Literárny kvíz „Hádaj rozprávku. Náčrt hodiny (prípravnej skupiny) na tému: Literárny kvíz pre starších predškolákov „Návšteva rozprávky

01.05.2019

Rozprávkový kvíz. "Naše obľúbené príbehy"

Cieľ:
- Upevniť a rozšíriť vedomosti detí o rozprávkach;
- rozvíjať individuálne literárne preferencie;
- vzbudiť u detí záujem o divadelnú hru, rozvíjať intonačnú expresivitu reči, formovať schopnosť budovať dialóg medzi rozprávkovými postavami, obohacovať slovnú zásobu detí;
- pestovať také vlastnosti, ako je vzájomná pomoc, kamarátstvo, priateľskosť;
- podporovať vytváranie medziľudských vzťahov medzi deťmi v skupine, ich rodičmi a učiteľmi;
- spôsobiť pozitívnu emocionálnu odozvu, túžbu zúčastniť sa tímových súťažných hier rozvíjajúceho sa charakteru

integrácia:
Poznávanie, komunikácia, čítanie beletrie, socializácia, hudba, telesná kultúra.
prípravné práce: čítanie, rozprávanie, rozprávanie o rozprávkach, tematická výstava „Vo svete rozprávok“, divadelná aktivita hry so stolovým divadlom.
Organizovanie času: deti sú rozdelené do 2 tímov, vymyslite názov tímov.
Materiál: audionahrávky, diapozitívy rozprávkových hrdinov, rozprávkové predmety a ilustrácie k rozprávkam.
Priebeh kvízu:
Do skupiny sú zaradené deti na hudbu „Na návšteve rozprávky“.
Ahojte chalani! Povedzte mi chlapci, máte radi rozprávky? Rozprávka je úžasný, magický svet, v ktorom sa dejú tie najneobyčajnejšie zázraky a premeny. Máte radi rozprávky? Potom vám navrhujem usporiadať literárny kvíz „Naše obľúbené rozprávky“. Pozdravme sa, tím – „Rozprávkári“ a tím – „Kúzelníci.“ Chlapci, pozdravme našu porotu. Porota každú vašu správnu odpoveď ohodnotí jedným bodom a na konci nášho kvízu zráta.
Začnime teda náš kvíz rozcvičkou. Budem sa striedať v kladení otázok každému tímu a vy musíte rýchlo odpovedať. pripravený? Začať!
1 súťaž "Rozcvička"
1. Koho stretol Kolobok počas cesty? (so zajacom, vlkom, medveďom, líškou)
2. Kto ťahal repku? (dedko, babka, vnučka, chrobák, mačka, myš)
3. Aké vajce zniesla sliepka Ryabya? (zlato)
4. Komu išla Červená čiapočka? (k babke)
5. Krokodíl, priateľ Cheburashky. (gén)
6. Ako sa volali tri prasiatka? (Nif-Nif, Naf-Naf, Nuf-Nuf)
7. Kto stratil sklenenú papučku? (Popoluška)
8. Čo kúpil Mukha - Tsokotukha na bazáre? (samovar)
9. Kto rozbil zlaté vajce? (myš)
10. Ako Vlk chytil ryby v ruskej ľudovej rozprávke „Líška a vlk“? (chvost)
11. Kto vyrobil Pinocchia? (Papa Carlo)
12. Kto pomohol dievčaťu a jej bratovi ukryť sa pred husami? (rieka mlieka - želé banky, jabloň, sporák)
13. Kto chytil šíp Ivana Tsareviča? (Princezná Žaba)
14. Akú búdu mala líška? (ľadový)
2 súťaž „Nájdi rozprávku podľa popisu“
Výborne, vidím, že sú dobre pripravení. Ďalšia súťaž „Nájdi rozprávku podľa popisu“ najprv pozorne počúvajte a potom odpovedajte.
1. V rozprávke je obloha modrá,
V rozprávke sú vtáky strašidelné.
Jabloň, prikry ma!
Rechenka, zachráň ma!
"Labutie husi"

2. Na okraji lesa
Boli tam dve chatrče.
Jeden z nich sa roztopil
Jeden je starý.
"Zayushkina chata"

3. Zlodej ukradol pšenicu,
Ivan ho chytil.
Zlodej sa ukázal byť čarovný
A Ivan na ňom jazdil.
"Sivka-burka"

4. Povedal slovo -
Sporák kotúľal
priamo z dediny
Ku kráľovi a princeznej.
A za čo, to neviem
Šťastný lenivý?
"Kúzlom"

5. Ach ty, Petya-jednoduchosť,
Trochu preč:
Nepočúval mačku
Pozrel sa von oknom.
"Mačka, kohút a líška"

6. Neexistuje žiadna rieka ani rybník.
Kde piť vodu?
Veľmi chutná voda
V diere od kopyta.
"Sestra Alyonushka a brat Ivanushka"

