Druhy hudobnej činnosti v prípravnej skupine. Hodina hudobnej výchovy v prípravnej skupine MŠ

06.07.2019

Hudobná činnosť detí prípravnej skupiny. Téma: "Úvod do hudobných nástrojov."

Cieľ: rozvoj hudobných schopností u detí.

Úlohy:

  • zlepšiť výšku tónu, rytmus, sluch;
  • rozvíjať dobrovoľnú pozornosť, vnímanie, pamäť;
  • zoznámiť sa s hudobným dielom v podaní rôznych nástrojov;
  • pokračovať v oboznamovaní detí s hudobnými nástrojmi, ich klasifikáciou, zvukom;
  • naučiť sa hrať na bicie nástroje;
  • kultivovať umelecký vkus.

Prostredie na vývoj predmetu:

  • EOR: prezentácia „Hudobné nástroje“, interaktívna hra „Rozdeľte sa do skupín“.
  • Hudobné nástroje: tamburína, trojuholníky, lyžice.
  • Omaľovánky na tému "Hudobné nástroje".
  • Čipy na rozdelenie detí do skupín.

Vzdelávacie oblasti: umelecký a estetický rozvoj, kognitívny rozvoj.

Priebeh vzdelávacích aktivít:

1. Organizačný moment.

Deti s učiteľom v sprievode klavíra vpochodujú do sály a posadia sa na stoličky.

Hudobný režisér (spieva). Ahojte chalani!

deti (spev). Dobrý, dobrý deň!

Hudobný režisér. Hudba je tu od narodenia. Počúvajte pozorne a zistíte, že hudba je všade na svete. Je v štebotaní vtákov, v šume mora, štebotaní kobylky, dychu vánku... Len treba vedieť počúvať. Aby ľudia extrahovali zvuky a vytvorili hudbu, vynašli a vytvorili mnoho hudobných nástrojov, z ktorých všetky sa nedajú spočítať. Zoznámime sa len s malou časťou týchto úžasných vynálezov.

2. Praktická fáza.

Zobrazenie prezentácie "Hudobné nástroje":

Bicie nástroje

Hudobný režisér. Najhlučnejšou, najstaršou a najpočetnejšou skupinou hudobných nástrojov sú bicie nástroje. Najznámejší z nich je samozrejme bubon. Aj dnes vyzerá rovnako ako pred storočiami.

Problematická situácia. Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo je bubon okrúhly a nie hranatý? (dohady detí).

Hudobný režisér (počúva odpovede detí a sumarizuje). Ukazuje sa, že preto, že koža je natiahnutá rovnomerne, a to je možné len na kruhu. Na bubon sa hrá drevenými palicami. S ich pomocou môžete volať rôzne zvuky - od slabého šuchotu až po hrom, ale najťažšie je bubnovanie! Bubon je nepostrádateľný v každom orchestri. ON kladie dôraz na rytmus hudby, dáva zvuku orchestra väčšiu silu a jeho farby sú rozmanitejšie (trojuholník, činely, tamburína atď.)

dychové nástroje (trúbka, flauta, saxofón atď..)

Hudobný režisér . Pochádzali zo starého ruského slova „duch“, čo znamená vzduch, a možno zo slova duša. Skutočne, aby sa zvuk stal skutočne muzikálnym, musíte sa hrať so svojou dušou, dať do toho celú svoju dušu. Slávnostné jasajúce hlasy týchto nástrojov, trblietajúce sa slnkom, otvorené sprievody, sprievody a olympijské hry. Vítajú hostí, ctia víťazov.

Strunové hudobné nástroje (gitara, husle, balalajka atď.)

Hudobný režisér. HARP - aké zvučné meno! Objavil sa na úsvite ľudskej civilizácie a stal sa predchodcom všetkých strunových nástrojov. V orchestri má špeciálne miesto. Jej hlas zvyčajne znie, keď sa stane niečo nezvyčajné. Harfa môže predstavovať jemný dych vánku aj impozantné poryvy búrky.

Hudobný režisér. Chlapci, teraz si oddýchneme.

Znie veselá pohyblivá hudba, deti pri hudbe improvizujú.

Hudobný režisér. Chlapi, zoznámili sme sa s hudobnými nástrojmi, zistili, do akých skupín sa delia, ako znejú. Teraz sa s nimi poďme hrať.

Práca s interaktívnou tabuľou. Existuje klasifikačná hra. Deti rozdelia navrhnuté hudobné nástroje do troch skupín: bicie, dychové a sláčikové.

Hudobný režisér. Chlapci, odporúčam vám hrať s hudobnými nástrojmi. Chcieť?

Hra „Hádaj, čo znie“

Pravidlá hry : Rozdeľte deti do dvoch skupín pomocou žetónov. Prvá skupina detí si vezme ľubovoľné hudobné nástroje podľa vlastného výberu. Druhá skupina detí stojí oproti a otáča sa chrbtom k prvej skupine. Deti prvej skupiny sa striedajú v hre na hudobný nástroj, dieťa z druhej skupiny musí hudobný nástroj uhádnuť a pomenovať. Potom si deti vymenia úlohy.

