Abstrakt vyučovacej hodiny-exkurzie do vlastivedného múzea materskej školy. O kognitívnom rozvoji Abstrakt lekcie exkurzie do múzea

04.03.2020

Ženilka Renata
Abstrakt z exkurzie do vlastivedného múzea

ABSTRAKT

EXKURZIA DO MIESTNEHO HISTORICKÉHO MÚZEA

Ciele:

Poskytnite vedomosti o čom vlastivedné múzeum– správca autentických pamiatok;

materiálna a duchovná kultúra nášho mesta;

Zoznámiť deti so životom našich predkov;

Pestovať pocit hrdosti na svoju zem, lásku k nej, túžbu zachovať si ju

a znásobiť jeho históriu.

prípravné práce:

Oboznámenie detí s históriou mesta Barabinsk;

vytvoriť "obraz" múzeum“, priblížiť deťom ľudovú kultúru, aktivizovať slovník: sprievodca, exponáty, zbierka.

Vypracovanie trasy pedagógom. Rozhovor o pravidlách správania sa na ceste, prechádzke a na verejných miestach, rozhovor o múzeum.

Podmienky: Čas - október.

Priebeh turné

Dnes vám poviem, čo je múzeum a navštívime skutočné múzeum.

takže, múzeum je miesto kde sa ukladajú a študujú rôzne predmety. Môžu a nemusia byť cenné. Všetky tieto položky nám však môžu veľa povedať. "povedz a povedz": o jeho histórii, pôvode a na čo slúžia a ako sa používajú. A takéto predmety sa nazývajú exponáty. Toto slovo je pre vás nové, poďme na to opakovať: "Bývalý na teba"

- Múzeá môžu byť rôzne a rôzne sú aj exponáty v nich. Pozrite sa napríklad sem (zobrazuje album tém, miestne historické múzeá, obsahujú exponáty, ktoré vypovedajú o histórii, prírode a kultúre jedného mesta či obce. Jeden máme aj v Ose múzeum.

V historickom múzeum predstavené budú exponáty, ktoré vypovedajú o histórii mesta, regiónu alebo aj celej krajiny.

Chlapci, povedzte mi, zbierate doma nejaké predmety alebo hračky?

Zbierka takýchto predmetov sa nazýva zbierka.

Zbierky rôznych predmetov sú veľmi často vystavené v rôznych múzeí. A tomu sa už hovorí výstava. Môžeme ísť s vami múzeum na výstavu a obdivovať niektorých zber: obrazy, riad, mince atď.

A ako som vám sľúbil, dnes navštívime aj my múzeum, ale múzeum nie je obyčajné.

pozývam vás na exkurzia do nášho miestneho múzea Baraba.

Chlapci, čo je exkurzia?

-Exkurzia je výlet do múzea s cieľom naučiť sa niečo nové a zaujímavé.

Tu sa dozvieme niečo nové a zaujímavé. A ja budem tvoj turistický sprievodca.

Chlapci, ale predtým, ako pôjdete dnu múzeum, musíme sa naučiť, ako sa správať v múzeum a aké nemožné. Ako si myslíte, že?

Máte úplnú pravdu, pretože ak budete robiť hluk a pobehovať, budete prekážať iným ľuďom. Ak si prezeráte exponáty, nebráňte vo výhľade ostatným návštevníkom múzeum. Keď hovorí sprievodca, nemôžete sa nahlas smiať, rozprávať a prerušovať ho. exponáty našich múzeum môžete sa dotknúť a zdvihnúť, ale len opatrne, aby ste sa nerozbili. Ale ak vidíte takýto znak vedľa exponátu (ukazuje znak "prekrížená dlaň", potom to znamená, že exponát je hodnotný a nie je potrebné ho vyzdvihnúť.

Rozumiete pravidlám správania sa múzeum?

Dúfam, že ich budete nasledovať.

Teraz poď bližšie, poviem ti o našom múzeum. (zoznámi deti s mini, rozpráva o exponátoch, o zbierke, o histórii exponátov, snaží sa deti zaujať nezvyčajnými exponátmi a pod.)

