Hudobná režisérka esej o mojej pedagogickej dráhe. Esej „hudobný režisér nie je povolanie, ale povolanie“

03.02.2019

MBDOU "Kombinovaná materská škola č. 39" Sergiev Posad.

Abstraktné

Zvuková kultúra reči.

Príprava na gramotnosť

(prípravná skupina)

Pripravila a vedie učiteľka najvyššej kategórie: O.A.Uzikova.

(13. 4. 2017)

Cieľ. Pestovať u detí citlivosť na slová, aktivizovať a obohacovať ich slovnú zásobu.

Úlohy.

- Naučte sa zostavovať vety.

-Zlepšiť fonematické povedomie.

-Naučte sa vykonávať zvukovú a slabičnú analýzu slova.

Hod ood

Pozdrav "Milý priateľ" Cieľ: tvorba emocionálne rozpoloženie a motivačná pripravenosť zúčastniť sa na práci.


Nezbedný zvonček,
Formujte chlapcov do kruhu
Chlapci sa zhromaždili v kruhu (deti stoja v kruhu)
Dobrý deň, priateľ (vezmite pravú ruku na stranu);
Ahoj priateľ (odnes ľavá ruka na stranu)
Spojme ruky (držme sa za ruky)
A usmejme sa na seba (usmejme sa na seba).

Vychovávateľ. - Chlapci, čo si o tom myslíte?čo sa stalo bohatstvo (odpovede detí).

Vychovávateľ: - Bohatstvo - Nie je to len niečo, čo sa dá kúpiť alebo predať, je to nejaký druh hodnoty. Bohatstvo môže byť neviditeľné. Napríklad:duchovné bohatstvo, bohatstvo reči, tzn krásny prejav . ruský jazyk je jedným z najbohatších jazykov na svete. Naša reč musí byť krásna, expresívna, a preto sa s vami musíme rozprávať, čítať, vyberať správne slová, aby sme presne opísali predmet alebo činnosť, a, samozrejme, vedieť viac.

Vychovávateľ : Čo je teda „slovo“?(odpovede detí). (Slovo je všetko, čo hovoríme).

Na každom slove, ktoré vyslovíme, záleží. Slovo používame na pomenovanie predmetov, na ich charakterizáciu, na opis ich vlastností. A ešte jedným slovom môžeme označiť skupinu predmetov.

Hra „Povedz to jedným slovom“ (str. 6 od T.G. Lyubimova)

Lopta, bábika, pyramída, auto – (hračky)

Hrniec, kotlík, panvica, tanier – (riad)

Dub, breza, smrek, borovica – (stromy)

Ruža, ľalia, astra, tulipán – (kvety)

Vychovávateľ. Slová musia byť krásne.

Aké je teraz ročné obdobie? (jar) Poďme si zahrať hru« Ozdobte slovo"

(Vyberáme čo najviac prídavných mien. Napríklad jar - aká je? Ako sa dá nazvať jar? (kvitnúca, radostná, zvonivá, teplá, dlho očakávaná, skorá, krásna, priateľská a pod.)

Vychovávateľ : Chlapci, čo si myslíte, že sa dá urobiť zo slov?

Deti: Návrhy.

Vychovávateľ : Čo nám môže pomôcť urobiť návrh?

Deti: Schéma viet (učiteľ zavesí schému viet na tabuľu)

Vychovávateľ: Chlapci, aký je rozdiel medzi slovom a vetou?

Deti: Existuje jedno slovo, ale veta môže pozostávať z viacerých slov.

Vychovávateľ : Chlapci, tu je diagram viet, koľko slov si myslíte, že je v tejto vete?

deti: Dva

Vychovávateľ: prečo?

deti : Pretože v diagrame sú nakreslené dva obdĺžniky.

Vychovávateľ : Výborne chlapci! Teraz mi predložte návrh na základe tejto schémy.

F/minútu

Okno sa otvorilo a mačka vyšla na rímsu

Mačka pozrela hore, mačka pozrela dole

Otočila sa doľava a sledovala muchy

Natiahla sa, usmiala sa a sadla si na rímsu!

Vychovávateľ : Výborne chlapci. A teraz sa pokúsime urobiť vety na danú tému"Jar". (Učiteľ umiestni schému viet na tabuľu)

Vypracovanie návrhov.

(Tlieskajte, koľko slov je vo vete)

Vychovávateľ : - Chcem sa uistiť, že ste pozorný a viete pracovať samostatne.

Kde je hláska (y) v slove ves na? (V strede)

(Každé dieťa má na stole domček so zvukovými oknami, magnetom alebo čipom)

Vychovávateľ : - Teraz si zahrajme hru "Ja - pre teba, ty - pre mňa"

Z akých častí sa skladá slovo pružina?

