Analýza "Lekcie francúzštiny" Rasputin. Lekcie francúzštiny: esej o príbehu Aké sú životné lekcie v príbehu Lekcie francúzštiny

12.10.2021

Súhrn lekcie literatúry, 6. ročník

"Lekcie francúzštiny" - životné lekcie

(podľa príbehu V. G. Rasputina "Lekcie francúzštiny")

Cieľ: ukázať duchovnú štedrosť učiteľky a jej úlohu v chlapcovom živote.

Úlohy:

a) vzdelávacie: odhaliť techniky vytvárania obrazu hrdinu v umeleckom diele;

b) vývoj: zlepšiť zručnosti analytického čítania, analýzy epizód;

c) vzdelávacie: podporovať vzájomné porozumenie medzi učiteľmi a študentmi, podporovať rešpekt k učiteľskej profesii.

Typ lekcie: v kombinácii s využívaním IKT.

Metodické metódy: analytický rozhovor, expresívne čítanie, čítanie podľa rolí, sledovanie videoklipu.

I. Organizačný moment (pozdrav študentov)

Chlapci, dnes máme pravidelnú lekciu? (Dnes tu máme hostí, učiteľov zo škôl v našom okrese, ale budeme s vami ako obvykle pracovať, odpovedať, analyzovať, vyjadrovať svoje myšlienky. Súhlas?)

Poďme sa rozprávať? - Poďme sa rozprávať.

Vieš o čom? - O čom?

O rôznych veciach. O tom, čo je dobré a čo nie je dobré. Poďme sa rozprávať? Porozprávajme sa, bude nás to zaujímať!

II. Práca na tému lekcie "Lekcie francúzštiny" - životné lekcie.

Učiteľ: Chlapci, ako rozumiete slovu "lekcie", "lekcia"? Pokračujte v lekcii - toto je ... (1) závery, postrehy zo života, niečo poučné 2) hodiny štúdia v rozvrhu 3) študijná práca, úloha pre študenta)

Učiteľ: Čo si myslíte, o čom bude lekcia? (o škole, o hodinách, o učiteľovi, o hrdinoch Rasputinovho príbehu, o tom, akú lekciu sa naučil hlavný hrdina príbehu)

Učiteľ: Správne. Dnes sa opäť vrátime k príbehu V. G. Rasputina „Lekcie francúzštiny“. Budeme hovoriť o hrdinoch tohto diela, premýšľať o význame príbehu, o takých pojmoch ako láskavosť, čestnosť, šľachta, ľudskosť. Pokúsme sa pochopiť, aké životné lekcie si hrdina odniesol zo situácií, v ktorých sa ocitol; aké ponaučenia sme sa naučili; Zamyslime sa nad tým, aký by mal byť učiteľ. Na príklade hrdinov príbehu sa naučíme, ako robiť v živote správne, rozlišovať medzi pravdou a nepravdou.

Rasputin napísal toto: (1 snímka)

„Tento príbeh som napísal v nádeji, že lekcie, ktoré som sa v pravý čas naučil, padne na dušu mladého aj dospelého čitateľa.“

Spisovateľ dúfa, že životné lekcie, ktoré mu osud pripravil, pomôžu každému z nás pochopiť samých seba, premýšľať o svojej budúcnosti.

Učiteľ: Najprv sa pozrime, či všetci dobre poznáte obsah príbehu.

(otázky k obsahu príbehu, odpovede študentov NIE NAOZAJ):

Príbeh sa odohráva v roku 1948 (áno)

Nezávislý život hrdinov začal vo veku 11 rokov (áno)

Vo všetkých predmetoch študovala hlavná postava na „päťke“ (nie)

Hlavná postava bola túžba po domove, príbuzní, dedina (áno)

Balík s cestovinami poslala hrdinovi mama (nie)

Riaditeľ školy sa dozvedel o hre chica (nie)

Lydia Mikhailovna hrala so svojím študentom v zameryashki (áno)

2 snímka Nezávislý život hrdinu

Učiteľ: Vypočujte si citáty z príbehu. Zistite, kto sú. O čom sú tieto citáty?

„Aby som mohol ďalej študovať, musel som sa vybaviť v okresnom centre“ (hlavný hrdina ide študovať do okresného centra, keďže v jeho dedine bola iba základná škola, dobre sa učil a všetci v dedine hovorili aby študoval ďalej)

„Žili sme bez otca, žili sme veľmi zle“ (v rodine boli tri deti, vychovávané jednou matkou, nebolo dosť jedla, neboli peniaze, hladovali, boli to ťažké povojnové roky)

„Akonáhle som zostal sám, okamžite sa nahromadila túžba po domove“, „Cítil som sa tak zle, tak zatrpknutý a chorý“ (hlavnému hrdinovi chýbal domov, príbuzní, dedina. Nebol zvyknutý žiť s cudzími ľuďmi, po škole prišiel, premohla ho divoká túžba po domove)

"Bol som neustále podvyživený", "dobrá polovica môjho chleba niekde zmizla" (Chlapec hladoval, nebolo dosť jedla: chlieb, zemiaky, ktoré pripravila jeho matka strýko Vanya, niekto mu tieto výrobky ukradol.

Učiteľ: Samozrejme, z týchto citátov ste všetci spoznali hlavnú postavu príbehu jedenásťročného chlapca. Vypočujme si príbeh nezávislého života hrdinu v jeho mene.

(Príbeh v mene hrdinu príbehu)

Učiteľ: A teraz sa pozrime na epizódu z filmu (režisér E. Tashkov "Lekcie francúzštiny", epizóda príchod matky)

Prečo sa hlavný hrdina „spamätal“? Prečo napriek hladu, divokej túžbe po domove neutiekol do dediny? Čo pochopil hrdina, keď žil v regionálnom centre? (1 životná lekcia: vytrvalosť, vôľa, vie prekonať prvé životné ťažkosti, zodpovednosť za svoje činy, chuť učiť sa, naučiť sa žiť samostatne)

snímka 3

Učiteľ: Pozrite sa na snímku. Ktorá časť príbehu je zobrazená? (hra chica)

Prečo sa hlavná postava príbehu začala hrať na šiku? (donútil hlad, hlad prinútil hrdinu premýšľať o tom, ako získať peniaze. Jeho matka mu pomohla, ale na kolektívnej farme neboli peniaze. Hra chika je jediný spôsob, ako zarobiť peniaze. Chlapec si za tieto peniaze kúpil mlieko, 1 rubeľ na liter, musel piť mlieko, pretože bol chorý na anémiu, mal závraty)

Poučenie z tejto situácie: buďte nezávislí, starajte sa o seba.

Ako sa hra na šiku pre hlavného hrdinu skončila? (Začal vyhrávať, hral lepšie ako Vadik a Ptakhi. Toto mu neodpustia. Chlapca traja surovo zbili. Útočia naňho zozadu. Na druhý deň ráno mal na tvári modrinu, odreninu na líci, opuchnutý nos)

Učiteľ: Protagonista čelí ťažkej situácii pri komunikácii s chlapmi, ktorí žijú podľa zákonov ulice. V týchto zákonoch nie je miesto pre čestnosť, dobro, spravodlivosť, vládne im sila, moc.

Aké lekcie dostáva hrdina v tejto spoločnosti? (na jednej strane sú to lekcie podlosti, hnevu, závisti, krutosti. Do boja vstupuje hlavná postava, hoci chápe, poddaj sa tým, ktorým nič nedokážeš, na druhej strane chlapec ukazuje svoje hrdosť, čestnosť, tvrdohlavo opakuje: obrátil to. Je pripravený brániť svoj prípad. Počas boja je pre neho hlavné nespadnúť, je to hanba)

Hlavná postava zostáva až do konca úprimná, neotrasiteľná, hrdá. Ukazuje schopnosť zostať na vrchole za akýchkoľvek, dokonca aj tých najnepriaznivejších okolností. Táto vlastnosť sa nazýva sebaúcta.

(Slovná zásoba: sebaúcta)

snímka 4Úloha Lydie Mikhailovny v živote chlapca

Učiteľ: Hrdina sa dostane do konfliktu s Vadikom a ocitne sa v ťažkej situácii: príde o zdroj peňazí, môže byť vylúčený zo školy za hranie. Kto prichádza chlapcovi na pomoc? Kto zohrá dôležitú úlohu v osude hlavného hrdinu?

Pozrite sa na snímku (v úlohe Lidie Mikhailovna - Tashkova T.)