Hudobný režisér. Výborne! Vykonal si dobrú prácu. Teraz vám navrhujem vypočuť si hudobnú skladbu.

Hudobný režisér hrá hudobnú skladbu „Ding Ding“, nemeckú ľudovú pieseň.Deti pomenúvajú hudobné nástroje.

Hudobný režisér. Chlapci, chcete sa vyskúšať ako skutoční hudobníci. Navrhujem, aby ste si vypočuli nemeckú ľudovú pieseň „Ding Ding“.

"Ding-ding" spievame.

"Bum-bum" spievajte.

K hudbe

Ideme s vami!

"Ding-ding" spievame.

"Bum-bum" spievajte.

A pozývame všetkých našich priateľov!

Kráčame veselo.

A opakujeme pieseň.

"Ding-ding" spievame.

"Bum-bum" spievajte.

Deti počúvajú pieseň v podaní hudobného režiséra.

Hudobný režisér. Chlapci, aké nástroje môžete použiť na hranie ding-ding, bum-buom. Správne perkusie.

Hudobný režisér(počúva a sumarizuje odpovede detí). To je pravda, "ding-ding" sa môže vykonávať pomocou trojuholníka, "bum-bum" - pomocou bubna. Chlapci, skúsme spolu zaspievať túto pieseň. Deti rozoberú nástroje a spolu s vedúcim predvedú pieseň s orchestrom. Výborne, máme tu orchester!

3. Reflexívno-hodnotiaca etapa

Hudobný režisér. Chlapci, radi hráte s hudobnými nástrojmi? Čo bolo pre vás dnes najzaujímavejšie? Čo bolo pre vás ťažké?

Hudobný režisér. Chlapci! Aby ste nezabudli, o čom sme sa dnes rozprávali, pripravil som si pre vás malý darček, toto sú omaľovánky s obrázkami hudobných nástrojov. Na zadnú stranu každého nástroja som napísal hádanku, ktorú sa naučíte doma s rodičmi a vyfarbíte si hudobný nástroj. A na ďalšom stretnutí si s vami dohodneme večer hádaniek.

Hudobný režisér. Tak sa naše zoznamovanie s úžasnými hudobnými nástrojmi skončilo. Alebo možno práve začali? Toto je predsa len malá časť obrovskej krajiny, kde vládne Hudba Jej Veličenstva. V tejto krajine môžete cestovať dlho a vzrušujúco. Tu môžete stretnúť oveľa viac zaujímavých, tajomných, ba až tajomných obyvateľov. „Hudba je ako oceán a hudobné nástroje sú ako ostrovy roztrúsené v oceáne,“ povedal slávny španielsky gitarista Andres Sigovia. Pozrite sa, priatelia, na svoj ostrov! Šťastnú cestu!

Hudobný režisér(spieva). Dovidenia, chlapci!

deti(spev). Zbohom!

Elena Domračevová
Zhrnutie otvorenej hodiny hudobnej činnosti v prípravnej skupine „Machine friends“

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia

MATERSKÁ ŠKOLA "príbeh" rám "Sparkle"

Hudobná činnosť v prípravnej skupine

« Autá priatelia»

Hudobné líderka Domračeva E. A.

Omutinskoye

Cieľ: vývoj muzikál schopnosti detí prostredníctvom inovatívneho prístupu vo všetkých typoch hudobná činnosť.

Úlohy:

Samostatne meniť pohyby v súlade s dvojdielnou formou hudba.

Rozvíjať výrazové spevácke schopnosti.

Formovať schopnosť hrať spolu s najjednoduchšími melódiami.

Zachovať a posilniť zdravie detí pomocou technológií šetriacich zdravie.

prípravné práce:

Úvod do rozprávky "Kuchynský orchester".

Vybavenie: interaktívna tabuľa, magnetofón, hlukové nástroje podľa počtu detí, klavír.

Priebeh lekcie:

Hudobný režisér:

Ahojte chalani! Pozrite sa, koľko hostí dnes máme! Sme radi, že vidíme hostí! Usmej sa rýchlo!

Poďme sa s nimi pozdraviť. Ako inak môžeš pozdraviť? (odpovede detí)

Dajme si pusu! A naši hostia sa stali láskavými!

A teraz sa stretneme priateľsky kruh: (všetci sa zhromaždia v kruhu)

Na pravej strane je priateľ a na ľavej strane je priateľ!

Deti, máte radi prekvapenia?

Odporúčam vám navštíviť. komu? Nehovorím, že je to tajomstvo! Buď opatrný. Teraz poďme po plochej širokej ceste svižným krokom pod pochod hudba a keď začuješ svetlo, rýchlo hudba- behať po špičkách po úzkej ceste.

M.R.D. "Krokový beh" hudba E. Tilicheeva

M. R.: Výborne, s úlohou si poradili.

A teraz si trochu zatlieskajme... (tlieskanie rukami)

A trieť si ruky... (trieť si ruky)

A teraz ešte silnejší

Aby ste sa zahriali! (trenie rúk rýchlejšie a intenzívnejšie)

Zdola nahor, zhora nadol. (hladiace pohyby končekmi prstov na krku)

Chlapi, pozri, čistinka, na nej je dom! Kto býva v dome? (odpovede detí)

Možno. Pozrime sa na ne očami.

