L Yakhnin strongmen hlavná myšlienka. Edukačný a metodický materiál o čítaní (1. ročník) na tému: otvorená hodina literárneho čítania

08.02.2019

Program: UMK "Harmónia"

Téma lekcie: L. Yakhnin „Silní muži“

Cieľ: predstaviť prácu Leonida Yakhnina „Silní muži“

Úlohy:

Vzdelávacie: zlepšiť všetky aspekty čitateľských zručností: povedomie, presnosť, plynulosť, výraznosť; naučiť sa identifikovať postoj autora k postavám, vyjadriť svoj postoj k hrdinom diela;

Vývojové: podporovať rozvoj kognitívnych a tvorivá činnosťžiaci na hodinách literárneho čítania;

Výchovné: pestovať morálne a etické postavenie vo vzťahu k vychvaľovaniu, ako aj osobné kvality: starostlivosť, ochota pomôcť.

Vybavenie: učebnica „Literárne čítanie“ O.V. Kubasovej, zošity, prezentácia, PC, projektor, plátno.

Plán lekcie:

    Org. moment (1 min)

    Aktualizovať znalosť pozadia(5 minút.)

    Objavovanie nových vedomostí (7 min.)

    Formovanie nových vedomostí (13 min.)

    Minúta telesnej výchovy (1 min.)

    Upevnenie nadobudnutých vedomostí (10 min.)

    Zhrnutie lekcie (2 minúty)

    Hodnotenie s komentárom (1 min.)

Počas vyučovania

Org. moment

Ozval sa dlho očakávaný hovor,

Začína sa lekcia.

Všetko je na svojom mieste? Všetko je v poriadku?

Knihy, perá a zošity?

Dnes nás čaká cesta,

A musíme toho veľa zistiť.

Všetci sú pripravení, upokojte sa

A ticho si sadli.

Aktualizácia referenčných znalostí

Doma som vám dal za úlohu pripraviť prerozprávanie príbehu (prerozprávanie príbehu deťmi)

Objavovanie nových poznatkov

Dnes sa na hodine zoznámime s novým kúskom.

Pozri sa na obrázok. Kto je zobrazený na obrázku? Čo nazývajú veľmi silných ľudí? (silní muži)

Možno niekto uhádne, ako sa to dielo volá? (silní muži)

Leonid Yakhnin sa narodil v roku 1937 v Moskve.

V roku 1961 absolvoval Moskovský architektonický inštitút a pracoval ako architekt. Od roku 1964 začal publikovať básne pre deti.

„Ako som sa stal spisovateľom pre deti?

Toto zábavná historka. Od detstva som sa snažil písať. Ešte v ústave som sa dostal na prax u dizajnérsky ústav. Nachádzalo sa na treťom poschodí a na druhom bolo vydavateľstvo Malysh.

Z názvu som pochopil, že tu vychádzali knihy pre deti. Vošiel. Milá mladá žena, redaktorka, pozrela na moje noviny a strčila ich na stôl. "Máš ešte nejaké básne?" Bez rozmýšľania som vyhŕkol: "Samozrejme, že áno!"

„Prineste viac!“... A tak každý deň. A zrazu som si uvedomil, že literatúra pre deti stojí za to! A moje básne sa hromadili a hromadili na stole toho istého drahého redaktora. A ona, viete, má svoje vlastné: "Prineste všetko, čo máte."

Už som bol zúfalý, keď mi zrazu povedali: „Táto báseň sa dá zverejniť.

Pred vami, chlapci, je výstava kníh Leonida Yakhnina. Môžete ísť dnes školská knižnica a zoznámiť sa s tvorbou spisovateľa.

Pozorne si vypočujte príbeh (Prečítajte si príbeh učiteľom)

Formovanie nových poznatkov

Prečítajte si príbeh „Silní muži“ sami.

Koľko v príbehu postavy?

Prečítajte si posledné tri riadky. Komu podľa vás patria tieto slová? (Auto RU.)

Minúta telesnej výchovy

IN tmavý les je tu chata

Stojaci dozadu

V tej chatrči je stará žena.

Babička Yaga žije.

Háčkovaný nos, veľké oči,

Ako uhlie horí,

Páni, nahnevaná stará dáma!

Vstávajú mi vlasy dupkom.

Upevnenie získaných vedomostí

Máte radi týchto priateľov? prečo?

Myslíte si, že ich má spisovateľ rád? Ako to môžeš hádať?

Je názov tohto príbehu vážny alebo výsmech?

Ako inak sa dá nazvať toto dielo?

Čo môžete poradiť takýmto „silným mužom“?

Hodia sa príslovia k tomuto príbehu?

Nebuď rýchly vo svojich slovách, buď rýchly vo svojich činoch.

To, čo bolo povedané, nebolo dokázané, treba to urobiť.

Zhrnutie lekcie

S dielom ktorého spisovateľa sme sa dnes stretli?

Ako by ste nazvali toto dielo: poučné, vtipné, veselé, smutné. Čo učí jeho práca?

Páčila sa vám práca na lekcii? čo sa ti obzvlášť páči? Čo sa stane? Čo by ste sa ešte chceli naučiť?

Udeľovanie hodnotení s komentármi.

