Streszczenie lekcji śpiewu (wskazówki dla nauczyciela). Lekcja otwarta grupy wokalnej Lekcja otwarta grupy wokalnej abstrakt

06.07.2019

Podsumowanie zajęć wokalnych w średniej grupie wokalnej

Temat lekcji: Wizyta u czarodziejki muzyki

MBOU DOD "HRTSDT" s. Palatka

„Muzyczna karuzela”

Cele Lekcji:

Rozwijaj słuch na wysokości dźwięku, poczucie rytmu.

Uzyskaj odpowiedni dźwięk. Aby aktywować zamknięcie brzeżne fałdów głosowych w momencie ataku dźwięku, co leży u podstaw prawidłowego formowania dźwięku.

Zachęcaj dzieci do ekspresyjnego, emocjonalnego, responsywnego wykonywania piosenek.

Metody nauczania: Rozmowa, opowieść, porównanie, metoda gry, metoda biegania przed siebie i powrotu do przeszłości, technika ćwiczeń oddechowych Strelnikova.

Forma: działanie prozdrowotne

Ekwipunek:

Antologia materiału muzycznego, materiał pieśniowy, teksty piosenek „Słoneczne króliczki”, „Strach na wróble”, płyta CD z nagraniami fonogramów piosenek (bez głosu), gimnastyka artykulacyjna „Przygody języka”.

Plan lekcji:

1. Moment organizacyjny

· Pozdrowienia

· Pozytywne nastawienie do lekcji śpiewu.

· Sprawdź gotowość do lekcji.

2. Rozwój tematu.

· Tematy wiadomości, wyznaczanie celów.

Gimnastyka artykulacyjna „Przygody języka”

· Śpiewanie.

· Śpiewające kanony.

4. Pauza wideo

5. Praca nad utworami: „Słoneczne króliczki”, „Strach na wróble”.

6. Wynik lekcji.

Praca domowa.

Postęp lekcji:

1. Moment organizacyjny.

Cześć chłopaki!

Cieszę się, że cię widzę na zajęciach wokalnych.

Sprawdzanie gotowości do zajęć.

Nastrój psychologiczny.

Teraz musisz śpiewać piosenki, słuchać muzyki, wykonywać ćwiczenia wokalne. Aby to zrobić, przeprowadzimy specjalne ustawienie. Usiądź wygodnie, zamknij oczy. Weź głęboki wdech i wydech. Teraz ja wypowiem frazy, a ty powtórzysz je chórem, cicho, spokojnie.

· Jesteśmy gotowi do pracy w klasie wokalnej.

Jesteśmy w dobrym nastroju.

Spróbujemy wykonać ćwiczenia wokalne i zaśpiewać piosenki.

Otwórz oczy, weź kolejny głęboki oddech. Zrób wydech i przygotuj się do pracy w klasie.

2. Pracuj nad tematem.

1. Tematy wiadomości, wyznaczanie celów.

Zapamiętaj i powiedz chłopakom, co zrobiłeś na ostatniej lekcji śpiewu. ( wykonywał ćwiczenia wokalne. Uczyliśmy się piosenki „Live Music”, pracowaliśmy nad częścią drugiego głosu w utworze „Sunny Bunnies”).

Dzisiaj będziemy kontynuować pracę nad pierwszą i drugą częścią w piosenkach.

Gimnastyka oddechowa Strelnikova.

Wiecie, że przed rozpoczęciem zajęć należy wykonać ćwiczenia oddechowe. Do czego służą ćwiczenia oddechowe? (Podczas śpiewu twój oddech ma ogromne znaczenie. Jeśli nie weźmiesz oddechu przed śpiewaniem, dźwięk nie zabrzmi tak, jak powinien).

Teraz wykonamy ćwiczenia oddechowe. Upewnij się, że ramiona nie unoszą się podczas wdechu.

Dzisiaj wykonamy ćwiczenia oddechowe metodą Strelnikovej.

Podczas wykonywania ćwiczeń należy przestrzegać pewnych zasad:

a) Wdech - „głośny”, krótki. Aktywny (wystarczy głośno powąchać nos na całe biuro, jakby wąchał zapach spalenizny).

b) Wydech - całkowicie bierny, wychodzi przez nos. Zabrania się myślenia o wydechu. Jeśli myślisz o wydechu, zbłądzisz! Wydech to wdech wychodzący.

Powietrze powinno samoistnie uchodzić ustami po każdym oddechu przez nos. Wdech jest niezwykle aktywny, wydech jest absolutnie pasywny.

c) w gimnastyce oddechowej Strelnikowa krótkie hałaśliwe oddechy przez nos są wykonywane tylko jednocześnie z ruchami.

Dzieci wykonują ćwiczenia razem z nauczycielem „Pogonchiki”, „Pompa”, „Kot”, „Rolki”.

Gimnastyka artykulacyjna "Przygody języka" załącznik nr 1.doc

· Śpiewanie.

Kontynuujmy rozgrzewkę wokalną. Dlaczego potrzebujesz rozgrzewki wokalnej? A może nie trzeba śpiewać na każdej lekcji? (Śpiewać trzeba na każdej lekcji, bo struny głosowe rosną i rosną. Nabywamy umiejętność poprawnego wymawiania słowa w piosence. Głos, jak każdy instrument muzyczny, wymaga odpowiedniego nastrojenia.

