Udržujte rodinné tradície tajomné. portfólio lásky

15.06.2019

Cieľ: rozvíjať záujem o históriu svojej rodiny, rodinné tradície, rodokmeň.

Predbežná príprava:

  1. Rodičovské stretnutie na tému "Duchovné tradície rodiny."
  2. Hľadajte staré dokumenty, veci, fotografie uchovávané v rodinách. Príprava výstavy „Rodinné pamiatky“.
  3. Písanie esejí-miniatúr na tému "Tradície a záľuby mojej rodiny."

Dekor:

Vybavenie:

  1. Zvukový záznam piesne M. Boyarského „Zasaď strom“
  2. Farebný papier, lepidlo, nožnice.

Poloha: 2. stupeň.

Priebeh rozhovoru

učiteľ:- Témou nášho dnešného rozhovoru je „Pamätaj na svoje korene“. Čo si myslíte o akých „korenoch“ bude náš dnešný rozhovor? (Odpovede detí.)

učiteľ:- Zišli sme sa, aby sme hovorili o vašej rodine, o jej tradíciách, záľubách, o vašich predkoch. Mnohí z vás majú čo povedať svojim spolužiakom. Začnime náš rozhovor hádankou:

Dovoľte mi teraz vám položiť hádanku.
Počuj, tu je moja rodina:
Dedko, babka a brat.
Doma máme poriadok, dobre
A čistota, prečo?
Máme doma dve mamy.
Dvaja otcovia, dvaja synovia,
Sestra, nevesta, dcéra.
A najmladší som ja
Akú máme rodinu?

(Odpoveď: 6 osôb: starý otec, stará mama, otec, matka, syn, dcéra.)

učiteľ:- Áno, pre jedného človeka sa nežije ľahko. A bez ohľadu na to, čo hovoria, ale rodina je hlavným bohatstvom života. Rodina, kde bol otec a mama, a potom tá, ktorú si vybudujete sami. Čo RODINA? (Odpovede detí.)

Zovšeobecnenie učiteľom: Rodina je skupina blízkych príbuzných žijúcich spolu.

učiteľ:- Do začiatku 20. storočia rodinu tvorilo niekoľko generácií. Nie je náhoda, že také slovo vzniklo: „SEDEM“ - „Ja“. Všetci žili ako jedna veľká rodina, pomáhali si. Niektorí držali krok s domácimi prácami, iní pracovali na poli. Žili šťastne, rešpektovali starobu, chránili mladých. Rodiny boli veľké a silné. Našiel som na to veľa dôkazov. Pripomeňme si aspoň ľudové príslovia, porekadlá, ktoré hovoria o rodine. Začnem príslovie a spoločne sa ho pokúsite dokončiť ...

Byť hosťom je dobré, ale byť doma je lepšie).
Žiadny poklad netreba, ... (ak je v rodine cesta).
Čo sú bohatí, ... (tešia sa).
Keď je rodina spolu, ... (vtedy je duša na mieste).
Sám v poli ... (nie bojovník).

učiteľ: Rodiny sú dnes malé, často len s jedným dieťaťom. Ale zaujímalo by ma, v ktorej rodine sa na svete žije ľahšie? (Odpovede detí.)

učiteľ:- A teraz sa spoločne pokúsime odpovedať na otázku: „Šťastná rodina. Aká je? (Odpovede detí.)

Zhrnutie pre učiteľa:Šťastná rodina je, keď sú všetci spolu šťastní. Nikto nikoho neotravuje, deti nerobia žarty a rodičia sa nehádajú. Keď rodičia nenechajú svoje deti na víkend u starých rodičov a celá rodina oslavuje sviatky spolu a veselo. Keď majú rodičia čas hrať sa s dieťaťom. Keď majú rodičia a deti spoločné záľuby. Keď deti a dospelí spolu relaxujú, cestujú spolu. Keď sú deti a rodičia zapálení pre jednu činnosť atď.

učiteľ: Myslíte si, že všetky rodiny sú rovnaké? (Odpovede detí).

učiteľ:- Všetky rodiny sú iné, líšia sa od seba zvykmi, obyčajami, záľubami, tradíciami. O svojich rodinách ste písali v esejach a teraz je čas porozprávať sa o záľubách vašich rodín. (Rozprávky pre deti.)

učiteľ: Majú vaše rodiny TRADÍCIE? (Rozprávky pre deti.)

Zhrnutie pre učiteľa:Tradície sú veci, ktoré sa dedili z jednej generácie na druhú, veci, ktoré sa zdedili z predchádzajúcich generácií.

učiteľ:- Od staroveku bol v Rusku zvyk: predstavitelia jednej rodiny sa zaoberali jedným druhom činnosti a odovzdávali svoje zručnosti, pracovné zručnosti z generácie na generáciu. Tak sa narodili dynastie. Dynastie hrnčiarov, krajčírov, pekárov, vojakov, staviteľov, učiteľov. Napríklad v mojej rodine je stará mama učiteľkou ruského jazyka a literatúry, mama je učiteľkou francúzštiny a nemčiny, so sestrou sme učiteľkami na základnej škole.

Aľošova matka, Larisa Ivanovna, nám porozpráva o jednej veľmi slávnej rodine, je muzikologičkou, vedúcou archívu rodiny známeho hudobníka Mstislava Rostropoviča.


(Príbeh o rodine Rostropoviča).

Študenti ktorých rodiny majú dynastie, povedzte o nich triede.

učiteľ:-Človek sa narodí, dostane meno. Rodičia si vyberajú meno podľa kalendára (cirkevných kníh) na počesť nejakého svätca, ktorého sviatok sa slávi v deň narodenia dieťaťa. Pomerne často si rodičia dajú meno, ktoré sa im páči (v tomto období je to módne), a iní rodičia pomenúvajú svoje deti po príbuzných. Napríklad ja som dostal meno po mojej prababke - Oľga (ukázať foto). A kto z vás dostal aj meno po príbuzných? (Odpovede detí.)

učiteľ: V našej triede je veľa detí, ktoré majú krásne staré mená. Seraphim, Matvey, Polina, Lyudmila, Grigory, Stephanie...

Zrenica Stefania hovorí o pôvode svojho mena.

učiteľ:- Zaujímavé je, že najobľúbenejšie ženské meno všetkých čias a národov je Anna. Po planéte Zem chodí takmer 100 miliónov jej majiteľov.

Meno teda každému z nás vybrali rodičia. Patronymium je vytvorené z mena otca, ktoré mu dali jeho rodičia. Odkiaľ pochádza priezvisko? Pôvod priezvisk pochádza z dávnej minulosti. Niektoré boli vytvorené z mien:

Ivanov - potomok Ivana; Vasilyeva - Vasily; Grigoriev - Grigorij; Zakharova - Zakhara atď. Niektoré priezviská pochádzajú z povolania predkov: - Kuznetsov, Rybakov, Stolyarov. Niektoré - zo zemepisných názvov: Gorsky, Polyansky, Rzhevsky. Vie niekto z vás pôvod svojho priezviska? (Odpovede detí.)

učiteľ:- Pokiaľ ide o najbežnejšie priezviská, situácia s nimi je nasledovná: len v Moskve je viac ako 100 tisíc rodín Ivanovcov, vo Švédsku je viac ako 300 tisíc Carlsonov, ktorí, samozrejme, nežijú na streche, ale v Číne 90 miliónov Číňanov odpovedá priezviskom Lee.

učiteľ:– Ďalšou tradíciou je zbieranie a uchovávanie rodinných fotografií.

Každá rodina má fotografie, ktoré na dlhý čas zanechajú spomienku na drahých ľudí a udalosti. Tieto fotografie sa uchovávajú v každej rodine. Tu je obrázok mojej praprastarej mamy a praprastarého otca. Snímka vznikla koncom 19. storočia. A na tomto obrázku moja prababička so svojou matkou Pelageyou. A toto je môj pradedo - manžel prababičky Olyi, po ktorej som dostala meno Olga. O tieto fotografie sa dobre staráme.

Milujem túto sviatosť tohto druhu
Rodinný duch, ktorý žije ďalej
Nútiť srdce ľudí
Buďte priateľmi s krásou minulosti.
"Esej o Rastrelli" S. Kopytkin (1915)

Detský príbeh o starých fotografiách uchovávaných v rodinnom archíve.

učiteľ:- Čas plynie a vaše deti a vnúčatá si prezerajú vaše fotografie, ktoré necháte v rodinnom archíve.

