Abstrakt z frontálnej lekcie v logopédii "divoké zvieratá"

28.04.2019

Náčrt podskupinovej hodiny logopédie 1. ročník

Téma: "Divoké zvieratá"

Ciele:

1. Naučte sa pomenovať a rozlišovať medzi divokými zvieratami.

2. Stimulujte vizuálne – vyhľadávaciu činnosť.

3. Rozvíjať artikulačné motorické schopnosti.

4. rozšírenie slovnej zásoby na tému „Divoké zvieratá“.

Vybavenie: obrázky divokých zvierat, dejový obrázok "Blizzard", lotto, obrázky pre artikulačnú gymnastiku, zrkadlá.

Plán a priebeh vyučovacej hodiny

1. Organizovanie času.

2. Artikulačná gymnastika: "Rozprávka o veselom jazýčku"

Bol raz jeden jazýček na svete a on chcel ísť do zoo. A spolu s jazykom pôjdeme do zoo: zobrazíme všetky zvieratá, s ktorými sa jazyk stretne.

"hroch"

Otvorte ústa širšie

Hráme sa na hrochy:

Doširoka otvorené ústa

Ako hladný hroch.

Nemôžete to zavrieť

Počítam do päť.

A potom zavrieme ústa

Odpočívajúci hroch

"žaba"

Napodobňujeme žaby:

Pysky ťaháme rovno k ušiam.

Teraz ťaháš pery -

Vidím tvoje zuby

Potiahneme - zastavíme

A neunavíme sa

"slon"

Budem napodobňovať slona!

Sťahujem si pery „chobotom“.

A teraz ich púšťam

A vraciam sa na miesto.

Napodobňujeme hada

S ňou budeme na rovnakej úrovni:

Vyplaz jazyk a schovaj sa

Len takto a nie inak

"kôň"

Som šťastný kôň

Tmavý ako čokoláda

Hlasno kliknite jazykom

Zvuk kopýt budete počuť zvučný

"hrebeň"

Som kamarát s vlasmi

Dal som ich do poriadku.

Ďakujem vlasy.

A volám sa hrebeň.

"sledovať"

Tik tak, tik tak

Jazyk tak švihol

Ako kyvadlo s hodinami.

Ste pripravení hrať hodiny?

Nafúkla som elastickú loptu.

Poštípal ho komár.

Balón vyskočil, žiadny problém!

Nafúknem novú loptu.

Cvičenie "Blizzard".

Pred tým, než deti sprisahajú obrázok "Blizzard".

Na signál „Vánica sa začala“ deti potichu bzučia: U-U-U ... .. .

Na signál "Silná fujavica" deti hlasno bzučia: Oooo ... .. .

Na signál „Vánica sa upokojuje“ deti postupne znižujú silu hlasu.

Na signál „Vánica sa skončila“ deti stíchnu.

4. Hra "Pomenujte mláďatá."

Pred začatím hry zopakujte všetky zvieratá.

Chlapci, teraz vám pomenujem dospelé zvieratá a vy mi poviete, ako pomenovať ich deti.

Medvedica - mláďatá

Vlk - mláďatá

Líška - mláďatá

Hedgehog - ježko

Veverička – veveričky

Zajac – zajace

5. Fyzické minúty.

"Králiček".

Zajačik sivý sedí

A krúti ušami.

Takto, takto

Pohybuje ušami.

Zajačikovi je zima na sedenie

Potrebujete zahriať labky.

Takto, takto

Potrebujete zahriať labky.

Zajačikovi je zima, aby stál

Bunny potrebuje skákať.

Takto, takto

Bunny potrebuje skákať.

6. Cvičenie na rozvoj zrakovej pozornosti.

"Kto odišiel"

Na tabuli sú obrázky zvieratiek. Deti si ich musia zapamätať. Potom zatvoria oči, jeden obrázok sa odstráni. Chlapci musia povedať, kto odišiel.

7. Prstová gymnastika.

"Zámok", "Ples", "Pripravujeme kapustu."

8. Hranie loto "Divoké zvieratá".

Zvieratká pomenujem a vy ich nájdete na svojich kartičkách a oblepíte kruhmi.

9. "Hádaj zamýšľané zviera"

Ostnatý, okrúhly, miluje mlieko a myši.

Červený, našuchorený, prefíkaný, miluje sliepky a zajace.

Sivý, nahnevaný, zubatý.

Hnedé, nemotorné, nemotorné.