7. A cesta je ďaleko a košík nie je ľahký.
Sedieť na pni, jesť koláč.
"Masha a medveď"

8. Z múky sa upiekol,
Na kyslej smotane bola zmiešaná.
Na okne chladil,
Skotúľal sa po ceste.
Bol veselý, bol odvážny
A po ceste spieval pieseň.
Zajačik to chcel zjesť
Sivý vlk a hnedý medveď.
A keď je dieťa v lese
Stretol som červenú líšku
Nemohol som od nej odísť.
Čo je to rozprávka?
"Kolobok"

9. Myška našla domov.
Myška bola dobrá.
V tom dome predsa
Bolo tam veľa obyvateľov.
"Teremok"

10. Červené dievča, smutné
Nemá rada jar
Na slnku je jej ťažko
Slzy preliate, chudáčik.
"Snehulienka"
3 súťaž "Uhádni hrdinu rozprávky."
Chlapci, teraz je všetka pozornosť na obrazovke. Musíte uhádnuť hrdinu rozprávky a z ktorej rozprávky k nám prišiel. (Na televíznej obrazovke sa zobrazujú diapozitívy) Chlapci hádajte, o kom je hádanka

V tmavom lese je chatrč, stojaca dozadu.
V tej chatrči je stará žena - A volá sa (Yaga).
Výborne, poďme si oddýchnuť.
Fyzická minúta "Baba Yaga". (spustí sa nahrávanie zvuku)
4 súťaž "Opravte chybu"
"Kokerel Ryaba", "Dasha a medveď"
"Vlk a sedem jahniat", "Kačky - labute"
"Líška s hrncom", "Zayushkinov dom"
"Princezná Turecko", "Katya a brat Ivanushka"
"Ivan Tsarevich a zelený vlk", "Sestra Chanterelle a šedá myš"
"Na povel psa", "Bublina, slama a čižma".
5 súťaž „Hádaj rozprávku“
Všetky oči na obrazovke. Musíte uhádnuť a pomenovať názov rozprávky. (Na obrazovke sú zobrazené ilustrácie rozprávok).
6 súťaž "Pomenujte čarovný predmet"
Chlapci, pozrite sa na televíznu obrazovku, pomenujte ten rozprávkový predmet a aká je jeho sila.
Na obrazovke sa zobrazia položky:
Rukavica, koberec - lietadlo, čižmy - bežce, zrkadlo, metla, čarovná palička, lopta, sklenená topánka, zlatý kľúč, zlaté vajce, veľryba, tekvicový kočiar.
Výborne, všetci volali a odpovedali.
Chlapci, náš kvíz sa skončil. A teraz vás naša vážená porota sklame a vyhlási výsledok.
Vyhlási sa výsledok a deti dostanú drobné darčeky.
Chlapci, my sa s rozprávkami nelúčime, ale rozlúčime sa s nimi a uvidíme sa znova.

Literárny kvíz o ruských ľudových rozprávkach pre deti prípravnej skupiny materskej školy

Literárny kvíz "Návšteva rozprávky."


Cieľ: upevňovanie vedomostí detí o ruských ľudových rozprávkach.

Úlohy:
upevniť a rozšíriť vedomosti detí o ruských ľudových rozprávkach;
vštepovať lásku k ústnemu ľudovému umeniu;
rozvíjať pamäť, myslenie, pozorovanie, reč;
pestovať také vlastnosti, ako je vzájomná pomoc, partnerstvo; priateľskosť, čestnosť v hre, spravodlivosť;
podporovať vytváranie medziľudských vzťahov medzi deťmi v skupine;
spôsobiť pozitívnu emocionálnu odozvu, túžbu zúčastniť sa tímových súťažných hier rozvíjajúceho sa charakteru;

Materiál a výbava:
hádanky o rozprávkach a rozprávkových hrdinoch:
vystrihnúť obrázky podľa rozprávok;
rozprávkové kartičky
lupienky;
rozprávkové knihy na dekoráciu

Prípravné práce:
čítanie ruských ľudových rozprávok;
prezeranie ilustrácií;
návrh výstavy kníh s ruskými ľudovými rozprávkami.