Hra „Pomenujte zvuky v slove bez toho, aby ste ich vynechali alebo preusporiadali“ (šťava (s, o, k), fúzy, sumec, korálky)

Séria „Logoterapeutické zápisníky pre zvuky“ („Slnečné kroky“ s. 9)

(Pred prácou v notebookoch môžete dirigovaťprstová gymnastika podľa výberu učiteľa)

"Priateľské prsty"

Učiteľ: - Kto je nakreslený na týchto obrázkoch? (Vtáky)

- Vyfarbite len tie vtáky, ktorých mená obsahujú hlásku (y).

Na konci hodiny učiteľ prečíta báseň S. Yesenina „Cheryomukha“ (s. 78 / V.V.Gerbová) a pozýva deti, ktoré sa to chcú naučiť naspamäť (v skratke)

D/i "Štvrté koleso"

Mestská autonómna materská škola vzdelávacia inštitúcia
MATERSKÁ ŠKOLAč. 9 "Rosinka"

Abstrakt GCD
Téma: "Zvuk "F"
(v rámci implementácie MVO " Vývoj reči»: príprava na školenie gramotnosti - školenie na ZKR v prípravná skupina)

Skomplikovaný:
Vysoký učiteľ Kategórie
Ámosová O.S.

Krasnokamensk.

tréning ZKR
Téma: Zvuk "Zh"
Cieľ: naučiť deti rozlišovať zvuk „zh“ podľa ucha.
Ciele: Pozorne sa učiť, počúvať a riešiť logické problémy. Naučte sa správne vyslovovať hlásku „F“ a vykonajte zvukovo-slabičnú analýzu slov s týmto zvukom. Upevnenie zvuku „Zh“ v dialogickej reči. Zoznámte deti prístupnou formou s konceptom „ príbuzné slová" Naučte sa vyberať súvisiace slová z prúdu slov a súvisiaceho textu. Naučte sa rezať pozdĺž obrysu. Posilniť rozpoznávanie a pomenovanie objektov pomocou diagramov.
Slovná zásoba: ťažký, ohýbanie, ohýbanie, rybárska sieť, sneženie.
Materiál: ukážka: Telefón s nahrávkou chrobáka, chrobák na palici, obrázok - symbol „Chrobák“. Obrázky do hry: chrobák - strom, kuchár - nôž, dievča - nožnice, klobúky z jablone a tekvice. Obrázky - snehová vločka, snehová panna, snehuliak, sneženie. Obrázky: ropucha, zemný chrobák, škovránok, žena, ježkovia, žeriav, had.Vestičky v modrej a fialovej farbe.

Metodické techniky:
Org. Moment: riešenie logických problémov.
Analýza zvuku.
Hra "Kto čo potrebuje?"
Inscenácia.
Fyzické cvičenie.
Súvisiace slová.
Trhanie papiera.
Hra "Ktorá ruka, ktorá noha?"
Spodná čiara.
Priebeh lekcie.
1. Organizovanie času: riešenie logických problémov.
Mama má mačku Fluff, psa Buddyho a dcérku Dashu. Koľko detí má mama celkovo?
Pes Mickey porodil mačiatka: tri biele a jedno čierne. Koľko mačiatok má Mickey?

Chlapci, dnes tu máme nezvyčajného hosťa. A o koho ide, budete vedieť hneď, ako si vypočujete jeho pesničku. (Telefón s chrobákom).
-No a čo si zistil? Samozrejme, toto je chrobák, ktorý si neustále spieva svoju bzučivú pieseň. A tu je.
Analýza zvuku
- Chlapci, kto je to? (chyba). Ako bzučí chrobák? (w-w-w) správne.
- Zvuk „Zh“, čo to je? (súhláska, tvrdo, vyjadrená)
-Ukážme na diagrame zvuk „ZH“ (Modrý štvorec, zvonček)
- Chlapci, teraz budeme chrobáky, ale budeme bzučať rôznymi spôsobmi: ak náš chrobák letí ďaleko, ako potom bzučíme? (potichu). Letí chrobák k nám, ako by bzukot? (hlasno).Poďme lietať.(Chrobák na paličke so šnúrkou lieta okolo skupiny).
- Výborne, buzerovali sme a teraz si zahráme zaujímavú hru.
3. Hra „Kto čo potrebuje?“
- Poďme si zahrať hru "Kto čo potrebuje?"
Na stole sú tri obrázky: strom, kuchár, dievča, ktoré strihá papier. Musíte si vybrať obrázky, ktoré sa hodia ku všetkému nakreslenému. Vybrali správne: na strom dostali chrobáka, kuchár nôž a dievča nožnice. Všetky tieto slová obsahujú zvuk...? ("A")
-Kde to je? (v slove „chrobák“ na začiatku, v slove „nôž“ v strede, v slove „nožnice“ - v strede)

