Lekcia v seniorskej skupine „Exkurzia do múzea. Osnova k téme: Vyučovacia hodina – exkurzia do Múzea ľudového života

04.05.2019

Mária Abrashina
Zhrnutie lekcie „Exkurzia do múzea“ (starší predškolský vek)

Poznámky k lekcii« Exkurzia do múzea»

Starší predškolský vek

Úlohy:

* Vzdelávacie: naučiť sa vyjadriť svoj emocionálny stav, svoju náladu; precvičte si kreslenie Gorodetových kvetov - modrých a ružových kvetov, sedmokrásky a ruží a aplikujte animáciu pomocou špičky štetca. Posilnite zručnosti miešania farieb na palete, aby ste získali požadovanú farbu. Naučte sa sami vyberať prvky pre svoj vzor, ​​vyberte si ich farbu.

*Vývojové: rozvíjať zmysel pre kompozíciu, schopnosť krásne usporiadať vzor v danom tvare. Rozvíjať reč rozširovaním slovnej zásoby (expozícia, výstava, múzeum, výstava). Rozvíjať kreativitu a sluch pre hudbu; rozvoj emocionálnej a zmyslovej sféry detí.

* Vzdelávanie: pestovať lásku a záujem o ľudové umenie.

Cieľ:

Oboznámenie detí s históriou a kultúrou ruského ľudu prostredníctvom diel ústneho ľudového umenia a ľudového umenia;

Vytvorenie jednotného vzdelávacieho priestoru "Materská škola - rodina";

Získajte radosť zo spoločnej kreativity a tanca;

Pokračujte v oboznamovaní sa s Gorodetovou maľbou a jej farbou; dať predstavu o iných ľudových remeslách (Khokhloma, Gzhel, Filimonovskaya hračka, Dymkovskaya);

Naučiť sa vytvárať kompozíciu, rozvíjať tvorivú predstavivosť, zmysel pre rytmus;

Cvičte čítanie básní, rozvíjajte silu hlasu, zafarbenie reči, kladenie stresu;

Rozvíjajte sluch pre hudbu.

Materiál pre triedy:

Siluety drevených výrobkov;

Vzorky vzorov;

Fragmenty Gorodetovej maľby;

Didaktická hra "Zbierajte obrázok";

Demonštračný materiál ľudového umenia a remesiel;

Drevené lakované výrobky;

Hra "Veselý - smutný"

Prípravné práce: exkurzia na výstavu, oboznámenie sa s históriou ľudových remesiel; zhromažďovanie informácií o rybolove; učenie básní na danú tému; predvádzanie detských ilustrácií a reprodukcií súvisiacich s témou; prehliadka ukážok ľudového úžitkového umenia, detskej kresby, vedenie rozhovoru, didaktická hra "Zistiť podľa popisu". Samostatná výroba prírezov pre tímovú prácu. Rodičovský prieskum.

Záverečné predbežné výsledok: Deti poznajú históriu a kultúru ruského ľudu prostredníctvom diel ústneho ľudového umenia a ľudového umenia; poznať vlastnosti a rozdiely ľudových remesiel (Gorodets, Khokhloma, Gzhel, Filimonovskaya hračka, Dymkovskaya); Poznať básne na danú tému; získať radosť zo spoločnej tvorivosti;

Dotazník pre rodičov.

Vážení rodičia, prosím o zdôraznenie (alebo napíš) odpovede na nasledujúce otázky.

Celé meno dieťaťa___

1. Koľko detí je vychovaných v rodine?___

2. Má dieťa navštevujúce materskú školu vlastnú izbu alebo kútik na hranie?___

3. Sú v hracom kútiku beletrie a folklórne diela?___

4. Názov ruských ľudových rozprávok, básní, ktoré poznajú vaše deti___

5. Čítate svojmu dieťaťu denne? V akej dennej dobe___

6. Upozorňujete svoje dieťa na svetlé ilustrácie kníh, ich obsah a význam? Kladie vaše dieťa otázky po prečítaní alebo prezeraní kníh? ___

7. Ako často kupujete pre svoje dieťa beletristické knihy?___

8. Myslíte si, že je dôležité, aby vaše dieťa vzbudzovalo lásku a úctu ku knihám, alebo by ste radšej kúpili počítač a pozerali televíziu?___

Priebeh lekcie

Sláva ruskej strane!

Sláva Rusom staré časy!

A o tomto staré časy

Začnem vám rozprávať.

Aby to deti vedeli

O záležitostiach našej rodnej zeme.

Chlapci, s akou náladou ste dnes prišli do telocvične!

Pozrime sa, kto má náladu? Tieto hrnčeky nám pomôžu, vezmite si, ktorý chcete. Hra sa hrá "Šťastný smutný".

Pozrime sa, aké farby ste si vybrali (preskúmajte a zhrňte diskusie)

Čo je teda kompliment?

Teraz zatvorte oči a predstavte si, že ste dostali štetec a čiernu farbu. Všetko okolo natrite čiernou farbou. čo prežívaš?

Teraz maľte všetko bielou farbou. Ktorá farba sa maľovala ťažšie? Chceli by ste, aby bol svet okolo vás čiernobiely?

Je to tak, ste obklopení krásnym, farebným svetom, krásnymi vecami.

Deti, kto mi povie, kde sa uchovávajú krásne vzácne veci?

Presne tak, v múzeum.

Chlapci, dnes ráno, keď som prišiel do práce, videl som toto na mojom stole! (ukážte veľkú obálku). Je na nej napísaná adresa našej materskej školy a uvedené: „Deti seniorská skupina č.1» od riaditeľa múzeum. Keďže list bol adresovaný vám všetkým, neotvoril som ho, počkal som, kým sa všetci zhromaždíme v skupine. Chcete vidieť, čo je v tomto liste? Kto to môže čítať?