Vizuálna gymnastika.

Nie, nie? A nie vľavo? A na vrchole? A nižšie?

Možno nám pomôže pieseň? Výňatok z m / f „Masha a medveď.

M. R.: Naša Máša sa usmieva, pozýva nás hrať sa von. Navrhni Mashe, čo môžeme hrať! (odpovede detí). Chce nám ukázať, ako sa naučila korčuľovať. Pozrite sa, ako jazdí.

M. R.: Výborne! Chlapci, ako môžeme prekvapiť Mashu. Masha veľmi rada hrá na rôzne nástroje.

M.R.: Na aké nástroje hrá Máša?

M. R.: Pamätáš? Čítam ti rozprávku "Kuchynský orchester"? aké nástroje tam boli? (rozdať nástroje)

M. R.: Aký zábavný orchester máme.

Naučme Mášu rytmickú hru "Zoom Zoom" (deti si sadnú) Múzy. rytmická hra "Zoom Zoom"

M. R.: Pozri, na Máša nálada sa zmenila.

Deti počúvajú hudba"Crybaby", Rezvushka "a "zlo"

Prečo si si nepomýlil plačúceho s podlým? Veď melódie týchto kúskov sú si tak podobné! Prehráva fragmenty. Hoci sú obe melódie veľmi podobné (pravdepodobne preto, že plačlivá aj tá podlá vyzerajú rovnako – obe sú rozmarné, nezbedné dievčatá, je ťažké si ich pomýliť.

Aká je melódia "Plakačky"(znie potichu, žalostne, smutne, pomaly. Je smútočná, vyjadruje vzlyky a škrípanie vrtošivosti.)

A v hre "zlo"? podobná melódia znie hlasnejšie, rýchlejšie a sprevádzajú ju akordy – tvrdý, nahnevaný, nahnevaný, pichľavý. Ten zlý má takú štipľavú osobnosť! Vykoná fragment. Zlo nemôže byť krásne, preto hudba znie to tak drsne a škaredo. Aj keď má zlé dievča peknú tvár, ale je nahnevaná, neláskavá, nikto ju nebude mať rád, nikto sa s ňou nechce kamarátiť. Fragment sa vykonáva. Aký škaredý bastard! Povedz mi, čo je pantomíma. (odpovede detí). A teraz vstaňme a ukážme sa, líčime priateľky.

M. R.: Výborne! Páčila sa vám návšteva Máša?

A teraz, deti, je čas, aby sme všetci išli do škôlky. A do čoho ideme? Vráťme sa do záhrady na saniach. Nájdite si priateľa. "sánky" hudba A Filippenko, op. T Volgina

Tu sme v záhrade. Pozri, úplne sme zabudli na hostí a všetci na nás čakajú.

Zaspievajme im pieseň. A aká je tvoja obľúbená pesnička? Čo sa vám na tejto pesničke páči?

Pieseň "Moje Rusko" m. Struve.

Súvisiace publikácie:

Synopsa záverečnej otvorenej hodiny o projektových aktivitách, sociálnom, morálnom a kognitívnom rozvoji v prípravnej skupine.

Synopsa otvoreného pohľadu na vzdelávacie aktivity v prípravnej skupine „Ekolytky-predškoláci, priatelia prírody“ Inštruktor pre FC MBDOU DS OV č.16 MO okres Temryuk, st. Kurchanskaya Ovdienko G. P. Zhrnutie otvoreného prezerania vzdelávacích aktivít.

Zhrnutie otvorenej hodiny vizuálnej aktivity v prípravnej skupine „Fast of Colors“ Epigraf "Podstatou nie je naučiť sa kresliť, ale naučiť sa myslieť." Stendhal. Účel: podporovať formovanie estetiky.

Synopsa otvorenej hodiny o kognitívnych výskumných aktivitách v prípravnej skupine „Mladí výskumníci“„Mladí bádatelia“. Učiteľka druhej kvalifikačnej kategórie Lushnikova Marina Valentinovna. Cieľ. Tvorba reprezentácií o vlastnostiach.

Vtáky sú naši operení priatelia! GCD pre seniorskú skupinu Základné pojmy: sťahovavé, zimujúce, vodné vtáctvo, domáce, divé, mušie pierko.

Počas siedmeho roku života dochádza k ďalšiemu rozvoju nervovej činnosti dieťaťa. Vznikajú tak možnosti organizácie výchovno-vzdelávacieho procesu s deťmi vo veku 6-7 rokov v zložitejších formách. Vnímanie hudby sa stáva cieľavedomým, rozvíja sa ľubovoľné memorovanie a vzdelávanie.

