Scéna na rok literatúry pre dieťa. Mimoškolské aktivity v literatúre

06.07.2019

Scenár mimoškolských aktivít „Pozrime sa do hrude babičky“

Autor: Elena Vladimirovna Nikolaeva, učiteľka matematiky
Miesto výkonu práce: MBOU stredná škola č.2, Pochinok, región Smolensk
Popis: Navrhovaný rozvoj bude užitočný pre učiteľov, vychovávateľov, študentov pedagogických vzdelávacích inštitúcií. Podujatie sa môže uskutočniť so žiakmi 4. – 6. ročníka po vyučovaní, ako vyučovacia hodina, počas vyučovacieho týždňa, počas prázdnin. Ako každé divadelné podujatie sa teší veľkému záujmu všetkých školákov a ich rodičov sprevádzané prezentáciou.
Cieľ: Upútať pozornosť študentov na štúdium ich rodného jazyka ako nositeľa kultúrnych a historických tradícií ľudu.
Úlohy:
vzdelávacie: naučiť sa pracovať s rôznymi zdrojmi informácií pri hľadaní významov neznámych slov (aj na internete), naučiť sa praktické zručnosti pri práci na PC.
vzdelávacie: výchova k vlastenectvu, láske k rodnému jazyku a histórii krajiny, zhromažďovanie triedneho kolektívu v procese prípravy prejavu, formovanie komunikatívnych kompetencií.
vyvíja: rozšírenie slovnej zásoby a obzorov, rozvoj záujmu o históriu svojej rodiny, identifikácia a rozvoj tvorivého potenciálu.
prípravné práce: Spoločne so školákmi nájsť významy slov (hlavne názvy odevov a obuvi), zistiť ich význam, zostaviť slovníček (vo forme prezentácie), pripraviť divadelné predstavenie.
Vybavenie: počítač, projektor, plátno, prezentácia slovníka.

Od autora: Pamätajte, Sergei Yesenin v básni „List matke“:
...Tak zabudni na svoju úzkosť,
Nebuď za mnou taký smutný.
Nechoďte tak často na cestu
V staromódnom schátralom šuhaji.

Požiadajte moderného študenta, aby vysvetlil, čo je shushun. Ani to neskúšaj! A čo je zipun, doha, kabát z ovčej kože, arkhaluk, bunda? Áno, tieto a mnohé ďalšie slová sú už zastarané, v našej reči sa prakticky nepoužívajú, ale stretávame sa s nimi v knihách, na školskej literatúre a hodinách dejepisu. Možno preto, že dnešní školáci a mladí ľudia neradi čítajú klasiku, pretože sa príliš často stretávajú s nezrozumiteľnými slovami, ktoré pre nich nenesú žiadnu sémantickú záťaž, no sami nevedia alebo nechcú nájsť vysvetlenie, nepoužívajú sa na používanie výkladových slovníkov v textovej alebo elektronickej podobe.
Učiteľ má nový problém: preložiť študentovi text z ruštiny do ruštiny, a to nielen historik, spisovateľ, ale aj matematik, pretože aj v podmienkach úloh sú neznáme pojmy.
Teraz učiteľ stojí pred úlohou nielen naučiť študenta samostatne pracovať s rôznymi zdrojmi informácií, využívať moderné možnosti vyhľadávania, a čo je najdôležitejšie, ukázať bohatosť a rozmanitosť rodného jazyka, zaujať ho a milovať ho a prostredníctvom nej sa zaujímať o históriu a literatúru svojej vlasti a milovať ich. Určité možnosti riešenia tohto problému poskytujú mimoškolské aktivity. Podujatia podobného zamerania sú aktuálne nielen preto, že práve plynie rok literatúry, ale aj preto, že o vlasteneckú výchovu bol v spoločnosti záujem a je po nej dopyt.

Priebeh udalosti:

1 študent (otec):
Tili-bom, tili-klop!
V našej rodine sme mali truhlu,
Okraje sú vyrezávané, boky maľované,
A okolo ruží - vozík,
Na štyroch stranách - trávnik!

Vedúci:
Malý syn prišiel k otcovi
A zrazu sa spýtal:
2 študent (syn):
Prečo neotvoríš babkinu hruď?
Prečo mi neukážeš jej odkaz
Možno by bolo moje detstvo úplne iné?


Vedúci:
Pozrime sa na hruď starej mamy!
čo uvidíme?
1 študent (otec):
Arkhaluk,
Dobre opotrebovaný mac -
Vyzerá ako starý dedko
Rozbité vetrom a dažďom.



2 študent (syn):
Predať ich alebo čo?
spolu:
Počkajme!
1 študent (otec):
K dispozícii je aj sivá vesta,
V dome nie sú žiadne staršie veci!

Monisto matne svieti


A dedova čiapka klame.

Kabát, čižmy a baret z ovčej kože -
spolu:
Všetky ozveny minulosti!




Vedúci:
Otvorme babičkinu hruď!
A zrazu chápeme: je tu ruský duch!
Dievčenské prísne slnečné šaty
A svadobný kaftan starých otcov -
Nie prach storočí a nie handry,
A náš ruský vnútri!
V rodinnej starej truhlici
Uchovávanie pamäte...
Študenti (v poradí):
O vojne,
O dobrých a zlých dňoch,
O štedrých a svätých ľuďoch.
Udržuje hrudník smútku-úzkosti,
A ako život volal na cestu,
Zadržiava prachové častice
A trojuholníky z vojny.
Vedúci:
Nádherná babičkina hruď!
Nepredávajte svoje bohatstvo!
Aby vnúčatá šetrili
Si vôňou rodných polí,
Dubový lesný chlad a vetry,
A piesne ruských slávikov!

spolu: Zachráňte majestátne Rusko
Sila, dôstojnosť a sláva!

Ďakujem za tvoju pozornosť.

Prezentácia na tému: Pozrime sa do hrude babičky!

Úvodný scenár Roku literatúry

Štart 12:00, 28.01.2015

miesto: montážna sieňMBOU stredná škola №9

Nikolaj Zabolotskij « Čítanie poézie"
Zvedavé, vtipné a jemné:
Verš skoro ako verš.
Mrmlanie cvrčka a dieťaťa
Spisovateľ to pochopil dokonale.
A v nezmyselnosti pokrčenej reči
Je tu určitá sofistikovanosť.
Ale sú možné ľudské sny
Obetovať tieto zábavy?
A je možné ruské slovo
Premeňte sa na cvrlikanie carduelis,
Aby mal zmysel živý základ
Nemohli ste sa cez to ozvučiť?
Nie! Poézia kladie bariéry
Naše vynálezy pre ňu
Nie pre tých, ktorí hrajú šarády,
Nasadí si čarodejnícku čiapku.
Ten, kto žije skutočný život
Kto je od detstva zvyknutý na poéziu,
Navždy verí v životodarcu,
Plný rozumu ruský jazyk.

Znie pieseň „Ach, dnes večer ...“ (M. Dunaevsky - L. Derbenev).
V 1: Dobré popoludnie milí priatelia!
AT 2: Dobré popoludnie, milí milovníci kníh!
V 1: Pozývame vás do magického, krásneho, jedinečného, ​​rafinovaného a voňavého so všetkými vôňami sveta, nasýteného všetkými zvukmi zeme ...
AT 2: Nosiť svetlo duší autorov, múdrosť ľudí, krásu a bohatstvo ruského jazyka – svet veľkej ruskej literatúry!
V 1: Začneme ples a otvoríme oponu, a tu vám dáme do pozornosti všetkým známu parádu hrdinov. Trblietajú jedinečným šarmom.
AT 2: A v tejto nezvyčajnej kombinácii - V zmesi tvárí, autorov a štýlov - nájdete svoje čaro a vaše vedomosti budú plnšie a širšie!

V 1: Rok 2015 bol v Rusku vyhlásený za Rok literatúry. Dúfame, že mená hrdinov, s ktorými sa dnes stretneme, vám nielen pripomenú vaše obľúbené stránky, ale v našom nepokojnom 21. storočí budú znieť aj novým spôsobom.

AT 2: Súhlaste, pretože žiadna mechanická vec nemôže nahradiť to, čo ľudstvo vytvorilo za dlhý čas svojej existencie na Zemi.

V 1: Nehovorme už, ale začnime si predstavovať, všetko uvidíte sami.

AT 2: Naozaj, je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť!