Na tomto našom prehliadka končí.

Pripomeňme si, čo sme sa dnes naučili.

Dúfam, že sa vám u nás bude páčiť exkurzia?

Súvisiace publikácie:

Účel: formovať u detí špecifické predstavy a dojmy o živote okolo nich. Počas exkurzií sa predškoláci začínajú učiť.

Pán Kupino "Videl som domáce potreby z oživeného staroveku. Teraz je mi otvorená minulosť mojej krajiny!" Vážení kolegovia, navrhujem vám.

Mesto Saki je bohaté na svoju historickú kultúru. Má veľké množstvo pamiatok, je tu múzeum. Sú tu architektonické pamiatky.

Priame oboznámenie sa predškoláka so zbierkami múzea – autentickými historickými exponátmi – má obrovský emocionálny dopad.

Ciele: rozširovať a prehlbovať vedomosti študentov o histórii a kultúre regiónu Penza;

rozvíjať zručnosti a schopnosti samostatnej práce s doplňujúcimi informáciami k danej téme; formovať zručnosti budovania ústneho monológu;

rozvíjať ústnu reč, samostatnosť žiaka;

pestovať lásku a úctu k rodnej krajine.

Typ lekcie: kombinované.

Vybavenie: počítač, disk "Naša Penza Land".

Plán lekcie.
1) Kontrola domácich úloh.
2) Práca na tému:
- samostatná práca v skupinách na kartičkách;
- správa o vykonanej práci.
3) Zhrnutie. Odhady. Domáca úloha.

Počas vyučovania.

I. Kontrola domácich úloh.

Dnes pokračujeme vo virtuálnej prehliadke miestneho múzea v Penze. Na hodine sa zoznámime s etnografiou, históriou a kultúrou nášho regiónu, stanete sa na chvíľu sprievodcami a prevediete nás sálami múzea.

Pamätajte si, čo viete o miestnom historickom múzeu. Povedzte nám, kedy bolo múzeum založené, kto je riaditeľ, aké prehliadky sa konajú, aké sály existujú.

II. Práca na tému „Exkurzia do Vlastivedného múzea“.

Každá skupina má úlohu, na ktorej ste začali pracovať v minulej lekcii. Dnes prácu ukončíte a po 10 minútach každá skupina predstavuje svoju sálu, t.j. ako sprievodcovia nám porozprávate o svojom úseku, o najznámejších ľuďoch a zaujímavých exponátoch.
Úloha číslo 1.

Etnografia
1) Vo výkladovom slovníku zisti lexikálny význam slova „etnografia“.

2) Pripravte správu o kostýmoch, predveďte ich.

3) Povedz o Anisimovej.

Úloha číslo 2

Vymyslite príbeh o historickej minulosti nášho regiónu pomocou otázok:

Kedy bolo mesto založené?

Ako vyzeralo mesto v prvých desaťročiach svojej existencie?

Ľudia akých národností obývali Penzu?

Aké občianske vojny sa odohrali v regióne Penza v 17. – 18. storočí?

Úloha číslo 3

História
1) Povedzte nám o ľuďoch, ktorí oslavovali Penzu:

Ukážte výstavu Mrs. postavy, rozprávajú o jednom hrdinovi;

Ukážte hrdinom Veľkej vlasteneckej vojny, urobte správu o Kiževatovovi.

2) Povedzte nám o exponátoch vo vašej sekcii, ukážte ich.

Úloha číslo 4

kultúra
1) Povedzte nám o kultúrnom živote Penzy (o vzdelávaní, o divadlách, o múzeách).

2) Urobte správu o Lermontovovi

2) Povedzte nám o exponátoch výstavy. Ukážte ich celej triede.

Úloha číslo 5

kultúra
Povedzte nám o najsľubnejších športoch.

Ukážte najlepších športovcov.

Úloha číslo 6

kultúra
1) Pripravte príbeh o umeleckej galérii.

