Synopsa vokálnej hodiny (pokyny pre učiteľa). Otvorená hodina spevokolu Otvorená hodina vokálnej skupiny škôl abstrakt

06.07.2019

Zhrnutie vokálnych lekcií v strednej vokálnej skupine

Téma lekcie: Návšteva čarodejnice hudby

MBOU DOD "HRTSDT" p.Palatka

"Hudobný kolotoč"

Ciele lekcie:

Rozvíjať zvukovo-výškový sluch, zmysel pre rytmus.

Získajte správny zvuk. Aktivovať okrajové uzavretie hlasiviek v momente zvukového útoku, čo je základom správnej tvorby zvuku.

Povzbudzujte deti k expresívnemu emocionálnemu, citlivému prednesu piesní.

Vyučovacie metódy: Rozhovor, príbeh, porovnávanie, herná metóda, metóda predbiehania a vracania sa do minulosti, technika Strelnikovových dychových cvičení.

Forma: zdravotne nezávadná činnosť

Vybavenie:

Antológia hudobného materiálu, pesničkový materiál, texty "Slnečné zajačiky", "Strašiak", CD s nahrávkami fonogramov piesní (mínus hlas), artikulačná gymnastika "Dobrodružstvá jazyka".

Plán lekcie:

1. Organizačný moment

· Pozdravujem

· Pozitívny prístup k hlasovým lekciám.

· Skontrolujte pripravenosť na hodinu.

2. Vývoj témy.

· Témy správ, stanovenie cieľov.

Artikulačná gymnastika "Dobrodružstvá jazyka"

· Spievanie.

· Spievajúce kánony.

4. Pozastavenie videa

5. Práca na skladbách: "Sunny Bunnies", "Scarecrow".

6. Výsledok hodiny.

Domáca úloha.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Ahojte chalani!

Som rád, že ťa vidím na vokálnej hodine.

Kontrola pripravenosti na lekciu.

Psychologická nálada.

Teraz musíte spievať piesne, počúvať hudbu, robiť hlasové cvičenia. Na tento účel vykonáme špeciálne nastavenie. Pohodlne sa usaďte, zatvorte oči. Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Teraz vyslovím frázy a vy ich zborovo zopakujete, potichu, pokojne.

· Sme pripravení pracovať vo vokálnej triede.

Máme dobrú náladu.

Budeme sa snažiť robiť hlasové cvičenia a spievať piesne.

Otvorte oči, znova sa zhlboka nadýchnite. Vydýchnite a pripravte sa na prácu v triede.

2. Práca na téme.

1. Témy správ, stanovenie cieľov.

Pamätajte si a povedzte chlapcom, čo ste robili na poslednej lekcii vokálu. ( vykonávali hlasové cvičenia. Naučili sme sa pieseň „Live Music“, pracovali sme na časti druhého hlasu v piesni „Sunny Bunnies“).

Dnes budeme pokračovať v práci na prvej a druhej časti v pesničkách.

Respiračná gymnastika Strelnikova.

Viete, že pred začatím hodiny musíte urobiť dychové cvičenia. Na čo slúžia dychové cvičenia? (Počas spevu má veľký význam vaše dýchanie. Ak sa pred spevom nenadýchnete, zvuk nebude znieť tak, ako by mal).

Teraz budeme vykonávať dychové cvičenia. Dbajte na to, aby sa vám počas inhalácie nedvíhali ramená.

Dnes budeme vykonávať dychové cvičenia podľa Strelnikovej metódy.

Pri vykonávaní cvičení je potrebné dodržiavať určité pravidlá:

a) Nádych – „hlasný“, krátky. Aktívne (stačí si hlučne čuchať nosom na celú kanceláriu, akoby ste cítili pach spáleniny).

b) Výdych – absolútne pasívny, odchádza cez nos. Je zakázané myslieť na výdych. Ak pomyslíte na výdych, zablúdite! Výdych je odchádzajúci nádych.

Vzduch by mal po každom nádychu nosom odísť sám cez ústa. Nádych je mimoriadne aktívny, výdych absolútne pasívny.

c) v Strelnikovovej dychovej gymnastike sa krátke hlučné nádychy nosom vykonávajú iba súčasne s pohybmi.

Deti vykonávajú cvičenia spolu s učiteľom "Pogonchiki", "Pump", "Cat", "Rolls".

Artikulačná gymnastika "Dobrodružstvá jazyka" príloha č. 1.doc

· Spievanie.

Pokračujme s hlasovou rozcvičkou. Prečo potrebujete hlasovú rozcvičku? Alebo možno nie je potrebné spievať na každej hodine? (Na každej hodine je potrebné spievať, keďže hlasivky silnejú a rastú. Osvojujeme si zručnosť správneho vyslovovania slova v pesničke. Hlas, ako každý hudobný nástroj, si vyžaduje správne ladenie.