Znie pieseň „Little Country“. Reč 3a trieda. "Palček".

Znie pieseň „Pinocchio“. Reč 2b bunky.

AT 2: Význam ruskej klasickej literatúry nemožno preceňovať. Spisovatelia od A. Puškina po M. Gorkého vytvorili vysoko umelecké diela svetového významu.

V 1: Vysvetľuje to ideologická a umelecká úroveň, na ktorú sa ruskí klasici v tom čase dostali. Literatúra vo svojich najvyšších úspechoch odrážala pokrokové myšlienky storočia.

AT 2: Dielo ruských spisovateľov a básnikov je oživené vlastenectvom a najväčším humanizmom. Vášnivo bojovali proti sociálnej nespravodlivosti a presadzovali ideály slobody. V podmienkach autokratického štátu vzrástla najmä spoločenská úloha literatúry.

V 1: Dievča odvážne napísalo list, v ktorom prvýkrát povedala o svojej láske. Mladý hrable nedbalo na priznanie, len jej prečítal zápis. Po rokoch sa stretli, napísal jej listy a bol v smútku. V reakcii na priznanie povedala:

AT 2:„... som daný inému; Budem mu navždy verný.

Reč 9b bunky. "Eugene Onegin" A. Puškin

Reč 9a trieda. "Démon", "Anjel" M. Lermontov.

V 1: Moderná literatúra tiež nestojí, ale rozvíja sa.

AT 2: Objavujú sa mladí spisovatelia a básnici. Moderné deti skladajú svoje rozprávky ...

V 1: alebo dať nový život známym dielam.

Reč 3a trieda. "Kvet-sedem-kvet".

AT 2: V roku 2015 naša krajina oslavuje významný dátum 70 rokov víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne.

V 1: Veľká vlastenecká vojna v rokoch 1941-1945 je jednou z najstrašnejších skúšok, ktoré postihli ruský ľud. Jeho závažnosť a krviprelievanie zanechali obrovskú stopu vo vedomí ľudí a mali vážne následky.

AT 2: Ale vo vojne ľudia naďalej žili, pracovali, milovali, spievali...

Reč 5a trieda. "Vasily Terkin"

učiteľ: Osud každej civilizovanej spoločnosti závisí od mladej generácie, ktorá je považovaná za jej strategický potenciál, záruku bezpečnosti a prosperity. A budúcnosť krajiny do veľkej miery závisí od toho, aké budú hodnotové priority dnešných školákov. Zachovanie pamiatky veteránov Veľkej vlasteneckej vojny, vštepovanie úcty k vojnovým veteránom žijúcim v okolí, zoznámenie sa s najlepšími dielami vojenských predmetov - to sú kritériá pre prácu Školy humanitných vied pre učiteľov humanitného cyklu v r. hrdinsko-vlastenecká výchova ako najdôležitejšia forma občianskej výchovy školákov.

Dnes začíname pracovať na programe "Vojenská zdatnosť v dedičstve mladých"

Programové ciele:

        zachovanie pamiatky účastníkov Veľkej vlasteneckej vojny;

        popularizácia hrdinsko-vlasteneckej literatúry.

Teraz každá trieda dostane informácie o tomto programe a aktivitách, ktoré sa budú realizovať do 2 rokov.

Dodanie listov.

Záverečná báseň „Stále vpred“

1. Ľudia, nemôžeme dosiahnuť limit -
Najlepšie slovo a najlepší skutok

2. Najzvučnejšia pieseň sa nespieva,
Najväčšia radosť je niekde.
Stále vpred, stále vpredu. Choď!
3. A pretože celý život čaká,
Zasieva sa chlieb a stavajú sa budovy,
Stále vpred, stále vpredu. Choď!
4. A pretože všetok život je predchuťou,
Vytvorili tie najlepšie výtvory na svete.
Stále vpred, stále vpredu. Choď!
5. Beda bude zabudnutý, stane sa zázrak,
Čo je len sen, to sa splní.
Stále vpred, stále vpredu. Choď!
6. Zatiaľ nesčítajte,
Najjasnejšia cesta na svete
Stále vpred, stále vpredu. Choď!

pieseň"

Všetci účastníci odchádzajú.

V 1: Milujte literatúru, divadlo a umenie vôbec!

AT 2: Vážte si všetko, čo vytvorilo ľudstvo!

V 1: V našom 21. storočí netreba zabúdať, že okrem virtuálneho sveta existuje aj svet skutočný.

Učiteľ ruského jazyka a literatúry

Oleiniková Alena Viktorovna

Scenár k Roku literatúry

Q1 .: Dobré popoludnie, milí milovníci kníh! Rok 2015 bol dekrétom prezidenta Ruskej federácie V. V. Putina vyhlásený za Rok literatúry.

AT 2. A všetkým vám blahoželáme k sviatku na počesť Roku literatúry.(fanfáry)

B.1 Literatúra je vedomie ľudí, farba a ovocie jeho duchovného života.

B 2. Literatúra je jazyk, ktorý vyjadruje všetko, čo si krajina myslí, chce, vie, chce a potrebuje vedieť. (I. A. Gončarov)

B 1. Kniha je skvelým radcom, vychovávateľom, životným partnerom.

B 2. Literatúra má v dejinách vývoja spoločnosti veľký význam. Človek sa vždy snažil odovzdávať vedomosti a zdieľať svoje pocity s inými ľuďmi. Vzhľad písma možno považovať za prvý krok na ceste k literatúre.

Pozeraním videa „História knihy. Venované Roku literatúry“ (6 minút)

В 1. Na začiatok prázdnin ………………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………….

hudobné číslo

В 1. Tí, ktorí majú radi knihu, sa dnes zišli v našej sále. Sme radi, že vás spoznávame, naši milí kolegovia, milí čitatelia, milí a verní priatelia knižnice.

Na 2. Pozývame na pódium známych básnikov okresu Dzhidinsky Ľudmila Kupriyanovna Semenova, Anatolij Fedorovič Oshchepkov, Natasha Koryakina ... Máte slovo. (čítaj poéziu)

hudobné číslo

В 1. Každý rok v Rusku dostávajú najlepší ľudia najvyššie ceny a ocenenia. A dnes oceňujeme účastníkov republikových súťaží v roku 2014:

"Kronika mojej rodiny v zrkadle vojny" -

""Pamätník mojej povahy" -

"Detská interaktívna encyklopédia Burjatska" -

В 2: ako aj najlepší čitatelia za rok 2014 Ústredného medzisídla a Detských knižníc Petra a Pavla:

1. Mitina Olga Konstantinovna v nominácii "Lady of Ladies' Romance"

2. Dampilova Marina Munkotsyrenovna - "najaktívnejší čitateľ"

3. Dantsev Konstantin, študent DMT „fanúšik fantasy“

4. Sergej Leontievich Lapin - "rytier historického románu"

5. Violetta Borisova, žiačka 4. ročníka SOŠ Petropavlovsk č.1 - nominácia "mladý klasik"

6.Egor Osipov, študent 4. "a" triedy PWG - "Mladý historik"

7. Munkuev Rinchin, študent 4. ročníka PSSH č. 3 (BSOSh) - "Mladý miestny historik"

8. Simonenko Anastasia, študentka 7. ročníka PWG v nominácii "Fantasy"

Hudobné číslo (detský tanec "Children of the Sun" / "Barbie")

AT 2. Dnes prišli na našu dovolenkunaši obľúbení a známi literárni hrdinovia

Mama: Dlhujem ti úžasný príbeh, ktorý sa stal v Anglicku. Do anglickej rodiny priletela na dáždniku úžasná opatrovateľka Mary Poppins. Deťom rozprávala zaujímavé príbehy, hrala sa s nimi, učila ich tancovať.

D: Bolo by skvelé sa s ňou stretnúť.

M: To sa nedá, to je fikcia, rozprávka!Znie to ako hluk vetra.

Mary Poppins: Ahoj!

M: Kto si?

M.P. ; Som Mary Poppins

D: Zdalo sa mi, že si prišiel?

MP: Tak to je! a čo sa ti deje?

M: A máme večer na počesť otvorenia Roka literatúry.

MP: A mám pre vás darček. Spolu so mnou vám prišli zablahoželať moji priatelia

M: Ako ich môžeme vidieť, sú fiktívne.

M.P. Prečo fiktívne, najskutočnejšie. A uvidíme ich pomocou čarovného dáždnika. A tak ďalej!