Całkiem dobrze. Twistery językowe wyzwalają aparat mowy, a ćwiczenia wokalne rozwijają aparat głosowy.

Chcesz, aby Twoja piosenka brzmiała dobrze? (Odpowiedzi dzieci)

Następnie musisz spróbować wykonać ćwiczenia, aby rozwinąć wyraźną dykcję.

Powiedzcie mi, chłopaki, co to jest dykcja? (Dyktowanie to wyraźna, wyraźna, czytelna wymowa (wyśpiewanie) wszystkich dźwięków tekstu lub utworu wokalnego. Zależy od aktywności warg i języka, prawidłowego oddychania i ogólnie artykulacji).

Dzieci śpiewają łamańce językowe „Trzy gadające sroki”, „Trzydzieści trzy Jegorka”, „Miotły-pomeliki” aplikacja nr 2.doc

A teraz śpiewamy ćwiczenie „Nasza ojczyzna”. Zaśpiewaj ćwiczenie ekspresyjnie. Zaokrąglaj mięśnie ust podczas śpiewania samogłosek (a), (o). Wyraźnie i wyraźnie wymawiając każde słowo. Nie zapomnij o prawidłowym oddychaniu.

Wykonanie ćwiczenia „Nasza Ojczyzna”.

Dzieci wykonują ćwiczenie śpiewu A. Sveshnikov.

· Praca nad kanonami „Brat Jakub” i „Przepiórka”.

Chór składa się z różnych głosów, partii. Każda partia ma swoją rolę. Wszyscy w chórze słuchają się nawzajem. Uzupełniają się i wzbogacają. Głosy śpiewaków są różne, ale niczym się nie wyróżniają. Afirmują nie siebie, ale całość. Kiedy wszystko jest połączone. Jeśli wszystko jest na czas i na miejscu, rodzi się harmonia i piękno. Kiedy dochodzi do zgodności między dźwiękami, wzajemnie się uzupełniają i tak rodzi się harmonia.

Co to jest kanon? (Jest to ćwiczenie muzyczne, w którym ta sama melodia jest grana przez 2 lub więcej grup. Tylko jedna grupa wchodzi przed drugą).

Dzieci są podzielone na dwie grupy i wykonują kanony „Brat Jakub”, „Przepiórka”. W procesie powtarzania dzieci zmieniają grupy i wchodzą później lub wcześniej.

4. Pauza wideo

Kochani zapraszam do obejrzenia fragmentu wideo z występu absolwentki naszej pracowni, Pogorelovej Poliny na międzynarodowym konkursie w Moskwie „Gwiezdna Godzina”, gdzie otrzymała ocenę godną, ​​została laureatką II stopnia. Proszę zwrócić uwagę na artykulację i ruch na scenie.

Wyświetlanie klipu wideo.

5. Praca nad utworami „Strach na wróble”, „Sun Bunnies”.

Wykonanie piosenki „Słoneczne króliczki” Załącznik nr 3.doc (słowa A. Bochkovskaya i muzyka A. Yermolov).

Pracuj nad 1. i 2. częścią refrenu piosenki.

Techniki śpiewania:

"a cappella"

śpiewał i chór

Dobra robota chłopaki, a my zakończymy naszą lekcję wykonaniem piosenki „Strach na wróble”. Spróbuj przekazać wesoły nastrój w piosence. Podążaj za spójnością brzmienia zespołu, równoczesnym wejściem wszystkich głosów.

Wykonanie piosenki „Strach na wróble” A. Petryasheva załącznik nr 4.doc

Zadania techniczne: osiągnąć czystość intonacji, wyraźną dykcję, punktualny początek i koniec fraz muzycznych.

Zadania emocjonalno-artystyczne : osiągnąć podczas występu jasny, wysublimowany, uduchowiony stan, odczuwać radość i satysfakcję z wykonywania muzyki.

6. Wynik lekcji.

Ocena każdego wykonawcy, analiza osiągnięć i porażek.

Praca domowa:

Powtórz teksty i ich rytm; stojąc przed lustrem, poszukaj niezbędnych gestów, mimiki do piosenek; pracuj nad dykcją za pomocą łamańców językowych.

Używane książki:

Ćwiczenia oddechowe Shchetinina (instrukcja)

Iris Press - M. 2007.

Zdrowotny aspekt lekcji „Z wizytą u czarodziejki muzyki”

MBOU DOD "HRTSDT" s. Palatka

Nauczyciel edukacji dodatkowej

Kierownik studia wokalnego

„Muzyczna karuzela”

Dziś przed instytucjami edukacyjnymi stoi ważne zadanie - stworzenie warunków do zachowania zdrowia uczniów, czyli opracowanie środków ochrony zdrowia, wprowadzenie technologii oszczędzających zdrowie w procesie edukacyjnym. Pod tym względem możliwości lekcji śpiewu są wyjątkowe, ponieważ wszelkiego rodzaju działania twórcze przyczyniają się do zdrowia uczniów.