2) Urobte správu o Savitskom, o Tatlinovi, o Lentulovovi.

Úloha číslo 7

ekonomika
1) Povedzte nám o Zotkinovi. Vysvetlite, prečo je potrebné o tom hovoriť na hodinách miestnej histórie.

2) Povedzte nám o hračke Abashev. Ukážte tieto hračky celej triede, popíšte ich.

3) Prečítajte si básne o Zotkinovi.

III. Zhrnutie. Odhady.

Ktorý príbeh sa vám páčil najviac?

Akí ľudia, ktorí oslavovali Penzu, ste sa dnes naučili?

O čom by ste sa chceli dozvedieť viac?

Domáca úloha:

Napíšte recenziu na dnešné turné

1) textové rozprávanie umeleckého štýlu „Exkurzia do virtuálneho múzea (napíšte, ktoré sály ste navštívili, na čo si najradšej spomínate, čo by ste chceli vidieť v skutočnom múzeu)
2) textový popis v umeleckom štýle „Exponát, ktorý si najviac pamätám“ (Všeobecná predstava o námete. Popis detailov. Môj postoj k téme).

Stiahnite si plnú verziu Na stiahnutie materiálu alebo !

Irina Fedorová

Cieľ:

Rozvíjať u detí záujem o históriu, miestna história, aby sa vytvorili prvé predstavy o živote roľníkov na pôde Bologova. Vzbudiť záujem o ľudovú kultúru, predstaviť predmety starej ruštiny života: kuchynské potreby, náradie, odevy, výšivky.

Oboznámiť deti s ústnym ľudovým umením - malými žánrami ľudu folklór: príslovia, porekadlá, porekadlá, hádanky, ľudové výrazy. Naučte sa chápať vzdelávací a kognitívny význam prísloví a porekadiel.

Materiál:

Vintage domáce potreby: samovar, drevená misa, hlinené hrnce, liatina, vietor 11111, petrolejka, kosák, lipová skrinka, lykové topánky, kolovrátok s ľanovou kúdeľou, vreteno, ľanová košeľa s výšivkou, ľanové uteráky s čipkou, ľanové drapérie na posteli, koberčeky.

Priebeh kurzu.

V našom múzeum zbierali starožitné veci, ktoré používali naše prababičky a pradedovia: kuchynské potreby, domáce potreby, odevy, vyšívanie. Rus' sa za starých čias nazýval drevený. Kedysi dávno na Rusi si roľníci postavili svoje obydlia z guľatiny. Nazývali ich chatrče. Všetko v chatrči bolo vyrobené z strom: a podlahy, a strop, a steny, a nábytok a riad. Varili v nej jedlo, piekli chlieb, spali na nej, vykurovala v mraze kolibu.

Riad v sedliackej kolibe bol drevený a kamenina: hrnce, lyžice, misky (nazývali sa náplasti) neskôr sa objavil kov riad: liatina, samovar-otec a kovové predmety života: rukoväť, žehlička, kosák, petrolejka. Z lipovej triesky vyrábali košíky, škatule, z holohlavých lykových topánok. (Učiteľ ukazuje tieto položky)

Ľan sa v Rusku a na Bologovsku pestuje už dlho. Zavolali ho láskavo: pekný malý lenok, biely. A každý rok od 14. októbra sa začal priasť ľan. Na takýchto kolovrátkoch priadli ľan (šou). V každom dome bol kolovrat. Pre všetky dcéry k svadbe otec vyrobil takýto kolovrátok ako darček.

Kolovrat sa skladá zo stúpačky s hrebeňom, čepele, na ktorú je pripevnená kúdeľ, a dna, na ktorom sedí rotačka. Kolovrat bol zdobený vzormi.

Priadza skrútila niť a navinula ju na vreteno. (Šou) Z výsledných nití sa na špeciálnych krosnách tkala látka. Z plátna sa šilo oblečenie, uteráky, obrusy. Sme sa rozprávali: „Plátno vyčerpáva, ľan a obohacuje“. V našom múzeum je ľanová košeľa s výšivkou, ľanové uteráky s čipkou,

ľanové drapérie na posteli.