(malá scéna s Červenou čiapočkou)

K.Sh: Ahojte všetci! Prišiel som vám zablahoželať k takej nádhernej udalosti a chcem si prečítať báseň:

(Ach, aké dobré niekedy, ...)

Krútenie dáždnikom pred ním, mama a dievča. Znie to ako hluk vetra. Znie hudba.

(náčrt s Pinocchiom a Malvínou)

B: Som veselý Pinocchio. Nos mám ostrý, nos dlhý. Kto odpovie, prečo je tu všetko krásne? A kam sa pozrieme: naľavo je priateľ a napravo je priateľ!

M: Dnes veľmi slávnostne, znejú hlasné prejavy. Pretože otvárame Rok literatúry!

M: Na otvorenie Roku literatúry si treba vyzdvihnúť kľúč. Tento kľúč nie je jednoduchý. Tento kľúč je zlatý. A musíme ho odovzdať (celé meno).

B: Slovo je dané IO, prosím poďte na pódium.

M: Podali sme vám tento kľúč, prosím......

MP: A teraz je čas sa rozlúčiť!

M: Čítajte, chlapci!

Dievčatá, čítajte!

Obľúbené knihy

Hľadajte na stránke!

B: V metre, vo vlaku

A auto

Preč alebo doma

Na chate, vo vile -

K.Sh. Čítajte dievčatá!

Čítajte chlapci!

Neučia zlé veci

Obľúbené knihy!

D: Nie všetko na tomto svete

Je to pre nás jednoduché

A predsa tvrdohlavý

A múdri dosiahnu

M: Na to, čo je dobré

Srdce sa snaží:

Otvorí klietku

Kde vtáčik chradne!

MP: A každý z nás

Nadýchnite sa

Veriť v to, čo je múdre

Príde čas!

A múdre, nové

Príde čas!

(odísť)

Q1: Vážení hostia, dnes ste sa stretli s hrdinami svojich obľúbených kníh a všetci dúfame, že budete určite častými hosťami v knižnici a viackrát si spolu povieme: Ahoj, milovaná kniha!

B:2 Nech žije d ahoj človeku, ktorý číta.

S knihou na dlhú cestu!

Otázka 1: Náš večer sa skončil. Ďakujem za tvoju pozornosť.


Scenár mimoškolskej udalosti venovanej objavu

Roky literatúry v Rusku

Účel: oboznámiť študentov s Rokom literatúry v Rusku v roku 2015

Úlohy: 1. Oboznámiť študentov s významným projektom Ruskej federácie - konaním Roka literatúry v Rusku.

2. Hovorte o úlohe literatúry a kníh v modernej spoločnosti.

3. Pestovať lásku k literatúre, knihám, čítaniu, vlastenectvu.

Priebeh udalosti:

Sála je slávnostne vyzdobená. Na stene je model obrovskej otvorenej knihy, kvety, balóny, na ktorých sú pripevnené portréty spisovateľov. Znie hudba. Na scénu nastupujú lídri.

1 moderátor . Sedem divov sveta vytvorili ľudia v staroveku: majestátne egyptské pyramídy, nádherná socha Dia v Olympii, visuté záhrady asýrskej kráľovnej Semiramis v Babylone, chrám Artemidy z Efezu, gigantická medená socha boha Helios v prístave na Rodose, mauzóleum v Halikarnase a maják v Alexandrii.

2 vedenie . Existuje ďalší div sveta, nemenej úžasný. Je to známe každému z nás, ale sme tak zvyknutí na tento výtvor ľudstva, že len zriedka premýšľame o jeho hodnote. A tento zázrak je vždy po ruke a ako skutočný priateľ je pripravený kedykoľvek prísť na pomoc, poučiť, poradiť, povzbudiť, povedať. Toto je kniha.

(skupina ľudí čítajúcich knihy s hudbou, žiaci 6.-7. ročníka vstupujú na pódium)

3 vedenie . Od narodenia sa človek začína učiť. Učí sa chodiť, rozprávať, rozumieť svetu a ľuďom. Učí ho slnečný lúč a poletujúci motýľ, vtipný obrázok a milá pesnička, zábavná hra a obľúbená kniha.

4 vedenie. Kniha! Ožíva od raného detstva a zvykáme si naň, ako si zvykáme na vzduch, ktorý dýchame, na slnko, ktoré osvetľuje všetko naokolo.

1 moderátor . Nič pri moci sa nevyrovná knihe, ktorá trpezlivo čaká na svojho čitateľa. Vy sa ešte len zoznamujete s abecedou, učíte sa písmenká, vysúvate z nich slovíčka a kniha už vie, že príde deň a hodina, keď ju sami otvoríte.

2 vedúci. Natiahnite ruku a kniha bude hovoriť o tom, čo sa musíte naučiť.

Čitateľ 1 . Dobrá kniha, môj spoločník, môj priateľ,

Voľný čas je s vami zaujímavejší.

Učíš byť pravdivý a statočný,

Príroda, ľudia, ktorých treba pochopiť a milovať.

Vážim si ťa, chránim ťa.

Nemôžem žiť bez dobrej knihy.

Čitateľ 2 . Koniec koncov, bez knihy, ako bez svetla,

Ako bez dobrej rady,

Bez knihy sme bez rúk,

Kniha je prvým priateľom.

Čitateľ 3. Kto kráča životom s knihou,

Kto vie, ako sa s ňou kamarátiť,

Preto táto kniha pomáha:

Učte sa, pracujte a žite.

3 vedenie . Dňa 13. júna 2014 prezident R.F. Vladimir Vladimirovič Putin podpísal dekrét o konaní Roku literatúry v Rusku v roku 2015.

"Dúfam, že aj Rok literatúry sa stane jasným, spoločnosť zjednocujúcim projektom, dekrét o jeho konaní v roku 2015 bol podpísaný," povedal na slávnostnom odovzdávaní štátnych cien 2013 v sále sv. Juraja vo Veľkom kremeľskom paláci. .

Ruským znakom tejto významnej udalosti sú tri profily: A.S. Puškin, N. V. Gogoľ a A. Achmatova vo farbách trikolóry.

4 vedenie „Literatúra je jazyk, ktorý vyjadruje všetko, čo si krajina myslí, chce, vie a chce a mala by vedieť,“ povedal veľký klasik Ivan Aleksandrovič Gončarov. Oboznámením sa s knihou sa začína intelektuálny, duchovný rozvoj a formovanie človeka a národa.

1 moderátor Literatúra má v dejinách vývoja spoločnosti veľký význam. Človek sa vždy snažil odovzdávať vedomosti a zdieľať svoje pocity s inými ľuďmi. Vzhľad písma možno považovať za prvý krok na ceste k literatúre.

Pozeranie videa „História písania. Venované Roku literatúry“

2 vedúci. V Rusku sa knihy objavili s prijatím kresťanstva. Napísali ich kronikári. Ručne písaná kniha bola napísaná v priebehu roka alebo aj niekoľkých rokov. Každá kniha bola skutočným majstrovským dielom. Neexistovali dve úplne rovnaké knihy a ani nemohli byť. Texty boli písané na drahom a vzácnom pergamene, väzby boli z marockej kože, platy boli zdobené zlatom a striebrom.

3 vedenie Najstaršie knihy, ktoré sa objavili v Rusku a dostali sa k nám, pochádzajú z 11. storočia. Sú to Ostromirské evanjelium a Izbornik veľkovojvodu Svyatoslava Jaroslava Jaroslava.

4 vedenie Za začiatok ruskej kníhtlače sa považuje 1. marec 1564, keď Ivan Fedorov a jeho asistent Pyotr Mstislavets vydali prvú knihu „Apoštol“ v štátnej tlačiarni založenej dekrétom Ivana 4.

1 moderátor Prvé ruské knižnice sa objavili za čias Kyjevskej Rusi. Samotné slovo „knižnica“ sa v tých časoch takmer nepoužívalo a priestory pre knihy sa nazývali inak: „depozitár kníh“, „stojan na knihy“, „komora“.

(Znie nahrávka básne „Slovo“ od Bunina)

2 vedenie Približne v rovnakom čase sa objavili aj knihovníci – ľudia, ktorí všetko na svete čítajú, všetko na svete vedia. Dnes k nám prišiel na sviatok knihovník Centrálnej okresnej nemocnice Ichalkovskaja __________________________________________

3 vedenie Umelecká hodnota najlepších príkladov ruskej literatúry je uznávaná po celom svete a po stáročia zostala nezmenená. F.M. Dostojevskij, L.N. Tolstoj, A.P. Čechov sa čítajú na všetkých kontinentoch.