Dnes som pozeral súťaž vo vzpieraní. Páni! Priame hydraulické zdviháky. Pohybujú takými ťažkými vecami – budete závidieť. A aké vypuklé svaly napumpovali! Nie horšie ako Herkules...
Potom ma navštívil sused – veselý dedko veterán z vedľajšieho bytu. Dostal dôchodok, no, na oslavu mi zobral fľašu Portveshky. Takže, aby som mu robil spoločnosť. A čo ja? Vždy pripravený dobrý človek rešpekt... hlavne keď moja slečna nie je prítomná.
Dekoratívne tam sedíme a rozprávame sa o všeličom. Víno s chuťou popíjame. Na rad prišla téma strongmanov. Spomenuli si na Poddubného, ​​Alexandra Zassa a ďalších.
"...vymreli," hovorí sused, "hrdinovia v dnešnej dobe, nie ako za mojich čias!" Teraz existujú všetky druhy umelých svalov, ako brojlerové kurčatá.Ale pre tých, ktorí majú prirodzenú silu, ich nie je veľa. Ľudia sa zmenšili...
Potom som súhlasil so svojím starým otcom.
Potom som si spomenul. Poznal som jedného človeka, ktorý mal neuveriteľnú silu. Toto sa stalo počas mojej mladosti. Vtedy som študoval na technickej škole v Machačkale. Jeden Dagestanec študoval v rovnakej skupine so mnou. Volal sa Magomed. Prišiel z nejakej veľmi vzdialenej horskej dediny. Neexistuje spôsob, ako sa tam dostať okrem helikoptéry. Otec ho poslal študovať do mesta. Povedal: "Nech je aspoň jeden z nás gramotný!" Magomed veľmi túžil po svojom rodnom mieste, neustále spomínal na svoje milované býky a verné kone. Odlúčenie znášal ťažko, no neodvážil sa neposlúchnuť otca. Bol mimoriadne mlčanlivý a na to, aby z takéhoto človeka dostal slovo, bolo potrebné vynaložiť veľké úsilie a potom dlho čakať, kým frázu dokončí, pretože po každom slove, ktoré s ťažkosťami vyslovil, vydržal dlhú pauzu. Takže, chudák, ľudská reč bola pre neho ťažká. Ten chlap bol na všetko sám najmilšia dušačlovek, ktorý nikdy s nikým nemal konflikty. A kto by sa odvážil vstúpiť do konfrontácie s takým človekom? Pravda, mal trochu stuhnutú hlavu a veda mu vôbec nerobila dobre. Ale v tom čase vnútorné verejná politika chcel povýšiť miestny personál, takže učitelia zaobchádzali s Magomedom s pochopením. Takže plnil povinnosti svojho otca vedľa nás.
My mladí chalani sme, samozrejme, pôsobili maximálne šibalsky, ako to v neposednom veku býva zvykom. Maga zaobchádzala so všetkými našimi trikmi s flegmatickou ľahostajnosťou. Hry ho vôbec nezaujímali. V Mníchove sa vtedy začínala olympiáda. Všetci chorí mladí ľudia chodili okolo, všetci súťažili, kto vyskočí vyššie alebo rýchlejšie utečie. Súťažili medzi sebou silou. Niekedy zoberieme kúsok železa, ktorý príde, a zdvihneme ho – ktokoľvek s ním dokáže manipulovať najviac krát. Stonáme, horlivo sa napíname – súťažíme! Hádame sa, kričíme... Akosi je víťaz rozhodnutý, gogoľom obzerá zvyšok slabochov. A potom Magomed zachytil jeho pohľad. Presvedčme ho, aby sa tiež zúčastnil nášho súdneho sporu. Trvalo veľa presviedčania, kým súhlasil. Je z toho unavený. Aby sa toho zbavil, zobral nám kus železa a tak ho pokojne, bez námahy, stlačil o niečo viackrát ako predchádzajúci víťaz (pokiaľ sa odpojili!), a odhodil ho, aby už obťažovať ho zbytočným obťažovaním.
Úžasná sila Boh ho obdaril. Prirodzené, prirodzené. Niekto s podobnými schopnosťami roztiahne podkovu v aréne pred užasnutým publikom. A náš spolužiak, zdá sa mi, keby ho presvedčili, zbalil by železničnú koľajnicu do uzla. Hlavná vec je, že on sám si vôbec neuvedomoval svoju fenomenálnu zvláštnosť.
Raz som ho oslovil s nečakanou otázkou:
- Magomed, už si sa niekedy v živote s niekým pohádal?
Dlho premýšľal, spomínajúc na minulé udalosti. Potom povedal, ako obvykle, bolestivé pauzy medzi slovami:
- Poslal... moju matku... mňa do obchodu... po chlieb... išiel som na bicykli... tam... išiel som... vošiel som dnu... a nechal som bicykel... ... pred dverami... Vyšiel som von... s chlebom... A môj... bicykel... nejaký chlapík... ťahal... Povedal som mu... Hovorím... toto je môj bicykel... On... ma tlačí... a kričí... práve teraz ako dáma!...
- A čo ty? – Začal som sa živo zaujímať o rastúcu dynamiku udalostí.
Magomed pokračoval:
- Chytil som ho... za ruku...
- No dobre! – netrpezlivo som nabádal otvorene mlčiaceho muža.
- Jeho ruka... a zlomila sa...
- Wow! – čudoval som sa. - Koľko si mal vtedy rokov?
- Dvanásť…
Raz sme Magomedovi poradili, aby sa dal na vzpieranie. Nepochybovali sme, že určite vytvorí svetové rekordy. „Všetko toto rozmaznávanie,“ hovorí, „je pre mňa vôbec zbytočné...“

Náhľad:

Mapa technologickej lekcie

Učiteľka: Ayusheeva Maria Baldynovna

Trieda: 1 "B". Dátum: 23.04.2013

UMK: Harmónia

Položka: literárne čítanie

Téma lekcie: L. Yakhnin „Silní muži“

Miesto a úloha lekcie v preberanej téme:v sekcii: deviata vyučovacia hodina. K téme: prvá lekcia

Pedagogický cieľ:predstaviť dielo Leonida Jakhnina

Ciele: Vzdelávacie: 1. Zlepšiť všetky aspekty čitateľských zručností: povedomie, presnosť, plynulosť, výraznosť

3. Rozvojové: podporovať rozvoj kognitívnej a tvorivej činnosti žiakov na hodinách literárneho čítania

4. Pestovanie morálneho a etického postavenia vo vzťahu k vychvaľovaniu, ako aj osobnostných kvalít – starostlivosť, ochota pomôcť.

