Zhrnutie hodiny „Rozvoj reči“ v skupine prípravnej do školy „Čítame rozprávky, veľa vieme. Zhrnutie hodiny v prípravnej skupine do školy: „Cesta rozprávkami“ s prvkami pieskovej terapie Anotácia na hodinu v prípravnej skupine

06.07.2019

Cieľ: Pokračujte v učení detí o tvorivom rozprávaní
pomocou technológie TRIZ.

Vzdelávacie úlohy:
1. Objasniť a obohatiť vedomosti detí o ruských ľudových a autorských rozprávkach.
2. Naučte sa rozoznávať rozprávkové postavy.
3. Naďalej učte deti skladať rozprávku, spájať jednotlivé obrázky do jednej zápletky s logickým reťazcom akcií a premien. Používať výrazové prostriedky – opis. Naučte sa používať grafické prirovnanie (TRIZ) pri zvýraznení toho najdôležitejšieho v obraze rozprávkového hrdinu – postavy.
4. Zlepšiť schopnosť používať rôzne časti reči presne podľa významu.
5. Zaveďte do slovníka detí synonymá: milý, vysmiaty, prítulný, jemný, veselý, hravý. Antonymá: láskavý, zlý, veselý - smutný, zdravý - chorý a iné.
6. Pokračujte vo formovaní zručností vzdelávacích aktivít: konajte podľa navrhnutého plánu, správne vyhodnocujte výsledky svojich aktivít.
7. Naďalej učte deti formulovať úplné odpovede na položenú otázku.
8. Formovať schopnosť pozorne počúvať otázky učiteľa, dodržiavať poradie pri odpovedaní na otázky, bez prerušovania počúvať iné dieťa.

Vývojové úlohy:
1. Rozvíjať schopnosť detí konať v zhode.
2. Rozvíjať súvislú reč, myslenie, predstavivosť, fantáziu.
3. Rozvíjajte sluchovú pozornosť a pamäť.

Vzdelávacie úlohy:
1. Vzbudiť záujem o čítanie, lásku k ústnemu ľudovému umeniu, rozprávkam.
2. Pestujte si k sebe priateľský vzťah.

Opravné úlohy:
1. Zvýšená zraková ostrosť. Tréning amblyopických očí. Zlepšenie vnímania farieb.
2. Rozvoj a tréning zrakovej pozornosti a pamäti.
3. Rozvoj fixácie pohľadu.
4. Rozvoj sluchového vnímania.
5. Rozvoj koordinácie pohybov.

Integrovateľné vzdelávacie oblasti:
„Čítanie beletrie“, „Kognícia. FTsKM“, „Znalosti.
FEMP", "Socializácia", "Zdravie", "Fyzická kultúra",
"Hudba".

Prípravné práce:
Čítanie a rozbor autorských a ľudových rozprávok, hádaniek. Oboznámenie sa so symbolmi (TRIZ). Skúška ilustrácií "Hrdinovia rozprávok". Formovanie vedomostí detí o štruktúre rozprávky: začiatok, vrchol, koniec. Zoznámenie a rozbor prísloví o rozprávkach, výber z textu a rozbor frazeologických jednotiek: obraznosť, jas, výraznosť, presnosť, stručnosť. Výber hudobného sprievodu. Dramatizácia. Zoznámenie sa s umelcami - ilustrátormi: I. Bilibin, E. Rachev, E. Charushin, Konashevich. Používanie IKT. Di. "Môj vlastný rozprávač." Stolové hry: „Tuřína“, „Červená čiapočka“, „Pinocchiove dobrodružstvá“.

Materiály:
Dva stojany; dva ukazovatele; flanelograf; ilustrácie rozprávkových postáv; schémy zobrazujúce hrdinov rozprávok a ich charakter; ilustrácia "Zmätok"; ilustrácie pre hru „Učte sa tieňom“; schémy pre hru „Váš vlastný rozprávač“; mäkká kocka; viacfarebné orientačné body; CD disky; prekvapivé medaily; dva oblúky telesnej kultúry.

Pohybujte sa.

1.
Organizovanie času. Stoličky stoja v polkruhu blízko dosky. Každá stolička má orientačný bod (kvet).

Deti idú na hudbu „Na návšteve rozprávky“, postavia sa vedľa učiteľa.

O: Na svete je veľa rozprávok
Smutné a vtipné
Ale žiť vo svete
Bez nich sa nezaobídeme.
V rozprávke sa môže stať čokoľvek
Naša rozprávka je pred nami.
Zaklopeme na dvere rozprávky,
Rozprávka, čakáš na našu návštevu.

P: Dnes ideme navštíviť rozprávky.
"Ak pomenujete rozprávku,
Vezmi si kvet so sebou."

O: Pomenujte svoju obľúbenú rozprávku.
Deti volajú, učiteľka zavesí každému dieťaťu na krk „kvet“.
referenčný bod.

Otázka: Sú to nezvyčajné kvety - pomôžu vám cestovať rozprávkami.
„Všetky kvety sa kývali
Skončili sme v krajine rozprávok.“
Deti sedia na stoličkách, na zadnej strane každej „vlastnej“ pamiatky.

2.
O: Deti, čarodejník si nasadil „neviditeľné klobúky“ pre rozprávkových hrdinov, takže teraz budeme počuť len ich hlasy. Pozorne počúvajte a rýchlo volajte.
Znie to ako zvuková nahrávka. Deti pomenúvajú postavy. Hlas: Brat - Ivanushka, Mashenka, Zlatá rybka, Carlson, Princezná - žaba. Macko Pú, Koza mama, Líška, Emelya, Morozko, Blázon Ivan.

V: Výborne! Spoznali ste všetkých hrdinov, ale čarodejník pokračuje v predvádzaní trikov.
Na nástenke je plagát "Úžasný zmätok."

O: Pozri, čo urobil?

D: Pomiešal všetky rozprávky.

O: A aké rozprávky namiešal? Pomenujte ich.

D: "Kocúr v čižmách", "Popoluška", "Červená čiapočka", "Masha a medveď", "Žabia princezná", "Princezná na hrášku", "Pri šťuke", "Búda Zayushkina", "Zajac - Pochváľte sa".

V: Správne. A čo si čarodejník na obrázku pomiešal?

D: Popoluška dostane na vyskúšanie sklenenú papučku, nie čižmy.
Skúšanie topánok nie je mačka v čižmách, ale princ.
Medveď nenesie princeznú - žabu, ale Mashenku.
Princezná na Gorshine spí nie na sporáku, ale na perovej posteli, ale na sporáku z rozprávky "Na príkaz šťuky."
Červená čiapočka nestretne zajaca, ale vlka.
(Učiteľ odstráni plagát z tabule).

O: „Všetci sme vymýšľali rozprávky
A našli všetkých hrdinov.
Musíme ísť ďalej."
(Deti stoja jedno po druhom a nasledujú učiteľa.)
B: „Pôjdeme po ceste
Poďme cez most."
(„Most“ - dva oblúky. Deti prechádzajú medzi nimi.)
O: Ten, kto povie opačné slovo, prejde cez most. Kvety vám pomôžu nájsť svoje miesto.
- Veselý - smutný,
- láskavý nahnevaný,
- Odvážny - zbabelý,
- starý - mladý,
- silný slabý,
- zdravý - chorý,
- inteligentný - hlúpy,
- zdvorilý - hrubý,
- sýty - hladný,
- Mocný - slabý,
- zlomyseľný - poslušný,
- Lenivý - pracovitý.
(„Most“ sa odstraňuje. Naľavo od okna je stojan. Na podlahe sú kvety – orientačné body. Deti stoja, každé, blízko svojho orientačného bodu.
Na stojane - "tiene" rozprávkových postáv.

