Druhy hudobnej činnosti v prípravnej skupine. Súhrn hudobno-výchovných aktivít na rozvoj tvorivej fantázie v prípravnej skupine

06.07.2019

Abstrakt tematickej hudobnej aktivity v prípravnej skupine „Vo svete zvukov“

Synopsa hodiny hudobnej výchovy v prípravnej skupine

Synopsa tematickej hudobnej aktivity „Vo svete zvukov“ (šušťanie) pre deti prípravnej skupiny

Popis materiálu: Ponúkam Vám súhrn hudobných aktivít pre deti prípravnej skupiny na tému "Rozvoj pátracej činnosti v oblasti zvukov v procese organizovanej hudobnej činnosti." Ide o súhrn kognitívnych činností zameraných na rozvoj záujmu o šušťanie, metódy získavania zvukov z rôznych predmetov, rozvíjanie tvorivej predstavivosti a myslenia.

Cieľ:

Zoznámte deti so šušťanými zvukmi, predmetmi, ktoré ich vytvárajú.

Podporovať rozvoj kognitívnej činnosti, jemnosti zafarbenia sluchu.

Rozvíjajte zvukovú fantáziu, asociatívne myslenie.

Pestovať lásku k prírode, vidieť jej krásu.

Úlohy:

Povzbudzujte deti k tanečnej improvizácii.

· Naučiť deti triediť zvuky podľa povahy ich zvuku.

Zorganizujte najjednoduchšiu výskumnú aktivitu v triede.

Rozvíjajte tvorivú predstavivosť a myslenie.

Rozvíjajte schopnosť počuť krásu jemného šušťania a šušťania.

· Budujte si medzi sebou pozitívny vzťah.

Vzdelávacie oblasti:"Poznanie", "Hudba", "Komunikácia".

Materiály: Listy zo stromov (javor, dub, breza), jeden pre každé dieťa; siluety alebo obrázky stromov (javor, dub, breza); šuštiace a šuštiace predmety: novinový papier, listy zošita, vlnitý papier, fólie, celofán, celofánový záves, viacfarebné škatule s obilninami; Shurshunchik, viacfarebná škatuľka so šuštiacimi motýľmi vyrobenými z cukrovinkových obalov a špáradiel; maracas.

MD ťah

Deti vstupujú do sály za hudby.

1. Hudobná hra „Ahoj“(rozvoj priateľských vzťahov medzi sebou).

Deti chodia roztrúsené po chodbe pri hudbe, ale keď počujú zvonenie zvončeka, mali by podať ruku dieťaťu stojacemu pred ním a povedať „Ahoj!“. Hra sa hrá 2-3 krát.

2. Herná motivácia „Pád lístia“.

Znie „Jesenná pieseň“ P.I. Čajkovského. Hudobný režisér čítajúc úryvok z básne rozhadzuje jesenné lístie.

opadávanie listov, opadávanie listov

Letia žlté listy

Pod nohami šuchot, šuchot,

Čoskoro bude záhrada holá.

(V. Mirovič "Pád lístia").

3. Heuristický rozhovor.

O akom ročnom období hovorí táto báseň? (Odpovede detí).

Vezmite si, prosím, jeden list podľa vlastného výberu. (Deti zbierajú listy).

Pozri sa na svoje listy a povedz mi, z akého stromu je tvoj list? (Odpovede detí).

4. Didaktická hra „Nazbieraj kruh pri svojom strome“(o rozvoji pozornosti, schopnosti orientovať sa v priestore).

Na pomalú hudbu deti obchádzajú svoje „stromy“ („Chodíme, bežíme“, E. Tilicheeva), pri rýchlej hudbe behajú roztrúsené po koberci. Keď hudba skončí, deti by mali okolo svojho stromu vytvoriť kruh.

A aké zvuky vydávajú opadané lístie, keď sa po nich prechádzame na prechádzku do parku? (odpovede detí)

Chlapci a vy a ja poznáme pieseň o šušťaní lístia. Ako sa to volá? Poďme si to zaspievať.

5. Prednes piesne „Shur – Shur“, slovom a hudbou I. Osokina.

Deti spievajú 1 verš a refrén.

6. Plastická štúdia "Listy sa točia"(cvičenie na rozvoj tvorivej predstavivosti – zvykanie si na obrázok). Znie "Waltz" A. Griboyedov.

Deti, premeňme sa teraz s vami na jesenné lístie a pohnime sa do hudby.

Pri tvorivej úlohe deti zobrazujú listy. Každý sa pohybuje po svojom v súlade s povahou hudby.

Áno, na jeseň padá zo stromov lístie, pokrýva zem ako koberec a šuští pod nohami okoloidúcich ľudí. Máte radi zvuk šuchotajúceho lístia? (Odpovede detí).

7. Problematická – pátracia situácia.

Chlapci, môžeme teraz bez toho, aby sme vyšli von, počuť šuchot opadaného lístia v hale? Ako to môžem spraviť? Čo nám pomôže?

Deti ponúkajú rôzne možnosti, snažia sa extrahovať zvuky z rôznych predmetov ležiacich na stole, pričom výsledný zvuk porovnávajú so šuchotom opadaného lístia. Prichádzajú na to, že zvuk opadaného lístia pripomína zo všetkého najviac šuchot pokrčeného papiera.

Predstavme si, že napadlo veľa, veľa listov a všetci spolu kráčame popri nich.