Technologie oszczędzające zdrowie wykorzystywane na lekcjach śpiewu:

terapia wokalna, terapia rytmiczna, muzyczne ćwiczenia rytmiczne, ćwiczenia rytmiczne, muzykoterapia, ćwiczenia oddechowe Strelnikova, arteterapia folklorystyczna, racjonalna psychoterapia muzyczna, terapia kreatywnością, terapia bajką, terapia uśmiechem.

Zapewnienie realizacji programów wychowawczych opartych na kompleksowym uwzględnieniu indywidualnego stanu zdrowia uczniów, cech ich wieku, stanu i rozwoju psychofizycznego, duchowego i moralnego, zachowania i wzmocnienia zdrowia, budując przebieg lekcji, główny nacisk kładzie się na szczególny rozwój zdolności do naturalnego, radosnego bytowania w procesie aktywności muzycznej: usuwanie zacisków wewnętrznych, oddychanie, emancypacja ruchowa dziecka.

Nauczyciel w swojej działalności pedagogicznej opiera się na metodyce mającej na celu poszerzenie i wzbogacenie wachlarza doświadczeń dostępnych dla uczniów oraz kształtowanie światopoglądu, który pomaga im stać się szczęśliwym i zdrowym i obejmuje ruch, taniec, śpiew, oglądanie filmu z pracowni występ absolwentki. Dlatego w trakcie lekcji stosowane są nie tylko muzyczne i pedagogiczne metody nauczania, ale także muzycznie terapeutyczne, które przyczyniają się do przywrócenia i wzmocnienia zdrowia uczniów.

W oparciu o technologie oszczędzające zdrowie szczególną uwagę zwraca się na pracę wokalną i chóralną z uczniami, która pomaga kształtować, zwłaszcza w wieku szkolnym, optymistyczny i afirmujący życie światopogląd. Chóralne i solowe wykonywanie pieśni niesie ze sobą początek następujących rodzajów treningu: intonacji, oddechu, dykcji, figuratywno-wizualnego, rytmicznego. Głos jest swego rodzaju wskaźnikiem zdrowia człowieka. Ćwiczenia rehabilitacyjne strun głosowych, poprawiają zdrowie poprzez łączenie dźwięków mówionych i śpiewanych, poprawiają artykulację i dykcję, rozwijają koordynację oddychania z mową.

Najciekawszym i najbardziej obiecującym kierunkiem, który w wielu krajach jest wykorzystywany w celach leczniczych, jest muzykoterapia. Naukowcy eksperymentalnie udowodnili, że muzyka ma korzystny wpływ na organizm i psychikę dzieci.

Zarys otwartej lekcji śpiewu prowadzonej przez nauczyciela edukacji dodatkowej MBOU DOD CDT Z.A. Egorova.

Temat lekcji: „Rozwój słuchu modalnego i poczucia metrorytmii”

Cel lekcji: rozwijanie słuchu wysokościowego i poczucia rytmu

Zadania:

Edukacyjne – wszechstronny rozwój słuchu muzycznego, pamięci muzycznej;

Rozwijanie - rozwijanie zdolności muzycznych dzieci;

Edukacyjny - mający na celu kształtowanie poczucia piękna, ale oparty na nowoczesnym materiale muzycznym.

Rodzaj lekcji: powtórka

Metody nauczania: metoda słowna, metoda wizualna, metoda gry

Organizacja miejsca pracy nauczyciela: materiał pieśniowy, płyta z nagraniami fonogramów, pianino.

Struktura lekcji

1 Moment organizacyjny

1.1 Witamy

1.2 Pozytywne nastawienie do lekcji

1.3 Sprawdzenie gotowości uczniów do lekcji

1.4 Komunikowanie tematu lekcji, wyznaczanie celów

2 Aktualizacja wiedzy studentów

2.1 Przegląd omówionego materiału

3 Pauza rytmiczna.

4 Pracuj nad piosenkami

5 Podsumowanie lekcji

Postęp lekcji

1. Czas organizacji:

Muzyczne powitanie:

cześć chłopaki

Cześć nauczycielu.

Cieszę się, że cię widzę na tej lekcji!

Sprawdzenie gotowości do zajęć:

Teraz musisz śpiewać piosenki, słuchać muzyki, a do tego poprowadzimy specjalną oprawę. Zamknij oczy, weź głęboki oddech i wydech. Teraz ja wypowiem frazy, a ty powtórzysz je chórem, cicho, spokojnie.

Jesteśmy gotowi do pracy na zajęciach.

Jesteśmy w dobrym nastroju.

Postaramy się.

Otwórz oczy, weź kolejny głęboki oddech. WYDECH i przygotuj się do pracy na zajęciach.

Tematy wiadomości, ustalanie celów.

2. Aktualizacja wiedzy studentów:

Zapamiętaj i powiedz nam, co robiłeś na ostatniej lekcji (śpiewałeś kroki, piosenki - przyśpiewki, rozwiązałeś zagadki rytmiczne) Zaśpiewałeś piosenki „Parasolki”, „Eskimosi”.

Dziś będziemy dalej pracować nad czystością intonacji zwrotów krokowych, zagadkami rytmicznymi, śpiewać piosenki na przyszłe koncerty.

