Analýza skupinovej hodiny čítania. Uzol predstavenia beletrie

10.07.2019

Ukážka sebaanalýzy vyučovacej hodiny v predškolskej vzdelávacej inštitúcii

Cieľ: Formovať u detí záujem o poznatky o zelenine integráciou vzdelávacích oblastí: vedomosti, komunikácia, socializácia, umelecká tvorivosť, zdravie.
Úlohy:
- formovať predstavy detí o zelenine, o mieste klíčenia a zbere na zimu;
- Upevniť schopnosť detí opísať zeleninu podľa charakteristických znakov,
podľa schémy;
- Zlepšiť schopnosť gramaticky správne, dôsledne budovať svoje výroky;
- Rozšíriť aktívnu slovnú zásobu, aktivovať názvy zeleniny v reči detí.
- Naďalej rozvíjať u detí schopnosť rozlišovať a pomenovať farby, cvičiť sa v porovnávaní predmetov podľa farieb;
Povzbudzujte deti, aby odpovedali na otázky jasným vyslovením slov.

Formovať schopnosť detí koordinovať pohyby s textom, porozumieť a dodržiavať verbálne pokyny;
- Rozvíjať zrakové vnímanie a pamäť, motorickú predstavivosť a koordináciu pohybov;
- Rozvíjať jemné všeobecné a jemné motorické zručnosti rúk;
- Pestovať priateľský prístup k rovesníkom;
- Vytvárať priaznivú emocionálnu atmosféru a podmienky pre aktívnu hernú činnosť detí.
Organizačná činnosť, príprava na vyučovaciu hodinu
Lekcia prebiehala v súlade s abstraktom. Súhrn bol zostavený samostatne, v súlade s úlohami hlavného rámcového vzdelávacieho programu, zodpovedajúceho danému veku detí. Na realizáciu každej úlohy boli zaujímavou a zábavnou formou vybrané techniky.
V každom okamihu hodiny boli k dispozícii vizuálne pomôcky, ktoré stimulovali a aktivizovali deti k duševnej činnosti. Výhody dostatočnej veľkosti, esteticky zdobené. Ich umiestnenie a použitie bolo racionálne, premyslené v priestore učenia a v triede.
Počas hodiny bola použitá hudba na zlepšenie emocionálneho vnímania.
Organizačná recepcia „Pozdrav“ v poetickej forme „bola zameraná na rozvíjanie komunikatívnych kvalít, nadväzovanie priateľských vzťahov ako v rámci detského kolektívu, tak aj medzi hosťami a deťmi.
Povolanie je dynamické, zahŕňa techniky, ktoré umožňujú rýchlu zmenu činnosti. Konverzácia - sedenie na stoličkách, pohyb po skupine pri hľadaní východiska z problémovej situácie so zajacom - chodenie do záhrady, práca s testom, rozvíjanie jemnej motoriky rúk - sedenie na stoličkách, pátracia činnosť - státie , práca s obilninami "Nájdi zeleninu", logaritmické cvičenie - "prechádzka po záhrade." Rýchla zmena techniky a zmena postojov počas hodiny umožnila vyhnúť sa únave detí.
Didaktická činnosť vychovávateľa:
Všetky momenty hodiny sú logické a konzistentné a podliehajú jednej téme. Momentky zo vzdelávacích oblastí boli integrované do vyučovacej hodiny Poznávanie: Upevnilo sa schopnosť opísať zeleninu charakteristickými znakmi, podľa schémy; tvoril schopnosť rozlišovať a pomenovať farbu; Komunikácia: deti sa zúčastnili všeobecného rozhovoru, počúvali bez prerušenia svojich rovesníkov; aktivizoval slovnú zásobu detí na úkor slov - názov zeleniny, precvičil si koordináciu podstatných mien, prídavných mien; „Socializácia“ na samostatné vyjadrovanie dobromyseľnosti, empatie.Výtvarná tvorivosť: Zlepšenie schopnosti detí váľať plastelínu medzi dlaňami priamymi pohybmi, upevňované techniky vtláčania, rozvíjanie jemnej motoriky rúk., Telesná kultúra; rozvinutá motorická predstavivosť a koordinácia pohybov; Zdravie: formovali predstavy detí o vitamínoch a ich význame. Recepcie na hodine mali herný charakter, vychádzali z herných učebných situácií,
Použitie modelu "Záhradná záhrada" pomohlo zaujímavou formou hry realizovať hlavnú vzdelávaciu úlohu - formovanie predstáv detí o zelenine a mieste jej rastu. Mojou úlohou bolo naučiť sa dávať podrobné odpovede. To pomohlo dosiahnuť optimálne výsledky.

V každom momente hodiny som sa snažil viesť deti k riešeniu problému, pomohol som im získať nové skúsenosti, aktivovať nezávislosť a udržať si pozitívne emocionálne naladenie.
Vytváranie vyhľadávacích, problémových situácií aktivovalo mentálnu a rečovú aktivitu detí,
Špecifiká práce s deťmi v triede sa prejavili v prístupe zameranom na žiaka. Povzbudzovala a chválila bojazlivé deti, aby si upevnili situáciu úspechu.
Počas hodiny som sa snažila s deťmi komunikovať na rovnakej úrovni, snažila som sa o to, aby deti o hodinu mali záujem počas celej doby.
Výsledok hodiny bol organizovaný vo forme problémovej situácie hry "Hádaj pamlsku?" aby sa v jej priebehu skontrolovala kvalita asimilácie materiálu.
Vzhľadom na to, že deti sú malé a zborových odpovedí bolo veľa, plánujem venovať osobitnú pozornosť individuálnym odpovediam. Je tiež potrebné dosiahnuť jasnú výslovnosť slov. Popracovať na zvukovej výslovnosti, doplniť aktívnu a pasívnu slovnú zásobu. Ale napriek týmto ťažkostiam sa domnievam, že všetky programové úlohy, ktoré som si počas hodiny stanovil, boli vyriešené.

Introspekcia lekcie

Introspekcia
triedy literárneho čítania v seniorskej skupine "Rozprávky Alexandra Sergejeviča Puškina" pod vedením pedagóga MOU "Progymnázium č. 2 GP Terek"
Dva mesiace sme sa venovali projektovým aktivitám na tému „Príbehy A.S. Puškina“: študovali sme životopis A.S. Puškina, zoznámili sme sa s jeho rozprávkami, vyrábali sme remeslá, zorganizovali sme spoločnú tvorivú prácu rodičov a detí na ilustráciu Puškinovej víly. rozprávok.
Výsledkom projektovej činnosti bola táto lekcia o rozvojovom programe „Dúha“, ktorá mala trojjediný cieľ: výučba, rozvoj, vzdelávanie.

1. Výchovné úlohy:

Rozvíjať záujem o beletriu;
- rozšíriť vedomosti detí o rozprávkach A.S. Puškina;
- rozvíjať komunikačné schopnosti.

2. Vývojové úlohy:

Naučte sa počúvať rytmus a melódiu textu;
- pomáhať expresívne, pomocou mimiky, gesta zapájať sa do dramatizácií;
- formovať emocionálny postoj k dielam básnika;
- naučiť sa analyzovať činy hrdinov, nadväzovať spojenia, robiť zovšeobecnenia a závery;
-aktivovať pamäť, pozornosť, myslenie;
- Rozvíjať zvedavosť.