Zbabelý, dlhouchý, biely, v lete niekedy sivý.

Ryšavý, zaneprázdnený, šikovný, žije v dutine.

10. Zhrnutie vyučovacej hodiny. O akých zvieratách hovoríme?

Zavolajme im ešte raz. Ako môžeme pomenovať všetkých, o ktorých sme hovorili?

Stručný opis

Synopsa jednotlivca logopedické sedenie pre deti s všeobecný nedostatočný rozvoj reč 1-2 úrovne.
Lekcia bola vedená s dieťaťom vo veku 4 roky 10 mesiacov. Logopedický záver logopéda kliniky „Motor Alalia“. ONR prvej úrovne plus ZPR.
Pri nástupe do škôlky sa reč skladala zo samohlások, slabiky „GA“, gest a mimiky (show).
Účelom lekcie je rozvoj expresívnej stránky reči. Momenty prekvapenia slúžili na motiváciu verbálnej komunikácie a udržanie záujmu.
Počas hodiny sa riešilo viacero úloh. Prvá časť hodiny – rozvoj všeobecných rečových schopností, bola zameraná na náladu dieťaťa, prácu a zaradenie do procesu vyučovacej hodiny. Tu dieťa vykonávalo známe akcie s neznámym materiálom.
Hlavná časť hodiny bola zameraná na rozvíjanie slovnej zásoby a formovanie frázy s jednoduchým dopĺňaním.
Nasledovala fyzikálna minúta a pri úlohe bola použitá už známa látka (rozprávka „Turka“), čím sa upevnila schopnosť dokončiť vetu a odpovedať na otázky jedným slovom. Okrem prekvapení v triede veľká pozornosť bola venovaná pohybovej aktivite, ktorá pomohla udržať aktívnu pozornosť dieťaťa počas celej vyučovacej hodiny.
Lekcia končí odmenou, ktorá vytvára motiváciu a pozitívny prístup do ďalšej hodiny.
Abstraktný súbor je priložený.


Popis

Autori: Kabachenko N.A.; Kabachenko E.I
učitelia-logopédi pre inovatívnu prácu, najvyššia kvalifikačná kategória, GBOU d/s č. 2444, GBOU TsO č. 1446, GBOU TsPMSS „Open World“.
abstraktný súbor je priložený.

ABSTRAKT
individuálne logopedické hodiny pre deti
so všeobecným nedostatočným rozvojom reči o 1-2 úrovniach

téma:"Rozvoj expresívnej reči"
povolanie:"chybové úlohy"
Cieľ: Rozvoj expresívnej reči
Úlohy:
Nápravné a vzdelávacie úlohy:
Rozšírenie, spresnenie a aktivácia slovníka. Formovanie schopnosti vytvoriť jednoduchú spoločnú vetu. Posilnenie schopnosti rokovať o návrhu. Odpovedzte na otázky jedným slovom. Oprava správnej výslovnosti samohlások "E", "U", "Y" a zvukových sekvencií so zvukom "P".

Úlohy súvisiace s opravou:
Aktivácia rečovej aktivity. Rozvoj myslenia, zrakovej a sluchovej pamäte, rečového sluchu, fonematického sluchu, zrakovej pozornosti. Rozvoj všeobecnej, jemnej a artikulačnej motoriky. Vypestujte si hladký dlhý výdych.

Nápravné a vzdelávacie úlohy:
Formovanie pozitívneho postoja k lekcii. Výchova rečových schopností.

Vybavenie:
Dúchadlo: "Odfúknite oblaky."
Predmet dynamické obrázky: „Medveď kráča“, „Lokomotíva sa pohybuje“, „Lietadlo letí“.
Slabičné stopy (stopa so stopami).
magické vrecko a sadu obrázkov.
Drevené figúrky; rozprávka "Turka".
Mäkká hračka"Pes - Chrobák"
Povzbudenie: sfarbenie obrázkov zobrazujúcich hrdinov rozprávky "Turnip"

PREDBEŽNÉ PRÁCE
1. Rozvoj všeobecných rečových schopností.
2. Zoznámenie sa s dejom a postavami rozprávky "Turnip"

Abstrakt individuálnej logopedickej hodiny pre deti so všeobecnou nerozvinutosťou reči 1. stupňa

Téma: " Domáce vtáky“;

Cieľ: výcvik onomatopoje;

Úlohy:

    Obohatiť slovná zásoba deti s podstatnými menami, slovesami, názvami častí tela vtákov ;

    Rozvíjať vyššie duševné funkcie;

    Rozvíjať jemné motorické zručnosti.

