3. ročník štúdia
Cieľ: oboznámiť žiakov so zátiším ako žánrom výtvarného umenia.
Úlohy: vzdelávacie: naučiť základy kompozície a pravidlá konštrukcie zátišia. vyvíja: podporovať estetické vnímanie reality a výtvarnú a figuratívnu reflexiu tejto reality v kresbe rozvíjať zmysel pre proporcie, proporcionalitu, farebnosť. vzdelávacie: pestovať zmysel pre harmonický, celistvý, výtvarný pohľad na krásu obyčajných predmetov (zelenina, ovocie, kvety, sklo, kov), úctu k umeleckému materiálu, presnosť v práci.
Formulár správania: praktická práca.
Formy a metódy použité v lekcii:
- Verbálne (príbeh, vysvetlenie)
- Vizuálne (ilustrácie od umelcov)
- Praktický (vykonanie praktickej úlohy)
Výbava triedy:
Didaktický materiál:
- Reprodukcie obrazov: F. Snyders, J. Chardin, E. Manet, Gauguin, Cezanne, Matisse.
- Ilustrácie zátišia:
- grizal;
- farebný akvarel;
- vzorky plenéru.
- Prirodzená inscenácia.
- Výstava vzdelávacích prác študentov.
Materiálové a technické vybavenie: stojany, papier (kresliaci papier), farby (akvarel, tempera, olej), paleta, štetce, voda, ceruzka, guma, strúhadlo.
Pokrok v lekcii
1. Organizačný moment (5 minút)
Pozdrav, príprava pracoviska, vyrovnanosť, sústredenie pred nástupom do práce. Definovanie a výber expresívneho výhodného hľadiska.
2. Príbeh „Z histórie zátišia“ (5 minút)
Ak sa pozrieme do histórie, uvidíme, že v staroveku egyptskí a grécki umelci radi zobrazovali plody zeme, obetné predmety a domáce potreby. V týchto tradíciách pokračovali Rimania, ktorí na dekoratívne účely maľovali steny víl a hrobiek freskami.
V Holandsku 17. storočia sa preslávili veľkí majstri zátišia - umelci Jan Davidsz de Heem a Willem Kalf, vo Flámsku veľké plátna zobrazujúce hru vytvoril Frans Snyders (ukážka reprodukcií obrazov), vo Francúzsku r. 18. storočie. J. B. Chardin, v 19. storočí E. Manet, Gauguin, Cezanne, Matisse a ďalší umelci sa obrátili k zátišiam.
V Rusku v 19. storočí zátišia namaľoval I.T. Khrutsky (1810-1885) („Zátišie so sviečkou“). Začiatkom 20. storočia v žánri zátišia v Rusku pôsobili K. Korovin, I. Repin, M. Vrubel, Maškov, Kuprin, Končalovskij, Petrov-Vodkin.
3. Hlavná časť (10 minút)
Zátišie je samostatný žáner výtvarného umenia, ako aj pomocný prostriedok „žánrovej maľby“.
Zátišie pochádza z francúzskeho „nature morte - mŕtva príroda“ a vzťahuje sa na obraz predmetov pre domácnosť (ovocie, zelenina, zvieratá, vtáky atď.)
Zátišia sa líšia obsahom, technikou, výberom vecí, zápletkou, kompozíciou, farbou.
V žánri zátišia umelci potvrdzujú poéziu a krásu sveta, každodenné veci, vyzývajú ľudí, aby obdivovali krásu ovocia, zeleniny, kvetov, kovu, skla vo forme najbežnejších predmetov.
Zátišia sa delia na vzdelávacie a tvorivé.
Vzdelávacie zátišie poskytuje príležitosť na štúdium základných princípov realistickej kresby a maľby a tiež rozvíja estetické vnímanie, videnie, motoriku rúk, integritu zraku, a čo je najdôležitejšie, umelecké a tvorivé myslenie.
Zátišie, ako edukačná úloha pre žiakov, je potrebné na osvojenie si princípov lineárno-konštruktívneho obrazu formy a zavádza teóriu perspektívy, ktorá rozvíja priestorovo-figuratívne myslenie.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Vzdelávací proces práce na zátiší je rozdelený na etapy (rozdelenie na etapy je podmienené).
Prvá etapa práce:
- predbežná analýza inscenácie zátišia (celistvosť inscenácie);
- výber miesta na prácu (uhol pohľadu);
- vytváranie náčrtov (2-3 minúty každý).
Druhá etapa práce:- kompozičné umiestnenie obrazu na rovine listu. Je potrebné usporiadať celú skupinu predmetov tak, aby rovina listu bola vyplnená rovnomerne, zobrazené predmety sa neopierali o okraje listu a naopak, nezostalo veľa voľného miesta. Často sa zrakové centrum nezhoduje s kompozičným centrom. Veľkú pozornosť treba venovať osvetleniu (umelé, stropné, bočné alebo prirodzené denné svetlo).
Tretia a štvrtá etapa práce- prenos povahy formy a pomeru predmetov. Odhalením konštruktívneho základu tvaru predmetov je potrebné skontrolovať perspektívu veľkých foriem a najmä základov predmetov.
Šiesta etapa práce podrobné kreslenie tvaru predmetov.
![]() |
![]() |
Pri detailnom kreslení formulára treba pozorne sledovať všetky odtiene a prechody šerosvitu, všetky detaily formulára. Na začiatku identifikácie objemu predmetov v tóne alebo farbe je potrebné určiť najsvetlejšie a najtmavšie miesto v zátiší. Po vytvorení týchto dvoch pólov venujte pozornosť penumbre.