študent: Báseň „Rodinná fotografia“ (Valentin Berestov):

Oblieka si nový námornícky oblek
A babička si narovnáva vlasy,
Na otcových nových pruhovaných nohaviciach,
Mama má na sebe nenosenú bundu,
Brat má dobrú náladu
Sčervená a vonia ako jahodové mydlo
A čaká na poslušnosť sladkostí.
Slávnostne nosíme stoličky do záhrady.
Fotograf vedie fotoaparát.
Smiech na perách. Úzkosť v hrudníku.
Molčok. Kliknite. A dovolenka je za nami.

učiteľ:- Chlapi, čo robí dom domom, na rozdiel od iných domov. Čo vás obklopuje v byte? (Odpovede detí.)

učiteľ:- Človek žije, používa akékoľvek veci, ktoré sú mu drahé, sú spojené s rôznymi udalosťami v jeho živote. A aj keď už človek nie je na svete, naďalej sa staráme o jeho veci a uchovávame s ich pomocou spomienku na človeka, ktorý je nám drahý.

Mnohé domy sú rodinné RELIKY- veci posvätne uchovávané ako spomienka na minulosť.

Detské príbehy o rodinných pozostalostiach.

učiteľ:- S príchodom moderných komunikačných prostriedkov ľudia píšu listy čoraz menej často, čoraz častejšie sa obmedzujú na telefonický rozhovor. Ale pre našich predkov boli listy hlavným prostriedkom komunikácie na diaľku. V mojej rodine sú listy a pohľadnice od našich príbuzných prežitkom. Listy ... Sú dojemné, tajomné, zachovávajú ducha minulosti. Chcem vám ukázať list, ktorý napísal môj prastrýko Stepan Averyanovič svojej milovanej manželke Katerine, keď slúžil v gardovom zbore. Písmeno bolo vytlačené na starom písacom stroji, kde aj na konci slov je pripísané „b“. List je z 19. januára 1918. Uchováva sa aj v našej rodine ako relikvia (číta sa úryvok).

Človek sa narodí na svet, rastie, myslí si: „Kto som? Odkiaľ sú moje korene? Ľudia si vždy ctili svojich predkov. Rodokmeň bol napísaný na samostatných zvitkoch, ktoré sa odovzdávali ďalším generáciám. A.S. Puškin bol na svojich predkov hrdý do takej miery, že si dal zašiť gombík z uniformy svojho vzdialeného predka Abrama Gannibala do jeho obľúbenej palice, s ktorou sa takmer nikdy nerozlúčil a vždy ho hrdo ukazoval svojim priateľom.

učiteľ: Dnes sa zoznámime s vedou GENEALOGY.Genealógia je veda, ktorá študuje pôvod rodu. V preklade z gréčtiny to znamená "rodokmeň", t.j. veda o hľadaní predkov.

História rodu je zobrazená v podobe rozvetveného stromu, ktorý je tzv RODOKMEN -zoznam generácií toho istého rodu, ktorý stanovuje pôvod a stupeň príbuznosti.

Napríklad ten istý A.S. Puškinov rodokmeň mal 5000 historických mien. Tradícia výroby rodokmeňov sa vracia do rodín.

(Príbehy rodičov o genealogických stromoch rodín.)

učiteľ:- Prečo potrebujete rodinné tradície dodržiavať, ctiť, rešpektovať, zachovávať, odovzdávať z generácie na generáciu? (Odpovede detí):

Spýtajte sa svojich blízkych častejšie na ich detstvo, nech vám o svojom živote porozprávajú čo najviac.

učiteľ: Dnes sme hovorili o vašich rodinách. Netreba však zabúdať, že máme ešte jednu veľkú a priateľskú rodinu – rodinu študentov, ktorú spájajú spoločné záujmy. Naša trieda je rodina počas všetkých 11 školských rokov. Náš tím bude postupne rozvíjať aj svoje vlastné tradície: matiné, prázdniny, exkurzie, túry.

Navrhujem zasadiť dnes pre našu triedu strom priateľstva.

(Na soundtrack k piesni Oscara Feltsmana v podaní M. Boyarského „Zasaď strom“ študenti vystrihli letáky z farebného papiera a nalepili ich na vopred pripravený kmeň stromu).

Zhrnutie triedy:

učiteľ: Páčil sa vám náš dnešný rozhovor? Kto z vás by sa chcel dozvedieť viac o svojich predkoch? Aké otázky chceš položiť rodičom?

HRDINSKÉ, TRADÍCIE ĽUDU - NAŠE DUCHOVNÉ DEDIČSTVO
Kľúčové pojmy, ktoré treba preskúmať: hrdina, hrdinstvo, statočnosť, tradície, hrdinské tradície.

ÚVODNÉ USTANOVENIA

Tradície vždy zohrávali dôležitú úlohu v živote ľudí.
Hrdinské tradície- toto je koncentrácia práce, vojenských skúseností ľudí.
Vyjadrujú najstabilnejšie mravné zvyky, ktoré sa pre svoju hodnotu a vitalitu prenášajú z generácie na generáciu.
Hrdinské tradície ako živá kopa minulých vojenských skúseností, ktoré sme my
zdedené, sú u nás používané v rôznych formách. Umožňujú vám postarať sa o hrdinskú históriu, zachovať najracionálnejšie formy správania a konania, pomocou určitých rituálov, vzdať hold hrdinom - tvorcom výkonov. Hrdinské tradície, ako to bolo, pozývajú nové generácie, aby pokračovali a rozvíjali ušľachtilé zvyky.
Medzi hrdinské tradície ľudí patria:

Tradície vernosti hrdinskej histórii, nemenný záväzok voči človeku
spoločná vec, skutočné ideály a hodnoty, jej nerozlučnosť s hrdinstvom minulosti;
- tradície vernej služby vlasti;
-tradícií úcty k staršej generácii, ktorá pracovne a vojensky
riešeniami posilnili moc vlasti;
- tradície zosúladenia so životom a skutkami hodných synov a dcér nášho ľudu,
zosobnený v maske hrdinov;
-tradícia pamäti tých, ktorí položili život za svoj ľud, za svoju vlasť;
-tradície výstavby pamätných komplexov, pomníkov, ohňa Večného
vás a starostlivosť o nich ako poctu veľkým úspechom našich predkov, starých otcov a otcov, ako múdru pripomienku žijúcim generáciám: byť verní hrdinským tradíciám;
-tradícia úcty a úcty k štátnym, vojenským a pracovným symbolom
Vlasť;
- tradícia zanechávania kroniky svojej doby pre potomkov;
-tradície odovzdávania neoceniteľnej práce a bojových skúseností mladším generáciám;
-tradície sviatkov a výnimočných výročí.
Spomeňme si: hrdinské tradície sú pre nás večnou spomienkou na minulosť. Pripomenutie, že spojenie časov vykonávajú ľudia a najhlbšie „tajomné“.
ka“ sila tradície spočíva v jej kontinuite. Každý z nás, osvojením si zmlúv, skúseností, mravov, zvykov, pravidiel našich predchodcov, robí toto veľké spojenie časov neoddeliteľným, silným, dynamickým.

Vzdelávacie ciele:

Formovanie potreby zachovať a pokračovať v hrdinských tradíciách ľudí
áno, nasledujte ich vo svojom živote, zúčastňujte sa na spoločensky významných aktivitách, pracujte pre dobro a prosperitu vlasti, pri príprave na obranu vlasti;
- formovanie morálnej, psychickej a fyzickej pripravenosti mladých mužov na
splnenie ich ústavnej povinnosti brániť vlasť.
PROSTRIEDKY NA REALIZÁCIU PROBLÉMU

komunikácia (osvietenie)

  1. Séria rozhovorov, rozhovorov v Kruhu komunikácie „O našom duchovnom dedičstve“.
  2. Filmová prednášková sála „Hrdinské tradície Rusov v kinematografii“.
  3. "Hrdinské tradície ľudu v literárnych dielach"
  4. "Hrdinské tradície Rusov v maliarstve a sochárstve"
  5. „Hrdinské tradície v rodine“.
  6. "Hrdinské tradície v systéme života školského kolektívu";
  7. "Bojové tradície - v radoch!" (na základe vojenských jednotiek a divízií).
Aktivita