5.
O: Čarodejník skryl hrdinov.
» Ak ich vyriešime,
Zachránime ich pred mágiou."
O: Pomenujeme tieň, otočíme ho, uhádli ste správne.
D: Toto je Baba Yaga, Kocúr v čižmách, Kráľ, Emelya, Morská víla, Pinocchio, Had Gorynych.
(Ako pomenúvajú, deti obracajú ilustrácie, je tam farebný obrázok).
O: Spoznali ste všetkých hrdinov, teraz si oddýchnite.

6 .
Gymnastika pre oči.
» Prišli sme do nádherného lesa.
(Oči nakreslia kruh doprava)
Obsahuje množstvo rozprávok a zázrakov.
(Kruh vľavo)
Vľavo borovica, vpravo smrek
(Oči vpravo a vľavo)
Ďateľ navrchu, sem-tam.
(oči hore a dole)
Otvorte oči, zatvorte.
A ponáhľaj sa domov.
B: Choďte k oknu. Pozrite sa na kruh na okne, pozrite sa na dom.
Koľko okien na prízemí má rozsvietené? počítať. Pozrite sa na kruh. Na najvyššom poschodí?
V: Výborne! Vraciame sa na naše stoličky.

7 .
O: Keď sme cestovali, čarodejník sem opäť prišiel a nechal nám portréty, ale nezvyčajné, portréty - čiary.

Otázka: Čo je to za riadok?
(Učiteľ ukáže na tabuli vlnovku.)
D: Je to vlnovka.
Otázka: Aký charakter by mal mať hrdina, ktorý môže byť zobrazený s takouto líniou?
D: Mal by byť milý, jemný, láskavý, pracovitý, starostlivý
O: Uveďte hrdinov rozprávok s takouto postavou.
D: Popoluška, Snehulienka, Princezná - Labuť, Mashenka, Vasilisa Múdra, Elena Krásna.
Otázka: Správne, prečo?
D: Všetci sú milí, veľkorysí, starostliví, láskaví, nežní.
(Učiteľ zavesí na tabuľu vedľa linky portrét Popolušky).
(Na tabuli je prerušovaná čiara.)
Otázka: Myslíte si, že prerušovaná čiara môže nakresliť láskavý charakter?
D: Nie.
Otázka: Ako vyzerá tento riadok?
D: Vyzerá to ako blesk, tŕne, ihličie.
Otázka: Aké znaky teda môže reprezentovať tento riadok?
D: Sú zlí, krutí, bezcitní, závistliví.
Otázka: Uveďte ich.
D: Kashchei the Immortal, Had Gorynych, Baba Yaga, Miracle Yudo.
(Spolu s líniovou postavou - Had Gorynych)
Otázka: Dobre, ako sa volá tento hrdina?
D: Volá sa Ivan Tsarevič.
Otázka: Akú čiaru to môžem nakresliť?
D: Môžete nakresliť rovnú čiaru.
Otázka: Prečo? Aký je jeho charakter?
D: Je milý, silný, odvážny, statočný, statočný, mocný, múdry.
Otázka: Uveďte hrdinov, ktorí majú túto postavu.
D: Ivan je sedliacky syn, Ivan je cárevič, knieža Gvidon, cár Saltán, Elizeus.
(Na doske je postava Ivana Tsareviča a priamka.)
(Učiteľ zavesí Pinocchia a čiaru zobrazujúcu oblúk.)
Otázka: Prečo som umiestnil tento riadok vedľa tohto hrdinu? Aké je jeho meno?
D: Volá sa Emelya.
Otázka: Aká je jeho osobnosť?
D: Veselý, šibalský, vtipný.
Otázka: Prečo taká čiara? Ako ona vyzerá?
D: Vyzerá to ako úsmev.
O: Aké postavy s takýmto charakterom poznáte?
D: Emelya, Pinocchio, Peter Pan, Carlson.
V: Výborne! S postavami máš pravdu. A teraz sa vy sami zmeníte na rozprávkové postavy.

8.
Zaznie hudba, deti vstanú, vyjdú spoza stoličiek, postavia kruh.
Psychogymnastika.
B: „Aká maškaráda
A sprievod zvierat a vtákov
Nič nepochopíš
Kde je veverička, kde je ježko.
Pripravte sa a sledujte
Úžasné zviera zmrazenie na mieste.
Prišli nás navštíviť rozprávky
Kto je kto - určiť.
Pinocchio a Kashchei
Aj Malvína, aj zloduch.
Pripravte sa a sledujte
Postava z rozprávky zamrzne na mieste.
(Deti idú na svoje stoličky.)

9 .
P: A teraz si zložíme vlastnú rozprávku.
"Poďme sa hrať s kockou,
Poďme napísať príbeh."
(Na stojane je plán rozprávok.)
O: Prvým krokom je hodiť kockou, spočítať, koľko vypadlo, hľadať schému, toto je začiatok rozprávky. Robíme ponuku. Opäť hodíme kockou - zvážime, zostavíme druhú vetu podľa schémy, ktorá vypadla. Len päť krokov.
Naša rozprávka by mala byť zaujímavá, úplná, mal by sa v nej stať zázrak, mágia. Musí obsahovať rozprávkových hrdinov a dobro, aby porazil zlo.
(Deti skladajú rozprávku podľa vypadnutých vzorov, učiteľka vedie, kladie otázky.)
(Približná verzia príbehu: pozri prílohu 1.)

10.
V: Výborne! Teraz je čas, aby sme sa vrátili.
Radi ste navštevovali rozprávky?
D: Áno.
O: Čo sa ti páčilo? Na čo najradšej spomínate?
(Odpovedajú deti.)
Otázka: „Veriť v rozprávku je šťastie,
A pre tých, ktorí veria
Rozprávka určite otvorí všetky dvere.
Učiteľ rozdáva medaily – suveníry.

Prihláška č.1.
Žili tam kráľ a kráľovná. Bývali vo veľkom paláci. Nemali deti. Žili nudným životom a jedného pekného rána sa ocitli na pustom ostrove. Bolo tam veľmi krásne. Rástli nezvyčajné stromy a spievali nádherné vtáky. Na ostrove stretli milého astrológa, ktorý im povedal o planétach a ukázal ich cez svoj ďalekohľad. Astrológ si kráľa a kráľovnú veľmi obľúbil a daroval im čarovné jablko. Poďakovali sa astrológovi a s týmto jablkom sa vydali na cestu späť. Ukázala im nielen cestu domov, ale po návrate pokračovala v robení zázrakov. A vzišlo z toho toto: v krátkom čase sa im narodil syn a začali žiť, žiť a robiť dobro.