Vybavenie: učebnica „Literárne čítanie“ O.V. Kubasovej, pracovné zošity, prezentácia, učebnica „Chcem čítať“ od O.V. Kubašová

Plánované výsledky:

Predmet:

Osobné: formovať morálny a etický postoj vo vzťahu k chvastúnstvu, ako aj k osobným vlastnostiam – starostlivosť, ochota pomôcť. Rozvíjať schopnosť morálne hodnotiť činy hrdinov a postoj autora k hrdinom.

Regulačné: rozvíjať schopnosť sebahodnotenia a hodnotenia vzdelávacie aktivityštudentov

Poznávacie: rozvíjať schopnosť orientovať sa v texte. Priraďte názov k textu a identifikujte jeho emocionálny podtext. Porovnajte príslovia s cieľom identifikovať ideologickú zhodu.

Komunikatívne:rozvíjať schopnosť počúvať a porozumieť reči druhých,práca v skupine, tvorba dramatizácií diela, vstupovať do komunikácie, vyjadrovať svoj pohľad, dodržiavať pravidlá komunikácie, argumentovať postojom k postavám.

Charakteristika etáp vyučovacej hodiny.

Fáza lekcie.

Účel tejto etapy.

Učiteľské aktivity

Aktivity študentov

UUD

I.Sebaurčenie pre činnosť

Cieľ.

Zapájanie detí do aktivít na osobne významnej úrovni.

II.Opakovanie.

Kontrola D/z

Cieľ: otestovať všetky aspekty čitateľskej zručnosti: predovšetkým zmysluplnosť, správnosť, výraznosť.

Chlapci, dnes máme hostí. Otočte sa k nim a pozdravte ich potleskom. Vždy vítame hostí.

Kontroluje pripravenosť detí na vyučovaciu hodinu.

Ozval sa dlho očakávaný hovor,

Začína sa lekcia.

Všetko je na svojom mieste? Všetko je v poriadku?

Knihy, perá a zošity?

Dnes nás čaká cesta,

A musíme toho veľa zistiť.

Všetci sú pripravení, upokojte sa

A ticho si sadli.

Organizuje kontrolu domácich úloh.

Oni študujú. Sleduje a vyhodnocuje jeho pripravenosť na vyučovaciu hodinu.

Expresívne čítanie básne Sergeja Mikhalkova „Očkovanie“ študentmi

Vyhodnoťte čítanie svojich kamarátov a dajte im známky

Regulačné – stanovovanie cieľov.

Osobné:

Vytvorí sa: hlavná morálne normy správanie; bude mať možnosť rozvíjať: záujem (motiváciu) o učenie.
K: Dodržiavajte najjednoduchšie štandardy etiketa reči: pozdraviť

K: Rozvíjať schopnosť hodnotiť kamarátov, vyjadrovať svoj názor, počúvať komunikačného partnera, dodržiavať pravidlá komunikácie

P: orientovať sa v učebnici, zovšeobecniť emocionálne zafarbenie diela

III. Stanovenie učebnej úlohy

Cieľ.

Vedenie detí k formulovaniu témy vyučovacej hodiny.

Vypracovanie plánu práce,objasnenie ďalšieho postupu vzdelávacích aktivít;

Dnes sa stretneme

Dnes sa na hodine zoznámime s novým kúskom. Priezvisko autora zistíte uhádnutím hádaniek. Snímka 1 a snímka 2

Pozri sa na obrázok. Kto je zobrazený na obrázku? Čo nazývate veľmi silnými ľuďmi?

Možno niekto uhádne, ako sa to dielo volá?

Tu je výstava kníh Leonida Yakhnina. Dnes môžete ísť do školskej knižnice a zoznámiť sa s prácou spisovateľa.

Čo budeme robiť v triede:

Pomáha vytvárať pracovný plán

  1. Prečítajte si cvičenia na strane 105 vo dvojiciach
  2. Prečítajte si príbeh „Silní muži“ sami
  3. Označte slová autora a chlapcov
  4. Pripravte sa na expresívne čítanie podľa roly
  5. Odpovedzte na otázky na konci práce.

Vstúpia do dialógu s učiteľom, zistia meno autora diela, uhádnu rébus pohľadom na obrázok „Silní muži“ pokúsia sa uhádnuť názov diela

Rozdelené do skupín. Výrazne čítajte podľa roly, odpovedzte na otázky na konci textu

Pomôžte učiteľovi formulovať tému hodiny.

Regulačné – stanovovanie cieľov.

Komunikácia– plánovanie výchovno-vzdelávacej spolupráce spolu s učiteľom.

Poznávacie:

Rozvoj logického myslenia

(Hádaj rébus)

I V. Učenie sa nového materiálu

Cieľ.

Cieľ:

Organizovať osvojenie si nových vedomostí žiakmi s výslovnosťou vo vonkajšej reči.

  1. organizuje samostatné čítanie"O sebe"
  2. Zorganizujte samostatné rozdelenie textu na slová autora a slová chlapcov.
  1. Kladie otázky na konci textu.

Čítajte potichu, slabiku po slabike a celé slovo

Vyjadrite a zdôvodnite svoj postoj k postavám. Určite povahu titulu

Osobné:

Formovať morálny a etický postoj vo vzťahu k vychvaľovaniu, ako aj k osobným vlastnostiam – starostlivosť, ochota pomôcť. Rozvíjať schopnosť morálne hodnotiť čin

Regulačné: rozvíjať schopnosť sebakontroly

Kognitívne: navigácia v texte

Priraďte názov k textu a identifikujte jeho emocionálny podtext

Porovnajte text s prísloviami, aby ste identifikovali ideologickú zhodu

Komunikatívnosť: argumentujte svojim postojom k postavám. Zapojte sa do komunikácie a vyjadrite svoj názor.

V. Primárna konsolidácia

Cieľ.