1. Starosť o zvečnenie pamiatky padlých pri obrane vlasti
Predmet osobitnej pozornosti pre veteránske organizácie, vojenské jednotky a
vzdelávacích inštitúcií je zachovávať a rozmnožovať tradície starostlivosti o udržiavanie pamiatky padlých pri obrane vlasti. Táto obava môže mať formu:
- zostavovanie a štúdium kalendára pamätných dátumov ruských hrdinských dejín;
- hľadať materiály o hrdinoch;
- priraďovanie mien hrdinov k osadám, uliciam, vojenským jednotkám a oddielom
jamy, vzdelávacie inštitúcie, detské a mládežnícke združenia;
- písanie kníh pamäti;
- zaradenie hrdinov do zoznamov personálu vojenských jednotiek a divízií, orgánov
Ministerstvo vnútra, Books of Honor OU;
- otvorenie pamätných komplexov, pamätných tabúľ, hviezd (dôstojný príklad toho
môže slúžiť ako stredná škola MOU č. 34, Samara);
- zachovanie, spoluúčasť na oprave a rekonštrukcii existujúcich a otváranie nových pamätných tabúľ, pamätných komplexov, pomníkov, obeliskov;
- organizovanie športových súťaží, turnajov na pamiatku hrdinov 2. svetovej vojny a miestnych vojen a konfliktov.
2. Oživovanie rituálov školákmi a členmi mládežníckych združení, ktoré boli kedysi prijaté v All-Union Pioneer Organization. Rituály pod spoločným názvom "Pozdrav padlým hrdinom!", nepochybne vytvoria emocionálnu komunitu v každom kolektíve detí i dospelých, vyvolajú pocit empatie a poskytnú príležitosť hlbšie pochopiť činy starších generácií. Tieto rituály majú hlboký obsah, vyznačujú sa emocionalitou a jasom. Dobre si ich pamätajú bývalí pionierski vodcovia, pionierski vlajkonosi, trubači a bubeníci. Práve títo ľudia budú môcť pomôcť pri oživení týchto rituálov. Zvážte tieto rituály:
- Rituál "Overenie hrdinov" - toto je zoznam a krátky príbeh o výkone hrdinu;
kladenie kvetov alebo girlandy Slávy na portréty, pamätníky, obelisky, pamätníky; minúta ticha a deklinácia transparentov, vlajok; pozdrav na uctenie si pamiatky zosnulých. Na Verke si uctia pamiatku hrdinov dobre známych všetkým účastníkom slávnostného aktu: príbuzných a priateľov učiteľov a žiakov školy, spoluobčanov a mešťanov, ktorí zahynuli v plameňoch vojny; mená hrdinov, o ktorých moderní školáci zbierajú materiály; mená hrdinov zvečnené v múzeách Vojenskej slávy, v názvoch ulíc a tried. Rituál Verifikácia hrdinov sa môže konať ako samostatné slávnostné podujatie v Deň obrancu vlasti, v Deň víťazstva, v Deň Veľkej vlasteneckej vojny, v Deň námorníctva atď., Ako súčasť galavečera, stretnutí. s veteránmi, zhromaždenie červených strážcov, zhromaždenie, slávnostná línia.
- Rituál "Položenie girlandy slávy." Garland of Glory - symbol nesmrteľnosti
vojenské činy pradedov, starých otcov a otcov; symbol vernosti bojovým tradíciám nášho ľudu. Girlandy slávy, vyrobené zo živých kvetov, vetvičiek mysle, smreka, borovice a ovinuté strážami alebo len červenou stuhou, sú položené v dňoch smrti hrdinov, v dňoch spomienkových osláv pri pamätníkoch, obeliskoch, pamätníkoch. , masové hroby, Večný oheň. V školách sa v týchto dňoch môžu konať slávnostné stavby, spomienkové linky, ktorých sa zúčastnia vojnoví veteráni, učitelia, žiaci a ich rodičia, hostia z vojenských útvarov. Riaditeľ školy alebo múzea vojenskej slávy prečíta rozhodnutie rady školy alebo múzea o tom, komu je zverené právo položiť girlandu slávy na pamätné miesto. Po slávnostnej formácii alebo rade idú ich účastníci vedení rituálnou skupinou na miesto, kde bude girlanda položená. Ak je škola ďaleko od pamätných miest, skupina ide autom alebo autobusom spolu so zástupcami učiteľov, žiakov, veteránov, rodičov a ďalších účastníkov slávnostného aktu.
- Rituál čestnej stráže môže určiť rozhodnutím rada školy
alebo Rada Múzea vojenskej slávy na Deň obrancu vlasti a Deň víťazstva pri portrétoch hrdinov, pamätných tabuliach, pomníkoch a obeliskoch, pamätníkoch a masových hroboch, pri Večnom plameni. V závislosti od trvania stráže sa tvorí počet zmien. Na každej zmene sú dvaja alebo štyria ľudia. Zmeny sa vykonávajú každých 10-15 minút. Výstup na stanovište môže byť sprevádzaný zvukmi polnice, bubnovania (na starých platniach so signálmi pionierskeho rohu a bubna nájdete špeciálnu melódiu „Checking Heroes“). Členom čestnej stráže sa vydávajú pamätné listy. Skupiny Čestnej stráže musia byť oblečené v kompletných šatách alebo špeciálne ušitých uniformách.
3. Prenos tradícií zo starších generácií na mladšie
Kto nevie, nepamätá si hrdinskú minulosť, nemôže byť duchovne bohatý.
tym. Preto je také dôležité urobiť z toho tradíciu odovzdávania hrdinských tradícií minulosti každej novej generácii. Táto činnosť môže zahŕňať:
-zber materiálov a tvorba kníh venovaných pokračovaniu práce a vojny-
kultúrne tradície v rodinách žiakov, učiteľov, obyvateľov mikrodistriktu „Pokračovanie vojenských a pracovných tradícií v našej rodine“;
-stretnutia s predstaviteľmi robotníckych a vojenských dynastií krajanov;
-vývoj a implementácia rituálov na prenos tradícií od víťazov - dedičov
kameň víťazstva „Náš odkaz našim deťom a vnúčatám“; „Pracovná sláva deťom a vnúčatám ako dedičstvo“;
- Stretnutie staršej generácie s mladou generáciou "Zanechávame vám odkaz."
-vykonávanie akcií „Posvätné spomienky sú pravdivé!“;
- usporiadanie prehliadok víťazov a ich dedičov „Pozdrav, víťazstvo!“;
- Zriaďovanie pomníkov, obeliskov, pamätných znakov a patronát nad nimi;
- patrocínium pomníkov, obeliskov, masových hrobov, pamätníkov;
- usporiadanie štafety dobrých skutkov dedičov práce a vojenských výkonov pravice
dedovia, dedovia, otcovia.
Zachovanie a znásobenie hrdinských tradícií starších generácií bude
prispieť aj k:
- oživenie mecenášskych väzieb medzi vojenskými útvarmi a oddielmi so školstvom;
ny inštitúcií;
- usporiadanie dní otvorených dverí vo vojenských jednotkách;
- oživenie bojových umení národov Ruska a systémov výchovy chlapcov,
mladí muži, muži (napríklad „Ruské zdravie“), organizovanie klubov pre tínedžerov a mladých mužov;
- práca vojensko-historických a vojensko-vlastivedných klubov;
- práca špecializovaných združení ako: „Mladí obrancovia vlasti“, „Priatelia
ruskej armády“, „YUDP“ (mladí priatelia pohraničnej stráže), „mladí záchranári“, „mladí námorníci“, oddiely mladých námorníkov, „mladý výsadkár“ atď.;
- usporiadanie vojenských športových súťaží, polovojenských ťažení, štafetových pretekov
„Buďme obratní a silní ako obrancovia krajiny“, „Heslo: „Vernosť! Odvaha! Česť!";
- organizovanie stretnutí príslušníkov armády mládeže a orlov rôznych generácií;
-organizácia práce „Školy Yunarmiya“ a „Posádky Yunarmey“;
-organizácia vojenských športových hier "Zarnichka" (pre žiakov základných škôl),
"Zarnitsa" a "Eaglet";
- organizovanie letných táborov, letných táborov pre vojensko-vlastenecké kluby,
špecializované združenia, členovia Yunarmiya atď.;
- usporiadanie mítingov, štafetových pretekov generácií "Čin pradedov, starých otcov, otcov - synov-
jamy a vnúčatá ako dedičstvo“, „Verná spomienka!“;
-Vedenie zhromaždení, stretnutí skutočných mužov „Hrdinovia vlasti sa vždy vyznačovali
Vernosť. Odvaha a česť!
- vedenie tréningových kempov s draftovanou mládežou;
- organizovanie športových a atletických podujatí vo vojenských športoch;
-realizácia mesiacov a desaťročí branno-masovej práce, mládežníckych turnajov;
priekopa "Vyrovnanie pre víťazstvo!";
- usporiadanie recenzií systému a piesní, prehliadky medzi vojensko-vlasteneckými
kluby, vzdelávacie inštitúcie kadetov;
pochody po trasách spojených s hrdinskou históriou Malej vlasti,
rodná krajina;
-organizácia systémovej korešpondencie študentov vzdelávacích inštitúcií s absolventmi pôsobiacimi v
v radoch ruských ozbrojených síl v mierovom kontingente jednotiek (akcie „List vojakovi“, „Gratulujeme našim obrancom!“, „Dar obrancovi vlasti“);
-organizovanie exkurzií na miesta hrdinských udalostí;
- Držím "Memory Watch".
Vzťah
V dôsledku komunikácie a aktivity sa vytvárajú rešpektujúce postoje k
tradície ľudí, túžbu oživiť ich a nasledovať ich vo svojom živote.
Žiaci vojensko-vlasteneckého klubu „Patriot“ GBOU SOŠ „OTs“
s. Okres Borskoye Borsky v regióne Samara na zhromaždení venovanom Dňu víťazstva a v čestnej stráži pri portréte Pavla Nemcova, absolventa školy Hrdina Ruska
Dodatok
Z pokladnice ľudskej múdrosti
V. A. Suchomlinskij:
- „Od toho, aký vzťah má človek v detstve k jeho hrdinskému činu
otcov a starých otcov, závisí od jeho morálneho charakteru, postoja k verejným záujmom, práce pre dobro vlasti.
- „Sila ducha ako morálna zdatnosť začína vierou v mravné svätyne
naša vlasť, ľudia. Človek, ktorý v nič neverí, nemôže byť ani duchovne silný, ani morálne čistý, ani odvážny. Viera v tieto svätyne dáva malému človeku mimoriadne cenné duchovné vlastnosti: víziu a cítenie veľkého sveta spoločenského života, túžbu žiť v tomto svete.
INFORMAČNÁ KANCELÁRIA