Vybavenie: hračky - hydina, nahrávanie hlasov domácich a voľne žijúcich vtákov.

Priebeh lekcie:

Odpovede detí

Organizovanie času

Ahoj! Pozri, dnes k nám prišlo na návštevu kura. Ukáž mi, ako kurča kváka

"Zisti, kto kričí"

Kuriatko si pre vás pripravilo hru. Ponúkne sa, že bude počúvať kričať svojich priateľov. Zatvorte oči dlaňami a skúste uhádnuť, kto kričí.

Ukážte ako:

Kohút – kikiríkanie

Kurčatá - cvrlikanie

Hus - chichotať

Kačica - kvákanie

Dieťa musí ukázať obrázok vtáka, ktorý počuje.

Kukučka;

Kvak-kvak-kvak;

"kohútik"

Je tam kohútik

bočný hrebeň,

červená brada,

Kostná hlava.

Index a stredné prsty„chodiť“ po stole ako nohy.

Ukazovák sa dotýka palca - ukáže sa "zobák". Ostatné prsty sú mierne zaoblené a vejárovité - to je "hrebeň".

Pretrite prsty oboch rúk o seba.

Trieť prsty oboch rúk o seba.

"Zavolaj vtáka"

Pozri! Spolu s kuriatkom k nám prišlo viac hostí (logopéd vynáša hračky). Zavolajte kačice, zavolajte sliepky, zavolajte husi.

Ooty-ooty-ooty, kuriatko-kuriatko, husi-husi.

Hra "Časti tela"

Ukážte, kde má vták zobák, oči, krídla, labky, chvost, chrbát, brucho.

Povedz mi, prečo vtáky toto všetko potrebujú?

Pozeráme očami, mávame krídlami, klujeme zobákom.

detské predstavenia

"Veľký malý"

Pozrite, naši hostia nám niečo priniesli! Áno, toto sú fotografie všetkých domácich vtákov a ich mláďat!

Ukáž, kde je kura, kura,

kačica, káčatko,

hus, hus,

moriak, moriak.

detské predstavenia

"Zbierajte obrázok"

Sliepka ti priniesla darček. Pokúste sa pozbierať obrázok a zistiť, čo je na ňom nakreslené!

Dieťa zbiera rozdelený obrázok „Kura“

Zhrnutie

Je čas, aby naši hostia odišli, veľmi sa im páčilo hrať s vami, dobre!

V poslednej dobe sa u detí často prejavuje nedostatočný rozvoj reči. Môže prebiehať rôznymi spôsobmi a v rôznych fázach. V každom prípade je nevyhnutná korektívna práca s deťmi, ktorá spočíva v individuálnej a skupinovej práci s deťmi. Jednou z najnebezpečnejších fáz je OHP úroveň 2. Ako rozpoznať túto chorobu u dieťaťa?

Symptómy

OHP stupne 1 a 2 sa považujú za najzávažnejšie. Vo všeobecnosti sa poruchy reči prejavujú nesúladom slov, niekedy absenciou zvukov a významov reči. Následne sa nedostatky v ústnej reči prejavia dysgrafiou a dyslexiou v škole.

Nedostatočný rozvoj reči 2. stupňa sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

  • gestá, bľabotanie;
  • niekedy sa objavia jednoduché vety;
  • chudoba slovníka a slová, ktoré dieťa pozná, majú veľmi podobný význam;
  • ťažkosti s konzistenciou reči, často neexistujú množné čísla, pády;
  • zvuková výslovnosť je skreslená, dieťa nahrádza hlásky, vyslovuje ich nezreteľne.


Čo môže dieťa, ktoré má diagnostikovanú nevyvinutosť reči 2. stupňa?

  • vyslovuje jednoduché slová, podobným významom (chrobák mucha, hmyz; tufové topánky, tenisky, čižmy atď.), t.j. jedno slovo spája niekoľko pojmov;
  • takmer nepomenúva časti tela, predmety, jedlá, slová s deminutívnym významom (najčastejšie takéto slová chýbajú alebo sú prítomné v obmedzenom množstve);
  • s ťažkosťami určuje znaky predmetu (z čoho je vyrobený, farba, chuť, vôňa);
  • skladá príbeh alebo prerozpráva až po navádzacích otázkach dospelého;
  • výroky sú zle pochopené, zvuky sú skreslené.