„Ahojte deti! Zamestnanci vám píšu múzeum. Sme vo svojom múzeum Chceme zorganizovať výstavu ľudových výrobkov.“

Vychovávateľ: ale pre… (odpovede deti: vystavenie) chýba… (odpovede deti: exponáty). Môžeš nám pomôcť? Pošleme vám vzorku. Tá sa ale nezmestila do obálky a musela sa strihať. Dúfam, že sa vám to podarí nazbierať?

deti: Áno!

Hra "Zbierajte obrázok".

Takže ste urobili vzorku a uhádli ste, o aký druh maľby ide? (Odpovede deti: Gorodetov obraz.)

Ktoré prvky ste uhádli?

Ale stále poznáme básne o tomto ľude rybolov: čítanie básne "Gorodets".

Na Volge je starobylé mesto,

Podľa mena - Gorodets.

Slávny v celom Rusku

S vlastným obrazom, tvorcom.

Kytice kvitnú,

Svetlé farby smútku,

Poletujú tam nádherné vtáky,

Akoby nás volala do rozprávky.

Ak sa pozriete na tablety,

Uvidíte zázraky!

Gorodetove vzory

Ruka nenápadne vyšla!

Gorodetský kôň beží,

Celá zem sa pod ním trasie!

Jasné vtáky lietajú

A lekná kvitnú!

Teraz vám poviem hádanky a tieto prvky nájdete na zmyslovej mriežke.

1. Nie je krikľavý, je okrúhly – nie je otvorený... (púčik).

2. V horúčave jej nebude horúco. Je vo vode, je... (kupavka).

3. Je to, akoby tu a tam kvitol zázrak... (rosan).

4. Je okrúhla, ako pohár a volá sa... (harmanček).

Výborne! Poznáte všetky prvky vzoru. Teraz spolu s rodičmi vytvoríme kompozíciu podľa Gorodetovho obrazu. V sále, na parkete, pri hudbe sa podľa predlohy vyskladá kolektívna skladba.

Dieťa:

Oh, Rusko, ty si Rusko,

Sláva sa nezmenšila

Si mešťan, mešťan

Preslávila sa po celom svete.

Vychovávateľ:

Všetky práce sú dobré

A budeme tancovať od srdca!

Tancujte "Samovar"

Vychovávateľ: Ale naše Rusko je známe nielen gorodetskou maľbou. IN múzeum je tu ešte jedna hala a teraz sa o nej bavíme povieme ti:

(Dieťa ukazuje hračku alebo šablónu Dymkovo a číta báseň)

Hlinené kone pretekajú

Na tribúnach, koľko sa len dá!

A nemôžete sa držať svojho chvosta

Ak pustíte svoju hrivu!

Tu je inteligentný moriak

Je taký skladací

U veľkého moriaka

Všetky strany sú maľované! (hračka Filimonovskaya)

Modrá rozprávka je pastvou pre oči

Ako kvapky na jar.

Náklonnosť, starostlivosť, teplo a trpezlivosť -

Ruské zvonenie Gzhel!

Ako čarodejnica Firebird

Nejde mi to z hlavy

Čarodejnica - remeselníčka

Zlatý Khokhloma!

Naše jedlá sú na kapustnicu, na kašu

Nezlomí sa, nezlomí sa,

Nepodlieha žiadnemu poškodeniu! (chochloma)

Vychovávateľ: Ozdobou ruského stola bol samovar.

Para hore, para dole -

Ruský samovar sa varí!

Čaj nie je na škodu!

To hovoria ľudia.

Čaj zdravie, každý vie

Pite aspoň päť hodín v kuse!

Tara-bary, tara-bary-

Poďme piť čaj zo samovaru!

Ozve sa kašeľ, vstúpi Lesovechok

Ahojte chalani! (kašeľ)

Vychovávateľ: Lesovichok, prečo si chorý?

Lesovichok: Áno, prechladol som, ale jar stále neprichádza. Počul som, že tu nalievate čaj zo samovaru, tak som sa rozhodol prísť a zohriať sa.

Vychovávateľ: Pite, zahrejte sa!

Lesovichok: no dobre, a kašeľ je preč. Čaj je zdravie, každý vie. Možno mi pomôžete priniesť jar!

deti: Áno!

Slnko! Slnko!

Červené vedro!

Pozrite sa spoza hory

Áno, až do jari!

Larks! Poď!

Odneste studenú zimu,

Prineste teplú jar!

Vyjde dieťa - slnko:

Videl som, moja drahá, červený prameň!

Jasne som videl svoju sestru!

Vychovávateľ: Naozaj sa oteplilo!

Lesovichok: ach dakujem, zahriali ste ma. A za to ti dám aj darčeky, ale problém je v tom, že som zabudol na čarovné slová.

Vychovávateľ: a my vám pomôžeme Lesovichok

Ach, ty sporák - pani,

Pomôžte nám, šľachtičná!

Zahriať sa, rozsvietiť

A dajte chlapom maškrtu.

Lesovichok: Presne tak, teraz sa pozriem do rúry a nájdem pochúťku. Vyberám sušienky, ale sú nezvyčajné - "larks" volá sa to. IN staré časy Keď príde jar, vtáčiky budú spievať a piecť "larks" deti a hodili to do neba a žiadali, aby priniesli jar! Pomôž si sám! Je čas, aby som išiel do lesa.

Irina Fedorová

Cieľ:

Rozvíjať záujem detí o históriu, miestna história, aby sa vytvorili prvé predstavy o živote roľníkov na pôde Bologovskej. Ak chcete vzbudiť záujem o ľudovú kultúru, predstavte ľuďom staré ruské predmety každodenný život: kuchynské potreby, náradie, odevy, ručné práce.

Oboznámiť deti s ústnym ľudovým umením – malými žánrami folku folklór: príslovia, porekadlá, porekadlá, hádanky, ľudové výrazy. Naučte sa chápať vzdelávací a kognitívny význam prísloví a porekadiel.