Naša krajina bola vždy najčítanejšou krajinou a tak by to malo byť aj v budúcnosti a zostať v prítomnosti. Leitmotívom Roka literatúry by mali byť spravodlivé slová: "Kniha sa stala hodnotou a čítanie sa stalo obľúbenou a módnou zábavou."

4 vedenie. Chlapci, chcel by som vás poprosiť o odpoveď na otázku: čo vám osobne dáva čítanie kníh?

Jeden z moderátorov zostúpi do sály s mikrofónom a vyzve chlapcov, aby odpovedali na otázku.

1 moderátor

Bol ten neurčitý čas, keď bolo Rusko mladé, v bojoch o sile, obliekaní, vyspelé s géniom Petra

(znie hudba ruského baroka 18. storočia)

(na pozadí hudby)

2 vedenie 18. storočie je storočím zmien, v ktorom dominuje ideológia osvietenstva. Veľkolepé premeny Petra I. nemohli ovplyvniť oblasť literatúry. Do Ruska prenikajú západoeurópske vedecké a literárne diela, ktoré sa prekladajú do ruštiny, zavádza sa civilné písmo, objavujú sa prvé noviny a časopisy. Ruská literatúra už sto rokov zvláda cestu od klasicizmu k sentimentalizmu.


3 vedenie Rozsiahle premeny Petra I., ktorý zmenil titul moskovského cára na cisára celého Ruska a zaradil Rusko medzi moderné európske štáty, otvorili novú éru vo vývoji ruskej literatúry. Stáva sa dôležitým prvkom štátnej ideológie a je navrhnutý tak, aby zodpovedal novému postaveniu Ruska ako veľmoci. Literatúra sa konečne stáva sekulárnou, inštitúcia autorstva je pevná.

4 vedenie V roku 1731 Michailo Lomonosov, syn pomorského rybára, prišiel do Moskvy z ďalekého severného predmestia z blízkosti Archangeľska, aby získal vzdelanie, ktoré bolo predurčené zohrať kolosálnu úlohu vo vývoji domácej vedy a literatúry. Položil základy ruského spisovného jazyka a zavŕšil Trediakovským začatú premenu nášho veršovania. V diele Lomonosova sa naša literatúra po prvýkrát začala stávať fikciou.

1 moderátor Najvyšší úspech ruskej dramaturgie XVIII storočia. bolo dielom D.I. Fonvizin, v ktorého hrách sa pred publikom objavili najpálčivejšie morálne a sociálne problémy. Spisovateľ sa vo svojich komédiách odkláňa od noriem klasicizmu, ide k pravdivému zobrazeniu života. Fonvizinove postavy nie sú podmienené komické masky, ktorých správanie je determinované nejakou neresťou, ako v Sumarokovových komédiách. Ide o zložitejšie postavy, žijúce typy času.

2 vedenie Romanovič Deržavinurobil skutočnú literárnu revolúciu v ruskej poézii. Súčasní spisovatelia obdivovali autora Felitsy. „Prvé živé sloveso mladej ruskej poézie“ nazval V. G. Belinsky.

3 vedenie „Radishchev je nepriateľom otroctva“ - Pushkin neskôr definoval hlavný pátos Radishchevovej práce takým stručným a presným spôsobom. V centre „Cesta z Petrohradu do Moskvy“ a ódy „Sloboda“ je otázka všetkých otázok vtedajšieho ruského života – nevoľníctva. Radiščev bol pripravený zvrhnúť do základov štruktúru veľkej ríše, zničiť do základov poriadok, ak je založený na otroctve, „smútok, zúfalstvo“.

vedenie Najväčší ruský spisovateľ konca XVIII storočia. bol najvýraznejší predstaviteľ sentimentalizmu Nikolaj Karamzin. Hlboký historický mysliteľ a odvážny umelecký inovátor uviedol príklady v mnohých žánroch poézie a prózy a zreformoval literárny jazyk. Aktívny dirigent európskej kultúry a obdivovateľ ruských „starožitností“.

1 moderátor Bez ohľadu na to, koľko času uplynie, 18. storočie zostane v pamäti generácií jednej z najpozoruhodnejších kultúrnych a literárnych epoch.

Znie pieseň skupiny „White Eagle“ „Aké nádherné večery v Rusku“.

2 popredné XIX storočia - jedno z najzaujímavejších storočí histórie! Griboedov, Pushkin, Lermontov, Gogoľ, Ostrovskij, Tolstoj, Saltykov-Shchedrin, Turgenev, Dostojevskij a mnohé ďalšie mená sú spojené s vekom nazývaným "zlatý".

3 vedenie Z temnoty storočí, rozjasňujúce tváre ...

Koľko z nich, nesúcich realitu a svetlo,

Koľko z nich, krásnych a skvelých,

Zanechal hlboký odtlačok v duši.

4 vedenie 19. storočie je obdobím, kedy sa hudba prvýkrát vyrovná literatúre, obdobím súbojov, plesov, šiat, kudrliniek, husárov, dám a pánov, klebiet, intríg...

Scéna: "Dve dámy"

Oh! Ahoj Sašenka! Priateľka!
Aký nádherný ples dnes!

Tu, kapitán Vasiliev - miláčik -

Tancoval so mnou mazurku!

Oh! Máša! Môj drahý!
Syn grófky Gulyaeva

Je mi to jedno, ja viem!

Je tu bez mamy, sám!

Pozri sa doprava, drahá!
Stojí pekný dôstojník.

Pozerá sa na nás bez mihnutia oka.

No proste zázračný kavalier.

A! Princ Mironov! Z Paríža
Včera sa vrátili, hovoria.

Teraz poď bližšie k nám.

Mimochodom, je rozprávkovo bohatý.

O! Dcéra obchodníka Petrova - Glasha.
Krivlyak! Pozri, ohrnul si nos!

Tovar bol úspešne predaný otec,

Priniesol jej kopu darčekov.

A čo je to za dámu, počúvaj?!
Je to vdova pre poradcu?!

- Áno, Agrafena, v minulosti - Hruška.

Prišla stará sova!

Lov na mužov je otvorený.
Nerob im dnes dobre.

A my s vami sa nerodíme s lýkom.

Nenecháme sa uraziť.

Pozri, aká hviezdna obloha!
Zahoďme všetky smútky!

Riečne francúzske víno!

A budeme tancovať celú noc!

Tancujte na hudbu valčíka „Prvý ples Natashy Rostovej“

1 moderátor Samozrejme, spoznali ste melódiu prvého plesu Natashy Rostovej, obľúbenej hrdinky Leva Tolstého z epického románu „Vojna a mier“. Pri počúvaní tejto hudby uvidíte, ako vo víre tanca....

Čitateľ 1. Mladé dámy krúžia

Necítia sa

Majú drahé kamene

Pokrývky hlavy horia;

Na pleciach polonahí

Zlaté kučery lietajú;

Oblečenie ľahké ako dym

Ich svetelný tábor je určený.

Čitateľ 2. Okolo podmanivej Charity

A ruchy a vrie

Dav žiarlivých fanúšikov;

Tlmočí, zachytí každý pohľad.

Vtipný, nešťastný a šťastný

Gramofóny robia roztomilé veci.

Čitateľ 3. Všetko je v pohybe. Beda dosiahnuť

Pozor lichotivá krása,

Husár si skrúca fúzy,

Spisovateľ strnulo zbystrí

A obaja majú pravdu; hovoria,

Čo zároveň môžu dámy

Zmena zľava na vzhľad,

Smejte sa správne epigramy.

Čitateľ 4: Monotónne a šialené

Ako víchrica mladého života,

Valčíkový vír sa hlučne krúti;

Dvojica sa mihne po dvojici...

2 vedenie Lekcie ruskej klasickej literatúry sa ešte nenaučili. K ich pochopeniu sa dostávame aj po trpkej skúsenosti s historickými prevratmi 20. storočia. Všetci máme o čom premýšľať. Potrebujeme lekcie literatúry - lekcie života ...

monológ Anokhina Marina

3 vedenieXX storočia... Každým rokom je od nás ďalej a ďalej. Bol to úžasný vek – vek vesmíru, atómu, áut, počítačov a rakiet, no zároveň vek svetových katastrof, krutovládcov. Za každou významnou udalosťou 20. storočia stoja osobnosti – symboly svojej doby, talentovaní herci a skladatelia, básnici a spisovatelia, umelci, slávni vedci, slávni vojenskí vodcovia.