Siedma posledná etapa práce- zovšeobecňovanie a syntéza. Zhrnutie práce na zátiší. V tejto fáze je potrebné starostlivo skontrolovať všeobecný dojem z obrazu prírody z diaľky s prižmúrenými očami a porovnať silu reflexov s prírodou, ktorá by sa mala zlúčiť s tieňmi, to znamená, že by mal existovať tón a farba. jednota obrazu.
![]() |
![]() |
![]() |
3. Sledovanie tréningového filmu (10 minút) Master class od S. Andriyaka zátišie „Žlté ľalie“.
(ako jedna z možností práce na zátiší).
4. Praktická časť (45 minút)
So súhlasom učiteľa žiaci začnú pracovať na zátiší z prírody. Poskytovanie individuálnej pedagogickej pomoci. Pre každého žiaka môže byť prestávka v práci individuálna. To neodvádza pozornosť ostatných detí od vykonávania ich vlastnej úlohy, neprerušuje tvorivý proces.
5. Zhrnutie lekcie (15 minút)
Výstava študentských prác. Mobilizácia detí pre sebaúctu. Tipy a odporúčania učiteľa žiakom. Využitie informácií súvisiacich s praktickou tvorivou činnosťou učiteľa.
Zátišia vytvorené študentmi umeleckého štúdia "Zhivopi"
![]() |
kópia z diela S. Andriyaka |
![]() |
![]() |
![]() |
Metodický rozvoj vyučovacej hodiny
na tému maľba
v prípravnej triede
2. ročník štúdia
na tému „Zátišie. Maľovanie
zátišie z prírody »
Doplnila: Kukushkina E.N.
učiteľ
MOU DOD Detská umelecká škola Nei
Kostromská oblasť
rok 2013
Téma lekcie: „Zátišie. Kreslenie zátišia z prírody.
Cieľ
Vykonajte jednoduché zátišie z prírody
Úlohy :
Rozvíjanie: rozvíjať techniky práce s farbami, postupnosť práce na zátiší.
Vybavenie:
Pre učiteľa - prírodné prostredie (zátišie na bielej plachte), tabuľka "Zátišie (práca krok za krokom)", náčrty z prírody zeleniny a ovocia (práca detí)
3. riadok:
Plán lekcie
- Organizovanie času
- Úvodný rozhovor
- Študent pracuje na zadaní
- Zhrnutie lekcie
Počas tried:
- Organizovanie času
Kontrola pripravenosti žiakov na vyučovaciu hodinu. Pozitívny prístup detí k lekcii.
- Úvodný rozhovor.
Pripomeňte si žánre výtvarného umenia. Ďalej sa uvažuje o jednom zo žánrov umenia - zátišie. (sú zobrazené ilustrácie)
Ak vidíte na obrázku
Zázračná váza na stole
Obsahuje nádhernú kyticu
Snehovo biele chryzantémy;
Je veľa jedál,
A sklenené a jednoduché,
Možno šálka alebo podšálka
S pozláteným okrajom.
A stane sa to aj takto:
Tam je hra nakreslená.
Nakoniec položme
Zrelé broskyne a slivky.
A tiež na obrázku
Nakreslený ako torta.
A tak aj obrázok
Volá sa to zátišie.
Zátišie - (v preklade z francúzštiny - mŕtva príroda) - obraz neživých predmetov. Toto slovo označuje zložitý a rôznorodý žáner výtvarného umenia, ako aj jednotlivé diela, ktoré umelecky reprodukujú domáce potreby, hudobné nástroje, kvety, ovocie, zeleninu, mŕtvu zver a iné neživé predmety. Zátišie vzniklo v súvislosti s rozvojom realizmu v maľbe a s rozširovaním technických a kognitívnych možností umelcov sa v 17. storočí definovalo ako samostatný žáner.
Zátišie plní rôzne funkcie. Napríklad:
Dekoratívne - zachytáva lesk, pôvab a nádheru prírodných foriem, trochu ich preháňa a transformuje, zdobí interiér;
Tematické - sú zobrazené predmety spojené jednou témou (deti - zahŕňa hračky, šport - atribúty športu atď.
Zátišie hovorí o životoch ľudí z rôznych čias; aj kreslením neživých predmetov môžete veľa vyjadriť, veľa povedať o živote ľudí.
Čo môžete povedať pri pohľade na toto zátišie? (ukážka reprodukcie) zátišie
Hádanky:
Šesť kamarátov z porcelánu
Na obruse stála v kruhu,
Hľadaný večer
Doprajte nám čaj. (poháre)
Jasne svieti moja uniforma,
Na stole som veliteľ.
Poznať šálky, čajník;
Som veľký šéf. (Samovar)
Dve sestry: jedna veľká,
Prekáža krupicovej kaši.
No, sestrička
Čaj sa nahlas mieša. (lyžica)
Len mimo kamery
červený sud,
Dotkneš sa ho - hladko,
A zahryznite sa - sladké! (Apple)
zlatá hlava
Veľký, ťažký.
zlatá hlava
Ľahnite si na odpočinok.
Hlava položená
Len krk je tenký. (tekvica)
Zlaté sito čiernych domov je plné. (slnečnica)
V lete v záhrade svieža, zelená,
A v zime v sude sú žlté, slané.