Farebné koberce boli tkané na špeciálnych krosnách, farebné a elegantné. Naše prababičky boli remeselníčky a ihličkové. Od staroveku k nám prišli príslovie: „Neučte lenivosť, ale učte vyšívanie“.

Naši predkovia vedeli pracovať, vedeli a radi sa bavili, vtipkovali. hovoril v Rus': "Pieseň je priateľ a vtip je sestra". Mnoho Rusov dalo dokopy rôzne vtipy, vtipy, príslovia, ľudové výrazy, hádanky. Teraz vám poviem staré ruské hádanky a v našej sú pre ne hádanky múzeum.

1. Horný otvor, spodný otvor,

A uprostred oheň a voda.

(samovar)

Aké je porovnanie so samovarom v Rusku? (Buchavý, dôležitý, ako samovar) O tučnom, hlúpom človeku.

2. Kopali ma, šliapali ma,

Bol som pri ohni, bol som na trhu.

Kým bol mladý, nakŕmil sto hláv,

A ako padal, zmizol.

(hrnec)

Čo sa varilo v hrncoch? (shchi, kaša) Sme sa rozprávali: "Schi a kaša sú naše jedlo.". "Kde je tu shchi a hľadaj nás".

3. Korýtko je plné ľudí.

(miska s lyžičkami)


4. Rohatý, ale nie býk,

Dosť, ale nie plná,

Dáva ľuďom

A ide na dovolenku.

(uchopenie)

- .Hovoria: "Grip chlap, vyrastal s gripom". Čo je to za chlapa? (silný, silný)

5. Z rohu do rohu

Železný darebák

Všetko žehlíme. týkajúci sa,

A ak sa ho dotknete, hryzie.

(železo)


6. Malý, hrbatý,

Prehľadali celé pole.

Utekal domov – celú zimu ležal.

(kosák)

7. Vyrobené zo železa,

Vedia rezať a rezať. .

Keď sa stretnú-

Časti sú oddelené.

(nožnice)

8. Hrebeň visí celý v záplatách.

(košík)

Krabice a krabice boli tkané z fakle.

Hovoria: "Hovoril som z troch boxov", (klamal, bľabotal)

9. Bunky idú do lesa.

Bunky pochádzajú z lesa.

(lýkové topánky)

- Prečo povedať: "Lýkové topánky sú nové, ale tečú?"

O kom to hovoria: "Ach, ty bastard!"(o hlúpom, hlúpom človeku.)

10. Čím viac točím,

Čím som tučnejšia.

(vreteno)

- O kom to hovorili?: "Tenká ako vreteno?" (o štíhlom, štíhlom dievčati)

V ktorej rozprávke zohralo vreteno osudovú úlohu v živote hlavného hrdinu? ( "Spiaca kráska")

11. Visí na stene, visí,

Všetci sa za to chytia.

(uterák)

12. Našpúliť, nenašpúliť,

Držte sa nad hlavou.

Tancujte deň čo deň

A pôjdete si oddýchnuť.

Jeden vstup, dva výstupy.

(tričko)

Príslovie: "Košeľa sa opotrebuje, ale dobrý skutok zostane".

13. Aký prosťáčik

Ľahnite si pri dverách na sud,

Na ceste, na prahu zastavia nohy?

(mat)

Naše prababičky boli také šikovné a vtipné. Sme sa rozprávali: “Odo dňa do večera je nuda, ak nie je čo robiť”.

Teraz si zahráme starú hru "Kuzov", ktorú hrali naše prababičky a pradedovia.

Pravidlá hry:

Šofér je vybraný, má v rukách krabicu, obchádza všetkých, čo sa hrajú slová:

Vložte kauciu do krabice s koncovkou - ok!

Deti ležali so slovami:

Do krabice vložím vreckovku (Remienok, nášivka, lyková topánka, ponožka, kruh atď.)

