaťu obrázky z hry, vytlačené na farebnej tlačiarni (štruktúra tváre). Požiadame dieťa, aby na obrázku ukázalo, kde sú oči, kde sú ústa, kde nos, kde sú líca.

  1. odraz:

Ponúkame dieťaťu spoločenskú hru s obrázkom tváre. (Časti modelu tváre sú odtrhnuté a pripevnené suchým zipsom). Najprv dieťaťu predložíme kompletný obrázok, potom odstránime pripojené časti a požiadame ho, aby obrázok zostavilo.

  1. Rozvoj motoriky prstov.

Používame sandbox:

Hry s prstami.

  1. Po sivej hladkej ceste,

Prsty cválajú ako kone.

Clack - cvak, cvak - cvak - šantivé stádo cvála.

(Všetky prsty skáču po povrchu piesku v rytme detskej riekanky).

  1. Päte zložené, päste biť,

Päť-päť-päť-päť, päť-päť-päť-päť!

Skryjeme prsty v malej päste

V päsť, v päsť!

Klin, klin, klin!

(Kráčajte striedavo každou päsťou ľavej a pravej ruky do piesku, potom oboma päsťami súčasne).

  1. Prsty budú opäť tancovať.

Päsť na päsť,

Päsť na päsť,

Päsť na päsť,

Bang, padol na tvoju stranu!

  1. Miesim, miesiem cesto

V piesku je miesto

Pečiem, pečiem bochník

Presuňte sa, pokračujte.

(Všetky prsty a päste pôsobia v rytme detskej riekanky).

A teraz si nakreslíme tvár do piesku. Pomôžeme dieťaťu nakresliť ukazovákom do piesku ovál s očami, ústami, nosom, ušami a chĺpkami.

  1. Zhrnutie lekcie.

Dnes (meno dieťaťa) sme sa vy a ja bavili hraním. Ale nastal čas, aby sa Lyalya vrátila domov. Zbohom, Lyalya! Príďte k nám znova, budeme Vás čakať.

Názov: Plán – zhrnutie individuálnej hodiny pre učiteľa-defektológa s malými deťmi so zdravotným znevýhodnením pomocou pieskovej terapie
Nominácia: Nápravná pedagogika. Poznámky k lekcii, triedy GCD / rečového patológa
Autor: Averina Olga Vladimirovna
Pozícia: učiteľ-defektológ
Miesto výkonu práce: Štátna rozpočtová inštitúcia "OSDR pre deti s organickým poškodením centrálneho nervového systému s duševnými poruchami"
Miesto: Murmanská oblasť, Apatity, ul. Stroitely 14

Hodina defektológie

"Vtipné figúrky"

Cieľ: Pokračujte v rozvíjaní základného chápania geometrických tvarov.

Úlohy:

Vzdelávacie :

- zabezpečiťpredstavy o geometrických tvaroch;

- zlepšiť schopnosť rozpoznávať geometrické tvary;

- naďalej rozvíjať schopnosť čítať diagramy a prenášať ich na obrázky.

Nápravné a vývojové:

Správna pozornosť: vizuálno-priestorová, rozvíjať schopnosť vykonávať prenos; operácie myslenia;

Rozvíjať reč a jemnú motoriku prstov.

Rozvíjať schopnosť pracovať podľa vzoru a v súlade s pokynmi učiteľa.

Vzdelávacie :

Podporujte nezávislosť, organizáciu a tvrdú prácu.

Vybavenie :

Dieneshove bloky, metodický album; stojan, rovinné geometrické tvary, počítačový hrací stôl

Priebeh lekcie:

Pozdravme hostí a predstavme sa (pozdravíme hostí a predstavíme sa).

Dnes sa vydáme na netradičnú cestu do krajiny geometrických tvarov. Využime vesmírnu loď. Pozrite sa pozorne, loď je nezvyčajná, je zdobená geometrickými tvarmi, pozrite sa a pomenujte ich. (odpovede) Najprv si skúsme pripraviť našu vesmírnu loď a nalepiť na ňu súčiastky. (prilepte pár detailov) - Výborne!

Než začneme, musíme sa vy a ja zahriať. A zahrievanie nie je jednoduché, ale hádanie hádaniek o geometrických tvaroch:

(Hádanky)

1. Som tvoj známy od detstva
Každý uhol je tu správny

Všetky štyri strany sú rovnako dlhé

Som rád, že sa vám môžem predstaviť.

A volám sa... (štvorec).

2. Nemám rohy
A vyzerám ako tanierik

Na tanieri aj na pokrievke

A na kruhu a kolese (kruh)

3.Moja hádanka je krátka:
Tri strany a tri rohy

Kto som? (trojuholník)

Uhádnuté geometrické tvary sú pripevnené k stojanu.

Výborne! uhádol hádanky správne.

Nalepte na obrázok viac tvarov.

Teraz si vypočujte, aká úloha je pre vás pripravená v magickej taške:

Všetky geometrické obrazce utiekli a schovali sa. Ukážem vám figúrky a nájdete tú istú, len inej veľkosti (akej?). Začnime. (Cvičenie „Nájdi figúrky“) Vraciame sa na loď.

Urobil dobre. Teraz počúvajte, čo je potrebné urobiť s týmito geometrickými tvarmi. Skúste si z nich spraviť cestičku, no nie jednoduchú. Budeme pracovať podľa schémy. Je veľmi dôležité správne prečítať diagram a presne umiestniť nasledujúci geometrický útvar na trať. Môžete z nich poskladať aj rôzne predmety. (Dieneshove bloky a metodický album). Vraciame sa na loď.