(Práca s učebnicou: expresívne čítanie opisu vzhľadu Lydie Mikhailovny)

Ako hrdina vidí Lydiu Mikhailovnu?

Vypočujte si citáty o Lydii Mikhailovne. Aké charakterové vlastnosti sú uvedené v týchto úvodzovkách?

"Lydia Mikhailovna sa o nás zaujímala viac ako ostatní učitelia, bolo ťažké pred ňou niečo skrývať"

"Vošla, pozdravila, pozorne si prezrela takmer každého z nás, urobila vraj hravé, ale povinné poznámky."

Napíšte do zošita, vyplňte tabuľku: 1. stĺpec - povahové vlastnosti Lidie Mikhailovny, 2. stĺpec - na akého učiteľa čakáte? (Po nahrávaní - diskusia)

Lidia Mikhailovna

Učiteľ, ktorého si vyberiem

Prečo si Lidia Mikhailovna vybrala chlapca na štúdium francúzštiny? Je to náhodou? (L.M. pochopila, že hlavnou postavou je talentovaný chlapec, no v štúdiu mu môže brániť neustály pocit hladu. Uvedomila si, že chlapec hladuje, že je preňho veľmi ťažké žiť v cudzej rodine. Komunikácia s Vadikom , Ptakha by mohla zviesť chlapca na nesprávnu cestu Snaží sa ho nakŕmiť, a tak ho pozve na hodiny k sebe domov)

Čítanie z učebnice:„Určite sa musíš učiť. Koľko dobre nakŕmených mokasínov máme v škole ... nemôžete odísť zo školy “

Lidia Mikhailovna si uvedomila, že je to pre chlapca ťažké, hladoval, videla ho zbitého, zistila, že hrá hazardné hry. Keď videla svojho študenta už druhýkrát zbitého, rozhodla sa mu za každú cenu pomôcť.

Pochopiť človeka, vziať na seba časť jeho bolesti je jednou z najlepších vlastností človeka.

snímka 5"Byť schopný cítiť človeka vedľa seba, byť schopný čítať jeho dušu, vidieť v jeho očiach radosť, nešťastie, nešťastie, smútok." V.A. Sukhomlinsky

Ako inak sa Lidia Mikhailovna snaží chlapcovi pomôcť? (pošle balík cestovín)

Ako sa Lidii Mikhailovne podarilo pomôcť hlavnej postave?

(Čítanie epizódy „The Freeze Game“ podľa rolí)

Diskusia k tejto epizóde:

Môže učiteľka hrať o peniaze so svojím žiakom? S t.sp. pedagogickej vedy, tento čin je nemorálny a riaditeľ školy, keď sa o tom dozvedel, nazýva čin Lidie Michajlovnej „zločinom, korupciou, zvádzaním“, je prepustená zo školy. Odsudzujete Lydiu Mikhailovnu?

Čo je za správaním učiteľa?

Ako môžete nazvať čin Lydie Mikhailovny?

Učiteľ: Čin Lidie Mikhailovny, jej hodiny francúzštiny sú lekciami láskavosti, odvahy, skutočnej ľudskosti, úprimnej štedrosti, citlivosti: „buďte láskaví, súcitní, milujte ľudí“ - to hovorí jej akt.

V. G. Rasputin o tom po rokoch napísal: „Veľmi mladá, čerstvá študentka si nemyslela, že nás vychováva vlastným príkladom, ale činy, ktoré boli pre ňu samozrejmé, sa stali najdôležitejšími lekciami. Lekcie láskavosti.

Bol by som rád, keby každý z vás vyjadril svoj názor na Lýdiu Mikhailovnu napísaním cinquaina.

Kompilácia syncwine.

(Príklad: Lidia Mikhailovna

Milý, šikovný

Učí, pomáha, trápi

Lidia Mikhailovna miluje deti

Citlivosť (láskavosť, skutočná osoba, lúč láskavosti)

učiteľ: Tento príbeh je venovaný Anastasii Prokopievne Kopylovej, matke slávneho dramatika Alexandra Vampilova, s ktorým bol Rasputin priateľom.

„Zdá sa mi,“ napísal V. G. Rasputin, „že povolanie človeka možno rozpoznať podľa jeho tváre. Podľa nejakého veľmi unaveného, ​​prísneho pohľadu som často hádal učiteľov. Tušil a myslel si, že jeho práca učiteľa vysušuje, že je pre neho veľmi ťažké udržať si živý záujem o deti, duchovnú jemnosť a vrúcnosť. Príbeh, ktorého hrdinkou bola Lidia Mikhailovna, som venoval Anastasii Prokopievne. Pri pohľade do tváre tejto úžasnej ženy, nestarnúcej, milej a múdrej, som si neraz spomenul na svoju učiteľku a vedel som, že s oboma je deťom dobre.

Tá ďalšia učiteľka sa volala L.M. Molokova snímka 6

(Slovná zásoba: prototyp)

V roku 1951 prišla ona, mladá absolventka Irkutského inštitútu cudzích jazykov, do ďalekej Ust-Udy. Dostala zúfalú triedu. A preskočené, a chuligáni - všetko bolo. Lidia Mikhailovna zorganizovala dramatický kruh a „lupiči“ sa čoskoro zmenili.

Valya Rasputin nebol vodcom triedy, ale bol rešpektovaný pre svoju spravodlivosť a odvahu.

Vtedy bolo zle, ako všade v povojnových rokoch, hladovať. Deti boli oblečené do najrôznejších vecí: staré čiapky, dresy, ktoré nosili iní, ichigi na nohách.

V rozhovore pre noviny Trud Molokova L.M. povedala, že Valya Rasputin bola jednou z jej mnohých študentov, ktorí mali veľmi ťažký život, ale nehrala s nimi „chika“ a „zameryashki“.

Zaujímavé je, že po Transbaikalii žila táto žena v Saransku, učila francúzštinu na Mordovianskej univerzite. Potom pracovala v Kambodži, v Alžírsku a vo Francúzsku. Učila ruštinu tých, ktorí hovorili po francúzsky.

V Paríži, v jednom z kníhkupectiev, si Lidia Mikhailovna kúpila knihu svojho bývalého študenta, spoznala sa v hlavnej postave. Ona sama našla V. Rasputina a dlho si dopisovali. Je pravda, že Lidia Mikhailovna sa odmietla uznať ako jediný prototyp hrdinky, tvrdila, že ide o kolektívny obraz. Navyše si nepamätala, ako posielala balík s cestovinami. Rasputin sa čudoval, ako by sa to dalo zabudnúť? Ale uvedomil som si to

Snímka 7„Skutočná dobrota na strane toho, kto ju robí, má menšiu pamäť ako na strane toho, kto ju prijíma“

Učiteľ: Takže príbeh V. G. Rasputina „Lekcie francúzštiny“ bol prečítaný.

Aké pocity to v nás vyvoláva? (láskavosť, nezištnosť, citlivosť, trpezlivosť, láska)

Láskavosť, láska, súcit sú duchovné hodnoty človeka. Ľudia, ktorí majú tieto vlastnosti, sú ľudia s duchovnou krásou. Človek prijíma duchovnú krásu od iných. Takže hrdina príbehu si spomenul, že ho mladý učiteľ zachránil pred hladom a hanbou. Chlapec si uvedomil, že nie je sám, že na svete je láskavosť, láska a ústretovosť.

Je dobré, keď si vás ľudia pamätajú pre to dobré, čo ste pre nich urobili, nie?

III .Úvaha ( Naplnenie stromu duše) Na strome duše rastú len krásne plody (strom naplníme, na listy napíšeme tie vlastnosti, ktoré človek v živote potrebuje, pripevníme na tabuľu).

(Čítanie básne hosťom lekcie, učiteľom, zatiaľ čo deti vypĺňajú listy)

Snímka 8 « Meno učiteľa môžete zabudnúť, dôležité je, aby zostalo slovo „UČITEĽ“. (V. Astafiev)

Učiteľ, dni tvojho života ako jeden,

Venujete sa školskej rodine.

Vy všetci ste, ktorí k vám prišli študovať,

Zavoláte svoje deti.

Milovaný učiteľ, drahý človek.

Buďte najšťastnejší na svete

Aj keď je niekedy ťažké ťa získať

Vaše nezbedné deti.

Odmenili ste nás priateľstvom a vedomosťami.

Prijmite naše poďakovanie!

Pamätáme si, ako si nás priviedol k ľuďom

Od nesmelých, vtipných prvákov.