Názov: Zhrnutie hodiny v prípravnej skupine s prvkami TRIZ „Návšteva rozprávky“

Pozícia: učiteľ 1. kvalifikačnej kategórie
Miesto výkonu práce: MŠ MDOU č.112
Miesto: Jaroslavľ, Ruská federácia

Synopsa výchovno-vzdelávacej činnosti v oblasti „Rozvoj reči“ v prípravnej skupine do školy

"Čítame rozprávky - vieme veľa"

Účel: Formovať predstavy detí o ruských ľudových rozprávkach, obohatiť zásoby literárnych dojmov.

Úlohy:

Vzdelávacie:

1. Formovať osobné vnímanie rozprávok;

2. Upevniť si schopnosť určovať názov rozprávok podľa výpovedí postáv rozprávok.

3. Upevniť schopnosť skladať slová z navrhnutého súboru písmen.

Vývojové úlohy:

1. Rozvíjať sluchové, zrakové vnímanie;

2. Rozvíjať detskú reč.

Vzdelávacie:

1. Pestovať dobré meno,;

2. Pestovať emocionálnu citlivosť, túžbu pomôcť hrdinovi rozprávky).

Prípravné práce:

1. Čítanie ruských ľudových rozprávok;

2. Rozhovory o činoch postáv,

3. Didaktické hry "Hádaj, aká rozprávka." "Určite, koho magický predmet."

4 Učenie sa role Alyonushky (dialóg).

Priebeh kurzu.

Vychovávateľ: Chlapci, dnes máme hostí. Vitajte, aby sa slová neopakovali.(Dobrý deň, dobré popoludnie, rád ťa vidím, vitaj, rád ťa spoznávam (je počuť plač dievčaťa).

Učiteľ: Kto tam plače? Dievča, ako sa voláš?

Alyonushka. : Alyonushka.

Učiteľ: Prečo plačeš?

Alyonushka: Otec a matka ma opustili, aby sa starali o môjho brata. Nepočúval som ich, išiel som na prechádzku so svojimi priateľkami a začal som hrať. Prileteli husi-labute a odniesli môjho brata na krídlach. Ach, zle mi bude od otca a matky.

Vychovávateľ: Nebuď smutný, Alyonushka, pozri, koľko máš pomocníkov. Chlapci, zachránime Alyonushku?

Deti: Áno.

Vychovávateľ:

Dostať sa do rozprávky

Slová, ktoré treba povedať:

Zatvor oči,

Skús každý

1,2,3 - otoč sa, ocitni sa v rozprávke.

Tu sme v teréne. Chlapci, pozrite sa, čo je toto?

Deti: sporák.

Vychovávateľ: Dobrý deň, matka-sporák.

Sporák. Ahojte dobrí ľudia.

Vychovávateľ: Sporák, môžeš mi povedať, kam lietali labutie husi?

Sporák. Poviem, urobte najprv svoju úlohu: otvorte okenicu a pozrite sa dovnútra.

pedagóg: Chlapci, našiel som disk, čo znamená, že úloha je na ňom zašifrovaná. Chlapci, z ilustrácie by ste mali zistiť, z ktorej rozprávky je hrdina (deti hádajú z obrázkov).

Kuchár: Zvládli sme prácu. Poviem vám, labutie husi prileteli na jabloň.

Vychovávateľ: A ako sa dostaneme k jabloni?

Sporák: Mám čarovnú guľu, ukáže ti cestu.

Ďakujem vám všetkým,

Vychovávateľ:

Išli sme na lesnú čistinku,

Zdvihneme nohy vyššie.

Cez kríky a humna,

Cez konáre a pne.

Išli sme opatrne

Nezakopla, nespadla.

Priateľský, zábava bežala.

A vôbec neboli unavení.

Prišli na lúku

Našli sme zázračnú jabloň.

Učiteľ: Dobrý deň, jabloň! Môžete mi povedať, kde sú husi, labute, kde lietali?

Jabloň: DOBRÝ DEŇ. Poviem ti to, ak oberieš moje čarovné jablká a splníš úlohy.

Pedagóg (číta) Hádaj, ktorému znaku slová patria:

1. Choď so mnou do jedného ucha a von do druhého, všetko bude v poriadku ... (Krava).

2. Nepi, brat, staneš sa kozou (Alyonushka).

3. Je ti teplo, dievča, je ti teplo, červená? (Mráz)

4. Zbitý má šťastie (Líška).

5. Na, kukla. jedz, počúvaj môj smútok (Vasilisa Krásna).

Yablonka, výborne, podarilo sa. Labutie husi prileteli do mliečnej rieky (učiteľka gúľa loptu, deti chodia ako had).

Vychovávateľ: Ahoj, mliečna rieka - kissel banky! Povedz mi. kde lietali labutie husi?

River: Poviem, ale aby ste mohli prejsť na druhú stranu, musíte postaviť most, nie jednoduchý, ale z písmen. Vypočujte si hádanku, slovo je odpoveďou na most.

Tajomstvo.

Šíp letel a zasiahol močiar,

A v tomto močiari ju niekto chytil.

Ktovie, rozlúčka so zelenou pokožkou

Stal sa sladkým, krásnym, pôvabným.(Slovná odpoveď: Princezná-žaba).

Rieka. Dokončili úlohu. Prejdite cez most.

opatrovateľka

Teraz prejdime cez rieku

Poďme na druhú stranu.

Prídeme k babičke-Ežke

A Vanya zachránime.

Objaví sa Baba Yaga. Čuchanie.

Baba Yaga: FU, FU, FU. Kto ma trápil? Vonia to detským duchom, ach, koľko vás je. Prečo prišli? Neočakávam hostí.

Vychovávateľ: Ó, Baba Yaga, aká si nahnevaná, aký máš vysoký hlas a nepriateľské slová.

Baba Yaga: Prestaň hovoriť. Prečo neboli zaprášené?

Alyonushka: Prišli sme pre brata Vanyu.

Baba Yaga: Pozri, čo chceš, nedám ti to len tak. Koschei mi poslal krížovku, nemôžem nič uhádnuť. Ak mi pomôžete, moji milí, tak uvidíme.

Spoločné hádanie krížovky (otázky o ruských ľudových nástrojoch)

Baba Yaga: Ale odkiaľ si prišiel taký múdry?

Uhádol celú krížovku

Sú tu veľmi múdri ľudia.

Pozývam všetkých, aby sa postavili do kruhu,

Tancujte s babičkou-Ezhkou!

Tanečná hra "Babička-Ežka"

Alyonushka: Baba Yaga, je čas vrátiť brata Vanyusha. Prosím, vráťte Vanechku.

Baba Yaga: Dobre, vzal si to. Vezmite si Vanyu (urazený).

Pedagóg: Z nejakého dôvodu mi je ľúto Baba Yaga. Možno robí také zlé skutky, pretože ju nikto nemiluje a nemá priateľov, nikto sa o ňu nestará?

Urobme jej radosť

Vyberte kvetinu a dajte jej ju.

Aby jej nebolo smutno

Aby bol jej život zábavnejší.

Deti zbierajú kvety a dávajú postavičke.

(prípravná skupina)

Softvérový obsah.