Deti si zdokonaľujú zručnosti získané v staršej skupine. Začiatkom roka (takmer celý september) je opakovanie písacej látky. Postupne sa vďaka systematickým pohybom na hudbu stávajú koordinovanejšie a presnejšie. Deti si osvojujú nové druhy pohybov: cval do strany, polkový krok, krok s krokom, prvky ruského tanca (striedavo vystavovanie nôh pre plynulú chôdzu s rôznymi polohami rúk: do strán, zložené na hrudi, na pás). Cítiť originalitu textúry hudobných diel, deti sú schopné sprostredkovať povahu hudby v pohybe: chodiť slávnostne, slávnostne; ľahké, hladké; behať ľahko, rytmicky, rýchlo a široko, VYKONÁVAŤ pohyby s predmetmi a bez nich (hladko, energicky), chodiť v rade v ľudových tancoch a okrúhlych tancoch, expresívne reprodukovať rôzne herné obrazy (veselý, vtipný petržlen, zbabelý zajac, láskavý mačiatko, zlý Vlk a pod.).

Rozvíja sa schopnosť navigácie vo vesmíre. Do konca roka by deti mali byť schopné voľne prestavovať z čiary na kruh, z malých kruhov na veľký a naopak, pohybovať sa diagonálne z rôznych kútov sály, jasne predvádzať hadiu chôdzu, vedieť nájsť ich miesto v hrách atď.

V prípravnej skupine sú jednotlivé hodiny prehľadnejšie a organizovanejšie. Deti konajú s hudbou, vnímajú ju prostredníctvom hmatovo-vibračného a sluchového analyzátora. Individuálna úloha pre 6-7-ročné dieťa už obsahuje 4-6 pohybov na hudbu.

Deti rozvíjajú väčšiu vytrvalosť a schopnosť čakať na objavenie sa hudby, počúvať jej zmiznutie. Vďaka tomu je možné predĺžiť pauzu medzi jednotlivými pasážami a časťami hudobného diela.



Pri plnení jednotlivých úloh s vypnutým ventilátorom vie 7-ročné dieťa určiť, koľko akordov bolo zahraných, zabuchnúť najjednoduchší rytmický vzor, ​​určiť dynamické odtiene (hlasná, tichá hudba).

Štúdium cvičení „zvoniacej abecedy“ prebieha aj v úzkom kontakte s učiteľom nepočujúcich, ktorý si s dieťaťom najskôr precvičí výslovnosť toho či onoho slova. S hudobným režisérom dolaďuje tempo vyslovovania zvukov, slabík, slov a krátkych fráz do hudby.


Pri spievaní sa čoraz viac precvičuje dýchanie, keďže deti sú schopné spievať dlhšie frázy. Zlepšenie dýchania pri speve vedie k zlepšeniu reči. Hlas dieťaťa sa stáva hlasnejším a výraznejším. Spev uľahčuje prácu pri rozvíjaní zručností v čítaní pier. Pri sledovaní spevu kamaráta sa dieťa trénuje, aby porozumelo ústnej reči ostatných. Deti vo veku 6-7 rokov by mali poznať názvy piesní, hier a tancov.

Ku koncu roka sa zvyšuje objem zručností vo vnímaní hudby, čo umožňuje deťom vykonávať individuálne cvičenia pred deťmi. Táto technika dáva dobré výsledky: deti sa toto cvičenie učia oveľa rýchlejšie, ako keď ho predvádzajú dospelí, zatiaľ čo starší zažívajú veľké uspokojenie – pretože sú v úlohe učiteľov. V procese takejto komunikácie sa u detí rozvíja potreba hudobných hodín a lásky. do ho.

Trvanie hudobnej výchovy s deťmi vo veku 6-7 rokov je 35 minút.

Hudobná hodina v skupine, ktorá sa pripravuje na školu, zahŕňa:

1. Individuálna úloha (pozostáva z 3-6 pohybov).

2. Počúvanie hudby s úlohou rozpoznať a zapamätať si meno.

3. Frontálna úloha (pozostáva z 2-3 cvičení).

4. Cvičenie „zvoňovacia abeceda“.

6. Piesňová hra na želanie detí.

7. Tancujte.

Približný náčrt vyučovacej hodiny v skupine, ktorá sa pripravuje na školu

Úlohy. Upevniť schopnosť vnímať hudbu pomocou vizuálnych, hmatovo-vibračných a sluchových analyzátorov. Naučte deti rozpoznávať známe diela. Konať v súlade s povahou hudobných diel. Pracujte na čistote výslovnosti slov v piesňach „Drum“, „Yellow Leaf“, emocionálne sprostredkujte obsah piesní. Naučiť schopnosť prestavať zo stĺpcov do dvoch riadkov.

Príprava na lekciu. Hudobný riaditeľ vypracuje všetok materiál hodiny s učiteľom nepočujúcich a učiteľom, koordinuje s nimi tempo spievania cvičenia „hlasová abeceda“ „Tu je bubon“. Predtým sa "Cvičenie s vlajkami" učí s dvoma deťmi. Oni


ukáž toto cvičenie všetkým. To urýchľuje dokončenie individuálnej úlohy. Na prechádzke učiteľ upozorňuje deti, keď padajú listy zo stromov, a spieva s nimi pieseň „Yellow Leaf“. V sále hudobný riaditeľ usporiada stoličky pozdĺž steny, pripraví dve farebné vlajky pre každé dieťa a dospelého, obrázok chrobáka, bubon, klobúk, vlka, nápisy „Cvičenie s vlajkami“, „Hudba je veselá“ , „Hudba je smutná“.