Tradície- je to druh zovšeobecnenej skúsenosti s prácou a sociálnou činnosťou
tím, skupina. Táto skúsenosť sa odovzdáva z generácie na generáciu.

Hrdinské tradície ľudu- súčasť duchovného dedičstva ľudu, koncentrácia
práce, vojenské skúsenosti ľudu. Vyjadrujú najstabilnejšie mravné zvyky, ktoré sa pre svoju hodnotu a vitalitu prenášajú z generácie na generáciu.
DETI A MLÁDEŽ VOJENSKÉ ZDRUŽENIE PATRIOT

GBOU Borskaya stredná škola č. 1 "OTs", okres Borsky, región Samara.
Vedúci klubu: major Danilevsky O. G.

VYSVETLIVKA

Detské a mládežnícke združenie „Patriot“ vzniklo s cieľom vychovávať občana – vlastenca
vzbura. Je určený na rozvoj vysokých morálnych a vôľových vlastností ochrancu vlasti medzi mladými ľuďmi v predregistračnom veku; podporovať vojenskú službu; podporovať vedomosti v oblasti obrany a sebaobrany; pre telesnú výchovu; podpora zdravého životného štýlu; zvýšenie autority armády medzi tínedžermi; podpora zdravia a upevňovanie poznatkov o Základoch bezpečnosti života v praxi.

Hlavné úlohy združenia:
- pripraviť deti na vojenskú službu;
- Zvýšiť pripravenosť brániť svoju vlasť;
- Pestovať občiansku zodpovednosť, úctu k histórii a kultúre svojej krajiny, zachovávať tradície ľudí.
Aktivity:
- Lekcie odvahy, stretnutia s veteránmi, športovo aplikované štafetové preteky;
- Aplikované športy;
- Účasť na regionálnej hre „Eaglet“;
- Účasť na okresných a krajských branných a športových podujatiach.
Členmi združenia sú žiaci vo veku 12 až 18 rokov (zakl
sú vojenské športy).
Komplexný program klubu umožňuje tínedžerovi posilniť jeho orientáciu
rozvoj záujmov a schopností, zlepšenie zdravotného stavu, zvládnutie vojensko-aplikovaných športov.
Školenie prebieha in-line metódou, v skupinách. Vyučovanie prebieha v malom
školská športová hala. Pre efektívnosť tréningu sú k dispozícii dve susediace miestnosti. Jedna z nich je vybavená školiacou miestnosťou, miestom na rozoberanie, skladanie a čistenie zbraní. V prípade potreby je možné túto miestnosť rýchlo prerobiť na učebňu pre teoretické vyučovanie. Druhá miestnosť je školiaca a herňa, v ktorej sa nachádza tenisový stôl a rôzne športové potreby. Streľba na strelnici by sa mala vykonávať za prísneho dodržiavania bezpečnostných opatrení s obmedzeným počtom zúčastnených osôb (3-4 osoby v skupine). Preto je zvyšok chalanov počas skupinových hodín v telocvični, kde si zlepšuje fyzickú úroveň. Tento spôsob organizácie vyučovania umožňuje prístupným spôsobom vysvetliť nové učivo a upevniť nadobudnuté zručnosti v praxi, je užitočné organizovať voľný čas pre zainteresovaných so zdravotnými benefitmi. V prípade potreby rýchlo vytvorte tím alebo skupinu, aby ste sa zúčastnili rôznych školských, okresných, krajských súťaží, hier, podujatí.

Program je určený na dvojročné štúdium. V prvom ročníku žiaci dostávajú
základné zručnosti v rôznych oblastiach činnosti. A po druhé - tieto zručnosti sa konsolidujú, rozširujú a zlepšujú. Testom výsledkov vzdelávania je účasť na vojenských športových hrách. Medzistupne sú súťaže venované „Dňu predregistračnej mládeže“, rôzne športové podujatia, strelecké súťaže, tenis, účasť na zhromaždeniach venovaných výročiam a Dňom vojenskej slávy Ruska.
OBSAH PROGRAMU
1. Vojak - patriot so cťou a dôstojnosťou nesúci titul obranca vlasti
chesstva.Vytvorenie ozbrojených síl Ruska. Vojak je patriot. Oboznámenie sa s tréningovým programom, s rozvrhom hodín a miestom streľby.
2. Bezpečnostné opatrenia. Pravidlá správania v pomlčke. Materiálna časť zbrane. Základy
Streľba. Štúdia "Pokynov na zabezpečenie bezpečnostných opatrení pri streľbe na strelniciach a strelniciach." Pravidlá pre manipuláciu so zbraňami a ich prenášanie. Zoznámenie sa s materiálovou časťou vzduchových pušiek IZH. Druhy mieridiel a ich zariadenie. Koncept výstrelu. Pojem presnosti a presnosti streľby.
3. Zariadenie, účel útočnej pušky AKM. Účel, bojové vlastnosti stroja. Zmiešaný
viditeľnosť automatických zbraní. Strojové zariadenie. Základné montážne jednotky.
4. Výrobné techniky. Mierenie. Uvoľnenie spúšte. Ukážka techniky prípravy na streľbu, sedenie s lakťami opretým o stôl alebo stojan. Poloha tela, rúk, nôh, hlavy, poloha pravej ruky na krku zadku pri ramene. Poloha ukazováka na spúšti. Pojem mierenie. Uvoľnenie spúšte. Poradie nabíjania a vybíjania pušky.
5. Princíp činnosti spúšťacieho mechanizmu. Spúšťací mechanizmus. Menovaný
nie. Zloženie, montážne celky. Princíp činnosti.
6. Štúdium a vývoj výrobných techník. Školenie. Hľadajte podľa zainteresovaných (s pomocou
učiteľom) správnej výroby opakovaným opakovaním. Zvládnutie mierenia zbraní na cieľ. Zamierenie a stlačenie spúšte. Streľba.
7. Princíp činnosti spätného mechanizmu. návratový mechanizmus. Vymenovanie. Zloženie.
Princíp činnosti.
8. Samourčenie S. T. P. Novela o zameriavacom zariadení
výskumných ústavov. Školenie. Presnosť streľby. Určenie stredného bodu nárazu (S.T.P.), vykonanie úprav na zameriavacom zariadení. Streľba na presnosť. Strelecké zbrane.
9. Demontáž stroja. Montážne jednotky. Vlastnosti demontáže. Objednávka na demontáž.
Zhromaždenie. Montáž načas. Slepá montáž.
10. Strelecké súťaže. Určenie najlepšieho strelca medzi triedami. Najlepší medzi mladými. Najlepšie medzi dievčatami. Najlepší strelec na škole.
Kalendár-tematický plán 2 roky štúdia

číslo lekcie

Téma

dátum
1
1. Služobník je vlastenec, ktorý nesie titul Obranca vlasti so cťou a dôstojnosťou.