Hádajte, dobre urobené
ako sa voláme? (uhorky)
Gule visia na uzle,
Od horúčavy zmodrel. (slivka)
Zamyslite sa nad ilustráciami, reprodukciami a odpovedzte na otázky:
Čo je to zátišie?
Ktoré potlače zátiší máte najradšej a prečo? Uveďte autorov obrazov.
Aké farby (teplé alebo studené) v nich prevládajú? prečo?
Čo spája všetky predmety jedného zátišia? (Predmet, príslušnosť)
Prečo sa farby na obrázku ovocia líšia svetlosťou: niektoré sú svetlejšie, iné tmavšie?
Ako umelci prenášajú objem zeleniny a ovocia na rovnú plochu obrazov? Prečo sú na všetkých plodoch a predmetoch na jednej strane svetlejšie ťahy a na druhej strane tmavé? Akú úlohu tu zohráva slnečné svetlo? (slnečné svetlo, ktoré osvetľuje predmety, ich robí ľahkými na jednej strane (toto je svetlo), na druhej strane tmavé (tieň). Svetlo a tieň pomáhajú sprostredkovať trojrozmerný obraz predmetov, ich realitu.)
Reflexia
Na upevnenie materiálu navrhujem hru „Zložte zátišie“. Z navrhovaných predmetov pred vami navrhujem urobiť zátišia a dať im mená. (Zúčastňujú sa silné aj slabé deti)
Minút telesnej výchovy
Na poličke bol nečinný kôš (sadni si, obtoč si ruky - znázorni kôš)
Pravdepodobne jej chýbala celé leto (naklonenie hlavy, vľavo a vpravo)
Tu prišla jeseň a lístie zožltlo (vstaň, zobraz vetvy stromov)
Je čas na zber. (natiahnuť, zobraziť zbieranie ovocia zo stromov)
Košík je šťastný (guľaté ruky pred vami, kývnite hlavou)
Bola prekvapená (roztiahol ruky)
Že sa v záhrade urodilo toľko ovocia! (vstaňte na prsty, ukážte rukami veľký kruh)
- Študent pracuje na zadaní
Zátišie z prírody.
Dnes máme zátišie zo zeleniny a ovocia. Táto téma je „lahodná“ a je veľmi príjemné ju kresliť. Každé ovocie a zelenina má základný tvar a farbu, ktorú treba vidieť. Môžu byť rovnaké pre rôzne druhy ovocia a zeleniny, ale farba a detaily sú im vlastné.
Následná sekvenciaprevedenie práce:
- Zapnuté prípravnýjavisko s ceruzkou s veľmi ľahkými čiarami načrtáva obrysy všetkých predmetov. Je vhodné kresliť bez korekcie elastickým pásom, v žiadnom prípade ho nezneužívajte, pretože. textúra papiera zničená gumičkou stmavne a prekryje farbu. Rovnakými tenkými čiarami označujeme hranice svetiel a tieňov všetkých objektov zátišia a prostredia.
- V prvej fáze Začnime pracovať s farbou so všeobecnými farebnými charakteristikami zátišia, na to si pripravíme nízko sýtu zmes - farbu, ktorú nanesieme priehľadnou vrstvou na všetky časti obrazu s výnimkou odleskov.
- V druhej fáze maľby sa modeluje objemová forma všetkých predmetov a prenáša sa ich osvetlenie. Samostatnými ťahmi zvyšujeme sýtosť farieb osvetlených strán. Farba tieňov je jednoliata a je ovplyvnená prostredím. Sú položené priehľadnými, ale tmavšími farbami. Každý ťah stanovený pre obraz tieňov sa musí brať vo vzťahu k farbe povrchov iných predmetov a iných tieňov, ktoré k nemu priliehajú, pokiaľ ide o odtieň, sýtosť a svetlosť.
- V tretej etape práce, pokračujeme v modelovaní objemovej formy a priestoru jemnejšími odtieňmi farieb. Každú škvrnu na papier porovnávame so zátiším, pričom striedavo posúvame zrak najprv k obrazu, potom k prírode. To vám umožní zistiť, či sa prenáša pomer farieb, ktorý je v prírode. Obraz farebných odtieňov vo svetle, penumbre, tieni postupne vedie k jemnej modelácii formy, k obrazu priestoru a osvetlenia.
- V poslednej fáze zovšeobecňujeme všetky farby, ak je to potrebné, niektoré časti zvýrazníme sýtejšou farbou a zhasneme príliš svetlé, ktoré sa vymykajú zo všeobecného farebného gamutu. Výkres je hotový.
IV. Zhrnutie lekcie
Kontrola a analýza dokončených prác. Všimnúť si krásne nájdené kombinácie farieb pri prenose povahy objektov prírodného prostredia.
Analýza bežných chýb.
Upratovanie pracoviska.
Referencie:
- B. M. Nemenský "Výtvarné umenie a umelecké dielo" 1. až 4. ročník Moskva "Osvietenie" 2008
- E. Rozhkova "Výtvarné umenie na základnej škole" Moskva "Osvietenie" 1980
Introspekcia lekcie
v prípravnej triede (2. roč.)
„Zátišie. Kresba zo života zátišia dvoch
položky"
Cieľ a úlohy:
Vzdelávacie: oboznámiť študentov s rôznymi formami zobrazovania sveta vecí v dejinách umenia, rozšíriť vedomosti o žánri zátišia, o črtách zátišia v maľbe, kresbe, sochárstve, naučiť ich zobrazovať rôzne predmety.
