Hodina v materskej škole prípravná skupina na šk. Kresba „Náčrt krásnej šatky“ (skupinová práca)

08.02.2019

Alexandra Sytová

Úlohy:

Pokračujte v oboznámení sa s netradičné metódy techniky kreslenia a aplikácie.

Naučte deti tvoriť, fantazírovať.

Rozvíjajte u detí jemnú motoriku prstov.

Pestovať vytrvalosť, presnosť, záujem o výtvarné umenie.

Zistite, ako dokončiť prácu.

„Všetko na tomto svete má krásu. Ale nie každé oko to vidí."- hovorí čínska múdrosť.

Aplikácia skrúteného obrúska- lekcia je celkom vzrušujúca a tiež veľmi užitočná pre rozvoj detí. Tento typ kreativity podporuje tréning dobré motorové zručnosti detské perá, rozvoj farebného a hmatového vnímania, podnecuje predstavivosť, formuje záujem o aplikácie a prácu s papierom.

Kreslenie dlaňami pomôže rozvíjať u detí jemný zmysel pre krásu. Koniec koncov, všetky deti majú živú predstavivosť a túžbu fantazírovať a pomocou jednej dlane môžete získať obrovské množstvo rôznych výtlačkov a ich doplnením o vlastnú fantáziu ich premeniť na skutočné majstrovské diela. Detské dlane ukrývajú množstvo tajomných tajomných obrázkov, postavičiek.

Proces vytvárania takejto kresby spôsobuje deťom veľkú radosť. Keď kreslíme dlaňami a rukami, do práce je zakomponovaných veľa citlivých zakončení, ktorými sa to v tejto oblasti len hemží, takže dieťa si hodinu nielen užije, ale zároveň aktivuje mnohé oblasti mozgovej kôry, čo prispieva k jej rozvoju.

Na tvorenie pomocou dlaní vôbec nepotrebujete vedieť kresliť, stačí vám fantázia a dobrá nálada.

Budete potrebovať: gvaš alebo akvarelové farby, podlaha z papiera Whatman, viacfarebné obrúsky, farebný papier, štetce, vlhčené obrúsky, fixky.

Fázy práce:

1. V strede listu nakreslíme kruh.

2. Z farebného papiera vystrihnite a prilepte oči.

3. Fixkami nakreslíme nos, riasy, ústa.

4. Z viacfarebných obrúskov deti krútia bičíky. Aby ste to dosiahli, musíte obrúsok narezať na prúžky alebo ho opatrne roztrhnúť (šírka 1,5 - 2 cm). A otočte bičík ukazovákom a palcom.


5. Potom bičík stočíme a preložíme (akoby namotáme guľu) do špirály od stredu k okraju a koniec zafixujeme lepidlom.


6. Zložené bičíky prilepte do kruhu (okolo tváre).




7. Zostáva nakresliť lúče.

8. Pomáhame deťom nanášať farbu štetcom na dlane.



9. A deti striedavo pritláčajú dlaň k plachte v kruhu, to znamená, že si dávajú odtlačky rúk okolo tváre.

10. Pripravený!


Deti z dlaní slnka zložené,

Aby sme sa uistili, že ľudia sú všetci priatelia,

Aby toto slnko svietilo pre ľudí,

Návštevníci vbehli do každého okna.

Ďakujem za tvoju pozornosť!

Súvisiace publikácie:

Materiál na prácu: obrysy snehových vločiek vyrezaných z lepenky, plastelíny, modrého farebného papiera na pozadí. Pracovný poriadok: 1. Pripravte sa.

Chcem vám povedať, ako sme s deťmi kreslili slnko. Práca využíva netradičnú techniku ​​kresby – kresbu dlaňami.

Tímová práca. Slnko z papierových obrúskov v technike lícovania. Počasie v posledných dňoch nám so slnečnými dňami veľmi neprialo.

V očakávaní Novoročné sviatky deti a ja sme sa rozhodli urobiť nekonvenčná technika kreslenie kolektívneho diela "V lese sa narodil vianočný stromček."

Synopsa otvorenej hodiny netradičných techník kreslenia v druhej juniorskej skupine "Slnko, ktoré na mňa svieti"Účel: Pokračovať v predstavovaní netradičným spôsobom kresba dlaňou. Úlohy: Rozvíjať vnímanie farieb a vizuálnu motoriku.

Ciele: rozvoj tvorivosť deti, odhaľujúce tvorivý individuálny potenciál každého dieťaťa, jeho schopnosti.

Pripravila Bousheva N.A.

Účel: rozvíjať samostatnosť v rozhodovaní na základe svojich vedomostí a zručností.

Úlohy:

  • Rozvíjajte emocionálnu citlivosť, predstavivosť a kreativitu.
  • Posilniť schopnosť kresliť pomocou netradičných metód.
  • Vytvárať podmienky na riešenie problémov.
  • Rozvíjať schopnosť pracovať v tíme.