Przygotowani, dostrojeni - śpiewamy kroki. Śpiewający krok obraca się z ich wyświetlaniem za pomocą znaków ręcznych. Gra telewizyjna.

Pytania: jaki jest najważniejszy krok? - pewnego razu.

Czemu? - ponieważ pozostałe kroki do niego prowadzą.

Jak nazywają się muzycy? - Tonik

Teraz kroki dadzą ci zagadki. Zamknij oczy. Uszy słuchają uważnie. Kto zgadł - podnosi rękę.

Brawo chłopaki, wykonali kawał dobrej roboty.

Posłuchaj uważnie melodii piosenki. Gram w to 2 razy. Twoim zadaniem jest określenie nastroju tej melodii i sposobu

Na początku gram - w trybie głównym, potem w trybie drugorzędnym. Dzieci powinny nazwać, że nastrój się zmienił, a zatem sposób, nazwij sposób

Teraz posłuchaj uważnie melodii jakiej piosenki gram?

Brzmi piosenka - śpiew „Chaber”.

Kto pamięta jakie kroki występują w tej piosence.

Kto wie, podnosi rękę i staje się NAUCZYCIELEM na ten czas i pokazuje kroki całej klasie.

A teraz jakie przyśpiewki gram.

Rozbrzmiewa melodia piosenki „Leaf fall”.

Kto zgadł, podnosi rękę i śpiewa piosenkę.

Zadane pytania:

Co teraz śpiewamy? - melodia

Melodia dzieli się na co? - dla fraz

Jakie kroki są ukryte w pierwszym zdaniu? (Kto pamięta - pokazuje).

Jakie kroki są ukryte w drugim zdaniu?

Pokazujemy serce melodii - nogi.

Co pokazały nasze nogi? Puls melodii, muzycy nazywają sercem melodii - bitami

A teraz pokażmy każdy dźwięk melodii. Klaśnij w dłonie i pokaż rytm piosenki. Łączymy ruch lobaru i pulsacji rytmicznej

Przybyły do ​​nas czasy trwania - wskazują, jak długo trwa dźwięk muzyczny.

Czas trwania rozmowy dzieci według nazwy. Śpiewaj piosenki o czasie trwania. Czytaj je z kart i odgaduj rytmiczne zagadki

Analiza nowej piosenki - śpiewanie „Jeździ, jedzie parowóz”.

3. Pauza rytmiczna.

Ruch do muzyki. Zestaw ruchów elementarnych pokazujących pulsację metryczną.

4. Pracuj nad piosenkami

Praca nad piosenką „Eskimo”

Techniki śpiewu: „echo”, „a cappella” - praca nad frazami. Wyklaskuj rytm rękami. Pokazujemy pulsację metryczną z nogami

Dobra robota chłopaki, a my zakończymy lekcję wykonaniem piosenki „Funny Umbrellas”. Spróbuj przekazać wesoły nastrój w piosence. Podążaj za spójnością brzmienia zespołu.

Wykonanie utworu „Wesołe parasolki” zadania techniczne: osiągnięcie czystości intonacji, wyraźnej dykcji, punktualnego początku i końca fraz muzycznych.

Zadania emocjonalne i artystyczne: staraj się osiągnąć jasny, wysublimowany, duchowy stan podczas występu, poczuj radość i satysfakcję z wykonania utworu.

5. Wyniki lekcji:

Ocena każdego wykonawcy, analiza osiągnięć i porażek.


Temat lekcji: „ŚPIEWAĆ PRZYJEMNIE I WYGODNIE”

BRAMKA - kształtowanie umiejętności prawidłowego wymawiania samogłosek i spółgłosek w słowach, umiejętność prawidłowego oddychania podczas wykonywania piosenki.

Zadania - nauczyć się wyraźnie i aktywnie wymawiać i śpiewać słowa w piosence,

Rozwój twórczości zbiorowej,

Kształcenie smaku estetycznego

Sprzęt i materiał muzyczny:

fortepian

Syntezator

Nuty piosenki „Życzliwość”

Ilustracja obrazu Kustodiewa „Kupiec”

Postęp lekcji

  1. Organizowanie czasu.Muzyczne powitanie „Dzień dobry”. Określenie celu lekcji.
  2. Aktualizacja podstawowej wiedzy. Rozmowa o aparacie głosowym. Co jest związane z pojawieniem się głosu? Co to są struny głosowe? Co się z nimi dzieje podczas śpiewania? Jak dbać o swój „instrument muzyczny”? Jak oddychać i siedzieć, by śpiewać przyjemnie i wygodnie?

Nauczyciel czyta wiersz „Śpiewanie jest przyjemne i wygodne”.

3. Egzekucja gimnastyka dla poprawnej wymowy samogłosek i spółgłosek Dźwięki (aoui; m, n, p, t, k, l, r). Dzieci wraz z nauczycielem wydają dźwięki, a ruchy rąk pomagają.

Wydajność ćwiczenia aktywujące mimikę twarzy(usta, język, policzki):

- "kaczy nos"

- "Prosiaczek"

- "Osiem"

- "Koło"

- "Piłka nożna"

- "Uśmiech"

Dzieci za pomocą mimiki przedstawiają zadania nauczyciela, podczas gdy ręce nie są zaangażowane.