Celkom správne. Jazykolamy oslobodzujú rečový aparát a vokálne cvičenia rozvíjajú hlasový aparát.

Chcete, aby vaša pieseň znela dobre? (Odpovede deti)

Potom sa musíte pokúsiť urobiť cvičenia, aby ste vytvorili jasnú dikciu.

Povedzte mi, chlapci, čo je dikcia? (Diktát je jasná, jasná, čitateľná výslovnosť (vyspievanie) všetkých zvukov textu alebo vokálneho diela. Závisí od aktivity pier a jazyka, správneho dýchania a artikulácie vôbec).

Deti spievajú jazykolamy „Tri straky štebotajú“, „Tridsaťtri Jegorka“, „Metly-pomeliki“ prihláška č. 2.doc

A teraz spievame cvičenie „Naša vlasť“. Cvičenie spievajte výrazne. Zaoblete svaly úst pri spievaní samohlások (a), (o). Každé slovo vyslovujte jasne a zreteľne. Nezabúdajte na správne dýchanie.

Vykonávanie cvičenia „Naša vlasť“.

Deti predvádzajú cvičenie v speve A. Sveshnikov.

· Práca na kánonoch "Brother Jacob" a "Quail".

Zbor tvoria rôzne hlasy, partie. Každá strana má svoju úlohu. Všetci v zbore sa navzájom počúvajú. Navzájom sa dopĺňajú a obohacujú. Hlasy spevákov sú rôzne, no nevyčnievajú. Potvrdzujú nie seba, ale celok. Keď je všetko prepojené. Ak je všetko načas a na mieste, potom sa rodí harmónia a krása. Keď je medzi zvukmi zhoda, dopĺňajú sa a tak sa rodí harmónia.

čo je kánon? (Ide o hudobné cvičenie, v ktorom rovnakú melódiu hrajú 2 alebo viac skupín. Nastupuje len jedna skupina pred druhou).

Deti sú rozdelené do dvoch skupín a vykonávajú kánony „Brat Jacob“, „Prepelica“. V procese opakovania deti menia skupiny a vstupujú neskôr alebo skôr.

4. Pozastavenie videa

Chlapci, pozývam vás, aby ste si pozreli video fragment z vystúpenia našej absolventky štúdia Pogorelovej Poliny na medzinárodnej súťaži v Moskve „Hviezdna hodina“, kde získala dôstojné hodnotenie a stala sa laureátkou 2. stupňa. Venujte prosím pozornosť artikulácii a javiskovému pohybu.

Prezeranie videoklipu.

5. Práca na piesňach "Scarecrow", "Sun Bunnies".

Predstavenie piesne "Sunny Bunnies" Príloha č. 3.doc (text A. Bochkovskaya a hudba A. Yermolov).

Práca na 1. a 2. časti v refréne piesne.

Techniky spevu:

"a cappella"

spieval a zbor

Výborne, chlapci, a našu lekciu zakončíme vystúpením piesne „Scarecrow“. Pokúste sa v piesni preniesť veselú náladu. Sledujte súdržnosť zvuku súboru, súčasný vstup všetkých hlasov.

Predstavenie piesne „Strašiak“ od A. Petryasheva príloha č. 4.doc

Technické úlohy: dosiahnuť čistotu intonácie, jasnú dikciu, včasný začiatok a koniec hudobných fráz.

Emocionálno-umelecké úlohy : dosiahnuť jasný, vznešený, zduchovnený stav počas výkonu, cítiť radosť a uspokojenie z výkonu hudby.

6. Výsledok hodiny.

Hodnotenie každého účinkujúceho, analýza úspechov a neúspechov.

Domáca úloha:

Opakujte texty a ich rytmický vzor; stáť pred zrkadlom, hľadať potrebné gestá, mimiku pre piesne; pracovať na dikcii pomocou jazykolamov.

Použité knihy:

Shchetininové dychové cvičenia (manuálne)

Iris Press - M. 2007.

Zdravotný aspekt lekcie „Návšteva čarodejnice hudby“

MBOU DOD "HRTSDT" p.Palatka

Učiteľ doplnkového vzdelávania

Vedúci vokálneho štúdia

"Hudobný kolotoč"

Vzdelávacie inštitúcie dnes stoja pred dôležitou úlohou - vytvárať podmienky na ochranu zdravia študentov, to znamená rozvíjať opatrenia na ochranu zdravia, zavádzať do vzdelávacieho procesu technológie šetriace zdravie. V tomto ohľade sú príležitosti na vokálne hodiny jedinečné, pretože všetky typy tvorivých činností prispievajú k zdraviu študentov.

