Zhrnutie tried popových vokálov. Vokálne zhrnutie "magické pravidlá spevu" Otvorená lekcia pre vokálnu skupinu

06.07.2019

Rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

Doplnkové vzdelávanie pre deti

Centrum mimoškolských aktivít

Mestská formácia Dinskoy okres

Abstrakt z otvorenej lekcie

vo vokálnom štúdiu

2. ročník štúdia

"Kde žije hudba"

Pripravené

Učiteľ doplnkového vzdelávania

Korzh Tatyana Alexandrovna

Dedina Dinskaya 2012

Vysvetľujúca poznámka

na otvorenú lekciu vo vokálnom štúdiu "Mood"

3. ročník štúdia

Moja pedagogická prax je 16 rokov. 12 z nich pracujem v systéme doplnkového vzdelávania. Myslím si, že za ten čas som nazbieral veľa skúseností. Moderný učiteľ doplnkového vzdelávania stojí pred úlohami nielen vo výchovno-vzdelávacom procese. Učiteľ doplnkového vzdelávania by dnes mal byť aktívnym účastníkom učiteľských rád, šikovným organizátorom tvorivého tímu, vedieť spolupracovať s rodičmi, byť propagátorom pedagogických myšlienok.

Z mnohých otvorených hodín, ktoré som viedol, táto hodina nebola vybraná náhodou.

Po prvé: táto hodina sa konala v rámci metodického týždňa. Dátum apríl 20210, t.j. hodina sa konala pomerne nedávno v skupine 3. ročníka štúdia. Títo chlapci naďalej robia zaujímavé a obľúbené veci.

V druhom rade som sa napríklad na tejto hodine snažil prezentovať možnosti hodín zborového spevu ako prostriedku implementácie zdravotne nezávadných technológií.

V mojej pedagogickej praxi je široko zastúpená metóda výtvarnej pedagogiky, ktorá mi umožňuje odhaliť tvorivé schopnosti mojich žiakov.

A môj program má viacero smerov a sekcií. Najobjemnejšia je vokálna a zborová tvorba. Tu je, samozrejme, prvoradá inscenácia hlasu, jeho ochrana. A bez kreatívneho prístupu sa nezaobídete. Pri učení tréningových cvičení využívam metódu vokálnej terapie. Táto lekcia jasne predstavuje dychové cvičenia podľa systému A.N. Strelnikovej.

Jednou z etáp lekcie sú cvičenia zamerané na tréning a stimuláciu fyziologických procesov detského tela. Hudba je tu rytmickým stimulom. Je dôležité poznamenať, že je to skvelý nástroj na nápravu detí s problémami s rytmom a koordináciou pohybov. Takéto prvky v lekcii dávajú deťom príležitosť stať sa sebavedomými a nezávislými.

Účelom tejto lekcie je naučiť, ako odhaliť emocionálne rozpoloženie v vykonaných dielach.

Keďže moderné deti sú neaktívne, často sú zbavené komunikácie so svojimi rovesníkmi, sú nadšené počítačovými hrami, sledovaním televízie. A dôsledkom toho všetkého je nezmyselná reč, nedostatok koordinácie pohybov, izolácia, zraniteľnosť. Všetky tieto negatívne skutočnosti nemôžu mať pozitívny vplyv na formovanie zdravého, šťastného, ​​nadšeného dieťaťa!

Verím, že otvorená lekcia, ktorú som predstavil, je názorným príkladom podpory zdravého životného štýlu. A dobre štruktúrované fázy hodiny umožňujú študentom vytvárať a odhaľovať hudobný obraz prostredníctvom pohybov.

Na dosiahnutie tohto cieľa som určil hlavné ciele lekcie:

    Výchovnou úlohou je vštepovať zmysel pre zodpovednosť, empatiu pre spoločnú vec.

    Učebnou úlohou je naučiť nové javiskové pohyby na vytvorenie obrazu.

    Rozvíjajúcou úlohou je rozvíjanie a prehlbovanie vedomostí v oblasti umenia.

Všetky ciele a zámery stanovené počas lekcie boli dosiahnuté.

OTVORENÁ TRIEDA

Dátum: 12.04.2012

téma:"Kde žije hudba"

"Netradičné formy vzdelávania vo vokálno-zborovom štúdiu" Nálada "

Cieľ: Testovanie a upevňovanie vedomostí. Praktické využitie hudobnej gramotnosti, zručností, vokálneho a zborového spevu, znalosti svetovej umeleckej kultúry.