Wydajność ćwiczenia „Dinozaur”dla intonacji.Dzieci wraz z nauczycielem rysują rękoma i głosem dinozaura, zmieniając jego wysokość.

  1. Praca z oddechem.

- "Kwiat". Uczniowie wyobrażają sobie kwiat w dłoniach i spokojnie wdychają jego zapach przez nos, podczas gdy nauczyciel pilnuje, aby ramiona dzieci nie unosiły się, ale pozostawały na swoim miejscu. Wydychaj przez usta.

- „Spodek z herbatą”. Dzieci spokojnie wdychają przez nos i ostrożnie wydychają „na spodku gorącej herbaty”. W tym samym czasie nauczyciel monitoruje długi wydech uczniów.

5. Czym jest życzliwość? (mów o życzliwości)

Praca wokalno-chóralna nad utworem „Życzliwość”.Powtarzanie tekstu piosenki i śpiewanie melodii z poprawną intonacją.

Wykonanie piosenki „Życzliwość”pod akompaniamentem muzycznym.

6. Podsumowanie lekcji.


Na ten temat: rozwój metodologiczny, prezentacje i notatki

Streszczenie lekcji otwartej na temat śpiewu „Wykorzystanie elementów plastycznych technologii pedagogicznych w pracy z dziećmi w wieku szkolnym”.

Na uczelni odbyło się regionalne seminarium „Wykorzystanie plastycznych technologii pedagogicznych w zajęciach muzycznych z dziećmi w wieku szkolnym”, podczas którego odbyła się otwarta lekcja śpiewu „Wykorzystanie...

Opracowanie konspektów lekcji śpiewu

Opracowane przeze mnie notatki głosowe pomagają śledzić dynamikę rozwoju ucznia. Streszczenia w trzech częściach: ćwiczenia oddechowe, praca nad głosem i praca z piosenką....

MBU DO „Dom Twórczości Dziecięcej nr 4”

Adres: ul. Morisa, 82a, Nowokuźnieck, obwód Kemerowo

PLAN PODSUMOWANIE LEKCJI WOKALNYCH

Konfiguracja śpiewu. „Magiczne zasady śpiewu”

Deweloper:

Aryszewa Swietłana Iwanowna,

nauczyciel edukacji dodatkowej,

studio wokalno-popowe „Orfeusz”

Nowokuźnieck

Orientacja: artystyczny.

Temat lekcji: Konfiguracja śpiewu. „Magiczne zasady śpiewu”.

Cel: Kształtowanie się pomysłów na temat koncepcji „instalacji śpiewającej” i praktycznego zastosowania na lekcjach śpiewu.

Zadania:

    Zapoznanie uczniów z koncepcją „śpiewającej instalacji”.

    Zapoznaj się z zasadami instalacji śpiewającej.

    Aby rozwinąć percepcję muzyczną dzieci, aparat wokalny, słuch:

    Rozwijaj pamięć, uwagę, myślenie, wytrwałość.

    Rozbudzanie zainteresowania sztuką wokalną.

Formularz postępowania: sesja próbna.

Wyposażenie klasy:

    fortepian;

    Sprzęt muzyczny;

    Pomoce wizualne;

    Zbiór notatek;

    Fonogramy.

Sposób organizacji zajęć studenckich: Grupa.

Postęp lekcji

    Moment organizacyjny, wprowadzenie do tematu:

Muzyczne powitanie.

(Nauczyciel śpiewa: „Cześć, chłopaki!”, Dzieci śpiewają: „Cześć, Swietłana Iwanowna!”)

Nauczyciel: Dzisiaj zrobimy bardzo ważną rzecz - zapoznamy się z "magicznymi zasadami śpiewu", od których nie można się obejść. Jeśli podążasz za nimi, pamiętaj, aby nauczyć się pięknie śpiewać. Ale najpierw opowiem ci o konfiguracji śpiewu. Chłopaki, jak myślicie, co to jest?

Dzieci: to proste plecy, wyprostowane ramiona, dobry nastrój itp.

Nauczyciel: Prawidłowo.

    Główną częścią

Śpiewająca instalacja- jest to prawidłowa pozycja ciała (tułowia) podczas śpiewania. Aby głos brzmiał swobodnie i swobodnie, nic nie powinno mu przeszkadzać: ramiona powinny być opuszczone, plecy proste, nie ma potrzeby rozciągania szyi i wysoko unoszonego podbródka (w przeciwnym razie od razu staniesz się jak kogut, który chce przekrzyczeć wszystkich). Postawa, a nawet samopoczucie zależą od tego, jak trzymasz „ciało”. Dobra postawa jest niezbędna przez cały czas, a zwłaszcza podczas śpiewania.

Właściwa postawa śpiewania to „magiczne zasady śpiewu”, a jest ich wiele. Policzmy, ile ich jest. Zadzwonię do nich, a ty policzysz (nauczyciel pokazuje pomoc wizualną, która pokazuje prawidłową pozycję podczas śpiewania w pozycji stojącej i siedzącej).