Technológie šetriace zdravie používané na hodinách hlasu:

vokálna terapia, rytmoterapia, hudobno rytmické cvičenia, rytmické cvičenia, muzikoterapia, Strelnikova dychové cvičenia, folklórna arteterapia, hudobná racionálna psychoterapia, terapia kreativity, rozprávková terapia, terapia úsmevom.

Zabezpečiť realizáciu vzdelávacích programov založených na všestrannom zohľadnení individuálneho zdravia žiakov, vlastností ich veku, psychofyzického, duchovného a mravného stavu a vývinu, zachovania a upevňovania zdravia pri budovaní priebehu vyučovacej hodiny, hlavná pozornosť sa venuje špeciálnemu rozvoju schopnosti prirodzenej, radostnej existencie v procese hudobnej činnosti: odstránenie vnútorných svoriek, dýchanie, motorická emancipácia dieťaťa.

Vo svojej pedagogickej činnosti sa učiteľ opiera o metodiku zameranú na rozšírenie a obohatenie škály skúseností, ktoré majú študenti k dispozícii a formovanie svetonázoru, ktorý im pomáha stať sa šťastnými a zdravými a zahŕňa pohyb, tanec, spev, sledovanie videa z ateliéru. výkon absolventa. V priebehu vyučovacej hodiny sa tak využívajú nielen hudobno-pedagogické vyučovacie metódy, ale aj hudobnoterapeutické, ktoré prispievajú k obnove a upevneniu zdravia žiakov.

Na základe zdravotne nezávadných technológií sa osobitná pozornosť venuje vokálnej a zborovej práci so žiakmi, ktorá napomáha formovaniu, najmä v predškolskom veku, optimistickému a životu potvrdzujúcemu videniu sveta. Zborové a sólové prevedenie piesní nesie začiatok týchto typov tréningu: intonácia, dýchanie, dikcia, obrazno-vizuálne, rytmické. Hlas je akýmsi indikátorom ľudského zdravia. Cvičenie na rehabilitáciu hlasiviek, zlepšenie zdravia prostredníctvom hovorených a spievaných kombinácií zvukov, pomáha zlepšovať artikuláciu a dikciu, rozvíja koordináciu dýchania s rečou.

Muzikoterapia je najzaujímavejší a najsľubnejší smer, ktorý sa v mnohých krajinách používa na liečebné účely. Vedci experimentálne dokázali, že hudba má priaznivý vplyv na telo a psychiku detí.

Náčrt otvorenej hodiny spevu učiteľky doplnkového vzdelávania MBOU DOD CDT Z.A. Egorova.

Téma lekcie: "Rozvoj modálneho sluchu a zmyslu pre metrorytmus"

Účel lekcie: rozvíjať sluch a zmysel pre rytmus

Úlohy:

Výchovno - všestranný rozvoj hudobného sluchu, hudobnej pamäte;

Rozvíjať - rozvíjať hudobné schopnosti detí;

Vzdelávacie - formovať zmysel pre krásu, ale na základe moderného hudobného materiálu.

Typ lekcie: prehľad

Vyučovacie metódy: verbálna metóda, názorná metóda, herná metóda

Organizácia učiteľského pracoviska: piesňový materiál, disk s nahrávkami zvukových záznamov, klavír.

Štruktúra lekcie

1 Organizačný moment

1.1 Vitajte

1.2 Pozitívny prístup k hodine

1.3 Kontrola pripravenosti žiakov na vyučovaciu hodinu

1.4 Komunikácia témy vyučovacej hodiny, stanovenie cieľov

2 Aktualizácia vedomostí žiakov

2.1 Preskúmanie zahrnutého materiálu

3 Rytmická pauza.

4 Práca na skladbách

5 Zhrnutie lekcie

Pokrok v lekcii

1. Čas na organizáciu:

Hudobný pozdrav:

Ahojte chalani

Ahoj učiteľ.

Som rád, že vás vidím na tejto lekcii!

Kontrola pripravenosti na lekciu:

Teraz musíte spievať piesne, počúvať hudbu, a preto vytvoríme špeciálne prostredie. Zatvorte oči, zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Teraz vyslovím frázy a vy ich zborovo zopakujete, potichu, pokojne.

Sme pripravení pracovať v triede.

Máme dobrú náladu.

Skúsime.

Otvorte oči, znova sa zhlboka nadýchnite. VYDÝCHNITE a pripravte sa na prácu v triede.

Témy správ, nastavenie cieľov.

2. Aktualizácia vedomostí študentov:

Zapamätajte si a povedzte nám, čo ste robili na poslednej hodine (spievali kroky, piesne - spevy, riešili rytmické hádanky) Spievali piesne „Dáždniky“, „Eskimáci“.

Dnes budeme pokračovať v práci na čistote intonácie krokových obratov, rytmických hádaniek, spevu piesní na budúce koncerty.

Pripravení, naladení - spievame kroky. Spievajúci krok sa otáča s ich zobrazením ručnými znakmi. TV hra.