Priebeh hodiny Deti spolu s nepočujúcim učiteľom a učiteľom postupne vstupujú do sály a zoraďujú sa. "Dnes som prvý," hovorí dieťa na čele radu a vedie deti. Všetci sedia

najprv úloha(jednotlivec). „Cvičenie s vlajkami“ (pozri str. 183.) Vova, vezmite z vázy dve vlajočky. Tanya, choď počúvať hudbu,“ prihovára sa deťom hudobný riaditeľ (toto cvičenie poznajú) a ukazuje nápis „Cvičenie s vlajkami“. Deti povedia meno. Potom, čo deti ukážu cvičenie, odovzdajú vlajky ostatným, všetci sa pri plnení úlohy striedajú, stoja chrbtom k nástroju. Druhá úloha(čelný). "Chrobáky" (pozri str. 135). "Postav sa ku klavíru HUDOBNÝ RIADITEĽ HOVORÍ. Zistite, čo hrám." Hrá hudba *Chrobáky* Deti spoznávajú a sadnú si.

Tretia úloha. Cvičenie"Chrobáky". Hudobný režisér ukazuje obrázok chrobáka a hovorí: „Budete chrobáky. Počúvať hudbu". Deti vykonávajú cvičenie (ľahnú si na zem na chrbát a pohybujú a pohybujú nohami „chrobáky platýs“),

štvrtá úloha,„Chôdza rôznymi smermi“ (pozri str. 177). Deti vstávajú z podlahy, chodia jeden po druhom pozdĺž steny a sadnú si.

Piata úloha. Cvičenie „Príprava na krok Polka“ (pozri str. 167). a učiteľka nepočujúcich sedia pred deťmi a spolu s nimi rytmicky pri hudbe. „Postavte sa do kruhu,“ hovorí hudobný riaditeľ. Deti v kruhu predvádzajú polkový krok na hudbu. S koncom hudby sa zastavia a na výzvu hudobného režiséra „Choď si sadnúť“ sadnú.

Šiesta úloha. Pieseň „Drum“ (pozri str. 292). "Poďme spievať. Tu je bubon – hovorí hudobný režisér a ukazuje bubon, hrá Na neho a odovzdá ho nepočujúcej učiteľke sediacej pred deťmi, potom ukáže

Značka „Hudba je zábava“. Nepočujúci učiteľ hovorí deťom: „Vtipná pesnička, deti idú, spievajú, hrajú na bubon. Bude sviatok. Dovolenka je zábavná. Všetci kričia "hurá!". Poďme spievať pieseň "Drum". Dá jednému dieťaťu bubon a ponúkne mu, že bude na ňom hrať. Deti spievajú v stoji, bubeník stojí pred deťmi, spieva, otočený chrbtom k hudobnému režisérovi, udiera do bubna pre refrén.

Siedma úloha. Pieseň „Yellow Leaf“ (pozri str. 294). Hudobný režisér ukazuje nápis "Hudba je smutná." Učiteľka nepočujúcich hovorí deťom text piesne. Túto pieseň poznajú deti, spievajú ju dvakrát: raz v sede, druhú v stoji.


Ôsma úloha. Cvičenie s vlajkami na októbrový sviatok (pozri s. 217). Dospelí rozdávajú deťom dve vlajky, berú si vlajky pre seba. „Chlapci, postavte sa do kolóny,“ hovorí učiteľka nepočujúcich a sama sa postaví pred kolónu. „Dievčatá, postavte sa do kolóny,“ osloví učiteľka dievčatá a tiež sa postaví pred kolónu. Hudobný režisér sa všetkým prihovára: "Počúvajte hudbu." Deti vykonávajú cvičenie raz, po činnosti dospelých.

Deviata úloha. Hra „Deti a vlk“ (pozri str. 198). Deti túto hru poznajú. Hudobný režisér hrá hudobný sprievod hry a navrhuje určiť povahu každej časti. "Vlk beží - hudba je hlasná," hovorí dieťa. "Deti zbierajú bobule - hudba je tichá." Vlka stvárňuje dieťa, nasadí si klobúk. Dospelí sa hrajú s deťmi. Hudobná riaditeľka chváli všetky deti, že dobre počúvajú hudbu a že ich hra baví. Deti sa lúčia a odchádzajú z izby.


HUDOBNÉ UKÁZKY

CVIČENIA, HRY A TANCE

JUNIOR SKUPINA

Účel lekcie: Rozvoj emocionálnej sféry predškolákov pomocou rôznych druhov hudobných aktivít.