Rozvíjanie: rozvíjať techniky práce s farbami.
Výchovné: vychovávať k estetickej vnímavosti.
Vybavenie:
Pre učiteľa - prírodné prostredie (zátišie dvoch predmetov), tabuľka "Zátišie (práca krok za krokom)", náčrty z prírody zeleniny a ovocia (práca pre deti)
Pre žiakov - akvarel, gvaš, papier, štetce, grafické materiály
Vizuálny rozsah:
I. Mashkov „Ovocie na tanieriku“, A. Lentulov „Zátišie“, V. Van Gogh „Slnečnice“, K. Korovin „Zátišie. Kvety a ovocie.
V súlade s programom je táto téma zaradená do časti kresby zo života. Na tému „Zátišie. Kreslenie zo života zátišia zeleniny, ovocia “sú pridelené 2 hodiny.
Hlavným účelom tejto lekcie je poskytnúť študentom vedomosti o zátiší; naučiť zobrazovať predmety v zátiší grafickými aj obrazovými prostriedkami. Hodina pozostáva z organizačného momentu, prezentácie nového teoretického materiálu, upevňovania preberaného materiálu, samostatnej práce detí.
Na hodinu sa pripravila včas, pripravila všetok obrazový materiál, ktorý bude na hodine potrebný. Obsah, tematické zameranie a technológia konania plne zodpovedali úrovni rozvoja triedy.
Čas na štúdium som využil racionálne. Vyučovacia hodina začala organizačnou chvíľou, ktorá sa začala pracovnou náladou žiakov na vyučovaciu hodinu.
Prezentácia nového materiálu - hlavná časť tohto typu lekcie - sa uskutočňuje metódou vysvetľovania, príbehu s prvkami demonštrácie reprodukcií. V tejto fáze hodiny odhalila žiakom pojem „zátišie“, predstavila im typy zátiší. Pre zvýšenie efektivity výchovno-vzdelávacieho procesu a aby deti v tomto veku nestratili záujem o hodinu, som v rozhovore použil hádanky.
Konsolidácia nového materiálu sa uskutočnila formou hry „Zložte zátišie“. Na tejto práci sa podieľali silné deti aj slabšie. V tejto fáze boli veľmi dobre vysledovateľné vedomosti študentov, ktoré boli získané pri prezentácii teoretického materiálu.
Pred samostatnou prácou, aby sa zachovalo zdravie detí, usporiadala telesnú výchovu.
Vo fáze samostatnej práce na hodine som deťom vysvetlil postupnosť práce na zátiší.
V rámci samostatnej práce učiteľ poskytoval žiakom individuálnu pomoc na základe individuálnych schopností. Pre lepšiu postupnosť vykonávania samostatnej práce bola aplikovaná tréningová tabuľka „Postupnosť vykonávania zátišia vo farbe“.
Na konci hodiny usporiadala výstavu prác študentov, kde bola vykonaná analýza práce: čo fungovalo a čo nie? Jasne som videl, ako sa žiaci tému učia. Hodnotenie študentov.
Zvolené formy práce nie sú náhodné, sú pre deti tohto veku vzrušujúce, sú pre ne zaujímavé. Myslím si, že vnímanie cieľa žiakmi prebehlo v plnom rozsahu.
GOU SPO Ruská vysoká škola tradičnej kultúry v Petrohrade
Náčrt lekcie v disciplíne "Maľovanie"
téma: „Zátišie predmetov jednoduchého tvaru, odlišného vo vecnosti. »
Téma lekcie: „Kreslenie zátišia na maľovanie“
Skupina 319 H
učiteľ:
Saprykin V.G.
Téma lekcie: "Kresba zátišia na maľovanie"
Ciele lekcie:
Vzdelávacie:
Naučiť základné princípy lineárnej konštrukcie objektov;
Aplikujte získané vedomosti pri vykonávaní kresby na maľovanie z prírody.
vyvíja sa:
Rozvíjať analytické schopnosti, logické a konštruktívne myslenie;
Podporovať rozvoj tvorivých schopností, estetického postoja.
Rozvoj jemných motorických schopností.
Vzdelávacie:
Naučiť sa vykonávať sebahodnotenie vykonanej práce;
Vedieť nájsť odpovede na položené otázky;
Vštepiť chuť do grafiky.
Ciele lekcie:
Aplikovať znalosti perspektívy pri kreslení;
Určte proporcie a odhaľte plasticitu predmetov v zátiší.
Didaktické učebné pomôcky:
Materiál podľa spôsobu kreslenia.
Materiálna podpora lekcie:
Stojany, stoličky, tablety, papier, ceruzky rôznej jemnosti, guma.
Typ lekcie: praktická lekcia
Štruktúra lekcie:
1. Organizačná chvíľa – 5 minút.
2. Úvodná časť (stanovenie cieľov a zámerov, krátky prehľad o vykonanej práci) - 10 minút.