Otázky: čo je najdôležitejší krok? - raz.

prečo? - pretože k nej vedú ostatné kroky.

Ako sa volajú hudobníci? - tonikum

Teraz vám kroky poskytnú hádanky. Zatvor oči. Uši pozorne počúvajú. Kto uhádol - zdvihne ruku.

Výborne chlapci, odviedli skvelú prácu.

Pozorne počúvajte melódiu piesne. Budem to hrať 2 krát. Vašou úlohou je určiť náladu tejto melódie a spôsob

Na začiatku hrám – v durovom režime, potom v molovom režime. Deti by mali pomenovať, že sa zmenila nálada, a podľa toho aj spôsob, pomenovať cestu

Teraz pozorne počúvajte melódiu, ktorú pieseň hrám?

Pieseň znie - spev "Nechva".

Kto si pamätá, aké kroky žijú v tejto skladbe.

Kto vie, zdvihne ruku a stane sa pre tentokrát UČITEĽOM a ukáže kroky celej triede.

A teraz, aké spevy hrám.

Znie melódia piesne „Leaf fall“.

Kto uhádol, zdvihne ruku a zaspieva pieseň.

Položené otázky:

Čo spievame teraz? - melódia

Na čo sa melódia delí? - pre frázy

Aké kroky sú skryté v prvej vete? (Kto si pamätá - ten ukazuje).

Aké kroky sú skryté v druhej vete?

Zobrazujeme srdce melódie - nohy.

Čo ukázali naše nohy? Pulz melódie, hudobníci nazývajú srdce melódie - bije

A teraz si ukážme každý zvuk melódie. Tlieskajte rukami a ukážte rytmus piesne. Spájame pohyb lobárneho a rytmického pulzovania

Prišli k nám trvanie - udávajú, ako dlho trvá hudobný zvuk.

Deti volajú trvanie menom. Spievajte piesne o trvaní. Čítajte ich z kariet a hádajte rytmické hádanky

Rozbor novej piesne - spev "Jazdí, jazdí parná lokomotíva."

3. Rytmická pauza.

Pohyb k hudbe. Súbor elementárnych pohybov zobrazujúcich metrickú pulzáciu.

4. Práca na pesničkách

Práca na piesni "Eskimo"

Techniky spevu: „echo“, „a cappella“ – práca na frázach. Tlieskajte do rytmu rukami. Metrickú pulzáciu zobrazujeme nohami

Výborne, chlapci, a lekciu zakončíme vystúpením piesne „Funny Umbrellas“. Pokúste sa v piesni preniesť veselú náladu. Sledujte súdržnosť zvuku súboru.

Technické úlohy pri piesni „Merry Umbrellas“: dosiahnuť čistotu intonácie, jasnú dikciu, včasný začiatok a koniec hudobných fráz.

Emocionálne a umelecké úlohy: snažte sa dosiahnuť jasný, vznešený, duchovný stav počas vystúpenia, pociťujte radosť a uspokojenie z prednesu piesne.

5. Výsledky lekcie:

Hodnotenie každého účinkujúceho, analýza úspechov a neúspechov.


Téma lekcie: "SPIEVAŤ PRÍJEMNE A POHODLNE"

ÚČEL - formovanie schopnosti správne vyslovovať samohlásky a spoluhlásky v slovách, schopnosť správne dýchať pri hraní piesne.

Úlohy - naučiť sa jasne a aktívne vyslovovať a spievať slová v piesni,

Rozvoj kolektívnej tvorivosti,

Výchova estetického vkusu

Vybavenie a hudobný materiál:

klavír

Syntetizátor

Poznámky k piesni "Kindness"

Ilustrácia Kustodievovho obrazu „Obchodník“

Pokrok v lekcii

  1. Organizovanie času.Hudobný pozdrav „Dobré popoludnie“. Určenie účelu lekcie.
  2. Aktualizácia základných vedomostí. Rozhovor o hlasovom aparáte. Čo sa podieľa na vzhľade hlasu? Čo sú to hlasivky? Čo sa s nimi deje pri spievaní? Ako by ste sa mali starať o svoj „hudobný nástroj“? Ako by sa malo dýchať a sedieť, aby sa spievalo príjemne a pohodlne?

Učiteľ číta báseň "Je príjemné a pohodlné spievať."

3. Poprava gymnastika pre správnu výslovnosť samohlások a spoluhlások zvuky (a.o.u.i; m, n, p, t, k, l, r). Deti spolu s učiteľkou vydávajú zvuky, pričom pomáhajú pohyby rúk.

Výkon cvičenia na aktiváciu výrazov tváre(pery, jazyk, líca):

- "Kačací nos"

- "Prasiatko"

- "Osem"

- "Kruh"

- "Futbal"

- "úsmev"

Deti pomocou výrazov tváre zobrazujú úlohy učiteľa, pričom ruky nie sú zapojené.