Priebeh kvízu:

Vedúci: Všetci máme radi rozprávky už od detstva. Rozprávky nás učia o živote, rozprávajú o dobre a zle. Príbeh pomáha pochopiť svet. Deti rozumejú rozprávke ľahšie ako hlúpej reči dospelých. A aké rozprávky poznáte a máte radi, si dnes skontrolujeme. A preto budú naši účastníci rozdelení do 4 tímov. Každému tímu budú položené otázky a zadané úlohy, za každú správnu odpoveď budú vydané žetóny. Tím s najlepším počtom žetónov vyhrá.
Začnime teda s naším kvízom.
Na začiatok budú musieť naše tímy uhádnuť hádanky o rozprávkach, rozprávkových hrdinoch či rozprávkových predmetoch.
1 V blízkosti lesa, na okraji,
Traja z nich žijú v chatrči.
Sú tam tri stoličky a tri hrnčeky,
Tri postele, tri vankúše.
Hádaj bez potuchy
Kto sú hrdinovia tejto rozprávky?
Tri medvede

2 Zmiešame s kyslou smotanou,
Na okne je zima
Okrúhla strana, červená strana.
Valcované…
Kolobok

3 Babička pozná celý svet,
Má len tristo rokov.
Tam, na neznámych cestách,
Jej dom je na kuracích stehnách.
Baba Yaga

4 Horlivý kôň,
s dlhou hrivou.
Jazdí po poli
Jazdí po poli.
Malý výhonkový kôň
Ale na diaľku.
Malý hrbatý kôň

5 Dievča sedí v koši
Na chrbte medveďa
On bez toho, aby o tom vedel,
Nosí ju domov.
Tak čo, vyriešili ste hádanku?
Potom rýchlo odpovedzte!
Názov tohto príbehu...
Máša a medveď

6 Čakanie na mamu s mliekom,
A pustili vlka do domu ...
Kto boli títo
Malé deti?
Vlk a sedem kozliatok

7 Blízko lesa na okraji
Traja z nich žijú v chatrči.
Sú tam tri stoličky a tri hrnčeky,
Tri postele, tri vankúše.
Hádaj bez potuchy
Kto sú hrdinovia tejto rozprávky?
Tri medvede

8 Šíp vyletel a zasiahol močiar,
A v tomto močiari to niekto zdvihol.
Kto sa rozlúčil so zelenou pokožkou,
Stali ste sa okamžite krásnou, pôvabnou?
Princezná Žaba

9 Ó, ty si Petya, jednoduchosť,
Trochu preč:
Nepočúval mačku
Pozrel sa von oknom.
mačka, líška a kohút

10 Krásna panna je smutná,
Nemá rada jar.
Je to pre ňu ťažké na slnku -
Slzy preliate, chudáčik.
Snehulienka

11 V hádanke je najdôležitejšia zo všetkých,
Hoci žila v pivnici:
Vytiahnite repku zo záhrady
Pomohol mojim starým rodičom.
myš

12 Brata ukradli,
Položili ťa na chrbát
mával krídlami,
Baba Yaga sa potešila.
G labute wuxi

13 Kto išiel do diery,
Prekvapilo všetkých
Natiahol vodu
Chytil som šťuku
Bol označený za blázna
Jazdil si na sporáku?
Uplynulo menej ako mesiac a týždeň -
Kto sa oženil s princeznou?
Emelya

14 Myš je nejako malá
Spadlo vajíčko na zem.
Babička plače, dedko plače.
Aká rozprávka, daj mi odpoveď!
Sliepka Ryaba

15 V tomto dome bez starostí
Zvieratá žili len teraz,
Medveď k nim prišiel neskôr,
Rozbil domček pre zvieratá.
Teremok

16 V rozprávke je líška podvodník
šikovne som oklamal zajačika,
Vyhnaný z chaty.
Zajačik plakal dňom i nocou.
Ale v ťažkostiach pomohol
Jeden statočný kohút.
Chata Zayushkina

Vedúci: Pokračujme v našom kvíze. Teraz si naše tímy budú musieť zapamätať rozprávky a správne odpovedať na otázky.

1. "Čoskoro rozprávka zasiahne, ale nie skoro..." Čo bude ďalej?
Skutok je hotový
2. Od koho neodišiel Kolobok?
Od líšky
3. Po vypití vody z kopyta sa brat Ivanushka zmenil na ...
dieťa
4. Ktoré z týchto zvierat v rozprávkach nesie priezvisko Toptygin, prívlastok Potapych,
a prezývka - Clubfoot?
Medveď......
5. Koľko detí zhltol vlk v rozprávke „Vlk a sedem detí“?
Šesť
6. Prečo sa Snehulienka roztopila?
P odgrgnul cez oheň
7. "Bol som tam, zlatko, pil pivo, tieklo mi po fúzoch - ..." Čo ďalej?
Ale nedostalo sa ti to do úst
8. V akom ročnom období sa odohrali udalosti v rozprávke „Na povel šťuky“?
v zime
9. Kam spadol šíp najmladšieho syna z rozprávky „Žabia princezná“?
Do močiara
10. V rozprávke "Husi labute" sa dievča, hľadajúce svojho brata, prvýkrát stretlo na ceste ...
sporák
11. Kto pomohol Tiny-Khavroshechka vo všetkom?
krava
12. "Porazený neporazený má šťastie ...". Z akej rozprávky sú tieto slová?
"Sestra Chanterelle a sivý vlk"
13. Kto odohnal líšku v rozprávke „Zayuškina chata“?
Kohút
14. Z akého nástroja varil muž kašu?
Zo sekery
15. Kto rozbil vežu?
Medveď
16. Pre aké lesy nosila líška kohúta?
Pre tmu