Znie to ako „Kráčame, bežíme“ od E. Tilicheevovej. Deti predvádzajú pokojnú chôdzu a šuštia listami papiera

8. Zaznenie básne V. Lunina „Šuchot“.

Hudobný režisér prečíta báseň, deti sa ju pokúsia vysloviť pomocou predmetov položených na stole.

Šuchot, šepkanie

Hluk pod oknom

Výprask je ľahký. Kto je tento trpaslík?

Š-š-š! Tam za závesmi pri okne,

Ticho šuští svižnou myškou.

(V. Lunin).

9. Herná motivácia. Príchod Shurshunchik z „Izby zvukov“ (Aktivácia detskej pozornosti).

Všetci spoločne pristúpia k oknu, roztiahnu záves. Za ktorým je Shurshunchik.

ach kto to je? Odkiaľ si prišiel?

Shushunchik: Ahoj chlapci! Moje meno je Shurshunchik. Mám veľmi rád šumivé zvuky. Prechádzal som okolo haly a počul som, že opadané lístie šuští, tak som sa rozhodol ísť dnu, aby som zistil, či je to tak.

Deti s hudobným režisérom zvažujú Shurschunchik, hladkajú ho. Prichádzajú na to, že on sám celý šuští.

A kde bývaš?

Shurshunchik: Bývam v Sound Room. Mám veľa rôznych predmetov, ktoré tam šuštia. Pozývam vás na návštevu, príďte.

Určite príďte, ďakujeme za pozvanie.

10. Moment prekvapenia. Shurshunchik dáva deťom šuštiace motýle.

Shurshunchik: A na pamiatku nášho stretnutia vám dám šuštiace motýle z mojej krabice. Nelúčim sa s tebou, ale lúčim sa s tebou!

Rozdáva motýle a listy. Deti sa lúčia so Shurschunchikom.

11. Piktogram(upravovanie detských predstáv).

Lekcia je zhrnutá.

téma:"Skorá jar".

Cieľ: Formovanie u detí so záujmom o umelecké a tvorivé aktivity.

Úlohy:

1. Učte sa sami, vymýšľajte najjednoduchšie hudobné melódie a hrajte ich na detských hudobných nástrojoch.

2. Naučte sa vymýšľať pohyby, ktoré odrážajú hudobnú skladbu, expresívne jednajte s imaginárnymi predmetmi.

3. Naučte sa hodnotiť sami seba.

4. Formovať schopnosť vykonávať „kánon“ známych piesní a spevov.

5. Rozvíjať komunikačné schopnosti.

6. Rozvíjať potrebu sebavyjadrenia.

7. Pestujte si zmysel pre vzájomnú pomoc.

Práca so slovnou zásobou: doplňte detský slovník menami obyvateľov podmorského kráľovstva.

Prípravné práce:

1. Učenie sa tanca „Ahoj“.

2. Hudobno-didaktická hra „Všetci hrajú a spievajú“, „Almatina“.

3. Oboznámenie sa s rôznymi hudobnými nástrojmi a hra na nich v hlukových orchestroch.

4. Učenie sa piesne „Lienka“ (detský folklór).

5. Počúvanie hudobných diel „Droplet“ (Orforchestre), „Aquarium“ od C. Saint-Saensa.

6. Učenie básne „Podvodné kráľovstvo“ od T. Kotiho.

Priebeh aktivity:

Zaznie pieseň „Slnečné kvapky“, deti vstúpia do haly pod ňou, zastavia sa v kruhu a pozdravia hostí piesňou.

(Snímka 1. Na obrazovke sa objaví pružina)

Učiteľ: Chlapci, venujte pozornosť obrázku, aké ročné obdobie si myslíte, že je na ňom zobrazené?

Deti: Jar!

Učiteľ: Podľa akých znakov ste uhádli, že je jar? (deti sa rozprávajú)

Aká báseň sa hodí k tomuto obrázku? (čítanie básne)

Jar k nám prichádza rýchlymi krokmi

A snehové záveje sa jej topia pod nohami.

Na poli sú viditeľné tmavé rozmrazené škvrny,

Môžete vidieť veľmi teplé nohy jari.

(Kvapka vstúpi do haly za zvuku zvonu, plače)

Učiteľ: Pozri, kvapôčka plače, muselo sa jej niečo stať?

Kvapôčka: Zaostával som za svojimi priateľkami a teraz neviem, ako si nájsť cestu k svojej rodine, k iným kvapkám.

Učiteľ: Chlapci, chcete pomôcť Kapelkovi? Deti: Chceme!

kvapôčka: Skvelé! Ďakujem vám deti! Potom sa premeníme na kvapôčky. A sme na ceste!

(znie transformačná hudba, deti si dávajú kvapôčky - medaily)

Učiteľ: Vypočujte si prvú úlohu-

Poďte hore tancuj ahoj nový jarný pozdrav. Napríklad namiesto slova „Ahoj“ spievajte pieseň jarných kvapiek. Dnes si bol na našej lekcii k pesničke “Solárne kvapky”, akú pesničku tam tie kvapky spievali?

Deti: Ding dong!

Učiteľ: A ako inak môžu kvapôčky spievať!

Deti vymýšľajú (ťuk-ťuk, tuk-tuk, bum-bum atď.)

Učiteľ: Takže tancujeme 3 tance:

Prvýkrát spievame „ding-ding“.

2. krát spievame (detská ponuka) "Bum-bum",

3. krát spievame (napríklad) "Drip-drip".