3. Samostatná práca so žiakmi - 10 minút.
4. Samostatná (praktická) práca žiakov - 15 minút.
5. Záverečná časť (rozbor vykonanej práce, zhrnutie výsledkov hodiny) - 5 minút.
Počas tried:
Fáza lekcie |
Techniky, metódy |
Čo robia študenti |
Čo robí učiteľ |
|
Organizačné 1. Skontrolujte prítomnosť študentov. 2. Skontrolujte pripravenosť žiakov na vyučovaciu hodinu. |
Verbálne Samoorganizácia a samospráva žiakov |
Vitajte učiteľa. O neprítomných referuje vedúci skupiny. Pripravte pracovisko. |
Pozdravuje študentov. Kontroly účastníkov. Priraďte obsluhu. Určuje pripravenosť na lekciu. |
|
Aktualizácia znalostí 1. Nahláste tému hodiny. 2. Komunikujte vzdelávacie ciele a ciele. 3. Stručný prehľad o vykonanej práci. |
Informačné (príbeh, rozhovor) Reprodukcia vedomostí žiakov |
Oboznámte sa s plánom lekcie. Zahrnuté do pracovného rytmu vyučovacej hodiny. Odpovedzte na otázky, vzájomne si dopĺňajte odpovede. |
Oznamuje tému hodiny. Hovorí o cieľoch a zámeroch. Popisuje zmysel tohto diela. Pýtajte sa na preberaný materiál. |
|
Individuálna práca so študentmi |
Praktické a názorné vysvetlenie Komentáre a slovné vysvetlenie |
Odpovedajú na otázky. Sledujte opravu chýb. |
Opravuje chyby, ktorých sa žiak dopustil pri zadávaní úlohy, hovorí o nich. Vysvetľuje, ako sa týmto chybám vyhnúť. |
|
Praktická (samostatná) práca |
Získavanie vedomostí, zručností a schopností. |
Vykonajte kresbu zátišia na maľovanie. Vykonajte sebakontrolu. |
Kontroluje samokontrolu. |
|
Ukotvenie Zhrnutie |
Porovnávacia analýza Vysvetlenie výsledkov |
Ukážka práce. Komentujte výsledok. |
Kontroluje kvalitu dokončenej úlohy. Rozoberá najvýznamnejšie chyby a nedostatky v práci. |
GOU SPO Ruská vysoká škola tradičnej kultúry
Smerovanie
(Plán tréningu)
Akademická disciplína: "Maľba"
Téma (sekcia): "Zátišie z predmetov jednoduchej formy."
Počet hodín na tému: 36 hodín
Poradové číslo vyučovacej hodiny podľa plánu: č.25-28
Prednáša: Saprykin V.G.
1. Plán témy: 2. Rozloženie v hárku. 3. Hľadajte povahu predmetov. 4. Rozhodnutie obrazových vzťahov. 5. Pracujte na detailoch. 6. Dokončenie. |
Didaktické ciele: Uistite sa, že študenti rozumejú Pravidlá a princípy konštrukcie, kompozičné zákony obrazu objektov vo formáte, Maliarske zručnosti. zmysel pre farbu a farbu. |
Prostriedky vzdelávania: Obrazový materiál (knihy, kresby); Materiál o metodike maľby. |
Spôsoby činnosti: 1. Kresba a obrazové riešenie zátišia. 2. Štúdium a analýza obrazového materiálu 3. Sebarealizácia jednoduchého náčrtu zátišia. |
Formy štúdia Triedy 21-24,25-28,29-32,33-36,37-40,41-44,45-48,49-52 - praktická práca Lekcia 53-56 – kombinovaná. |
Materiálový sumarizačný systém Vykonanie malebného rozhodnutia zátišia. |
Literatúra 1. Aksenov K.N. Obrázok. (Na pomoc dizajnérovi). - M., Panoráma, 1990. 2. Kirtser Yu.M., Kresba a maľba: Učebnica - 2. vydanie, prepracované. a ďalšie - M .: Vyssh. škola, 1997. 3. Lee N.G. Obrázok. Základy akademického kreslenia: Učebnica. - M., Eksmo, 2010. |
Typy kontroly 1. Aktuálny 2. Tematické Formy kontroly 1. Jednotlivec 2. Predné Metódy kontroly 2. Praktické 3. Nezávislý |
18.04.2013 akademický rok
Otvorená lekcia maľovania
v 1 "b" triede
učiteľka Ershova I.M.
Téma lekcie : "Konštrukcia zátišia krok za krokom"
"Zátišie s jednoduchým predmetom a zeleninou v studených farbách"
Ciele: upevniť poznatky o žánri výtvarného umenia „zátišie“;
Rozvíjať obraznú predstavivosť, kompozičné myslenie.
Úlohy:
Vzdelávacie: správne zostaviť obrázok v hárku; dať predmety
na rovine, postavte ich s ohľadom na proporcie a perspektívne rezy.
vyvíja sa: rozvoj pozornosti, zrakovej pamäte, oka, citu
proporcie, vnímanie farieb, umelecký vkus.
Vychovávatelia: podporovať lásku k životnému prostrediu,
cieľavedomosť, vytrvalosť, presnosť, schopnosť vidieť
cítiť krásu.
Typ lekcie: kombinované
Vyučovacie metódy:vysvetľujúco-ilustračné, rozmnožovacie
Vybavenie a materiály:
pre učiteľa: domáce potreby (džbány, šálky, misky a pod.), krieda, tabuľa
Cool;
pre študentov: papier A3, grafitové ceruzky rôznej tvrdosti, guma,
Štetce, akvarel, paleta, nádoba na vodu;
Vizuálny rozsah:
práce študentov z prírodného fondu;
reprodukcie umelcov:
K. Korovin „Zátišie. Kvety a ovocie.
W. Van Gogh "Slnečnice"
I. Mashkov "Ovocie na tanieri"
K. Petrov-Vodkin "Zátišie s jablkami"
P. Konchalovský "Tanec a zelenina"
Z. Serebryakova "Kôš s cuketou"
Priebeh lekcie:
1 lekcia
I Organizačná časť.