Ale deti vyrastajú, zo školskej lavice

Kráčať po cestách života

A vaše lekcie sú zapamätané,

A nech si ťa vo svojom srdci.

M. Sadovský "Rodný človek"

4.Snímka 9

Zhrnutie lekcie. Odhady. Domáca úloha: Zloženie „Chcem hovoriť o ... (voliteľné: o hlavnej postave - chlapcovi; Lydia Mikhailovna)“

Otvorená lekcia literatúry na motívy príbehu V.G. Rasputin „Lekcie francúzštiny“ 8. ročník.

Hodina literatúry v 8. ročníku
Bojarkina Elena Gennadievna,
učitelia ruského jazyka a literatúry
Stredná škola MBOU pomenovaná po S.M. Kirov, Karachev, Bryansk region

Lekcie láskavosti. Morálne otázky príbehu
V.G. Rasputin „Lekcie francúzštiny“.
Úloha učiteľky Lidie Mikhailovny v živote chlapca

Účel lekcie:
odhaliť duchovný svet hrdinu príbehu;
ukázať autobiografickú povahu príbehu „Lekcie francúzštiny“;
identifikovať morálne problémy nastolené spisovateľom v príbehu;
ukázať originalitu učiteľa;
pestovať u žiakov zmysel pre úctu k staršej generácii, mravné vlastnosti.

Vybavenie: portrét a fotografie V. Rasputina; výstava kníh; vysvetľujúci slovník upravený Ozhegovom (význam slov „lekcia“, „morálka“); počítač, projektor.

Metodické metódy: konverzácia o otázkach, práca so slovnou zásobou, referáty študentov, skupinová práca, ukážka prezentácie, moment hry, fragment filmu „Lekcie francúzštiny“.
Čitateľ sa učí z kníh nie života, ale
pocity. Literatúra podľa mňa -
je to v prvom rade výchova zmyslov. A predtým
všetka láskavosť, čistota, vznešenosť.
V.G. Rasputin

Počas vyučovania

1. Organizačný moment.
2. Slovo učiteľa.
(snímka číslo 1)
učiteľ: V poslednej lekcii sme sa zoznámili s dielom úžasného ruského spisovateľa V.G. Rasputin a jeho príbeh „Lekcie francúzštiny“. Dnes, v rámci lekcie, musíme diskutovať o niekoľkých aspektoch tohto príbehu: pokúsime sa odhaliť stav mysle hlavného hrdinu, budeme diskutovať o hlavných morálnych problémoch, ktoré autor nastolil v príbehu, budeme hovoriť o „výnimočnom človeku“ – učiteľovi francúzštiny, ktorý zohral dôležitú úlohu v chlapcovom živote.
(Zaznamenávanie dátumu, témy lekcie, epigrafu)
O skutočnostiach biografie a kreativity V.G. Rasputin sa dozvedáme z malej tlačovej konferencie prezentovanej novinármi, výskumníkmi a čitateľmi, v úlohe ktorých vy sám budete vystupovať. Žiadam výskumníka a čitateľa, aby sem prišli, chlapi, ktorí v predchádzajúcej lekcii dostali jednotlivé úlohy: pripraviť správy o detstve V. Rasputina, o tom, aké dojmy z detstva sa odrazili v jeho dielach, o histórii vzniku príbehu. "Lekcie francúzštiny". A teraz budete pôsobiť ako novinári a budete klásť chlapom otázky, ktoré ste si pripravili doma.

3. Slovo členom tlačovej konferencie (prvok hry na hranie rolí).
Priebeh hodiny zahŕňa elektronické vzdelávacie zdroje, v tomto prípade je na obrazovke zobrazená prezentácia.

novinár: Mám otázku na riešiteľa práce V. G. Rasputina. Povedzte mi, ako detstvo ovplyvnilo prácu V.G. Rasputin?

Výskumník: V. Rasputin v roku 1974 v novinách Irkutsk napísal: „Som si istý, že pisateľa človeka robí jeho detstvo, schopnosť v ranom veku vidieť a cítiť to, čo mu dáva právo vziať pero. Vzdelanie, knihy, životné skúsenosti vychovávajú a posilňujú tento dar do budúcnosti, no mal by sa zrodiť už v detstve. Príroda, ktorá sa spisovateľovi zblížila v detstve, opäť ožíva na stránkach jeho diel a prihovára sa nám jedinečným, rasputinovským jazykom. Ľudia z územia Irkutsk sa stali literárnymi hrdinami. Vskutku, ako povedal V. Hugo, „začiatky položené v detstve človeka sú ako písmená vyrezané na kôre mladého stromu, rastú, rozvíjajú sa s ním, tvoria jeho neoddeliteľnú súčasť.“ A tieto začiatky sú vo vzťahu k V. Rasputinovi nemysliteľné bez vplyvu samotnej Sibíri - tajgy, Angary, bez rodnej dediny, ktorej bol súčasťou a ktorá ma prvýkrát prinútila zamyslieť sa nad vzťahom medzi ľudia; bez čistého, nekomplikovaného ľudového jazyka.

novinár: Otázka pre čitateľa. Povedzte nám o detských rokoch V. Rasputina.

Čitateľ: V. G. Rasputin sa narodil 15. marca 1937 v Irkutskej oblasti v obci Ust-Urda, ktorá sa nachádza na brehu Angary. Detstvo sa čiastočne zhodovalo s vojnou: budúci spisovateľ išiel v roku 1944 do prvej triedy základnej školy v Atalane. A hoci sa tu bitky nekonali, život bol ťažký, chvíľami napoly vyhladovaný. Tu, v Atalanke, keď sa Rasputin naučil čítať, sa do knihy navždy zamiloval. Knižnica základnej školy bola veľmi malá, len dve police kníh. „Zoznámenie sa s knihami som začal krádežou. Jedno leto sme s kamarátkou často chodili do knižnice. Vytiahli pohár, vliezli do izby a vzali knihy. Potom prišli, vrátili to, čo čítali, a vzali si nové, “spomínal autor.
Po absolvovaní 4. ročníka v Atalanke chcel Rasputin pokračovať v štúdiu. Ale škola, ktorá mala piatu a ďalšie triedy, sa nachádzala 50 km od jeho rodnej dediny. Bolo potrebné sa tam presťahovať žiť, a sám.

učiteľ:Áno, Rasputinovo detstvo bolo ťažké. Nie každý, kto dobre študuje, dokáže zhodnotiť svoje činy a činy iných, no pre Valentina Grigorieviča sa štúdium stalo morálnou prácou. prečo?

Výskumník: Bolo ťažké študovať: bolo potrebné prekonať hlad (matka mu raz týždenne dávala chlieb a zemiaky, ale vždy ich bolo málo). Rasputin robil všetko len svedomito. „Čo mi zostávalo? - potom som sem prišiel, nemal som tu nič iné .... Sotva by som sa odvážil ísť do školy, keby som sa nenaučil aspoň jednu lekciu, “spomínal spisovateľ. Jeho znalosti boli hodnotené len ako výborné, snáď okrem francúzštiny (výslovnosť nebola daná). Toto bolo predovšetkým morálne hodnotenie.

novinár: Otázka pre čitateľa. Komu bol tento príbeh ("Lekcie francúzštiny") venovaný a aké miesto zaujíma v detstve spisovateľa?

Čitateľ: Príbeh „Lekcie francúzštiny“ je venovaný Anastasii Prokofievne Kopylovej, matke jeho priateľa a slávneho dramatika Alexandra Vampilova, ktorý celý život pracoval v škole. Príbeh bol založený na spomienke na život dieťaťa, podľa spisovateľa „bol jedným z tých, ktoré ich zahrejú už pri miernom dotyku“.
Tento príbeh je autobiografický. Po nej je pomenovaná Lidia Mikhailovna. (Toto je Molokova L.M.). Pred niekoľkými rokmi žila v Saransku a učila na Mordovianskej univerzite. Keď bol tento príbeh uverejnený v roku 1973, okamžite sa v ňom spoznala, našla Valentina Grigorievicha, niekoľkokrát sa s ním stretla.

učiteľ:Ďakujeme účastníkom našej tlačovej konferencie. Môžete si sadnúť na svoje miesta v triede.