Upevnite si vedomosti získané v lekcii, naučte sa čítať expresívne a postavte svoj postoj k postavám

Organizuje prácu v skupiny – čítanie podľa roly

Čítajú expresívne, vyjadrujú vlastnosti postáv a postoj autora k nim.

Diskutujú o morálnych problémoch.

K: Zapojte sa do komunikácie, vyjadrite svoj názor.

R: rozvíjať schopnosť kontroly a sebakontroly

P: navigácia v texte

L: Rozvíjať schopnosť morálne hodnotiť čin prostredníctvom expresívneho čítania textu

VII. Reflexia

Cieľ.

Korelácia zadaných úloh s dosiahnutým výsledkom, sebahodnotenie výsledkov výkonu.

Sumarizuje (podľa plánu zostaveného na začiatku hodiny).

S dielom ktorého spisovateľa sme sa dnes stretli?

Splnili sme všetko, čo sme si na lekcii naplánovali?

Ako by ste to nazvali - poučné, vtipné, veselé, smutné. Čo učí jeho práca?

Páčila sa vám práca na lekcii? čo sa ti obzvlášť páči? Čo sa stane? Čo by ste sa ešte chceli naučiť?

Ďakujem za lekciu.

Kontroluje výsledky svojej činnosti.

Rozumie príčinám úspechu/neúspechu.

Hľadá odpovede na otázky na základe svojich skúseností.

Hodnotí svoje aktivity na hodine.

Poznávacie -

navigovať vo svojom znalostnom systéme; s pomocou učiteľa rozlíšiť nové veci od toho, čo je už známe.

Komunikácia- formalizujte svoje myšlienky v reči a reči (na úrovni jednej vety).

Regulačné – sebaúcta.


Niekde to bolo, alebo nebolo, ale stále to tam bolo, hovoria, za morom-oceánom, za sedemdesiatimi siedmimi kráľovstvami-štátmi a dokonca ešte o kúsok ďalej, ak sa pozriete odtiaľto, žili na svete chudobná žena s lenivým synom. Úbohá žena pracovala vo dne v noci, priadla a tkala, jej ruky a nohy nemali pokoja a jej nečinný syn ležal celé dni a prach sa sypal z dlane na dlaň.

Úbohá žena veľmi trpela, zdá sa, že by bolo lepšie zomrieť od žiaľu a smútku. Čo sa však stane s jej jediným dieťaťom, ak odovzdá svoju dušu Bohu? Je úplne bezmocný, taký leňoch, aj keď mu dáte jeho obľúbenú pochúťku priamo do úst, ani nenatiahne ruku.

Ale jedného dňa Jánoš zrazu zdvihol hlavu a spýtal sa matky:

- Povedz mi, miláčik, prečo susedia tak hlasno klopú?

"Susedia, synu, stavajú nový dom, preto ho klopú a pribíjajú." Janos vyskočil a povedal matke:

"Pôjdem za nimi, drahá, možno im s niečím pomôžem."

Úbohá žena dokonca onemela, oči sa jej rozšírili: aké zázraky!

Jánoš prišiel k susedom a tí sa len chúlili okolo deväťstopého kmeňa, chceli ho zdvihnúť, ale nemali dosť síl. Jánoš dokonca stisol ruky, keď to videl.

"To ste naozaj takí slabosi," kričí od brány, "že neviete zdvihnúť poleno?"

"Choď odtiaľto, ty lenivec, rozdrviť cestný prach," hneval sa sused, "alebo ťa strčím pod poleno!"

– Nebuď nervózny, sused! Ste dobrí, robotníci! Vidíš, nevieš si poradiť s vetvičkou, prečo ťa kŕmia? Poďte všetci, ustúpte!

Zdvihol poleno a položil ho – ako keby hodil palicu.

Odvtedy Jánoša vítali všade so cťou. Ktokoľvek sa rozhodne stavať, prvá vec, ktorú urobí, je, že zavolá na pomoc Janosa; Dvíha tie najneznesiteľnejšie závažia, ale nešetria ho peniazmi - nevie prísť na to, čo s nimi robiť, kam ich umiestniť.

Ach, aká bola jeho matka šťastná, nevedela svojho syna dosť pochváliť! "Teraz sa už nemusím báť," myslí si, "môj syn ma bude živiť až do mojej smrti." Dokonca sa zastavila aj pri dedinskom prednostovi a neodolala, aby sa mu pochválila.

A prednosta bol chamtivý a závistlivý, nikdy predtým nenajímal robotníkov, bolo to všetko z lakomosti, ale potom si pomyslel: „Najmem tohto Jánosa lacno.“ Prednosta len nedávno kúpil pozemok, pozemok je veľký a celý zarastený kríkmi. Tak nech silák Jánoš vytrhne krík.

Hovorí Jánošovej matke: tak, tak, tak. Žena sa potešila, utekala domov, vzala so sebou syna a vrátila sa k prednostovi. Hneď sa dohodli. Prednosta, výmenou za Janoševovu prácu, súhlasil, že ho a jeho matku nakŕmi, napojí a oblečie, a keď sa jeho funkčné obdobie skončí, Yanosh dostane popruhy na sudy. A popruhy zo zadu sa odrežú tomu, kto z nich - prednosta alebo Jánoš - sa na toho druhého hnevá.

V prvý deň nového roka som prišiel za riaditeľom do práce. Ráno pred neho postavili misku s hominou a potom mu prikázali, aby zahnal ovce na ďalekú čistinku a nešiel domov až do večera, ale vyklčoval všetko podrast. Dali mi prázdny ruksak a ten zamával vo vetre.

To bremeno ma nezarmútilo, ovce som zahnal tam, kde mi bolo prikázané, a nechal som ich pásť, pričom sám som zbieral suché konáre a zapálil som taký oheň, že jazyky siahali až do neba. Keď drevo dohorelo, chytil dve jahňatá, stiahol ich z kože, zasadil na silný dubový konár a upiekol v šarlátovej horúčave. Najedol sa dosýta, kôrka bola taká chrumkavá, že by mu závidel aj sám kráľ!