Výkon cvičenie "dinosaurus"pre výškovú intonáciu.Deti spolu s učiteľkou kreslia rukami a hlasom dinosaura, pričom menia výšku hlasu.

  1. Práca s dychom.

- "Kvetina". Žiaci si predstavia kvet v rukách a pokojne nosom vdychujú jeho vôňu, pričom učiteľ dbá na to, aby sa ramená detí nedvíhali hore, ale zostali na mieste. Vydýchnite ústami.

- "Podšálka s čajom." Deti pokojne vdychujú nosom a opatrne vydychujú „na tanieriku s horúcim čajom“. Učiteľ zároveň sleduje dlhý výdych žiakov.

5. Čo je láskavosť? (hovoriť o láskavosti)

Vokálna a zborová práca na piesni „Kindness“.Opakovanie textu piesne a spievanie melódie so správnou intonáciou.

Predstavenie piesne „Kindness“pod hudobným sprievodom.

6. Zhrnutie lekcie.


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Synopsa otvorenej hodiny spevu „Využitie prvkov výtvarnej pedagogiky v práci s deťmi vo veku základnej školy“.

Na vysokej škole sa uskutočnil regionálny seminár „Využitie výtvarných pedagogických technológií na hodinách hudobnej výchovy s deťmi školského veku“, v rámci ktorého odznela otvorená hodina vokálu „Využitie...

Rozvoj osnov vokálnych lekcií

Mnou vyvinuté vokálne noty pomáhajú sledovať dynamiku vývinu študenta. Abstrakty v troch častiach: dychové cvičenia, práca s hlasom a práca s piesňou....

UMB DO "Dom detskej tvorivosti č. 4"

Adresa: st. Morisa, 82a, Novokuzneck, Kemerovská oblasť

PLÁN-ZHRNUTIE HODÍN VOCAL

Nastavenie spevu. "Magické pravidlá spevu"

Vývojár:

Arysheva Svetlana Ivanovna,

učiteľ ďalšieho vzdelávania,

vokálne a popové štúdio "Orpheus"

Novokuzneck

Orientácia: umelecký.

Téma lekcie: Nastavenie spevu. „Kúzelné pravidlá spevu“.

Cieľ: Formovanie predstáv o koncepte „speváckej inštalácie“ a praktická aplikácia na hodinách vokálu.

Úlohy:

    Oboznámiť žiakov s pojmom „spevácka inštalácia“.

    Oboznámte sa s pravidlami speváckej inštalácie.

    Rozvíjať detské hudobné vnímanie, hlasový aparát, sluch:

    Rozvíjať pamäť, pozornosť, myslenie, vytrvalosť.

    Zvýšiť záujem o vokálne umenie.

Formulár správania: skúšobná relácia.

Výbava triedy:

    klavír;

    Hudobné vybavenie;

    Vizuálne pomôcky;

    Zbierka poznámok;

    Zvukové záznamy.

Spôsob organizácie aktivít študentov: skupina.

Pokrok v lekcii

    Organizačný moment, úvod do témy:

Hudobný pozdrav.

(Učiteľ spieva: „Ahoj, chlapci!“, Deti spievajú: „Ahoj, Svetlana Ivanovna!“)

učiteľ: Dnes urobíme veľmi dôležitú vec – zoznámime sa s „čarovnými pravidlami spevu“, od ktorých sa nedá upustiť. Ak ich budete dodržiavať, určite sa naučte, ako krásne spievať. Najprv vám však poviem o nastavení spevu. Chlapci, čo si myslíte, že to je?

deti: to je rovný chrbát, narovnané ramená, dobrá nálada atď.

učiteľ: Správny.

    Hlavná časť

Spevácka inštalácia- to je správna poloha tela (trupu) pri speve. Aby hlas znel slobodne a ľahko, nič by mu nemalo prekážať: ramená by mali byť znížené, chrbát by mal byť rovný, nie je potrebné naťahovať krk a zdvihnúť bradu vysoko (inak sa okamžite stanete ako kohút, ktorý chce všetkých prekričať). Držanie tela a dokonca aj pohoda závisia od toho, ako držíte „telo“. Dobré držanie tela je nevyhnutné za každých okolností a najmä pri speve.

Správny spevácky postoj sú „magické pravidlá spevu“ a týchto pravidiel je veľa. Spočítajme, koľko ich je. Zavolám im a vy počítate (učiteľ ukazuje názornú pomôcku, ktorá ukazuje správnu polohu pri spievaní v stoji a v sede).

1. Hlavným pravidlom je, že pri speve nemôžete sedieť ani stáť uvoľnene: musíte si zachovať pocit vnútornej a vonkajšej chytrosti.