3. Výchovné úlohy:

Vychovávajte lásku, úctyhodný postoj a hrdosť na Puškina;
- vytvoriť opatrný postoj ku knihe;
-upevniť schopnosť detí vyjadrovať svoje vedomosti a dojmy v produktívnych činnostiach;
- rozvíjať občianske cítenie, pestovať morálku, láskavosť, vnímavosť a vlastenectvo.
-vyvolať emocionálnu odozvu v duši každého dieťaťa pri štúdiu látky.

4. Vybavenie:

Obrazovka, laptop, nedokončené falzifikáty "Zlatá rybka", portrét A.S. Puškina, sviečky, projektor, živé ryby.

5. Použité technológie:
 hra;
 informácie a komunikácia;
 dizajn;
 orientovaný na človeka;
 zdravotne nezávadné;
 Integrované učenie.

Všetky časti hodiny boli vzájomne prepojené.
Plynule sa presúval z jednej časti do druhej.
V prvej fáze, spoliehajúc sa na vedomosti detí, si spomenuli na hlavné fakty a udalosti zo života A.S. Puškina a na základe nich dali nové.
Veľký záujem u detí vzbudila dramatizácia úryvku z rozprávky „O cárovi Saltánovi“, v ktorej hrali žiaci súboru. Deti tu preukázali svoje znalosti z rozprávok, komunikatívnosť, výtvarnosť, schopnosť správať sa pred verejnosťou.
V ďalšej časti integrovala beletriu s gramotnosťou. Žiaci tu preukázali znalosť písmen a schopnosť plynule čítať text.
Cez hádanku o kohútovi som prešla k ďalšej rozprávke, ktorá prinútila deti zamyslieť sa.
Počas celej hodiny sa snažila aktivovať duševnú aktivitu a kognitívny záujem prostredníctvom rôznych pedagogických technológií.
Kladla problematické otázky, ku ktorým mali deti vyjadrovať svoje názory, argumentovať a vyvodzovať závery.
Naučila ma počúvať a počuť svojich súdruhov a učiteľa, ako to vyžaduje rozvíjajúci sa program „Dúha“.
Podľa môjho názoru bol vzhľad živej hovoriacej zlatej rybky prekvapivý. A s veľkou túžbou a nádejou žiadajú ryby o splnenie ich túžob.
Umelecké a produktívne aktivity detí boli integrované do hodiny beletrie.
Počas celej hodiny si obohacovala slovnú zásobu a rozvíjala komunikačné schopnosti detí, čo pozitívne ovplyvňuje ich rozvoj reči v bilingválnom prostredí.
To všetko bolo živé a zaujímavé v uvoľnenej atmosfére.
Zdravotne nezávadné technológie zabezpečil dobrý hygienický stav priestorov, zmena druhov aktivít detí, pohybová minúta uprostred vyučovania a priaznivá psychická atmosféra.
Myslím si, že deti v rámci projektových aktivít získali veľa nových vedomostí a emocionálneho potešenia.
Za cieľ tejto dvojmesačnej projektovej aktivity som si dal zjednotenie rodinných príslušníkov a mravnú výchovu mladej generácie.
Všetky úlohy a ciele som podľa mňa zrealizoval.

Naliehavým problémom modernej spoločnosti je zoznamovanie detí s čítaním. Nie je žiadnym tajomstvom, že už v predškolskom veku mnohé deti uprednostňujú pozeranie rozprávok a počítačových hier pred počúvaním rozprávok. Prirodzene, takéto dieťa si čítanie len ťažko zamiluje aj v škole. Medzitým je literatúra mocným prostriedkom intelektuálneho, morálneho a estetického vzdelávania. Obohacuje detskú reč, emócie, formuje humánne city, umožňuje myslieť, fantazírovať. Zo strany dospelých je mimoriadne dôležité vzbudiť u predškoláka včas záujem a lásku ku knihe, otvoriť v bábätku čítačku. A prvým stupňom tu nebude knižnica, ale činnosť pedagóga, jeho pedagogické schopnosti.

Prečo deti v predškolskom veku potrebujú fikciu

Úlohy čítania beletrie s deťmi strednej skupiny zahŕňajú:

  1. Formovanie myšlienky u detí, že knihy obsahujú veľa zaujímavých a informatívnych informácií.
  2. Prehĺbenie vedomostí o ilustráciách, ich význame v knihe.
  3. Formovanie zručnosti morálneho hodnotenia práce.
  4. Rozvíjanie schopnosti vcítiť sa do postáv.

V strednej skupine deti chápu, že z kníh sa môžete dozvedieť veľa zaujímavého a poučného.

V skupine seniorov sa rozširuje zoznam úloh:

  1. Učiteľka učí predškolákov počúvať skvelé diela (v kapitolách).
  2. Učiteľka povzbudzuje deti, aby vyjadrili svoj emocionálny postoj k tomu, čo čítajú, aby hovorili o svojom vnímaní konania postáv, aby uvažovali o skrytých motívoch svojho správania.
  3. Vychováva sa citlivý prístup k umeleckému slovu, schopnosť všímať si živé opisy, epitetá, prirovnania, cítiť rytmus a melódiu básne.
  4. Pokračuje formovanie zručností expresívneho čítania básní, čítania rolí.
  5. Pojem žánru, žánrové znaky rozprávky, príbehu, básne sú vysvetlené formou prístupnou deťom.
  6. Deti v predškolskom veku sa učia porovnávať ilustrácie rôznych umelcov s rovnakým dielom.

Ani jedno podujatie sa v škôlke nezaobíde bez poézie

Medzi úlohy prípravnej skupiny patrí:

  1. Zlepšenie schopnosti porozumieť expresívnosti jazyka umeleckého diela, kráse básnického slova.
  2. Rozvíjanie zmyslu pre humor u predškolákov.
  3. Rozvíjanie schopnosti postaviť sa na miesto literárnej postavy.
  4. Rozvoj expresívnych čitateľských zručností, dramatizácia diela (prejav emócií intonáciou, mimikou, gestikuláciou).
  5. Prehĺbenie pojmu „žáner“, rozvoj schopnosti ich rozlíšenia.

Ako naplánovať a uskutočniť kurz čítania beletrie

Na to, aby učiteľ kompetentne zostavil lekciu na oboznámenie detí s akýmkoľvek literárnym dielom, musí veľa premyslieť.

Aké techniky a metódy možno použiť

V lekcii čítania beletrie učiteľ používa tieto metódy:

  1. Čítanie učiteľom z knihy alebo naspamäť. Takýto doslovný prenos textu zachováva autorkin jazyk, najlepšie sprostredkúva myšlienkové odtiene prozaika.
  2. Rozprávanie (prerozprávanie). Ide o voľnejší prenos obsahu: učiteľ môže preusporiadať slová, nahradiť ich synonymami. Táto forma rozprávania však dáva viac príležitostí na upútanie pozornosti detí: opäť sa môžete pozastaviť, opakovať kľúčové frázy atď.
  3. Inscenácia je metóda sekundárneho oboznámenia sa s literárnym dielom.
  4. Zapamätanie alebo prerozprávanie textu predškolákmi (v závislosti od žánru diela).