Večer vyhnal ovce na Starostinov dvor. Prednosta sa pýta:

- No, koľko si toho prekonal, Jánoš?

„Prekonal som všetko, vaša ctihodnosť,“ odpovedá Jánoš.

– Naozaj si všetko prekonal?! O čom to rozprávaš?

- A o tých pestrých jahniatkach. Zjedol som ich, iné jedlo nebolo. Čo, hneváte sa, pán riaditeľ?

- Čo si, čo si, ani trochu. Urobil som správnu vec. Urob to isté nabudúce, ak ťa moja žena opäť pošle preč s prázdnou taškou.

Staršia to dostala od manžela, prečo bola lakomá, nechala Janoša odísť s prázdnym batohom - akoby to nebol on sám, kto jej to prikázal! Nebol však na nikom inom, na ktorom by si vybil svoj hnev.

Zima teda prešla. Na jar sa išiel prednosta pozrieť, koľko kríkov sa Jánošovi podarilo vytrhať.

Prišiel a chytil sa za hlavu: ani jeden krík nebol vyvrátený a Janos spal vedľa oviec v tieni a sníval sa mu desiaty sen. Prednosta ho odstrčil nabok, pokarhal, no Janos ho ani nepočúval. Počúval, počúval a pýtal sa:

- Čo, pán riaditeľ, hneváte sa?

- Čo si, čo si, darebák, flákač, vôbec sa nehnevám. Ale otočte sa chrbtom, pretože ste porušili dohodu.

"Tak v prvom rade, pán riaditeľ, ukážte chrbát, porušili ste prvú dohodu." Matke nedali suchú kôrku a mne ju nedali na každý deň.

"To si nemôžeš oklamať okolo prsta," pomyslí si riaditeľ, "no dobre, budeš musieť trpieť, aj tak ho nech vytrhne krík."

Na druhý deň sa Jánoš nestačil čudovať, keď sa pozrel do svojho batoha: ležal tam veľký bochník bieleho chleba a poriadny kus bravčovej masti.

"No, ak je to tak," pomyslel si Janos, "budeme musieť začať s vykorenením." Vzal sekeru a začal ju rúbať, no videl, že veci idú pomaly. "Prečo by som mal trpieť, no tak, odlož sekeru!" Oboma rukami chytil krík, hneď ho vytiahol za korene, potom druhú, tretiu a kráčal a kráčal, presne ako ženy ťahajú konope.

V priebehu dvoch dní vytiahol všetko - stromy, kríky, kríky, brečtan - potom všetko vysypal na jednu hromadu, tá hromada bola vysoká ako kostol a zapálil.

Aký to bol požiar! Večer už prišiel a je jasný ako deň. V dedine videli požiar, báli sa, že nastal koniec sveta, horí celá zem. Spustili poplach, niektorí schmatli sekeru, niektorí vedro a rozbehli sa smerom k ohňu, ako keby stratili rozum. Len čo prišli na miesto, ľudia videli, že horí starostina čistinka a nie matka Zem.

Jánoš ho udrel na kolená a tak sa smial, a ľudia sa nahnevali a išli domov. Ráno sa starší pýta Janosa:

– Koľko zostáva na vykorenenie?

"Všetko som vykorenil, pán riaditeľ."

-Kam si dal to, čo si vytrhol?

- Áno, spálil som všetko, do poslednej trstiny. Naozaj si včera nevidel horieť oheň?

-Videl som, ako nevidieť, ty zbojník! Len mi to povedali susednej obci popáleniny.

"Takže sa možno hneváte, pán riaditeľ?"

- Čo si, čo si, ani ma to nenapadlo!

A len sa pozrite, vybuchne hnevom.

Starejší a starší nevedeli, čo robiť, ako sa zbaviť Jánosa. Premýšľali sme a lámali si mozgy dňom i nocou a nakoniec riaditeľ na niečo prišiel. Zavolal Jánoša a povedal mu:

"Tu je pre teba úloha: choď do lesa, nájdi tam strýka Michaia, zober mu jedlo a oblečenie, už rok pasie prasatá v lese, musí byť ošarpaný, chudák." Prineste s ním aj ošípané.

Jánoš vošiel do hustého lesa a začal hľadať ošípané, hoci tam nikdy neboli. Toto je pre každého šikovný človek Je to jasné: náčelník sa rozhodol zabiť Janosa, potom ho poslal do lesa, možno by ho tam zabilo nejaké zviera.

Tu Jánoš kráča lesom, vyliezol do samej húštiny, prečesal všetky húštiny, obišiel všetky miesta, kde starší prikázal strýkovi Mihaiovi hľadať, ale nikde ho nenašiel, ani jedného nestretol. živá duša celú cestu.

Janos hľadá strýka Mihaia celý týždeň a už rozmýšľa, či je čas vrátiť sa domov: kde má skutočne hľadať tohto strýka Mihaia? Keď zrazu počuje: dupot, chrochtanie, chrumkanie konárov - je to ako prichádzajúce stádo svíň.

A tak sa aj stalo! Z hustých húštin naňho vybehne veľké stádo svíň a za nimi niekto veľký, čierny dupe - pastier, to musí byť.

Jánoš sa potešil, že konečne našiel starotínske prasatá, a zavýjal:

- Hej, strýko Mikhai, hej-hej! Zastav sa, tak sa neponáhľaj, priniesol som ti chlieb a prezliecť sa!

Ale strýko Michai sa naňho ani nepozrel, ponáhľa sa za prasatami a reptá za pochodu. Bol to medveď, nie človek, sám som to videl, rovnako ako teraz ty! A ponáhľal sa za divými prasatami a pokúšal sa uchmatnúť jedno na večeru.

Janos vidí strýka Mihaia a nepozerá sa naňho. Chlap sa nahneval, dohonil pastiera a chytil ho za rameno!