Vedúci: Výborne. Opäť sme sa presvedčili, že všetci naši účastníci dobre poznajú rozprávky, no je čas, aby sme si oddýchli. (Koná sa fyzická minúta „Rozprávkoví hrdinovia“)
Vedenie: A teraz skontrolujeme, či dokážu uhádnuť rozprávku podľa predmetov.
Členovia tímu si musia vybrať ľubovoľnú obálku. Obálka obsahuje obrázky predmetov. Účastníci musia pomenovať rozprávku podľa navrhnutého súboru predmetov.

1 sada:
Miska, posteľ a domček v lese - 3 medvede
2 sady:
Ľad, kohút, chata - chata Zayushkina
3 sady:
Chata na kuracích stehnách, sporák, rieka - Husi-labute
4 sada:
Dom, žaba, vlk - Teremok
5 sada:
Ryba, diera, cesto - Liška - sestra a sivý vlk
6 sada:
Kaluže, obchodník, čarodejnica - sestra Alyonushka a brat Ivanushka
Sada 7:
Pole, kôň, princezná - Sivka - plášť
8 sada:
Kachle, palivové drevo, vedrá - Na príkaz šťuky

Vedúci: Výborne. A teraz sa pozrime na naše tímy. Budeme musieť nájsť chybu.

lietať princezná
Na príkaz mačky
Ivan Tsarevič a zelený vlk
Sestra Alyonushka a brat Nikitushka
Kohútik - zlatý ovčiak
Chlapec s nechtom
Sekerová polievka
Sivka-murka

Vedúci: Dobre. Všetkým sa darilo. A náš kvíz pokračuje.
Všetci radi zbierame hádanky. Teraz uvidíme, kto to urobí lepšie. Naše tímy budú musieť zbierať obrázky z rozprávok. Okrem toho bude potrebné túto rozprávku pomenovať. Členovia tímu si vyberú obálky s rozdelenými obrázkami (Sliepka Ryaba, Husi-labute, Máša a medveď, Chata Zayushkina, Na príkaz Pike, Teremok, Mačka, Kohút a líška, Perník).

Vedúci: Náš kvíz sa skončil. A teraz spočítame počet získaných žetónov a zistíme, čí tím vyhral. (Po spočítaní a vyhlásení víťazov sú tímy ocenené cenami).

Vedúci: Tu sú chlapi, spomenuli sme si na rozprávky. Ale neprestaneme ich čítať, pretože vďaka nim získavame múdrosť a životné skúsenosti.

Na svete je veľa smutných a vtipných príbehov,
A nemôžeme bez nich žiť.
Nech nám hrdinovia rozprávok dajú teplo
Nech dobro vždy zvíťazí nad zlom!

Kvíz pre predškolákov

"Rozprávkoví hrdinovia"

Ciele:

Formovať u detí schopnosť pozorne počúvať otázky učiteľa, dodržiavať poradie pri odpovediach na otázky, počúvať druhé dieťa bez prerušenia, pestovať také vlastnosti, ako je schopnosť hrať v tíme, priateľskosť, čestnosť v hra, spravodlivosť;

Rozvíjať u detí sluchovú pozornosť, súvislú reč, schopnosť hádať a hádať hádanky.

Oboznámiť deti s ľudovou kultúrou – poznanie rozprávok.

Pripomeňte si príbehy, ktoré ste čítali.

Rozvíjať reč detí, rozširovať aktívnu slovnú zásobu, aktivovať ústnu reč, rozvíjať správne rečové dýchanie, rečový aparát, pamäť.

Rozšíriť vedomosti detí o rozprávkach.

Prípravné práce: čítanie rozprávok v skupinách, divadelné aktivity na motívy rozprávok.

Vybavenie: výstava kníh s rozprávkami, ilustrácie k rozprávkam.

Postup v kvíze.

Ahojte chalani! Dnes sme pozvaní na návštevu Rozprávky.

Chlapci, máte radi rozprávky? (Odpovede detí)

A ja milujem. Vtipné a smutné, strašidelné a vtipné, rozprávky sú nám známe z detstva. S nimi sú spojené naše predstavy o dobre a zle, o mieri a spravodlivosti.

Rozprávky milujú deti aj dospelí. Inšpirujú spisovateľov a básnikov, skladateľov a umelcov. Na základe rozprávok sa inscenujú predstavenia a filmy, vznikajú opery a balety.

Dnes sa vydáme na cestu do tohto tajomného sveta rozprávok. Pomôžem vám zapamätať si vaše obľúbené rozprávky, spoznať vaše obľúbené postavičky. Pomôžem vám na tejto ceste, aby ste boli zábavní, zvedaví a vtipní.