Učebné úlohy:

1. Upresniť a obohatiť vedomosti detí o ruských ľudových rozprávkach.

2. Naučte sa rozoznávať rozprávku na zadaní.

3. Naučte sa sprostredkovať štruktúru rozprávky pomocou modelovania.

Vývojové úlohy:

1. Spomeňte si, v akom poradí sa hrdinovia objavujú v rozprávkach.

2. Rozvíjať schopnosť konať v zhode.

3. Rozvíjať reč, predstavivosť, fantáziu, myslenie.

Vzdelávacie úlohy:

1. Vzbudiť záujem o čítanie, lásku k ústnemu ľudovému umeniu.

Wellness úlohy:

1. Odstránenie vizuálneho napätia (vykonáva sa gymnastika pre oči) a na zmiernenie svalového a nervového napätia (fyzické minúty).

Metódy:

Hra, verbálne-logická, čiastočne vyhľadávacia, problematická, TRIZ-technológia, IKT, samostatná.

Recepcie:

Prezeranie kvízu, umelecké slovo (príslovia, hádanky, básničky), vysvetľovanie, povzbudzovanie, prstová gymnastika, gymnastika pre oči, pohybové minúty, stavanie mnemotechnickej dráhy, samostatné činnosti detí.

Práca so slovnou zásobou:

Čarovné, úžasné, vtipné, poučné, vtipné, chytré, zaujímavé, milé, tajomné, nezvyčajné, radostné, múdre.

Samostatná práca:

Pomôžte deťom, ktoré si nevedia rady, pri skladaní obrázkov podľa zápletky rozprávky. Počas lekcie aktivujte Maxim W.

Materiál:

Hračky na hádanky, hra „Zložte rozprávku“ (vystrihnuté obrázky), hra „Turnip“ a „Teremok“ (schémy kariet), disk s ruskými ľudovými rozprávkami, kostým rozprávača pre učiteľa.

Vybavenie:

Zvukový záznam s melódiami, stojan s knihami ruských rozprávok, notebook, disk s rozprávkou „Ako Kolobok hľadal priateľov“, disk s kvízom o ruských rozprávkach, stoly, stoličky.

Priebeh lekcie:Znie hlasná hudba.

Vychovávateľ. Ahojte deti. Volám sa Skaz Rasskazovna. Som veľmi rád, že ste ma prišli navštíviť. Radi čítate rozprávky?

deti.Áno. Milujeme. Ako veľmi.

Vychovávateľ. A ako sa dá povedať o rozprávke, aká je?

deti. Magické, úžasné, vtipné, poučné, vtipné, chytré, zaujímavé, milé, tajomné, nezvyčajné, radostné, múdre atď.

Vychovávateľ. Všetko, čo je vytvorené mysľou

Všetko, po čom duša túži

Ako jantár na dne mora

Knihy sú starostlivo uschované.

Pamätajte na príslovia o knihe.

deti.Dom bez knihy je deň bez slnka.

Kto veľa číta, veľa vie.

Kniha učí žiť, knihu si treba vážiť.

Kniha je malé okienko, cez ktoré môžete vidieť celý svet.

Kniha je pre myseľ tým, čím je teplý dážď pre sadenice.

Kniha je malá, ale dá zabrať.

Kniha pomôže v práci a pomôže v ťažkostiach.

Vychovávateľ.Kniha od nepamäti vychováva človeka.

Dobrá kniha žiari jasnejšie ako hviezda.

Prstová gymnastika "Obľúbené rozprávky"

(Deti striedavo ohýbajú prsty. Tlieskajú rukami na poslednom riadku.)

Nazvime to rozprávkami

Rukavice, Teremok,

Medovník - ryšavá strana.

Je tu Snehulienka - krása,

Tri medvede, Vlk - Líška.

Nezabudnime na Sivku-Burka,

Náš prorocký kaurka.

Poznáme rozprávku o ohnivom vtákovi,

Nezabúdame na repku

Poznáme vlka a kozy.

Všetci sú s týmito príbehmi spokojní.

Vychovávateľ. Prečo sa im hovorí ľudové?

deti: Pretože ich zložil ruský ľud.

Vychovávateľ. Správny. Pozývam vás na cestu za ruskými ľudovými rozprávkami.

Poďme priatelia

V zázračnej rozprávke – ty a ja

V divadle bábok a zvierat,

Pre dievčatá a chlapcov!

Je tu magická obrazovka,

Nie sú tu žiadne rozprávky!

(Kvíz na počítači „Ruské ľudové rozprávky“)

Gymnastika pre oči.

Otvoríme oči - raz,

A zatvárame oči - dve.

Jeden dva tri štyri,

Otváranie očí širšie

A teraz sa opäť zavreli

Naše oči si oddýchli.

Vychovávateľ. Stojte spolu v kruhu

Musíme hrať rozprávky!

Minúta telesnej výchovy "Rozprávky"

Myš bežala rýchlo (bežať na mieste)

Myš zavrtela chvostom (simulácia pohybu)

Ups, spadlo mi vajíčko zohnúť sa, "zdvihnúť semenník")

Pozri, je to rozbité (ukážte „semenník“ na natiahnutých rukách)

Tu sme to zasadili (ohnúť)

A vylial na ňu vodu (simulácia pohybu)

Repka rástla dobre a silne (rozpažte ruky do strán)

Teraz to stiahneme (simulácia pohybu)

A z repy uvaríme kašu (imitácia jedla)

A z repíka budeme zdraví a silní (ukázať silu)

Sme slávna rodina kôz

Milujeme skákať a jazdiť (skákanie na mieste)

Milujeme behať a hrať sa

Milujeme vystrkovať rohy (stanú sa pármi a ukazujú „rohy“ s ukazovákmi oboch rúk)

Vychovávateľ. Okolo nás a tu a tam

Rozprávky žijú ďalej.

Na čistinke sú záhady

Hádaj bez potuchy

Zavolaj mi opováž sa

Tí báječní priatelia!

(uhádne hádanky, ja deti nájdu odpoveď medzi hračkami a ukážu ju)

1. Červené dievča je smutné,

Nemá rada jar.

Na slnku je jej ťažko

Chúďatko roní slzy.

Snehulienka

2. Žena na metle jazdí na nebi i na zemi,

Strašidelná, zlá, kto to je?

Baba Yaga

3. U sestry Alyonushky

Vzali malého brata vtáka.

Lietajú vysoko

ďaleko vyzerajú

labutie husi

4. Šíp letel a zasiahol močiar,

A v tomto močiari ju niekto chytil.

Ktovie, rozlúčka so zelenou pokožkou.

Stali ste sa roztomilým, krásnym, pôvabným?

Princezná Žaba

5. Zasadila svojho starého otca na pole

Celé leto rástlo.

Ťahala ju celá rodina

Bolo to veľmi veľké.

repa

6. Zmiešané s kyslou smotanou

Pečené v ruskej rúre.

Stretli zvieratá v lese

A rýchlo ich opustil.

Kolobok

7. Bolo raz sedem chlapov

Biele malé kozy.

Preniknutý klamstvom sivou do domu.

Našla ho koza

Dokázala ho prekabátiť.

A zachránila všetky svoje deti.

kozy

Vychovávateľ. Všetky hádanky boli uhádnuté a všetci hrdinovia boli pomenovaní.

Koschey bol včera na návšteve

Čo si to urobil, len - Ach!