Úlohy: výchovno – rozširovanie a upevňovanie vedomostí o národ

a svetovej kultúry, podnecuje záujem o umenie, literatúru

rozvoj - rozvoj tvorivých schopností: schopnosť hodnotiť, reflektovať, analyzovať hudobné diela

výchovná – formovanie umeleckého vkusu, láska k umeniu hudby, výchova poslucháča.

Forma lekcie: - cestovanie.

Pokrok v lekcii:

Učiteľ: Chlapci! Dnes máme nezvyčajnú lekciu, vydáme sa na zaujímavú cestu! Chcete cestovať?

Učiteľ: Potom pokračujte, čakajú nás zaujímavé stretnutia s hudobným umením. Takže choďte tam, kde žije hudba! Naša cesta nebude jednoduchá, aby ste sa dostali do všetkých sekcií, musíte mať so sebou zásobu vedomostí, pretože. cestou stretneme zašifrované slová, hádanie a vysvetľovanie je našou hlavnou úlohou. Až potom môžeme pokračovať v našej ceste. Zvladneš to?

Učiteľ: No, tak do toho!

Chlapci pristupujú k nástroju. Na obale klavíra je zašifrované slovo, treba zadať chýbajúce písmená. Najstarší hudobný nástroj

Učiteľ: Výborne! Myslím, že môžeme ísť ďalej. (Deti sa blížia k javisku). Odporúčam vám ísť autom! Znie pieseň „Ocko si kúpil auto.“ Hudba A. Pugacheva, text Y. Entin

(Na javisku je kútik starého majstra. Na stole medzi hoblinami sú hudobné nástroje - husle a flauta)

Učiteľ: Chlapci! Aké miesto vyzerá ako dielňa, kde sa vyrábajú hudobné nástroje. Ako znie jeden z nich, si môžeme vypočuť iba po vyriešení hádanky: (na akom nástroji hral legendárny Orfeus? a musíte si zapamätať staroveký názov tohto nástroja)

Len čo deti uhádnu meno, na pódiu sa objaví hudobník. V rukách drží flautu. Sluch

Učiteľ: Počúvajme, akú melódiu hral Orfeus svojej milovanej. Počúvajte a povedzte mi, aké pocity táto hudba prebúdza vo vašom srdci? Čo hovorí hudba?

(Znie Z.V. Gluck "Melody") klavír - Korzh T.A., flauta - Dubovik L.P.

Učiteľ: Som pripravený počuť vaše dojmy.

Deti: Táto hudba je veľmi vzrušujúca, citlivá, uhladená, no zároveň veľmi smutná.

Učiteľ: Dobre, pamätáte si, ako sa tento príbeh skončil?

Deti: Keď Orfeus začal viesť Eurydiku z kráľovstva temnoty, nesplnil hlavnú podmienku – neobzrieť sa späť. Orfeovo srdce zachvátili city, obzrel sa späť a Eurydika sa pre neho navždy rozplynula... Ale hudba, ktorú nám priniesol skladateľ ZV Gluk, zostala, napísal prvú operu „Orfeus“.

Učiteľ: Chcem vás upozorniť na skutočnosť, že ľudské ruky dokážu vytvoriť úžasné nástroje, ale myslíte si, že na tvorbe hudby sa podieľajú iba ruky? Ako sa rodí hudba?

Deti: Samozrejme, hudobník vytvára zvuky vo svojom srdci a potom ich prenáša na noty a potom ich predvádza na hudobnom nástroji.

Učiteľ: Správne, žiadam vás všetkých, aby ste si zapamätali výraz „Hudba zrodená zo srdca“.

(učiteľka vedie deti k novému stanovišťu).

Na stojane sú obrazy v 3 farbách: červená, modrá, žltá.

Učiteľ: Chlapci! Zišli sme z cesty? Aké je spojenie medzi hudbou a maľbou? Koniec koncov, obraz nemôže ani spievať, ani hovoriť? Uhádnime slovo: Čo používa umelec na vyjadrenie nálady vo svojom diele, obrázku? /Farby/

Učiteľ: Pozrime sa na našu výstavu a analyzujme farby umelcov Aké farby používajú umelci, keď chcú zobraziť more? /modrá, modrá/ A povedzte, je more žlté, zlaté? / Stáva sa to, ak odráža dráhu Mesiaca /

A akej farby bude viac, ak nakreslíme jeseň? /žltá/

Učiteľ: Správne, výber jednej alebo druhej farby závisí od vnímania človeka, od nálady, od vnútorného sveta umelca.

Spievanie diela.

Učiteľ: A teraz vás žiadam, aby ste išli na svoje miesta, pokúsime sa pracovať na našej práci: hudbe. R. Pauls sl. Aspasia "Uspávanka". Nie nadarmo sme sa teraz bavili o obrazoch, farbách a o tom, čo hudobník používa na vyjadrenie nálady diela.