·
4. Re-enactment. (Dve deti v klobúkoch z jabloní a tekvice sa hrajú)
- Chlapci, počúvajte scénku.
-Och, je to ťažké.
- Prečo je ti ťažko, jabloň?
- Jablkové konáre sa na mňa skláňajú, nakláňajú sa k zemi, ledva to držím.
- Ach, to je ťažké!
- Čo je pre teba ťažké, tekvica?
- Ľahnite si na zem a držte sa!
Vychovávateľ: - Chlapci, aký zvuk je tu najbežnejší? ("A")

5. Fyzické cvičenie „Chrobák“
Chrobák leží a nemôže vstať,
Čaká na niekoho, kto mu pomôže.
6. Hra "kolotoč"
-A teraz sa spolu s chrobákom pôjdeme povoziť na kolotoči do parku. Na kolotoče však budú sedieť tie predmety, ktorých mená obsahujú hlásku „F“ (ropucha, zemný chrobák, škovránok, žena, ježkovia, žeriav, had).

6. Príbuzné slová. (Zodpovedajúce obrázky sú zobrazené podľa textu rozprávky)
- Chlapci, poviem vám rozprávku.
„Už dávno ľudia stratili slovo „sneh“ a zabudli naň, ale slovo padlo do zeme a objavili sa výhonky slova - Snehulienka, snehuliak, sneh, snehová vločka. Ľudia sa pozerali, počúvali a slová boli podobné, ako rodina, ako príbuzní. A ľudia nazývali takéto slová príbuznými.“
Slová sú ako pôvodné slová, trochu podobné,
Sotva ich nosili,
Počúvajte trochu a premýšľajte o podstate,
Hovoria o tom istom.
- A teraz vám prečítam báseň a nájdete súvisiace slová.
Rybári majú nevídaný úlovok,
Rybu ulovil aj starý rybár.
Zostavíme rybársku sieť,
Rybacia polievka nalejte do tanierov.
- Aké slová tu súvisia? (rybári, ryby, rybár, rybárčenie, ryby) Čo všeobecné slovo? (ryba)

7. Trhanie papiera.
- Výborne chlapci. A teraz vám navrhujem, aby ste vytvorili oblohu s oblakmi, kde náš chrobák rád lieta. Na výrobu oblakov musíte použiť rezanie. Odrežeme končekmi troch prstov alebo sondou. Takto sme dostali oblohu s oblakmi. Zlepíme obláčiky a nakreslíme veľa chrobákov, aby mal náš chrobák kamarátov..
-Aké ročné obdobie je na našom obrázku? Čo ešte môžete rýchlo urobiť a pridať?
-Deti, koľko nôh má náš chrobák ? čo máme? Poďme si zahrať hru a povieme vám, kde vľavo a pravá strana, ruky a nohy.

8. Hra „Ktorá ruka, ktorá noha?“
Na podlahe sú šablóny s „rukami“ a „nohami“. Prikladáme pravá ruka a zavolaj to. Požadovanú nohu položíme na stopu a zavoláme ju. (Napríklad, pravá ruka, ľavá noha atď.)

9. Zhrnutie vyučovacej hodiny. Reflexia.
- Dnes sme pracovali plodne. S akými ťažkosťami ste sa stretli? Čo si mal rád? Na stole mám vesty proti chrobáčikom v dvoch farbách: ak sa vám lekcia páčila, vezmite si modrú vestu a ak máte otázky k lekcii, vezmite si fialovú vestu a ďakujem za lekciu.

Petrová Anna Vasilievna
Názov práce: učiteľ
Vzdelávacia inštitúcia: MŠ MDOU "Slnko"
lokalita: Obec Spirovo, región Tver
Názov materiálu: Metodologický vývoj
Predmet:"Zdravá kultúra reči. Príprava na výučbu gramotnosti"
Dátum publikácie: 13.03.2018
kapitola: predškolská výchova

Abstrakt GCD v prípravnej skupine predškolského vzdelávacieho zariadenia.

Predmet: Zvuková kultúra reči. Príprava na gramotnosť.

Cieľ: Zlepšiť fonematické povedomie detí. Tvar

schopnosť rozdeliť slová na časti.

Úlohy:

Vzdelávacie: zlepšiť zručnosti:

Identifikujte často sa vyskytujúce zvuky v slovách;

IN zvuková analýza slová; pri tvorení nových slov (fonemický sluch);

Meno obsahuje slová založené na určitom fonematickom znaku;

V schopnosti zmeniť zvukové zloženie slova;

Posilniť vedomosti detí o tvrdých a mäkkých spoluhláskach;

Posilniť schopnosť detí určiť prítomnosť a umiestnenie daného zvuku v slove;

Vzdelávacie:

Rozvíjať fonematické povedomie; komunikačné schopnosti detí;

Rozvíjať súvislú reč; pozornosť, myslenie;

Rozvíjať schopnosť podávať výkony individuálna práca a tímová práca.