Aby bola lekcia úspešná, je potrebné zvážiť:

  1. Aktivita musí byť emocionálne nabitá. V prvom rade ide o spôsob reči pedagóga, ktorý by mal vyjadrovať charakter práce a ovplyvňovať myseľ a city detí. Deti by mali vidieť zaujímavú tvár učiteľa, jeho mimiku a artikuláciu, a nielen počuť hlas. Na to sa musí pozerať nielen do knihy, ale aj do tvárí detí, aby videl ich reakciu.
  2. Prozaické diela (rozprávky, príbehy) sa dajú rozprávať, nie čítať. Čo sa týka básničiek, väčšinou sa čítajú stredne hlasitým hlasom (aj keď niektoré treba rozprávať potichu alebo naopak nahlas) a pomaly, aby predškoláci pochopili, čo sa hovorí.
  3. Aby bola lekcia kompletnejšia, môžete do nej zahrnúť zvukové nahrávky (napríklad, kde K. Čukovskij číta svoje poetické rozprávky).
  4. V procese čítania nie je potrebné rozptyľovať žiakov disciplinárnymi poznámkami: na tento účel môže učiteľ zvýšiť alebo znížiť hlas, prestávku.

Deti by mali vidieť zaujímavú tvár učiteľa, vidieť jeho mimiku pri čítaní

Lepšie pochopenie obsahu diela, osvojenie si výrazových prostriedkov jazyka uľahčuje opakované čítanie. Krátke texty je možné opakovať ihneď po prvom prečítaní. Pri prácach s väčším objemom trvá porozumenie nejaký čas a potom učiteľ znovu prečíta jednotlivé, obzvlášť významné časti. Obsah učiva môžete deťom pripomenúť aj po určitom čase (2-3 týždne), ale krátke básničky, riekanky, príbehy sa môžu často opakovať (napr. na prechádzke, počas režimových chvíľ). Obyčajne si deti veľakrát rady vypočujú svoje obľúbené rozprávky, požiadajú pani učiteľku, aby im to povedala.

Ako vysvetliť deťom neznáme slová

Učiteľ by mal predškolákom vysvetliť význam neznámych slov v práci. Táto technika poskytuje plnohodnotné vnímanie literárneho textu: charaktery postáv, ich činy. Tu môžete využiť rôzne možnosti: v priebehu príbehu sa zastavte pri slove, ktoré je pre deti nezrozumiteľné, a vyberte k nemu synonymá (napríklad zajačiková lyková búdka znamená drevená; izba je izba), vysvetlite neznáme slová ešte pred čítaním (napríklad pred rozprávaním rozprávky „Vlk a sedem kozliatok“ učiteľ ukáže obrázok kozy, vysloví vetu: „Mlieko tečie cez zárez a od zárezu k kopytu“ a jasne vysvetlí, čo zvieracie vemeno je).

Ilustrácie pomáhajú vysvetliť význam neznámych slov

Nie všetky slová si však vyžadujú podrobný výklad: napríklad pri čítaní knihy A. Puškina „Rozprávka o rybárovi a rybe“ starším predškolákom nie je vôbec potrebné podrobne sa zaoberať frázami „stĺpová šľachtičná“, „ sable soul warmer“ – nezasahujú do pochopenia obsahu diela. Tiež sa nemusíte pýtať chlapcov, čo im v texte nie je jasné, ale ak ich zaujíma, čo slovo znamená, musíte odpovedať v prístupnej forme.

Ako viesť rozhovor s deťmi o prečítanom diele

Po prečítaní práce by sa mal viesť analytický rozhovor (to platí najmä v staršom predškolskom veku). Počas rozhovoru učiteľ vedie deti k posudzovaniu konania postáv, ich charakterov. Nie je potrebné sa snažiť, aby deti jednoducho podrobne reprodukovali text: otázky by mali byť premyslené, čo prispieva k lepšiemu pochopeniu významu a prehlbuje emócie. Obsah nie je potrebné odtrhávať od formy: nezabudnite venovať pozornosť žánru, jazykovým vlastnostiam (napríklad zamerajte pozornosť detí na opakované výzvy „Deti, deti, otvorte sa, otvorte!“ Alebo meno ktoré epitetá označujú líšku, vlka, zajaca v istej rozprávke).

Príklady otázok na identifikáciu emocionálneho postoja k postavám:

  • Kto je tvoja obľúbená postava v príbehu a prečo?
  • Komu by ste sa chceli podobať?
  • S kým by si sa nepriatelila?

Otázky na identifikáciu kľúčového významu diela:

  • Kto môže za to, že vrabčia matka prišla o chvost (M. Gorkij „Vrabec“)?
  • Prečo sa rozprávka „Strach má veľké oči“ tak volá?

Motivačné otázky:

  • Prečo Mashenka nedovolila medveďovi odpočívať na ceste k starým rodičom („Masha a medveď“)?
  • Prečo jej líška natrela cesto na hlavu („Líška a vlk“)?
  • Prečo sa matka zmenila na vtáka a odletela od svojich detí (nenetská ľudová rozprávka „Kukučka“)?

Analytický rozhovor je potrebný najmä pri čítaní diel o prírode alebo ľudskej práci (napríklad S. Marshak „Odkiaľ sa vzal stôl“, V. Majakovskij „Horse-fire“, S. Baruzdin „Kto postavil tento dom?“ a ostatné).

Deti potrebujú diskutovať a analyzovať básne venované ľudskej práci

Učiteľ by nemal prejsť od obsahu knihy k moralizovaniu a morálnemu rozhovoru o správaní jednotlivých detí v skupine. Mali by sme hovoriť iba o činoch literárnych hrdinov: sila umeleckého obrazu má niekedy väčší vplyv ako notácie.

Ako si zapamätať básne s deťmi pomocou mnemotable

Na zapamätanie básničiek a prerozprávanie rozprávok je dobré použiť mnemotechnické tabuľky. Sú schematickým znázornením deja diela vo forme série obrázkov. Túto techniku, ktorá uľahčuje zapamätanie textu, možno praktizovať už od strednej skupiny.

Fotogaléria: mnemotechnické tabuľky pre predškolákov

Kľúčové udalosti rozprávky sú prezentované vo forme diagramov. Plagát zobrazuje hlavné postavy (dievča, medveď) a kľúčové momenty príbehu (les, chata, koláče, krabica) schematicky. obrázok zodpovedá riadku básne

Ako ukázať obrázky deťom

Hlbšie pochopenie textu a umeleckých obrazov v ňom vložených uľahčuje skúmanie ilustrácií. Spôsob využitia vizualizácie závisí od veku predškolákov a obsahu knihy. Ale v každom prípade by vnímanie textu a obrázkov malo byť holistické. Niektoré knihy pozostávajú zo série obrázkov s titulkami (príkladom toho je A. Barto, „Hračky“ alebo V. Majakovskij „Každá strana je slon, potom levica“) alebo sú rozdelené do samostatných kapitol („Sneh Kráľovná“ G.- H. Andersen. V tomto prípade učiteľ najskôr ukáže obrázok a potom prečíta text. Ak práca nie je rozdelená na časti, potom by ste nemali prerušovať príbeh zobrazovaním ilustrácií: to sa dá urobiť po prečítaní alebo krátko pred ním (prezeranie knihy vyvolá u predškolákov záujem o dej.) Pri čítaní kognitívnej literatúry sa obrázok používa na vizuálne vysvetlenie informácie kedykoľvek.