2.
2. Bezpečnostné opatrenia. Pravidlá správania v pomlčke.

3.4.
Oboznámenie sa s materiálnou časťou zbrane.


3. Materiálna časť zbrane

5.6
Základy streľby

7.8
Základy streľby

9.10
4.

11.12
Zariadenie a účel útočnej pušky AKM

13.14
Zariadenie a účel útočnej pušky AKM


5. Výrobné techniky

15.
Mierenie

16
Potiahnutie spúšte


6. Vŕtajte

17
Stavebná listina

18.19
Pojem budovanie

20.21
Otočí sa na mieste

22.23
Otáča sa v pohybe

24.25
Pohyb vo formácii


7. Vojenská história Ruska

26.27
Vojenská história Ruska


8. Orientácia na zemi

28.29
Orientácia na zemi

30.31
Orientácia na zemi

32.33.
Orientácia na zemi


9. Fyzická zdatnosť

34.35
Kríž, vytiahnutie

36.37
Kríž, vytiahnutie

38.39
Kríž, vytiahnutie


10. Hádzanie granátu na cieľ

40.41.42
Hádzanie granátu na cieľ


11. Základy boja proti sebe

43.44
Sebaobranné techniky

45.46
Sebaobranné techniky

47.48
Predné poistenie

49.50
Poistenie chrbta

51.52
Uvoľnenie z úchopov

53.54
Uvoľnenie z úchopov

55.56
Podrezanie

57.58
hádže

59.60
Základy boja


12. Základy cestovného ruchu

61.62
Prekonanie vodnej bariéry

63.64
Prekonanie vodnej bariéry

65.66
Prekonanie vodnej bariéry


13. Základy medicínskych poznatkov

67.68


69.70
Prvá pomoc

71.72
Prvá pomoc


14. Základy ochrany pred O.M.P.

73.74
Zoznámenie sa s plynovou maskou

75.76


77.78
Pravidlá používania plynovej masky


15. Komplexná príprava na účasť na brannej športovej hre

79.80 –
95.96
Komplexná príprava na účasť vo vojenskej športovej hre „Eaglet“

Metodika vedenia tried

Pri výcviku sa využívajú rôzne vyučovacie metódy: verbálne, názorné, praktické.
Formy tried:
Konverzácia, prednáška - prezentácia teoretického materiálu.
Prax je rozvoj praktických zručností.
Projekt kurzu - účasť na okresných a krajských súťažiach.
Získané zručnosti:
Rozvoj zručností správania v núdzových situáciách.
Ovládanie vojenských športov.
Vedomosti získané žiakmi: t teoretické informácie o zbraniach, histórii Ruska, základoch medicínskych poznatkov.
Konečný výsledok
Účasť na regionálnych vojenských hrách.
Na konci kurzu

študenti by mali vedieť:
- zariadenie a účel zbraní AKM; (vzduchovka);
- vojenská história Ruska;
- pravidlá poskytovania prvej pomoci;
- pravidlá používania plynovej masky
-
študenti by mali byť schopní:
- rozobrať a zostaviť AKM;
- strieľať z pneumatických zbraní;
- orientovať sa v teréne;
- poskytnúť prvú pomoc;
- použiť S.I. Z.
Kontrolné a meracie materiály:

Štandardná doba na rozobratie a zloženie stroja je 45 sekúnd
- štandardné na nasadenie plynovej masky - 9 sekúnd
- norma pre streľbu zo vzduchovky 45,40,35 bodov
- školské súťaže
- okresné súťaže
- regionálne súťaže
- vojensko-vlastenecké hry.
Bezpečnosť
1. Vyučovanie prebieha podľa rozvrhu a plánu práce klubu.
Žiaci môžu navštevovať hodiny v rámci skupiny vedenej vedúcim klubu.
2. Bezpečnostná inštruktáž a protokolovanie sa vykonáva pre každý typ samostatne.
3. Za organizáciu a vedenie tried je zodpovedný vedúci klubu a počas súťaže hlavný rozhodca.
4. Počas streľby na strelnici sa strelecky voľní žiaci nachádzajú v špeciálne na to určenej miestnosti a dodržiavajú stanovený postup.
5. Žiaci, ktorí porušia bezpečnostné opatrenia a pravidlá správania v triede, sú okamžite vykázaní z triedy.

PAS
Doplnkový vzdelávací program združenia detí a mládeže
„PATRIOT

1. Podľa miery autorského vkladu: autorský.
2. V oblastiach výchovno-vzdelávacej činnosti: vojensko-vlastenecká.
3. Podľa úrovne zvládnutia obsahu: odborne zameraná.
4. Podľa stupňov zvládnutia obsahu programu a organizácie pedagogickej činnosti: komplexná.
5. Podľa stupňov zvládnutia teoretického materiálu: špecializované.
6. Podľa formy organizácie detských formácií: skupinové.
7. Do veku vzdelania detí: základné všeobecné vzdelanie.
8. Stanovením priorít: výučba a vzdelávanie.

Rodina je základ štátu. Od toho, aká silná a priateľská bude každá rodina, závisí existencia a blaho štátu.

Toto je dobrovoľne založená bunka spoločnosti, základné príčiny stvorenia, ktorým je láska a úcta medzi manželmi. Základnou úlohou každej rodiny je pokračovanie rodiny, ktorá sa uskutočňuje pri narodení detí, ktoré sa tradične odovzdávajú rodinné hodnoty a tradície.


V pamäti ľudí zostávajú tie tradície, ktoré sa v rodine uložili a dodržiavali, napríklad povinné stretnutie Nového roka v kruhu rodiny.


Oslava 9. mája

9. máj je pre všetkých Rusov posvätným sviatkom, keď vzdávajú česť a úctu všetkým, ktorí zahynuli na poliach Veľkej vlasteneckej vojny. Nová vznikajúca tradícia. Každoročný pochod Nesmrteľného pluku. Táto tradícia rozbúrila celú krajinu, veď v Rusku niet ani jednej rodiny, ktorú by nespálili plamene druhej svetovej vojny. Ľudia z jednej krajiny pochodujú v jednotnej zostave Nesmrteľného pluku a cítia, ako sú zjednotení a pripravení brániť slobodu a nezávislosť svojej krajiny. Túto nádhernú tradíciu treba odovzdať mladej generácii, aby mladí ľudia poznali a uctili si pamiatku všetkých padlých vo vojne.


Rusko má silnú tradíciu veľkých rodín. Prezident krajiny každoročne udeľuje ocenenia najlepším predstaviteľom mnohodetných rodín. Každá rodina má svoje vlastné, niekedy nekomplikované tradície, no tie určujú tie normy správania a postojov, ktoré sú pre rodinu považované za neotrasiteľné. Starí rodičia, ktorí svoju starostlivosť a lásku venujú svojim vnúčatám, si môžu byť istí, že ich vnúčatá nenechajú v núdzi samých, zabudnutých starých ľudí, pretože tradícia rodiny je založená na starostlivosti a opatrovníctve slabých blízkych.


Čo možno urobiť, aby sa rodina dala dokopy?

Aby bola rodina priateľská, je potrebné sa trochu posnažiť, napríklad nadviazať na tradíciu usporadúvania rodinných rád. Všeobecné rodinné rady, kde sa spoločne riešia naliehavé problémy a prijíma sa kolegiálne rozhodnutie.


Tu je niekoľko tipov, ako udržať rodiny pohromade:

  1. Vždy oslavujte narodeniny všetkých členov rodiny. Pre deti je veľmi dôležité, aby si ich pamätali a mali ich radi, a preto pre nich usporiadajú narodeninovú oslavu.
  2. Novoobnovená tradícia krstu detí. V hlboko veriacich rodinách sa táto tradícia nikdy neprerušila.
  3. Veľmi dobrá tradícia, keď sa celá rodina vyberie do lona prírody alebo trávi spoločnú dovolenku. Nie je zlé, ak sa celá rodina vyberie na vzdelávacie exkurzie do múzeí, miest a krajín.

Rodinné hodnoty sú pre rodinu dôležité. Navyše to môže byť nielen šperkovnica. Vo všetkých peripetiách 20. storočia sa len málokomu podarilo zachrániť rodinné klenoty, no albumy so zažltnutými fotografiami môžu veľa napovedať o histórii predkov rodu. Fotografie pomôžu obnoviť historické korene rodiny a vytvoriť rodokmeň rodinnej histórie. Deti, ktoré vidia, s akou láskou majú rodičia vzťah k minulosti svojich predkov, prenesú túto tradíciu do svojich rodín, kde si budú posvätne ctiť a zachovávať rodinné tradície. Záver:

Rodina je najdôležitejšia vec v živote človeka. Rodičia by mali vedieť, že spomienka na tradície a hodnoty rodiny stanovené v detstve bude bezpečne uložená a odovzdaná budúcim generáciám.