Potom vodič striedavo vyberá vložené predmety zo škatule, dáva im rôzne úlohy:

Koho bude zástava, ten povie báseň (alebo riekanku, alebo urob hádanku atď.)

Príslovia sa opakujú na konci.:

"Koniec je korunou podnikania."

"Obchod pred potešením."

Súvisiace publikácie:

V predvečer sedemdesiateho výročia Víťazstva sme navštívili miestne vlastivedné múzeum. Zvlášť veľa času bolo venované Sieni vojenskej slávy. Kde.

V našej obci je vlastivedné múzeum, boli sme s deťmi na exkurzii, už pri vstupe do múzea sme videli kade (sudy) na solenie.

Pri príležitosti 70. výročia veľkého víťazstva v našej záhrade MBDOU č. 21 „Brusnichka“ bola zriadená muzeálna expozícia „I.

Pri príležitosti sedemdesiateho výročia Veľkého víťazstva navštívili deti našej inštitúcie múzeum, ktoré vytvorili učitelia a rodičia. Deň víťazstva trvá.

Jednou z hlavných oblastí vlasteneckej výchovy v systéme predškolského vzdelávania je miestna história. Vychovávať lásku k prírode.

MESTSKÝ SAMOSTATNÝ PREDŠKOLSKÝ VÝCHOVNÝ ÚSTAV MATERSKÁ ŠKOLA №15 MESTA BLAGOVESCHENSK.

Zhrnutie exkurzií v prípravnej skupine

v sekcii "Dieťa a svet okolo"

na tému: "Exkurzia do vlastivedného múzea"

pomocou interaktívnych vzdelávacích technológií a učenia sa informačných technológií.

Spracoval učiteľ 1. kvalifikačnej kategórie

Dikovič Elvíra Vladimirovna

Blagoveščensk 2016

Keď sa chceme dotknúť histórie,

Ile sa ponorte do krásneho sveta lovu

Ideme do múzea, prechádzame sa po chodbách,

A pre seba nájdeme veľa zaujímavých vecí.

Dať poznanie, že vlastivedné múzeum je správcom skutočných hodnôt, materiálnej a duchovnej kultúry nášho mesta, regiónu;

Zoznámiť deti so životom našich predkov;

Pestovať pocit hrdosti na svoju zem, lásku k nej, túžbu zachovať a zveľadiť jej históriu.

Prípravné práce:

Zoznámenie detí s históriou mesta Blagoveščensk a regiónu Amur.

Doplnenie slovnej zásoby:

Expozícia, exponáty atď.

Priebeh túry:

Chlapci, dnes máme nezvyčajnú lekciu. Pozrite sa na tieto fotografie, kto z vás spoznal, čo zobrazujú.

Odpovede detí.

Tieto fotografie správne zobrazujú naše miestne múzeum. Dnes si urobíme exkurziu do vlastivedného múzea. Múzeum obsahuje exponáty - skutočné predmety, ktoré existovali v staroveku. Naučíme sa s vami históriu múzea, zoznámime sa so sálami múzea, samozrejme, to všetko urobíme bez toho, aby sme opustili skupinu. Chlapci hovoria: "Kto z vás išiel do múzea?"

Odpovede detí.

A teraz si spomeňme na pravidlá správania sa v múzeu. (V múzeu musíme byť ticho, lebo tam prichádzajú iní návštevníci a nesmieme im zasahovať. Bez povolenia zamestnancov múzea sa v múzeu nemôžete ničoho dotýkať). Poznáme pravidlá správania a môžeme sa začať zoznamovať s múzeom.

Amurské regionálne múzeum miestnej tradície. G.S. Novikov-Daursky

jeden z najstarších na Ďalekom východe – založený 16. (28. augusta) 1891 z iniciatívy Mestskej dumy v Blagoveščensku. Múzeum tento rok oslávi 125. výročie svojho založenia. Jeho otvoreniu predchádzala výstava usporiadaná zlatokopmi na počesť príchodu Cáreviča Mikuláša, budúceho cisára Mikuláša II., do Blagoveščenska. Múzeum bolo pomenované podľa vynikajúceho miestneho historika, autora mnohých vedeckých prác Grigorija Stepanoviča Novikov-Daurského, ktorý v múzeu pôsobil 34 rokov.