Mladší aj starší predškoláci si vždy s veľkým záujmom prezerajú ilustrácie k dielam.

Všeobecná štruktúra hodiny čítania

Štruktúra vyučovacej hodiny beletrie závisí od jej typu, veku žiakov a obsahu učiva. Tradične existujú tri časti:

  1. Oboznámenie sa s dielom, ktorého účelom je správne a emocionálne bohaté vnímanie.
  2. Rozhovor o prečítanom, zameraný na objasnenie obsahu, jazykových výrazových prostriedkov.
  3. Opätovné čítanie textu (alebo jeho kľúčových epizód) na prehĺbenie vnímania a upevnenie dojmu.

Typy hodín čítania v materskej škole

Existuje niekoľko typov tried na čítanie beletrie s predškolákmi:


Motivačný začiatok hodiny

Kľúčovou úlohou pedagóga je pripraviť predškolákov na vnímanie diela, motivovať ich k počúvaniu. Používajú sa na to rôzne metódy.

Vzhľad hrateľnej postavy

V mladšom a strednom veku je lepšie začať triedy s momentom prekvapenia s výskytom hernej postavy. Vždy je to s obsahom práce. Napríklad je to nadýchané plyšové mačiatko (báseň V. Berestova „Mačiatko“), vtipné žlté kurča (rozprávka K. Chukovského „Kura“), bábika Máša (ruská ľudová rozprávka „Masha a medveď“, „Tri medvede“ “, „Husi, labute a iné, kde sa objavuje malé dievčatko).

Hračka sprostredkúva zlomyseľnú povahu mačiatka z rovnomennej básne V. Berestova

Učiteľ môže deťom ukázať kúzelnú truhlicu, v ktorej sa nachádzajú hrdinovia rozprávky. Spravidla ide o diela, v ktorých sa objavuje veľa postáv („Turnip“, „Teremok“, „Gingerbread Man“).

Správa od hrdinu

Môžete použiť aj motív listu - skupinke príde správa od sušienky Kuzenky. Hovorí, že býva v škôlke - v noci ju stráži a cez deň veľmi rád počúva chalanov, ako spievajú pesničky, hrajú sa, športujú. A tak sa Kuzya rozhodol dať deťom darček – darovať im svoju krabičku s rozprávkami. Teraz sa deti môžu kedykoľvek zoznámiť s novou rozprávkou, ktorú im učiteľ prečíta.

Brownie Kuzya dáva deťom svoju krabicu s rozprávkami

predbežný rozhovor

Vo vyššom predškolskom veku je už možné využiť osobné skúsenosti predškolákov na vytváranie motivácie k čítaniu. Môže ísť o úvodný minirozhovor, ktorý prepojí životné udalosti s témou diela. Učiteľ sa napríklad pýta detí, či radi fantazírujú. Potom všetci spoločne diskutujú: prečo ľudia vôbec fantazírujú (aby pobavili svojho partnera, potešili ho atď.). Potom učiteľ plynule prejde k čítaniu príbehu N. Nosova „Dreamers“. Mimochodom, do hodiny na túto tému môžete uviesť aj hernú postavu Dunna, pretože aj on rád vymýšľal a skladal bájky.

Okrem toho možno deťom ponúknuť farbu Dunno

Ďalším príkladom je, keď učiteľ začne rozhovor o sne. Veď to má každý človek. Dospelý chce povedať chlapcom, o čom snívajú. Potom učiteľ vedie predškolákov k záveru, že na splnenie ich túžby nemožno sedieť, ale je potrebné tvrdo pracovať, vynaložiť úsilie, aj keď, samozrejme, sú chvíle, keď sa na človeka usmeje šťastie a sen sa splní sám od seba, akoby kúzlom. A veľmi často sa to nachádza v ruských ľudových rozprávkach, napríklad v diele „Na príkaz Pike“ (alebo inom, kde sa objavujú magickí hrdinovia alebo veci, ktoré pomáhajú hlavnej postave).

Oboznámenie sa s vizuálnymi materiálmi

Na vytvorenie motivácie pre čítanie môže učiteľ začať hodinu aj pohľadom na obrázok, napríklad na prácu V. Vasnetsova „Traja hrdinovia“. Po zoznámení sa s týmto umeleckým dielom si deti určite s veľkým záujmom vypočujú epos o Iľjovi Muromcovi či inom ruskom rytierovi.

Po preskúmaní statočných hrdinov bude pre predškolákov veľmi zaujímavé počúvať epos o Ilya Muromets

Krátko pred hodinou môžete deti zaujať farebnou obálkou knihy alebo jej ilustráciami: deti budú chcieť vedieť, kto je na nej zobrazený a čo sa stalo s postavami v diele.

Po zhliadnutí ilustrácií budú deti pravdepodobne chcieť vedieť, kto je na nich vyobrazený a čo sa stalo s hrdinami.

Pred čítaním básničiek o nejakom ročnom období je dobré vziať deti na prechádzku alebo im dohodnúť exkurziu do jesenného či zimného parku.

Príklady triednych poznámok

Vzorové plány lekcií nájdete tu:

  • Karanova M.S., "Medvedík Burik" (druhá juniorská skupina);
  • Romanova N., „Čítanie a zapamätanie si básne M. Khudyakova „Jeseň“ (stredná skupina);
  • Konovalova D.V., „Poďme sa rozprávať o priateľstve (čítanie príbehu V. Oseeva „Kto je šéf“)“ (prípravná skupina).

Možnosti tém pre triedy čítania beletrie

V každej vekovej skupine učiteľ vyberá zaujímavé témy pre hodiny, pričom sa zameriava na zoznam beletrie odporúčaných vzdelávacími programami. Niektoré diela sa môžu opakovať: ak v ranom veku ide len o počúvanie, tak vo vyššom veku už prebieha hĺbkový rozbor, prerozprávanie textu predškolákmi, inscenovanie, čítanie podľa rolí atď.

Prvá juniorská skupina

  • Báseň A. Barto „Medveď“.
  • Báseň A. Barto "Slnko sa pozerá z okna."
  • Ruská ľudová pieseň "Mačka išla do Torzhok ...".
  • Ruská ľudová pieseň "Kokerel, kohút ...".
  • Ruská ľudová pieseň „Ako lúka, lúka ...“.
  • Ruská ľudová pieseň „Ako naša mačka ...“.
  • "Bai-bye, bye-bye, psík, neštekaj ...".
  • Ruská ľudová pieseň "Ryabushechka Hen".
  • Ruská ľudová rozprávka „Deti a vlk“ v spracovaní K. Ushinského.
  • Ruská ľudová pieseň „Ach, ako milujem svoju kravu ...“.
  • Báseň A. Barto "Nákladné auto".
  • Báseň S. Kaputikyana "Všetci spia."
  • Báseň V. Berestova "Chorá bábika".
  • Ruská ľudová pieseň "Koza-dereza".
  • Ruská ľudová pieseň "Yegorka Hare ...".
  • Príbeh L. N. Tolstého „Mačka spala na streche ...“.
  • Dielo S. Marshaka "Príbeh hlúpej myši".