Všetky obrázky sa pomiešali

Poplietol všetky moje rozprávky

Hádanky, ktoré musíte zbierať

Pomenujte ruskú rozprávku!

(Deti z hádaniek zbierajú obrázok rozprávky a pomenujú ho.

Rozprávky: Husi-labute, Máša a medveď, Ivan Tsarevich a sivý vlk, Marya Morevna,

Svetlo-mesiac, Snehulienka. Učiteľ v tomto čase číta verš:

Je ťažké dať dokopy rozprávku

Ale nemusíme sa báť.

Priateľský, odvážny a šikovný

Pustili sme sa do práce s vami!

Vychovávateľ. Výborne! Podarilo sa to dať dokopy!

Koshcheiove triky sú prekonané!

A teraz sa rozídete

Dostaňte sa do dvoch tímov.

Spomeňme si na rozprávky

Budeme hrať rozprávky.

Pozrite sa na rozprávku "Turnip"

A pomôžte hrdinom.

Potrebujú dostať repku,

Kto je za kým, kde by mal stáť?

Toto je rozprávka "Teremok"

Nie je nízky, ani vysoký.

A čaká na všetkých svojich nájomníkov,

Kto sem pre koho príde?

(Deti pomocou kariet s diagramom zostavia postupnosť postáv z rozprávok „Teremok“ a „Turnip“)

Podarilo sa rýchlo vyrovnať

A ticho sedeli na stoličkách.

Vychovávateľ. Pre šikovné ruky

Za inteligenciu a vynaliezavosť

Chcem sa poďakovať!

Tým, ktorí pracovali

Tým, ktorí sa snažili

Ukážem všetkým svoj dar.

(Deti sledujú rozprávku s prvkami TRIZ „Ako Kolobok hľadal priateľov“ na počítači)

Veriť v rozprávku je šťastie.

A ten, kto verí

Rozprávka je nutnosťou

Otvorí všetky dvere.

(Deti sa rozlúčia a idú do skupiny).

Shepeleva Tatyana Viktorovna

vychovávateľka

MAU DO "Sorokinského centrum pre rozvoj dieťaťa - Materská škola č. 1"

Cieľ: vytvárať podmienky na upevňovanie vedomostí detí o rozprávkach a ich hrdinoch.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Prehlbovať, rozširovať a upevňovať vedomosti detí o rozprávkach.

Zdokonaliť schopnosť rozoznať rozprávku od ilustrácií.

Zlepšite svoje znalosti o hodinkách.

Opravte názvy rozprávok; zručnosti detí pri tvorbe viet; schopnosť orientovať sa v lietadle; schopnosť zostaviť syncwine; schopnosť rozlíšiť prvý zvuk v slove;

vyvíja sa:

Rozvíjať rečovú a kognitívnu činnosť detí, logické myslenie prostredníctvom hádania hádaniek, predstavivosť, vizuálnu pamäť, pozorovanie, schopnosť porovnávať, zovšeobecňovať, vyvodzovať závery a závery, schopnosť vykonávať rôzne herné úlohy.

Vzdelávacie:

Pestovať benevolentný postoj k hrdinom rozprávok, túžbu pomôcť im, schopnosť spolupracovať.

Integrácia: "Kognitívny rozvoj", "Sociálny a komunikačný rozvoj", "Fyzický rozvoj", "Vývoj reči", "Umelecký a estetický rozvoj".

Vybavenie: knihy, kniha bez strán, prezentácia, projektor, tabuľa, čarovné zrkadlo, lopta, truhlica, delené rozprávkové obrázky, obálky, flanelograf pre každého, figúrky pre každé dieťa, 5 kusov, hodiny pre každé dieťa kameň so vzorom syncwine, knižka rozprávok, vymaľovanie podľa rozprávok.

W: Ahojte chlapci! Chlapci, ako sa momentálne cítite? (dobre). A tiež mám dobrú náladu. Pozri, v ruke mám zrkadlo, je čarovné. Budeme si to odovzdávať navzájom a vkladať do toho našu dobrú náladu. (deti si podávajú zrkadlo z ruky do ruky).

Chlapci, preniesli ste svoju dobrú náladu do zrkadla a usmieva sa na vás a teraz sa usmievate na seba a teraz si fúkneme na ruky a podelíme sa o naše úsmevy a dobrú náladu s hosťami.

V-l: Chalani, dnes nám do škôlky prišiel balík. Pozrime sa, čo v ňom je.

Deti: Kniha.

V-l: Chlapci, pozrite, ale kniha je prázdna. Kde sú rozprávky?

Otázka: Chlapci, čo robiť? Ako byť?

Musíme nájsť všetky strany z rozprávok, aby sme si ich mohli prečítať. Chlapci, ste pripravení prejsť testom a vrátiť stránky rozprávok do knihy?

V-l: Aby sme pomohli knihe, musíme sa dostať do Krajiny rozprávok. Čo myslíte, ako sa môžeme dostať do Krajiny rozprávok?

Deti: Na koberci - v lietadle, v rozprávkovom vlaku, v teplovzdušnom balóne atď.

V-l: A navrhujem ti prejsť cez čarovné zrkadlo a potom sa ocitneme v krajine rozprávok. Ale len milé, zdvorilé a dobre vychované deti sa môžu dostať do čarovnej krajiny. Predtým, ako prejdeme cez zrkadlo, musíme zavolať "čarovné slová". (deti volajú "čarovné slová" (ďakujem, prosím, zbohom, ahoj) a prejsť zrkadlom a zo zrkadla prijať emblém jablka, zaznie hudba).

V-l: Tak sme skončili v rozprávkovej krajine. A kde je ďalej? Kto nám ukáže cestu?

Detské predpoklady

V-l: V mnohých ruských ľudových rozprávkach je jeden magický predmet, ktorý ukazuje cestu hrdinom. Pamätáte si, čo sú to za veci?

Deti: Toto je čarovná guľa.

V-l: Áno, chlapci, dnes nám pomôže magická guľa. Tento ples nám ukáže cestu do krajiny rozprávok. Musíme len povedať čarovné slová: "Glomerulus, pomôž nám, priveď nás do krajiny rozprávok!" (lopta sa prevalila na hruď).

Otvorme truhlicu, pozrime sa chlapi, a tu je prvá úloha

Hra: "Hádaj a meno"

Učiteľ urobí hádanku a deti pomenujú rozprávku.

Vychovávateľ:

Keby sa Petya - jednoduchosť nepozrela von oknom,

Líška by ho neodniesla do tmavých lesov.

("Mačka, líška a kohút") (snímka 5)

V blízkosti lesa, na okraji,

Traja z nich žijú v chatrči.

Sú tam tri stoličky a tri hrnčeky,

Tri postele, tri vankúše.

Hádaj bez potuchy

Kto sú hrdinovia tejto rozprávky? (Tri medvede) (snímka 6)

Uzdravuje malé deti

Lieči vtáky a zvieratá

Pohľad cez okuliare

Milý lekár. (Aibolit) (snímka 7)

Veľa striebra a zlata

Skryl sa v hrudi.

Žije v tmavom paláci

A kradne iným ľuďom nevesty.

(Koschei nesmrteľný) (snímka 8)

Matka učila deti

neotvárajte dvere cudzím ľuďom,

kozliatka neposlúchli a padli vlkovi do tlamy.