4 vedenie. Rád by som citoval slávneho básnika Rasula Gamzatova. „Na to, aby si spoznal sám seba, potrebuješ knihu. Aby ste spoznali ostatných, potrebujete knihu. Ľudia bez knihy sú ako človek bez zrkadla: nevidí svoju tvár. Ľudia bez knihy sú ako človek so zaviazanými očami: nevidí svet."

1 moderátor . Rok 2015 je významný pre významnú, pamätnú a smútočnú udalosť 20. storočia. Tento rok celá krajina oslavuje 70. výročie Veľkého víťazstva.

Prezentácia o 2. svetovej vojne (na hudbu „O tej jari“)

1 moderátor Áno, naozaj, vojna je bolesť, utrpenie, slzy. O vojne, o tom, ako ruský ľud všetko vydržal a zvíťazil, bolo napísané obrovské množstvo kníh. A toto víťazstvo má 70 rokov. A pamätáme si! Sme hrdí!

3 vedenie Každý si vyberie sám...

Vyberá si dobro alebo zlo, lojalitu alebo zradu, bezcitnosť duše alebo súcit, lásku alebo nenávisť. Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si.

Ide o túto báseň Vladimíra Vysockého, básnika – barda, herca, ktorá sa volá „Balada o boji“

Znie pieseň

Medzi opuchnutými sviečkami a večernými modlitbami,

Medzi vojnovými trofejami a pokojnými vatrami

Žili knižné deti, ktoré nepoznali bitky,

Vyčerpaní z ich drobných katastrof.

Deti sú vždy otrávené ich vekom a spôsobom života, -

A bojovali sme do modrín, do smrteľných urážok.

Ale naše matky nám záplatovali oblečenie včas,

Hltali sme knihy, opíjali sa z riadkov.

Vlasy sa nám lepili na spotené čelá,

A sladko sajúci z fráz v lyžičke,

A vôňa boja obletela naše hlavy,

Zo zažltnutých stránok stekajúcich na nás.

A snažili sme sa pochopiť, kto nepoznal vojny,

Pre tajomný výkrik, zavýjanie,

Tajomstvo slova „poriadok“, určenie hraníc,

Význam útoku a rinčania vojnových vozov.

A vo vriacich kotloch starých bitúnkov a problémov

Koľko jedla pre naše malé mozgy!

Sme v úlohe zradcov, zbabelcov, Judáša

V detských hrách si určili svojich nepriateľov.

A stopy darebáka nesmeli vychladnúť,

A sľúbili, že budú milovať tie najkrajšie dámy,

A upokojenie priateľov a milujúcich susedov,

Staviame sa do role hrdinov.

Iba v snoch nemôžete utiecť navždy:

Krátky vek zábavy – toľko bolesti okolo!

Pokúste sa uvoľniť dlane mŕtvych

A vezmite si zbrane z ťažko pracujúcich rúk.

Otestujte to ešte teplým mečom

A nosiť brnenie, koľko koľko, koľko koľko!

Zistite, kto ste - zbabelec alebo vyvolený osud,

A ochutnajte skutočný boj.

A keď sa neďaleko zrúti zranený priateľ,

A nad prvou stratou budeš zavýjať, smútiť,

A keď zrazu zostanete bez kože

Pretože oni zabili jeho - nie teba -

Pochopíte, že ste sa naučili, rozlíšili, našli

Vzal to za úsmev: toto je úsmev smrti!

Klamstvá a zlo – pozri, aké hrubé sú ich tváre!

A vždy za vranami a rakvami.

Ak si preseká cestu mečom svojho otca,

Navíjaš si slané slzy na fúzy,

Ak som v horúcej bitke zažil, čo je koľko, -

Takže ako dieťa čítate potrebné knihy!

Ak ste nejedli ani kúsok mäsa z noža,

Ak sú ruky založené, pozerali sa zhora

A nevstúpil do boja s darebákom, s katom -

Takže v živote ste s tým nemali nič spoločné, nič s tým!

Všetci moderátori odchádzajú

4 vedenie Rok literatúry je otvorený! Prajeme všetkým, aby viac čítali, učili sa nové veci, mali viac zaujímavých stretnutí s klasikmi, básnikmi a spisovateľmi.

1 moderátor Čítať! A nech vo vašom živote nie je jediný deň, kedy by ste si neprečítali aspoň jednu stranu z novej knihy.

2 vedenie "Celý život ľudstva sa dôsledne usadil v knihe: kmene, ľudia, štáty zmizli, ale kniha zostala." A.I. Herzen

3 vedenie „Študuj a čítaj. Prečítajte si vážne knihy. Život urobí zvyšok." Dostojevskij F.M.

Prezentácia na tému „Literatúra dnes.
umelecká platforma - "Požehnaná, veselá múza"
umelecké výstavy.
Kresby a maľby sú umiestnené vo foyer na výstavných svetelných stojanoch.
vedcov mačací kútik
Kresby a ručné práce mladých majstrov sú umiestnené na obrazovke a malom stojane.
tretia - informačné a detské výstavy kníh
literárna hra „Na návšteve u Puškina“
kvíz "Rozprávka je lož, ale je v nej náznak .."

Piata - poetická platforma
Na otvorený mikrofón znejú fragmenty diel A.S. Puškina v podaní víťazov a laureátov regionálnej súťaže čitateľov „Živá klasika“, čitateľov knižnice, účastníkov sviatku.
Šiestou je výskumná stránka „Čo je vám na moje meno?“
vykonanie testu prieskumu čitateľských preferencií (mačací vedec pozýva tých, ktorí prídu, aby napísali názov svojho obľúbeného literárneho diela a spustili ho do veľkého valca).
Flashmob
Účastníci sedia na schodoch do posluchárne a čítajú knihy, keď sa zhromaždí veľké množstvo divákov, vstanú, držia knihy nad hlavou a spoločne hovoria:

1. Čítanie je módne, moderné, prestížne!
2. Čítaš - si najlepší!
3. Človek, ktorý číta, je úspešný človek!
4. Čítajúca mládež je nádejou nového Ruska!
5. Novinky v počítači - život v knihe!
6. Liek na hlúposť už existuje... Čítajte knihy!
7. Čítajte! Vedieť! Preskúmajte! Konajte!
8. Čítanie je sviatkom pre dušu. Majte prázdniny - čítajte ďalej!
9. Čokoľvek si človek môže povedať, bez kníh sa vzdelávať nedá!
10. Čítanie je štýlové, čítanie je módne!
Všetci: Čas na čítanie!

Videoprezentácia "Básnik" na obrazovke
Na javisku je malý stolík s kalamárom a perom, lavica. Znie Griegova hudba „Heart of a Poet“. Básnik vchádza na javisko s pergamenom v rukách, zamyslene číta a potom ho trhá na malé kúsky.

Básnik: Už desiaty v poradí!
Som tu bez spánku na všelijakých hrboľoch
A na liste - bohužiaľ! - ani riadok...
Tak zvláštna je svätá horlivosť,
Nechoďte však bez inšpirácie
Mám pocit, že som miestami otupený!
Nepil som, nejedol som deň,
Pracoval ako posadnutý
Papier som roztrhol tlakom pera...
Som tak fyzicky unavený
Ale on nič nenapísal!
Áno, dokončil si ma,
Moja úžasná báseň:
Aká zápletka! Aké farby!
Ale tu je posledný zvrat
Nefunguje mi:
Aspoň by som sníval vo sne,
…. (zíva)
Padne na lavičku a zaspí.
Objaví sa Muse
Múza: Zaspala som .. Básnik bol unavený ...
Básnik načmáral svoj výtvor,
Nafúknutý, pracoval a trpel...
A v dôsledku toho sa všetko zlomilo!
Ó úbohý, úbohý prievan!
Odpusť mi môj študent
Preto ťa budem nazývať mojím básnikom!
A dáva ti titul - Nebeský -
Dám ti tento úžasný darček:
Vaše čarovné pero! (vloží básnikovi pero do ruky)
Je tu tanec Múz v podaní x / ans. "Kaleidoskop"