Deti: Zvuk.

Učiteľ: Správne. Hudobník môže dať zvuku aj rôzne odtiene.

Chlapci predvádzajú výkon podľa skóre

VOKÁLNO-CHORÁLNE DIELO:

1. Práca s partitúrami

Hrajte len violy do čísla 4.

Učiteľ pri práci s deťmi používa hudobné termíny: unisono, klavír, forte, zvuková veda.

Učiteľ: Teraz mi povedzte, keby ste boli umelci a mali by ste teraz farby, aké farby boli najviac prítomné vo vašej práci?

Deti: Modrá, zlatá.

Učiteľ: Teraz urobme tieto práce, ale dajme zvuku presne tieto farebné odtiene.

Deti vstanú na javisko a predvedú skladbu ako celok

Učiteľ: Ďakujeme, dnešný výlet potvrdil, že bez znalosti hudobnej gramotnosti, úcty k umeniu by nás to jednoducho nezaujímalo. No naša cesta a stretnutia s hudbou nekončili. Myslím si, že môžeme pokojne pokračovať v putovaní touto nádhernou krajinou. Vždy je smutné rozlúčiť sa, na pamiatku tohto dňa vám dávam tieto malé poznámky, nech sa spoja so zvukmi vášho srdca a naplnia ho láskavosťou a láskou. Navštívili sme s vami, v dielni starého majstra, vypočuli si ako znie pravá flauta, porozprávali sa o obrazoch, farbách a samozrejme predviedli naše diela. Ja som veľmi spokojný a ty?

Učiteľ: Lúčim sa s vami!

Zoznam použitej literatúry

1. Selevko G.K. Moderné vzdelávacie technológie / G.K. Selevko. - M., 2007.

2. Slastenin V.A. Pedagogika: Proc. príspevok pre študentov. vyššie ped. učebnica inštitúcie / V.A. Slastenin, I.F. Isaev, E.N. Šijanov. – M.: Akadémia, 2009.

Dychové cvičenia - úvodná časť otvorenej hodiny

"Kde žije hudba"

Kreatívne úlohy - nakreslite hudbu!

UMB DO "Dom detskej tvorivosti č. 4"

Adresa: st. Morisa, 82a, Novokuzneck, Kemerovská oblasť

PLÁN-ZHRNUTIE HODÍN VOCAL

Nastavenie spevu. "Magické pravidlá spevu"

Vývojár:

Arysheva Svetlana Ivanovna,

učiteľ ďalšieho vzdelávania,

vokálne a popové štúdio "Orpheus"

Novokuzneck

Orientácia: umelecký.

Téma lekcie: Nastavenie spevu. „Kúzelné pravidlá spevu“.

Cieľ: Formovanie predstáv o koncepte „speváckej inštalácie“ a praktická aplikácia na hodinách vokálu.

Úlohy:

    Oboznámiť žiakov s pojmom „spevácka inštalácia“.

    Oboznámte sa s pravidlami speváckej inštalácie.

    Rozvíjať detské hudobné vnímanie, hlasový aparát, sluch:

    Rozvíjať pamäť, pozornosť, myslenie, vytrvalosť.

    Zvýšiť záujem o vokálne umenie.

Formulár správania: skúšobná relácia.

Výbava triedy:

    klavír;

    Hudobné vybavenie;

    Vizuálne pomôcky;

    Zbierka poznámok;

    Zvukové záznamy.

Spôsob organizácie aktivít študentov: skupina.

Pokrok v lekcii

    Organizačný moment, úvod do témy:

Hudobný pozdrav.

(Učiteľ spieva: „Ahoj, chlapci!“, Deti spievajú: „Ahoj, Svetlana Ivanovna!“)

učiteľ: Dnes urobíme veľmi dôležitú vec – zoznámime sa s „čarovnými pravidlami spevu“, od ktorých sa nedá upustiť. Ak ich budete dodržiavať, určite sa naučte, ako krásne spievať. Najprv vám však poviem o nastavení spevu. Chlapci, čo si myslíte, že to je?

deti: to je rovný chrbát, narovnané ramená, dobrá nálada atď.

učiteľ: správne.

    Hlavná časť

Spevácka inštalácia- to je správna poloha tela (trupu) pri speve. Aby hlas znel slobodne a ľahko, nič by mu nemalo prekážať: ramená by mali byť znížené, chrbát by mal byť rovný, nie je potrebné naťahovať krk a zdvihnúť bradu vysoko (inak sa okamžite stanete ako kohút, ktorý chce všetkých prekričať). Držanie tela a dokonca aj pohoda závisia od toho, ako držíte „telo“. Dobré držanie tela je nevyhnutné za každých okolností a najmä pri speve.