Vzdelávacie:

Pestovať záujem o prácu so slovami a zvukmi, schopnosť počúvať jeden druhého

priateľ, podľa potreby taktne doplňte odpovede súdruhov;

Pestovať záujem a lásku k rodnému jazyku;

Pestovať záujem o školu.

Vzdelávacia oblasť: vývin reči

Integrácia verejných organizácií s prihliadnutím na federálny štátny vzdelávací štandard: kognitívny rozvoj, umelecký

estetický vývoj.

Vybavenie:

Ocakavane vysledky:

Majte predstavu o mäkkých a tvrdých spoluhláskach;

Zručne uplatniť svoje znalosti gramotnosti;

Aktívne komunikovať s rovesníkmi;

Vykonajte individuálne a skupinové úlohy.

Metodické techniky:

Herná situácia;

Konverzácia – dialóg;

minúta telesnej výchovy; dychové cvičenia, gymnastika pre oči;

Dýchacie cvičenia;

Detské aktivity;

Zhrnutie.

Etapy práce

Činnosti učiteľa

Detské aktivity

Úvodná časť

Organizačné

moment - 1 min.

Motivačný začiatok -

pravidlá správania pre

triedy

Chlapci, pozrite sa

koľkí k nám prišli

hostia. Poďme

Pozdravme sa a usmejme sa.

Nemali sme žiadnych hostí

náhodou - veľmi skoro

stanú sa z vás školáci a

by chceli naši hostia

zistite, čo ste sa naučili

v tréningových triedach

Navrhujem, aby sme si zapamätali naše

pravidlá správania pre

nehovoríme nahlas, ak

jeden hovorí - iní

počúvaj, neprerušuj,

ak poznáš odpoveď na otázku

Zdvihnite ruku atď.

Chlapci, dovoľte nám byť s vami

no povedali, že my

musí urobiť?

Bol raz jeden veselý muž v ústach

jazyk,

Predstavím vám ho

kamoš.

Každé ráno jazyk

prebudil

Zábava pre každého, široká

usmial sa.

(pery v širokom úsmeve,

horné a dolné zuby

Keď otvoril okná, on

vyvetrala dom

(otvor a zatvor ústa)

Jedol som sladké trubičky za

tabuľky

(pery sa pohybujú dopredu)

Deti stoja v kruhu

Vitajte hostia.

Deti si pamätajú:

Problémová situácia

Miloval jazyk na pečenie

palacinky.

(široký jazyk leží na

horná pera, otvorené ústa)

Mohol by byť ešte ostrejší?

(ústa otvorené, jazyk úzky

ťahaný dopredu)

Jazyk šiel dolu kopcom

povoziť sa

(otvorené ústa, špička jazyka

spočíva na dolných zuboch,

zadná časť jazyka je zdvihnutá)

Miluje náš jazyk

bavte sa!

Chlapci, dnes ideme do záhrady

priniesli list. to

adresované deťom

prípravná skupina,

teda nám, teda my

Prečítal som si list:

„Ahojte chalani

prípravná škola

skupiny. Píše vám

Neviem.

Ocitol som sa v krajine "Smart Guys"

a múdry." Kráľovský diplom

mi podal obálku s

úlohy, ktoré nemám

dokázal to dokončiť. Pomoc

prosím urob to pre mňa

úlohy!"

No, chlapci, pomôžme si

Neviem?

Ale aby sa

Neviem všetko pochopiť, my

hovorme nahlas

zreteľne, jasne,

vyslovovať a vyslovovať

každé slovo. Súhlasíš?

Budeme na tom pracovať

Na to odpovedajú deti

súhlasiť.

Dychové cvičenia

nad tvojím dychom.

Rozdávam deťom snehové vločky.

Chlapci, vezmite si snehovú vločku

za vlákno a zdvihnite ho

úroveň úst (ukazujem ako).

predstavte si fúkanie

silný vietor, točenie

snehové vločky, vietor utíchol.

(Uisťujem sa, že všetci

deti sa ukázali).

Deti berú snehové vločky

fúkanie na snehové vločky

Hlavná časť

Praktická práca -

Opakovanie (mäkké a

tvrdá spoluhláska)

Úloha 1. Hádaj

(zvuk „z“ a „z“)

Na svete je veľa zvukov:

šuchot lístia, špliechanie vody.

A potom sú tu zvuky reči. my

mali by to vedieť určite.

Zvuky vyslovujeme jasne,

Pozorne počúvame.

Budeme hovoriť jasne, budeme

sme usilovní.

Chlapci, o čom to hovorí?

báseň?

Pripomeňme si ako

sa nazývajú zvuky, ktoré

stretávaš sa s prekážkami v ústach?

Aké druhy spoluhlások existujú?

Aké čipsy im dávame?

označovať?

Výborne chlapci! Poďme

dokončiť úlohy!