2. Hlavu držte rovno, voľne, bez spúšťania sa nadol alebo nakláňania dozadu, nenaťahujte krk.

3. Postavte sa pevne na obe nohy, a ak sedíte, zľahka sa dotknite stoličky a tiež sa opierajte o nohy.

4. Pri spievaní v sede by mali ruky voľne ležať na kolenách.

5. Nemôžete sedieť s prekríženými nohami, pretože táto poloha vytvára v tele zbytočné napätie.

7. Otvorte ústa široko, vertikálne.

8. Spodná čeľusť by mala byť voľná, pery sú pohyblivé, elastické.

Koľko pravidiel sa počítalo?

deti: 8 pravidiel

učiteľ: Výborne, vystihol si to správne. Teraz vieme, že existuje 8 magických pravidiel, ale mám ešte jednu otázku. Prečo sa tieto pravidlá nazývajú mágia?

deti: Pretože ak budete dodržiavať tieto pravidlá, váš hlas bude znieť krásne a ľahko.

učiteľ: Správny. A teraz poďme spievať známy chorál o sove, dodržiavajúc tieto pravidlá. Sedíme rovno, ruky si položíme na kolená, vyrovnáme chrbát.

Soví spev:

Na strome sedela sova

A spievala svoju pieseň U-U-U,

Aké zvláštne slová

Je to húkajúca sova!

Chlapci, dnes sme spievali novým spôsobom, pričom sme dodržiavali magické pravidlá. Myslíte si, že nám pomohli? Začali sme slobodne a krásne spievať?

deti:Áno!

učiteľ: Veľmi dobre. Teraz si zopakujme pieseň, ktorú sme sa naučili v minulej lekcii.

Vokálna a zborová práca na piesni „Far from Mom“, učenie sa druhého verša.

3. Zhrnutie vyučovacej hodiny. Reflexia

učiteľ: Chlapci, zhrňme si našu lekciu. Čo nové sme sa dnes naučili?

deti: Zoznámili sme sa s magickými pravidlami spevu.

učiteľ: Koľko z týchto pravidiel? Povedz mi ich?

Dnes ste odviedli skvelú prácu. Poďme sa rozlúčiť. Zbohom! (v hudobnej podobe).

(Učiteľ spieva: „Dovidenia!“, deti spievajú: „Dovidenia!“).

Použité internetové zdroje:

http://vocalmuzshcola.ru-resources:

Použité knihy:

M. A. Mikhailova Rozvoj hudobných schopností u detí. Obľúbená príručka pre rodičov a pedagógov. Akadémia rozvoja, 1997 .

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

"Gymnázium č. 2"

Tverská oblasť Ostashkov

Otvorený plán lekcií

vokálna skupina "Impulse"

1-2 trieda

Počiatočná fáza práce na novej skladbe.

učiteľ

dodatočné vzdelanie:

Pylniková

Angelica Vladimirovna

2015

Formulár správania: Naučiť sa novú pieseň.

Typ lekcie : Kombinované.

Účel lekcie : Úvod k piesni. Formovanie záujmu študentov o hlasovú tvorivosť.

Úlohy:

Vzdelávacie:

 dosiahnuť čisté unisono ako základ pre rozvoj harmonického sluchu.

Vzdelávacie :

 pokračovanie vo formovaní vokálnych a zborových zručností a schopností;

 rozvoj harmonického sluchu;

 rozvoj hudobnej vnímavosti, to znamená schopnosť počuť a ​​počúvať, schopnosť analyzovať, porovnávať;

 rozširovanie hudobných obzorov študentov prostredníctvom repertoáru;

 rozvoj predstavivosti, myslenia, pamäti.

Vzdelávacie :

 pestovať emocionálnu citlivosť na hudbu, obsah textu,

 pestovať túžbu hrať piesne v nezávislých činnostiach,

 pestovať lásku k hudbe, potrebu komunikovať s umením,

 pestovanie úctivého prístupu k tvorivej činnosti.

Vznik UUD

(univerzálne vzdelávacie aktivity)

Osobných zručností:

Prejav vzdelávacieho a kognitívneho záujmu o plnenie úloh;

- túžba realizovať svoj tvorivý potenciál;

Orientácia na postavenie iných ľudí, odlišné od toho vlastného, ​​rešpektovanie iného uhla pohľadu.

Regulačné zručnosti:

Schopnosť učiť sa a schopnosť organizovať svoje aktivity;

Cieľavedomosť a vytrvalosť pri dosahovaní cieľa;

Schopnosť kontrolovať proces a výsledky svojej činnosti;

Hodnotenie výsledkov partnerstva.

Kognitívne schopnosti:

Schopnosť vedome a dobrovoľne budovať rečovú výpoveď;

Reflexia metód a podmienok pôsobenia, kontrola a hodnotenie procesu a výsledkov činností;

Prenos obsahu a nálady hudobného materiálu pomocou javiskovej expozície, sluchovej kontroly;

Výber dôvodov a kritérií na porovnanie, klasifikácia objektov;

Zovšeobecnenie poznatkov o vypracovanom repertoári.