Správny spevácky postoj sú „magické pravidlá spevu“ a týchto pravidiel je veľa. Spočítajme, koľko ich je. Zavolám im a vy počítate (učiteľ ukazuje názornú pomôcku, ktorá ukazuje správnu polohu pri spievaní v stoji a v sede).

1. Hlavným pravidlom je, že pri speve nemôžete sedieť ani stáť uvoľnene: musíte si zachovať pocit vnútornej a vonkajšej chytrosti.

2. Hlavu držte rovno, voľne, bez spúšťania sa nadol alebo nakláňania dozadu, nenaťahujte krk.

3. Postavte sa pevne na obe nohy, a ak sedíte, zľahka sa dotknite stoličky a tiež sa opierajte o nohy.

4. Pri spievaní v sede by ruky mali voľne ležať na kolenách.

5. Nemôžete sedieť s prekríženými nohami, pretože táto poloha vytvára v tele zbytočné napätie.

7. Otvorte ústa široko, vertikálne.

8. Spodná čeľusť by mala byť voľná, pery sú pohyblivé, elastické.

Koľko pravidiel sa počítalo?

deti: 8 pravidiel

učiteľ: Výborne, vystihol si to správne. Teraz vieme, že existuje 8 magických pravidiel, ale mám ešte jednu otázku. Prečo sa tieto pravidlá nazývajú mágia?

deti: Pretože ak budete dodržiavať tieto pravidlá, váš hlas bude znieť krásne a ľahko.

učiteľ: správne. A teraz poďme spievať známy chorál o sove, dodržiavajúc tieto pravidlá. Sedíme rovno, ruky si položíme na kolená, vyrovnáme chrbát.

Soví spev:

Na strome sedela sova

A spievala svoju pieseň U-U-U,

Aké zvláštne slová

Je to húkajúca sova!

Chlapci, dnes sme spievali novým spôsobom, pričom sme dodržiavali magické pravidlá. Myslíte si, že nám pomohli? Začali sme slobodne a krásne spievať?

deti:Áno!

učiteľ: Veľmi dobre. Teraz si zopakujme pieseň, ktorú sme sa naučili v minulej lekcii.

Vokálna a zborová práca na piesni „Far from Mom“, učenie sa druhého verša.

3. Zhrnutie vyučovacej hodiny. Reflexia

učiteľ: Chlapci, zhrňme si našu lekciu. Čo nové sme sa dnes naučili?

deti: Zoznámili sme sa s magickými pravidlami spevu.

učiteľ: Koľko z týchto pravidiel? Povedz mi ich?

Dnes ste odviedli skvelú prácu. Poďme sa rozlúčiť. Zbohom! (v hudobnej podobe).

(Učiteľ spieva: „Dovidenia!“, deti spievajú: „Dovidenia!“).

Použité internetové zdroje:

http://vocalmuzshcola.ru-resources:

Použité knihy:

M. A. Mikhailova Rozvoj hudobných schopností u detí. Obľúbená príručka pre rodičov a pedagógov. Akadémia rozvoja, 1997 .

regionálna štátna rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

dodatočné vzdelanie pre deti

"Kamčatský palác detskej tvorivosti"

Náčrt otvorenej lekcie

vokálny súbor "Elegy"

Predmet: Úvod do programu.

(pre deti 6-7 rokov)

Zostavil: učiteľ doplnkového vzdelávania Kabirová Irina Rafaelievna

Petropavlovsk-Kamčatskij

2012

téma: Úvod do programu. "Farebné hlasy"

Cieľ: spoznať deti, vzbudiť u detí záujem o hodiny vo vokálnom súbore.Úlohy: Vzdelávacie:

    dať prvé komunikačné zručnosti v novom tíme; vytvoriť atmosféru slávnostnej nálady od prvého zoznámenia sa s vokálnym súborom; Pestujte si zmysel pre lásku ku kráse.

Vzdelávacie:

    poskytnúť počiatočné predstavy o štruktúre hodiny; oboznámiť deti s pojmami: inštrumentálny a vokálny hlas, sólista, súbor. Dať počiatočné Nevcheskie zručnosti.

vyvíja sa:

    rozvíjať pozornosť, pamäť, predstavivosť; rozvíjať tvorivú nezávislosť u detí; rozvíjať zmysel pre rytmus a hudobný sluch.