Chlapci, hádajte hádanky a

určiť, ktorý zvuk

slovo sa začína: s

tvrdé alebo mäkké a

zdvihnúť

zodpovedajúci čip.

(na obrazovke sú obrázky s

zobrazenie predmetov s

O zvukoch.

Spoluhláskové zvuky.

Tvrdé a mäkké

Tvrdé spoluhlásky -

modré lupienky;

Mäkké spoluhlásky -

zelené žetóny.

Deti hádajú

hádanky a zvýšiť

modrá alebo zelená

so zvukom „z“ a „z“.

1. Studená fujavica

zniesol dole

Obliekol stromy do bielej,

Počasie je chladné.

Aké je toto ročné obdobie?

2.Čo je to za lesné zviera?

A stojí medzi trávou -

Uši sú väčšie ako hlava. (zajac)

3. Kto je dlhší ako pančucha?

Kto nemá ruky ani nohy?

Koža ako šupiny.

Plazenie sa po zemi... (had).

4. Tento kôň

Pruhované oblečenie.

Jej oblečenie vyzerá podobne

Na námornícky oblek.

5. Bez kôry, bez uhryznutia

A nepustí ťa do domu? (Zamknúť)

6. Bobule sú príjemné,

Veľmi voňavé.

Pozri sa pod krík,

Je to tam červené... (Jahody)

7. Odhaľuje sa,

Zakrýva ťa.

Len dážď prejde -

Urobí pravý opak. (dáždnik)

8. Keď jeme my, oni

práca,

Keď nejeme my, oni

odpočívajúci.

Nebudeme ich čistiť...

Budú chorí. (zuby)

Úloha 2. "Názov

Úloha 3. „Koľko

(rozdelenie slova na časti

Minúta telesnej výchovy

"Veselý snehuliak"

Úloha 4 (určte

prítomnosť a umiestnenie zvuku v

Úloha 5. Rozložte list

od ktorej sa začína

Neviem meno.

Chlapci, končím

loptu pre každého z vás a

pomenujte zvuk. Budeš

chytiť loptu, povedať slová,

ktoré začínajú s

špecifikovaný zvuk.

Chlapci, už viete ako

rozdeliť slová na časti

Teraz budete

vyslovovať slová, ktoré

zobrazené na kartách a

kvantifikovať

Chlapci, rozhodnite sa

umiestnite prosím zvuk "r".

slovami: raketa, rakovina,

ceruzka, krab, krtek, sekera,

tiger, lopta, bunda, syr.

Chlapci, pošlite list s

ktorý názov začína

Neviem o fazuli.

Deti stoja v kruhu

chytiť loptu a zavolať

slová k danému

Okolo stojace deti

Definujte

počet slabík v

Deti vystupujú

pohyb na hudbu.

Deti pracujú pre

tabuľky s diagramami a

čipy, určiť

miesto hlásky "r" v

Deti sedia pri

rozložiť list

6. Gymnastika pre oči

"Snehová vločka"

Úloha 6. (zručnosť

zmeniť skladbu zvuku

Úloha 8. „Meno a

farba"

Chlapci, teraz pre vás a pre mňa

je toho veľa, čo treba urobiť

náročná úloha: je to nevyhnutné

hádaj čo sa stalo

so slovom?

soľ-mol;

Chlapci, len ich vymenujte

predmety, mená

ktoré začínajú s

Deti k hudbe

hrať

gymnastika

Deti počúvajú a

odpoveď.

Ak jeden nahradíte

list inému

slovo sa mení.

zvuk "s" bol nahradený

Deti sedia pri

stoly, vykonávať

Záverečná časť

Zvýraznenie hlavného

vykonaná lekcia 2-

Analýza vykonanej práce

práca, zhrnutie

výsledky 2-3 min

Reflexia

Chlapci, čo si o tom myslíte?

Splnili sme úlohy?

Aké úlohy robíme dnes?

urobil si?

Čo si myslíte?

pomohli sme Dunno

Ďakujem, veľmi si to vážim

Páčilo sa mi, aký si dnes

boli zasnúbení.

Dnes sme s vami

hovoril o mäkkých a

tvrdý zvuk "z"

Určená poloha

zvuk „r“ v slovách

Zopakoval koncept

časť slova (slabika)

Moment prekvapenia

Daruje deťom omaľovánky s

obrázok priateľov

Zhelyabina Tatyana Viktorovna
Názov práce: učiteľka v škôlke
Vzdelávacia inštitúcia: MADOUTSRR č. 8
lokalita: Kurganinsk, Krasnodarské územie
Názov materiálu: metodologický vývoj
Predmet: ECD "Zvučná kultúra reči" (školská prípravná skupina)
Dátum publikácie: 12.02.2017
kapitola: predškolská výchova

Cieľ: Rozvíjať fonematický a rečový sluch.