Kontrola pripravenosti na lekciu 3 min.
II hlavná časť.
Správa k téme. 2 minúty.
otvárací prejav 5 minút.
Učiteľ ponúka hádanku uhádnuť, deti odpovedajú jednohlasne.
Ak vidíte na obrázku
Zázračná váza na stole
Obsahuje nádhernú kyticu
snehobiele chryzantémy
Stojí za veľa jedál
A sklenené a jednoduché
Možno šálka alebo podšálka
S pozláteným okrajom.
A tiež sa to stáva
Tam je hra nakreslená.
Nakoniec položme
Zrelé broskyne a slivky
A tiež na obrázku
Maľované na tortu
A tak sa obrázok volá - zátišie.
Slovo „zátišie“ znamená „mŕtva príroda“, „neživá príroda“. Prišlo k nám z francúzskeho jazyka.
V preklade z holandčiny, nemčiny a angličtiny názov tohto žánru znamená „tichý život“, „zátišie“.
Ako samostatný žáner sa zátišie sformovalo v 17. storočí. v Holandsku.
Umelci, ktorí pracovali v tomto žánri, sa nazývali „Malí Holanďania“. Ich charakteristickým znakom je úžasná vecnosť predmetov v zátišiach, dôkladnosť prenosu detailov.
Zátišie zvyčajne nepotrebuje rovnakú veľkosť plátna ako historický obraz alebo epická krajina. Ide o „skromnejší“ žáner. Zároveň by sme však nemali vnímať zátišie vo výtvarnom umení ako obraz náhodného súboru predmetov. Umelec najčastejšie „nastavuje“ prírodu, čiže na základe skoncipovanej predstavy vedome vyberá vhodné predmety. Okrem toho zámer umelca zahŕňa určité kombinácie tvarov a farieb predmetov, osvetlenia, umiestnenia v priestore. Kompozícia zátišia sa rodí spočiatku v hlave autora, hoci k figuratívno-plastickej myšlienke môže umelca posunúť veľa vecí: životné postrehy, spomienky, prečítaná kniha, poézia, hudba.
Niekedy je ťažšie dať zátišie ako ho namaľovať. Umelec vnáša do usporiadania predmetov svoj vlastný poriadok. Také, keď sa nedá nič odobrať, pridať alebo preskupiť bez narušenia jednoty kompozície.
Učiteľ pripomína pravidlá konštrukcie, kompozičné riešenie, postupné vykonávanie maliarskych techník na kreslenie jednoduchého zátišia z 2-3 ovocia a zeleniny, vyrobené v predchádzajúcej lekcii. Ďalej ponúka zoznámenie sa so zátiším zložitejšej kompozície. V dialógu s deťmi učiteľ diskutuje o umeleckých črtách reprodukcií zátiší známych umelcov umiestnených na tabuli.
Problémové otázky (vedomostný test): 10 minút.
- Aké druhy zátiší poznáte?
- Nájdite charakteristické črty prezentovaných zátiší a komentujte.
- Aké farby (teplé alebo studené) prevládajú v zátišiach a prečo?
- Čo majú spoločné predmety zátišia?
- Ako umelci prenášajú objem zeleniny a ovocia na rovnú plochu obrazov? Prečo sú na všetkých plodoch a predmetoch na jednej strane svetlejšie ťahy a na druhej strane tmavé? (odpovede detí)
- Akú úlohu hrá slnečné svetlo v zátiší?Slnečné svetlo, ktoré osvetľuje predmety, ich robí ľahkými na jednej strane (svetlo), na druhej strane tmavé (tieň). Svetlo a tieň pomáhajú sprostredkovať trojrozmerný obraz predmetov, ich realitu.
- Ktoré potlače zátiší máte najradšej a prečo?
Učiteľ vysvetľuje rôzne kompozičné schémy konštrukcie zátiší. Na upevnenie vedomostí učiteľ požiada deti, aby si prečítali uvedené schémy a odpovedali na nasledujúce otázky:
1 Čo označujú zvislé a vodorovné čiary na obrázku predmetov (axiálne čiary)?
2 Určte, ktoré predmety v zátišiach sú bližšie, ktoré sú ďalej? Vysvetli prečo?
3 Čo je zloženie? (Ide o kombináciu častí náučnej kresby, umeleckého diela pre čo najživšie vyjadrenie ich obsahu. Toto je správne usporiadanie predmetov na list papiera).
Objekty by sa mali navzájom harmonicky kombinovať, dotýkať sa, tvoriť jeden celok, ale navzájom sa neblokovať(primeraný kontrast veľkých a malých, bielych a tmavých, širokých a úzkych, lesklých a matných, sférických a plošných objektov zvyšuje expresivitu, odstraňuje monotónnosť, oživuje atmosféru);
Táto pravidelnosť pri stavbe zátišia sa nazýva jeho zloženie.
Každá kompozícia by mala mať kompozičné centrum. Zvyčajne je takéto kompozičné centrum najväčším objektom zobrazeným na obrázku. Je lepšie umiestniť ho do pozadia a určite ho zvýrazniť farbou.(v celej skupine by mal byť hlavný objekt, ktorý by bol z hľadiska sémantického významu vrchol, tvar, farba hlavný, ústredný.)