Charakteristika OHP núti človeka zamyslieť sa nad tým, prečo k takýmto porušeniam dochádza. Dôvody spravidla spočívajú vo fyziologickej sfére a nie vždy závisia od matky alebo jej dieťaťa:

  • hypoxia počas tehotenstva alebo pôrodu;
  • asfyxia;
  • rhesus konflikt;
  • poranenie hlavy.

Nápravná práca pred logopédom a rodičmi dieťaťa je veľmi náročná. Reč je potrebné formovať podľa predlohy prakticky od nuly. Ako prebiehajú opravné sedenia?


Spolupráca s logopédom

Ak sa do 3-4 rokov dieťaťa nevytvorí reč, je potrebné navštíviť logopéda a neuropatológa. Diagnostiku a charakterizáciu OHP vykonávajú viacerí odborníci.

Neurológ môže pomôcť určiť príčinu. Ak je potrebná liečba alebo dodatočná vitaminizácia, lekár predpíše lieky na stimuláciu rečových centier a nervový systém všeobecne. Ak chcete zistiť, aké lieky môže vaše dieťa potrebovať, budete musieť urobiť MRI mozgu. Takáto analýza však nie je vždy potrebná. Niekedy je po rozhovore s matkou neurológovi celkom jasné, prečo sa reč nevyvíja a ako sa dá dieťaťu a jeho rodine pomôcť vyrovnať sa s chorobou.

Po návšteve neurológa je potrebná konzultácia s logopédom. Ak je to možné, hodiny by mali pokračovať individuálne alebo v špeciálnych skupinách na opravu reči. Čo urobí učiteľ s dieťaťom?

Všeobecným smerom bude rozvíjať činnosť reči a jej porozumenie, tvorenie fráz, zvuková výslovnosť, objasnenie toho, ako sa slová vyslovujú, používanie lexikálnych a gramatických foriem.

Logopéd môže potrebovať pomoc rodiny, pretože niekoľko sedení týždenne nemusí stačiť na rozvoj reči. Logopéd môže mame ukázať smer práce v kruhu rodiny. Napríklad, aby ste opravili výslovnosť zvuku, budete musieť neustále žiadať dieťa, aby slovo vyslovilo spevom, zatiaľ čo všetci v dome by mali hovoriť rovnakým spôsobom.

Podrobnejšie bude opravná práca pozostávať z nasledujúcich cvičení:

  • Výslovnosť ťažko vysloviteľných slov spevavým hlasom, kreslením, aby dieťa počulo všetky zvuky a mohlo ich opakovať. Je žiaduce, aby všetci okolo dieťaťa, nielen v triede, hovorili týmto spôsobom. To dieťaťu umožní lepšie zachytiť zvukovú skladbu slov.
  • Učenie slov podľa tematických skupín na základe obrázkov. Napríklad logopéd ukazuje dieťaťu obrázky domácich miláčikov a jasne ich pomenúva, čím núti dieťa mená opakovať. Takže dieťa postupne začína systematizovať javy a predmety sveta okolo seba.
  • Porovnanie rovnakých gramatických tvarov rôzne slová patriace do rovnakého slovného druhu. Jazdili sme napríklad: na saniach, v aute, na kopci atď.
  • To isté sa robí so slovesnými tvarmi: Kolja napísal - Kolja píše - Kolja napíše.
  • Vypracovanie zmien podstatných mien podľa čísel. Učiteľ ukazuje obrázky predmetov v jednotnom a množnom čísle, pomenuje ich a požiada dieťa, aby ich ukázalo.
  • Návrhy sa riešia samostatne. Logopéd ich dosadí do fráz podobnej štruktúry, napr.: ide do lesa, na návštevu, do kopca atď.
  • Práca na rozlišovaní hlasových a hluchých zvukov, ich rozlišovanie v reči.
  • Určenie hlásky v slove sluchom pre rozvoj fonematického sluchu.

Najlepšie je, ak hodiny s deťmi s nerozvinutosťou reči 2. stupňa budú prebiehať individuálne s logopédom. Ach, neodopierajte bábätkám komunikáciu s inými deťmi, ktorá je pre nich mimoriadne dôležitá. V tejto komunikácii sa bude formovať reč, túžba vytvoriť frázu a sprostredkovať informácie iným deťom.