Rodinné zvyky a tradície nie slúži na negáciu ani jedno- na schválenie alebo na posilnenie
odmietnutie, kde nie stojí s predikátom.
126. 1) Vodič povedal, že autobus ide do parku. ( vysvetľujem.)
2) Žiak urobil prácu tak, že ju musel prerobiť.
(spôsob účinku.) 3) Priateľ povedal, že bol večer zaneprázdnený. ( vysvetľujem.)
4) Táto dovolenka bola úspešná, pretože chalani sa veľmi snažili.
(Príčiny.) 5) Nerozumeli sme, čo sa deje. ( vysvetľujem.) 6)
Zrazu som si spomenul na príhodu, ktorá sa stala minulé leto.
objem. ( Definujte.)
127. Dodržiavajte rodinné tradície zachovávať tradície- balenie-
zvládanie, rodinné tradície- dohoda), tajomný
šarm, vojnový veterán (manažment), jarný karneval, raj-
festival, mladé talenty, kožený kufor, sklo
výkladná skriňa, veterná turbína, budúce generácie, veterné počasie
áno, podrobne komentujte šachovú hru ( detail
komentovať
- spojenie, komentovať hru
ovládať, šachová hra- koordinácia), zbierať sta-
rinny coiny, korenisté zelené, gostiny dvor.
HH sa píšu prídavnými menami utvorenými od podstatného mena
telnyh so stopkou končiacou na n(jar, pieseň), a
aj s príponou enn(výnimka - veterno).
H písaný v prídavných menách s príponami en(jang),v (koža-
ny,striebro,myšací). Výnimky: sklo, cín-
ny
,drevo.
128. 1) Skúste si vybrať knihu podľa svojich predstáv, ruší vašu pozornosť
odíďte na chvíľu od všetkého na svete, pohodlne sa usaďte s knihou aj vy
pochopíte, že existuje veľa kníh, bez ktorých nemôžete žiť... ( vysvetľujem.)
(D. Lichačev.) 2) Keď mám v rukách novú knihu ( čas), Cítim-
Verím, že do môjho života vstúpilo niečo živé, hovoriace, úžasné
(jasný.). (M. G.) 3) Vzrušenie starého chlapca je plne k dispozícii
dušu, ako si pamätám vôňu prvej knihy a samotnú chuť
randash ( čas). (Tward.) 4) Každá kniha spisovateľa, ak je
napísané krvou srdca podmienky), je stelesnením toho najcennejšieho
jeho myšlienky. (Ch.) 5) Čokoľvek robíš, čokoľvek robíš
líšky ( čas), vždy budete potrebovať inteligentnú a vernú pomoc-
56
nick je kniha. (marec.) 6) Objavovať neznáme krajiny ( Ciele),
Potreboval som nielen učebnicu navigácie, ale aj Robinsona Crusoa.
(Ilyin.) 7) Aby som napísal populárnu knihu ( Ciele), na-
aby si veľmi dobre vedel o čom píšeš. (P.K.) 8) Kniha
učí, aj keď to nečakáte a možno ani nechcete ( nás-
hlúpy
). Sila knihy je obrovská. (S.-Juice.)
129. (ústne).
ZLOŽENÉ VETY
S VIACERÝMI VZŤAHMI
9. Hlavné typy zložitých viet
s dvoma alebo viacerými vedľajšími vetami a interpunkciou v nich
130. 1) [Meresiev videl], (ako sa Gvozdev zachvel), (ako náhle
otočil sa), (keď sa mu spod obväzov leskli oči). (Pol.) 2) [My by sme-
či na letné prázdniny] (keď matka, ktorá zostala celé leto v meste
de, poslal správy), (aby sme všetci prišli). (Kor.) 3) (Keď
dvere boli zamknuté), [Arina Petrovna sa pustila do práce],
(o čom bola zvolaná rodinná rada). (S.-SH.)
131. I. 1) [Sintsov sa dlho nemohol od nikoho dozvedieť], (kedy
ten vlak pôjde do Minska, s ktorým mal poslať
klamať). ( rozprávania.,nezmŕtvychvstalý.,komplexné,komplex s dvoma
moje vedľajšie vety so sériovou komunikáciou
; 1 -e,vysvetľovač-
nie
,odkazuje na predikát hlavného« nemôžem vedieť» a
pripojený k hlavnému pomocou príbuzného slova
« kedy»; 2 -e,
definitívne
,odkazuje na 1-mu náhodný,byť-
telo
« vlak», a spojené so spojeneckým slovom« s
ktoré
»; hlavnýdvojzložkový.,distribúcia.,kompletný, 1 -e vedľajšia veta
dvojzložkový
.,distribúcia.,kompletný, 2 -eodnosnosť.neosobný,distribúcia.,podlaha-
nie
.) (Sim.) 2) (Keď postava Náušníc vznikla na pozadí jedného
z okien), [zdalo sa mu], (že niekto, schovaný v kúte, v
tma, teraz ho uvidí a zmocní sa ho). (Fad.) 3) [Kočí Trofim,
|naklonil sa k prednému oknu|, povedal môjmu otcovi] (že cesta
stal sa ťažkým), (že sme nemohli dosiahnuť Parashin pred zotmením), (že
budeme meškať). ( rozprávania.,nezmŕtvychvstalý.,komplexné,komplex-

Väčšina rodín má svoje vlastné otvorené alebo nevyslovené tradície. Aké dôležité sú pre výchovu šťastných ľudí?

Tradície a rituály sú neoddeliteľnou súčasťou každej rodiny. Aj keď si myslíte, že vo vašej rodine nič také nie je, s najväčšou pravdepodobnosťou sa trochu mýlite. Veď aj ráno: "Ahoj!" a večer: "Dobrú noc!" Je to tiež istý druh tradície. Čo povieme na nedeľné večere s celou rodinou či kolektívnu výrobu ozdôb na vianočný stromček.


Na začiatok si pripomeňme, čo také jednoduché a známe slovo „rodina“ znamená z detstva. Súhlasím, že k téme môžu byť rôzne možnosti: a „mama, otec, ja“ a „rodičia a starí rodičia“ a „sestry, bratia, strýkovia, tety atď.“. Jedna z najpopulárnejších definícií tohto pojmu hovorí: "Rodina je združenie ľudí založené na manželstve alebo príbuzenskom vzťahu, ktorých spája spoločný život, vzájomná morálna zodpovednosť a vzájomná pomoc." To znamená, že nejde len o pokrvných príbuzných žijúcich pod jednou strechou, ale aj o ľudí, ktorí si navzájom pomáhajú a sú vzájomne zodpovední. Členovia rodiny v pravom zmysle slova sa milujú, podporujú, spoločne sa radujú pri veselých príležitostiach a smútia pri smutných. Zdá sa, že sú všetci spolu, no zároveň sa učia rešpektovať názory a osobný priestor toho druhého. A je tu niečo, čo ich spája do jedného celku, ktorý je im vlastný, okrem pečiatok v pase.

Toto „niečo“ je rodinná tradícia. Pamätáte si, ako ste v detstve radi chodili na leto k babičke? Alebo oslavovať narodeniny s veľkým zástupom príbuzných? Alebo zdobiť vianočný stromček s mamou? Tieto spomienky sú plné tepla a svetla.

Aké sú rodinné tradície? Vysvetľujúce slovníky hovoria nasledovné: "Rodinné tradície sú obvyklé normy prijaté v rodine, správanie, zvyky a názory, ktoré sa dedia z generácie na generáciu." S najväčšou pravdepodobnosťou ide o zaužívané normy správania, ktoré si dieťa odnesie so sebou do svojej budúcej rodiny a prenesie na svoje deti.

Čo dávajú ľuďom rodinné tradície? Po prvé, prispievajú k harmonickému rozvoju dieťaťa. Koniec koncov, tradície zahŕňajú opakované opakovanie niektorých akcií, a teda stabilitu. Pre bábätko je takáto predvídateľnosť veľmi dôležitá, vďaka nej sa časom prestáva báť tohto veľkého, nepochopiteľného sveta. Prečo sa báť, ak je všetko stále, stabilné a vaši rodičia sú nablízku? Okrem toho tradície pomáhajú deťom vidieť vo svojich rodičoch nielen prísnych pedagógov, ale aj priateľov, s ktorými je zaujímavé tráviť čas spolu.