Tanec „Ahoj“ (3 vystúpenia) (kvapka tlieska rukami)

Učiteľ: Kvapôčka je rada, že sme zvládli prvú úlohu, a ideme ďalej. Na jar sa objavuje veľa zvukov, poďme „znieť“ a hra „Každý hrá a spieva“ nám v tom pomôže.

Hudobná a didaktická hra „Každý hrá a spieva“

(Deti prídu k stolom a vyberú si z ponúkaných hudobných nástrojov ľubovoľný hudobný nástroj a sadnú si na koberec na kolená)

Deti spievajú pieseň, vedúci prechádza medzi nimi a na konci piesne sa zastaví tvárou k niektorému z detí, každý zaspieva svoje meno a on predvedie „sólo“ na svojom nástroji, na konci melódie, ktorú vymyslel, zmeniť miesto s vodcom a sám sa stane vodcom. (Hráme 5-6 krát a na konci hry znova predvedieme pieseň a všetci spolu hrajú na svoje nástroje).

Všetci hrajú a spievajú, hudba žije všade!

Každý hrá a spieva všade, kde hudba žije!

.... (meno) ... nech začne hneď!

(kvapka tlieska rukami a je počuť zvonček)

Učiteľ: Kvapka je rada, že sme túto úlohu zvládli spoločne, poďme ďalej. Na jar sa prebúdza celá príroda: stromy, zvieratá a hmyz.

Spomeňme si na našu pesničku o lienke.

Spievanie "Lienka"

1. Vo všeobecnom kruhu so znejúcimi gestami.

2. "Canon" v 2 kruhoch.

3. "Canon" v 4 kruhoch.

4. Každý kruh prichádza s novými, vlastnými znejúcimi gestami pre túto pieseň a postupne ich predvádza.

(kvapka opäť tlieska rukami)

kvapôčka: Výborne! Výborne!

(znie fragment hudby „Droplet“ v podaní Orforkestre)

Učiteľ: Chlapci, počujete, aký druh hudby znie?

Deti: Hudba sa volá „Drop“, vymysleli ju hudobníci z Orforkestre.

Učiteľ: Skvelé, pretože nám ukáže cestu k Dropletovým priateľom, a ak pôjdeme po ceste s touto hudbou, potom, samozrejme, nájdeme, kde sú.

Sadnite si ako priatelia a zaspomíname si na „Históriu kvapky“. Takže. Prišla jar, slnko hrialo, sneh sa začal topiť. (Dieťa pokračuje) Kvapka sa objavila a skočila zo strechy a vedľa nej zo strechy zoskočilo mnoho, oveľa viac kvapiek a objavil sa potok a tiekol pozdĺž cesty. (Pokračovanie ďalším dieťaťom). Cestou sa do potoka pripájali ďalšie a ďalšie kvapôčky, ten sa zväčšoval a rozširoval a potok sa vlieval do veľkej rieky. Kvapky sa dlho vznášali spolu s veľkou riekou a nakoniec sa dostali na šíre a priestranné more a začali sa hojdať na vlnách a baviť sa. Boli doma.

Učiteľ: Výborne! A teraz musíme kvapku ukázať pohybmi celú túto cestu a viesť ju do mora. Radíme sa, ako sa budeme hýbať a koniec koncov je potrebné, aby všetky naše pohyby zodpovedali hudbe.

Tu, napríklad, úplne na začiatku, ako sa pohybujú kvapky?

Deti: Skoč!

Učiteľ: Skáču všetci naraz?

Deti: Nie, najprv jeden po druhom a potom všetci spolu.

Učiteľ: A teraz to skúsme urobiť a pre pohodlie si sadnúť na stoličky. Jedna kvapka skočila zo strechy – Skoč! (dieťa skočí zo stoličky a tak postupne všetky deti, na záver všetky kvapôčky skáču). Chlapci, ako môžeme zobraziť pohyb prúdu? (počúvame návrhy detí, zobrazujeme potok) Navrhnite, ako môžeme znázorniť širokú rieku? (počúvajte návrhy detí a robte pohyby). Ale ako môžeme ukázať more? (znova si vypočujte všetky návrhy a vykonajte).

Posaďte sa chlapci. Teraz umelci odohrajú hru „Príbeh kvapky“. (Zvuky hudby "Droplet")

Predstavenie "Príbeh kvapôčky"

(Snímka 2. Na pozadí mora skáče kvapka so svojimi priateľkami)

kvapôčka: Hurá! Našiel som si rodinu a spoznal svoje priateľky. Chcem sa vám poďakovať za vašu pomoc. Chcete navštíviť morské dno. Chcieť? Potom sa poďme potápať! (pohyb plavca)

Hra "Podvodné kráľovstvo"» Hudba C. Saint-Saens, texty piesní T. Coty.

Podmorský les sa hojdá

Akoby vo vetre. (šou

Je tu pochmúrne, záhadne riasy)

V chlade aj v teple.

perleťové prúdy,

Viacfarebné šupiny (zobraziť ryby)

Motýlie ryby trepotajú

Ako hviezdy žiaria.

Nevýslovná krása

V mori vyrástli kvety (sasanky ukazujú)

Ale tie kvety nie sú jednoduché

Ich okvetné lístky sú živé.