Vybavenie, manuály a materiály. Vzdelávacie a praktické vybavenie:

    klavír; "Výstava" hudobných nástrojov (husle, flauta, gitara); hudobné centrum; vzdelávacia tabuľa; prvky kostýmov (čiapky kohúta, mačky, ježka); vizuálna pomôcka „Hudobný personál“; vizuálne pomôcky "Sólista", "Duet", "Vokálny súbor"; balóny podľa počtu detí; blokové flauty podľa počtu detí; zvončeky podľa počtu detí.
Hudobný materiál:
    spievanie piesní: „Ježek“, „Kohútik“, „Mačička“; fonogram piesne "Balóny" (slovo a hudba I. Kabirová); J.S. Bach "Vtip"; D. Scarlatti - Sonáta "G dur"; N. Paganini "Caprice".

Dekorácia skrine. Na pódiu sú vystavené hudobné nástroje: husle, gitara, flauta.

Podrobný plán je zhrnutím lekcie.

Priebeh lekcie:

Obrysový plán.

    Organizovanie času.

Učiteľ pozve deti do triedy. Deti sedia na stoličkách.

učiteľ: Ahojte chalani! Som veľmi rád, že vás všetkých vidím na vokálnej triede!

    Stanovenie cieľov.

Volám sa Irina Rafaelievna. Učím deti spievať. Pozrite si tieto fotografie. Tieto deti sa už naučili spievať, vystupovať na pódiu v koncertných kostýmoch a spievať do skutočných mikrofónov. Chcete sa naučiť spievať?

    Úvodná časť. Konverzácia.

Koľkí z vás poznajú meno toho, kto spieva? Presne tak, spevák. Hlas osoby, ktorá spieva, sa nazýva vokálny alebo vokálny hlas. Počuj ako znie môj hlas. Budem vám spievať pieseň o hudobnom zvone. A pomôžeš mi tým, že budeš hrať na zvončeky.

Učiteľka rozdáva deťom zvončeky.

Učiteľ spieva pieseň „Bell“. Deti zvonia na zvončeky.

Deti odpovedajú.

K názornej pomôcke „Hudobný personál“ učiteľ pripojí balónik príslušnej farby.

učiteľ: Tento balón predstavuje môj vokálny hlas. Dajme môj hlas do hudobného domu.

učiteľ: pred tebou výstava hudobných nástrojov. Aké nástroje poznáte?

Odpovede detí.

Hádaj hudobnú hádanku.

Aký jasný je prebytok zvukov,

Majú radosť a úsmevy.

Znie to ako zasnená melódia

Spieva tak jemne...deti: husle.

Znie fragment - N. Paganini "Caprice".

Povedz mi, v akej farbe by Víla farieb zdobila hlas huslí?

Deti odpovedajú.

Učiteľ pripojí k názornej pomôcke balónovú poznámku zodpovedajúcej farby.

učiteľ: Tento balón predstavuje inštrumentálny hlas huslí. Vyriešte ďalšiu hádanku.

Poviem ti, priateľ môj, v dávnych dobách -

Do trstinovej fajky zavial jemný vánok.

Muž zrazu začul melodický jemný zvuk.

A v tej chvíli sa zrodil hudobný nástroj.deti: Flauta.

Teraz počúvajte a povedzte, akú farbu má hlas flauty.

Znie fragment - I. Bach "Vtip".

Učiteľ pripevní zodpovedajúci balónik na notovú osnovu.

Učiteľ: Kto vie, ako sa tento nástroj volá?

deti: gitaru.

učiteľ: Započúvajme sa do hlasu gitary.

Zaznie fragment - D. Scarlatti "Sonáta G dur".

Deti pomenujú farbu balóna. Učiteľ pripojí k názornej pomôcke balónovú poznámku zodpovedajúcej farby.

Teraz si vypočujme, ako znejú vaše hlasy.

Deti spievajú svoje meno. Deti pripevňujú balóniky - poznámku zodpovedajúcej farby k hudobnému personálu.

učiteľ: Pozrite, hlasy hudobných nástrojov a naše vokálne hlasy sú zoradené do viacfarebného hudobného radu.

Pamätajte!

Zvuk nástroja -inštrumentálny,

Zopakujme si tieto slová spoločne.

    Hlavná časť.

učiteľ : Aby ste sa naučili spievať, musíte sa naučiť správne dýchať. K tomu budeme na každej lekcii robiť dychové cvičenia.

Dychové cvičenia.

Učiteľ vyzve deti, aby sa postavili.

Cvičenie na balóne.

Pomaly sa zhlboka nadýchnite nosom, rukami po stranách nahor ("nafúknite balón"). Zadržíme dych a potom „sfúkneme balón“ - vydýchneme vzduch a povieme: „Ha ha ha“. Ruky spúšťame nadol so zarážkami. (Vykonajte 2-3 krát).