("Vlk a sedem kozliatok") (snímka 9)

Výborne, zvládli sme prvú úlohu a tu je prvá červená strana našej knihy.

A teraz musíme dokončiť ďalšiu úlohu.

2. Tu je obálka s narezanými ilustráciami k rozprávkam. A Baba Yaga sa tu podarilo navštíviť! Pozrite, všetky obrázky sú vystrihnuté! Nie je možné pochopiť, aké rozprávky sú na obrázkoch. Ako zistiť, aký druh rozprávky - neviem! Môžeme vám pomôcť?

Deti: Pomoc.

(Deti zbierajú obrázky a hovoria názov rozprávky)

Vl: Výborne! Ďalšia oranžová stránka našej knihy!

Chlapci, tu je ďalšia úloha na splnenie.

3. Tu je čarovné jablko a na ňom sú napísané "Vtipné hádanky":

1. Koľko nosov majú tri mačky? (3)

2. Koľko uší majú dve myši? (štyri)

3. Koľko brušiek má päť hrochov? (päť)

4. Koľko zadných nôh majú dva králiky? (štyri)

V-l: Akí ste dobrí chlapi! Aj túto úlohu sme splnili.

A tu je nájdená ďalšia žltá stránka.

Chlapci, aby sme otvorili ďalšiu stránku, musíme prejsť nasledujúcim testom.

Na čistinke musíme usporiadať domy a hrdinov z rozprávky.

Deti na flanelografe plnia úlohy.

V pravom hornom rohu umiestnite Zayushkinovu chatrč.

V ľavom dolnom rohu - chata líšky.

V strede je kohút.

Vpravo dole je líška.

V ľavom hornom rohu - zajac.

O: Čo je to za rozprávku?

Deti: "chata Zayushkina"

(skontrolujte priradenia na snímke)

V-l: A tu je ďalšia zelená stránka! Než budete pokračovať vo svojej ceste, navrhujem, aby ste sa trochu pohrali!

Dynamická pauza „Rozprávky“

Myš bežala rýchlo (bežať na mieste)

Myš zavrtela chvostom (simulácia pohybu)

Ups, spadlo mi vajíčko. (zohnúť sa, "zdvihnúť semenník")

Pozri, je to rozbité (ukážte „semenník“ na natiahnutých rukách)

Čo je to za rozprávku? Snímka 17 (1)

Tu sme to zasadili (ohnúť)

A vylial na ňu vodu (simulácia pohybu)

Repka rástla dobre a silne (rozpažte ruky do strán)

Teraz to stiahneme (simulácia pohybu)

A z repy uvaríme kašu (imitácia jedla)

A z repíka budeme zdraví a silní (ukázať silu)

A čo je to za rozprávku? Snímka 17 (2)

Sme pekná rodinka kôz

Milujeme skákať a jazdiť (skákanie na mieste)

Milujeme behať a hrať sa

Milujeme vystrkovať rohy (stanú sa pármi a ukazujú „rohy“ s ukazovákmi oboch rúk)

Ako sa volá táto rozprávka? Snímka 17 (3)

V-l: Výborne chalani, dobre poznáte rozprávky a ich hrdinov. Lopta zmluvy nás vpred.

5. Lopta sa dokotúľala na rozprávkový kameň. Na kameni, niektoré schémy. Čo je toto? Ako si myslíte, že? (Toto je schéma syncwine)Čo je cinquain?

Deti: Cinquain je nemotorná báseň s 5 riadkami, zložená podľa určitých pravidiel.

1 riadok. hrdina.

2 riadok. Slovné znaky.

3 riadok. Akčné slová.

4 riadok. Hrdinský návrh.

5 riadok. Váš postoj k hrdinovi.

V-l: Podľa schémy vytvorte syncwine o svojom rozprávkovom hrdinovi.

Deti tvoria syncwine.

V-l: Akí ste dobrí chlapi!

A tu je nájdená ďalšia modrá stránka.

6. Lopta nás priviedla k ďalšej úlohe.

Popoluške sa stali problémy, Baba Jaga pokazila hodiny na hlavnej veži a Popoluška sa nestihne vrátiť domov.

Môžeme pomôcť? Aby sme mohli opraviť hodiny, musíme si pamätať, koľko hodín a čo urobila Popoluška. Čítam Popoluškin denný režim, a keď budete počuť čas, ukážte ho na hodinách.

Popoluška sa zobudila o šiestej.

Večeru som varila o deviatej.

A o 10-tej som začal upratovať.

Na poludnie som prala oblečenie.

O 14:00 som šila outfity pre moje sestry.

O siedmej odpílila na ples.

Víla prišla na pomoc o 8. hodine.

O polnoci sa všetko kúzlo končí.

Vl: Výborne!

Tu je ďalšia modrá stránka!

7. Chlapci, máme tu posledný test.

Vytvorte slovo z prvých zvukov. Pomenujte obrázok a povedzte, ktorý zvuk je prvý. (Deti vymyslia slovo "ĎAKUJEM" dať slovo na tabuľu). Aké slovo vyšlo? Kniha vám ďakuje za vaše úsilie!

A tu je posledná strana - fialová!

Všetky strany našej knihy sú viacfarebné. Vymenujte ich všetky. Červená, oranžová, ...., fialová. Čo vám tieto farby pripomínajú? Farby dúhy. Výborne, teraz premeňme našu knihu na skutočnú knihu rozprávok. Pomôže nám naša magická truhlica. Na to musíme povedať čarovné slová "Snoup, cvak, mrnč!"- vyslovte tieto magické slová 3-krát

Vychovávateľ: Pozrime sa do hrude! Pozrite sa, akú knihu sa nám podarilo nazbierať! Každý večer ju budeme čítať s vami! Všetci ste skvelí! Vidím, že milujete rozprávky a vážite si ich!

Veriť v rozprávku je šťastie. A tým, ktorí veria, rozprávka určite otvorí všetky dvere. A dá niečo zaujímavé. (Deti dostanú ako darček z maľovanky). Baba Yaga vám poslala darček za odvahu, za usilovnosť, za lásku k rozprávkam. Navrhujem nechať náš ples v rozprávke. A vraciame sa s darčekmi do škôlky.

(Prechádzame zrkadlom k hudbe)

Reflexia.

Myslíte si, že sme pomohli Knihe?

Bolo ťažké pomôcť knihe?

Chlapci, čo bolo najzaujímavejšie?

Ktorý test bol najjednoduchší?

Ktorá skúška sa vám zdala najťažšia?

A prečo si myslíte, že sme zvládli všetky úlohy?

Deti: - Pretože sme veľmi priateľskí, vieme riešiť náročné úlohy, pomáhame si. Pracovali sme v tíme.

(rozdaj omaľovánky) Navrhujem, aby ste si omaľovánky vyfarbili sami a doma rozprávali mame a otcovi rozprávku o tomto hrdinovi.

Bibliografia:

1.L. M. Shipitsyna "ABC komunikácie". - Petrohrad, DETSKÁ TLAČ, 2002

2.T. A. Shorygina "Rozhovory o dobrom a zlom správaní". - M., obchodné centrum "guľa",

4.O. L. Knyazeva "Oboznámenie detí s pôvodom ruskej ľudovej kultúry". - Petrohrad, DETSKÁ TLAČ, 2000

5. L. V. Voroshnina « Abstrakty triedy o rozvoji detskej reči “.

6.O. F. Gorbatenko „Komplexné triedy v sekcii "Sociálny svet". -Volgograd, "učiteľ", 2007.