4. Konverzácia na otázky.
(snímka číslo 3)

učiteľ: V predslove k príbehu „Lekcie francúzštiny“ V. G. Rasputin poznamenal: „Tento príbeh som napísal v nádeji, že lekcie, ktoré som sa v pravý čas naučil, padne na dušu malého aj dospelého čitateľa.“ Dnes budeme študovať morálku. Učte sa od Rasputina na príklade jeho hlavnej postavy. Pri práci s textom príbehu budeme v každom riadku, v každej fráze hľadať hlavnú myšlienku, ktorú chcel autor vo svojom diele vyjadriť. Dúfa, že tie životné lekcie, ktoré mu osud pripravil, pomôžu každému porozumieť sebe, premýšľať o svojej budúcnosti.
- Čo hovorí názov príbehu „Lekcie francúzštiny“? (O škole, lekciách, rovesníkoch)
Komu je určený úvod? (prečítaním úvodu učiteľa) (Pre seba, pre čitateľa, pre učiteľov)
- Z koho pohľadu je príbeh rozprávaný? prečo? (V prvej osobe. Autor načrtol svoj životopis - autobiografiu)
- Kto je hlavnou postavou príbehu? (11-ročný chlapec, žiak 5. ročníka. Meno ani priezvisko autor neuvádza.)
Kedy a kde sa odohrávajú udalosti opísané v príbehu? (3 roky po skončení V.O. vojny v roku 1948 v ďalekej sibírskej dedine)
- Pomenujte znaky ťažkého obdobia.
(Príbeh opisuje ťažké povojnové obdobie: prídelový systém zásobovania potravinami, hladomor, povinné štátne pôžičky pre obyvateľstvo, útrapy práce kolektívneho poľnohospodárstva. Dejiskom je Sibír, rodisko spisovateľa, odľahlá sibírska dedina, v ktorej nie sú ani záhrady, pretože v zime stromy zamŕzajú.)
- Ako žil chlapec v dome svojich rodičov? Nájdite odpoveď v texte. (s. 134 „Žili sme bez otca, žili sme veľmi zle...“

5. Skupinová práca
O tom, ako pozorne ste čítali prvú časť príbehu, sa dozvieme po práci na krížovke. Všetky slová, ktoré sú odpoveďami na krížovku, s ktorou ste sa stretli vo fragmente príbehu, ktorý sme skúmali. Každá skupina (riadok) dostane krížovku a vyplní ju.

otázky:
1. Nákladné auto s nosnosťou jeden a pol tony.
2. Cereálie na pečenie chleba.
3. Prídavok do zemiakov dedinčanov na jar.
4. Cenný papier, na ktorom jeho majiteľ dosahuje ročný zisk.
5. Meno vodiča.
6. Roľnícka osada.
7. Stred administratívneho regiónu.
8. Základné jedlo rodiny hlavného hrdinu príbehu.
9. Prezývka, ktorú dostal hrdina v dedine.

Prečo sa chlapec, hrdina príbehu, dostal do okresného centra? Nájdite pasáže v diele a prečítajte si ich. („Aby som mohol ďalej študovať .... V jedenástich rokoch sa teda začal môj samostatný život“ s. 133; „A moja matka, napriek všetkým nešťastiam ... na mňa čakajú, moja milá, na novom mieste“ s. 134).
- Čo sú to za testy? (Odlúčenie od domova, od matky, túžba po domove, neustály hlad, nedostatok priateľov, utrpenie osamelosťou)
- Zvládne to nejaké dieťa?
Prečo sa náš hrdina nesťažuje dospelým? Prečo nesleduje, kto mu kradne jedlo? Nájdite odpoveď v texte. („Kto vliekol - teta Nadia Li ... ak počuje pravdu“ s. 135-136; Chlapec je obdarený pocitom vlastnej dôstojnosti. Nemôže podozrievavosťou uraziť inú osobu.)
-Nájdite pasáž na str. 135 „Matka, ktorá prišla koncom septembra...“ Prečítajte si ju a odpovedzte na otázky: bolo pre matku ľahké učiť svojho syna v regionálnom centre? Bol syn matke vďačný? (Život postaví hrdinu kruté lekcie a postaví ho pred potrebu vybrať si: mlčať, uzmieriť alebo rozčúliť matku. Trpké myšlienky o matke a jeho zodpovednosti voči nej spôsobujú, že hrdina predčasne vyrastie.)
- Chlapci, v akom zmysle sa tu používa slovo lekcia. Pozrime sa na význam tohto slova vo výkladovom slovníku.

Práca s výkladovým slovníkom.
Lekcia 1. Hodina štúdia venovaná niektorým predmet. 2. Prestup. Niečo poučné, z čoho vyvodiť záver do budúcnosti.

6. Konsolidácia študovaného
-Napíšme si do zošita prvú lekciu Rasputinovho príbehu: "Skutočná matka sa celý život stará o svoje deti a deti by jej za to mali byť vďačné." (snímka číslo 4)
Prečo náš hrdina nešiel domov?
- Aké boli úspechy hrdinu príbehu v škole? (vo všetkých predmetoch, okrem francúzštiny, sa ponechali päťky).
Prečo sa vždy pripravuje na hodiny? („Neopatrne sa správať k tomu, čo mi bolo pridelené, stále som nevedel ako“ s. 134)
Aký bol psychický stav chlapca? („Cítil som sa tak zle, taký zatrpknutý a chorý! – horšie ako akákoľvek choroba“ s. 135)
- Čo prinútilo chlapca hrať "chika" o peniaze? (Bol som chorý, za tieto peniaze som si kúpil pohár mlieka na trhu).
- Ako vnímajú túto hru Vadik a rozprávač?
-Treba prinútiť hrdinu k hazardu. Nemal inú možnosť zarobiť. Nečakal na niečiu milosť alebo rozdávanie. Zapíšme si druhú Rasputinovu lekciu: „Buďte nezávislí, hrdí. Postarajte sa o seba, nespoliehajte sa na iných “(snímka číslo 5)
-Nájdite pasáž na str. 141, ktorá sa začína slovami: „Nie do skladu! oznámil Vadik. Prečítajme si to podľa rolí. (Rozprávač, Vadik, Ptakha) (pred slovami „... ktorý sa točil práve tam.“)
-Prečo sa náš hrdina musel „zmieriť“ ?
-Zapíšte si tretiu lekciu: "Nevzrušuj sa, poddaj sa tým, ktorým aj tak nič nedokážeš." (snímka číslo 6)
- Pokračujte v čítaní podľa rolí ďalej (až do konca tejto časti príbehu).
- Prečo Vadik a Ptakha bili toho chlapca? Ako sa hrdina správa počas bitia?
- Zapíšme si štvrtú lekciu Rasputina: „Buďte zásadoví. Neplač sa“ (snímka číslo 7)

7. Skupinová práca
- A teraz navrhujem skontrolovať, ako pozorne čítate túto časť príbehu. Každá skupina (riadok) dostane úlohu: zistiť z popisu hrdinu diela.
Úloha. Z popisu zistite hrdinu diela a zapíšte si jeho meno.
1. "... vysoký a silný chlap s dlhou červenou ofinou, nápadný svojou silou a silou."
2. "Vychýrený chlapec s žmurkajúcimi očami, ktorý v triede rád dvíhal ruku."
3. "Veľkohlavý, krátkovlasý, podsaditý chlapík, prezývaný ..."
Odpovede študentov:
1. Vadik.
2. Tiškin.
3. Vtáčik.

8. Pokračovanie v rozhovore
- Prečo sa náš hrdina po výprasku vracia do Vadikovej spoločnosti?
Ako ste sa v škole učili o hazardných hrách? („A čo sa stalo? – spýtala sa...“ s. 143)
Čoho sa náš hrdina tak bál? („Hranie o peniaze s nami mohlo byť okamžite vyhodené zo školy.“)
- Mohol by z neho režisér "vytlačiť slzu"?
Prečo chlapec dôveroval Lydii Mikhailovne a povedal celú pravdu? („Sedela predo mnou, celá upravená, inteligentná a krásna...“ s. 145)

Pin od: Takže, chlapci, z vašich odpovedí sme si uvedomili, že prototypom hlavnej postavy príbehu je samotný V.G. Rasputin. Všetky udalosti, ktoré sa stali hrdinovi, boli v živote spisovateľa. Jedenásťročného hrdinu po prvý raz vôľa okolností odtrhne od rodiny, pochopí, že sa k nemu upínajú nádeje nielen príbuzných a celej dediny: veď podľa jednomyseľného Podľa názoru dedinčanov je povolaný byť „učeným človekom“. Hrdina vynakladá maximálne úsilie, prekonáva hlad a túžbu po domove, aby nesklamal svojich krajanov. A teraz, prejdime k obrazu francúzskeho učiteľa, analyzujme, akú úlohu zohrala Lydia Mikhailovna v chlapcovom živote.
Aká bola spomienka hlavnej postavy na učiteľa? Nájdite v texte popis portrétu Lýdie Mikhailovny; čo je na tom zvláštne? (pri čítaní opisu „Lýdia Mikhailovna bola vtedy...“; „V jej tvári nebola žiadna krutosť...“ s. 149)
Aké pocity vyvolal chlapec v Lydii Mikhailovne? (Zaobchádzala s ním s pochopením a súcitom, ocenila jeho cieľavedomosť.)