Cvičenie "Mačka".

Syčme ako nahnevaná mačka. Nádych nosom, výdych pri zvuku „sh“. Ruky sú zovreté v päsť. Pri výdychu vyslovujeme zvuk „Sh“ a prudko uvoľníme prsty („Mačacie pazúry“).

Cvičenie na flautu.

Predstavte si, že ste hudobníci a hráte na flaute. Nadýchnite sa vzduchu a pri výdychu fúknite do hudobného nástroja (ukážka učiteľa).

Cvičenie deti vykonávajú podľa gest učiteľky.

učiteľ: Aby sa náš hlas rozvinul, je potrebné urobiť rozcvičku pre hlas.

Teraz budeme hrať. Predstavme si, že niektorí z vás sa zmenili na vtipné zvieratká a vtáky. Učiteľ pozve dieťa. ……. bude ježko. (nasaďte si ježkovú čiapku).

Budem spievať ježkovu pieseň a ty sa ju pokúsiš zopakovať po mne.

Učiteľ spieva: Malý ježko, bez hlavy, bez nôh.

Dieťa opakuje.

učiteľ: …. spieval jednu pieseň.

Na pódium nastúpil malý umelec.

Ak spieva sám, potom -sólista. (Učiteľ ukazuje názornú pomôcku „Sólista“).

Učiteľ pozve dieťa. ……. bude kohútik (nasaďte si kohútikový klobúk).

učiteľ: Budem spievať kohútiu pieseň a ty sa ju pokúsiš zopakovať po mne.

Učiteľ spieva: Kohútik, kohútik, zlatý hrebeň"

Dieťa opakuje.

učiteľ: .... spieval pieseň sám. Náš skutočný umelec...... sólista.

Ak spolu spievajú ježko a kohút, dostanete duet.

Spievajte spolu: Spievame v duete,

Máme veľa zábavy.

učiteľ: Vypočujte si mačaciu pieseň. „Mňau, mňau, mňau, la-la-la-la-la. Dieťa opakuje.

učiteľ: Skutočný umelec je ... ... sólista.

učiteľ : Ak budete spievať všetci spolu, podarí sa vám to tromvokálny súbor. Takýto súbor sa nazýva trio. (Učiteľ ukazuje vizuálnu pomôcku „Trojka“).

Spievajte spolu:

« Náš súbor tria – krásne spievame.“

A teraz poprosím všetky deti, aby spolu spievali vo vokálnom súbore.

Deti spievajú: „Sme v našom súbore

Poďme spolu spievať piesne"

učiteľ : Aký úžasný vokálny súbor máme!

Na našej prvej lekcii sa začneme učiť pesničku o balónoch. Vypočujte si refrén piesne.

Učiteľ spieva:

Povedzme slová refrénu.

učiteľ: A teraz celú pieseň odohráme so sprievodom klavíra. Ja budem spievať verše piesne a vy budete spievať refrény.

učiteľ:

    Balóny budú lietať do neba

deti:

"Lopta je modrá, lopta je žltá, lopta je modrá,

Zaspievajte si s nami pestrofarebnú guľu!

učiteľ:

    Tu prišiel na pódium malý umelec,

Ak spieva sám, tak je sólistom.

deti:

"Lopta je modrá, lopta je žltá, lopta je modrá,

Zaspievajte si s nami pestrofarebnú guľu!

učiteľ:

    Ak spievame piesne v súbore,

Takže žijeme všetci spolu, bavte sa.

deti:

"Lopta je modrá, lopta je žltá, lopta je modrá,

Zaspievajte si s nami pestrofarebnú guľu!

Povedzte: "Sme skvelí", "Naše hlasy znejú krásne."

Predstierajme, že sme na skutočnom javisku. Budeme počúvať skutočné publikum. Poďme spievať pieseň na veľmi veselú hudbu.

Deti spievajú pieseň na soundtrack.

Učiteľ vyzve deti, aby si sadli na svoje miesta.

    Zhrnutie lekcie.

učiteľ : Páčila sa vám naša pesnička o balónoch?

V ďalších lekciách budeme pokračovať v rozvíjaní našich viacfarebných hlasov a naučíme sa celú pieseň. A keď sa to naučíme, budeme vystupovať na skutočnom pódiu, v skutočných koncertných kostýmoch a spievať do skutočných mikrofónov.

Povedzte chlapom, ktorí si to pamätajú. Ako sa volá človek, ktorý spieva sám? (sólista)

A ak speváci spievajú spolu? (duet)

A ak spievajú spolu? (trio).

Čo ak budeme spievať všetci spolu? (vokálny súbor)

Na hodine nám dnes pomáhala klaviristka Elena Petrovna.