- Boh ti pomáhaj, strýko Michai, prečo nepozdravíš chudáka slovom? Pán riaditeľ vám poslal nejaké šaty, rýchlo si ich oblečte, ste taký opotrebovaný, že nerozumiete, čo máte na sebe.

Medveď sa zľakol, od strachu vyliezol na strom a odtiaľ zavrčal na Jánoša.

-No, to je dosť, strýko, žarty, rýchlo zlez zo stromu a obleč si košeľu.

Medveď nepomyslí na to, že vystúpi, zavrčí:

- Rrrav... rrrav...

- Je tam tak skoro! - kričí na neho Janos. - Hovorím, rýchlo dole, strýko Mihai!

Ale medveďovi to nehovorte... Jánoš sa poriadne nahneval, chytil strom, vytiahol ho za korene a hodil na zem aj s medveďom, lesom sa ozval rachot.

Medveď zastonal a kričal od bolesti, až les začal hučiť a Jánoš povedal:

- Hovorilo sa, strýko Michaj, prestaň žartovať! A teraz, vidíte, tvrdo zasiahli. No, vezmi si košeľu a obleč sa!

Ale strýko Mikhai už naozaj nežartoval: stál ďalej zadné nohy, otočil sa a dal mi takú facku, že mu z očí lietali iskry.

Tu došla Janoševovi trpezlivosť.

No, obleč si košeľu, alebo si so mnou zatancuješ, strýko Michai! – zakričal z plných pľúc.

Ale čo medveď? - kričať, nekričať, hovoriť láskavo alebo byť nahnevaný, vrčí a máva prednými labkami, fackuje vľavo aj vpravo.

- Takže myslíš, takto to je! Počkaj chvíľu, strýko Michai! Tu Jánoš schmatol strýka Mihaia a obliekol chudákovi nohavice aj košeľu a nešetril šťuchaním, ak rýchlo nepokrčil ruky a nohy. Keď to skončil, Jánoš chytil strýka Mihaia za ruku a ťahal ho so sebou: bolo potrebné zhromaždiť stádo svíň a zahnať ich k prednostovi. Ukázalo sa, že táto záležitosť je ťažká, prasa nechcelo poslúchnuť bič: poháňate ho jedným smerom a ono beží v druhom a dokonca sa otáča a ukazuje svoje tesáky. Potom Ján vyrúbal strom asi tri siahy, začal ho obhospodarovať, dohliadať na ošípané po stranách - veci sa zlepšili. Len jeden diviak, obrovský a strašidelný, sa oryasiny nebál, otočil sa a išiel smerom k Janosovi – a teraz by ho podrezal tesákmi.

- Prestaň, kanec, ak je život sladký!

Zver neposlúchla, Jánoš ho chytil päsťou za hlavu s tesákmi – bol von z kanca a von z lesa. Janos podstrčil zdochlinu strýkovi Mihaiovi - postarajte sa o to, kým ja zhromaždím stádo.

Strýkovi Mikhaiovi sa to podarilo rýchlo - zožral celého kanca a nenechal jediný kúsok. Jánoš sa vrátil a frustrovane mávol rukou.

- Zdá sa, že polovica z toho bola dlžná mne... Dobre, pomôžte mi aspoň zahnať stádo domov.

A medveď len vrčí:

- Rrav... rrav...

– Čo tým myslíš skoro, sakra! Nie príliš skoro, ale včas! - zakričal Janos a dal mu takú ranu, že strýko Mihai pribehol a preskočil.

A na druhý deň večer dorazili na Starostinov dvor. Ach, bratia moji, aký bol ten starší vystrašený! Stál tam a triasol sa: Samozrejme, na dvore je obrovské stádo divých svíň! A Jánoš bez slova zahnal celé stádo do maštale, upiekol strýkovi Mihaiovi na večeru jedného kanca a potom pristúpil k prednostovi a povedal:

"Nuž, pán riaditeľ, priniesol som vám ošípané, ale poviem jednu vec: nikdy by som nechoval pastiera ako strýko Mikhai." Snažil som sa ho presvedčiť, prosil som ho a vyhrážal sa mu, no on sa nechcel ani sám obliecť, tak som ho k tomu musel prinútiť. Bol však úplne ošúchaný: nemal na sebe ani spodnú bielizeň. A nechcel jesť biely bochník a ohrnul nos nad vyprážaným mäsom: vidíte, mäso jedáva iba surové - zhltol celého kanca bez zadusenia. Hovorím, že je čas ísť domov, ale sotva ma priviedol „skoro“ a „skoro“. Nie, keby som bol prednostom, hneď by som mu dal rad.

Jánoš vošiel do dvora, vzal medveďa za ucho a vyviedol ho z predmestia.

"No choď," hovorí, "strýko Mikhai, kam sa tvoje oči pozrú." Medveď to zdvihol a odfúkol priamo k lesu, a to je všetko, čo videli. „Nuž,“ myslí si riaditeľ, „zbavil som sa medveďa, ale ako si poradím s divými prasatami? Ach, koľko ich je, zjavne a neviditeľných!" Starší zavolal Janosa a povedal mu:

"Vidím, synu, v našom tele sú ošípané, všetky ich zabíjaš za úsvitu."

Jánoš vstal skoro, ešte pred úsvitom, pobil všetky svine a začal jednu po druhej páliť na ohni. Do rána, čo slamku mal staršina, nezostalo ani slamky.

Headman hovorí:

"No, synu, choď za guvernérom a požiadaj ho, aby si požičal slamku."

Jánoš išiel za guvernérom, ktorý mu povedal:

- Choď, synu, do môjho lesa, uvidíš tam veľký stoh slamy, naber si odtiaľ, koľko unesieš.

Jánoš išiel, kam mu prikázali, nadvihol stoh na jednej strane, podliezol ho a celé to odvliekol. Zastavil sa však pri bráne – kopa sena sa tam nezmestil, a tak odsunul polovicu brány nabok a pokračoval v ťahaní sena. Keď prešiel okolo dverí guvernéra, zakričal:

- Ďakujem, pán guvernér!