Komunikačné schopnosti:

Schopnosť vyjadriť svoje myšlienky, zdôvodniť vlastný názor;

Schopnosť vyjednávať, nájsť spoločné riešenie;

Schopnosť argumentovať svoj návrh, presvedčiť a podvoliť sa;

Schopnosť zachovať si k sebe priateľský postoj v situácii konfliktu záujmov;

Vzájomná kontrola a vzájomná pomoc pri vykonávaní úlohy:

- osvojenie si metód a princípov kolektívnej hudobnej, tvorivej a hernej činnosti.

Vyučovacie metódy:

 vizuálne (sluchové a vizuálne);

 verbálne (diskusia o povahe hudby, obrazné prirovnania, slovné hodnotenie výkonu);

 praktické - cvičenia, úlohy;

 výkladová - názorná v kombinácii s reproduktívnou (vokálne ilustrácie v hlase učiteľky a reprodukcia toho, čo deti počuli).

Metodologické techniky :

 tvorivé úlohy a otázky, ktoré stimulujú duševnú aktivitu a vytvárajú pátracie situácie;

 uplatňovanie individuálneho prístupu, sledovanie rozvoja žiakov, skupinový a individuálny prieskum;

 povzbudzovať deti k sebakontrole a sebaúcte v procese spievania;

 variabilita úloh pri opakovaní cvičení a piesňového materiálu;

 reprezentácia „v mysli“ prvého zvuku už na dychu;

 humor, súhlas, povzbudenie k úspechu žiakov s cieľom podnietiť ich záujem o vyučovanie, ako spôsob vyvolávania pozitívnych emócií, ktoré zvyšujú výkon detí.

technológie:

    rozvojové vzdelávanie, interdisciplinárne vzťahy, výtvarná technika, šetrenie zdravia (dychové cvičenia podľa metódy A.N. Strelnikova, hygienicke a vibracne masaze, logopedicke cvicenia (patter jazykolamy), artikulacna gymnastika).

    prvky problémového učenia, simulačno-herné modelovanie odborných činností;

    interpretačné technológie: formovanie speváckej kultúry, formovanie asociatívno-figuratívneho myslenia.

Psychologické stavy v lekcii:

 psychicky príjemná atmosféra. emocionálne uspokojenie;

 osobnostne orientovaná komunikácia s prihliadnutím na úroveň hudobného rozvoja;

 berúc do úvahy individuálne charakteristiky;

 diferencovaný prístup.

Vybavenie : klavír (syntetizátor), počítač, noty, noty cvičení a spevov, slová preberaných piesní, prezentácia.

1. Organizačný moment

Ahojte chalani! som rada, že ťa vidím. Dnes máme hostí, pozdravme ich.(Deti pozdravujú)

Tak čo, ste pripravení ísť?

Dostali sme sa do kruhu.

Objímte suseda sprava (vľavo) ... Otočili sa a usmiali sa na seba.

Aká je nálada?

-Vo!

2. Stanovenie cieľa a cieľov vyučovacej hodiny.

Chlapci, všimli ste si zmeny v našej triede?

Čo je tu zobrazené? (les, dom, slnko, voda...železnica )

čo by to znamenalo? Na čo je cesta? (Jazdiť na ňom .)

Čo na ňom budeme jesť?(Vlakom.)

Prilepte lokomotívu na dosku

Zdá sa mi, že tu niečo chýba ... Karavany!(Lepíme prívesy)

Poznáte nejaké pesničky o železnici, o vagónoch? (Modrý vagón, lokomotíva zahučala a vagóny išli.)

Chcem vám predstaviť jednu veľmi zaujímavú pesničku.

(Najprv si sadnime na stoličky.)

Vašou úlohou je určiť náladu piesne. Ale čo je najdôležitejšie, vymyslite mu názov.

Počúvanie video piesne

Analýza piesne:

Aký je charakter piesne? (Veselý, milý )

O čom je pieseň? (O zázrakoch, o priateľstve )

Ako pomenujeme našu pieseň?(Biele jahňatá, Choo-choo-choo, Lokomotívny hmyz)

prečo?

Porovnajme našu pieseň a obrázok na tabuli. (Aké spoločné? Podobný?)

Páčila sa vám pesnička? (Áno ) Chcete sa to naučiť? (Áno )

Takže, čo budeme dnes robiť? (Naučte sa pieseň)

Ale aby to bolo krásne spievať, čo je na to potrebné?(Musíte robiť veľa. Skandovanie, cvičenia, jazykolamy.)

- Tie. my dnes....