A teraz tu budeme mať hru o pozornosť. Pozorne načúvať. Cestu máme vyskladanú z rôznych geometrických tvarov, pomenujem ich a treba si po nich dávať veľký pozor, lebo... Budem ich menovať zakaždým rýchlejšie a rýchlejšie. - Výborne! Vraciame sa na loď.

Výborne! Zvládli ste to skvele. Teraz sa prosím pozrite na predmety v kancelárii a skúste určiť, aké geometrické tvary sa podobajú. (Cvičenie „Ako to vyzerá?“).

Spodná čiara.

Povzbudzujte študenta, aby povedal, čo robil v triede. Splnili ste všetky úlohy a ja mám pripravené prekvapenie, dávam vám tento obraz, ktorý ste dokončili.

Alla Dolesko
Zhrnutie individuálnej hodiny učiteľa rečového patológa s malými deťmi na tému „Hračky“.

Predmet triedy: « Hračky» .

Ciele:

1. Rozvoj činnosti zrakovej orientácie.

2. Stimulácia pozitívnych emocionálnych a verbálnych reakcií počas triedy.

3. Rozvoj pozornosti, pamäti, myslenia.

4. Učte sa dieťa dodržiavať jednoduché verbálne pokyny sprevádzané ukážkami akcií.

5. Rozvíjajte koordináciu rúk dieťaťa pod vizuálnou kontrolou.

6. Povzbudzujte k vyslovovaniu slov.

7. Rozvíjajte jemnú motoriku rúk.

8. Učte sa dieťa analogicky korelovať základné farby a tiež vybrať farby podľa názvu pomocou vzorky.

9. Rozvoj sluchovej diferenciácie. Učte sa rozlišovať zvuky zvierat podľa ucha.

Vybavenie: drevené vložky s obrázkom psíka, mačky so zatváracími okienkami, stolík so 6 okrúhlymi otvormi, 6 hríbov, nákladné auto, ozvučné kocky s obrázkami zvieratiek.

Priebeh lekcie:

1) Hra: "Kto sa skryl v okne?"

Pohybujte sa triedy. Dieťa sedí pri stole. Dospelý položí pred dieťa vložku s jedným otvoreným okienkom, dieťaťu ukážeme mačku, volá jej: mačička, mačička, mačička hovorí: "Mňau mňau", "tu je mačiatko"., Pozeráme sa na mačiatko, potom otvoríme okno so psom, voláme: psíček, psíček, psíček ach, psíček.“ Pozeráme sa na psa. Zatvoríme okno, vyslovovanie: "Schovali psa", "Skryli mačiatko", potom pýtame sa: "Kde je mačiatko?", "Kde je pes?". Otvárame okná jedno po druhom, ukazujeme a radostne zvolal: "Tu je mačiatko, tu je pes". Urobte to niekoľkokrát. Na konci vyzveme dieťa, aby sa ukázalo, kde sa mačička alebo psík schováva, kým je vložka so zatvorenými okienkami.

Hra sa opakuje 2-3 krát.

2) Hry s prstami.

1. Daj mi svoju dlaň, maličká moja!

Daj mi svoju dlaň, daj mi svoju dlaň

Môj maličký!

2. Zalamovali päste, bili päsťami,

La-la-la-la, áno-ah-ah!

Skryjeme prsty v malej päste

V päsť, v päsť!

Klin, klin, klin!

3. Prsty budú opäť tancovať.

Tu sú, tu sú

Všetci budú mávať prstami

Tu sú, tu sú.

3) Hra "huby".

Pohybujte sa triedy. Hráme sa a mačička a pes sa chcú hrať. "Pozri, prišlo auto s hubami. Tu je huba so zeleným klobúkom!" Tu je huba so žltým uzáverom! Tu je huba s červeným uzáverom! Dáme vám nejaké huby so žltou čiapočkou pre psa a nejaké huby so zelenou čiapočkou pre mačičku! Usporiadajte huby. Dospelý vezme hubu so zelenou čiapočkou, priloží ju k mačičke a potom sa otočí dieťaťu: "Vezmi si tú istú a polož si ju na svoju mačičku". Dospelý vyslovuje: rovnaký, zelený. To isté so všetkými hubami. Potom upozorníme dieťa na to, aká farba húb zostala v aute.

"V aute sú huby s červenou čiapočkou.". Nakoniec triedy, dospelý ponúka pestovanie húb. Adresy na dieťaťu: „Vezmite zelenú hubu, zapichnite ju do jamy, zasaďte atď.

4) Hra "Zbieraj kocku".

Pohybujte sa triedy. Oslovuje dospelý dieťaťu: "Pozri sa na moje kocky s tajomstvom, ak ich poskladáš správne, tvoja mačička alebo pes bude kričať, pozri!" Dospelý to ukazuje dieťaťu. Pussy mňaukala "Mňau mňau!"- kto kričí? -Kisa. "Áááá!"- Kto to je? Pes a pod. Po ukážke sa ponúkne, že pre dieťa poskladá znejúce kocky. "A teraz urobíš skladanie sám a ja ti pomôžem a spolu uhádneme, kto kričí!"

Spodná čiara triedy: Dospelý priťahuje pozornosť dieťaťa, pozri: „Mačička, pes, auto, kocky, huby - to je všetko hračky!“, „Ukáž mi kde hračky? Toto hračky, Toto hračky. (Zároveň vezmite ruku dieťaťa, krúžte ním gestom, vyslovovanie: « Hračky, hračky» ).



Podobné články