Muréna, barakuda

Odkiaľ sa plavia? (zobraziť dravé ryby)

vtipné sépie

Pomaly roluje po spodnej časti. (choď dozadu)

Hviezdy na oblohe vysoko (smerujú nahor)

Hviezdy hlboko v mori. (ukazuje na podlahu, kreslí frázy)

Svietia tam, trblietajú sa tu (ukazujú hore, dole)

A získať ich nie je jednoduché. (pohyb odmietnutia) (posledné 2 riadky sa opakujú 2-krát)

Podmorský les sa hojdá

Akoby vo vetre, (ukázať riasy)

Je to tu temné a tajomné

V chlade aj v teple.

Kvapôčka: Na pamiatku vám dávam figúrky morských živočíchov, ale pozor - sú rôznych farieb. Žiadam vás, aby ste si vybrali: červená - ak ste urobili všetky úlohy správne, modrá - ak všetko nevyšlo, žltá - ak nefungovalo vôbec nič. (Deti si vyberajú figúrky).

Učiteľ: Katya, prečo si si vybrala červenú figúrku?

Učiteľ: Alyosha, prečo si vzal modrú figúrku?

Učiteľ: Je čas sa rozlúčiť!

Zbohom, kvapôčka!

(znie hudba premeny a deti sňajú medaily-kvapôčky)

Učiteľka: Tak sme sa vrátili do našej škôlky. Pozrite sa na mnoho ďalších darčekov typu Droplet, darujme ich našim hosťom ako spomienku na naše stretnutie. (Deti rozdávajú suveníry, lúčia sa piesňou a odchádzajú zo sály pri piesni „Slnečné kvapky“).

Literatúra:

1. "Hranie hudby" E.V. Boyarkova "Hudobná režisérka" č. 4, 2009

2. „Integrácia do kreativity“ T. Doronová „Obruč“ č.3, 2011.

3. „Radosť zo spojenia kreativity“ N.A. Gorjajev

4. „Hudobný riaditeľ“ č.5, 2007

5. „Modrý sen“ od T.E. Tyutyunnikova. Moskva. 2015

6. „Hrudník so spillikinami“ od T. E. Tyutyunnikova (hudobné hry)

7. „Učím sa tvoriť. Základná tvorba hudby: hudba, reč, pohyb“ Moskva. 2009

8.Hudobné disky T.E. „Učíme sa tvoriť“ č. 1, 2, 3

Mestská rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia materská škola kombinovaného typu č.29 mesta Yeysk MO Yeysk okr.

Súhrn súvislých vzdelávacích aktivít vo vzdelávacej oblasti umelecko-estetického rozvoja „Hudobná činnosť“ pre prípravnú skupinu s využitím hernej techniky na hodinách hudobnej výchovy v predškolskom vzdelávacom zariadení „na tému:

"Magické zvuky žijú vedľa nás."

Hudobný režisér:

Netrebko Elena Konstantinovna

Dátum: 17.03.2017

Cieľ: Vzbudiť záujem o umenie, oboznámiť deti so základnými pojmami v hudobnom, divadelnom, výtvarnom umení s cieľom naučiť ich vnímať umelecké obrazy hudby, divadla, maľby, podporiť empatiu, spoluprácu, rozvoj umeleckých schopností; upozorniť na literatúru o rôznych druhoch umenia, knihy o skladateľoch, umelcoch, umelcoch. Výchova k emocionálnemu postoju k svetu prostredníctvom hudby u detí staršieho predškolského veku.

Vybavenie: obrázky - portrét A. Feta, drevorubača, prasknuté sklo, búrka, drevené palice, papier, domáce spotrebiče, zvončeky, hudobná základňa, krabica.

Deti idú do sály na hudbu a zastavia sa v kruhu.
Hudobný režisér: Pozdravme sa spevom v strednom registri: "Ahoj!"
Hudobný režisér: „Bez rúk a nôh, ale rozprávanie. Odpovedá v lese? Áno! (Echo)
Hra "Naughty echo".
Účel: rozvoj výškového sluchu v kombinácii so zmyslom pre harmóniu.
Deti v kruhu hudobný režisér: zaspieva meno dieťaťa a hodí mu loptu, zopakuje vrátenie lopty späť.
Hra so zvončekom „Na oblohe spieval škovránok“.
Tréning dychu a hlasu
"Otváram vŕzgajúce dvere."
Zobrazujeme vŕzgajúce dvere s hlasivkami, ako keby sa najprv nedali, a potom sa nám ich podarilo otvoriť.
(zbaviť stresu)
"Jazdiť výťahom"
Zdvihnutím ruky hore a dole sprevádzame jazdu výťahom zvukom, meníme zafarbenie hlasu. (Horné poschodie - vysoké, spodné - nízke)
Deti sú rozdelené do skupín vtákov a medveďov, obliekajú atribút. (medveď, vtáky)

Pedagóg: Buďme chvíľu ticho a počúvajme svet okolo nás. Myslíte si, že tento svet je tichý? Alebo nie?
(Deti chvíľu počúvajú.)
Tak čo ste počuli? (Kroky a reč ľudí, hluk áut za oknom, vŕzganie dverí.) Neustále niečo počujeme, naše uši neustále pracujú a svet okolo nás znie.
Vychovávateľ:
Vážení chlapci! Dnes sa vydáme na cestu do magického sveta zvukov.
Začnime lekciu zábavným cvičením:

opatrovateľka: Čo teraz robíme? Dieťa: Dupali, tlieskali, robili hluk.

opatrovateľka: Ako môžete nazvať takéto zvuky (dupanie, tlieskanie, klopanie?)
Deti: nazývajú sa zvuky.