Po druhé, pre dospelých dávajú rodinné tradície pocit jednoty so svojimi príbuznými, spájajú a posilňujú pocity. Veď sú to často chvíle príjemnej zábavy s najbližšími, keď si môžete oddýchnuť, byť sami sebou a užívať si život.

Po tretie, je to kultúrne obohatenie rodiny. Stáva sa nielen spojením samostatného „ja“, ale plnohodnotnou bunkou spoločnosti, ktorá nesie a prispieva ku kultúrnemu dedičstvu krajiny.

Samozrejme, toto nie sú ani zďaleka všetky „plusy“ rodinných tradícií. Ale aj toto je dosť na zamyslenie: ako žijú naše rodiny? Možno pridať nejaké zaujímavé tradície?


Rodinné tradície vo svete sú veľmi rozmanité. Vo všeobecnosti sa ich však môžeme pokúsiť podmienečne rozdeliť do dvoch veľkých skupín: všeobecné a špeciálne.

Spoločné tradície sú tradície, ktoré sa v tej či onej forme nachádzajú vo väčšine rodín. Tie obsahujú:

  • Oslava narodenín a rodinných sviatkov. Takáto tradícia sa určite stane jednou z prvých významných udalostí v živote bábätka. Vďaka takýmto zvykom dostávajú deti aj dospelí mnoho „bonusov“: očakávanie sviatku, dobrá nálada, radosť z komunikácie s rodinou, pocit potrebnosti a dôležitosti pre blízkych. Táto tradícia je jednou z najteplejších a najveselších.
  • Domáce povinnosti všetkých členov rodiny, upratovanie, ukladanie vecí na svoje miesta. Keď sa dieťa odmalička učí robiť si domáce povinnosti, začína sa cítiť začlenené do života rodiny, učí sa starať.
  • Spoločné hry s deťmi. Na takýchto hrách sa zúčastňujú dospelí aj deti. Pri spoločnej činnosti s deťmi im rodičia ukazujú príklad, učia ich rôznym zručnostiam, prejavujú svoje pocity. Potom, keď dieťa vyrastie, bude pre neho jednoduchšie udržiavať dôverný vzťah s mamou a otcom.
  • Rodinná večera. Mnohé rodiny si ctia tradície pohostinnosti, ktorá pomáha spájať rodiny tým, že ich stretávajú pri jednom stole.
  • Rodinná rada. Ide o „stretnutie“ všetkých členov rodiny, na ktorom sa riešia dôležité otázky, diskutuje sa o situácii, robia sa ďalšie plány, zvažuje sa rodinný rozpočet atď. Je veľmi dôležité zapojiť do poradenstva aj deti – dieťa sa tak naučí byť zodpovedné, ako aj lepšie porozumieť svojim príbuzným.
  • Tradície "mrkva a tyčinka". Každá rodina má svoje pravidlá, za ktoré je možné (ak je to možné) dieťa potrestať, a ako ho povzbudiť. Niekto dáva extra vreckové a niekto dáva spoločný výlet do cirkusu. Hlavnou vecou pre rodičov nie je preháňať to, nadmerné požiadavky dospelých môžu spôsobiť, že dieťa bude neaktívne a letargické, alebo naopak, závidí a hnevá.
  • Rituály pozdravu a rozlúčky. Dobré ráno priania a sladké sny, bozky, objatia, stretnutie pri návrate domov - to všetko je znakom pozornosti a starostlivosti od blízkych.
  • Dni spomienky na zosnulých príbuzných a priateľov.
  • Spoločné prechádzky, výlety do divadiel, kín, výstavy, cestovateľské výlety - tieto tradície obohacujú život rodiny, robia ho svetlejším a bohatším.

Špeciálne tradície sú špeciálne tradície, ktoré patria jednej danej rodine. Možno je to zvyk v nedeľu spať pred večerou alebo ísť cez víkend na piknik. Alebo domáce kino. Alebo turistika v horách. Alebo…

Všetky rodinné tradície možno tiež rozdeliť na tie, ktoré sa vyvinuli samostatne a zámerne priniesli do rodiny. O tom, ako vytvoriť novú tradíciu, si povieme o niečo neskôr. Teraz sa pozrime na zaujímavé príklady rodinných tradícií. Možno sa vám niektoré z nich zapáčia a chcete ich zaviesť do vašej rodiny?


Koľko rodín - koľko príkladov tradícií možno nájsť vo svete. Ale niekedy sú také zaujímavé a nezvyčajné, že si okamžite začnete myslieť: "Ale nemal by som na niečo také prísť?".

Takže príklady zaujímavých rodinných tradícií:

  • Spoločný rybolov až do rána. Otec, mama, deti, noc a komáre – na toto si trúfne málokto! Ale na druhej strane je k dispozícii aj veľa emócií a nových dojmov!
  • Rodinné varenie. Mama miesi cesto, otec krúti mleté ​​mäso a dieťa robí halušky. No a čo, čo nie je celkom rovnomerné a správne. Hlavná vec je, že všetci sú veselí, šťastní a zašpinení od múky!
  • Úlohy pri príležitosti narodenín. Každý oslávenec – či už je to dieťa alebo starý otec – dostane ráno kartičku, podľa ktorej hľadá indície, ktoré ho privedú k darčeku.
  • Výlety k moru v zime. Zbierať batohy s celou rodinou a ísť k moru, nadýchať sa čerstvého vzduchu, urobiť si piknik alebo stráviť noc v zimnom stane – to všetko dodá nezvyčajné pocity a stmelí rodinu.
  • Nakreslite si navzájom pohľadnice. Len tak, bez dôvodu a zvláštneho umeleckého nadania. Namiesto toho, aby ste sa urazili a našpúlili sa, napíšte: „Milujem ťa! Aj keď si niekedy neznesiteľný... Ale ja tiež nie som dar.
  • Upečte spolu s deťmi koláčiky na sviatok svätého Mikuláša pre siroty. Spoločné nezištné dobré skutky a výlety do detského domova pomôžu deťom stať sa láskavejšími a súcitnejšími a vyrastú z nich starostliví ľudia.
  • Nočný príbeh. Nie, nielen vtedy, keď matka číta svojmu bábätku. A keď všetci dospelí postupne čítajú a všetci počúvajú. Ľahké, láskavé, večné.
  • Oslávte Nový rok zakaždým na novom mieste. Nezáleží na tom, kde to bude - na námestí cudzieho mesta, na vrchole hory alebo blízko egyptských pyramíd, hlavnou vecou je neopakovať sa!
  • Večery básní a piesní. Keď sa rodina zíde, všetci si sadnú do kruhu, skladajú poéziu – každý riadok po riadku – a hneď im vymýšľa hudbu a spieva spolu s gitarou. Skvelé! Môžete tiež zabezpečiť domáce predstavenia a bábkové divadlo.
  • "Dávať" darčeky susedom. Rodina bez povšimnutia dáva darčeky susedom a priateľom. Aké potešenie dať!
  • Hovoríme milé slová. Zakaždým pred jedlom si všetci povedia pekné slová a komplimenty. Inšpirujúce, však?
  • Varenie s láskou. "Dal si lásku?" „Áno, samozrejme, teraz budem. Daj mi to, prosím, je to v skrinke!
  • Dovolenka na hornej poličke. Zvykom je stretnúť všetky sviatky vo vlaku. Zábava a v pohybe!


Na vytvorenie novej rodinnej tradície potrebujete len dve veci: vašu túžbu a zásadový súhlas domácnosti. Algoritmus na vytvorenie tradície možno zhrnúť takto:

  1. Vlastne vymyslite samotnú tradíciu. Snažte sa maximálne zapojiť všetkých členov rodiny, aby ste vytvorili priateľskú súdržnú atmosféru.
  2. Urobte prvý krok. Skúste svoju „akciu“. Je veľmi dôležité nasýtiť ho pozitívnymi emóciami - potom sa každý bude tešiť nabudúce.
  3. Buďte mierni vo svojich túžbach. Nezavádzajte hneď veľa rôznych tradícií na každý deň v týždni. Trvá čas, kým sa zvyky uchytia. Áno, a keď je všetko v živote naplánované do najmenších detailov, ani to nie je zaujímavé. Nechajte priestor pre prekvapenia!
  4. Posilniť tradíciu. Je potrebné to niekoľkokrát zopakovať, aby sa to zapamätalo a začalo sa prísne dodržiavať. Ale neprivádzajte situáciu do bodu absurdity - ak je na ulici snehová búrka alebo lejak, možno stojí za to odmietnuť prechádzku. V iných prípadoch je lepšie dodržiavať tradíciu.