Materiál:

Starožitné predmety do domácnosti: samovar, drevená misa, hlinené hrnce, liatina, pec 11111, petrolejka, kosák, lipová škatuľka, lykové topánky, kolovrat s ľanovou kúdeľou, vreteno, ľanová košeľa s výšivkou, ľanové uteráky s čipkou, ľanové drapérie, koberčeky.

Priebeh lekcie.

V našom múzeum zbierali starožitné veci, ktoré používali naše prababičky a prarodičia: kuchynské potreby, domáce potreby, odevy, ručné práce. Za starých čias sa Rus nazýval drevený. Kedysi dávno na Rusi si roľníci postavili domy z guľatiny. Nazývali sa chatrče. Všetko v chatrči bolo vyrobené z strom: podlahy, stropy, steny, nábytok a riad. Varili si v nej jedlo, piekli chlieb, spali na nej a v mraze vyhrievali kolibu.

Riad v sedliackej kolibe bol drevený a hlina: hrnce, lyžice, misky (nazývali sa náplasti) neskôr sa objavil kovový riad: liatina, samovar-kňaz a kovové predmety každodenný život: rukoväť, žehlička, kosák, petrolejka. Z lipových triesok sa vyrábali košíky a škatule, z lyka sa vyrábali lykové topánky. (Učiteľ ukazuje tieto položky)

Od dávnych čias sa ľan pestoval na Rusi a na Bologovskom kraji. Zavolali ho láskavo: roztomilý malý lenko, malý biely. A každý rok od 14. októbra sa začal priasť ľan. Na takýchto kolovrátkoch priadli ľan (šou). V každom dome bol kolovrat. Na svadbu otec vyrobil takýto kolovrátok ako darček pre všetky svoje dcéry.

Kolovrat sa skladá zo stúpačky s hrebeňom, čepele, na ktorú je pripevnená kúdeľ, a dna, na ktorom sedí rotačka. Kolovrat bol zdobený vzormi.

Priadza skrútila niť a namotala ju na vreteno. (Šou) Z výsledných nití sa tkala látka na špeciálnych krosnách. Odevy, uteráky a obrusy sa vyrábali z plátna. Rozprávali sa: "Ľan ťa vyčerpá, ľan ťa urobí bohatým". V našom múzeum je ľanová košeľa s výšivkou, ľanové uteráky s čipkou,

ľanové drapérie na posteľ.

Farebné koberce, farebné a elegantné, sa tkali na špeciálnych krosnách. Naše prababičky boli remeselníčky a ihličkové. Prišiel k nám od staroveku príslovie: „Neučte nečinnosťou, ale učte ručnou prácou“.

Naši predkovia vedeli pracovať, vedeli a radi sa zabávali a vtipkovali. Prehovoril Rus': "Pieseň je priateľ a vtip je sestra". Rusi si vymysleli množstvo rôznych vtipov, výrokov, prísloví, fráz a hádaniek. Teraz vám poviem staré ruské hádanky a odpovede na ne sú v našich múzeum.

1. Na vrchu je otvor, na spodku otvor,

A v strede je oheň a voda.

(samovar)

Aké je porovnanie so samovarom v Rusku? (Buchavý, dôležitý, ako samovar) O tučnom, hlúpom mužovi.

2. Kopali ma, šliapali ma,

Bol som pri ohni, bol som na trhu.

Kým som bol mladý, nakŕmil som sto hláv,

A len čo spadol, zmizol.

(hrnec)

Čo varili v hrncoch? (kapustová polievka, kaša) Rozprávali sa: "Polievková polievka a kaša sú naše jedlo.". “Kde je tu kapustnica a hľadaj nás”.

3. Korýtko je plné ľudí.

(miska s lyžičkami)


4. Rohatý, ale nie býk,

Dosť, ale nie plná,

Dáva ľuďom

A ide na dovolenku.

(uchmatnúť)

- .Hovoria: "Ten chlap je grip, vyrastal s gripom". Čo je to za chlapa? (chytľavé, silné.)

5. Z rohu do rohu

Podvodník so železom

Všetko žehlíme. týkajúci sa,

A ak sa ho dotknete, hryzie.

(železo)


6. Malý, hrbatý,

Prehľadal som celé pole.

Utekal som domov – ležal som tam celú zimu.

(kosák)

7. Vyrobené zo železa,

Vedia strihať a strihať. .

Keď sa stretnú -

Časti sú oddelené.

(nožnice)

8. Hrebeň visí celý pokrytý záplatami.

(košík)

Telá a krabice boli upletené z triesok.

Hovoria: "Rozprával ako blázon", (klamal, klebetil)

9. Bunky idú do lesa.

Bunky prichádzajú z lesa.

(lýkové topánky)

- Prečo hovoria: "Lýkové topánky sú nové, ale pretekajú?"

O kom to hovoria?: "Ach, ty lýkové topánky!"(o hlúpom, hlúpom človeku.)

10. Čím viac točím,

Čím som tučnejšia.

(vreteno)

-O kom to hovorili?: "Tenká ako vreteno?" (o štíhlom, štíhlom dievčati)

V ktorej rozprávke zohralo vreteno osudovú úlohu v živote hlavného hrdinu? ( "Spiaca kráska")

11. Visí na stene, visí,

Všetci sa ho chytia.

(uterák)

12. Našpúliť, nenašpúliť,

Prejdite si hlavu.

Tancujte celý deň

A pôjdete si oddýchnuť.

Jeden vchod, dva východy.

(tričko)

Príslovie: „Košeľa sa opotrebuje, ale dobrý skutok zostane“.

13. Čo je to za prosťáčka?

Ľahol si na bok pri dverách,

Na ceste, na prahu, zastavuje vám nohy?

(mat)

Naše prababičky boli také šikovné a veselé. Rozprávali sa: “Deň do večera je nudný, ak nie je čo robiť”.

Teraz si zahráme starú hru "telo", ktorú hrávali naše prababičky a pradedovia.