- Hej! - kričal guvernér: "Prestaň, prestaň, darebák, zobral si mi celú slamu!"

Ale Janos sa ani neobzrel, odtiahol stoh k prednostovi a všetku slamu a spálil ho.

"No," myslí si prednosta, "zbavil som sa medveďa, zbavil som sa aj divých svíň, teraz by som sa rád zbavil Jánosa."

Premýšľal som a premýšľal a prišiel som na spôsob, ako toho chlapa zničiť. Na jeho dvore bola hlboká studňa, už vyschnutá, na ktorej ležal obrovský mlynský kameň, s ktorým nemohol pohnúť ani tucet chlapov.

Starší Janoshu hovorí:

- Posuňte mlynský kameň nabok a bravčové mäso a masť vložte do studne, aby sa nepokazili.

Jánoš jednou rukou posunul mlynský kameň nabok a zišiel do studne, aby prijal mäso, ktoré mu podávalo dvadsaťštyri robotníkov. Áno, ale práca netrvala dlho. Prednosta zažmurkal, dvadsaťštyri robotníkov sa namáhalo a studňu opäť prikryli kamenným mlynským kameňom. Janos čakal a čakal dole - nikto mu nepodával mäso, nemohol sa dočkať a vyliezol sa pozrieť, čo tam hore robia. Lezie a lezie a zrazu hlavou do niečoho narazí. Vyzerá a je to mlynský kameň. "No," myslí si Janos, "okraj klobúka je trochu veľký, ale kto má klobúk, nosí ho." Diera v strede mlynského kameňa mu len udrela do hlavy, strčil do nej hlavu a vyliezol s mlynským kameňom na denné svetlo, zaželal všetkým dobré ráno.

"Dobré ráno," hovorí prednostovi. "A, samozrejme, ďakujem za klobúk, ale slnko mi neškodí, nepotrebujem klobúk s takým okrajom."

Prednosta tam stojí nahnevaný, nevie, čo má vymyslieť, aby som bol ťarchou vápna. A potom prišla správa: musíte buď ísť do armády sami, alebo poslať niekoho za seba, Francúza, do boja. Riaditeľ bol potešený: toto je spôsob, ako sa zbaviť Jánosa! Dal mu to biely kôň, mal dosť jedla na mesiac a peniaze tiež nešetril, dal po dve mince po dvadsať kraycarov.

Janos vyskočil na koňa a až potom sa spýtal:

– Čo tam máme robiť, pán riaditeľ?

"Nemusíš nič robiť, synu, len bojuj."

- No, ak len bojujete, potom vás Boh žehnaj za vašu láskavosť, pán riaditeľ.

A Janos jazdil vpred a vpred, nikdy sa nezastavil, kým sa nedostal k samotnej vojne. Len som uhádol, kedy obe jednotky spustili paľbu. Jánoš zoskočil z koňa, zvalil ho a nechal sa pásť, sám si zapálil, uvaril vodu v hrnci a začal variť hominy. Len čo hominy začali vrieť a hrkotať, nepriateľské vojsko sa rozhodlo strieľať na ohnisko a jedna delová guľa dopadla veľmi blízko k Janosovi.

- Hej, ty tam, nestrieľaj sem! - kričal Janos. "Ľudia sú tu!" Nepriateľ však Jánoša neposlúchol, guľky a delové gule skákali okolo ako krúpy. Znovu na nich Janos zakričal: „Povedal som vám, nehádžte sa sem, inak sa pozrite: ak ma udriete alebo pokazíte hominy, budete mať problémy!

Kým stihol naozaj dopovedať, delová guľa zasiahla oheň a úplne zdemolovala všetko – hominy, palivové drevo, akoby sa nič nestalo. Potom Jánošovi došla trpezlivosť, vyskočil na nohy, vytrhol mladý buk aj s koreňmi a rútil sa s ním na nepriateľské vojsko: zamával jedným smerom – polovica vojska bola preč, druhým – stále polovica vojska. odišiel; niektorí padli mŕtvi, niektorí bežali, ako len mohli, na ihrisku nezostala ani jedna nepriateľská duša.

- Povedal som ti! - vyčítal im Jánoš, keď už vec skončil.

A opäť išiel zapáliť oheň a uvariť hominy. Mamalyga vyšla do slávy, jej duch sa šíri po celom lese.

Janos sedí a jedí mamalygu. Potom k nemu pristúpi kráľ. Kráľ poďakoval Jánovi, že zachránil svoju krajinu pred nepriateľmi, okamžite ho urobil vojvodom a dal mu za manželku svoju najkrajšiu dcéru.

Zahrali zvučnú svadbu, každého bez rozdielu nakŕmili a napojili a Jánoš odišiel do svojej dediny, priviedol k sebe svoju drahú mamu a od tých čias žila bez poznania smútku.

Áno, všetci sú stále nažive, ak nie mŕtvi.

Pridať komentár

Zhrnutie hodiny literárneho čítania na 2. stupni

L. Yakhnin Piata sezóna, Strongmani.

Literárne čítanie

"Literárne čítanie"

Klimanová L.F. Goretsky V.G. Vinogradsky L.A.

L. Yakhnin. „Piata sezóna“, „Silní muži“.

Význam názvu.

Študijná lekcia

nový materiál

18.04

Ahojte chalani! Volám sa Svetlana Alekseevna a dnes vám dám lekciu literárneho čítania. Opakuj po mne-

Sme inteligentní

Sme priateľskí

Sme pozorní

Sme usilovní

Sme výborní študenti

Podarí sa nám to

Pozrime sa na seba a usmejme sa. Nech nám všetkým lekcia prinesie radosť z komunikácie.

Naozaj milujem hodiny čítania literatúry. Miluješ to? Prečo? Čo chcete získať z dnešnej lekcie?