    Mnoho rozprávok pre deti je možné zaradiť v akýchkoľvek režimových chvíľach (napríklad prechod na denný spánok)

  • Príbeh L. N. Tolstého „Petya a Masha mali koňa ...“.
  • Báseň K. Chukovského "Kotausi a Mausi".
  • Báseň A. Barto „Slon“.
  • Riekanka „Ach, ty, strelec na zajac...“ (z moldavčiny preložila I. Tokmaková).
  • Ruská ľudová rozprávka „Teremok“ (usporiadal M. Bulatov).
  • Ruská ľudová pieseň „Ai doo-doo, doo-doo, doo-doo! Na dube sedí havran.
  • Báseň S. Kaputikyana „Maša obeduje“.
  • Báseň N. Saxonskaya „Kde je môj prst“
  • Báseň P. Voronka „Nové šaty“.
  • Báseň N. Syngaevského "Pomocník".
  • Úryvok z básne Z. Alexandrovej „Môj medveď“.
  • Báseň V. Khorola „Zajačik“.

    Khorolova báseň o zajačikovi je veľmi rytmická, čo umožňuje jej využitie na motorické cvičenia

  • Báseň M. Poznanskej "Sneží."
  • Príbeh L. N. Tolstého "Tri medvede".
  • Báseň O. Vysotskaya "Cold".
  • Báseň V. Berestova "Mačiatko".
  • Báseň A. Barto „Zajačik“.
  • Báseň A. Barto "Kto tak kričí?".
  • Príbeh V. Suteeva "Kto povedal" mňau "?".
  • Nemecká pieseň „Snegiryok“ (preklad V. Viktorov).
  • Báseň A. Barto „Loď“.
  • Ruská ľudová pieseň "Líška s krabicou bežala cez les."
  • „V hračkárstve“ (kapitoly z knihy Ch. Yancharského „Dobrodružstvá Mishky Ushastikovej“, z poľštiny preložil V. Prikhodko).
  • Ruská ľudová prezývka "Sun-bucket".
  • Volanie "Dážď, dážď, viac zábavy ...".

    Hovory a riekanky sa môžu stať základom pre telesnú výchovu alebo prstovú gymnastiku

  • Ruská ľudová rozprávka „Máša a medveď“ (usporiadal M. Bulatov).
  • Báseň A. Pleshcheeva "Rural Song".
  • „Vietor kráča po mori ...“ (úryvok z rozprávky A. S. Puškina „Príbeh cára Saltana“).
  • Báseň A. Vvedenského "Myš".
  • Báseň G. Sapgira „Mačka“.
  • Ruská ľudová zábava "Pre les, pre hory ...".
  • Rozprávka V. Bianchiho "Líška a myš".
  • Príbeh G. Ballu "Jeltyachok".
  • Báseň A. a P. Bartových „Revujúce dievča“.

    Táto báseň je užitočná pri práci s ufňukanými deťmi, ale nedovoľte, aby takéto dieťa bolo dráždiť inými.

  • Báseň K. Chukovského "Zmätok".
  • Rozprávka D. Bisseta "Ha-ha-ha" (z angličtiny preložila N. Shereshevskaya).
  • Ruská ľudová zábava "Uhorka, uhorka ...".
  • Báseň „Švec“ (z poľštiny preložená v spracovaní B. Zakhodera).
  • Báseň B. Zakhodera „Kiskino smútok“.
  • Báseň A. Brodského "Slnečné zajačiky".
  • "Priatelia" (kapitola z knihy Ch. Yancharského "Dobrodružstvá Mishky Ushastikovej").

Druhá juniorská skupina

  • Čítanie básne Sashy Cherny „Pomocník“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Mačka, kohút a líška“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Gingerbread Man“ (usporiadal K. Ushinsky).
  • Čítanie básní A. Barto z cyklu „Hračky“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Tri medvede“.
  • Čítanie básní A. Pleshcheeva "Prišla jeseň", A. Blok "Bunny".
  • Ruské ľudové piesne-rýmy: "Kisonka-murysenka".
  • Rozprávka "Sestra Alyonushka a brat Ivanushka".
  • Čítanie básní S. Ya. Marshaka z cyklu "Deti v klietke".
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky "Masha a medveď".
  • Ruská ľudová rozprávka "Turnip".
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Líška a vlk“.
  • "Rozprávky o hlúpej malej myške" od S. Ya. Marshak.
  • Báseň A. Boseva „Tri“.
  • Čítanie príbehu L. Voronkovej "Sneží."
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky "Snehulienka a líška".
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Husi-labute“.

    Rozprávka "Husky labute" je ako stvorená na rozprávanie o poslušných a nezbedných deťoch.

  • Čítanie básne Z. Alexandrovej „Môj medveď“.
  • Čítanie príbehov V. Bianchiho "Líška a myš", E. Charushin "Volchishko".
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Vlk a sedem detí“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Líška a zajac“.
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky „Kohútik a semienko fazule“.
  • Ruská ľudová rozprávka "Rukavice".
  • Zapamätanie básne V. Berestova "Petushki".
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky "Koza Dereza".
  • Čítanie básne I. Kosjakova "Ona je všetko".
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky "Strach má veľké oči."
  • Čítanie básne S. Ya. Marshaka „Pružkované fúzy“.
  • Ruská ľudová rozprávka "Teremok".

    "Teremok" je veľmi populárny v predškolskej vzdelávacej inštitúcii ako divadelná inscenácia s účasťou samotných detí, hoci častejšie sa hrá už v stredných a starších skupinách.

  • Čítanie príbehov L. N. Tolstého „Pravda je drahšia ako čokoľvek“, „Varya a Siskin“.
  • Zapamätanie básne S. I. Belousovovej „Jarný hosť“.
  • Čítanie básne A. Pleshcheeva "Jar".
  • Príbeh ruskej ľudovej rozprávky "Ryaba the Hen".
  • Čítanie príbehu Y. Thaisa „Dovolenka“.
  • Čítanie básne E. Blaginina "To je to, čo matka!".
  • Čítanie rozprávky K. Chukovského "Kura".
  • Zapamätanie básne V. Berestova "Mačiatko".
  • Čítanie ruskej ľudovej rozprávky "Býk - čierny sud, biele kopytá."
  • Báseň V. V. Majakovského „Čo je dobré a čo zlé?

stredná skupina

  • Príbeh V. Oseeva "Watchman".
  • Príbeh N. Sladkova "Jeseň na prahu."
  • Ruská ľudová rozprávka "Muž a medveď".
  • Príbeh V. Oseeva "Modré listy".
  • Ruská ľudová rozprávka "Blázon a breza".
  • Báseň S. Mikhalkova "Čo máš?".
  • Ruská ľudová rozprávka "Loď".
  • Príbeh L. Voronkovej "Ako sa zdobil vianočný stromček."
  • Ruská ľudová rozprávka Mráz a zajac.