Pravidlá hry:

Vyberie sa vodič, v rukách má krabicu, obíde každého, kto sa hrá slová:

Vložte zástavu do poľa s koncovkou - ok!

Deti kladú slová:

Do krabice vložím vreckovku (Remienok, nášivka, topánka, ponožka, kruh atď.)

Potom vodič jeden po druhom vyberie zo škatule požadované predmety a rozdá im rôzne úlohy:

Koho je zástava, ten prednesie báseň (alebo riekanku, alebo hádanku atď.)

Na záver si zopakujú príslovia:

"Koniec je korunou veci."

"Obchod pred potešením."

Publikácie k téme:

V predvečer sedemdesiateho výročia Víťazstva sme navštívili vlastivedné múzeum. Veľa času sme strávili najmä v Sieni vojenskej slávy. Kde.

V našej obci je vlastivedné múzeum a s deťmi sme boli na exkurzii.Už pri vstupe do múzea sme videli kade (sudy) na morenie.

Pri príležitosti 70. výročia Veľkého víťazstva v našej záhrade sa v MBDOU č. 21 „Brusnichka“ konala múzejná výstava „I.

Pri príležitosti sedemdesiateho výročia Veľkého víťazstva navštívili deti našej inštitúcie múzeum, ktoré vytvorili učitelia a rodičia. Deň víťazstva trvá.

Jedným z hlavných smerov vlasteneckej výchovy v systéme predškolského vzdelávania je miestna história. Pestovanie lásky k prírode.

Cieľ: Predstavte deťom históriu ich rodného mesta, aká bola Alekseevka pred niekoľkými storočiami, aké veľké úspechy sa v tejto dobe dosiahli. Čo sa udialo v súčasnom storočí, ako sa zmenilo mesto. Rozvíjajte zvedavosť, pozornosť, pozorovanie. Podporujte záujem a lásku k svojmu mestu, hrdosť na jeho úspechy.

Pokrok:

Predbežná skupinová konverzácia

Chlapci, ako sa volá mesto, v ktorom žijeme? A v akej oblasti? Aké je hlavné mesto v regióne?

V našom regióne je veľa malých miest - Shebekino, Stary Oskol, Valuiki, Alekseevka a ďalšie.

Dnes sa porozprávame o našom rodnom meste, zoznámime sa s jeho históriou, zistíme, ako vzniklo a čo sa v ňom dialo až do našich čias. Za týmto účelom sa vyberieme do Vlastivedného múzea, ktoré sa nachádza na Nekrasovej ulici. V múzeu sa musíte správať veľmi ticho a pokojne. Počúvanie sprievodcu je osoba, ktorá bude rozprávať o našom meste.

Príbeh sprievodcu

Chlapi, sme vo vlastivednom múzeu, kde sa zoznámime s históriou nášho regiónu a mesta. Všetci dobre viete, že naše mesto sa volá Alekseevka. A skôr, veľmi dávno, keď vaši starí rodičia neboli na svete, Alekseevka bola veľmi malá dedina - osada Alekseevka, dedičstvo (majetok) Gróf Šeremejev. Bol to veľmi bohatý muž a Alekseevka bola jeho majetkom. Potom v Alekseevke neboli také viacposchodové budovy, v ktorých mnohí z vás bývajú. Pozrite sa chlapci (ukázať fotografiu)- toto je samotný gróf Sheremetyev a jeho manželka. Viete, ľudia nosili rôzne oblečenie, košieľky vyšívané zlatom, luxusné šaty s volánikmi a šperky - toto, ale žili v takýchto domoch (zobrazujú sa fotografie). Mnohé z týchto domov pravdepodobne poznáte. Prežili dodnes. Ich domy sa vyznačovali silou kamenných budov a krásou. Ale domy obyčajných obyvateľov vtedajšej osady Alekseevka neboli také krásne (vystavenie obrazov, fotografií), vidíte, akí boli poľutovaniahodní, chatrče takmer zaryté do zeme a ich oblečenie nebolo také bohaté. Pozrite sa, aké majú roztrhané košele. Ľudia boli väčšinou roľníci: orali pôdu a siali obilie. Zem však orali nie traktormi ako teraz, ale pomocou pluhu na kravách a koňoch. (vystavenie obrazov, reprodukcií) V tom čase v osade Alekseevka neboli žiadne továrne, továrne ani obchody. Boli tam len obchody, kde boli remeselníci (ľudia, ktorí sa venovali svojmu remeslu) predali svoj tovar. Niektorí šili čižmy - obuvníci, niektorí vyrábali keramiku - hrnčiari, niektorí vyrábali podkovy - kováči.

V Alekseevke bola veľmi slávna udalosť. Prvýkrát na našom sídlisku bol vynájdený spôsob výroby slnečnicového oleja zo slnečnicových semien. Vynašiel ho Daniil Semenovič Bokarev, náš krajan.

Všetci viete o slnečniciach, videli ste semená. A teraz sa z nich získava aj slnečnicový olej. Vaše mamy a staré mamy vyprážajú a pečú na slnečnicovom oleji. V súčasnosti sa vyrába na špeciálnych lisoch. Potom to dostal Daniil Bokarev pomocou tohto dreveného zariadenia (šou).

V súčasnosti je slnečnicový olej veľmi žiadaný nielen u nás, ale aj v iných krajinách.

Potom sa v osade Alekseevka objavili nádvoria a začali sa formovať ulice. Niektoré názvy ulíc sa zachovali dodnes. Napríklad,

Nová ulica, Goncharovka. Víťazná ulica sa predtým volala Bolshaya Trading Street, časť ulice Karla Marxa sa volala Mostovaya.

Viete, akú máme rieku? Áno, Quiet Pine. A ktovie prečo sa to tak volá? Áno, je to tak, plynie veľmi ticho, na ceste nie sú žiadne vírivky ani veľké pereje. Prečo Pine? Lebo kedysi sme na našej osade mali veľký borovicový les. Bol vyrúbaný a stavali sa námorné lode. Teraz je rieka špinavá, zarastená trstinou.