Úlohy:

Vzdelávacie:

  • upevniť u detí vedomosti o základných emóciách (radosť, smútok, strach, hnev, prekvapenie).
  • naučiť sa vyjadriť emocionálny stav pomocou rôznych výrazových prostriedkov (mimika, gestá)

vyvíja sa:

  • rozvíjať emocionálne komunikačné schopnosti navzájom.
  • rozvíjať fantáziu, tvorivé myslenie
  • rozvíjať spevácke schopnosti, rytmický sluch, timbrálny sluch, intonáciu.

Vzdelávacie:

  • pestovať záujem a lásku k hudbe, vedieť vyjadrovať svoje pocity a vyjadrovať sa k hudbe, ktorú počúvali
  • pestovať kolektivizmus a lásku ku kolektívnemu výkonu

Typ lekcie: tematické

Metódy: Vizuálno-vizuálna, zrakovo-sluchová, verbálna, výtvarne praktická metóda, metóda problémovej výchovy a vzdelávania.

Výzdoba javiska: Scéna je zarámovaná do podoby mesta (domy, stromy, ulice). Na stene sú čierne mraky.

Vlastnosti: Piktogramy vyjadrujúce rôzne emócie a nálady, handrové motýle, masky chrobákov (klobúky), kvety.

Obsah programu:

Sluch

"Vtip" od V. Selivanova
„Smutná pieseň“ od V. Kalinnikova

Naučiť deti rozlišovať medzi náladami kontrastných diel, emocionálne reagovať, vyjadrovať svoje dojmy z počúvanej hudby, rozlišovať medzi prostriedkami hudobného vyjadrenia, rozvíjať fantáziu a predstavivosť.

rečová hra

"Mačací dom", "Kľúče od bufetu"

Pestovať lásku k literatúre, učiť sprostredkovať emocionálny stav pomocou rôznych výrazových prostriedkov (mimika, gestá), pestovať kolektivizmus a lásku ku kolektívnemu výkonu.

Spev

Spev: "Poteshka" Rozvíjajte spevácky aparát, spevové dýchanie.

Pieseň: "Kto vymyslel pieseň" text L. Dymovej, hudba D. Ľvov - Spoločník.

Naučiť deti vnímať a sprostredkovať veselú, radostnú povahu piesne. Hrajte s ľahkým zvukom svižným tempom. Vstúpte včas po hudobnom úvode. Čistá intonácia melódie, presné prevedenie rytmického vzoru. Spievajte mierne nahlas bez vynútenia zvuku. Správne vyslovujte samohlásky v slovách „spieva“, „stohlasný“, „dirigent“.

Hra s hudobným rytmom:

"Chrobáky a motýle"

Počúvajte hudbu, dávajte pozor na kontrastný charakter, reagujte emocionálne. Byť schopný expresívne vykonávať pohyby v súlade s povahou hudby, prejaviť kreativitu, predstavivosť pri hraní hry.

Priebeh kurzu.

Deti vstúpia do miestnosti. Hudobný riaditeľ ponúka predstavenie hudobného pozdravu „Hudba, ahoj“.

Hudobný režisér.

Chlapci, dnes máme nezvyčajnú lekciu, dostali sme list od obyvateľov mesta Mood. Dostali sa do problémov. Pohodlne sa usaďte, všetko vám poviem. V tomto meste sú ľudia, ktorí sú ako my. Rovnako ako my sa vedia zabávať aj smútiť, smiať sa aj plakať, hnevať sa aj prekvapovať. Zrazu sa však v ich meste usadil zlý čarodejník, predbehol čierne mraky, nalial taký hustý dážď, že zmyl z tvárí obyvateľov zábavu i smútok, strach i prekvapenie a tváre obyvateľov mesta nálad sa stali bez tváre. , bezfarebný, biely. Tak je to teraz (ukáže na javisko). Obyvatelia mesta nás prosia o pomoc, odohnať tohto zlého čarodejníka a vrátiť im nálady, pocity, zážitky. Pomôžeme im chlapci? (Áno).

Naším pomocníkom bude pre nás – hudba, pretože najlepšie dokáže sprostredkovať pocity, nálady, zážitky.

Počúvajte hudbu a povedzte: Čo vyjadruje?

Znie "Vtip" V. Selivanov

Odpovede detí: hudba vyjadruje zábavu, radosť, nadšenie.

Hudobný režisér.

Odpovede detí.

Skutočný názov hry je "Vtip" skladateľ V. Selivanov

Skúste si z ikon vybrať výraz, ktorý najlepšie zodpovedá nálade hudby.

Poďme vymyslieť meno pre nášho obyvateľa.

Odpovede detí: "Veselé", "Joker"

Vypočujte si inú hudbu a povedzte: Čo vyjadruje?

Znie „Smutná pieseň“ od V. Kalinnikova

Odpovede detí: hudba vyjadruje smútok, smútok, túžbu.

Hudobný režisér.

Skúste vymyslieť názov pre túto hru.

Odpovede detí.

Skutočný názov hry je "Smutná pieseň" skladateľ V. Kalinnikov (portrét)

Vyberte si z ikon vyjadrenie nálady tohto hudobného diela

Poďme vymyslieť meno pre tohto obyvateľa.