    Rozprávka „Mráz a zajac“ obohatí vedomosti detí o sezónnych zmenách v prírode

  • Príbeh N. Kalinina „O snehovej žemli“.
  • Príbeh V. Karaseva "Olya prišla do materskej školy."
  • Rozprávka od V. Dahla "Líška basa".
  • Ruská ľudová rozprávka "Líška, vlk a medveď".
  • Mordovská ľudová rozprávka "Ako pes hľadal priateľa."
  • Ruská ľudová rozprávka "Kohútik a semienko fazule"
  • Príbeh V. Borozdina "Starfighters".
  • Rozprávka N. Sladkova "Medveď a slnko".
  • Práca S. Prokofieva "Príbeh mamy."
  • Príbeh S. Vangeliho "Snežienky".
  • Príbeh V. Oseeva "Tri straky".

    Pre väčšie ponorenie sa do témy rozprávky môžete deťom zapnúť audio nahrávku s hlasom straky.

  • Rozprávka od D. Bisseta "Kobylka Dandy".
  • Práca M. Plyatskovského "Príbeh obrátenej korytnačky".
  • Čítanie básne V. Paspaleeva "Forest Violet".
  • Príbeh A. Gajdara „Kampaň“.
  • Príbeh L. Tolstého "Kavka chcela piť ...".
  • Príbeh N. Sladkova "Nepovesť".
  • Rozprávka N. Pavlova "Jahoda".
  • Rozprávka V. Suteeva "Pod hubou".

Seniorská skupina

  • Čítanie príbehu L. Tolstého „Lev a pes“.
  • Príbeh na tému básne E. Trutneva "Leto odlieta."
  • Príbeh na tému básne E. Trutneva "Jeseň odlieta."
  • Zapamätanie básne M. Isakovského "Choď za moria a oceány."
  • Prerozprávanie rozprávky K. D. Ushinského "Vedieť čakať."
  • T. Alexandrova "Kuzka Brownie".
  • Príbeh rozprávky P. Bazhova "Strieborné kopyto".
  • Čítanie príbehu Viktora Dragunského „Priateľ z detstva“.
  • Zapamätanie básne E. Blaginina "Sadnime v tichu."

    Básničky a rozprávky učia dieťa láskavosti, úcte k druhým, podporujú zvedavosť

  • Prerozprávanie príbehu V. Chaplina „Veverička“.
  • Príbeh ruskej ľudovej rozprávky "Žabia princezná".
  • Čítanie rozprávky N. Teleshova "Krupenichka".
  • Čítanie kapitol príbehu Astrid Lindgrenovej „Kid a Carlson, ktorý žije na streche“.
  • Zapamätanie básne I. Surikova "Tu je moja dedina."
  • Príbeh ruskej ľudovej rozprávky „Hare-boast“ (v spracovaní A. Tolstého).
  • Čítanie príbehu N. N. Nosova „Živý klobúk“.
  • Príbeh práce V.P. Kataeva "Kvet-sedem-kvet".
  • Zapamätanie básne S. Yesenina "Birch".
  • Rozprávanie rozprávky Nenets "Kukučka" (arr. K. Shavrova).
  • S. Gorodetsky "Mačiatko" (čítanie v tvárach).
  • Prerozprávanie príbehu N. Kalininovej „O snehovej žemli“.
  • Zapamätanie básne od M. Yasnova „Rým pokojného počítania“.
  • Príbeh ruskej ľudovej rozprávky "Nikita Kozhemyaka".
  • Čítanie diela G. Snegiryova "Penguin Beach".
  • Čítanie kapitol z príbehu A.P. Gajdara „Chuk a Gek“. Modelovanie "šteňa"
  • Čítanie básne od A. Feta „Mačka spieva, oči má posrané ...“.
  • Čítanie básne Y. Akima „Moji príbuzní“.
  • Rozprávanie ľudovej rozprávky „Sivka-burka“.

    V priebehu rokov prešlo veľa zápletiek ruskej literatúry, poznali ich aj starí rodičia dnešných detí

  • Čítanie príbehu L. Tolstého „Kosť“.
  • Čítanie úryvkov z diela B. S. Zhitkova "Ako som chytil malých mužov."
  • Zapamätanie básne I. Belousovovej „Jarný hosť“.
  • Čítanie básne G. Ladonshchikov "Jar".
  • Ruská ľudová rozprávka "Líška a zajac"
  • Prerozprávanie príbehu od Y. Thaisa „Vlak“.
  • Príbeh ruskej ľudovej rozprávky „Strach má veľké oči“.

    Rozprávka „Strach má veľké oči“ je vo svojej podstate psychologická

  • Čítanie diela I. Leshkevicha "Semafor".
  • Dramatizácia úryvku z ruskej ľudovej rozprávky „Máša a medveď“.
  • Zapamätanie básne G. Vieru „Deň matiek“.
  • Príbeh ruskej ľudovej rozprávky "Vlk a sedem detí".
  • Prerozprávanie ukrajinskej ľudovej rozprávky "Klások".
  • Čítanie úryvku z diela K. Paustovského „Zlodej mačiek“.
  • Zapamätanie si úryvku „Na pobreží je zelený dub ...“ z básne A. S. Puškina „Ruslan a Lyudmila“.
  • Obľúbené rozprávky A. S. Puškina.
  • Čítanie rozprávky R. Kiplinga „Slon“.
  • Príbeh ruskej ľudovej rozprávky "Havroshechka".

prípravná skupina

  • Zoznámenie sa s úryvkom z básne A. S. Puškina „Eugene Onegin“ „Už obloha dýchala jeseňou ...“.
  • Čítanie a prerozprávanie ľudovej rozprávky Nanai „Ayoga“.
  • Ruská ľudová rozprávka "Liška a vlk"
  • Príbeh K. Ushinského "Štyri priania".
  • Epický „Ilya Muromets a slávik lupič“.
  • Príbeh K.G. Paustovského "Teplý chlieb".
  • Zapamätanie básne N. Rubtsova "O zajacovi".
  • Čítanie príbehu A. Kuprina "Slon".
  • Čítanie príbehu V. Bianchiho "Kúpanie mláďat."
  • Zoznámenie sa s prácou D. Mamin-Sibiryak "Medvedko".
  • Rozprávka od Ch.Perra "Kocúr v čižmách".
  • Príbeh M. Zoshchenka „Veľkí cestovatelia“.

    Deti viac zaujímajú príbehy o ich rovesníkoch

  • Epos "Sadko".
  • Čítanie rozprávky V. Suteeva "Čarovná palička".
  • Rozprávka K. Ushinského "Líška a koza".
  • Zoznámenie sa s dielom I. Surikova "Zima".
  • Príbeh E. Permyaka "Prvá ryba".
  • Rozprávka na motívy ľudových príbehov "Snehulienka".
  • Učenie básne S. Marshaka "Mladý mesiac sa topí ...".
  • Báseň E. Moshkovskej "Bežali až do večera."
  • Zoznámenie sa s prácou P. Ershova "Humpbacked Horse".
  • Ruská ľudová rozprávka "Kokerel - zlatý hrebeň a mlynské kamene."
  • Prerozprávanie diela E. Charushina „Medveď“.
  • Báseň S. Yesenina "Birch".
  • Prerozprávanie rozprávky "Strach má veľké oči."
  • Čítanie rozprávky H.-K. Andersena „Škaredé káčatko“.
  • Príbeh V. Biankiho "Upravený".
  • Ruská ľudová rozprávka Vasilisa Krásna.
  • Príbeh V. Dahla "Starý rok-starý".