Viem, že ste veľmi priateľskí a odvážni. Počas kvízu si budete navzájom pomáhať a pomáhať si. Správne, hovorím? (Odpovede detí)

Takže, začnime!

Prvá súťaž sa volá „Warm-up“. V tomto kole bude musieť každý tím odpovedať na otázky o hrdinoch ruských ľudových rozprávok.

Ktorá postava z rozprávky použila svoj chvost namiesto udicu? (Vlk)

Kto sa v rozprávkach nazýva patronymom - Patrikeevna? (líška)

Aký hrdina rozprávky ležal celý čas na sporáku? (Emelya)

Kto pomohol sporáku, jabloni a rieke? (Masha)

Chrobák s názvom Masha mačka. Máša za chrobáka, chrobák pre vnučku, vnučka pre babku, babka pre dedka („Turka“)

Prišla do samej divočiny, do samej húštiny. Vidí - je tam chata. Zaklopané, žiadna odpoveď. Zatlačila na dvere a tie sa otvorili. (Masha a medveď)

Súťaž 2. „Hádaj“

1 - Akú pieseň spieval Kolobok?

2 - Čo spievala koza svojim deťom?

3 - Čo povedala Mashenka medveďovi, ktorý sedel v krabici?

4 - Čo povedala kura Ryaba dedkovi a babičke?

5 - Akými slovami si pomohol vlk chytiť rybu na chvost?

6 - Čo vtedy povedala líška?

Dynamická pauza „Rozprávka nám dá pokoj“

Príbeh nám dá pokoj.

Dajme si pauzu a vráťme sa na cestu!

Malvína nám radí:

Pás sa stane osika,

Ak sa ohneme

Desaťkrát vľavo a vpravo.

Tu sú slová Thumbelina:

Aby ste mali chrbát rovný

Postavte sa na prsty

Je to ako siahať po kvetoch.

Jeden dva tri štyri päť.

Tip Červenej čiapočky:

Ak skočíš, bež,

Budete žiť mnoho rokov.

Jeden dva tri štyri päť.

Opakujte znova:

Jeden dva tri štyri päť.

Dal nám rozprávku na odpočinok!

Oddýchni si?

Znova na ceste!

(Deti opakujú opísané pohyby.)

Súťaž 3.“ Rozprávkové záhady“.

Hádajte hrdinov rozprávky

Dám vám rady.

Aby bolo ľahšie odpovedať

Poďme rýmovať riadky.

1. Má pre deti

Sú tam balóny.

Má chvost ako hák

Prasiatko... (Prasiatko)

2. Takže vyzerá ako lopta,

Ale nedokázal sa zachrániť.

Má červenú stránku -

Je to chutné ... (Kolobok)

3. Je známa všetkým deťom,

A žije v lese s škriatkami,

Ale vôbec nie sladké.

Volá sa... (Snehulienka)

4. Žije v hustom lese,

Temné, strašidelné a pichľavé.

Ako darebák celkom úspešný -

Škodlivý chlpatý ... (Goblin)

5. Carlson priletel k nemu,

Hrali rôzne hry.

A tvoje mesto zhora, zo striech,

Považovaný za nášho priateľa... (Baby)

6. Je to veselý chlapček,

Ale vôbec nie tyran.

Kľúč bol vytiahnutý z bahna

Drevené ... (Pinocchio)

7. Nepozná milé slová,

Jednochvostý, ale trojhlavý.

Je hrozný a obrovský -

Oheň chrliaci drak)

8. Je sladký, miluje med,

Navštevuje celoročne.

A nahlas spieva piesne

Medvedík... (Medvedík Pú)

9. Nikdy mu never

Aspoň hovorí, že je nesmrteľný.

Pozostáva z relikvií -

Nechutné... (Koschey)

10. Má pre deti

Sú tam balóny.

Má chvost ako hák

Prasiatko... (Prasiatko)

11. Utekajte pred špinavosťou

Poháre, lyžice a hrnce.

Hľadá ich, volá

A po ceste tečú slzy. (Fedora)

12. Aj zajac, aj vlčica

Všetci k nemu utekajú na liečenie. (Aibolit)

Nepotreboval rady

Uhádli ste všetky príbehy.

Vytvorené múdrymi

A vy všetci spolu... (Výborne)

Súťaž 4.“ Opravte chyby“.

V názvoch nasledujúcich rozprávok sú chyby. Nájdi ich. Postupne zavolám striedačku ku každému tímu. Buď opatrný.

* "Cockerel Ryaba" - "Ryaba Hen".

* "Dasha a medveď" - "Masha a medveď".

* "Vlk a sedem jahniat" - "Vlk a sedem kozliatok."

* "Semeno kohútika a hrachu" - "Semeno kohútika a fazule."

* "Kačky-labute" - "Husi-labute".

* „Liuška s hrncom“ - „Liuška s valčekom.