1. Główną zasadą jest to, że śpiewając nie możesz ani siedzieć, ani stać zrelaksowany: musisz zachować poczucie wewnętrznego i zewnętrznego sprytu.

2. Trzymaj głowę prosto, swobodnie, bez opuszczania się i odchylania do tyłu, nie rozciągaj szyi.

3. Stań mocno na obu nogach, a jeśli siedzisz, to lekko dotykaj krzesła, również opierając się na nogach.

4. Śpiewając w pozycji siedzącej, ręce powinny swobodnie leżeć na kolanach.

5. Nie możesz siedzieć ze skrzyżowanymi nogami, ponieważ ta pozycja powoduje niepotrzebne napięcie w ciele.

7. Otwórz usta szeroko, pionowo.

8. Dolna szczęka powinna być wolna, usta ruchome, elastyczne.

Ile zasad zostało policzonych?

Dzieci: 8 zasad

Nauczyciel: Dobra robota, dobrze trafiłeś. Teraz wiemy, że istnieje 8 magicznych zasad, ale mam jeszcze jedno pytanie. Dlaczego te zasady nazywane są magią?

Dzieci: Ponieważ jeśli zastosujesz się do tych zasad, Twój głos będzie brzmiał pięknie i łatwo.

Nauczyciel: Prawidłowo. A teraz zaśpiewajmy znajomą pieśń o sowie, przestrzegając tych zasad. Siedzimy prosto, kładziemy ręce na kolanach, prostujemy plecy.

śpiew sowy:

Sowa siedziała na drzewie

I zaśpiewała swoją piosenkę U-U-U,

Jakie dziwne słowa

To pohukująca sowa!

Chłopaki, dzisiaj śpiewaliśmy w nowy sposób, przestrzegając magicznych zasad. Myślisz, że nam pomogli? Zaczęliśmy swobodnie i pięknie śpiewać?

Dzieci: Tak!

Nauczyciel: Bardzo dobrze. Teraz powtórzmy piosenkę, której nauczyliśmy się na ostatniej lekcji.

Praca wokalna i chóralna nad utworem „Daleko od mamy”, nauka drugiej zwrotki.

3. Podsumowanie lekcji. Odbicie

nauczyciel: Chłopaki, podsumujmy naszą lekcję. Czego nowego się dzisiaj dowiedzieliśmy?

Dzieci: Poznaliśmy magiczne zasady śpiewu.

nauczyciel: Ile z tych zasad? Powiedz mi je?

Wykonaliście dziś świetną robotę. Pożegnajmy się. Do widzenia! (w formie muzycznej).

(Nauczyciel śpiewa: „Do widzenia!”, Dzieci śpiewają: „Do widzenia!”).

Wykorzystane zasoby internetowe:

http://vocalmuzshcola.ru-resources:

Używane książki:

M. A. Michajłowa Rozwój zdolności muzycznych u dzieci. Popularny przewodnik dla rodziców i nauczycieli. Akademia Rozwoju, 1997 .

Miejska Budżetowa Instytucja Edukacyjna

„Gimnazjum nr 2”

Obwód twerski Ostaszków

Otwarty plan lekcji

zespół wokalny „Impuls”

1-2 klasa

Początkowy etap prac nad nowym utworem.

nauczyciel

dodatkowa edukacja:

Pilnikowa

Andżelika Władimirowna

2015

Formularz postępowania: Nauka nowej piosenki.

Rodzaj lekcji : Połączone.

Cel lekcji : Wprowadzenie do piosenki. Kształtowanie zainteresowania uczniów twórczością wokalną.

Zadania:

Edukacyjny:

 osiągnięcie czystej unisono jako podstawy rozwoju słuchu harmonicznego.

Edukacyjny :

 kontynuacja kształtowania umiejętności i zdolności wokalnych i chóralnych;

 rozwój słuchu harmonicznego;

 rozwój wrażliwości muzycznej, czyli umiejętności słyszenia i słuchania, umiejętności analizowania, porównywania;

 poszerzanie horyzontów muzycznych studentów poprzez repertuar;

 rozwój wyobraźni, myślenia, pamięci.

Edukacyjny :

 pielęgnować wrażliwość emocjonalną na muzykę, treść tekstu,

 pielęgnowanie chęci wykonywania utworów w ramach samodzielnej działalności,

 pielęgnować miłość do muzyki, potrzebę obcowania ze sztuką,

 kształtowanie pełnego szacunku stosunku do twórczości.

Powstanie UUD

(uniwersalne zajęcia edukacyjne)

Umiejętności osobiste:

Przejaw zainteresowania edukacyjnego i poznawczego wykonywaniem zadań;

- chęć realizacji swojego potencjału twórczego;

Orientacja na stanowisko innych osób, odmienne od własnego, szacunek dla odmiennego punktu widzenia.

Umiejętności regulacyjne:

Zdolność do uczenia się i umiejętność organizowania swoich działań;

Celowość i wytrwałość w dążeniu do celu;

Zdolność do kontrolowania procesu i wyników swoich działań;

Ocena wyników partnerstwa.