Keď sa vytvorí nová rodina, často sa stáva, že manželia nemajú rovnaký koncept tradícií. Napríklad v rodine ženícha je zvykom sláviť všetky sviatky v kruhu početných príbuzných a nevesta sa s týmito udalosťami stretávala len s mamou a otcom a niektoré dátumy sa nedali vôbec zvládnuť. V tomto prípade môžu novomanželia okamžite vyvolať konflikt. Čo robiť v prípade nezhody? Rada je jednoduchá – iba kompromis. Diskutujte o probléme a nájdite najvhodnejšie riešenie pre oboch. Príďte s novou tradíciou - už bežnou - a všetko bude fungovať!


V Rusku sa od nepamäti ctili a chránili rodinné tradície. Sú veľmi dôležitou súčasťou historického a kultúrneho dedičstva krajiny. Aké rodinné tradície boli v Rusku?

Po prvé, dôležitým pravidlom pre každého človeka bola znalosť jeho rodokmeňa, navyše nie na úrovni „starých rodičov“, ale oveľa hlbšie. V každej šľachtickej rodine bol zostavený genealogický strom, podrobná genealógia bola starostlivo uložená a prenášané príbehy o živote ich predkov. Postupom času, keď sa objavili fotoaparáty, začala údržba a skladovanie rodinných albumov, ktoré sa odovzdávali mladším generáciám. Táto tradícia prešla do našich čias – mnohé rodiny majú staré albumy s fotografiami blízkych a príbuzných, dokonca aj tých, ktorí už nie sú medzi nami. Vždy je príjemné prehodnotiť tieto „obrazy minulosti“, radovať sa alebo naopak smútiť. Teraz, s rozšíreným používaním digitálnych fotografických zariadení, existuje stále viac a viac rámov, ale najčastejšie zostávajú elektronickými súbormi, ktoré „nepretekali“ na papier. Na jednej strane je takto fotografie oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie, nezaberajú miesto na policiach, časom nežltnú a nešpinia sa. A áno, môžete strieľať častejšie. Ale aj tá tréma spojená s očakávaním zázraku sa tiež zmenšila. Koniec koncov, na samom začiatku fotografickej éry bola návšteva rodinnej fotografie úplnou udalosťou - starostlivo sa na ňu pripravovali, elegantne sa obliekali, všetci kráčali radostne spolu - prečo nie samostatná krásna tradícia pre vás?

Po druhé, uctenie si pamiatky príbuzných, pamiatka zosnulých, ako aj starostlivosť a neustála starostlivosť o starých rodičov bola a zostáva prvoradou ruskou rodinnou tradíciou. V tomto, stojí za zmienku, sa Rusi líšia od európskych krajín, kde sa špeciálne inštitúcie zaoberajú najmä staršími občanmi. Neprináleží nám posudzovať, či je to dobré alebo zlé, ale to, že takáto tradícia existuje a je živá, je fakt.

Po tretie, v Rusku je od staroveku zvykom odovzdávať z generácie na generáciu rodinné dedičstvo - šperky, riad, niektoré veci vzdialených príbuzných. Často sa mladé dievčatá vydávali v svadobných šatách svojich matiek, ktoré ich predtým dostali od svojich matiek atď. Preto v mnohých rodinách vždy existovali špeciálne „tajné miesta“, kde sa uchovávali dedkove hodinky, babičkine prstene, rodinné striebro a iné cennosti.

Po štvrté, skôr bolo veľmi populárne pomenovať narodené dieťa na počesť jedného z členov rodiny. Takto sa objavovali „rodinné mená“ a rodiny, kde boli napríklad starý otec Ivan, syn Ivan a vnuk Ivan.

Po piate, dôležitou rodinnou tradíciou ruského ľudu bolo a je pridelenie patrocínia dieťaťu. Už pri narodení teda dieťa dostáva časť mena rodu. Volaním niekoho menom - patronymic, vyjadrujeme našu úctu a zdvorilosť.

Po šieste, skôr veľmi často dostalo dieťa cirkevné meno na počesť svätca, ktorý je uctievaný v deň narodenín dieťaťa. Podľa všeobecného presvedčenia takéto meno ochráni dieťa pred zlými silami a pomôže v živote. V súčasnosti sa takáto tradícia dodržiava len zriedka a najmä medzi hlboko veriacimi ľuďmi.

Po siedme, na Rusi boli profesionálne dynastie - celé generácie pekárov, obuvníkov, lekárov, vojakov, kňazov. Keď syn vyrastal, pokračoval v práci svojho otca, potom v tej istej práci pokračoval jeho syn atď. Bohužiaľ, teraz sú takéto dynastie v Rusku veľmi, veľmi zriedkavé.

Po ôsme, dôležitou rodinnou tradíciou bola, a aj teraz sa k nej čoraz viac vracajú, povinná svadba mladomanželov v kostole a krst malých detí.

Áno, v Rusku bolo veľa zaujímavých rodinných tradícií. Vezmite si aspoň tradičnú hostinu. Niet divu, že hovoria o „širokej ruskej duši“. Ale je pravda, že sa starostlivo pripravili na prijatie hostí, upratali dom a dvor, na stoly naložili najlepšie obrusy a uteráky, naložili uhorky do riadu uloženého špeciálne na špeciálne príležitosti. Gazdiná vyšla na prah s chlebom a soľou, od pása sa uklonila hosťom a oni sa poklonili jej. Potom všetci išli k stolu, jedli, spievali pesničky, rozprávali sa. Ech, krása!

Niektoré z týchto tradícií beznádejne upadli do zabudnutia. Ale aké zaujímavé je všimnúť si, že mnohí z nich sú nažive a stále sa dedia z generácie na generáciu, z otca na syna, z matky na dcéru... A preto majú ľudia budúcnosť!

Kult rodinných tradícií v rôznych krajinách

V Spojenom kráľovstve je dôležitým bodom pri výchove dieťaťa cieľ vychovať skutočného Angličana. Deti sú vychovávané v prísnosti, učia sa obmedzovať svoje emócie. Na prvý pohľad sa môže zdať, že Briti milujú svoje deti menej ako rodičia v iných krajinách. Ale to je, samozrejme, klamlivý dojem, pretože sú jednoducho zvyknutí prejavovať svoju lásku iným spôsobom, nie ako napríklad v Rusku alebo Taliansku.

V Japonsku je veľmi zriedkavé počuť plač dieťaťa - všetky želania detí do 6 rokov sa okamžite plnia. Všetky tie roky sa matka zaoberá iba výchovou dieťaťa. Potom však ide dieťa do školy, kde ho čaká prísna disciplína a poriadok. Kuriózne je aj to, že pod jednou strechou zvyčajne býva celá veľká rodina – starí ľudia aj bábätká.

V Nemecku je tradícia neskorých sobášov – málokedy si niekto založí rodinu pred tridsiatkou. Predpokladá sa, že do tejto doby sa budúci manželia môžu realizovať v práci, budovať kariéru a už sú schopní zabezpečiť svoju rodinu.

V Taliansku je pojem „rodina“ obsiahly – zahŕňa všetkých príbuzných, vrátane tých najvzdialenejších. Dôležitou rodinnou tradíciou sú spoločné večere, kde všetci komunikujú, zdieľajú svoje novinky a diskutujú o naliehavých problémoch. Zaujímavosťou je, že talianska matka zohráva dôležitú úlohu pri výbere zaťa alebo nevesty.

Vo Francúzsku ženy uprednostňujú kariéru pred výchovou detí, takže po veľmi krátkom čase po narodení dieťaťa sa matka vracia do práce a jej dieťa ide do škôlky.

V Amerike je zaujímavou rodinnou tradíciou zvyk privykať deťom život v spoločnosti už od raného detstva, vraj to pomôže ich deťom v dospelosti. Preto je celkom prirodzené vidieť rodiny s malými deťmi ako v kaviarňach, tak aj na večierkoch.

V Mexiku nie je kult manželstva taký vysoký. Rodiny často žijú bez oficiálnej registrácie. Ale mužské priateľstvo je tam dosť silné, komunita mužov sa navzájom podporuje, pomáha pri riešení problémov.


Ako vidíte, rodinné tradície sú zaujímavé a cool. Nezanedbávajte ich, pretože spájajú rodinu, pomáhajú jej stať sa jedným.

"Miluj svoju rodinu, trávte čas spolu a buďte šťastní!"
Anna Kutyavina pre stránku webu



Podobné články