Hudobný režisér b: Poďme sa hrať: Zahrniem zvuky a hádate ich, vrátane zvukových stôp rôznych zvukov.

Vyvolané deti určia hudbu a ukážu obrázok. Hluky sú:

Dve deti pomáhajú pri výbere predmetov a sú vyjadrené.
Jedno dieťa si podľa toho vyberie a ukáže obrázok. Druhý sa hrá s drevenými palicami, klope plastovou palicou po skle, trhá papier, hádže mincami.
(Ukáž obrázky - mince, drevorubač, rozbité sklo.)

Hudobný režisér: Teraz zatvorte oči a počúvajte ďalší zvuk. (Hudobný režisér zapne soundtrack – hluk búrky. Číta báseň A. Feta „Milujem búrku začiatkom mája“, zobrazuje ilustrácie zobrazujúce jarnú prírodu. Portrét A. Feta na magnetickej tabuli)

jarná búrka
Milujem búrku na začiatku mája,

Keď jar, prvý hrom,
Akoby šantila a hrala sa,
Dune na modrej oblohe.
Mladé zvony hrmí,
Tu prší, prach letí,
Dažďové perly zavesené,
A slnko pozláti nitky.
Z hory tečie agilný potok,
V lese hluk vtákov neprestáva,
A hluk lesa a hluk hôr -
Všetko sa veselo ozýva do hromov.
Hovoríš: veterný Hebe,
Kŕmenie Zeusovho orla
Hrmiaci pohár z neba
So smiechom ho vysypala na zem.
A. Feta
Možno hluk búrok, dažďa pripísať zvukom? Nie! To všetko sú hlasy prírody.

Masáž chrbta "Thunder" deti sa pri opakovaní otáčajú jeden po druhom doprava, potom doľava.
Hromy, hromy ako delá päste po celom chrbte
Dnes je sviatok žaby.
Potrebujeme, potrebujeme. - poklepaním končekmi prstov.
Rozptýli sa domov. - hladenie dlaňami zhora nadol.
Hudobný režisér: spomeňme si, čo sú zvuky?


Deti: hudobné a nehudobné zvuky.
Hudobný režisér: Urobme si kvíz. Ja pomenujem zvuky a vy ich zaradíte medzi hudobné alebo nehudobné! Obchod?

Výborne! Teraz už vieme, aké zvuky nás obklopujú, všetky „tajomstvá“, ktoré sme s vami práve objavili, ukryjeme do našej čarovnej skrinky.
Žiadam vás, aby ste doma počúvali rôzne zvuky a nakreslili svoje dojmy na kus papiera a povedzte mi, aké sú tieto zvuky na ďalšej lekcii! A tiež - nakreslite to, čo si pamätáte v tejto lekcii. Do skorého videnia!
Deti pod "Pochodom" Bogoslovského opúšťajú sálu.

Hlavné ciele:

- rozvíjať záujem o hudbu ako formu umenia;

- rozvíjať hudobné schopnosti detí;

- naučiť deti vyjadrovať sa prostredníctvom hudby, iných foriem umenia;

- formovať estetickú chuť.

Hrateľná postava: veselá poznámka vyrobená z kartónu alebo objemná.

RÁNO

moment prekvapenia

Ciele: vzbudiť záujem o aktivity, upútať pozornosť; cvičenie v čistej intonácii zvuku; upevniť vedomosti o názvoch hudobných nôt.

Učiteľ upozorňuje deti na nezvyčajnú výzdobu skupiny: palica na doske, hudobný kútik, sada zvončekov, ilustrácie zobrazujúce hudobné nástroje, prvky kostýmov, scenérie atď.

Asistent učiteľa nenápadne zapne magnetofón. Učiteľ je prekvapený. Vychádza z predpokladu, že niekto prišiel navštíviť deti pred nimi. Vyzýva deti, aby sa zamysleli nad tým, kam chce hosť pozvať deti. Po hudobnom fragmente sa začne ozývať zvukový list od Víly hudby, ktorá posiela svoju dcéru k deťom, aby ich priviedla do Krajiny hudby. Ale dcéra sa objaví až potom, čo deti uhádnu hádanku: "Sedem lastovičiek sedí na štyroch drôtoch, každá na svojom mieste." (Poznámky.)

Učiteľ vyzve deti, aby zavolali poznámku. „Čo len volať? Je ich sedem." Ponúkne zavolať postupne, počnúc prvým. Učiteľ používa metalofón, aby deti zreteľne intonovali.

Nota reaguje na zvuk „la“. Deti ju nájdu za magnetofónom (v hudobnom kútiku, pripevnenú vysoko na závese a pod.).

Rozhovor s deťmi

Cieľ: zistiť hudobné preferencie detí, obľúbené činnosti na hodinách hudobnej výchovy.

Veselá nôtka chce vedieť, čo deti počuli o Zemi hudby, akú hudbu majú najradšej, čo majú najradšej – počúvajú hudbu, spievajú pesničky, tancujú, hrajú sa hudobné hry?

Hudobná a didaktická hra "Spievaj svoje meno"

Ciele: rozvíjať spevácke schopnosti detí; naučiť frázu melodicky, ťahavo spievať.

Notka chce spoznať deti, zistiť ich mená. Len meno by sa nemalo volať, ale spievať: "Volám sa Máša."