Umiejętności poznawcze:

Umiejętność świadomego i dobrowolnego budowania wypowiedzi wypowiedzi;

Refleksja nad metodami i warunkami działania, kontrola i ocena procesu i wyników działań;

Przekazywanie treści i nastroju materiału muzycznego za pomocą ekspozycji scenicznej, kontroli słuchowej;

Dobór przesłanek i kryteriów porównań, klasyfikacja obiektów;

Uogólnienie wiedzy na temat opracowanego repertuaru.

Zdolności do porozumiewania się:

Umiejętność wyrażania swoich myśli, uzasadniania własnego zdania;

Umiejętność negocjowania, znajdowania wspólnego rozwiązania;

Umiejętność argumentowania swojej propozycji, przekonywania i ustępowania;

Umiejętność zachowania przyjaznego stosunku do siebie w sytuacji konfliktu interesów;

Wzajemna kontrola i wzajemna pomoc w trakcie realizacji zadania:

- opanowanie metod i zasad wspólnych działań muzycznych, twórczych i gier.

Metody nauczania:

 wizualny (słuchowy i wizualny);

 werbalne (omówienie istoty muzyki, porównania figuratywne, słowna ocena wykonania);

 praktyczne - ćwiczenia, zadania;

 wyjaśniający - ilustracyjny w połączeniu z odtwórczym (ilustracje wokalne w głosie nauczyciela i odtworzenie tego, co usłyszały dzieci).

Techniki metodologiczne :

 kreatywne zadania i pytania, które stymulują aktywność umysłową i tworzą sytuacje poszukiwawcze;

 stosowanie podejścia indywidualnego, monitorowanie rozwoju uczniów, ankieta grupowa i indywidualna;

 zachęcanie dzieci do samokontroli i poczucia własnej wartości w procesie śpiewania;

 zmienność zadań podczas powtarzania ćwiczeń i materiału piosenki;

 reprezentacja „w umyśle” pierwszego dźwięku już na oddechu;

 humor, aprobata, zachęta do sukcesów uczniów w celu pobudzenia ich zainteresowania zajęciami, jako sposób na wywołanie pozytywnych emocji, które podnoszą wydajność dzieci.

Technologie:

    edukacja rozwojowa, relacje interdyscyplinarne, technologia sztuki, ratowanie zdrowia (ćwiczenia oddechowe wg metody A.N. Strelnikova, masaże higieniczne i wibracyjne, ćwiczenia logopedyczne (skręcanie języka tupotem), gimnastyka artykulacyjna).

    elementy nauczania opartego na problemach, modelowanie czynności zawodowych w grach symulacyjnych;

    technologie wykonawcze: kształtowanie się kultury śpiewu, kształtowanie myślenia asocjacyjno-figuratywnego.

Warunki psychologiczne na lekcji:

 psychologicznie komfortowa atmosfera. satysfakcja emocjonalna;

 komunikacja zorientowana na osobowość, uwzględniająca poziom rozwoju muzycznego;

 biorąc pod uwagę indywidualne cechy;

 zróżnicowane podejście.

Ekwipunek : fortepian (syntezator), komputer, nuty, notatki z ćwiczeń i pieśni, słowa poznanych piosenek, prezentacja.

1. Moment organizacyjny

Cześć chłopaki! Cieszę się, że cię widzę. Dziś mamy gości, przywitajmy się z nimi.(Dzieci pozdrawiają)

Czy jesteś gotowy do drogi?

Weszliśmy w krąg.

Przytul sąsiada po prawej (lewej)… Odwrócili się i uśmiechnęli do siebie.

Jaki jest nastrój?

-W!

2. Ustalenie celu i zadań lekcji.

Kochani, czy zauważyliście zmiany w naszej klasie?

Co jest tutaj pokazane? (las, dom, słońce, woda….Kolej )

Co to by oznaczało? Po co jest droga? (Aby na nim jeździć .)

Co będziemy na nim jeść?(Pociągiem.)

Przyklej lokomotywę na planszy

Wydaje mi się, że czegoś tu brakuje... Karawany!(Sklejamy przyczepy)

Znacie jakieś piosenki o kolei, o wagonach? (Wagon niebieski, Lokomotywa szumiała i wagony jechały.)

Chcę wam przedstawić jedną bardzo ciekawą piosenkę.

(Najpierw usiądźmy na krzesłach.)

Twoim zadaniem jest określenie nastroju piosenki. Ale przede wszystkim wymyśl dla niego nazwę.

Słuchanie piosenki wideo

Analiza utworu:

Jaki jest charakter utworu? (Wesoły, miły )

O czym jest piosenka? (O cudach, o przyjaźni )

Jak nazwiemy naszą piosenkę?(Białe baranki, Choo-choo-choo, Lokomotywa Owad)

Czemu?

Porównajmy naszą piosenkę i obrazek na tablicy. (Jakie powszechne? Podobny?)

Czy podobała Ci się ta piosenka? (tak ) Chcesz się tego nauczyć? (tak )

Więc, co będziemy dzisiaj robić? (Naucz się piosenki)

Ale żeby to pięknie zaśpiewać, co jest do tego potrzebne?(Musisz dużo robić. Intonowanie, ćwiczenia, łamanie języka.)

- Tych. my dzisiaj….