Múzeum sa nachádza v starej dvojposchodovej tehlovej budove v Blagoveščensku (architektonická pamiatka federálneho významu), kde sa koncom 19. a začiatkom 20. storočia nachádzal obchod nemeckej obchodnej spoločnosti Kunst and Albers. Múzeum má 2 poschodia, 26 výstavných sál.

Amurské regionálne múzeum miestnej tradície má oddelenia: sklad, expozícia a výstava, exkurzia.

Sklad je oddelenie, kde sú uložené muzeálne cennosti.

Expozícia-výstavné - to sú sály, v ktorých sa nachádzajú expozície múzea. Jedna z expozícií je venovaná obci Albazeno.

Exkurzia - to sú sály múzea, kde si návštevníci môžu pozrieť všetky exponáty múzea.

Najväčšie muzeálne zbierky: numizmatické (mince), archeologické, prírodovedné - viac ako 8000 kníh, etnografické (domáce potreby národov, ktoré obývali náš región). Mnohé muzeálne predmety sú jedinečné: kostýmy a atribúty daurských a Evenkových šamanov (koniec 19. storočia), hracia skrinka (Nemecko, koniec 19. storočia), meteorit Ust-Nyukzhinsky (začiatok 20. storočia), kosti fosílnych zvierat atď. ..

Pri návšteve múzea prechádzame sálami, kde sú umiestnené rôzne exponáty zodpovedajúce konkrétnej téme.

Vo foyer múzea je umiestnená expozícia venovaná histórii predajne domácich potrieb.

V ďalšej miestnosti je expozícia venovaná histórii vývoja a vzniku Amurskej oblasti.

Je tu množstvo exponátov venovaných histórii vývoja nášho regiónu v rôznych obdobiach. V rokoch občianskej a Veľkej vlasteneckej vojny výstava venovaná olympijským hrám v roku 1980, výstavy venované staviteľom BAM.

Pri návšteve múzea sa môžete dozvedieť veľa zaujímavých vecí. V sále, kde sa nachádzajú expozície vtákov a zvierat Amurského regiónu, je vždy veľa detí - práve tu môžete vidieť obyvateľov nášho regiónu v skutočnej veľkosti.

V súčasnosti je múzeum hlavným centrom pre zachovanie, štúdium a propagáciu historického a kultúrneho dedičstva regiónu Amur.
Múzeum každoročne usporiada viac ako 40 výstav z minulosti a súčasnosti regiónu, obsluhuje viac ako 130 tisíc ľudí. (počas príbehu sa deťom zobrazujú fotografie)

Na konci prehliadky sa učiteľ pýta:

Aký je názov múzea?

Odpovede detí.

Čo nové ste sa naučili z môjho príbehu?

Múzeum uchováva našu históriu. Exponáty, ktoré sú v múzeu uložené, zhromažďujú nielen pracovníci múzea. Na vzniku múzea sa podieľalo množstvo ľudí, obyvateľov nášho mesta: priniesli predmety, dokumenty, ktoré odzrkadľujú históriu nášho mesta, zbierka sa neustále dopĺňa o nové exponáty.

A teraz si pozriete krátky film venovaný histórii vývoja nášho regiónu. Toto je film o Albazinskom väzení, prvej osade založenej kozákmi na území nášho regiónu.

Ciele exkurzie do vlastivedného múzea:


Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia

Materská škola kombinovaného typu "Ryabinushka"

"Vitajte v múzeu!"

Vyplnené vychovávateľkou

MADOU DSCV "Ryabinushka"

Kipko-Kulaga S.G.

Pokachi 2015

"Vitajte v múzeu!"