(Sprievodca rozprával deťom o flóre a faune regiónu, Veľkej vlasteneckej vojne a továrňach mesta)

To je koniec našej exkurzie. Čo je potrebné na vytvorenie zaujímavého príbehu? Ďakujem.

Chlapci, v skupine nakreslíme domy, ktoré bývali v osade Alekseevka.

ABSTRAKT
EXKURZIA DO MÚZEA MIESTNEHO PÁNA

so staršími deťmi

Ciele:

Poskytnúť poznanie, že miestne historické múzeum je správcom autentických pamiatok;

materiálna a duchovná kultúra nášho mesta;

Zoznámte deti so životom našich predkov;

Pestovať pocit hrdosti na svoju krajinu, lásku k nej a túžbu chrániť ju

a rozšíriť jeho históriu.

Prípravné práce:

Oboznámenie detí s históriou mesta Voronež;

Vytvárať „imidž múzea“, oboznamovať deti s ľudovou kultúrou, aktivizovať slovnú zásobu: sprievodca, exponáty, zbierka.

Vypracovanie trasy učiteľom. Rozhovor o pravidlách správania sa na ceste, chôdzi a na verejných miestach, rozhovor o múzeu.

Podmienky : dátum: november.

Priebeh exkurzie

Chlapci, dnes pôjdeme na exkurziu do nášho vlastivedného múzea. čo je múzeum? (odpovede detí.) Je to tak. Múzeum obsahuje exponáty - skutočné predmety, ktoré existovali v tých vzdialených časoch.

Boli ste v múzeách? V čom? Čo si videl? (odpovede detí).

Dnes navštívime Voronežské múzeum miestnej tradície a pozrieme si výstavu exponátov. Kto vie, čo je výstava a exponáty?(odpovede detí - keď nám niečo ukazujú)

Áno, výstava je prehliadka predmetov vystavených na verejné prezeranie a exponáty sú tie predmety, ktoré sú vystavené na prezeranie.

A kto vodí návštevníkov po sálach múzea a rozpráva o zbierkach múzea?(Odpovede detí: sprievodca).

Výborne, teraz si pripomeňme, ako sa správať v múzeu a na iných verejných miestach. (odpovede detí- V múzeu sa musíme správať ticho, pretože tam prichádzajú iní turisti a nesmieme ich rušiť. Bez povolenia zamestnancov múzea sa nesmiete ničoho v múzeu dotýkať.

Na jeseň roku 1894 bolo otvorené Voronežské provinčné múzeum, zakladateľ Voronežského regionálneho múzea miestnej tradície. Od prvých dní svojej existencie v roku 1894 až po súčasnosť toto múzeum bolo a zostáva jedným z najväčších centier historického a kultúrneho dedičstva strednej čiernozemskej oblasti. Viac ako 3 000 exponátov odráža rôzne aspekty histórie, kultúry a prírody rodnej krajiny, čo spôsobuje skutočný obdiv a úctu k úžasne pestrej histórii a kultúre krajiny Voronež.

Počas prvej svetovej vojny, v roku 1915, bola budova využívaná ako vojenská nemocnica.

Občianska vojna a Veľká vlastenecká vojna v rokoch 1941–45 spôsobili mestu obrovské škody a neušetrili ani múzeá. Pracovníci múzea začali aktívne úsilie o záchranu hynúcich historických a umeleckých hodnôt. Počas Veľkej vlasteneckej vojny však bola do Kazachstanu a na Sibír evakuovaná len malá časť finančných prostriedkov a zvyšné zbierky boli väčšinou stratené. V roku 1943 múzeum obnovilo svoju činnosť. V roku 1948 bola múzeu vrátená budova, ktorá mu predtým patrila, v ktorom sídlilo aj Múzeum výtvarného umenia. O niekoľko rokov neskôr bola múzeu pridelená samostatná budova na Plekhanovskej ulici, kde sa nachádza dodnes.. Katedra histórie prezentuje materiály k dejinám Voronežskej oblasti na témy: archeológia, založenie Voroneža, éra Petra I., Voronež v 18.-19. storočí, Voronež koncom 19. - začiatok 20. storočia, moderný priemysel r. Voronezh a mnoho ďalších. K dispozícii sú aj dve výstavné siene pre neustále sa meniace tematické výstavy.

„Dnes má múzeum asi 170-tisíc exponátov. Má 18 sál, niekoľko výstav „História regiónu Voronež“, „Zbrane ôsmich storočí X.II- XX storočia", "Ríša zvierat", "Okrídlený zázrak"Zbierka múzea obsahuje predmety z archeologických vykopávok Častých mohýl a sídliska Khozar.

Zastavenie 1: Archeológia.

Všetko to začína od staroveku, prvá malá sála je Archeology 1.

Obdobie neskorého paleolitu. druhohorný. Obsahuje schému paleolitických pamiatok.

Aj v tejto miestnosti sú busty zobrazujúce približný vzhľad starých ľudí žijúcich na území moderného regiónu Voronež.

Na samostatnom stojane sú kosti starých zvierat, najmä mamutov, no nachádza sa tu aj lebka nosorožca srstnatého a roh zubra.

Zastavenie 2: Archeológia 2

Táto miestnosť je venovaná aj staroveku – neolitu. chalkolitický. Doba bronzová.

Stojany v tejto miestnosti obsahujú nájdené náčinie a náradie.tie časy.Samostatne sú tu zvyšky keramiky z doby bronzovej z 3. – 2. storočia pred Kristom.

Tiež by som rád povedal pár slov o starovekých rybároch. Boli to šťastní ľudia! Súdiac podľa háčikov vystavených v múzeu, naši predkovia boli veľmi ambiciózni výrobcovia potravín. Príroda im umožnila loviť nie pre malé veci, ktoré nosia dnešní nadšenci rybolovu, ale pre trofeje, ktoré by sa dali jesť mnoho dní. Je to vidieť z fotografií samotných rýb, ako aj z háčikov, ktoré sú prezentované na stojanoch.