    Vo vyššom predškolskom veku sú rozprávky deťmi vnímané plnohodnotnejšie, možno ich korelovať s minulým a budúcim obdobím.

  • Báseň F. Tyutcheva "Zima nie je bez dôvodu nahnevaná ...".
  • Rozprávka H.-K. Andersena "Palček".
  • Príbeh E. I. Charushina "Kance".
  • Príbeh M. Prishvina "Zlatá lúka".
  • Báseň „Limerick“ od Edwarda Leara.
  • Príbeh V. Bianchiho "Lesné domy".
  • Rozprávka bratov Grimmovcov "Hrnec kaše".
  • Príbeh S. Alekseeva "Prvý nočný baran".
  • Báseň A. Bloka „Na lúke“.
  • Puškinove rozprávky.
  • Ruská ľudová rozprávka "Sestra Alyonushka a brat Ivanushka"

Krúžok čítania beletrie v materskej škole

V škôlke sa často praktizuje krúžková práca na čítaní beletrie. Tento smer je veľmi dôležitý: detská literatúra má dnes veľa "súperov" - karikatúry, detské televízne programy, počítačové hry. Na rozdiel od umeleckého diela nevyžadujú od chlapcov reflexiu. Existuje aj taký paradox: v kníhkupectvách je obrovský sortiment farebných, poučných a zaujímavých publikácií, ale čítanie s dieťaťom si vyžaduje silu, pozornosť a čas, ktorých mnohí rodičia nemajú dostatok. V týchto prípadoch pripadá úloha zoznámiť predškolákov s knihou na pleciach vychovávateľov. A je dobré, ak okrem diel stanovených vzdelávacím programom materskej školy predstaví deťom ďalšie nádherné rozprávky, príbehy, eposy, básne, ako aj príslovia a príslovia.

Dnes majú knihy v boji o pozornosť dieťaťa veľa „konkurentov“.

Pokiaľ ide o témy literárneho krúžku, môže sa týkať:

  • diela rôznych žánrov (názvy variantov: „Návšteva knihy“, „Literárna obývačka“, „Kúzelný svet kníh“);
  • iba rozprávky („Rozprávky sú dobrí priatelia“, „Návšteva rozprávky“, „Rozprávka je bohatá na múdrosť ...“);
  • básne (deti ich expresne čítajú a učia sa naspamäť).

Vyučovanie v krúžku prebieha spravidla raz týždenne v popoludňajších hodinách.

Ako príklad môžeme uviesť pracovný program a dlhodobý plán práce krúžku „Návšteva knihy“ (určený na tri roky štúdia) vychovávateľky E. V. Nazarovej. Jeho zvláštnosťou je, že čítanie literatúry je spojené s konaním ruských ľudových hier s podobnou tematikou.

Elizaveta Vasilievna označuje tieto úlohy kruhu:

  • rozvíjať u detí schopnosť plne vnímať umelecké dielo, vcítiť sa do postáv a emocionálne reagovať na to, čo čítajú;
  • naučiť deti cítiť a chápať obrazný jazyk umeleckého diela, výrazové prostriedky vytvárajúce umelecký obraz, rozvíjať obrazné myslenie predškolákov;
  • formovať schopnosť znovu vytvárať umelecké obrazy literárneho diela, rozvíjať predstavivosť detí, asociatívne myslenie, rozvíjať poetické ucho detí, hromadiť estetický zážitok z počúvania diel krásnej literatúry, pestovať umelecký sluch ;
  • formovať potrebu neustáleho čítania kníh, rozvíjať záujem o čítanie beletrie, tvorbu spisovateľov, tvorcov diel slovesného umenia;
  • obohatiť zmyslové prežívanie dieťaťa, jeho skutočné predstavy o svete a prírode;
  • formovať estetický postoj dieťaťa k životu a oboznamovať ho s klasikou beletrie;
  • rozširovať obzory detí čítaním kníh rôznych žánrov, obsahovo a tematicky rôznorodých, obohacovať morálnu, estetickú a kognitívnu skúsenosť dieťaťa;

Cieľom je hĺbkovo oboznámiť deti s detskou literatúrou a knihami, zabezpečiť literárny rozvoj predškolákov, odhaliť deťom svet morálnych a estetických hodnôt a duchovnej kultúry nahromadenej predchádzajúcimi generáciami, rozvíjať umelecký vkus, formovať kultúru. o pocitoch, komunikácii.

Ako zorganizovať otvorené prezeranie triedy čítania beletrie

Jednou z dôležitých foriem práce s čítaním sú otvorené hodiny, počas ktorých učiteľ predvádza kolegom svoje inovatívne skúsenosti. Novinka môže ovplyvniť rôzne aspekty:

  • využívanie informačných a počítačových technológií - IKT (diapozitívy zobrazujúce epizódy diela, jeho jednotlivé postavy);
  • prerozprávanie rozprávky deťmi na základe mnemotechnických tabuliek (tento smer je vždy zaujímavý);
  • dokonca aj minúta telesnej výchovy môže byť inovatívna - nepostrádateľný prvok väčšiny tried (napríklad použitie kamienkov na zvýšenie rytmu, mimochodom, táto technika sa dá použiť aj pri čítaní básní).

Triedy využívajúce IKT vyzerajú vždy výhodne

Zaujímavým nápadom je prepojenie hudobného režiséra s podujatím alebo využitie audio nahrávok. Napríklad v tej istej rozprávke „Masha a medveď“ hudba sprostredkuje, ako dievča zbiera huby a bobule v lese a medveď kráča lesom s ťažkým behúňom. Deti budú mať z takého hlbokého ponoru do práce jednoducho radosť.

Finále otvorenej hodiny môže byť tiež zaujímavé poraziť. Napríklad deti dávajú hosťom záložky do kníh, ktoré vyrobili vlastnými rukami.

Otvorené pozeranie nie je možné vopred so skupinou nacvičovať, napríklad memorovanie básničiek alebo vypracovanie odpovedí na otázky. To je vždy viditeľné zvonku: deti nebudú tak zaujaté, ako keby to dielo vnímali prvýkrát.

Funkcie konania slávnostných a voľnočasových aktivít na čítanie

K výchove záujmu o knihu prispievajú aj rôzne slávnostné podujatia: literárny oddych, zábava, večery, kvízy. Ich námetom môže byť dielo konkrétneho spisovateľa, básnika (napr. A. Puškina, S. Maršaka, K. Čukovského, A. Barto), najmä ak sa to spája s jeho blížiacim sa výročím.

Literárne podujatie môže byť načasované tak, aby sa zhodovalo so sviatkom, napríklad Deň matiek, Deň vtákov, 9. máj. K tomu sa vyberajú diela rôznych žánrov (básne, poviedky, epizódy z rozprávok, príslovia, porekadlá), ktoré sa hrajú originálnym spôsobom.