A teraz si pozrime krátky úryvok z filmu „Lekcie francúzštiny“, natočeného v štúdiu Mosfilm v roku 1978.
(Pozrite si úryvok z filmu, epizóda "The Package")
Prečo sa Lidia Mikhailovna rozhodla študovať s chlapcom doma? (Učiteľ sa začal s hrdinom dodatočne učiť v nádeji, že ho nakŕmi doma).
Prečo sa Lidia Mikhailovna rozhodla poslať balík chlapcovi a prečo tento nápad zlyhal? (Chcela mu pomôcť, ale balík naplnila „mestskými“ výrobkami a tým sa vydala. Pýcha chlapcovi nedovolila darček prijať)
Podarilo sa učiteľovi nájsť spôsob, ako chlapcovi pomôcť bez toho, aby ublížil jeho hrdosti? (Ponúkla, že bude hrať o peniaze v "stene")
Má hrdina pravdu, keď učiteľa považuje za výnimočného človeka? (Lýdia Mikhailovna je obdarená schopnosťou súcitu a láskavosti, za čo trpela, keď prišla o prácu)
Záver: Lidia Mikhailovna robí riskantný krok, hrá sa so študentmi o peniaze, z ľudského súcitu: chlapec je extrémne vyčerpaný a odmieta pomoc. Okrem toho u svojho žiaka uvažovala o pozoruhodných schopnostiach a je pripravená im pomôcť akýmkoľvek spôsobom sa rozvíjať.
- Ako sa cítite pri čine Lydie Mikhailovny? (názor detí).
- Dnes sme veľa hovorili o morálke. Čo je to "morálka"? Význam toho nájdeme vo výkladovom slovníku S. Ožegova. (Výraz je napísaný na tabuli).

Slovo učiteľa. Hra o peniaze so svojou študentkou Lidiou Mikhailovnou sa z hľadiska pedagogiky dopustila nemorálneho činu. "Ale čo je za týmto činom?" pýta sa autor. Keď videla, že jej študent bol v hladných povojnových rokoch podvyživený, pokúsila sa mu pomôcť: pod rúškom ďalších tried ho pozvala domov, aby ho nakŕmila, poslala balík ako od matky. Chlapec však všetko odmietol. A učiteľ sa rozhodne hrať so študentom o peniaze a hrať sa s ním. Podvádza, ale je šťastná, pretože sa jej darí.
- Prečo sa príbeh volá „Lekcie francúzštiny“? (Názov „Lekcie francúzštiny“ hovorí nielen o výučbe cudzieho jazyka piataka, ale aj o hodnote morálnych lekcií, ktoré dieťaťu predkladá učiteľ.)
Aká bola hlavná hodina učiteľa?
- Piatu lekciu si zapíšeme: „Buďte láskaví a súcitní, milujte ľudí“ (snímka číslo 8)

učiteľ:
- Na tabuli je napísaný epigraf k lekcii: „Čítateľ ...“. A aké pocity vyvoláva príbeh „Lekcie francúzštiny“? (Laskavosť a súcit).
Láskavosť je to, čo priťahuje všetkých čitateľov na hrdinoch príbehu.

Výkon: Učiteľka francúzštiny svojim príkladom ukázala, že na svete existuje láskavosť, ústretovosť a láska. Toto sú duchovné hodnoty. Pozrime sa na úvod príbehu. Vyjadruje myšlienky dospelého človeka, jeho duchovnú pamäť. „Lekcie francúzštiny“ nazval „lekciami láskavosti“. V.G. Rasputin hovorí o „zákonoch láskavosti“: skutočné dobro nevyžaduje odmenu, nehľadá priame výnosy, je nezainteresované. Dobro má schopnosť šíriť sa, prenášať z človeka na človeka. Láskavosť a súcit zohrávajú v ľudskom živote veľkú úlohu a ja dúfam, že budete vždy láskaví, pripravení si v každom okamihu navzájom pomôcť.

Zhrnutie. Hodnotenie študentov.
D / s. Napíšte esej s odôvodnením „Akú morálnu lekciu ma naučil Rasputin? (snímka číslo 8)

Valentin Rasputin patrí do galaxie najtalentovanejších súčasných spisovateľov. Jeho tvorba je taká mnohostranná, že každý čitateľ bez ohľadu na vek v ňom nájde niečo pre seba obzvlášť dôležité.

Jeho hrdinovia sa vyznačujú takými vlastnosťami ako spravodlivosť, milosrdenstvo, láskavosť, sebaobetovanie, úprimnosť a čestnosť. Autor vo svojej tvorbe pokračuje v dedení humanistických tradícií literatúry 20. storočia.

Jedným z diel, v ktorom sa hlásajú večné ľudské hodnoty a cnosti, je príbeh Lekcie francúzštiny.

História vzniku príbehu „Lekcie francúzštiny“

Príbeh je založený na autobiografickom príbehu autora. Prototypom obrazu Lidie Mikhailovny je učiteľ V. Rasputina, ktorý v jeho živote zaujímal veľmi dôležité miesto.

Práve takáto žena má podľa Rasputina moc zmeniť to, čo je mimo kontroly bežného človeka. Bol to práve učiteľ, ktorý autorovi pomohol nastaviť si správne životné priority a pochopiť, čo je dobré a čo zlé.

V príbehu „Lekcie francúzštiny“ vidíme obyčajného vidieckeho chlapca a jeho učiteľa. Dieťa má čistotu a dobrú dušu, no ťažké životné podmienky, večná chudoba, hlad ho posúvajú na zlú cestu. Aby si dieťa vydobylo autoritu medzi chlapčenskou spoločnosťou, začne sa s nimi hrať „čika“, aby ho rýchlo prijali.

Ale stále to nepomáha a chlapec je nútený znášať neustále ponižovanie a dokonca aj útoky od starších chlapcov. Túto situáciu si včas všimla francúzska učiteľka Lydia Mikhailovna. Od dieťaťa sa snaží zistiť, čo ho podnietilo hrať o peniaze.

Chlapec, ktorý nie je zvyknutý na láskavý prístup a obyčajnú ľudskú participáciu, začne učiteľke vravieť, že hrá, aby mal kamarátov a zarobil si na jedlo, pretože kvôli chudobe svojich rodičov neustále hladuje.

Problém prebúdzania svedomia

Lidia Mikhailovna mu chce úprimne pomôcť a pod zámienkou štúdia francúzštiny ho pozve k sebe domov. Učiteľ sa vždy snažil dieťa nakŕmiť, ale hrdosť a sebaúcta mu nedovolili prijímať potravu.

Lidia Mikhailovna napriek tomu našla spôsob, ako chlapcovi pomôcť, ponúkla mu hrať už známu hru o peniaze. Učiteľka často podľahla a tak svojmu žiakovi zabezpečila každý deň peniaze na výdatný obed.

Učiteľ, ktorý chlapcovi pomohol, ho prefíkane odviedol z pochybnej spoločnosti a tiež nešiel proti jeho zásadám. Hrdinka Lydie Mikhailovna je lúč dobra, ktorý znevýhodnení ľudia tak potrebujú. Nezostala ľahostajná k nešťastiu malého človiečika, ale ochotne mu začala pomáhať a riskovala, že príde o prácu.

Autor vo svojom príbehu, ako je pre neho príznačné, ospevuje ľudskú dobrotu a ušľachtilé pudy. Veď chlapec aj učiteľ boli čestní ľudia, s humanistickým hodnotovým systémom. Príbeh ostro nastoľuje aj tému sociálnej neistoty malých detí, ktoré sú nútené zarábať si samy na najnutnejšie jedlo.

MBOU "Gatchina Gymnasium pomenované po I. K.D. Ushinsky

Hodina literatúry v 8. ročníku

téma: "Životné lekcie v rozprávaní príbehov"

V. G. Rasputin"hodiny francúzštiny"

Cieľ:v dôsledku rozboru práce sprostredkovať študentovi myšlienku, že človek si formuje vlastnú osobnosť, vštepiť študentom pocity láskavosti, milosrdenstva, svedomia, slušnosti, dôstojnosti.