Zastavenie 3: Archeológia 3

Táto izba je vyhradenáKočovné národy staršej doby železnej. Starovekí Slovania.

Je tu dlhý stánok s nálezmi z rôznych čias, od predskýtskeho obdobia 9. – 7. pred n. l. až po obdobie, keď starí Slovania zo 7. – 10. storočia nášho letopočtu začali žiť v regióne Voronež.

Samostatne na celej stene visí obraz rekonštrukcie majatskej pevnosti z 9. – 10. storočia.

Zastavenie 4 Nadácia Voroneža.

Štvrtá sála je venovaná založeniu Voronežu. Oficiálne je rok založenia 1586, v tomto roku bola postavená pevnosť. Hoci tu už pred pevnosťou bola osada.

V tejto miestnosti je mapa ruského štátu a Krymského chanátu z prvej polovice 16. storočia. Mince, brnenie, dokumenty a iné veci tej doby.

Zastavenie 5: Petrove časy

Piata hala je spojená s časom, na ktorý sú obyvatelia Voroneža obzvlášť hrdí. Totiž s obdobím stavby lodí vo Voroneži. Toto je čas, keď sa na pokyn Boyarskej dumy a Petra I. začalo budovať námorníctvo.

V hale je model prvej ruskej bojovej lode Goto Predestination, jej pretvorená kópia stojí neďaleko Námestia admirality a je múzejnou loďou.

Je tam aj ukážka, ako v tom čase vyzerali voroněžské lodenice. Pracovali v rokoch 1696 až 1711, kým sa rieka Voronež nestala plytkou. Potom bola postavená nová lodenica po prúde v obci Tavrovo.

Zastávka 6: Stavba lodí vo Voroneži.

Šiesta hala je tiež spojená s lodiarstvom vo Voroneži. Keď idete k nemu, miniete malú miestnosť. Obsahuje kotvu, delo, schémy, maľby a ďalšie predmety súvisiace s vtedajším námorníctvom.

V samotnej hale sú vystavené zbrane. Schéma povstania na Done v rokoch 1707-1708. Kópia bronzovej posmrtnej masky Petra I. vedľa jeho portrétu.

V miestnosti s maskou Petra Veľkého a maskou jeho ruky je množstvo portrétov iných postáv tej doby s popisom ich života a ich vzťahu k Voronežu.

Zdalo by sa, kde je Peter I - a kde je Voronezh? Panovník však neprežil celé dni v centre Ruska či v rozostavanom Petrohrade. Staral sa nielen o flotilu v Baltskom, ale aj v Čiernom mori.

20. októbra 1696 sa Bojarská duma rozhodla začať s výstavbou prvého štátneho námorníctva v ruskej histórii. Dekrétom Petra I. bola vo Voroneži vytvorená Voronežská admiralita, ktorej boli pridelené mestá na riekach Voronež a Don. Na jar 1699 bolo spustených na vodu 10 lodí, 2 galéry, 2 malé plavidlá a 4 plachetnice...

Zastavenie 7: Voronežská oblasť na začiatku 19. storočia.

V tejto miestnosti je malá expozícia zobrazujúca jednu z izieb vtedajších šľachticov a pred ňou sú sedliacke šaty.

Sú tu vázy, riad a veci súvisiace s pravoslávím. Zbrane vrátane súpravy na súboj.

Zastavenie 8: Život provincie Voronež v 19. – začiatkom 20. storočia.

Nachádza sa tu inštalácia sedliackej chatrče. Samostatne existujú veci, ktoré predstavujú život tej doby. Na konci haly je model parnej lokomotívy a veci súvisiace so železnicou.

Zastavenie 9: Občianska vojna 1917-1922.

Steny sú tu červené, zrejme podľa farby boľševickej vlajky. Na stenách visia letáky, plagáty a fotografie z revolučnej doby. Je tam guľomet a stroj z podzemnej tlačiarne,medaily, zbrane, šable, mínomety!

Tu je legendárny vozík, v ktorom sa rôzni banditi vozili po Voronežských stepiach a úplne zničili belochov. Treba povedať, že počas občianskej vojny bolo mesto dvakrát obsadené bielymi jednotkami, prvýkrát v septembri 1919 donským zborom K. K. Mamontova a v októbri 1919 oddielmi A. G. Shkura. V oboch prípadoch ho však rýchlo oslobodili.

Prvá svetová vojna sa vyznamenala aj karikatúrami. Naši predkovia mali vtipný zmysel pre humor! Pohľadnica, ktorú z frontu do rodného Voronežu poslal vojak ruskej armády, zobrazuje udatne ustupujúce nepriateľské jednotky.

Vo Voroneži, ako nie najvzdialenejšom od frontov prvej svetovej vojny, boli vo všeobecnosti nemocnice a veľmi aktívna bola spoločnosť Červeného kríža.

Vzdialenosť od centra – miest Moskva a Petrohrad neovplyvnila udalosti roku 1917. Aj vo Voroneži bolo všetko veľmi kruté a krvavé. 30. októbra 1917, po povstaní 5. guľometného pluku nachádzajúceho sa vo Voroneži, prešla moc na boľševický vojenský revolučný výbor na čele s A. S. Moisejevom.

Zastavenie 10: Ruské bankovky 19. – 20. storočia.

V hale sú zobrazené prvé kráľovské peniaze, veľa peňazí od dočasnej vlády, potom sú tu účtovné karty, pokladničné poukážky a všelijaké „náhrady peňazí“ z občianskej vojny.