* "Na príkaz ryby" - "Na príkaz šťuky."

* "Zayushkinov dom" - "Zayushkinova chata".

Výborne, všetci volali a odpovedali.
Chlapci, náš kvíz sa skončil.A teraz si to zhrňme.

Chlapci, my sa s rozprávkami nelúčime, ale rozlúčime sa s nimi a uvidíme sa znova.

Cieľ:
Zhrnúť vedomosti detí o rozprávkach; aktivizovať a rozvíjať jasnú intonačno-expresívnu reč, obohacovať slovnú zásobu; pestovať záujem o čítanie, lásku k ústnemu ľudovému umeniu, schopnosť tímovej práce.

Prípravné práce:
Čítanie rozprávok deťom, pozeranie kreslených rozprávok a rozprávanie o obsahu, počúvanie audionahrávok rozprávok, výstava kníh na danú tému, dramatizačné hry na motívy rozprávok.

Prípravná fáza:
Vopred sú vytvorené dve družstvá detí prípravných skupín do školy. Deti sú rozdelené do dvoch tímov: „Sister Chanterelle“ a „Running Bunny“.

Priebeh kvízu:

Zaznie hudba piesne „Na návšteve rozprávky“, deti vstúpia do skupiny.

Vychovávateľ. Deti, pozrite sa, aké krásne, elegantné knihy. V každom z nich žijú postavičky vašich obľúbených rozprávok. Rozprávka je úžasný, magický svet, v ktorom sa dejú tie najneobyčajnejšie zázraky a premeny. Máte radi rozprávky? Potom vám navrhujem usporiadať literárny kvíz „Návšteva rozprávky“. Žiadam tímy, aby zaujali svoje miesta. Na vykonanie kvízu si musíme vybrať porotu, ktorá bude pozorne sledovať priebeh našej hry.

Prvá súťaž "Tajemný".


(Hosťujúci sa striedavo háda hádanky pre každý tím).

1.
dievča sediace v koši
Medveď je na chrbte.
On sám, bez toho, aby o tom vedel,
Nosí ju domov. (Masha a medveď)

2.
Ľudia sú prekvapení:
Prichádza kachle, prichádza dym,
A Emelya na sporáku
Jesť veľké rožky! (Kúzlom)

3.
Vnučka odišla k babičke
Priniesla koláče.
Sivý vlk ju nasledoval,
Oklamaný a prehltnutý. (Červená Karkulka)

4.
Kto nechcel pracovať
Hral a spieval pesničky?
Potom tretiemu bratovi
Vbehli sme do nového domu. (Tri prasiatka)

5.
Červené dievča je smutné:
Nemá rada jar
Na slnku je jej ťažko!
Úbožiak roní slzy! .. (Snehulienka)


Čo ju v tomto príbehu čaká?
Ropucha to ráno ukradne,
Bezohľadný krtko sa schová v diere. (palec)

Druhá súťaž "Pomenujte príbeh"

Chcem si overiť, či dobre poznáte rozprávky. Pozrite sa na obrazovku, musíte pomenovať rozprávku, ktorá je tu zobrazená. (Na obrazovke sú obrázky z rozprávok: Moidodyr, Chipollino, Telefón, (Hudobník, Rozprávka o rybárovi a rybke), Škaredé káčatko, Pinocchio, (Kúpanie mláďat, Kocúr v čižmách), Stálý cínový vojačik.

Výborne chlapci!

Tretia súťaž "Zmätok".


Pozorne načúvať.
"Sekerová polievka"
"Podľa zajačieho povelu"
"Zelený klobúk"
"Mačka v topánkach"
"Dve prasiatka"
"Líška a volavka"
"Vlk a päť šteniatok"

„Chlapec s dlaňou;
"Sivka-Murka".
Akí ste úžasní členovia! Ty vieš všetko!

Medzitým sa tímy pripravujú na súťaž, rád by som otestoval našich hostí, ako poznajú rozprávky. No, čo skontrolujeme?

Hra s divákmi.


- labutie husi)
- princezná žaba)
- Šarlátový kvet)
- Máša a medveď)
- Zayushkina ... (Chalupa)
- Maličký - .... (Havroshechka)
- Sivka - ... (Burka)
- Chlapec ... (z prsta)
- Červená Karkulka)
- Spiaca kráska)

Akých pozorných hostí máme, nikdy neurobili chybu! chválim ťa!

Rozprávka nám dá pokoj
Príbeh nám dá pokoj.
Dajme si pauzu a vráťme sa na cestu!
Malvína nám radí:
- Pás sa stane osika,
Ak sa ohneme
Vľavo - vpravo desaťkrát.
Tu sú slová Thumbelina:
- Chrbát držte rovný
Postavte sa na prsty
Je to ako siahať po kvetoch.
Jeden dva tri štyri päť,
Opakujte znova:
Jeden dva tri štyri päť.
Tip Červenej čiapočky:

Budete žiť mnoho rokov.
Jeden dva tri štyri päť.
Opakujte znova:
Jeden dva tri štyri päť.
Dal nám rozprávku na odpočinok!
Oddýchni si?
Znova na ceste! (Deti opakujú opísané pohyby.)