Odteraz ste poznačení Múzou!
Prekvapíte celý šíry svet
Sofistikovanosť ruskej reči!
Vstávaj Básnik!
Hudba je odstránená. Básnik sa prebúdza

Básnik: To bol sen!
Kráľovná inšpirácie
Ukázala na mňa perom
A zmizol za vzduchovými dverami ...
(hodí papiere a pozerá na oblohu)
Ale všetko je inak...
Akoby sa niekto zmenil!
Perie! Papier pre mňa! Atrament!
Ach, ako sa mi chce písať!
(píše s inšpiráciou perom. Objaví sa Múza)
Múza: (k publiku) Básnik sa posadil, aby rýmoval
Aký je nadšený! Aký je veselý!
Tak šťastný, že som si to nevšimol
Ako píše zlaté pero...
Básnik: .. A tu je veľká rieka
Otvorila im náruč...
Ľahké, vzdušné, v bielych šatách -
... "Poď, milovaná, ku mne!"
... Pohyb rúk a in-e-di-but
Zaznamenáva súčasne vyslovovanie a naťahovanie slova
Koniec! záverečný obrázok
Už skoro napísané
Múza: A ty si náš divák, nepočítaj
Pre prácu! Nebuď lenivý
A mať účasť na večnom tajomstve,
Nechajte svoje nervy upokojiť
Literárne majstrovské diela!
A nech zas počujú na brehoch Kama
Krásne povedané slovo!
Múza a básnik odchádzajú. Na scénu nastupujú lídri.

1B: Dobrý večer, milí kampoláci a hostia nášho mesta!
2B: Sme radi, že vás vidíme v tejto miestnosti. Dnes sa spoločne vydáme na cestu do sveta literatúry.
1B: Vzdávať hold jej kráse, dokonalosti...
2V: A najdôležitejšia vec je nevyhnutnosť, pretože všetko začína literatúrou.
1B: A nie náhodou bol dekrétom prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina za Rok literatúry vyhlásený rok 2015. Dúfame, že podujatia v rámci Roka literatúry pritiahnu viac pozornosti k čítaniu a knihám.
K mikrofónu pozývame prednostu obce Kamskiye Polyany A.A. Pavlova
Je tu prejav hlavy Moskovskej oblasti

1B: A teraz pozor! Vyhlasujeme súťaž „Osoby „Čítateľskej národnosti“, výsledky súťaže budú zhrnuté v Deň mesta.
2B: Takže: pre účasť v súťaži je potrebné vytvoriť koláž fotografií, na ktorých ste vy, vaša rodina a ich obľúbené knihy alebo obľúbené literárne postavy.
1B: Svoje diela môžete priniesť na organizačné oddelenie kultúrneho centra Chulman-Su, potom všetky diela posúdi kompetentná porota. Tvorcovia najlepších prác budú ocenení hodnotnými cenami a vo vestibule nášho centra bude usporiadaná výstava fotografií. Odvážte sa!

1B: Čo sa však myslí pod slovom - Literatúra?
2B: Literatúra je spoveď.
Pod rúškom spovede – kázeň.
1B: Kniha je ten zázrak, ktorý nás sprevádza celý život. Dáva človeku prístup k tajomstvám prírody, k tajomstvám vesmíru. Kniha má len jednu cestu – do srdca čitateľa.
2B: Ústne ľudové umenie, beletria, technická literatúra.
zhmotniť vynálezy na papier pre budúcich potomkov a pre seba.
1B: Zvitky, knihy... boli zdedené ako najcennejšie a mali hodnotu zlata. Ale ako čas plynul, stále viac ľudí sa usilovalo o poznanie, pokúšali sa dotknúť krásneho, spoznávali literárnych hrdinov, skutočných aj fiktívnych.
2B: A tých kníh je viac. A otvorili sa prvé knižnice. Pozývame na pódium spisovateľa, poslanca, člena Prezídia Štátnej rady Republiky Tatarstan a predsedu Výboru pre kultúru, vedu, vzdelávanie a národné záležitosti, predsedu Správnej rady Národnej knižnice NK. Tatarská republika, laureát štátnej ceny Tatarskej republiky pomenovaná po. G. Tukay, laureát Ceny M. Jalila Republiky Tatarstan, ctený pracovník kultúry Ruskej federácie, ctený pracovník kultúry Republiky Tatarstan Razil Ismagilovič Valeev
Hovorí R. Valeev

1V: Hovorí sa, že ak chceš poznať dušu ľudí, počúvaj ich piesne. Pravdivé slová. Ale pesničky sa nerodia samé od seba, tvoria ich ľudia, autori, talentovaní a úprimní. A čím je autor talentovanejší, čím širšia je jeho duša, tým jasnejšia je pieseň, tým je medzi ľuďmi milovanejšia a trvácnejšia. Toto sú piesne Razila Valeeva - Vyjadrujú dušu tatárskeho ľudu, charakterizujú našu vlasť, kultúru, zvyky, zvyky ľudí. Tieto piesne nám umožňujú povedať: duša básnika sa stala skutočnou časticou duše ľudu.
2B: Pre teba, Razil Ismagilovič, znie pieseň na tvojich básňach „Tuganavylym“ v podaní Fauzie Kashapovej a Raifa Minigaleeva
Číslo sa vykonáva

1B: Všetko má svoj začiatok: rieka tečie z prameňa, chlieb rastie zo zrna... Slovo sa rodí na zhlukoch duše.
2B: Aký zázrak sa skrýva v slove, aké sú tajomstvá? Z toho, čo je stvorené - zo šepotu Neba, dychu Zeme?
1B: Čo je to slovo? Toto je vyjadrením našich myšlienok a múzy to posväcujú svojou úprimnosťou a čistotou, obliekajú naše myšlienky do slov. Tak sa objavilo ústne ľudové umenie – folklór. Eposy, rozprávky, piesne, príbehy a výroky – to je začiatok literatúry, jej prameň, jej život, jej základ. Na pódiu zbor ruskej piesne „Ivushki“ s ruskou ľudovou piesňou _________________________________
Číslo sa vykonáva

Znie hudba P.I.Čajkovského z baletu „Luskáčik“.
2B: Zlatý vek ruskej literatúry je plejádou géniov umenia slova, prozaikov a básnikov, ktorí vďaka svojim vynikajúcim a neprekonateľným tvorivým schopnostiam určili ďalší vývoj ruskej a zahraničnej kultúry.
Vo svojich dielach život nielen reflektovali, ale hľadali aj spôsoby, ako ho pretvárať. A na tieto mená nemôžeme zabudnúť :D. Davydov, A. Puškin, M. Lermontov, F. Tyutchev, A. Fet, Gogoľ, L. Tolstoj, I. Turgenev, A. Čechov, Nekrasov

Dievča: Tu sa stáva pravdivá fáma:
Za morom je princezná,
Že nemôžete spustiť oči.
Vo dne zahaľuje Božie svetlo
V noci osvetľuje zem.
Mesiac svieti pod kosou,
A v čele horí hviezda.
A je majestátna
Pôsobí ako pava...
(art. "Kaleidoskop" predvádza tanec "Husi - labute")

1B: Diela, ktoré v tom čase vytvorili brilantní básnici, dodnes zostávajú neprekonateľnými majstrovskými dielami klasikov, príkladmi najvyššej poetiky, veľkolepými štandardmi veľkosti ruského slova a ruského jazyka. Mnohé básne boli zhudobnené a stali sa z nich romance.
Znie romanca v podaní A. Shtokalo

Znie hudba J. Sibelia (Fínsko. Symfonická báseň As dur. Op.26.N7).
Video „Noc. Ulica.Lucerna»
1B: Strieborný vek je jedným z najťažších a najzaujímavejších období v histórii Ruska. Toto je čas veľkých sociálnych katakliziem a veľkolepých revolučných bitiek. Vo vzduchu je cítiť úzkosť, predchuť búrky. Nával inovácií a rozvoj tradícií v maľbe, hudbe, literatúre, to je množstvo nových mien, trendov, trendov, asociácií. V tom čase žili a tvorili takí umelci a hudobníci ako M. Vrubel, R. Falk, A. Skrjabin, S. Rachmaninov, D. Šostakovič.