Začnite týmito slovami ( na snímke)

Dnes v triede by som chcel
-Čo by sme podľa teba mali robiť úspešná práca na lekcii?

Deti, vy a ja sme sa pustili do serióznej práce. Nech sa nám to podarí.

Každá hodina literárneho čítania je stretnutím s kým alebo čím?

Výnimkou nie je ani dnešná lekcia

(Na snímke je portrét Leonida Jakhnina)

Viete kto to je? Čo viete o tejto osobe?

Príbeh učiteľa. Leonid Ľvovič Jakhnin sa narodil 11. júla 1937 v Moskve. Leonid Yakhnin je ruský básnik, spisovateľ, dramatik a prekladateľ. Vo veku 27 rokov začal publikovať básne pre predškolákov a mladších školákov. Medzi jeho prvé knihy patria zbierky básní „Moje mesto“, „Jazdec“, „Ship Pines“), „Vždy vpred“. Medzi najznámejšie rozprávky patria „Cardboard Clock Square“, „Silver Wheels“, „Tanya and the Sun“. Preklady a prerozprávania Leonida Yakhnina z jazykov mu priniesli zaslúženú slávu. rôzne národy svet - zo srbčiny, macedónčiny, slovinčiny, bieloruštiny, poľštiny, nemčiny, angličtiny, gruzínčiny. Medzi jeho prekladmi má osobitné miesto najzaujímavejší a najoriginálnejší preklad z celého sveta známa rozprávka Lewis Carroll "Alica v krajine zázrakov". Jeho ďalším významným dielom je preklad Rozprávky o Igorovom ťažení, veľkého diela staroruskej literatúry.
- Pre koho sú diela autora určené? (pre deti)

Aké zbierky básní vydal Leonid Yakhnin? („Moje mesto“, „Jazdec“, „Ship Pines“), „Vždy vpred“)

Aké diela preložil Leonid Yakhnin? („Príbehy Igorovej kampane“, „Alenka v krajine zázrakov“).

Piata sezóna je názov diela, s ktorým budeme dnes pracovať.

Koľko ročných období poznáš? Hádajte, o akej piatej sezóne roka môže dielo hovoriť. Otestujme naše predpoklady. Otvorte učebnicu na strane 124

Povedz nám čo dobré skutky hrdina príbehu L. Yakhnina „Piata sezóna“ sníva. (špeciálne, nádherné. Korčuľovanie, výsadba záhrady, plavba na člne po veľkej rieke)

Povedz mi, čo hrdinovi bránilo robiť všetky tieto dobré skutky. (lenivosť, neochota pracovať)

Dá sa povedať, že hrdina nestihol splniť plánované úlohy, pretože bol neustále preťažený prácou? Zdôvodnite svoj názor. Dokončite vetu „Hrdina príbehu naozaj chcel robiť dobré skutky, ale len...“

Vyberte si z navrhovaných prísloví a výrokov to, ktoré vyjadruje hlavnú myšlienku príbehu L. Yakhnina „Piata sezóna“. Svoj výber zdôvodnite.

Dobré a dobré vo sne.

Ponáhľaj sa konať dobro.

Strom sa pozná po ovocí a človek po skutkoch. !

Bez priateľa je v srdci fujavica.

Prečítajte si príbeh L. Yakhnina „Piata sezóna“, aby poslucháči pochopili charakter hrdinu a postoj autora diela k nemu.

Aký príbeh? Definujme si jeho tému.

Ktoré návrhy odrážajú hlavný nápad príbeh? Poďme ich nájsť.

Čo urobil hrdina zle? A ako sa nestať ako on?

Čo pre teba znamená slovo dobrý? Dobrý skutok?

Čo nás tento text učí?

Fizminutka

Uhádnite názov diela. Jeho názov je zašifrovaný v rébuse

Kto sa nazýva strongmani? Zamyslite sa nad tým, o čom by mohlo byť dielo s týmto názvom?

Uveďte dobré skutky, ktoré môžu siláci vykonať.

Prečítajte si príbeh „Silní muži“ sami.

Koľko postáv je v príbehu? Povedz mi, o čom sa dvaja priatelia rozprávajú v príbehu L. Yakhnina „Silní muži“

Prečítajte si posledné tri riadky. Komu podľa vás patria tieto slová? (Auto RU.)

Dá sa povedať, že hrdinovia príbehu „Silní muži“ si cenia také ľudské vlastnosti, ako je vzájomný rešpekt, pozornosť k ľuďom? Zdôvodnite svoj názor.

Prečítajte si príbeh L. Yakhnina „Silní muži“ podľa rolí, aby poslucháči pochopili charakter postáv a váš postoj k nim

Máte radi týchto priateľov? prečo?

Myslíte si, že ich má spisovateľ rád? Ako to môžeš hádať?

Je názov tohto príbehu vážny alebo výsmech?

Ako inak sa dá nazvať toto dielo?

Čo môžete poradiť takýmto „silným mužom“?

Hodia sa príslovia k tomuto príbehu?

Nebuď rýchly vo svojich slovách, buď rýchly vo svojich činoch.

To, čo bolo povedané, nebolo dokázané, treba to urobiť.

S dielami ktorého spisovateľa sme sa dnes stretli?

Ako by ste nazvali tieto diela: poučné, vtipné, veselé, smutné. Čo učia jeho diela?

Čo sme sa dnes naučili?

Ako sa cítite, keď skončíte lekciu?

Pripravte si zelené, žlté a červené ceruzky.

    Aktívne som pracoval a dobre čítal. zelená

    Uspejem, ak budem čítať viac. Žltá.

    Pomoc! Čelil som mnohým ťažkostiam. Červená

Čo sa vám na lekcii najviac páčilo? Bolo pre mňa zaujímavé spolupracovať s vami. Zvlášť by som chcel vyzdvihnúť...

Lekcia sa skončila. Zbohom



Podobné články