Odpovede detí: "Smútok", "Slza"

Pokúsime sa vrátiť náladu dvom ďalším obyvateľom pomocou rečovej hry: „Ding - dong“, preto sa postavíme do kruhu

Ding dong, dilly dong
Mačací dom zachvátil požiar.
Mačka vyskočila
Oči vypúlené
Beh kura s vedrom
Napĺňa dom mačky.
Tuh-tuh-tuh a oheň zhasol

Hudobný režisér.

Chlapci, aké emócie ste zažili v tejto hre?

Odpovede detí: hra vyjadruje strach, úzkosť, strach.

A teraz si spomeňme na hru „Kľúče od bufetu“

Hudobný režisér.

Kto vzal kľúče od bufetu, kde sú moje sladkosti?

Vzal som ich, vzal som ich, vzal som ich (meno dieťaťa)

Dieťa

Kto som!? Nebral som!
Viem, viem, kto ich vzal.
Vzal som ich, vzal som ich, vzal som ich ……… (meno ďalšieho dieťaťa) atď.

Na záver deti hovoria všetko spolu

Nehovorte s nami
Hľadajte svoje kľúče.

Hudobný režisér.

Čo táto hra predstavuje?

Odpovede detí: hra vyjadruje prekvapenie, rozhorčenie.

Hudobný režisér.

Ďalším dvom obyvateľom sme vrátili nálady, vybrali príslušné ikony a vymysleli im názov.

Odpovede detí: "Zbabelec", "Prekvapenie"

Deti sedia na stoličkách

Musíme pomôcť ešte jednému obyvateľovi obnoviť náladu a pieseň tzv

"rým"

Čo táto pieseň vyjadruje, akú náladu

Odpovede detí: spev vyjadruje zábavu, smiech, nadšenie

Vyberte si vhodnú ikonu a vymyslite názov.

Odpovede detí: "Smeshinka", "Bawler"

Hudobný režisér.

Chlapi, pozri, ostali nám ešte dva piktogramy, akú náladu vyjadrujú?

Odpovede detí: vyjadrujú zlo a hnev, láskavosť a nežnosť

Pamätajte si, aká hudobná hra môže presne vyjadriť náladu

Hudobne rytmická hra "Chrobáky a motýle"

Povedz mi chrobáky, čo sú zač?

Odpovede detí: silno hrá zlá, zákerná, ponurá hudba, zvuky sú nízke.

Ale čo sú motýle?

Odpovede detí: láskavá, jemná, ľahká hudba, melodické, jemné zvuky sú vysoké.

Premeňme sa na chrobáky a motýle a pomocou pohybu, mimiky ich znázorníme. (atribúty pre hru)

Posledným obyvateľom sme teda pomohli obnoviť náladu, ale ako ich nazvať?

Odpovede detí: "Slyuka", "Roztomilé"

Hudobný režisér.

Chlapci, pozrite sa na všetkých obyvateľov mesta, vrátili sme im náladu, vrátili im tváre. Povedz mi všetko, čo sa ti na tomto meste páči? Možno je niečo, čo by ste chceli odstrániť alebo naopak pridať.

Odpovede detí: odstráňte čierne mraky, vysádzajte stromy, saďte kvety.

Pozrite sa, aké máme krásne mesto. Chlapi, ktorý z obyvateľov mesta sa vám páči najviac, možno sa na jedného z nich podobáte. Odpovede detí:

Hudobný režisér.

Chlapci, povedzte mi, kto bol našim asistentom počas celej hodiny a pomáhal vrátiť obyvateľom mesta náladu? Bez čoho by sme sa nezaobišli?

Odpovede detí: pomohla nám hudba, hry.

Akú hudbu sme počúvali? A čo vyjadruje?

Odpovede detí: „Vtip“, „Smutná pieseň“ vyjadrujú zábavu a smútok

Hrali hru „Ding Dong“, „Kľúče od bufetu“ vyjadrujú strach a prekvapenie, „Chrobáky a motýle“ vyjadrujú dobro a zlo.

Hudobný režisér.

Chlapci, skôr ako pôjdete do skupiny, čo by ste chceli zaželať obyvateľom mesta Mood.

Odpovede detí:

A aby mali vždy dobrú náladu, zaspievajme si jarnú pesničku

"Kto prišiel s piesňou" slová L. Dymová, hudba D. Ľvov - Spoločník.

Dnes si to urobil veľmi dobre, dobre. Na nasledujúcej hodine by som vás chcel poprosiť, aby ste nakreslili obrázky, ktoré vyjadrujú rôzne nálady, možno to bude obrázok, ktorý vyjadruje veselú alebo smutnú náladu, alebo možno bude vtipný alebo strašidelný. Zorganizujeme výstavu obrazov, vyskúšate a uspejete.

Hudobno-vzdelávacie aktivity v prípravnej skupine "Kontrasty v hudbe"

Streda, 10. 11. 2017

Hudobný režisér

MADOU Borovský

Materská škola "Zhuravushka"

Rozprávka o L.P.

Cieľ:

Oboznámenie detí s hudobnými kontrastmi, ktoré prispievajú k hudobnej2 výraznosti.