2V: Ale možno najvýraznejšou a najbohatšou stránkou v kultúre tohto obdobia bola poézia. Symbolizmus, mystika, chaos vesmíru. Futuristi s ich „fackou do tváre vkusu verejnosti“, so svojou šokujúcou spoločnosťou. Pamätajme: „Nech je osud iba žalostným výsmechom, duša je krčma a obloha je slza ...“ (Burliuk).
2B: Tvorba básnikov Strieborného veku je zložitá a nejednoznačná, možno majú všetci spoločnú túžbu premeniť nedokonalý život, dať mu iný zmysel a podčiarknutú vášeň pre vonkajšiu formu verša.

1B: Pred nami je dlhý rad mien a tragických osudov.
Alexander Blok, Marina Cvetaeva, Dmitrij Merezhkovsky, Konstantin Balmont, Valery Bryusov, Nikolaj Gumilyov, Anna Achmatova, Osip Mandelstam, Igor Severyanin, Boris Pasternak, Velimir Khlebnikov, Ivan Bunin - nie je možné ich teraz vymenovať a možno aj to nie je potrebné.
Poézia strieborného veku prešla dlhú cestu. Vo svojom vývoji nepochybne obohatila ruskú kultúru a zasadila jej semená do budúcnosti.

2B: Som tvoj hlas, teplo tvojho dychu,
Som odrazom tvojej tváre.
Márne krídla márne trepotajú
Koniec koncov, som s vami až do konca.
Znie pieseň na slová M. Cvetajevovej v podaní _______________ „Páči sa mi, že si...“
Prebieha skladba
1B: Talentovaný skladateľ Borodin sa nechal Rozprávkou o Igorovom hostiteľovi natoľko uniesť, že napísal nielen hudbu, ale aj libreto a poéziu k slávnej opere Knieža Igor Literárne diela mali a majú veľký vplyv na rôzne typy umenie: maľba, hudba, choreografia.
Ako príklad takejto symbiózy pozývame na scénu choreografický súbor „Kaleidoskop“, umeleckú vedúcu súboru Ctihodný pracovník kultúry Republiky Tatarstan Nadeždu Kochurovú Tanec „Na krídlach vetra“
Číslo sa vykonáva

1B: Tento rok naša krajina oslavuje 70. výročie Veľkého víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne. Hovorí sa, že keď delá dunia, múzy mlčia. No od prvého do posledného dňa vojny sa hlas básnikov a spisovateľov nezastavil. A delová kanonáda to nemohla prehlušiť. Čitatelia nikdy toľko nepočúvali hlas básnikov.
(V pozadí hrá hudba Svätej vojny.)
2B: Poézia s rýchlou emocionálnou odozvou vytvorila v prvých mesiacoch a dokonca dňoch vojny diela, ktoré boli predurčené stať sa epochálnymi.
1B: Už 24. júna 1941 vyšla báseň V.I. Lebedev-Kumach „Svätá vojna“.
2B: Čoskoro skladateľ Alexandrov napísal hudbu k týmto veršom. A 27. júna súbor Červenej armády prvýkrát predviedol pieseň na bieloruskej železničnej stanici hlavného mesta pred vojakmi idúcimi na front.

Znie „March of the Slav“, zábery zo spravodajstva.

1B: Od prvých dní vojny sa sovietski spisovatelia a básnici spolu s celým ľudom postavili do boja proti nacistom. Ich zbraňami boli puška, guľomet a slovo: básne, príbehy, piesne, riadky vojenskej korešpondencie.
2B: Básnici - bojovníci mrzli v zákopoch, prešli do útoku a písali, rozprávali o vojne. Ich básne oživujú napätú atmosféru tých rokov, požiare vojakov, tragédiu ruských miest a dedín, trpkosť ústupu a radosť z prvých víťazstiev.
1B: Konstantin Simonov, Bulat Okudžava, Yulia Drunina, Anna Achmatova, Eduard Bagritsky, Marina Cvetaeva, Tvardovsky, Eduard Asadov
2B: „Pero sa u nás stotožňuje s bajonetom. Nasmerujeme jeho okraj proti nepriateľovi a budeme oslavovať našu posvätnú zem. A ak to bude potrebné, naše životy budú obetované v boji za vlasť."
1B: Báseň _____________________ číta Tatyana Rantovna Krasnova
Číslo sa vykonáva
Husľové sólo "Auschwitz"
1 Otázka: Podľa encyklopédie „Veľká vlastenecká vojna“ slúžilo v armáde vyše tisíc spisovateľov – 1215. Z osemsto členov moskovskej spisovateľskej organizácie išlo v prvých dňoch vojny na front 250. Z vojny sa nevrátilo 475 spisovateľov.
Hostiteľ: Mnoho tatárskych spisovateľov zomrelo vo vojne. Medzi nimi sú Musa Jalil, Fatykh Karim, Adel Kutuy, Abdulla Alish. Ich vojenský a poetický výkon je známy po celom svete.
2B: Musa Jalil, popravený nacistami v maobitskom väzení pred vojnou, bol už známym básnikom, šéfom Zväzu spisovateľov Tatarstanu.
"Priateľovi, ktorý vie čítať Tatar a bude čítať tento zápisník." Toto napísal básnik Musa Jalil, ktorý zažil všetky hrôzy nacistického koncentračného tábora, nepodľahol strachu zo štyridsiatich úmrtí, priviezli ho do Berlína. Tu bol obvinený z účasti v podzemnej organizácii a uväznený.
1B: Bol odsúdený na smrť. Zomrel. Ale stále mal v zajatí napísaných 115 básní. Bál sa o nich...“ Ak sa vám táto kniha dostane do rúk, opatrne, starostlivo a čisto prepíšte, uschovajte si ju. Toto sú básne zosnulého tatárskeho básnika. Toto je môj testament.
číta báseň „Barbarstvo“ (video)
2B: Na pamiatku tých, ktorí neprišli z vojny, znie táto pieseň.
Číslo sa vykonáva

Znie tatárska ľudová hudba. Video prezentácia.
1B: Bohatosť jazyka je úrodným dedičstvom, ktoré prechádza z generácie na generáciu ako súhvezdie živých slov zapísaných v srdciach ľudí.
2B:
Rodný jazyk je majetkom ľudí,
Každý z nás ho pozná od detstva,
Básne a próza, rozprávky a legendy,
Všetko je nám milé v našom rodnom jazyku!
1B: Kayum Nasyri
Buynnanbuyngakaderlәptapshyrylatorgan, zamanҗillәrenәdәbireshmi, kyymmәtegasyrlarүtkәchtәyugalmyytorgankhәzinә – nәrsәul, disemze? Yuk, asyltashlar áno, altyn-komeshtugel. Bubailyk je kitap.
2B: Gabdulla Tukayová
Aký som hrdý, krásni ľudia,
Čo vlastníte!
Chcem byť tvojím básnikom
Buď pre teba stenou.

1B: Musa Jalil
Min kabyzdymҗyrdayalkynitep
Yөrәgemһәmkhaklykkushkanny.
Җyrymbelәndusnyirkәlәdem,
Җyrymbelәnҗindemdoshmanny.
Baňa Aldyyalmas tүbәnlәzzәt,
Vaktormyshnynchuarpärdäse,
Shigyremdәgechynlyk, utһәmsoyu-
Yashәvemnenңbөtenmәgnәse.
2B: Jazyk žije plnokrvným životom len vtedy, keď je v neustálom obehu a pohybe. "Tatár, ktorý nevie čítať a písať, je svojimi krajanmi opovrhovaný a ako občan nepožíva úctu ostatných." Takto napísal kazaňský lekár a etnograf Karl Fuchs v roku 1844 vo svojej knihe.
1B: Úsvit tatárskej literatúry nastal v 19. storočí. Prebudením veselého ducha medzi ľuďmi vznikla celá plejáda talentov: básnik a vedec-encyklopedista GabdrahimBulgari-UtyzImyani, verejná osobnosť, ktorá urobila prvé kroky pri vytváraní populárno-vedeckých kníh v tatárskom jazyku a pri zbieraní folklóru - KayumNasyri , učeného historika a filológa - Shigabutdina Marjaniho, talentovaného básnika Miftakhetdina Akmullu, čo malo priaznivý vplyv na tvorbu najväčších tatárskych básnikov dvadsiateho storočia Derdmenda a Mazhita Gafuriho,
2B: Ideovým vodcom literárneho procesu na začiatku dvadsiateho storočia bol, samozrejme, GayazIskaki a skutočným vládcom myšlienok bol Tukay. Básnik, ktorý zostáva pre Tatárov štandardom básnickej dokonalosti.
1B: Tatárska literatúra je bohatá na slávnych majstrov: Galimjan Ibragimov, FatykhAmirkhan, Galiaskar Kamal, Mazhit Gafuri, Karim Tinchurin, prozaici Kavi Najmi, Gumer Bashirov, Amirkhan Eniki, Abdurakhman Absalyamov,
2B: Slávni básnici SibgatHakim a NuriArslan dosiahli nový kvalitatívny vrchol - spolu s patriarchom tatárskej poézie Hassanom Tufanom tvorili prvú trojicu veľkých tatárskych básnikov.