Učiteľ: Kaplina L.V.

Gatchina

2018

Počas vyučovania

1. Organizačný moment.

Ahojte chlapci, sadnite si.

2. Rozcvička reči.

Učiteľ: Navrhujem, aby sme dnes začali našu hodinu literatúry čítaním básne, pretože odráža tému a ciele našej hodiny.

Venujte pozornosť obrazovke a prečítajte si, pozorujúc intonáciu, expresívne báseň S. Bondarenka (šmykľavka ).

V každom odseku, v každom príbehu,

V rozprávke a piesni, dokonca aj vo fráze -

Tam je hlavná myšlienka.

Nie vždy sa otvára hneď.

Riadok po riadku, frázu po fráze

Len si pomysli, len sa pozeraj...

Hlavná myšlienka bude odhalená.

(S. Bondarenko).

O čom je táto báseň? (Každý výrok má hlavnú myšlienku).

3. Učenie sa nového materiálu.

Chlapci, nie náhodou som začal našu hodinu čítaním tejto básne. Dokonale odráža tému a ciele našej hodiny. A téma znie takto: „Životné lekcie v príbehu V. G. Rasputina „Lekcie francúzštiny“( šmykľavka) , (dátum záznamu a témy lekcií).

A ciele našej lekcie sú:musíme zistiť, aké ponaučenie nesie príbeh V. G. Rasputina „Lekcie francúzštiny“ a odhaliť duchovné hodnoty, morálne zákony, ktorými Rasputinovi hrdinovia žijú, aby sme si vypestovali také charakterové vlastnosti ako láskavosť, humanizmus, vnímavosť, ušľachtilosť, odvaha, etické normy správania a vzťahov.

To znamená, chlapci, že dnes sa naučíme žiť. Učte sa od V. Rasputina na príklade jeho hlavnej postavy.

Pri práci s textom príbehu sme v každom riadku, v každom frázu budeme hľadať tú hlavnú myšlienku ktoré chcel autor vo svojom diele vyjadriť.

Základná otázka, na ktorú musíme odpovedať, je:

"Kde sú hranice dobra?"

2) Oboznámenie sa s epigrafom.

Spisovateľ dúfa, že tie životné lekcie, ktoré mu osud pripravilpomôže každému z nás pochopiť samých seba, zamyslieť sa nad svojou budúcnosťou. Zapíšte si slová V. G. Rasputina, ktoré sa stanú epigrafom našej hodiny(šmykľavka), (zápis do notebooku ).

Chlapci, aký je tu význam slova lekcia. Pozrime sa na význam tohto slova vo výkladovom slovníku ("literárni kritici").

Práca s výkladovým slovníkom :

Lekcia 1. študijná hodina venovaná nejakému predmetu 2.peren. niečo poučné, z čoho sa dá vyvodiť záver do budúcnosti.

2. Konverzácia na otázky.

1) Chlapci, dnes si povieme niečo o etike, morálke, milosrdenstve, humanizme.

Pripomeňme si význam týchto slov,

Práca v tvorivej skupine „literárnych kritikov“ (s výkladovým slovníkom) (slide).

2) A teraz sa pozrime do výkladového slovníka a nájdime význam týchto slov.

( Etika - 1) filozofická doktrína morálky, jej vývoj, normy a úloha v spoločnosti. 2) súbor noriem správania.

Morálny - pravidlá, ktoré určujú správanie, vlastnosti potrebné pre človeka v spoločnosti.

Humanizmus - ľudskosť vo vzťahu k ľuďom, filantropia).

láskavosť - ľudská vlastnosť, odrážajúca dôstojnosť duše.

Deti nájdu lexikálny význam tohto slova v slovníku:

1. Všetko je pozitívne, dobré, užitočné.

2. Citlivosť, sympatie, túžba konať dobro.

Preto je z hľadiska počtu lexikálnych významov viachodnotový, pôvodom je rodný ruský. Dobro je písmeno staroruskej abecedy.

3) Chlapci, na príklade akých diel ste sa stretli s týmito pojmami, zvažovali etiku detských vzťahov, hovorili o morálke?

(Toto je rozprávka - skutočný príbeh M. M. Prishvina „Slnečná komora“, príbehy Yu. M. Nagibina „Môj prvý priateľ, môj neoceniteľný priateľ“, V. P. Astafiev „Kôň s ružovou hrivou“, D Zheleznikov „Scarecrow“, „Divný zo 6 b “, Yu. Yakovleva „Rytier Vasya“, K. Paustovsky „Teplý chlieb“, „Zajačie labky“ a ďalšie).

4. Realizácia domácich úloh.

jeden). Slovo učiteľa na tému hodiny.

Dnes pokračujeme v rozprávaní o týchto pojmoch. Kreativita V.G. Rasputin priťahuje čitateľov, pretoževedľa bežných, každodenných v dielach spisovateľa sú vždy duchovné hodnoty, morálne zákony, jedinečné postavy, zložitý, niekedy protichodný vnútorný svet hrdinov.

2). Práca v tvorivej skupine „bibliografov“.

Prácu rozbiehajú chalani z tvorivej skupiny „bibliografov“, ktorí nás predstavias tvorivou históriou príbehu „Lekcie francúzštiny“.

V roku 1973 V. Rasputin píše jeden zo svojich najlepších príbehov – „Lekcie francúzštiny“. "Nemusel som tam nič vymýšľať," povedal Rasputin. - Toto všetko sa mi stalo. Prototyp nemusel ísť ďaleko. Potreboval som vrátiť ľuďom to dobré, čo pre mňa kedysi urobili.

6. Konverzácia o príbehu "Lekcie francúzštiny" (šmykľavka).

Nielen malému čitateľovi pomáhajú autorkine úvahy o živote, o človeku, o prírode objavte v sebe a vo svete okolo seba nevyčerpateľné zásoby dobra a krásy ale tiež varujú: ľudský život a príroda sú krehké, treba ich chrániť.

To sú sklony odvahy, láskavosti a krásy, ktoré sa dnes pokúsime objaviť nielen v hrdinovi príbehu V. Rasputina, ale aj v nás samých.

Vráťme sa k obsahu príbehu.

Doma ste si v skupinách pripravili otázky k obsahu rozprávky.

Slovo prvej skupine literárnych kritikov.

1) O čom je názov príbehu? Z koho pohľadu je príbeh rozprávaný? prečo?

(O škole, hodinách, rovesníkoch).

4) Kto je hlavnou postavou príbehu?

(11-ročný chlapec, žiak 5. ročníka. Meno ani priezvisko autor neuvádza).

5) Kedy a kde sa dejú činnosti opísané v príbehu?

(Tri roky po ukončení V.O. v roku 1948 v ďalekej sibírskej dedine).

6) Aké sú znaky ťažkého obdobia.

(Príbeh opisuje ťažké povojnové obdobie: prídelový systém zásobovania potravinami, hladomor, povinné štátne pôžičky pre obyvateľstvo, útrapy práce kolektívneho poľnohospodárstva. Dejiskom je Sibír, rodisko spisovateľa, odľahlá sibírska dedina, v ktorej nie sú tu ani záhrady, keďže v zime stromy zamŕzajú).

7) Ako žil chlapec v dome svojich rodičov? V akom veku začal hrdina nezávislý život? Nájdite pasáže v diele a prečítajte si ich (čítajte na stranách 121 - 122 od slov „Takže vo veku 11 rokov sa začal môj samostatný život“ až po slová „Správne som nerozumel tomu, čo ma čaká, čo skúšky ma čakali, drahá, na novom mieste“).

8) Aké sú tieto testy? (nerozumel si s francúzštinou: čítanie na s. 117 - 118 „Učil som sa a je to tu dobré“ na slová „Všetko bolo márne“).

9) Aké ďalšie testy? (choroba za domov: čítanie na str. 118 od slov. „Ale to najhoršie začalo, keď som prišiel zo školy“ po slová „Chcel som len jedno, sníval som o jednom – domov a domov“).

10) Hrdina nevychádzal dobre s francúzštinou, veľmi mu chýbala matka, mal túžbu po domove, ale vyskytli sa aj iné problémy (hlad, krádeže jedla: čítanie na strane 118 od slov „Ale schudol som nielen kvôli túžbu po domove“ na slová „Pre matku to nebude ľahšie, ak bude počuť pravdu“).