Prezentuje sa niekoľko prasiatok. V ich blízkosti sú mince, ktoré boli uložené v takýchto prasiatkach. A mimochodom, pochovali ich práve v týchto plechových nádobách. Poklady nie sú vo Voronežskej krajine nezvyčajné, pretože história tu bola veľmi búrlivá a ľudia ako obvykle uprednostňovali skladovanie peňazí nie v sporiteľniach.

Zastavenie 11: Kozmický Voronež.

Ukázalo sa, že Voronež je úzko spätý s domácou kozmonautikou. Tuinformácie z Wikipédie:

Koncom 50-tych rokov vyvinul podnik KBHA Voronež kyslíkovo-kerozínový kvapalný raketový motor RD-0105 pre tretí stupeň nosnej rakety Luna, ktorý umožnil v roku 1959 po prvý raz na svete dosiahnuť druhý únik. rýchlosť. Na základe motora RD-0105 bol vytvorený motor pre tretí stupeň nosnej rakety kozmickej lode Vostok s prvým kozmonautom sveta Yu.A. Gagarinom na palube.

Táto miestnosť obsahuje exponáty vesmírneho priemyslu vrátane makety motora RD-0109.

Zastavenie 12: Výstava „Zbrane ôsmich storočí (XIII-XX storočia)“.

V hale za sklom sú rôzne vojenské brnenia a uniformy, šable a pušky, ako aj iné čepeľové a strelné zbrane.

Zastavenie 13: Výstava "Okrídlený zázrak"

V tejto miestnosti sa stretnete ssvet motýľov a zaujímavé exempláre článkonožcov svetovej fauny a súkromné ​​zbierky množstva voronežských zberateľov.

Táto výstava predstavuje nezvyčajne živý a rozmanitý svet hmyzu na našej planéte. Vystavených je viac ako 3500 najzaujímavejších a najznámejších predstaviteľov motýľov, chrobákov, vážok a niektorého iného hmyzu. Zastúpené sú aj pavúky tarantule a škorpióny. Úžasná výstava zaujme nielen deti, ale aj dospelých.

Zastavenie 14: Kráľovstvo zvierat

Na tejto výstave sa môžete zoznámiť s faunou regiónu Voronež, zblízka si pozrieť vypchaté zvieratá, vtáky, ryby a plazy, ako aj vidieť archeologické nálezy - fragmenty kostier pravekých zvierat: kosti mamutov a trigontérií, žraločie zuby , atď.

Na záver našej exkurzie chcem povedať nasledovné

Téma: exkurzia do vlastivedného múzea.

Cieľ: vytváranie podmienok na nápravu a rozvoj kognitívnej činnosti žiakov.
Úlohy:
upevniť pojmy „múzeum“, „historické pramene“; vytvoriť si predstavu o miestnom historickom múzeu; rozširovať a prehlbovať vedomosti žiakov o histórii ich rodného mesta;
rozvíjať logické myslenie, zvedavosť a schopnosť vykonávať porovnávaciu analýzu;
pestovať lásku k rodnej krajine, úctu k našim predkom, hrdosť na našich talentovaných ľudí.

Priebeh lekcie:

Koľkí z vás boli v múzeu?

Čo znamená slovo "múzeum"?

múzeum(od gréckyμουσεῖον - dom múz) je inštitúcia, ktorá sa zaoberá zbieraním, štúdiom, uchovávaním a vystavovaním predmetov - pamiatok prírodnej histórie, materiálnej a duchovnej kultúry, ako aj vzdelávacími aktivitami.

Na svete je množstvo múzeí so širokou škálou tém.

Aké typy múzeí existujú?

(vojenské, historické, úžitkové umenie...miestne dejiny)

Čo je to miestna história?

Miestna história- kompletné štúdium určitej časti krajiny, mesta alebo dediny a iných sídiel. Takéto štúdie zvyčajne vykonávajú vedeckí špecialisti, ktorí sa obmedzili na tento región.

Dnes si urobíme výlet do vlastivedného múzea.

Ako sa správať v múzeu?

Čo si myslíte, že by sme tam mohli vidieť?
- Chlapci, kto robí exkurzie v múzeách?
- Správne, sprievodca.

Radím vám, aby ste pozorne počúvali, pretože po exkurzii sa spýtame starších chalanov, čo si pamätáte.

Dávam slovo sprievodcovi.
sprievodca:

    Krasnodar počas vojny.

sprievodca:

2. Zbierka „Flóra a fauna regiónu Krasnodar“

Jedinečná geografická poloha vytvorila predpoklady pre zachovanie mnohých druhov vtákov a živočíchov v oblasti v prírodných podmienkach.

Najprv si zaspomíname na našich operených kamarátov – vtákov.

Kto sú vtáky?

Vtáky- trieda operených teplokrvných vajcorodých stavovcov, ktorých predné končatiny majú tvar krídel. Spočiatku je štruktúra vtákov prispôsobená letu, aj keď v súčasnosti existuje veľa druhov nelietavých vtákov. Ďalšou charakteristickou črtou vtákov je prítomnosť zobáka. Dnes žije na Zemi viac ako 9 800 rôznych druhov (v Rusku - 600 druhov).

Ako sa vtáky líšia od iných lietajúcich zvierat, ako sú netopiere?

Koľko vtákov poznáš? (menujeme po jednom, po jednom).

Pozri sa okolo seba, akého najväčšieho vtáka vidíš?

A najmenší?

Hádajte hádanky.

a) červenoprsý, čiernokrídle,

Miluje klovať zrná.

S prvým snehom na horskom popole

Objaví sa znova

(Bullfinch)

b) letí na kŕmidlo,

Prudko kluje do semien,

A to ešte pred jarou

Spieva pieseň nahlas.

Ako rozoznať sýkorku od hýla?

Pozrite sa na vypchaté skutočné vtáky a povedzte mi, ktorého vtáka vidíte prvýkrát.

- (ukáže na vranu) Čo je to za vtáka? Akú farbu má jej perie? Ktorý zobák je veľký alebo malý? Čo jedia vrany? Vedeli ste, že vrana dokáže zopakovať zvuky, ktoré počuje, a dokonca aj slová?