Za vaše úsilie chcem dať balóny. Ste skvelí a vaše hlasy zneli vo vokálnom súbore skvele! Dovidenia, vidíme sa nabudúce.

Téma lekcie: "SPIEVAŤ PRÍJEMNE A POHODLNE"

CIEĽ - formovanie schopnosti správne vyslovovať samohlásky a spoluhlásky v slovách, schopnosť správne dýchať pri hraní piesne.

Úlohy - naučiť sa jasne a aktívne vyslovovať a spievať slová v piesni,

Rozvoj kolektívnej tvorivosti,

Výchova estetického vkusu

Vybavenie a hudobný materiál:

klavír

Syntetizátor

Poznámky k piesni "Kindness"

Ilustrácia Kustodievovho obrazu „Obchodník“

Pokrok v lekcii

  1. Organizovanie času.Hudobný pozdrav „Dobré popoludnie“. Určenie účelu lekcie.
  2. Aktualizácia základných vedomostí. Rozhovor o hlasovom aparáte. Čo sa podieľa na vzhľade hlasu? Čo sú to hlasivky? Čo sa s nimi deje pri spievaní? Ako by ste sa mali starať o svoj „hudobný nástroj“? Ako by sa malo dýchať a sedieť, aby sa spievalo príjemne a pohodlne?

Učiteľ číta báseň "Je príjemné a pohodlné spievať."

3. Poprava gymnastika pre správnu výslovnosť samohlások a spoluhlások zvuky (a.o.u.i; m, n, p, t, k, l, r). Deti spolu s učiteľkou vydávajú zvuky, pričom pomáhajú pohyby rúk.

Výkon cvičenia na aktiváciu výrazov tváre(pery, jazyk, líca):

- "Kačací nos"

- "Prasiatko"

- "Osem"

- "Kruh"

- "Futbal"

- "úsmev"

Deti pomocou výrazov tváre zobrazujú úlohy učiteľa, pričom ruky nie sú zapojené.

Výkon cvičenie "dinosaurus"pre výškovú intonáciu.Deti spolu s učiteľkou kreslia rukami a hlasom dinosaura, pričom menia výšku hlasu.

  1. Práca s dychom.

- "Kvetina". Žiaci si predstavia kvet v rukách a pokojne nosom vdychujú jeho vôňu, pričom učiteľ dbá na to, aby sa ramená detí nedvíhali hore, ale zostali na mieste. Vydýchnite ústami.

- "Podšálka s čajom." Deti pokojne vdychujú nosom a opatrne vydychujú „na tanieriku s horúcim čajom“. Učiteľ zároveň sleduje dlhý výdych žiakov.

5. Čo je láskavosť? (hovoriť o láskavosti)

Vokálna a zborová práca na piesni „Kindness“.Opakovanie textu piesne a spievanie melódie so správnou intonáciou.

Predstavenie piesne „Kindness“pod hudobným sprievodom.

6. Zhrnutie lekcie.


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Synopsa otvorenej hodiny spevu „Využitie prvkov výtvarnej pedagogiky v práci s deťmi vo veku základnej školy“.

Na vysokej škole sa uskutočnil regionálny seminár „Využitie výtvarných pedagogických technológií na hodinách hudobnej výchovy s deťmi školského veku“, v rámci ktorého odznela otvorená hodina vokálu „Využitie...

Rozvoj osnov vokálnych lekcií

Mnou vyvinuté vokálne noty pomáhajú sledovať dynamiku vývinu študenta. Abstrakty v troch častiach: dychové cvičenia, práca s hlasom a práca s piesňou....

Náčrt otvorenej hodiny spevu učiteľky doplnkového vzdelávania MBOU DOD CDT Z.A. Egorova.

Téma lekcie: "Rozvoj modálneho sluchu a zmyslu pre metrorytmus"

Účel lekcie: rozvíjať sluch a zmysel pre rytmus

Úlohy:

Výchovno - všestranný rozvoj hudobného sluchu, hudobnej pamäte;

Rozvíjať - rozvíjať hudobné schopnosti detí;

Vzdelávacie - formovať zmysel pre krásu, ale na základe moderného hudobného materiálu.

Typ lekcie: prehľad

Vyučovacie metódy: verbálna metóda, názorná metóda, herná metóda

Organizácia učiteľského pracoviska: piesňový materiál, disk s nahrávkami zvukových záznamov, klavír.