11) Hrdina zažil nielen neustály hlad, utrpenie zo samoty, odlúčenie od domova, od matky, ale aj akútny zážitok nespravodlivosti, horkosť klamu.. Zvládne to nejaké dieťa?

12) Prečo sa náš hrdina nesťažuje dospelým?

Prečo nesleduje, kto ho kradne?

(čítajte na str. 118 od slov „Veľmi som schudol: mama, ktorá prišla koncom septembra, sa o mňa bála“ až po slová „Spamätal som sa a ušiel“).

13) Bolo pre matku ľahké učiť syna v okresnom centre? Bol syn matke vďačný?

(Život postaví hrdinu kruté lekcie a postaví ho pred potrebu vybrať si: mlčať, uzmieriť alebo rozčúliť matku. Trpké myšlienky o matke a jeho zodpovednosti voči nej spôsobujú, že hrdina predčasne vyrastie).

- Aká je prvá lekcia, ktorú nám Rasputin dáva? (Serebrov)

Prvú lekciu Rasputinovho príbehu si zapíšme do zošita: „Skutočná matka sa celý život stará o svoje deti a deti by jej za to mali byť vďačné.“ (šmykľavka).

15) Ako chlapca charakterizuje fragment so stratou potravy?

Prečo náš hrdina nešiel domov?

Ako sa chlapec učil? Prečo sa vždy pripravoval na hodiny?

18) Čo ťa priťahuje na chlapcovi, na jeho povahe? (Túžba po poznaní, sila vôle, čestnosť, láskavosť, ušľachtilosť, nezištnosť, vytrvalosť pri dosahovaní cieľa)(šmykľavka).

Práca v tvorivej skupine „literárnych kritikov“ (práca s výkladovým slovníkom , zisťovanie významov slov:šľachta - vysoká morálka spojená s nezištnosťou a čestnosťou;venovanie - obetovanie vlastných záujmov pre iných)(šmykľavka).

- Prečo sa chlapec zapojil do hry o peniaze?

(Nutnosť prinútila hrdinu hrať hazardné hry. Nemal inú možnosť zarobiť si peniaze. Nečakal na niečiu milosť ani na útržky).

- A tu je druhá lekcia. Formulujte to. (Haltunen)

Zapíšme si druhú Rasputinovu lekciu: „Buďte nezávislí, hrdí. Postarajte sa o seba, nespoliehajte sa na iných." (šmykľavka).

- Opíšte hráčov v "chiku" (Tishkin, Ptakha, Vadik).

Podrobne sme sa zoznámili s epizódou "The Game of Chica" v predchádzajúcej lekcii. Spomeňme si

prečo sa náš hrdina musel "zmieriť"?Akú lekciu nám dáva Rasputin? (Orlovskaya)

Zapíšme si tretiu Rasputinovu lekciu: "Nevzrušuj sa, poddaj sa tým, ktorým aj tak nič nedokážeš." (šmykľavka).

("Pozerať film: „Nie do skladu! oznámil Vadik.

22) Prečo Vadik a Ptakha bijú chlapca? Ako sa chlapec správa počas bitia?

(Za to, že neustále vyhrával, sa snažil hrať fér. Ale hazardné hry nemôžu byť fér) (Makeev)

- Čo zažil hrdina po boji? Prečítajme si stranu 129.

Hrdina neskôr spomína: "Ako som to mal vedieť..." s.127

- Ako sa táto lekcia líši od predchádzajúcej? ( Temir)

Zapíšme si štvrtú Rasputinovu lekciu: „Buďte zásadoví. Nekrč sa." (šmykľavka).

- _Pomenujte hlavné charakterové črty hrdinu (snímka).

Chlapci, ako chápete význam výrokov (šmykľavka):

„Čím je človek múdrejší a láskavejší, tým viac si v ľuďoch všíma dobrotu“ (L. N. Tolstoj).

(Medzi týchto milých, súcitných ľudí patrí predovšetkým chlapcova učiteľka Lidia Michajlovna. Rasputin pri posudzovaní toho, čo preňho Lidia Michajlovna urobila, píše: „... dobrota musí byť nezaujímavá a musí si byť istá svojou tichou zázračnou SILU“

Prečo sa chlapec zveril so svojím tajomstvom učiteľke? Dá sa veriť každému učiteľovi? (Korobová D.)

Lidia Mikhailovna sa rozhodla študovať francúzštinu s chlapcom doma? prečo?

(Chce chrániť chlapca, aby sa nehral s chlapmi).

Hra na scénu v stene. (Nikonorenková, Makejev, Jakovlev)

- Ako sa na stránkach príbehu objavuje obraz Lydie Mikhailovny? ( šmykľavka) . (Liza)

(Mladá učiteľka je človek veľkej duše. V chlapcovi dokázala vidieť skutočnú ľudskú hrdosť a detskú odvahu. Chlapcovi dokázala: nie si sám na tomto svete, so svojím hladom, modrinami, odreninami pomôžu ty. A pomohla. Mala dar empatie. Zachránila chlapca svojou láskavosťou. Učiteľka jej dala žiaka lekcie láskavosti a odvahy).

A aká bude podľa vás piata hodina? (Jakovlev)

Zapíšme si piatu Rasputinovu lekciu: "Buďte láskaví a súcitní, milujte ľudí." (šmykľavka).

- Chlapci, ako odpoviete na otázku: čo je láskavosť, kde sú hranice láskavosti? (čítanie miniesejí študentom).

Čítanie básne „Laskavosť“. (Alice)

Nie je ľahké byť láskavý

Láskavosť nezávisí od rastu,

Láskavosť nezávisí od farby,

Láskavosť nie je perník, ani cukrík.

Len treba byť láskavý

A v problémoch nezabúdajte jeden na druhého.

A zem sa bude točiť rýchlejšie

Ak budeme k vám milší.

Byť láskavý nie je vôbec ľahké,

Láskavosť nezávisí od rastu,

Láskavosť robí ľudí šťastnými

A na oplátku nevyžaduje odmenu.

Láskavosť nikdy nezostarne

Láskavosť vás zahreje od chladu.

Ak láskavosť svieti ako slnko

Radujú sa dospelí aj deti.

8. Zovšeobecnenie materiálu:

- Chlapci, prečo sa príbeh volá „Lekcie francúzštiny“?

Aká je hlavná lekcia učiteľa?

Aké lekcie nám dal V. Rasputin? Čo je na jeho príbehu zaujímavé? (odkaz na epigraf).

(Lekcie francúzštiny, komunikácia s Lydiou Mikhailovnou sa stali životnými lekciami pre hrdinu, výchovou pocitov.)

učiteľ:Čo ťa naučili tieto lekcie? (Účasť, pochopenie ľudí okolo, citlivosť, obetavosť a cieľavedomosť)

"Lekcie francúzštiny" - lekcie života, odvahy, láskavosti.

Spisovateľ rozpráva o odvahe chlapca, ktorý si zachoval čistotu duše, neporušiteľnosť svojich morálnych zákonov, znášal nebojácne a statočne ako vojak svoje povinnosti a modriny. Chlapec priťahuje jasnosťou, integritou, nebojácnosťou duše. Pripájame sa k ťažkému osudu chlapca, súcitíme s ním, premýšľame o dobrom a zlom, prežívame „dobré pocity“.

Neštandardný čin učiteľa zostáva nepochopiteľný pre každého, kto sa o ňom dozvie. „Je to trestný čin. korupcia. Zvádzanie ... "- hovorí rozzúrený režisér, keď sa dozvedel, že francúzsky učiteľ hrá so svojím študentom "stenu". Dokážete mu, že pre chudokrvného chlapca je to jediný spôsob, ako získať peniaze na chlieb a život zachraňujúce mlieko?!

Nevadí, že učiteľ musel zo školy odísť. Oveľa dôležitejšie je, že zanechala jasnú, nezabudnuteľnú stopu v duši študenta, vieru v seba a v ľudí, pomohla mu v trpkých chvíľach samoty a túžby po domove, podporila ho v hladnom povojnovom období. Obraz učiteľa zostal navždy v duši skromného, ​​trpezlivého, láskavého a cieľavedomého chlapca a pravdepodobne mu pomohol viac ako raz pri dosahovaní jeho jasných a vznešených cieľov.