Je známe, že dieťa úplne inak komunikuje s dospelými a so svojimi rovesníkmi. S tými poslednými sa cíti slobodnejší, jeho záujmy sa s nimi zhodujú. Ak vaše dieťa s ONR nenavštevuje materskú školu, dôvod zlého vývinu reči môže spočívať okrem iného aj v nedostatočnej komunikácii. Skúste svoje dieťa prihlásiť do rozvojovej skupiny, detského klubu, kde sa snažia deti rozvíjať komplexne. Tu sa objaví kruh komunikácie a umelecké vnímanie pokoj, piesne, fyzické cvičenie vytvorí optimálne prostredie na zlepšenie reči.


Predpoveď

Je veľmi ťažké predpovedať, ako bude vývoj reči u bábätka prebiehať. Veľa závisí od stupňa vývoja choroby a príčiny, ktorá ju vyvolala.

S prácou musíte začať čo najskôr. Už v troch rokoch, ak bábätko nehovorí, prípadne vydáva neartikulované zvuky, by rodičom malo byť jasné, že treba navštíviť neurológa. Bez konkrétnej diagnózy a medikamentóznej liečby môžu byť aj intenzívne sedenia s logopédom bezmocné.

Ak sa prijmú všetky potrebné opatrenia a nespustí sa OHP, je nádej, že dieťa začne rozprávať. Jeho ďalšie vzdelávanie v štátnej škole sa však stáva nemožným. Rodičia ho budú musieť buď učiť doma, alebo ho poslať k špecializovanému lekárovi vzdelávacia inštitúcia pre deti s rečovými problémami.

Veľa závisí od temperamentu a spoločenskosti bábätka. V mnohých ohľadoch určujú, koľko sa zakorení v školskom kolektíve, nájde vzájomný jazyk s rovesníkmi, ako sa k nemu budú správať učitelia.

Nápravnú prácu s deťmi s nedostatočným rozvojom reči 2. stupňa by mal vykonávať výlučne odborník. Rodičia nemusia zasahovať do procesu alebo sa snažiť vyriešiť problém sami. O to viac je desivé nechať problémy voľný priebeh. Dieťa potrebuje kvalifikovanú pomoc, inak bude mať v budúcnosti problémy s kontaktmi.

Ciele: Objasniť a rozšíriť slovnú zásobu k téme na výrazovej úrovni.

Úlohy:
1. Úvod do samostatnej reči detí nominatívneho a predikatívneho slovníka na tému v rámci ich rečových schopností.
2. Formovanie porozumenia gramatických tvarov jednotného čísla a množné číslo podstatné mená.
3. Tvorenie stereotypne konjugovanej frázy (podstatné meno + prídavné meno).
4. Formovanie zručností porozumenia "jeden" - "veľa", "veľký" - "malý".
5. Formovanie koordinovaného dýchania, pohybov a reči prostredníctvom rečovo-motorických cvičení.
6. Formovanie všeobecných pohybových schopností, rozvoj zrakovej pozornosti a pamäti.
7. Pestujte si túžbu napodobňovať rečový vzor dospelého.

Vybavenie: prírodná zelenina, modely zeleniny, dedko - bábika bibabo, košík, obrázky predmetov.

Pokrok v lekcii

I. Organizačný moment(klop na dvere) - Prišli nás dedko navštíviť chalani a priniesli veľkú tašku. Chcete vedieť, čo je v taške?

II.Hlavná časť
1. Logopéd vytiahne a ukáže po jednej zelenine a na každú sa pýta.
- Čo je to? (Objasnite názvy zeleniny.) (Toto je paradajka. Toto je uhorka. Toto je mrkva. Toto je repa. Toto je kapusta). Deti odpovedajú zborovo.
Logopéd vloží obsah vrecka do košíka a pýta sa:
- Čo je toto? Ako nazvať všetko, čo nám dedko priniesol? (Toto je zelenina.) Povedzme všetci spolu (Zelenina).
L. Kde rastie zelenina? (V záhrade, v záhrade, v skleníku, v skleníku).
Teraz vám poviem, odkiaľ pochádza zelenina v obchodoch (ukazuje tabuľku).

L. Kde rastie zelenina? (zelenina rastie v záhrade na záhonoch)
L. Ako sa zbiera zelenina? (odtrhnúť, odrezať).
L. Povedzme dedkovi, akú zeleninu poznáme.