Štruktúra lekcie

1 Organizačný moment

1.1 Vitajte

1.2 Pozitívny prístup k hodine

1.3 Kontrola pripravenosti žiakov na vyučovaciu hodinu

1.4 Komunikácia témy vyučovacej hodiny, stanovenie cieľov

2 Aktualizácia vedomostí žiakov

2.1 Preskúmanie zahrnutého materiálu

3 Rytmická pauza.

4 Práca na skladbách

5 Zhrnutie lekcie

Pokrok v lekcii

1. Čas na organizáciu:

Hudobný pozdrav:

Ahojte chalani

Ahoj učiteľ.

Som rád, že vás vidím na tejto lekcii!

Kontrola pripravenosti na lekciu:

Teraz musíte spievať piesne, počúvať hudbu, a preto vytvoríme špeciálne prostredie. Zatvorte oči, zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Teraz vyslovím frázy a vy ich zborovo zopakujete, potichu, pokojne.

Sme pripravení pracovať v triede.

Máme dobrú náladu.

Skúsime.

Otvorte oči, znova sa zhlboka nadýchnite. VYDÝCHNITE a pripravte sa na prácu v triede.

Témy správ, nastavenie cieľov.

2. Aktualizácia vedomostí študentov:

Spomeňte si a povedzte nám, čo ste robili na poslednej hodine (spievali kroky, piesne - spevy, riešili rytmické hádanky) Spievali piesne „Dáždniky“, „Eskimáci“.

Dnes budeme pokračovať v práci na čistote intonácie krokových obratov, rytmických hádaniek, spevu piesní na budúce koncerty.

Pripravení, naladení - spievame kroky. Spievajúci krok sa otáča s ich zobrazením ručnými znakmi. TV hra.

Otázky: čo je najdôležitejší krok? - raz.

prečo? - pretože k nej vedú ostatné kroky.

Ako sa volajú hudobníci? - tonikum

Teraz vám kroky poskytnú hádanky. Zatvor oči. Uši pozorne počúvajú. Kto uhádol - zdvihne ruku.

Výborne chlapci, odviedli skvelú prácu.

Pozorne počúvajte melódiu piesne. Budem to hrať 2 krát. Vašou úlohou je určiť náladu tejto melódie a spôsob

Na začiatku hrám – v durovom režime, potom v molovom režime. Deti by mali pomenovať, že sa zmenila nálada, a podľa toho aj spôsob, pomenovať cestu

Teraz pozorne počúvajte melódiu, ktorú pieseň hrám?

Pieseň znie – spev „Nevädza“.

Kto si pamätá, aké kroky žijú v tejto skladbe.

Kto vie, zdvihne ruku a stane sa pre tentokrát UČITEĽOM a ukáže kroky celej triede.

A teraz, aké spevy hrám.

Znie melódia piesne „Leaf fall“.

Kto uhádol, zdvihne ruku a zaspieva pieseň.

Položené otázky:

Čo spievame teraz? - melódia

Na čo sa melódia delí? - pre frázy

Aké kroky sú skryté v prvej vete? (Kto si pamätá - ten ukazuje).

Aké kroky sú skryté v druhej vete?

Zobrazujeme srdce melódie - nohy.

Čo ukázali naše nohy? Pulz melódie, hudobníci nazývajú srdce melódie - bije

A teraz si ukážme každý zvuk melódie. Tlieskajte rukami a ukážte rytmus piesne. Spájame pohyb lobárneho a rytmického pulzovania

Prišli k nám trvanie - udávajú, ako dlho trvá hudobný zvuk.

Deti volajú trvanie menom. Spievajte piesne o trvaní. Čítajte ich z kariet a hádajte rytmické hádanky

Rozbor novej piesne - spev "Jazdí, jazdí parná lokomotíva."

3. Rytmická pauza.

Pohyb k hudbe. Súbor elementárnych pohybov zobrazujúcich metrickú pulzáciu.

4. Práca na pesničkách

Práca na piesni "Eskimo"

Techniky spevu: „echo“, „a cappella“ – práca na frázach. Tlieskajte do rytmu rukami. Metrickú pulzáciu zobrazujeme nohami

Výborne, chlapci, a lekciu zakončíme vystúpením piesne „Funny Umbrellas“. Pokúste sa v piesni preniesť veselú náladu. Sledujte súdržnosť zvuku súboru.

Technické úlohy pri piesni „Merry Umbrellas“: dosiahnuť čistotu intonácie, jasnú dikciu, včasný začiatok a koniec hudobných fráz.

Emocionálne a umelecké úlohy: snažte sa dosiahnuť jasný, vznešený, duchovný stav počas vystúpenia, pociťujte radosť a uspokojenie z prednesu piesne.

5. Výsledky lekcie:

Hodnotenie každého účinkujúceho, analýza úspechov a neúspechov.




Podobné články