3. Oboznámenie sa s vlastnosťami speváckeho dýchania. Technika výtvarnej pedagogiky.

A ideme na lúku. Ako si predstavuješ lúku?

(Je tu veľa bylín, krásne kvety, žiadne stromy, veľa hmyzu, motýľov, včiel, lietajú čmeliaky, bzučia včely a štebotajú kobylky.)

Na čom budeme jazdiť?(Vlakom.)

Ako jazdí parná lokomotíva? (Choo-choo, tu-tu)

Kto chce byť parnou lokomotívou?

Zapojené vagóny? Choď!

(Choo-choo-choo. Tu-tu!!!)

Prišli sme!

Cvičenia:

1.

Zatvor oči. Predstavte si jasné slnko, zelenú lúku, poľné kvety. Nadýchnite sa vône tejto lúky. Zhlboka sa nadýchnite a teraz pomaly vydýchnite. (Toto cvičenie stimuluje pľúca.

Robíte cvičenie správne?

( Poloha pri speve: Chrbát je rovný, ramená sa nedvíhajú. Pri nádychu nosom sa žalúdok rozťahuje, pri výdychu ústami sa žalúdok zmenšuje. .)

Aby ste sa naučili spievať, musíte pri speve správne dýchať.

(Ukážte, kde to je, overte si to u priateľa) Pracujte vo dvojiciach

"Naše ramená sú nehybné,

Sotva počuteľne dýchame nosom.

Nadýchnite sa – zadržte dych

A zhlboka sa nadýchni."

2. "Dlane"

Dajte ruky hore na slnko. (Dlane smerujú dopredu )

(Najskôr pomaly!)

Krátky hlučný nádych nosom – zatnite dlane v päsť. Okamžite voľne vydýchnite nosom alebo ústami. Uvoľnite päste.

3. « Chyťte komára"

Tu letel komár.

Aký zvuk vydáva komár - "z-z"

Zhlboka, potichu sa nadýchnite, pri výdychu so zvukom z-z pomaly spojíme ruky, aby sme „chytili komára“, ktorý pred vami otravne zvoní z-z (deti si precvičujú zručnosť výdychu).

Ale prišiel vánok a komáre zmizli.

4. Počuj, kto to je? (krava, teľa )

So zatvorenými ústami zvuk "mm" na triáde. Poďme spievať.

5. Prešiel popri cestestroj. Aký je zvuk auta? („tr-r“, vo vysokej tesnosti – „auto ide do kopca“). Poďme spievať.

6. A v diaľke vidno les. Už na kraji lesa počujeme, ako sa šíri po lese"ay" (cvik na široký interval oktávy - od hrudnej rezonancie po hlavovú - spievame vo viacerých tóninách).

7. Niekde spieva svoju pieseňkukučka

("ku-ku" - spievame v niekoľkých tónoch ).

Máte záujem o lúku?

8. A teraz budeme hrať"zrkadlo" ukazovať si navzájom rôzne výrazy tváre (smutný - spodná pera dopreduurazený - horná pera horevtipný - horná pera natiahnutá v úsmeve, odhaľujúca horné zuby, zlo).

9. Spomeňme si pleskať : "Spoza lesa, spoza hôr prichádza dedko Jegor."

A teraz s rôznymi emocionálnymi podtónmi: radosť, smútok, obdiv, prekvapenie atď.

10. Dedko odišiel na koni. Ako kôň cvrliká?"Cvaknutý" jazyk (vysoký - nízky), zobrazujúcikôň.

Páčili sa vám prechádzky na našej hudobnej lúke?...

Potom je čas vrátiť sa k našej piesni! Choď!

(Držia sa prívesov, idú si sadnúť na stoličky)

4. Učenie piesne. ( spôsob návratu)

"Parná lokomotíva Bukashka"

Vráťme sa k našej pesničke. Ako sa to volá?

Vypočujte si slová prvého verša a refrénu.

Učenie piesní. Pracujte na dynamických odtieňoch v skladbe.

Deti, aká by mala byť dikcia v speve? (čitateľné, zrozumiteľné.)

Ako vysloviť slová v speve? (Jasne, jasne.)

Čo určuje jasnú a jasnú výslovnosť? (Z aktívnej práce artikulačných orgánov (pery, jazyk, mäkké podnebie, dolná čeľusť, hltan)

Prevedenie skladby ako celku so soundtrackom.

5. Závery. Reflexia.

Naša lekcia sa skončila. Páčila sa vám aktivita? (Áno )

Dokončite vetu:Dnes som si to obzvlášť užil...

- Ak sa vám všetko v lekcii páčilo, vložte do našich upútavok úsmevný emotikon.

Ak si myslíte, že vám niečo nevyšlo a nie ste so sebou veľmi spokojní – smutný emotikon.

6. Domáce úlohy

Naučte sa texty naspamäť.

Pre dobrú náladu cukrík!



Podobné články