Softvérové ​​úlohy: naučiť deti priraďovať slovné vzory k obrázkom, vyrábať

analýza písmen; naďalej učiť deti identifikovať a pomenovať spoločný zvuk v

slová; upevniť schopnosť deliť slová na slabiky; rozvíjať schopnosti výslovnosti

frázy v rôznym tempom; Cvičte deti vo vyslovovaní slov zmenou sily hlasu.

Pestujte láskavosť, nezávislosť, iniciatívu,

zodpovednosť.

Prípravné práce: zoznámenie sa so zvukmi, hry na nájdenie zvukov

slová, vymýšľanie slov s určitým zvukom; vyšetrenie

ilustrované abecedy; práca s omaľovánkami; zapamätanie si štvorverší

určité písmeno.

Vybavenie: rôzne obrázky; interaktívna tabuľa; prezentácia: „Najprv

zvuk", "Vytvoriť slovo", "Schémy slovných obrázkov pre zvuk K"; muzikál

nástroje; lopta; obálka s listom, balík.

Psychogymnastika. Deti, pozdravme hostí. hovoríme

Ahojte, čo želáme ľuďom? (odpovede detí)

A teraz sa zhlboka nadýchneme – nadýchnite sa radosti, dobre

náladu, veľa šťastia a vydýchnime sklamanie, neistotu, zlú náladu,

skľúčenosť. A tak je to aj so mnou dobrá nálada a začíname s úsmevom

Organizovanie času.

Chlapci, viete, že dnes som tam poštová schránkaškôlka našla list.

Je adresovaná deťom prípravnej školskej družiny, teda nám, od starkého

- zvuk, aby sme ho mohli bezpečne prečítať.

(Vytlačte a prečítajte si list)

„Dobrý deň, chlapci z predškolského krúžku.

Píše vám starý muž, zdravý chlap. Viem, že čoskoro pôjdeš do školy. Páči sa mi to

zaoberáš sa zvukmi a písmenami? Rád by som otestoval vaše znalosti. ja

Dúfam, že si pripravený na test...

Posielam ti úlohy, ak všetko splníš, čaká ťa prekvapenie.

Úlohy dostanete od svojho učiteľa.

Prajem ti úspech.

S pozdravom, starý zdravý muž."

Hlavná časť

Vychovávateľ. Chlapci, ste pripravení dokončiť úlohy? (odpovede

deti). Tak teda začnime. A tak prvá úloha.

„Určite prvý zvuk v slovách a pomenujte písmeno.“ (prezentácia. 1 snímka –

obrázky: slúchadlá, nite, ponožky, šmykľavka Dunno.2 – oblak, okná, somárik, osy. 3

šmykľavka – Mačka, kura, košík, cukrík. Snímka 4 – slnko, stolička, slon, párky.

Snímka 5 – marhuľa, pomaranč, vodný melón, bocian. 6 diapozitívov – tiger, zápisník, tanier,

Kto pozná báseň o písmenách?( N.Na písmeno N som ako na rebríku, sedím a

spievam piesne. O. Pozrite sa na koleso a uvidíte písmeno O.

TO. Vták otvoril zobák s písmenom K, čo nás prekvapilo. S. Myška sedela v rohu a zjedla ju

kúsok rožka. A– začiatok abecedy, preto je známy. A je ľahké ju spoznať -

dáva nohy široko. T turista má sekeru. Rýchlo kráča po horách). výborne,

Vychovávateľ. A tu je druhá úloha. Slová musíme rozdeliť na slabiky.

Budeme zdieľať pomocou hudobných nástrojov. (Na stole sú

obrátené obrázky: dáždnik, papagáj, lepidlo, električka, čln, rukavice,

myš, nohavice, kone, líška; a hudobné nástroje: metalofón, tamburína,

maracas, hrkálky.) Musíte urobiť jeden obrázok a pomenovať objekt,

na obrázku, vyberte hudobný nástroj a s jeho pomocou

ťuknite na slovo. (deti dokončujú úlohu)

A táto úloha je splnená.

Vychovávateľ. Túto frázu musíte vysloviť v rôznych tempách. Prvý v

mierne a potom čo najrýchlejšie, ale snažte sa slová vyslovovať zreteľne.

(Seni a Sanya majú sumca s fúzmi... Ježko na večeru chrobáka nepotrebuje).

Výborne, dobre to dopadlo.

Vychovávateľ.Ďalšia úloha „Pokračuj v slove“ (s loptou) I

Vyslovím prvú slabiku a hodím dieťaťu loptu. Hovorí dvojslabičné slovo,

ktorá sa začína touto slabikou a hádže loptu späť: ma -, pa-; la-li-; kniha;

zha-; ut-; RU-; Ale-; za-; lu-; My-; breh-;de-; pu-...