7.B. N. Volchková, N. V. Štěpánová "Kognitívny vývoj". - Voronež, "učiteľ", 2006.

8. Ushakova O. S., Gavrish P. V. „Predstavujeme literatúru predškolákom“. - M.: Sféra, 2005

11. Internetový zdroj: http://dramateshka.ru/

Pozývame učiteľov predškolského vzdelávania v regióne Tyumen, YaNAO a Khanty-Mansi Autonomous Okrug-Yugra, aby zverejnili svoj metodický materiál:
- Pedagogické skúsenosti, autorské programy, učebné pomôcky, prezentácie na vyučovanie, elektronické hry;
- Osobne vypracované poznámky a scenáre vzdelávacích aktivít, projektov, majstrovských kurzov (vrátane videa), foriem práce s rodinami a učiteľmi.

Prečo je výhodné publikovať u nás?

Otvorená lekcia na tému „Návšteva rozprávky“

Cieľ: rozvoj emocionálnej sféry dieťaťa a vytváranie pozitívnych vzťahov v skupine rovesníkov.

Úlohy:

Návody:

vyvíja sa:

  • Rozvoj psychologických vlastností: pozornosť, myslenie, predstavivosť, svojvôľa správania, jemné motorické zručnosti, koordinácia ruka-oko, reč.
  • Rozvíjať osobnostno-sémantickú sféru detí (postoj k realite, prežívanie, vzájomná pomoc a interakcia).
  • Rozvíjať túžbu detí zapojiť sa do spoločných herných aktivít, zručnosti komunity učiteľa a detí.
  • Rozvíjať súdržnosť skupiny, koordináciu pohybov, zručnosti pozitívneho sociálneho správania.
  • Rozvíjať motivačnú sféru detí.

Vzdelávacie:

  • Vštepiť deťom benevolentný vzťah k postavičkám, vyvolať k nim sympatie a túžbu pomáhať.
  • Naučte deti vyjadrovať svoj postoj k iným ľuďom rôznymi spôsobmi.
  • Posilniť zmysel pre jednotu, schopnosť konať v zhode.

Integrácia vzdelávacích oblastí: Telesný rozvoj, Kognitívno - výskumná, vývojová, Umelecký a estetický rozvoj, sociálny a komunikačný.

Vybavenie: košík s jablkami; gramofón; mapa-diagram, guľa, klbko nití, lietajúci koberec, nášivky (na lietajúci koberec), jabloň, kartónové jablko s hádankami, papier Whatman, domček (teremok), truhlica, ceruzky, papier A4, rozdelené obrázky.

Priebeh kurzu.

1. Psychologická hra "Ahoj slnko"

Ahoj! som rada, že ťa vidím. Začnime našu akciu pozdravom a zahrajme si hru „Ahoj slniečko“. Budeme sa láskavo volať „slnko“ a pozdraviť tých, ktorí stoja pri ňom, keď mu podávame loptu. (pozdravte sa). Tu sme sa pozdravili, zaželali si veľa zdravia. Pozdravte slnko, hostia. Všetci boli spokojní.

Chlapci, navrhujem, aby ste si sadli do kruhu. A začíname naše udalosť pomocou „gule nálady“. Pomocou nej vám povieme, akú máme dnes náladu. Prečo máš takú náladu?

(Deti hádžu loptu do kruhu - získa sa vzor).Deti, pozrite sa, aký úžasný vzor sme dostali, a dovoľte nám mať rovnakú úžasnú náladu aj dnes.

Chlapi, počúvajte takéto výrazy a povedzte, kde sa s takýmito výrazmi môžete stretnúť: Kedysi dávno; V nejakom kráľovstve, v nejakom štáte; Pred dlhým časom; A bol som tam, zlatko, pil pivo.

Je to tak, chlapi, tieto výrazy sa nachádzajú v rozprávkach.

Chlapci, dnes si pripomenieme rozprávky, ktoré sú vám známe.

Chalani, mám ešte záludné rozprávky, mená postáv sú napísané nesprávne, pomôžete mi len vy. (Čítanie v knihe)

  1. .V tejto rozprávke žijú brat Kozlenochek a sestra Gulyonushka. (Alyonushka)
  2. Aké sú mená nepriateľov lona Ivana Tsareviča? Had Ravninych a Koschei nebojácny? (Had Gorynych a Koschey nesmrteľný).
  3. Poznáte túto rozprávku? Nazýva sa to "princezná Turecko" (princezná žaba)
  4. Dôrazne vám odporúčam vypočuť si rozprávku "Sivka Budka" "Sivka Burka"
  5. A je tu ďalšia rozprávka "Prúžkovaná sliepka". (sliepka Ryaba)
  6. A toto je moja obľúbená rozprávka "Chlapec s vačkou", nie? (Tom Palec).
  7. V krajine rozprávok je dievča, volajú ju Vasilisa Hlúpa! (múdry)

Ach, samozrejme, volá sa Vasilisa Múdra, ako by som mohla zabudnúť, ale išla som ju navštíviť a vzala som si so sebou knihu „Obľúbené rozprávky“. Vasilise Múdre sa tieto rozprávky tak páčili. Ale zdvihli sa prudké vetry a odniesli knihu rozprávok do ďalekého kráľovstva. A očarili vietor Koschey s Baba Yaga. Vasilisa mi dala mapu, ktorá nám pomôže nájsť cestu do Ďalekej diaľky a požiadala vás, aby ste mi pomohli. Môžeš pomôcť? (odpovede detí). Vyberme si hlavného, ​​ktorý bude mať na starosti mapu. (vyberte)

Je čas, aby sme sa vydali na cestu. A lietajúci koberec nám v tom pomôže! (vytiahne koberec).

Och, chlapci, ako na ňom môžeme lietať, veď je plný dier, A kto nám tieto diery spravil, čo si o tom myslíte? (odpovede detí)

Dobre, je to myš? (A z akej rozprávky je myš? Teremok, repka, sliepka Ryaba)

Čo keby sme spolu opravili náš lietajúci koberec? Ako vyzerajú diery v koberci? (odpovede detí)

Presne tak, vyzerajú ako geometrické tvary, tu mám záplaty vo forme geometrických tvarov, zatvorme všetky otvory.

Výborne chlapci, lietajúci koberec je opäť ako nový. Teraz na ňom môžeme ísť do Rozprávky.(všetci vstaneme na koberci a napodobňujeme let)

A tu sme v rozprávke. Otvorme mapu a uvidíme, čo budeme robiť ďalej, kam ísť?(Na mape je jabloň)

Vychovávateľ: -Ach, chlapci, pozrite sa, čo nám ukazuje táto mapa.

deti: (pozri sa na mapu a povedz) Jabloň.

Vychovávateľ: - Takže naša cesta je s tebou k jabloni.

(choď k jabloni)

Vychovávateľ: - Chlapci, ak sme v Ďalekom ďalekom kráľovstve, tak mi prosím povedzte, v ktorej rozprávke jabloň pomohla dievčatku a jej bratovi ukryť sa pred tými, čo ich dobiehali.