Herné cvičenie. 10 minút.
Žiaci sú rozdelení do 2-3 skupín po 3-4 ľuďoch. Vyzývajú ich, aby zostavili kompozíciu navrhovaného zátišia z geometrických tvarov a nalepili ho na list papiera. Učiteľ prikladá hotové kompozície na tabuľu na analýzu práce, odporúčania na odstránenie chýb.
ІІІ Samostatná práca. 13-15 min.
Krátkymi segmentmi-ťahmi študenti načrtnú všeobecné umiestnenie zátišia ceruzkou na liste, pričom zohľadnia predchádzajúce odporúčania, obrysy všetkých predmetov, pozorujú proporcie a usporiadanie predmetov v zátiší, načrtnú hranice. svetiel, tieňov, všetkých objektov a prostredia.
IV Zhrnutie vyučovacej hodiny: 2 min.
Odpovede na otázky:
V akom žánri maľby sme dnes pracovali?
Priebeh lekcie:
2 lekcia
I Organizačná časť.
Kontrola pripravenosti na lekciu 2 minúty.
II hlavná časť.
otvárací prejav 5 minút.
Učiteľ ponúka na prezeranie niekoľko vzdelávacích diel v rôznych technikách výkonu. Venujte zvláštnu pozornosť práci vykonanej v technike akvarelu.
Aké techniky sa používajú pri práci?
Aký je rozdiel medzi kvašom a akvarelom?
ІІІ Samostatná práca. 25 min.
Žiaci objasňujú detaily v kresbe ceruzkou. Prejdite na akvarel. List papiera navlhčite vodou, aby sa farba pri ďalšej práci nekotúľala. V procese práce učiteľ pomáha študentom, ktorí majú ťažkosti v práci.
IV Zhrnutie vyučovacej hodiny: 13 min
Prezeranie kresieb, analýza ich predností.
Vyberte kresby, ktoré vyjadrili najväčšiu podobnosť s prírodou;
Hodnotenie výkresov;
Upratovanie pracoviska.
Téma lekcie: Maľba zátišia.
Účel lekcie: Nakreslite obraz zátišia.
Ciele lekcie:
Vzdelávacie:Systematizovať poznatky o druhoch a žánroch výtvarného umenia (zátišie)
Formovať grafické zručnosti v obraze trojrozmerných predmetov jednoduchej formy a schopnosť určiť odtiene „studených“ a „teplých“ farieb s cieľom rozvíjať umelecký vkus a pozorovanie
vyvíja sa: - Rozvíjať vizuálne zobrazenia a dojmy prírody, zmysel pre proporcie, proporcionalitu (umiestnenie 2-4 predmetov na veľký list)
Vzdelávacie:
Pestovať úctu k prírode;
Kultivujte presnosť.
Plánované výsledky:
Predmet: Vykonajte kompozíciu predmetov na základe vlastného plánu v zátiší.
Kognitívne UUD: hlavolam
Regulačné: Skladať zobraziť
Komunikatívne: Schopnosť expresné úsudky o umeleckých črtách umeleckých diel zobrazujúcich zátišie.
Osobné výsledkySchopnosť umeleckého poznania sveta; zručnosťuplatniť nadobudnuté vedomosti vo vlastnej umeleckej a tvorivej činnosti.
Typ lekcie: Objavovanie nových poznatkov.
Metódy a techniky: rozhovor, príbeh, ilustrácie, praktická práca.
Vybavenie hodiny pre učiteľa: multimediálna tabuľa, projektor, prezentácia,B.M. Nemenský "Výtvarné umenie a umelecké dielo" 1-4 trieda Moskva "Osvietenie" 2008
Etapy lekcií | Didaktická úloha každej etapy vyučovacej hodiny | Obsah javiska | Plánované výsledky fázy lekcie | CER |
|
Činnosť učiteľa | Študentské aktivity |
||||
Organizovanie času | Zapájanie detí do aktivít Motivácia k práci v poetickej forme | Ahojte chalani. Začnime našu lekciu s čiarami E. Ružencevová Svet je zvyknutý vidieť ľudí Biela, žltá, modrá, červená... Nech je všetko okolo nás Úžasné a iné! | |||
Etapa prípravy študentov na aktívne a vedomé vnímanie nového materiálu. | Prejdite k téme lekcie | Dnes pôjdeme do zaujímavej krajiny. Ak chcete zistiť názov tejto krajiny, uhádnite hádanku. Ak vidíte na obrázku Zázračná váza na stole Obsahuje nádhernú kyticu Snehovo biele chryzantémy; Je veľa jedál, A sklenené a jednoduché, Možno šálka alebo podšálka S pozláteným okrajom. A stane sa to aj takto: Tam je hra nakreslená. Nakoniec položme Zrelé broskyne a slivky. A tiež na obrázku Nakreslený ako torta. A tak aj obrázok Bude sa volať... V rozprávkovej krajine, kde žijú čarodejníci a čarodejnice, žilo dievčatko Elsa. Raz, keď sa dievča vyhrievalo na slnku, víly jej povedali o príchode Čarodejníka. Dievča veľmi rád pilo horúci čaj so sladkosťami. A preto sa radšej ponáhľal za starým pánom, ktorý mal veľa lahodných medových sladkostí. V očiach mala toľko potešenia z očakávania sladkého darčeka, ktorý si vloží do úst, vypije horúci čaj z krásnej šálky, že si ani nevšimla, ako sa ocitla v jeho paláci. Starší dal Else úlohu: Ak Elsa odhalítajomstvo zátišia , dostane vytúžené sladkosti. Elsa nevedela, čo má robiť! Nikdy nemaľovala zátišia! Malá víla sa však rozhodla Else pomôcť. A ona povedala: Ak chcete poznať tajomstvo Zátišia, musíte poznať niekoľko pravidiel. | Zátišie | ||