(Každý tím ukazuje rozprávku bez slov).

Štvrtá súťaž „Živá rozprávka“.

Každý tím potrebuje ukázať rozprávku bez slov pohybmi, mimikou, gestami. Obidva tímy musia uhádnuť názov rozprávky súperov („Zajačia koliba“, „Tuřína“).

Musíte vyriešiť rozprávkovú krížovku.

1. Žije na streche a veľmi rád lieta za kamarátom Kidom. (Carlson)

2. Macocha jej dala do práce neskoro a nepustila ju na ples. (Popoluška)

3. Ako sa volala stará žena v karikatúre o Krokodílovi Genovi a Cheburashke, ktorí radi robili škaredé veci? (Shapoklyak)

4. Tento rozprávkový hrdina sa naučil skladať básne a hrať na hudobné nástroje a dokonca letel na Mesiac. (Neviem)

5. Kto prišiel na pomoc dedkovi, aby ťahal repku po vnučke? (chyba)

6. Ako sa volala mačka z karikatúry o Prostokvashinovi? (Matroskin).

Výborne, túto úlohu ste zvládli dobre.


(Zvukový záznam piesní z rozprávok „Pinocchio“, „Prázdniny v Prostokvashine“, „Červená čiapočka“, „Muzikanti z Brém“, „Tri prasiatka“, „Čeburaška a krokodíl Gena“, „Medvedík Pú a všetci-všetci“, „Vlk a sedem kozliatok“).

Na interaktívnej tabuli, hrdinovia rozprávok "Teremok" a "Kolobok", kapitáni tímov potrebujú zbierať rozprávku a rozprávať ju.

Výborne kapitáni!

A teraz má slovo porota.

Zhrnutie.
Odmeňovanie.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Literárny kvíz pre starších predškolákov

"Návšteva rozprávky"

Cieľ:
Zhrnúť vedomosti detí o rozprávkach; aktivizovať a rozvíjať jasnú intonačno-expresívnu reč, obohacovať slovnú zásobu; pestovať záujem o čítanie, lásku k ústnemu ľudovému umeniu, schopnosť tímovej práce.

Prípravné práce:
Čítanie rozprávok deťom, pozeranie kreslených rozprávok a rozprávanie o obsahu, počúvanie audionahrávok rozprávok, výstava kníh na danú tému, dramatizačné hry na motívy rozprávok.

Prípravná fáza:
Vopred sú vytvorené dve družstvá detí prípravných skupín do školy. Deti sú rozdelené do dvoch tímov: „Sister Chanterelle“ a „Running Bunny“.

Priebeh kvízu:

Zaznie hudba piesne „Na návšteve rozprávky“, deti vstúpia do skupiny.

Vychovávateľ. Deti, pozrite sa, aké krásne, elegantné knihy. V každom z nich žijú postavičky vašich obľúbených rozprávok. Rozprávka je úžasný, magický svet, v ktorom sa dejú tie najneobyčajnejšie zázraky a premeny. Máte radi rozprávky? Potom vám navrhujem usporiadať literárny kvíz „Návšteva rozprávky“. Žiadam tímy, aby zaujali svoje miesta. Na vykonanie kvízu si musíme vybrať porotu, ktorá bude pozorne sledovať priebeh našej hry.

Prvá súťaž "Tajemný".

Je potrebné uhádnuť názvy rozprávok.
(Hosťujúci sa striedavo háda hádanky pre každý tím).

1.
dievča sediace v koši
Medveď je na chrbte.
On sám, bez toho, aby o tom vedel,
Nosí ju domov. (Masha a medveď)

2.
Ľudia sú prekvapení:
Prichádza kachle, prichádza dym,
A Emelya na sporáku
Jesť veľké rožky! (Kúzlom)

3.
Vnučka odišla k babičke
Priniesla koláče.
Sivý vlk ju nasledoval,
Oklamaný a prehltnutý. (Červená Karkulka)

4.
Kto nechcel pracovať
Hral a spieval pesničky?
Potom tretiemu bratovi
Vbehli sme do nového domu. (Tri prasiatka)

5.
Červené dievča je smutné:
Nemá rada jar
Na slnku je jej ťažko!
Úbožiak roní slzy! .. (Snehulienka)

6. Dievča spí a ešte nevie
Čo ju v tomto príbehu čaká?
Ropucha to ráno ukradne,
Bezohľadný krtko sa schová v diere. (palec)

Druhá súťaž „Pomenujte rozprávku“

Chcem si overiť, či dobre poznáte rozprávky. Pozrite sa na obrazovku, musíte pomenovať rozprávku, ktorá je tu zobrazená. (Na obrazovke sú obrázky z rozprávok: Moidodyr, Chipollino, Telefón, (Hudobník, Rozprávka o rybárovi a rybke), Škaredé káčatko, Pinocchio, (Kúpanie mláďat, Kocúr v čižmách), Stálý cínový vojačik.