Deti: Husi-labute.

Vychovávateľ: - Správne. Opýtajme sa jablone na cestu. Len nezabudnite na podmienku, že sa musíte správať veľmi ticho, aby nás Koschey a Baba Yaga nepočuli.

deti: - Jabloň - mama, ukáž nám cestu, kde máme hľadať našu knihu.

Jabloň: -Najprv uhádni hádanky na mojich jablkách, potom sa zorientuješ.

Vychovávateľ: Ste pripravení riešiť hádanky?

Deti: Áno

Vychovávateľ: (zbiera jablká a číta hádanky).

A teraz sa pozrime, ako poznáte hrdinov z rozprávok.

Takmer som sa stala ženou krtka

A fúzatý chrobák!

Letel som s lastovičkou

Vysoko pod oblakmi.

(palec)

Nad mojou jednoduchou otázkou

Strávite veľa energie:

Kto je ten chlapec s dlhým nosom

Vyrobil si to z polena?

(Papa Carlo)

Vnučka odišla k babičke

Priniesla koláče.

Sivý vlk ju nasledoval,

Oklamaný a prehltnutý.

(Červená Karkulka)

Po neznámych cestách

Jej dom je na kuracích stehnách.

Okolo stojí temný les

Svetlo v okne svieti.

(Baba Yaga)

Útulok myši-Norushka,

Zelená žaba

A ďalšie živočíšne spoločnosti.

Povedz mi meno v zbore. (Teremok.)

Na poslednej jabloni je napísané: - Choď doľava a nájdi v lese cestu.

Vychovávateľ: Chlapci ďalej doľava. Povedz mi, prosím, ktorým smerom ideme?

Deti: ( zobraziť vľavo)

Fizminutka "Hnutie"

Kopeme top top,
My tlieskame-tlieskame!
Za chvíľu sme oči,
My ramená chik-chik!
Raz-dva, raz-dva
Je čas, aby sme išli!
Jeden - tu, dva - tam,
Otočte sa.
Jeden - sadol si, dva - vstal
Všetci zdvihli ruky hore.

Prepustený, šokovaný!

Vychovávateľ: Ideme potichu, netlačíme. Pamätajte, že si musíme navzájom pomáhať. Chlapi, o takom lese nám rozprávala jabloň. (Učiteľkin mobil hral).Áno, toto je Máša z rozprávky Husi a labute. (Mashenka nás žiada, aby sme jej pomohli nájsť cestu cez les k chate Baba Yaga, aby rýchlejšie zachránila svojho brata)

Na doske visia 2 papiere na kreslenie s nakreslenými labyrintmi

Učiteľka spolu s deťmi hľadá cestu. A keď to nájdu, učiteľka položí deťom otázku: „Chlapci, našli sme pre Mashenku cestu cez les. Tak ako jej pošleme pohľadnicu??

Deti: Express vaše návrhy.

Vychovávateľ: Chlapi, žijeme v 21. storočí. Každý má počítače a mobilné telefóny. A telefón má veľa funkcií a dokonca aj fotoaparát. Tak poďme odfotiť cestu pre Mášu a pošlime jej to.(učiteľ odfotí a pošle)

Vychovávateľ: -Mašenka, pomohli sme, je čas ísť svojou cestou. Poďme sa pozrieť na našu mapu.

Chlapci, pozrite sa na mapu, ktorá nám ukazuje dom. Takže naša cesta vedie k domu.(prísť do domu)

Dom, aký krásny, vymaľovaný. Povedzte mi chlapci, v ktorej rozprávke jeden hrdina rozbil dom a vystrašil všetkých nájomníkov ???

Deti: Teremok.

Vychovávateľ: Výborne! správne. Poznámka je na dome. Poďme si to prečítať.(číta poznámku)

- Dobrí chlapci a červené dievčatá! Sme hrdinami rozprávky Teremok sa naučil jedno tajomstvo Koshchei. Bojíme sa ho, tak sme sa schovali. A my vás informujeme. Videli sme, ako Koschey a Baba Yaga rozrezali fotografiu a neustále opakovali: „Teraz svoju knihu nikdy nenájdu. Keď odišli, našli sme všetky kúsky, no nepodarilo sa nám ich pozbierať. Možno sa ti to podarí. Prajeme veľa šťastia. Obyvatelia Teremoku.

Vychovávateľ: Chlapci, musíme sa pokúsiť pozbierať kúsky obrazu, pravdepodobne sú tam veľmi dôležité informácie o tom, kde sa ukryla naša kniha Koschey a Baba Yaga. Len my musíme byť veľmi ticho, pretože sme sa už veľmi priblížili k miestu, kde je kniha ukrytá. Takže Koschey a Baba Yaga sú niekde blízko.

deti: (Zhromažďujú rozdelené obrázky, ktoré zobrazujú Koscheyho s truhlou. Na truhle visí zámok)

Vychovávateľ: Pravdepodobne Koschei a Baba Yaga ukryli knihu v truhlici. Na hrudi visí zámok, ale aký veľký. Na otvorenie tohto zámku musí každý vytiahnuť jeden kľúč, potom sa zámok otvorí.

deti: (Deti sedia pri stoloch a ťahajú kľúče, keď si všetci potiahnu, ozve sa zvuk, akoby sa otvoril zámok)

Vychovávateľ: Chlapci, počúvali, ako sa otvoril hrad, ale niekam veľmi blízko, pozrime sa. (nájsť hruď)

- Výborne! Našiel som knihu „Obľúbené rozprávky“. Prečo si myslíte, že Koschey a Baba Yaga ukradli Knihu rozprávok? správni chlapi, lebo v rozprávkach je veľa dobra a mágie. Dnes sme s vami skúsili a vrátili „Knihu rozprávok“, na to sme museli prekonať náročnú cestu, vyriešiť hádanky a prejsť všetkými testami. Vyhrali sme, pretože sme priateľskí chlapci, však?

Vychovávateľ: - Je čas vrátiť sa do škôlky k svojim kamarátom a hračkám. K tomu sa postavíme na lietajúci koberec, zavrieme oči a spoločne vyslovíme čarovné slová: „Raz, dva, tri – vráť sa do škôlky! ".

Tak sme sa ocitli v kolektíve materskej školy!

Deti: - Hurá!

Vychovávateľ: - Čo bolo pre teba ťažké, Vanya? Akú úlohu rada robila Máša? Vlad? Čo bola pre Timura najľahšia úloha... Oleg?

Chlapi, pozor na košík, obsahuje červené a zelené jablká. Znamenajú, akú máte náladu dnes po našom výlete. Červené jablká sú veselá, radostná, dobrá nálada. Zelená - smútok, nuda, to znamená, že ste dnes nemali záujem. Navrhujem vziať si jablko, ktoré vyhovuje vašej nálade.

Vychovávateľ: - Výborne chlapci. Pozrite sa, koľko červených jabĺk máte v rukách, takže dnes sme mali skvelý výlet.(a ak sú zelené, môžete ich pozvať, aby si vzali červené jablko a nálada sa zdvihne).Ďakujem za vzrušujúcu cestu.. Dovidenia!




Podobné články