Vychovávateľ. Cvičenie „Vytvorte slovo“ (prezentácia)

1 diapozitív – obrázky: loďka, kačica, bábika. CIBUĽA(posledné sa zobrazí po kliknutí,

ak ste slovo napísali správne). Snímka 2 – mrkva, pomaranč, stolička. MAKOVÝ

sa zobrazí po kliknutí. Snímka 3 – melón, osy, auto. DOM objaví sa tiež. 4

posúvač, ihla, TV. veľryba objaví sa tiež. 5 šmýkačiek – slimák,

chlieb, oblak. EAR objaví sa tiež. Snímka 6 – Nyusha, okná, sviečka. NOS

objaví sa tiež.

Dieťa slovo, ktoré dostalo, nielen pomenuje, ale aj vysvetlí, ako ho našlo.

skompilovaný.

Vychovávateľ. A teraz je to veľmi náročná úloha. Treba vyzdvihnúť

obrázky slovných schém. Pozrime sa na obrázky: jablko, lopta, mačka, džús,

vlk, veverička. Aký spoločný zvuk a písmeno sú vo všetkých týchto slovách. Definujeme

miesto zvuku K.

Na obrazovke sa postupne objavia nasledujúce diagramy:

Komu_ _; _ _ Komu; do _ _ _ _ do; _ _ _ Komu; _ _ _ Komu _ ; _ _ _ _ Komu _.

A túto úlohu ste splnili.

Vychovávateľ. A posledná úloha. Na stole sú obrázky, vezmite si každý

sám a vypočuť si úlohu. Názov obrázka musíte vysloviť s rôznou silou

No vy ste skvelí!

Už nie sú žiadne úlohy.

Reflexia.

Myslíte si, že sme túto úlohu zvládli?

Čo bolo pre vás najzaujímavejšie?

Príde školník a prinesie balíček pre deti v prípravnej skupine.

Deti otvárajú, sú tam vitamíny, plastelína a písmenká za

sfarbenie. Deti pokračovali vo výtvarnej činnosti (vyrezávali písmená,

maľované, vystrihnuté a komponované kompozície)

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia

centrum rozvoja dieťaťa - materská škola č. 8 v Kurganinsku

Spoločné vzdelávacie

činnosť

o zvukovej kultúre reči

(pre prípravné deti

do školskej skupiny)

Učiteľ prvej kvalifikačnej kategórie

Tatyana Viktorovna Zhelyabina.

Otvorená prehliadka pre študentov.

Obsah programu:

  • rozvoj dýchania reči;
  • posilniť schopnosť rozlišovať zvuky podľa ucha a výslovnosti [V] A [V'];
  • posilniť schopnosť jasne vyslovovať zvuky [V] A [V'], slovami a frázami; pokračovať v rozlišovaní izolovaných hlások podľa tvrdosti a mäkkosti, upevňovať schopnosť nájsť miesto hlások v daných slovách; rozvíjať schopnosť tímovej práce a sebakontroly;

Metódy a techniky:

hra - moment prekvapenia, verbálny, vizuálny.

Vybavenie:

Podklad:

obrázky so zvukmi [V] A [V'], obrázky stromov, emotikony, modré a zelené štvorce.

Demo materiál:

obálka s úlohami.

Priebeh lekcie.

Vychovávateľ: Chlapci, pozri, prišli k nám hostia, usmievajú sa na vás. A budete sa usmievať na svojich hostí. Usmievajte sa na seba. Usmej sa aj pre mňa. A počúvajte báseň.

"V apríli je v lese pekne"

V apríli je v lese pekne:
Vonia ako listnaté listy,
Rôzne vtáky spievajú,
Stavajú hniezda na stromoch;

Pľúcnik na čistinkách
Snaží sa ísť von na slnko,
Smrž medzi bylinkami
Zdvihnite čiapky;

Púčiky konárov napučiavajú,
Listy sa prelamujú,
Mravce začínajú
Opravte svoje paláce.

Vychovávateľ: Páčila sa vám báseň? Aké slová si pamätáš a ktoré máš najradšej? Aké slová môžete použiť na určenie, že báseň je o jari? “Voní to ako plesnivec...” , ako to vonia, vieš? Toto je vôňa zhnitých listov. Takže tu to je

„V apríli je v lese pekne:

Vonia ako listnaté listy...“

deti:

1. Rozvoj rečového dýchania.

Vychovávateľ: Povedzme si všetko spolu, ale jedným dychom. 3 krát

Teraz len dievčatá... 2 krát

Vasilisa, Sasha, Arina.

Vychovávateľ: Veľmi dobre.

pedagóg: Chlapci, dnes ma stretol na ceste do škôlky Lesovichok, povedal mi, že na jar boli problémy, silný nárazový vietor to zdržal v lese, nechce, aby do mesta prišlo jarné teplo. Spring požiadal Lesovichku, aby sa na vás obrátila o pomoc. Už sme mu raz pomohli. Myslíš, že môžeme pomôcť Vesne? Vyskúšajme. Aby sme to dosiahli, musíme dokončiť všetky úlohy, ktoré nám dal Lesovichok. Ste pripravení pomôcť?