(zhrnutie exkurzie do vlastivedného múzea)

Cieľ:

  • priblížiť deťom históriu ich rodného mesta.
  • oboznámiť deti so životom pôvodných obyvateľov obývajúcich naše mesto.

Úlohy:

Vytvoriť si predstavu o vlastivednom múzeu; rozširovať a prehlbovať vedomosti žiakov o histórii ich rodného mesta;
- rozvíjať logické myslenie, zvedavosť, schopnosť vykonávať porovnávaciu analýzu;
- pestovať lásku k rodnej zemi, úctu k našim predkom, hrdosť na obyvateľov mesta.

Prípravné práce:

Recenzia albumu „Krajina, v ktorej žijeme“

Skupinový predhovor

opatrovateľka :- Chlapi, ako sa volá mesto, v ktorom žijeme? Ako sa volá ktorá župa? Aké je hlavné mesto v tejto oblasti?

(odpovede detí)

  • V našom okrese je veľa miest - Nefteyugansk, Surgut,

Pyt-Yakh, Langepas, Pokachi a ďalší.

Vychovávateľ: Dnes sa porozprávame o našom rodnom meste, zoznámime sa s jeho históriou, zistíme, ako vzniklo. Za týmto účelom pôjdeme do Vlastivedného múzea.

Priebeh túry:

Kto z vás bol v múzeu?

Čo znamená slovo "múzeum"?

Múzeum sa zaoberá zbieraním, štúdiom, skladovaním a vystavovaním predmetov.

Na svete je veľa rôznych múzeí.

Aké typy múzeí existujú?

(vojenské, historické, úžitkové umenie, miestna história)

Čo je to miestna história?

Miestna tradícia - úplná štúdia určitej časti krajiny, mesta alebo dediny, iných osád.


- Dnes si spravíme výlet do vlastivedného múzea nášho mesta.

Príbeh o histórii múzea.

Vlastivedné múzeum mesta Pokachi bolo založené v roku 1994. V tomto roku oslávilo Vlastivedné múzeum 20. výročie svojho vzniku. Toto je skutočné kultúrne centrum mesta.

Ročne do jej sál príde viac ako päťtisíc ľudí. Múzeum navštevujú aj hostia roka. Múzeum má zaujímavé, jedinečné exponáty, ktoré odrážajú život ľudí v Chanty. Mnohé exponáty sú venované histórii mesta.

Koľkí z vás vedia, čo je to expozícia? (expozícia - výstava umeleckých diel). Múzeum má množstvo zbierok:

Zbierka "Etnografia". Múzeum obsahuje zaujímavé, významné exponáty, ktoré vypovedajú o živote, spôsobe života, tradíciách ľudí Chanty. Zbierka obsahuje viac ako 400 predmetov, z ktorých časť pozostáva z predmetov vyrobených domorodými obyvateľmi s prihliadnutím na národné tradície a charakteristiky.

Zbierka "Archeologická". Kolekciu reprezentujú fragmenty keramického riadu, dámske a pánske bronzové šperky a kožená galantéria.

Zbierka "Fotografia". V podstate ide o fotografie zobrazujúce históriu výstavby mesta, vývoj ťažby ropy, sú hlavným svedkom zásadnej zmeny mesta, spojivom medzi časom a generáciami.

Zbierka "Historická". Zbierka pozostáva z predmetov zo 70. – 80. rokov nášho storočia, ktoré pomáhajú pri obnove života, kultúry, životného štýlu prvých staviteľov.

Kolekcia "Natural". V zbierke sú zastúpené zvieratá a vtáky nášho regiónu: medveď, líška, vlk, sobol, norok, močiarne vtáctvo, horská zver, dravé vtáky.

Ako sa má človek správať v múzeu?

Čo si myslíte, že tam môžeme vidieť?
- Chlapci, kto robí exkurzie v múzeách?
- Správne, sprievodca. Dávam slovo sprievodcovi.
sprievodca:

Najprv si zaspomíname na našich operených kamarátov – vtákov.

Kto sú vtáky?