A aké vtáky u nás zostávajú na zimu?

Čo jedia zimujúce vtáky?

Zvieratá znamenajú živé. Všetky zvieratá majú štyri nohy, chvost, papuľu a telo pokryté srsťou.

Teraz poďme spoznať, aké zvieratá žijú v lesoch našej oblasti.

Zvieratá, ktoré žijú v lese, ako ich voláme? (divoký)

Majú všetky zvieratá svoj vlastný domov?

Medveď - ... v brlohu.

Líška - ... v diere.

Zajac - ... pod kríkom.

Veverička - ... v dutine.

A vlčí dom sa volá brloh.

Na líšku v hlbokom lese

Je tu diera - spoľahlivý domov.

Snehové búrky nie sú v zime desivé

Veverička v dutine pri smreku.

Ostnatý ježko pod kríkmi

Hrable lístie na hromadu.

Pelyň spí v brlohu,

Do jari si saje labku.

Každý má svoj domov

Každý je v ňom teplý a pohodlný

Vypočujte si hádanku a nájdite odpoveď.

Kto žije v hlbokom lese,

Nemotorný, paličkový?

V lete jedáva maliny, med,

A v zime si saje labku. (medveď)

Vyšší ako mačka,

Žije v diere v lese,

Nadýchaný červený chvost -

Všetci vieme... (Lisa)

Aké zviera je v zime chladné?

Chodiť po lese hladný?

Vyzerá ako pes

Každý zub je ostrý nôž!

Beží s odhalenými ústami,

Pripravený zaútočiť na ovcu. (Vlk)

Ponáhľa sa bez toho, aby sa obzrel

Lesknú sa len päty.

Ponáhľa sa zo všetkých síl,

Chvost je kratší ako ucho.

Všetky zvieratá sú vystrašené

Zachraňuje sa pod kríkom,

Áno, vlk sa dostane do problémov. (zajac)

Kto obratne skáče cez vianočné stromčeky?

A letí do dubov?

Kto skrýva orechy v dutine,

Sušenie húb na zimu? (Veverička)

Menej tigra, viac mačiek
Nad ušami sú kefy-rohy.
Vyzerá to skromne, ale neverte tomu:
Toto zviera je hrozné v hneve! (Lynx)

Vodní remeselníci stavajú dom bez sekery.
(Bobry)

sprievodca:

    Teraz ponúkame nahliadnuť do etnografickej zbierky.

Vlastivedné múzeum je bohaté na predmety úžitkového umenia. Zbierka múzea obsahuje množstvo príkladov vyšívania, tkania a rezbárstva.

Za roky práce sme zhromaždili veľa nábytku: stoly, stoličky, zrkadlá, pohovky, nočné stolíky, príborníky s ozdobnými rezbami, ako aj kovové výrobky s rytím a rytím.

Náš vzdialený predok žil medzi hustými lesmi, a preto považoval drevo za najcennejší materiál. Bola vždy po ruke, ku všetkému sa hodila a bola ľahko spracovateľná. Z dreva vytvorili Rusi všetko, čo ho obklopovalo v každodennom živote.

Vyshnevolotsk tesári nielen stavali domácnosti a obytné budovy, ale šikovne vyrábali domáce potreby, nástroje a časti lodí.

Drevorezba a maliarstvo boli v našom regióne veľmi rozvinuté, o čom svedčia každodenné roľnícke výrobky 19. a začiatku 20. storočia, ktoré sú v zbierke múzea zastúpené rôznymi ukážkami. Kolekciu bežného domáceho náčinia tvorí najmä dlátový, vyrezávaný a sústružený riad. Ide o skoby, naberačky, misky, soľničky, lyžice. Medzi pracovnými nástrojmi tvoria najväčšiu časť kolovraty, ktoré sa oddávna používali v každodennom živote, prípadne sa uchovávali ako spomienka.

Čo myslíte, na čo slúžili kolovrátky?

Medzi rôznymi predmetmi na nápoje prevládali nádoby s plochým dnom, ktoré tradične zachovávali prirodzenú farbu dreva, príležitostne natreté hnedou alebo červenou farbou alebo pokryté sušiacim olejom. Všetky výrobky miestnych remeselníkov sa vyznačujú krásnym tvarom, výraznou siluetou s hladkými líniami.

Koľkí z vás sa už stretli s týmto kúskom riadu a kde?

Všade sa vyrábali rôzne dlabané soľničky. Jedným zo starých druhov ľudového umenia je kovoobrábanie. Kováči vedeli umne kovať železo a nábytok. Pôsobili tu aj umelci. V zbierkovom fonde múzea sa nachádza množstvo ukážok kováčskeho remesla z 18. a 19. storočia, svietidlá na triesky, zámky na stodoly, kľúče, zvonce a pod. Medzi najstaršie druhy ľudových umeleckých remesiel, rozšírené v našom regióne, patrí hrnčiarska výroba. Jeho rozvoj uľahčili ložiská červených, bielych, modrých a sivých ílov dostupných v regióne. Mnohí hrnčiari pracovali ako rodiny vo svojich domovoch a svoje výrobky vypaľovali v obyčajných peciach. Tu sa naša prehliadka končí.

III. Zhrnutie.

V ktorom roku bolo založené naše vlastivedné múzeum? (1932)

Kto nás vzal do múzea? (sprievodca)

O čom hovoril sprievodca?

Do ktorej časti múzea nás Nasťa a Il zaviedli?

Chlapi, po zoznámení sa so zvieracím svetom nášho regiónu sme sa presťahovali do inej miestnosti. V ktorom? (historické)
- S čím ste sa tam oboznámili? (s každodenným životom, ako ľudia žili predtým, aké oblečenie nosili, s ľudovými remeslami).

Aký druh nábytku je v hale?

Chlapci, čo sa vám v múzeu najviac páčilo?



Podobné články