2. Cvičenie „Ukáž a povedz“(deti po jednom idú von, zoberú si akúkoľvek zeleninu, pomenujú, logopéd sa pýta, dieťa odpovedá s pomocou logopéda).
Logopéd. Anya poď k stolu a zober si akúkoľvek zeleninu. Akú máš zeleninu? (dieťa ukazuje zvyšok chlapcov a volá "mrkva").
Logopéd. Čo je ona? (Je dlhý, červený, hladký.)
Logopéd. Kde rastie? (v záhrade, v záhrade)
Logopéd. Čo je toto? (Ukazuje paradajku.)
Logopéd. Čo je on? (Je okrúhly, červený, mäkký).

Logopéd. Čo je toto? (Ukazuje uhorku.)
Logopéd. Čo je on? (Je zelený, dlhý, pichľavý).
Logopéd. Kde rastie? (v záhrade, v záhrade)
Logopéd. Čo je toto? (ukazuje kapustu)
Logopéd. Čo je ona? (Je okrúhla, veľká, biela)
Logopéd. Čo je toto? (Ukazuje repu.)
Logopéd. Čo je ona? (Je žltá, okrúhla, malá)
Logopéd. Veľmi dobre ste hovorili o zelenine. Zatlieskaj si!

3. Hra "Spoznaj zeleninu podľa popisu."
L. A teraz, chlapi, pozorne počúvajte, popíšem zeleninu (dieťa zoberie zeleninu, ktorá zodpovedá popisu, prinesie ju a vloží do košíka). L. vyzve dieťa, aby našlo svoju zeleninu z navrhnutých obrázkov a pripevnilo ju na tabuľu.

4. Hra "Jeden-viac"(logopéd volá zeleninu v jednotnom čísle, potom vyzve dieťa, aby pomenovalo množné číslo).
L. Jedna paradajka. Anya nájdi obrázok, na ktorom je nakreslená paradajka.
L. Teraz je veľa paradajok. Toto sú paradajky. Deti ukazujú, kde sú paradajky? (podobne ako pri každej zelenine).
uhorka-uhorky.
paradajka - paradajky.
repík – repík
mrkva - mrkva
kapusta - kapusta.

5. Telesná výchova.
Prechádzame sa po záhrade Deti, držiace sa za ruky, kráčajú v kruhu, v strede ktorého sú paradajky,
Zbierame paradajky.
Paradajky sú dobré Pohladkajte si brucho.
Jedzme výdatne.
Prechádzame sa po záhrade Deti, držiace sa za ruky, chodia v kruhu, v strede ktorého sú uhorky.
Zbierame uhorky. Stlačte a uvoľnite prsty.
Uhorky sú dobré Pohladkajte si brucho.
Jedzme výdatne.
Prechádzame sa po záhrade Deti, držiace sa za ruky, kráčajú v kruhu, v strede ktorého leží mrkva a repa.
Zbierame mrkvu, repu. Stlačte a uvoľnite prsty.
Mrkva, repa sú dobré - Pohladkajte si brucho.
Jedzme výdatne.

Ukážte deťom košík so zeleninou, položte otázku: - Čo sme nazbierali v záhrade? (Vybrali sme zeleninu.)

6. L. Povedzme opäť starému otcovi o zelenine, čo to je (vypracovanie stereotypnej frázy spojenej s prídavným menom).
Mrkva dlhá, červená, hladká
Uhorka zelená, dlhá, pichľavá
Repík okrúhly, malý, žltý
Kapusta okrúhla, veľká, biela
Paradajka je okrúhla, červená, mäkká.

7. D / a "Veľký-malý".
L. Chlapci, zelenina je veľká, ale malá. L. začína - dieťa pokračuje.
Uhorka - uhorka.
Kapusta je kapusta.
Paradajka je paradajka.
Mrkva - mrkva.
repa — repka

III.Výsledok vyučovacej hodiny.
Výborne chlapci. Všetci tvrdo pracovali a robili si svoju prácu.
Pripomeňme si ešte raz, čo nám dedko priniesol v taške (logopéd ukazuje obrázky, všetci zborovo opakujeme ich mená).
Domáca úloha. "Konzervovaná zelenina" (príloha)

Aplikácia

"Konzervovaná zelenina"

Prípravné práce: rodičia krájajú zeleninu.
Na vrch jednej nádoby dajte veľkú zeleninu a na druhú malú. Zeleninu poukladajte tak, aby sa všetka zmestila do dózy. Teraz nalepte zeleninu na poháre.
učiteľ logopéd,
MBDOU" MATERSKÁ ŠKOLAč. 248“, Ufa, Republika Baškirsko



Podobné články