Úlohy:

1. Cvičte deti v plynulom, pokojnom víri, v plastickom pohybe ruky.

2. Naučte sa rozlišovať žáner a povahu hudobného diela

3. Naučiť deti počuť začiatok a koniec hudby, meniť kontrasty, pamätať si pravidlá hry.

Priebeh lekcie:

(V sieni sa objaví Víla hudby.)

Hudobná víla

Ahojte milí chalani! Dnes sa vydáme na cestu Hudobným mestom. Poznámka Mi nám ukáže cestu, ak správne pomenujete hudobný žáner hry, ktorá teraz zaznie.

"Waltz" N. Levy (odpovede detí)

Správne, tento tanec je valčík.

Ach, ako úžasne sa tancuje valčík, 1-2-3, 1-2-3-krát!

Zvuky lietajú ako lístie zo stromov,

Raz-dva-tri, raz-dva-tri, dva!

Hviezdy sa točia, pozri!

Raz-dva-tri, raz-dva-tri, tri!

(cvičenie "Waltz" od N. Levyho)

Hudobný režisér

Pozrime sa, kam nás nota E zaviedla spolu s hudbou.

(k rozmiestneniu pripojí poznámku Mi) a názvy Boulevard of Contrasts, ulice Temp, Lad, Height, lanes Fast, Slow, High, Low, Loud, Quiet, Short, Long driveways)

čo je kontrast? Ide o porovnanie významovo opačných znakov - definície predmetov, javov, nálad, ľudí, počasia. Kontrasty sú rôzne. V Music City budeme hľadať a definovať hudobné kontrasty. Aby nám hudba niečo povedala, musí byť výrazná, znieť hlasno aj jemne, rýchlo a pomaly, vysoko aj nízko. Naučme sa rozlišovať hudobné zvuky. Ak totiž znejú stále rovnako, sú si ako dvojčatá podobné, potom nebudeme schopní pochopiť, o čom hudba hovorí, akú má náladu, charakter.

Vypočujte si skladbu a povedzte: znie to vždy rovnako? Čo sa vám v ňom darí zvýrazniť veľmi žiarivo, kontrastne?

(Hudba "Side gallop" od A. Zhilina, odpovede detí)

Ano správne. Hudba je tichá a hlasná. To odráža jeho kontrast. Rôzne sily hudby vám pomôžu vykonať bočný cval.

(Prevedenie cvičenia „Bočný cval“ A. Zhilin)

Pozrite sa na portrét, zapamätajte si meno tohto skladateľa. Správne, toto je D.B. Kabalevsky. Jeho prácu už poznáte. Akú hru tohto skladateľa sme nedávno počúvali.

(odpovede detí) Áno, počúvali ste pochod. Teraz zaznie nová skladba tohto skladateľa. Skúste určiť, či ide o pieseň, tanec alebo pochod.

(Znie „Waltz“ od D.B. Kabalevského, odpovede detí)

Presne tak – je to valčík. V preklade z francúzštiny je toto slovo preložené ako „krúženie“. Počúvate to a cítite striedanie troch zvukov s dôrazom na prvý: jeden, dva, tri ...

Prvý zvuk je hlasnejší ako druhý a tretí.

Vypočujte si tento valčík znova a povedzte mi, akú náladu táto hudba vyvoláva? (odpovede)

Je to tak, táto hudba je láskavá, pokojná, premýšľavá, láskavá.

Hudobný režisér

Víla, počúvaj. Chalani vám chcú zahrať pieseň „Falling Leaves“. Na ktorú ulicu mesta hudby sa musíme dostať, aby táto pieseň znela správne?

Poďme na ulicu Ladovaya, sú tu dva pruhy: Veselý a smutný. Veselou uličkou sa ozýva veselý zvonček (zvuky durovej triády). A v Smutnej uličke zaznieva smutný zvon „minor“. Zostaňte v tejto smutnej uličke a zvonček vám pomôže zaspievať vašu smutnú pieseň.

(pieseň „Leaf fall“ od T. Potapenka)

Dobre si to pochopil! Vypočujte si novú pieseň „Husi“ od A. Filippenka a povedzte mi, v ktorej uličke žije táto pieseň?

(Počúvanie piesne „Husi“ od A. Filippenka). Presne tak, v Sad Lane.

Na určenie veselého a smutného zvuku existujú určité pojmy - označenia. Major je zábavný, malý je smutný. Vypočujte si hru a vyberte správny výraz.

(Počúvanie "Veselé preteky" B. Mozhzhevelov)

Správne, je to major. Hudba znela veselo. Ako inak? Rýchlo. Hudobné zvuky sa rýchlo striedali. Dá sa to povedať inak – rýchlym tempom. Tempo určuje charakter pohybu v hudbe. Ako sa budete pohybovať? Presne tak - rýchlo!

(Vykonávanie cvičenia „Buď chytrý“ N. Ladukhin).

Hudobná víla

Prvá prechádzka po Bulvári kontrastov končí. Čas sa rozlúčiť, uvidíme sa čoskoro!

Hudobná rozlúčka.



Podobné články