Ako sa vtáky líšia od iných lietajúcich zvierat, ako sú netopiere.

Koľko vtákov poznáš? (voláme jeden po druhom).

Pozri sa okolo seba, akého najväčšieho vtáka vidíš?

A ten najmenší?

Riešte hádanky.

a) červenoprsý, čiernokrídle,

Rád kluje zrná.

S prvým snehom na horskom popole

Objaví sa znova

(Bullfinch)

b) príde do podávača,

Inteligentne klujeme semená,

A pred jarou

Nahlas spieva pieseň.

(sýkorka)

Ako rozoznať sýkorku od hýla?

Pozrite sa na vtáky a povedzte, ktorého vtáka vidíte prvýkrát.

- (ukáže na vranu) Čo je to za vtáka? Akú farbu má jej perie? Ktorý zobák - veľký alebo malý? Čo jedia vrany? Vedeli ste, že vrana dokáže opakovať zvuky, ktoré počuje, a dokonca aj slová?

A aké vtáky u nás zostávajú na zimu?

Čo jedia zimné vtáky?

Zvieratá znamenajú živé. Všetky zvieratá majú štyri nohy, chvost, papuľu a telo je pokryté srsťou.

A teraz poďme spoznať, aké zvieratká žijú v našom lese.

Zvieratá, ktoré žijú v lese, ako ich voláme? (divoký)

Majú všetky zvieratá svoj vlastný domov?

Medveď - ... v brlohu.

Líška - ... v diere.

Zajac - ... pod kríkom.

Veverička - ... v dutine.

Vlčí dom sa nazýva brloh.

Na líšku v hluchom lese

Je tam diera – bezpečný dom.

Snehové búrky nie sú v zime strašné

Veverička v dutine pri smreku.

Pod kríkmi ostnatý ježko

Hromadia listy.

Spanie v brlohu PEC,

Až do jari si saje labku.

Každý má svoj domov

Každý je v ňom teplý, útulný

Vypočujte si hádanku a vymyslite odpoveď.

Hádanky.

Kto žije v lese nepočujúci,

Nemotorný, nemotorný?

V lete jedáva maliny, med,

A v zime si saje labku. (medveď)

Vyšší rast mačiek,

Žije v diere v lese

Nadýchaný červený chvost

Všetci vieme... (Lisu)

Aké zviera je v zime chladné

Chodiť po lese hladný?

Vyzerá ako pes

Každý zub je ostrý nôž!

Beží, odhaľuje ústa,

Pripravený zaútočiť na ovce. (Vlk)

Ponáhľať sa bez ohliadnutia

Lesknú sa len podpätky.

Ponáhľa sa, že existuje duch,

Chvost je kratší ako ucho.

Všetky zvieratá sú vystrašené

Zachránené pod kríkom

Áno, vlk narazí na zub. (zajac)

Kto šikovne skáče po stromoch

A letí hore do dubov?

Kto skrýva orechy v dutine,

Suché huby na zimu? (Veverička)

Menej tigra, viac mačiek
Nad ušami - kefa-rohy.
Na pohľad mierny, ale neverte:
Toto zviera je hrozné v hneve! (Lynx)

Vodní remeselníci stavajú dom bez sekery. (Bobry)

sprievodca:

Teraz ponúkame nahliadnuť do etnografickej zbierky.

Ako žili Chanty predtým?

Aké oblečenie nosí Chanty?

Čo rád robí Khanty?Týmto sa naša prehliadka končí. Zhrnutie.

V ktorom roku bolo založené naše vlastivedné múzeum? (1994)

Kto nás vzal do múzea? (sprievodca)

Čo povedal sprievodca?

Chlapi, po zoznámení sa so zvieracím svetom nášho regiónu sme sa presťahovali do inej miestnosti. V ktorom?
- S čím vás tam oboznámili? (so životom, ako sa kedysi žilo, aké oblečenie nosili, s ľudovými remeslami).

Chlapci, čo sa vám v múzeu najviac páčilo?




Podobné články