Objavovanie nových poznatkov | Zapojte žiakov do vzdelávacích aktivít Prispieť k formovaniu predstáv o zátiší | Pravidlo 1: Zátišie - (v preklade z francúzštiny - mŕtva príroda) - obraz neživých predmetov. Toto slovo označuje zložitý a rôznorodý žáner výtvarného umenia, ako aj jednotlivé diela, ktoré umelecky reprodukujú domáce potreby, hudobné nástroje, kvety, ovocie, zeleninu, mŕtvu zver a iné neživé predmety. Zátišie plní rôzne funkcie. Napríklad: Dekoratívne, domáce, abstraktné, grafické, malebné, počítačové, objemové. Zátišie hovorí o životoch ľudí z rôznych čias; aj kreslením neživých predmetov môžete veľa vyjadriť, veľa povedať o živote ľudí. Zamyslite sa nad ilustráciami, reprodukciami a odpovedzte na otázky: Čo je to zátišie? Ktoré reprodukcie zátiší máte najradšej a prečo? Uveďte autorov obrazov. Čo spája všetky predmety jedného zátišia? Prečo sa farby na obrázku ovocia líšia svetlosťou: niektoré sú svetlejšie, iné tmavšie? Ako umelci prenášajú objem zeleniny a ovocia na rovnú plochu obrazov? Prečo sú na všetkých plodoch a predmetoch na jednej strane svetlejšie ťahy a na druhej strane tmavé? Akú úlohu tu zohráva slnečné svetlo? | Pozri sa na tabuľu a počúvaj ma. Zátišie je obraz predmetov v rovine Caravaggio "Fruit Basket", pretože milujem ovocie a sú tam teplé farby Predmet, pozícia Pretože niektoré ležia v popredí, bližšie k zdroju svetla, sú svetlejšie - slnečné svetlo, ktoré osvetľuje predmety, ich robí ľahkými na jednej strane (toto je svetlo), na druhej strane tmavé (tieň). Svetlo a tieň pomáhajú sprostredkovať trojrozmerný obraz predmetov, ich realitu. | Kognitívne UUD : kompetentné a jasné vyjadrenie vlastných myšlienok; hlavolam - analýza ilustrácií, výber žánrových prvkov; | |
Minút telesnej výchovy | Vzlietnuť únava | Najprv si však oddýchneme. Vstaňte od stolov a zopakujte pohyby po mne. Kopeme top-top-top. Kopeme top-top-top, (dupnúť) Tlieskame, tlieskame, tlieskame, (tlieskať) Kývame hlavami (kývnutie) mávnime spolu rukami , (máva rukou) A tam a späť sa bez problémov otočíme . (vykonajte polovičné otáčky v jednom a druhom smere) Budeme skákať vysoko, skáčeme spolu tak ľahko , (skočiť na miesto) A tam a späť sa bez problémov otočíme . (vykonajte polovičné otáčky v jednom a druhom smere) Sadni si. | Vstávajú od stola a opakujú pohyby. | ||
Etapa aplikácie študovaného materiálu (tvorivá činnosť študentov). | Aplikovať nadobudnuté vedomosti žiakov v praxi na obraze dúhy | - A teraz nakreslíme zátišie. Dnes máme zátišie "Slávnostný stôl". Táto téma je „lahodná“ a je veľmi príjemné ju kresliť. Každé ovocie, zelenina, predmet má základný tvar, farbu, ktorú treba vidieť. Môžu byť rovnaké pre rôzne druhy ovocia a zeleniny, ale farba a detaily sú im vlastné. Do zátišia musíte pridať radostnú náladu a pustiť sa do práce. Pozrime sa na príklady zátiší, ktoré sú zobrazené v radostnom tóne. Následná sekvencia prevedenie práce: Ceruzkou, s veľmi ľahkými čiarami, načrtnite obrysy všetkých predmetov. Zátišie „oživujeme“ farbami. Všetky farby zovšeobecníme, v prípade potreby niektoré časti zvýrazníme sýtejšou farbou. Čakáme, kým farba zaschne. | Skladať zloženie predmetov podľa určitých pravidiel,zobraziť zátišie v zastúpení s výraznou náladou. | ||
Zhrnutie. Reflexia | Analyzovať, posúdiť úspešnosť dosiahnutia cieľov | Elsa dostala svoje dlho očakávané sladkosti, čo znamená, že náš výlet nebol zbytočný. Čo sme dnes robili v triede? A čo je to zátišie? Zdvihnite ruku, tí, ktorí si myslia, že má zátišie? Chlapci, pozrite sa, koľko rôznych a krásnych kresieb ste vytvorili. Výborne! Všetci ste dnes urobili maximum. Ďakujem za lekciu. Zbohom! | Maľba zátišia Zátišie - obraz neživých predmetov spojených do jednej kompozície Zdvihnite ruku, kto má zátišie | Regulačné: osvojenie si schopnosti prijať a udržať učebnú úlohu; formovanie schopnosti plánovať, kontrolovať a hodnotiť svoje aktivity; |