Mestský život priniesol hrdinovi Rasputina ťažké lekcie. Ale naučila ho aj veľa: naučil sa, že dobro sa spája so zlom, dobro a svetlo prichádzajú s škaredým. A hlavná vec podľa mňa je, že mu život dal stretnutie s takou milou, múdrou a chápavou učiteľkou, akou je „Francúzka“ Lidia Mikhailovna. Myslím si, že toto stretnutie ovplyvnilo celý nasledujúci dospelý život hrdinu.

hodiny francúzštiny" - jedno z najlepších diel Valentina Rasputina. Zdalo by sa, ako ďaleko sú od nás ťažké, hladné povojnové roky a udalosti opísané v príbehu. Prečo však dnes skúšame činy jeho hrdinov? Každý deň sa stretávame s ľuďmi, ktorí potrebujú našu pomoc, no často nie sme pripravení konať dobro. Možno nie je dostatok sily na prekročenie spoločenských kánonov, možno preto, že žijeme zotrvačnosťou a nechceme sa pozerať na život inými očami...
Hrdinka príbehu „Lekcie francúzštiny“ – mladá učiteľka francúzštiny – Lidia Mikhailovna len uvidí, aké ťažké je pre jej talentovaného, ​​no napoly vyhladovaného študenta žiť ďaleko od domova a rodiny. Keďže vyskúšala všetky otvorené spôsoby, ako mu pomôcť, rozhodne sa podľa riaditeľa školy spáchať „zločin“ – odváži sa hrať s chlapcom v „stene“ o peniaze. V opačnom prípade sa prijatie pomoci pre dieťa zdá ponižujúce. Čo znamenal tento jej čin v tých časoch? Čo to znamenalo pre samotnú učiteľku? Ako ten chlapec zhodnotil motívy jej konania? O mnoho rokov neskôr na to hrdina spomína, keď veľa zažil a postupne si pre seba uvedomil význam týchto „lekcií“ - lekcie ľudskosti, láskavosti a súcitu.
Málokto vie, že napriek fiktívnosti udalostí existoval prototyp obrazu hlavnej postavy. Lidia Mikhailovna Molokova v tých povojnových časoch učila francúzštinu na škole, kde študoval budúci spisovateľ Valentin Rasputin.

Učiteľ: Láskavosť je to, čo priťahuje hrdinov príbehu. Hrdina objavuje láskavosť a účasť, porozumenie medzi ľuďmi okolo seba.

Dnes ste tvrdo pracovali, prejavovali ste úctu, citlivosť, vzájomnú pomoc jeden druhému – jedným slovom láskavosť. A som rád, že teraz chápeš, čo to slovo znamená.

Zajtra, 15. marca, oslavuje ruský sovietsky spisovateľ Valentin Grigorjevič Rasputin 76. narodeniny. Dnes a v blízkej budúcnosti na mnohých ruských školách a predovšetkým na Sibíri, v regióne Bajkal, budú študenti rozprávať o spisovateľovom diele. Šmykľavka)

Video

učiteľ:V.G. Rasputin raz povedal: „Čitateľ sa z kníh neučí o živote, ale o pocitoch. Literatúra je podľa mňa predovšetkým výchova k citom. A predovšetkým láskavosť, čistota, noblesa.

9. Výsledky vyučovacej hodiny.

10. Domáce úlohy:

Napíšte miniesej o tom, či ste vo svojom živote stretli ľudí, ako sú hrdinovia Rasputina, odvážnych, čestných, láskavých. Povedz o nich.

Hovorím, že lekcia sa skončila, ale dúfam, že v nej budete pokračovať vo svojej duši, vo svojom srdci!

ŠTVRTÁ ETAPA.
1. Vytvorenie syncwine.
učiteľ:
-Náš hrdina toho v živote zažil naozaj veľa. Hlavná vec je, že zostal mužom, získal duchovnú skúsenosť nezávislosti. Hľadal a nachádzal východisko z najťažších situácií, nestratil dobrý vzťah k ľuďom, naučil sa vážiť si priateľstvo nielen svojich rovesníkov, ale aj dospelých. Na konci lekcie navrhujem vyjadriť svoje myšlienky o láske, priateľstve, čistote duše, živote, osude ... písomným syncwine.
Čistota
Naivné, detinské.
Vydržať, veriť, čakať
Svet sa zmení k lepšiemu.
Život.

láskavosť.
Úprimné, úprimné.
Učí, inštruuje, vedie.
Malo by existovať veľa humánnych ľudí.
Láskavosť je zmyslom života.

Lekciu chcem ukončiť krátkou básňou:
Aká dobrá tá láskavosť
Žije vo svete s nami.
Bez láskavosti ste sirota
Bez láskavosti ste šedý kameň.

Všetky diela Valentina Rasputina sú spojené s osudmi krajanov, ich trápeniami, nádejami, radosťami a skúsenosťami. Jeho hrdinovia sa vyznačujú čestnosťou, láskavosťou, vytrvalosťou pri dosahovaní cieľov. Ďalší príbeh Valentina Rasputina, Lekcie francúzštiny, je živým príkladom ľudskej láskavosti, porozumenia a vnímavosti. Pre túto prácu napíšeme posledný, po preskúmaní portrétu hrdinu a posilnení našich myšlienok argumentmi z literatúry.

Lekcie francúzskej eseje

Rasputinov príbeh Lekcie francúzštiny nie je len dielom o školskom učiteľovi, je skutočným príkladom lekcií láskavosti, ktoré by mal nasledovať každý z nás. Toto Rasputinovo dielo je životopisné, kde autor ukazuje úlohu múdreho učiteľa v jeho živote.

Z diela sa dozvedáme o osude tínedžera, ktorého matka pošle študovať do krajského centra. V chladných a hladných povojnových rokoch musí matka vydať zo seba aj posledné, aby naučila svojho syna. Všetko by bolo v poriadku, ale iba teta okradla svojho synovca a jedla jeho jedlo. Chlapec musel hladovať, a aby nejako prežil, hrá o peniaze so školákmi.

Portrét hrdinu

V čase príbehu mal hlavný hrdina Lekcií francúzštiny asi jedenásť rokov. Chlapec musel chodiť v starom oblečení, z ktorého už vyrástol, a žiť z ruky do úst. Hanblivé, tiché, no zároveň všímavé a schopné dieťa sa zo všetkých síl snaží dosiahnuť svoje. Kvôli anémii musí piť mlieko, ale peňazí naň vždy nie je dosť. Keďže si uvedomuje, že jeho matka už žije z ruky do úst, nepýta od nej peniaze, ale rozhodne sa zarobiť si hraním na vlastnú päsť.

Keďže bol od prírody čestný chlapec, nemohol mlčať, keď videl podvádzanie v hre, za ktoré ho neustále bili. Toto si všimol učiteľ. Keď už na všetko príde, rozhodne sa dieťaťu pomôcť, no chlapec odmieta jesť. Je príliš hrdý. A Lidia Mikhailovna ide na trik a pozve ho domov pod zámienkou, že si zlepší znalosti francúzskeho jazyka. Na situácii nič nemenia ani balík s jedlom, ani pokusy Lýdie Mikhailovnej nakŕmiť hladné dieťa počas hodín francúzštiny. Chlapec odmietne pomôcť a učiteľ musí ísť na trik a ponúknuť študentovi, aby sa s ňou zahral za peniaze. Chlapec si tak mohol zarobiť nejaké peniaze a kúpiť si mlieko pre seba. To trvalo, kým ich riaditeľ školy nenašiel robiť to. Za svoj čin dostal učiteľku výpoveď, načo Lýdia odchádza do vlasti a ani tam nezabúda na svojho zverenca a posiela mu balík s veľkými jablkami, ktoré chlapec predtým videl len na obrázkoch.

Valentin Rasputin na príklade učiteľa ukázal nezištnosť, nezištnosť a túžbu pomáhať ľuďom v ťažkých časoch. Hodiny láskavosti pomohli študentovi prežiť v ťažkých časoch a nestratiť seba a svoje ľudské vlastnosti.

Argumenty z literatúry

Hodiny francúzštiny však nie sú jediným príkladom láskavosti a toho, ako učiteľ ovplyvnil budúci osud svojich žiakov. Túto otázku nastolili mnohí spisovatelia a ako dôkaz toho uvedieme ďalšie argumenty z literatúry.

Takže v diele Aitmanovovho prvého učiteľa vidíme učiteľa, ktorý zachráni sirotu a pošle dievča študovať do mesta. V budúcnosti sa hrdinka stane doktorkou vied a škola, ktorú postavila, bude pomenovaná po jej prvom učiteľovi.



Podobné články