Slávnostnú atmosféru vždy vytvára spojenie rôznych druhov umenia – literatúry, divadla, tanca, hudby, umenia. Do takéhoto oddychu možno zaradiť aj športové prvky.

Štruktúra literárneho sviatku je podobná konštrukcii matiné:

  1. Slávnostné otvorenie s úvodným príhovorom hostiteľa.
  2. Zobrazenie čísel koncertov.
  3. Ukážka výstavy kníh.
  4. Dokončenie.

Skombinujte časti udalosti, okrem vodcu, herné postavy. Nenechajú pozornosť detí oslabiť.

K literárnemu festivalu neodmysliteľne patrí recitácia básní

Starší predškoláci môžu pre mladších žiakov zorganizovať minikoncert s čítaním riekaniek, pesničiek a básničiek, ktoré deti poznajú. V tomto prípade je žiaduce použiť vizuálne materiály - hračky, obrázky, rôzne predmety.

Príklad synopsy literárneho podujatia na motívy diel S. Ya. Marshaka (autor A. G. Chirikova).

Podobné videá

Zoznámenie sa s beletriou sa často mení na malé predstavenie, na ktorom vystupujú samotné deti.

Video: čítanie básní Agnie Barto o hračkách (mladšia skupina)

Video: rozprávanie a inscenácia rozprávky "Teremok" (druhá juniorská skupina)

Video: „Cesta cez ruské ľudové rozprávky“ (otvorená lekcia v strednej skupine)

Video: lekcia-cesta cez rozprávku "Husi-labute" (starší predškolský vek)

S oboznamovaním dieťaťa s čítaním by ste mali začať už v ranom veku. Okrem rodičov v tom zohráva kľúčovú úlohu materská škola, prvý sociálny ústav dieťaťa. Samozrejme, predškoláci sú viac poslucháči ako čitatelia. Obsah umeleckého diela im sprostredkuje učiteľ, prezradí aj myšlienku, pomôže deťom precítiť city k postavičkám. Preto by učiteľ mal vedieť zaujať deti knihou, mal by byť kompetentný v oblasti detskej literatúry a mal by mať vysoký stupeň expresívneho čítania.

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia

Centrum rozvoja dieťaťa - Materská škola "Korablik"

Samoa analýza

triedy na oboznamovanie sa s beletriou

a rozvoj reči

Seniorská skupina

Vychovávateľ:

Mazepa Svetlana Alexandrovna

Udomlya

Charakteristika skupiny.

V mojej skupine je 23 ľudí, z toho 13 dievčat a 10 chlapcov. Hodiny sa zúčastnilo 10 detí, podľa podmienok súťaže.

Stupeň schopnosti učenia sa detí v tejto podskupine je pomerne vysoký a zručnosti potrebné pre úspešnú prácu v triede sa formujú takto:

Vysoká úroveň učenia: 100% - 4 osoby

Priemerná úroveň učenia: 89% - 3 osoby

78% - 3 osoby

Nízka úroveň: nie

Podskupiny detí nie sú stále, menia sa.

Charakteristika projektu.

Lekcia uvedená v bloku je prvým zoznámením sa s ruskou ľudovou rozprávkou „Husi-labute“. Čítanie rozprávky som zobral do prípravnej práce, keďže objem rozprávky je obsahovo veľký, čím sa ušetrí čas na tvorivú úlohu detí.

Účel lekcie: pokračovať v oboznamovaní sa s ruskou ľudovou rozprávkou „Husi-labute“. Posilniť schopnosť detí odpovedať na otázky o obsahu rozprávky. Rozvíjať predstavivosť; vymýšľanie nových epizód rozprávky. Rozvoj schopnosti naznačiť svoj postoj k postavám rozprávky pomocou symbolických prostriedkov.

Do lekcie som priniesol: hernú motiváciu - príchod Rozprávkara, problematickú situáciu na konci hodiny - „Aké by to boli husi, keby nežili s Babou Yagou, ale s Mashou a Vanyou? Hodina sa skončila poetickými riadkami, ktoré deťom umožnili jasnejšie pochopiť obsah, pretože. básne prispievajú k ľahšiemu zapamätaniu učiva a tiež aktivizujú pozornosť detí, ktoré dokonale absorbujú informácie sluchom.

Stručná štrukturálna prezentácia lekcie: pre lepšiu asimiláciu programového materiálu som premýšľal nad pristátím detí, pozvaním na improvizovanú lúku kvetov a tiež som použil technické prostriedky: hudobné diela Piotra Iľjiča Čajkovského „Snežienka“ (moderné spracovanie pomocou hlasov vtákov).

Štruktúra lekcie zahŕňala niekoľko blokov úloh, a to:

vstup do rozprávky

detská tvorivá úloha

výsledok lekcie.

V kurze boli použité tieto metódy:

verbálnemetódy(toto je vnemový aspekt) boli použité opakovane:

pri vytváraní hernej motivácie „Návšteva rozprávača“,

vymýšľanie nových epizód rozprávky,

analýza vykonanej práce.

Vizuálne metódy použité v nasledujúcom okamihu. Zobrazovanie ilustrácií z rozprávky (kniha-divadlo "Husi-labute")

Táto metóda bola zameraná na deti, ktoré vnímajú informácie viac na vizuálnom obraze.

Praktické metódy(percepčný aspekt). Splnenie kreatívnej úlohy - vytvorenie kobercov pre chatu Baba Yaga a pre dom Masha a Vanya.

Aby deti zbavila únavy, venovala krátkej telesnej výchove minútku: plastický náčrt „Motýlikov“.

Metódy kontroly. Keďže hodina prebiehala s podskupinou detí a ich počet bol malý, bolo vhodné a možné vykonať frontálny test vedomostí a zručností detí. Individuálna pomoc bola poskytovaná len deťom v núdzi. Na hodine boli použité aj stimulačné metódy, výsledok bol zhrnutý po každej časti hodiny, formou schválenia, pochvaly.

Trvanie lekcie je 24 minút, čo zodpovedá normám San Piny.

Pri analýze hodiny môžeme povedať, že úlohy

boli úspešne ukončené.

Myslím si, že lekcia je postavená logicky a jednotlivé fázy lekcie sú vzájomne prepojené.

Logická konštrukcia lekcie umožnila vykonať ju bez toho, aby sa prekročil čas vyhradený na danú úlohu.

Myslím si, že herná motivácia vzbudila u detí záujem a aktivita bola pomerne vysoká. Dve deti však pracovali vlastným tempom a tvorivá úloha bola dokončená o niečo neskôr pre pomalosť, vzhľadom na ich individuálne možnosti. Aj keď to neznamená, že majú menej zručností a vedomostí.

Deti ma potešili tým, že láskavosť detskej duše sa odrazila aj v ich vlastných skladbách. Každá postava bola pozitívna.

Deti ma však prekvapili, že tvorivé príbehy boli menej zmysluplné, ako by mohli byť. Po prieskume medzi deťmi po hodine sa ukázalo, že sa hodina deťom páčila a chceli by mať pokračovanie.



Podobné články