3. Zapoznanie się z cechami oddychania śpiewem. Technika pedagogiki artystycznej.

I idziemy na łąkę. Jak wyobrażasz sobie łąkę?

(Jest dużo ziół, pięknych kwiatów, żadnych drzew, dużo owadów, motyli, pszczół, latają trzmiele, brzęczą pszczoły i ćwierkają koniki polne.)

Czym będziemy jeździć?(Pociągiem.)

Jak jeździ lokomotywa parowa? (Choo-choo, tu-tu)

Kto chce być lokomotywą parową?

Wagony podpięte? Iść!

(Choo-choo-choo. Tu-tu!!!)

dotarliśmy!

Ćwiczenia:

1.

Zamknij oczy. Wyobraź sobie jasne słońce, zieloną łąkę, polne kwiaty. Wdychaj zapach tej łąki. Weź głęboki oddech, a teraz powoli wydychaj. (To ćwiczenie stymuluje płuca.

Czy wykonujesz ćwiczenie prawidłowo?

( Pozycja śpiewająca: Plecy są proste, ramiona nie unoszą się. Podczas wdechu przez nos żołądek się rozszerza, podczas wydechu przez usta żołądek się kurczy. .)

Aby nauczyć się śpiewać, musisz prawidłowo oddychać podczas śpiewania.

(Pokaż, gdzie to jest, sprawdź u znajomego) Pracujcie w parach

„Nasze ramiona są nieruchome,

Ledwo słyszalnie oddychamy przez nos.

Wdech - wstrzymaj oddech

I weź głęboki oddech”.

2. „Palmy”

Podnieś ręce do słońca. (Dłonie skierowane do przodu )

(Na początku powoli!)

Krótki hałaśliwy oddech przez nos - zaciśnij dłonie w pięść. Natychmiast wykonaj swobodny wydech przez nos lub usta. Rozluźnij pięści.

3. « Złap komara"

Tutaj poleciał komar.

Jaki dźwięk wydaje komar - „z-z”

Weź głęboki, cichy wdech, wydychając dźwięk z-z, powoli składamy ręce, aby „złapać komara”, który irytująco dzwoni przed tobą z-z (dzieci ćwiczą umiejętność wydechu).

Ale nadeszła bryza i komary zniknęły.

4. Słuchaj, kto to jest? (Krowy cielę )

Przy zamkniętych ustach dźwięk „mm” na triadzie. Zaśpiewajmy.

5. Przeszedł wzdłuż drogimaszyna. Jaki jest dźwięk samochodu? („tr-r”, w wysokiej tessiturze - „samochód jedzie pod górę”). Zaśpiewajmy.

6. A w oddali widać las. Już na skraju lasu słyszymy, jak rozlewa się po lesie„tak” (ćwiczenie na szeroki interwał oktawy - od rezonansu piersiowego do rezonansu głowy - śpiewamy w kilku tonacjach).

7. Gdzieś śpiewa swoją piosenkękukułka

("ku-ku" - śpiewamy w kilku tonacjach ).

Zainteresowany łąką?

8. A teraz zagramy"Lustro" pokazując sobie różne wyrazy twarzy (smutny - dolna warga do przoduurażony - górna warga do góryzabawny - górna warga rozciągnęła się w uśmiechu, odsłaniając górne zęby, zło).

9. Zapamiętajmy tupot : „Zza lasu, zza gór nadchodzi dziadek Jegor”.

A teraz z różnymi wydźwiękami emocjonalnymi: radość, smutek, podziw, zaskoczenie itp.

10. Dziadek odjechał konno. Jak ćwierka koń?„Kliknięty” język (wysoki - niski), przedstawiającykoń.

Podobał Wam się spacer po naszej muzycznej łące?....

W takim razie czas wrócić do naszej piosenki! Iść!

(Trzymają się przyczep, idą i siadają na krzesłach)

4. Nauka piosenki. ( sposób zwrotu)

„Lokomotywa parowa Bukashka”

Wróćmy do naszej piosenki. Jak to jest nazywane?

Posłuchaj słów pierwszej zwrotki i refrenu.

Nauka piosenki. Pracuj nad dynamicznymi odcieniami w piosence.

Dzieci, jaka powinna być dykcja w śpiewie? (czytelne, zrozumiałe).

Jak wymawiać słowa w śpiewie? (Jasno, wyraźnie.)

Co decyduje o wyraźnej, wyraźnej wymowie? (Z aktywnej pracy narządów artykulacyjnych (wargi, język, podniebienie miękkie, żuchwa, gardło)

Wykonanie utworu w całości do ścieżki dźwiękowej.

5. Wnioski. Odbicie.

Nasza lekcja dobiegła końca. Czy podobała ci się ta aktywność? (tak )

Dokończ zdanie:Szczególnie podobał mi się dzisiejszy...

- Jeśli podobało Ci się wszystko w lekcji, umieść uśmiechniętą emotikonę w naszych zwiastunach.

Jeśli myślisz, że coś ci nie wyszło i nie jesteś z siebie bardzo zadowolony - smutny emotikon.

6. Praca domowa

Naucz się tekstu na pamięć.

Na dobry nastrój cukierki!



Podobne artykuły