Deti: Áno, sme pripravení!

Prvá úloha.

2. Rozvoj fonematického sluchu.

Učiteľ: Vypočujte si príbeh o jari, v ktorom sa usadila pieseň vetra a Lesovichok vás žiada, aby ste našli všetky tieto slová. Ako znie pieseň veľkého dychu?

Deti: V-V-V

Vychovávateľ: A malý?

Deti: B' B' B'

Učiteľ: Ak počujete pieseň malého vetra, ukážte zelený štvorec a veľký – modrý.

Čítam príbeh...

"Prišla jar"

Prišla jar. Všetko bolo jasnejšie ako v zime: domy, ploty, oblečenie ľudí, obloha a slnko. Aprílové slnko vás núti prižmúriť oči, je také jasné. A zvláštnym spôsobom jemne hreje, akoby každého hladila.

V záhradách napučia púčiky na konároch. Hojdajú sa v čerstvom vetre a sotva počuteľne šepkajú svoju jarnú pieseň.

Les aj záhrada majú zvláštnu vôňu – zeleň, rozmrznutá zem, niečo svieže.

IN jarný les dýchať ľahko a voľne. Mladý, zelený les hvízda a trblieta sa na všetky spôsoby.

Radostný, mladý v nebi i na zemi a v srdci človeka.

Vychovávateľ: Urobili ste mi radosť.

Ďalšia úloha.

3. Diferenciácia izolovaných zvukov.

Vychovávateľ: Pozri, toto veľký strom, aká pesnička?

Ukazuje obrázok veľkého stromu

Deti: V-V-V

pedagóg: A toto je malý strom.

Zobrazuje sa obrázok malého stromčeka

Deti: B' B' B'

Vychovávateľ: Poďme všetci spolu spievať. 3 krát

Spievame pieseň, niekedy o veľkom vetre, niekedy o malom.

Teraz len dievčatá... 2 krát

Teraz už len chlapci... 2 krát

Vania. K, Polina, Váňa. R... 1 krát

Tretia úloha.

4. Diferenciácia v slovách.

Učiteľ: Pozrite sa na tabuľu na 4 obrázky, v názve ktorých sa usadila pieseň vetra. Aká dychová pieseň je v tomto slove?

Deti: Veľké

Vychovávateľ: Správne. Pripomeň mi pieseň.

Deti: V-V-V

Učiteľ: Ktorý čip označíme farbou?

Deti: Modrý čip.

Vychovávateľ: A tu?

Deti: Malé

Vychovávateľ: Správne. Pripomeňte mi aj túto pieseň.

Deti: B' B' B' zelený čip

Vychovávateľ: Veľmi dobre. Teraz, na svojich miestach, spomeňte si na slová, v ktorých sa usadila pieseň veľkého alebo malého vetra, a vystúpte jeden po druhom, povedzte svoje slovo, aby každý počul vašu pieseň, ktorá sa usadila vo vašom slove, vezmite si čip farbu akú potrebujete a pripevnite ju na požadovaný stromček...

Vychovávateľ: Skvelé. Poďme si oddýchnuť, vetrík k ​​nám prišiel...

Fizminutka

Vietor nám fúka do tvárí. (mávaj rukami na tvár)

Strom sa zakýval. (kýva sa zo strany na stranu)

Vietor je tichší, tichší, tichší. (sadni si, mávaj rukami hore a dole)

Strom je stále vyššie a vyššie. (Dosiahnút)

A posledná úloha.

5. Diferenciácia vo fráze.

Pedagóg: Povedzme spolu čistú frázu pomaly a potom rýchlo.

"Valya má vázu, Venya má veniec"

Vychovávateľ: Všetko spolu hovoríme pomaly, potom rýchlo.

Vychovávateľ: Dobre, povedzte to s rôznymi intonáciami.

Valya má vázu, Venya má veniec - smutne povedzte Misha, Nastya, Anya Zh.
Valya má vázu, Venya má veniec - povedzte radostne Diana, Dasha
Valya má vázu, Venya má veniec - povedzte prekvapene Vanya R., Ira
Valya má vázu, Venya má veniec - povedzte nahnevane Kirill, Dima

Valya má vázu, Venya má veniec - povedzte zamyslene Sasha, Arina, Vanya K
Valya má vázu, Venya má veniec - pokojne povedzte Vasilisa, Polina, Mariam

Vychovávateľ: Výborne, chlapci, splnili ste všetky úlohy. Myslím si, že sme zachránili jar. Vietor ju konečne pustí a príde dlho očakávaná jar. A tu je darček pre vás od našej Lesovichky. Čo to je? Áno, toto je veterník, chytíme svoj vetrík veľký aj malý. Ďakujem…



Podobné články