Výborne chlapci!

Tretia súťaž "Zmätok".

Pomôžte nám chlapom rozlúštiť názvy rozprávok.
Pozorne načúvať.
"Sekerová polievka"
"Podľa zajačieho povelu"
"Zelený klobúk"
"Mačka v topánkach"
"Dve prasiatka"
"Líška a volavka"
"Vlk a päť šteniatok"
"Sestra Tanya a brat Ivanushka"
„Chlapec s dlaňou;
"Sivka-Murka".
Akí ste úžasní členovia! Ty vieš všetko!

Štvrtá súťaž „Živá rozprávka“.

Medzitým sa tímy pripravujú na súťaž, rád by som otestoval našich hostí, ako poznajú rozprávky. No, čo skontrolujeme?

Hra s divákmi.

"Pridaj slovo k názvu rozprávky"
- labutie husi)
- princezná žaba)
- Šarlátový kvet)
- Máša a medveď)
- Zayushkina ... (Chalupa)
- Maličký - .... (Havroshechka)
- Sivka - ... (Burka)
- Chlapec ... (z prsta)
- Červená Karkulka)
- Spiaca kráska)


Akých pozorných hostí máme, nikdy neurobili chybu! chválim ťa!

Telesná výchova pre všetky deti.

Rozprávka nám dá pokoj
Príbeh nám dá pokoj.
Dajme si pauzu a vráťme sa na cestu!
Malvína nám radí:
- Pás sa stane osika,
Ak sa ohneme
Vľavo - vpravo desaťkrát.
Tu sú slová Thumbelina:
- Chrbát držte rovný
Postavte sa na prsty
Je to ako siahať po kvetoch.
Jeden dva tri štyri päť,
Opakujte znova:
Jeden dva tri štyri päť.
Tip Červenej čiapočky:
- Ak skočíš, utekaj,
Budete žiť mnoho rokov.
Jeden dva tri štyri päť.
Opakujte znova:
Jeden dva tri štyri päť.
Dal nám rozprávku na odpočinok!
Oddýchni si?
Znova na ceste! (Deti opakujú opísané pohyby.)

A teraz, pozor! „Živá rozprávka“ od našich tímov.
(Každý tím ukazuje rozprávku bez slov).

Štvrtá súťaž „Živá rozprávka“.

Každý tím potrebuje ukázať rozprávku bez slov pohybmi, mimikou, gestami. Obidva tímy musia uhádnuť názov rozprávky súperov („Zajačia koliba“, „Tuřína“).

Piata súťaž „Rozprávková krížovka“.

Musíte vyriešiť rozprávkovú krížovku.

1. Žije na streche a veľmi rád lieta za kamarátom Kidom. (Carlson)

2. Macocha jej dala do práce neskoro a nepustila ju na ples. (Popoluška)

3. Ako sa volala stará žena v karikatúre o Krokodílovi Genovi a Cheburashke, ktorí radi robili škaredé veci? (Shapoklyak)

4. Tento rozprávkový hrdina sa naučil skladať básne a hrať na hudobné nástroje a dokonca letel na Mesiac. (Neviem)

5. Kto prišiel na pomoc dedkovi, aby ťahal repku po vnučke? (chyba)

6. Ako sa volala mačka z karikatúry o Prostokvashinovi? (Matroskin).

Výborne, túto úlohu ste zvládli dobre.

Šiesta súťaž „Hádaj melódiu“.

Teraz budete počuť piesne hrdinov rozprávok alebo karikatúr. Zapamätajte si názvy týchto rozprávok.
(Zvukový záznam piesní z rozprávok „Pinocchio“, „Prázdniny v Prostokvashine“, „Červená čiapočka“, „Muzikanti z Brém“, „Tri prasiatka“, „Čeburaška a krokodíl Gena“, „Medvedík Pú a všetci-všetci“, „Vlk a sedem kozliatok“).

Siedma súťaž „Súťaž kapitánov“

Na interaktívnej tabuli, hrdinovia rozprávok "Teremok" a "Kolobok", kapitáni tímov potrebujú zbierať rozprávku a rozprávať ju.

Výborne kapitáni!
Náš kvíz „Na návšteve rozprávky“ sa teda skončil. Obom mužstvám sa chcem poďakovať za aktívnu účasť v zápase. Dokázali ste nám, že ste skutočnými znalcami rozprávok.
A teraz má slovo porota.

Zhrnutie.
Odmeňovanie.




Podobné články