Deti si v kruhu podávajú papierik z ruky do ruky a spievajú svoje meno (dievčatá vysokými hlasmi, chlapci nízkymi hlasmi). Notka navrhuje, aby sa v Zemi hudby nerozprávalo, ale spievalo. Uvádza príklad: "Anna Vasilievna, čo máme dnes na raňajky?" (spieva). Učiteľ: „Dnes na raňajky krupicová kaša“ (spieva).

Notka vyzýva deti, aby vyskúšali.

Ranné cvičenia na hudbu s tanečnými prvkami

Ciele: naučiť sa spájať pohyb s hudbou; zvýšiť motorickú aktivitu, emocionálne pozadie.

Notka pozýva deti k pohybu pri hudbe, aby boli veselé a nabili energiou na celý deň.

DAY

Komplexná lekcia "Sorceress-Music"

Ciele: rozvíjať sluch pre hudbu, predstavivosť, vizuálne schopnosti, pantomimickú expresivitu, schopnosť improvizovať; vytvoriť estetickú chuť; upevniť vedomosti o základných emóciách a emocionálne nabitých pocitoch.

Notka pozýva deti do čarovnej Krajiny hudby, kde je všetko nezvyčajné a tajomné. Obsah:

- počúvanie klasických diel (zodpovedajúcich veku detí), naplnených emóciami radosti, smútku, smútku, strachu atď., rozprávanie o nálade spôsobenej hudbou; obraz nálady v akvarele pomocou metódy „mokrého listu“;

- hudobná a plastická improvizácia ako „Sme pierka“, „Sme javorové listy“, „Sme motýle“ atď., v ktorej deti na hudbu a sprievodné slovo pani učiteľky v pantomíme, pohyboch zosobňujú obraz, každý svojím vlastným spôsobom.

Motoricko-plastické cvičenie „Veselý orchester“

Náš orchester hrá spolu Deti rytmicky napodobňujú pohyby dirigenta.

O hudbe vie všetko.

Husle jemne hrajú Napodobňovať hru na husle.

Volá za ňou.

Trúbky hlasno zatrúbili Napodobňujú hru na trúbku päsťami.

A činely sa bili do rytmu. Tlieskajte otvorenými dlaňami.

Potom fúka potrubie, Napodobňujú hru na flaute prstami.

A struna na gitare zvoní. Napodobňovať hru na gitare.

Bubon sa ozval ako hrom Napodobňujte bubnovanie s palicami.

Zakrýva všetkých. Vykonajte krycie pohyby s dlaňami nadol.

Hra "Pohyblivé ozdoby"

K hudbe deti, ktoré sa preskupujú, tvoria kompozície: „Kruh“, „Had“, „Štvorec“, - rovnakej veľkosti.

Hra so spevom bez hudobného sprievodu

Deti stoja v kruhu, učiteľ je v strede s loptou. Zaspieva otázku a potom hodí loptu každému dieťaťu, ktoré musí odpovedať tak, že loptu chytí a prinesie späť. Podmienka: udržať rovnaké tempo od začiatku do konca hry.

FAQ

Kto skladá hudbu? (Skladateľ.)

Kto riadi orchester? (Dirigent.)

Kto hrá na husle? (Huslista.)

Kto hrá hudbu? (Hudobník.)

Ako sa volá predstavenie, kde sa celý čas spieva? (Opera.)

Tanečné hry "Urob to", "Nerob toto"

Cieľ: naučiť sa koordinovať pohyby s hudbou a expresívne ukázať akcie v rovnakom rytme s vodcom.

Notka pozýva deti, aby sa trochu pobláznili a zahrali si zaujímavú hru.

"Urob to takto"

Ak je život zábava, urob toto... (ukazuje).

Ak sa budeme baviť, budeme sa na seba usmievať.

Ak je život zábava, urob toto... (ukazuje).

Gestá a pohyby môžu byť:

- dve tlieskanie rúk pred hrudníkom;

- dve kliknutia prstami;

- dva údery do hrudníka;

- dve ukážky "nosa Pinocchia";

- stiahnutie uší;

- pohyby jazyka doľava a doprava;

- hladenie brucha;

- ruky na stranu;

- pohyb v chráme;

- dve facky na pápeža.

"Nerob to"

Ak k vám prišiel kamarát, nerobte to... (ukazuje).

Ak k vám príde priateľ, je to veľmi dobré!

Ak k vám prišiel kamarát, nerobte to... (ukazuje).

Ukážkové gestá:

- hrozba päsťou;

- vyplaziť jazyk;

- "vľavo s nosom";

- otočte prstom na spánok;

- vybrať si nos;

- zívať;

- ukázať cookie.

Mobilná hra „Burn, burn brightly“

Ciele: naučiť čistú intonáciu hovoru v hre; rozvíjať schopnosť behať, skákať; vzbudiť záujem o ľudové hry.

Notka sa pýta detí, či poznajú hry v prírode, v ktorých si potrebujú zaspievať. Niektoré mi pripomína. Ponúka zahrať si zaujímavú ľudovú hru, ktorú hrali staré mamy.

Hra na hrdinov "Materská škola"

Ciele: rozvíjať schopnosť viesť herný dialóg, akcie; naučiť sa vymýšľať zápletku hry, rozvíjať ju; zahŕňajú zápletky "Hudobná lekcia", "Hudobná zábava" ako rovnocenného partnera.

VEČER

Improvizácia na detských hudobných nástrojoch

Cieľ: rozvíjať detskú kreativitu.