1B: Yellarutep, bara torgachkartaisam áno,
Bөkremchygypbetsәdә, khaldәntaysam áno, -
Kүnlem minem yap-yashkalyr, hichkartaimas;
Җanymkөchlebulypkalyr, khaldәntaymas.
Kүkrәgemdә minem shigyryutymsaums?!
Kүtәrәm min, kart bulsam áno, avyrtauny;
Kүңlemdәkөnһamanayaz - һaman yes yaz,
Shagiyrkүңlendә kysh bulmy a kar yaumy.
2B: Pozývame na pódium __________________________, ktorý prednesie pieseň __________ na verše ____________________________________
Číslo sa vykonáva

1V: 21. počítačový vek je obdobím internetu a ten, žiaľ, pomaly nahrádza knihu.
Ale domáca poézia je opäť na vzostupe. Koľko „dobrých a odlišných básnikov“ je publikovaných na internete na literárnych stránkach, čítajú si navzájom poéziu a poznajú sa z videnia, hoci žijú v rôznych častiach zemegule! Po celej krajine a vo svete sa objavila miliónová armáda mladých nadaných autorov, ktorých stránky na internete vo dne v noci navštevujú neznámi čitatelia.

2B: Kampolská zem je bohatá aj na talenty. Sú to amatérski speváci a tanečníci, ale aj básnici a spisovatelia, ktorých diela boli publikované v našich novinách Posinform, Leninskaja Pravda a Tugan Yak a naše knižnice neustále organizovali stretnutia s našimi básnikmi a spisovateľmi.
2B: Jedným z prvých knihovníkov v našej obci bol staršej generácii dobre známy Michail Kalenov. Poetické slovo, ktoré nielenže ospevovalo krásu prírody a dedinského života, ale ľudskožravými epigramami v satirických novinách Krapiva, ktoré sám vydával, zosmiešňovalo aj nedostatky svojho okolia.
1B: Vladimír Zolin je obľúbenec tínedžerov, ktorý vie rozprávať ich jazykom, rozumie ich problémom, človek, ktorý má rád a vie zaujať druhých. Mnohí si pamätajú jeho nádherný hlas, ozdobu každého koncertu. Hoci jeho kniha „Jiva“ vyšla v malom náklade, stala sa skutočnou udalosťou v spoločenskom živote Kamských Polyany.
1B: Jurij Zuykov je verejne obľúbený spevák, hudobník a básnik. Jeho vystúpenia na javisku nášho kultúrneho domu boli pozoruhodné svojou úprimnosťou, dobrotou, kapacitou umeleckého významu, jemným humorom.
2V: Dnes už títo ľudia nie sú medzi nami, ale ich práca žije ďalej, spomína sa na nich a ešte dlho bude. Pozývame na pódium dcéru Yury Zuykov Yulia, aby nám prečítala báseň svojho otca
Je tu predstavenie.

1B: naše krajanky Alsu Khusnutdinova a Alsu Smakova nezaostávajú za mužmi. Tieto dve krásne ženy píšu nádherné básne a sú uverejnené v našich novinách "Posinform"
2B: Čo núti týchto ľudí, vrátane stavbárov, chemikov, učiteľov a lekárov, po náročnom pracovnom dni tráviť bezsenné noci s ceruzkou v ruke?Asi sa tak deje na príkaz ich nepokojného srdca plného romantiky.
2V: Pozývame na scénu našu krajanku, skromnú robotníčku, no zároveň tvorivú osobu, poetku, ktorá vydala svoju prvú zbierku básní Alsu Khusnutdinova_
Je tam predstavenie a báseň

1B: Ale najznámejším kampolským spisovateľom je napriek svojmu veku Marcel Chuzhaev. Vo veku 12 rokov napísal svoju prvú fantasy knihu „Magic Book“ a v roku 2011 ju vydalo moskovské vydavateľstvo „Era“, potom mala kniha pokračovanie, ako aj ďalšie diela prózy a poézie.
2V: Život je pre neho taký mnohostranný a zaujímavý a taký krátky, že chce robiť všetko – pozerať sa na druhých, ukázať sa. Miluje život vo všetkých jeho prejavoch, dobrý alebo zlý, úspešný alebo nie. Dobré veci nás robia šťastnými a zlé veci nás učia, nútia premýšľať.
1B: Nominácia vydavateľstva ER na literárnu cenu pomenovanú po V. P. Astafievovi v nominácii „Early Debut“ v roku 2011, Krasnojarsk
Nominácia na Národnú literárnu cenu „Básnik roka 2013“, Moskva
Nominácia na Národnú literárnu cenu „Spisovateľ roka 2013“, Moskva
2B: Nominácia na celoruskú literárnu cenu „Dedičstvo roku 2014“, Moskva
Nominácia na II. národnú literárnu cenu „Spisovateľ roka 2014“, Moskva
Nominácia na II. národnú literárnu cenu „Básnik roku 2014“, Moskva
Taký je. Mladý spisovateľ a básnik z provincií. Do Marcela! Sme na teba hrdí!
1B: Pozor! Svetová knižná akcia „Čo budem čítať ďalej.“ Všetkých vás vyzývame, aby ste sa pridali!
2B: Európska federácia kníhkupcov ohlásila celosvetovú propagáciu.
V rámci tejto akcie sa musíte odfotiť s knihou, ktorá je pre vás relevantná a fotku zavesiť na akúkoľvek sociálnu sieť. Dva tipy: nezabudnite na hashtag a uverejnite ho. Podrobnosti o akcii na internete na stránke „Bibliograf“. Pridať sa teraz!
2B: Prečo slovo, ktoré neprenikne do duše a neurobí ju krajšou, milšou, múdrejšou, nezávislejšou? Koniec koncov, svet môžete zmeniť k lepšiemu iba vtedy, ak sa zmení myslenie ľudí. To je dôvod, prečo existujú kreatívni ľudia, básnici, spisovatelia, aby liečili duchovné choroby, a nie preto, aby privádzali ľudí do depresie, tranzu, sklamania a skľúčenosti.
1V: Niet divu, že sa hovorí, že kniha prečítaná načas je obrovský úspech, ktorý môže zmeniť váš život!
finálny
Na scénu vstupuje KNIHA
Kniha. Prosím, nedotýkajte sa ma špinavými rukami. Nepíšte na mňa perom alebo ceruzkou - nie je to také krásne. Tiež vaše čítanie skončilo na určitom mieste, vložte medzi stránky záložku, aby som si mohol pohodlne a pokojne oddýchnuť.
Vo vlhkom počasí ma zabaľte do papiera, lebo vlhké počasie mi škodí. Pomôžte mi zostať svieži a čistý a ja vám pomôžem byť šťastný a inteligentný. A čo je najdôležitejšie: "Prečítaj si ma!"

Znie hudba Pieseň "Prečítaj si!".
Malé deti pri hudbe vybehnú na pódium s detskými knihami v rukách, urobia 2-3 pohyby a zakričia:
Prečítajte si najlepšie knihy!
Čítajte inteligentné knihy!
Čítajte dobré knihy!

Stredné deti vybehnú na pódium s encyklopédiami v rukách, ja tiež urobím 2 pohyby a zakričím:
Bez knihy sme bez rúk,
Kniha je prvý priateľ!

Staršie deti vybehnú na javisko s fikciou v rukách, urobím aj 2 pohyby a zakričím:
Čítate - ste najlepší!
Čítajúca mládež je nádejou nového Ruska!

Všetky tri skupiny vytvoria postavu z knihy A a spoločne kričia:
Čítajte módne, moderné, prestížne!
Nová generácia si vyberá čítanie!

1V: No, lúčime sa s vami a hovoríme ...
2B: Čítajte, čítajte a čítajte!
Spolu: Dovidenia!



Podobné články