Nota deťom pripomína, že dnes ukázali orchester v básni, alebo si môžete zložiť žabku či zvierací zbor, zložiť si vlastnú melódiu a zahrať ju na detských hudobných nástrojoch alebo ju stvárniť hlasom.

Zloženie rozprávky „Cesta veselej noty“

Ciele: rozvíjať predstavivosť, schopnosť skladať podľa navrhovanej schémy; rozvíjať obraznú reč, schopnosť tvoriť spolu, zapamätať si myšlienku priateľa, časť deja.

Učiteľka vyzve deti, aby o nej napísali rozprávku ako darček za poznámku, zapísali, nakreslili.

Počas siedmeho roku života dochádza k ďalšiemu rozvoju nervovej činnosti dieťaťa. Vznikajú tak možnosti organizácie výchovno-vzdelávacieho procesu s deťmi vo veku 6-7 rokov v zložitejších formách. Vnímanie hudby sa stáva cieľavedomým, rozvíja sa ľubovoľné memorovanie a vzdelávanie.

Deti si zdokonaľujú zručnosti získané v staršej skupine. Začiatkom roka (takmer celý september) je opakovanie písacej látky. Postupne sa vďaka systematickým pohybom na hudbu stávajú koordinovanejšie a presnejšie. Deti si osvojujú nové druhy pohybov: cval do strany, polkový krok, krok s krokom, prvky ruského tanca (striedavo vystavovanie nôh pre plynulú chôdzu s rôznymi polohami rúk: do strán, zložené na hrudi, na pás). Cítiť originalitu textúry hudobných diel, deti sú schopné sprostredkovať povahu hudby v pohybe: chodiť slávnostne, slávnostne; ľahké, hladké; behať ľahko, rytmicky, rýchlo a široko, VYKONÁVAŤ pohyby s predmetmi a bez nich (hladko, energicky), chodiť v rade v ľudových tancoch a okrúhlych tancoch, expresívne reprodukovať rôzne herné obrazy (veselý, vtipný petržlen, zbabelý zajac, láskavý mačiatko, zlý Vlk a pod.).

Rozvíja sa schopnosť navigácie vo vesmíre. Do konca roka by deti mali byť schopné voľne prestavovať z čiary na kruh, z malých kruhov na veľký a naopak, pohybovať sa diagonálne z rôznych kútov sály, jasne predvádzať hadiu chôdzu, vedieť nájsť ich miesto v hrách atď.

V prípravnej skupine sú jednotlivé hodiny prehľadnejšie a organizovanejšie. Deti konajú s hudbou, vnímajú ju prostredníctvom hmatovo-vibračného a sluchového analyzátora. Individuálna úloha pre 6-7-ročné dieťa už obsahuje 4-6 pohybov na hudbu.

Deti rozvíjajú väčšiu vytrvalosť a schopnosť čakať na objavenie sa hudby, počúvať jej zmiznutie. Vďaka tomu je možné predĺžiť pauzu medzi jednotlivými pasážami a časťami hudobného diela.



Pri plnení jednotlivých úloh s vypnutým ventilátorom vie 7-ročné dieťa určiť, koľko akordov bolo zahraných, zabuchnúť najjednoduchší rytmický vzor, ​​určiť dynamické odtiene (hlasná, tichá hudba).

Štúdium cvičení „zvoniacej abecedy“ prebieha aj v úzkom kontakte s učiteľom nepočujúcich, ktorý si s dieťaťom najskôr precvičí výslovnosť toho či onoho slova. S hudobným režisérom dolaďuje tempo vyslovovania zvukov, slabík, slov a krátkych fráz do hudby.


Pri spievaní sa čoraz viac precvičuje dýchanie, keďže deti sú schopné spievať dlhšie frázy. Zlepšenie dýchania pri speve vedie k zlepšeniu reči. Hlas dieťaťa sa stáva hlasnejším a výraznejším. Spev uľahčuje prácu pri rozvíjaní zručností v čítaní pier. Pri sledovaní spevu kamaráta sa dieťa trénuje, aby porozumelo ústnej reči ostatných. Deti vo veku 6-7 rokov by mali poznať názvy piesní, hier a tancov.

Ku koncu roka sa zvyšuje objem zručností vo vnímaní hudby, čo umožňuje deťom vykonávať individuálne cvičenia pred deťmi. Táto technika dáva dobré výsledky: deti sa toto cvičenie učia oveľa rýchlejšie, ako keď ho predvádzajú dospelí, zatiaľ čo starší zažívajú veľké uspokojenie – pretože sú v úlohe učiteľov. V procese takejto komunikácie sa u detí rozvíja potreba hudobných hodín a lásky. do ho.

Trvanie hudobnej výchovy s deťmi vo veku 6-7 rokov je 35 minút.

Hudobná hodina v skupine, ktorá sa pripravuje na školu, zahŕňa:

1. Individuálna úloha (pozostáva z 3-6 pohybov).

2. Počúvanie hudby s úlohou rozpoznať a zapamätať si meno.

3. Frontálna úloha (pozostáva z 2-3 cvičení).

4. Cvičenie „zvoňovacia abeceda“.

6. Piesňová hra na želanie detí.

7. Tancujte.

Približný náčrt vyučovacej hodiny v skupine, ktorá sa pripravuje na školu

Úlohy. Upevniť schopnosť vnímať hudbu pomocou vizuálnych, hmatovo-vibračných a sluchových analyzátorov. Naučte deti rozpoznávať známe diela. Konať v súlade s povahou hudobných diel. Pracujte na čistote výslovnosti slov v piesňach „Drum“, „Yellow Leaf“, emocionálne sprostredkujte obsah piesní. Naučiť schopnosť prestavať zo stĺpcov do dvoch riadkov.

Príprava na lekciu. Hudobný riaditeľ vypracuje celý materiál hodiny s učiteľom nepočujúcich a učiteľom, koordinuje s nimi tempo spievania cvičenia „hlasová abeceda“ „Tu je bubon“. Predtým sa "Cvičenie s vlajkami" učí s dvoma deťmi. Oni


ukáž toto cvičenie všetkým. To urýchľuje dokončenie individuálnej úlohy. Na prechádzke učiteľ upozorňuje deti, keď padajú listy zo stromov, a spieva s nimi pieseň „Yellow Leaf“. V sále hudobný riaditeľ usporiada stoličky pozdĺž steny, pripraví dve farebné vlajky pre každé dieťa a dospelého, obrázok chrobáka, bubon, klobúk, vlka, nápisy „Cvičenie s vlajkami“, „Hudba je veselá“ , „Hudba je smutná“.

Priebeh hodiny Deti spolu s nepočujúcim učiteľom a učiteľom postupne vstupujú do sály a zoraďujú sa. "Dnes som prvý," hovorí dieťa na čele radu a vedie deti. Všetci sedia

najprv úloha(jednotlivec). „Cvičenie s vlajkami“ (pozri str. 183.) Vova, vezmite z vázy dve vlajočky. Tanya, choď počúvať hudbu,“ prihovára sa deťom hudobný riaditeľ (toto cvičenie poznajú) a ukazuje nápis „Cvičenie s vlajkami“. Deti povedia meno. Potom, čo deti ukážu cvičenie, odovzdajú vlajky ostatným, všetci sa pri plnení úlohy striedajú, stoja chrbtom k nástroju. Druhá úloha(čelný). "Chrobáky" (pozri str. 135). "Postav sa ku klavíru HUDOBNÝ RIADITEĽ HOVORÍ. Zistite, čo hrám." Hrá hudba *Chrobáky* Deti spoznávajú a sadnú si.

Tretia úloha. Cvičenie"Chrobáky". Hudobný režisér ukazuje obrázok chrobáka a hovorí: „Budete chrobáky. Počúvať hudbu". Deti vykonávajú cvičenie (ľahnú si na zem na chrbát a pohybujú a pohybujú nohami „chrobáky platýs“),

štvrtá úloha,„Chôdza rôznymi smermi“ (pozri str. 177). Deti vstávajú z podlahy, chodia jeden po druhom pozdĺž steny a sadnú si.

Piata úloha. Cvičenie „Príprava na krok Polka“ (pozri str. 167). a učiteľka nepočujúcich sedia pred deťmi a spolu s nimi rytmicky pri hudbe. „Postavte sa do kruhu,“ hovorí hudobný riaditeľ. Deti v kruhu predvádzajú polkový krok na hudbu. S koncom hudby sa zastavia a na výzvu hudobného režiséra „Choď si sadnúť“ sadnú.

Šiesta úloha. Pieseň „Drum“ (pozri str. 292). "Poďme spievať. Tu je bubon – hovorí hudobný režisér a ukazuje bubon, hrá Na neho a odovzdá ho nepočujúcej učiteľke sediacej pred deťmi, potom ukáže

Značka „Hudba je zábava“. Nepočujúci učiteľ hovorí deťom: „Vtipná pesnička, deti idú, spievajú, hrajú na bubon. Bude sviatok. Dovolenka je zábavná. Všetci kričia "hurá!". Poďme spievať pieseň "Drum". Dá jednému dieťaťu bubon a ponúkne mu, že bude na ňom hrať. Deti spievajú v stoji, bubeník stojí pred deťmi, spieva, otočený chrbtom k hudobnému režisérovi, udiera do bubna pre refrén.

Siedma úloha. Pieseň „Yellow Leaf“ (pozri str. 294). Hudobný režisér ukazuje nápis "Hudba je smutná." Učiteľka nepočujúcich hovorí deťom text piesne. Túto pieseň poznajú deti, spievajú ju dvakrát: raz v sede, druhú v stoji.


Ôsma úloha. Cvičenie s vlajkami na októbrový sviatok (pozri s. 217). Dospelí rozdávajú deťom dve vlajky, berú si vlajky pre seba. „Chlapci, postavte sa do kolóny,“ hovorí učiteľka nepočujúcich a sama sa postaví pred kolónu. „Dievčatá, postavte sa do kolóny,“ osloví učiteľka dievčatá a tiež sa postaví pred kolónu. Hudobný režisér sa všetkým prihovára: "Počúvajte hudbu." Deti vykonávajú cvičenie raz, po činnosti dospelých.

Deviata úloha. Hra „Deti a vlk“ (pozri str. 198). Deti túto hru poznajú. Hudobný režisér hrá hudobný sprievod hry a navrhuje určiť povahu každej časti. "Vlk beží - hudba je hlasná," hovorí dieťa. "Deti zbierajú bobule - hudba je tichá." Vlka stvárňuje dieťa, nasadí si klobúk. Dospelí sa hrajú s deťmi. Hudobná riaditeľka chváli všetky deti, že dobre počúvajú hudbu a že ich hra baví. Deti sa lúčia a odchádzajú z izby.


HUDOBNÉ UKÁZKY

CVIČENIA, HRY A TANCE

JUNIOR SKUPINA



Podobné články