Regionálna integrácia:

  • Umelecký a estetický vývoj.
  • kognitívny vývoj.
  • Fyzický vývoj.
  • Hudobný vývoj.

Typy detských aktivít:

  • Herné, komunikačné, kognitívne, hudobné, umelecké.

Materiál: Rôzne farebné balóniky, ventilátor, hudba.

Vychovávateľ: prináša Balóny emotikony s nakreslenými zatvorenými očami.

Pedagóg: Chlapci, prečo si myslíte, že emotikony majú zatvorené oči?

Deti spia.

Vychovávateľ: Čo je potrebné urobiť, aby sa zobudili?

deti: (odpovede detí)

Učiteľ: Pamätajte, že máme poplatok. Pripomenieš mi ju, prosím?

Deti: Povedzte a urobte cvičenia.

"Oči si potrebujú oddýchnuť." (Chlapci zatvárajú oči)
"Musíš sa zhlboka nadýchnuť." (Hlboký nádych. Oči sú stále zatvorené)
"Oči budú bežať v kruhu." (Oči otvorené. Pohyb žiaka v kruhu v smere a proti smeru hodinových ručičiek)
"Mnohokrát žmurknite" (Časté žmurkanie očami)

"Oči sú dobré." (ľahký dotyk zatvorených očí končekmi prstov)
"Všetci uvidia moje oči!" (Oči dokorán. Široký úsmev na tvári)
V tomto čase učiteľ mení lopty. Emotikony s otvorenými očami.
Učiteľ: Povedzte mi, prosím, akej farby sú gule?

Ako ich môžete nazvať jedným slovom (Čo sú zač?)

deti: (farebný)

Učiteľ: Akú veľkosť? Šou.

Deti: Ukáž.

Vychovávateľ: A aké môžu byť veľkosti?

Deti: Ukáž.

vietor fúka, (ventilátor) loptičky odlietajú.

Pedagóg: Chlapci, loptičky odleteli, povedzte nám to a môžeme s vami kresliť loptičky.

deti: (odpovede detí)

Učiteľ: Čo budeme kresliť?

Deti si vyberú, čím budú kresliť.

pedagóg: Chlapci, povedzte mi, prosím, čo ste si vybrali na kreslenie.

Deti: Môžete kresliť prstami, vatovým tampónom, tyčinky do uší, kefa.

Vychovávateľ: Odpovedzte, prečo držia loptu?

Deti: Niť.

Učiteľ: Kto chce kresliť šnúrky na balóny?

Pedagóg: Je veľa takých, ktorí si želajú, vyberme si riekanku na počítanie.

Zdieľali sme pomaranč
Je nás veľa a on je jeden.
Tento plátok je pre ježka,
Tento plátok je pre rýchle,

Tento plátok je pre káčatká,
Tento plátok je pre mačiatka,
Tento plátok je pre bobra,
A pre vlka - šup.

Hnevá sa na nás - problémy!!!
Utekaj niekam!

Vychovávateľ: A akú farbu budú mať vlákna guľôčok?

deti: (odpovede)

Deti začnú kresliť gule.

odraz:

Pozrite si naše kresby.
Čo sa o nich dá povedať.
Čo sa stalo?
Aké metódy kreslenia ste použili?

deti: (odpovede detí)

pedagóg: A všetci poznáme pieseň o balónoch.

Slová a hudba Anna Petryasheva

1. Balóny budú lietať do neba.
Balóny sa nevracajú späť.
Červená, žltá, modrá - farby dúhy.

Pozri - nad Zemou, aká krása!

Refrén:

balóny,
poslušný vetru,



2. Pustime balóny z rúk,
Balóny sa rozletia...
Ľudia sa usmievajú pri pohľade na oblohu.

Dávajú každému gule detských zázrakov!
Refrén:

balóny,
poslušný vetru,
Balóny odlietajú v báječnej vzdialenosti.
Balóny vo vzduchu Ako vtáky, krúžia!

Rozlúčka, plesy, veľmi vás to mrzí!
Je veľmi smutné rozlúčiť sa s vami!
Balóny lietajú po oblohe ako oblaky
Pod tichým šepotom vánku...

Refrén:

balóny,
poslušný vetru,
Balóny odlietajú v báječnej vzdialenosti.
Balóny vo vzduchu Ako vtáky, krúžia!

Rozlúčka, plesy, veľmi vás to mrzí!
Je veľmi smutné rozlúčiť sa s vami!

Deti spievajú, smajlíky sa objavujú podľa počtu detí.

Alexandra Suvorová
Kolektívna kresba netradičné metódy

Cieľ: Rozvíjať tvorivé myslenie, predstavivosť učiteľov v podmienkach plodnej komunikácie na majstrovskej triede.

Úlohy:

Oboznámte učiteľov s technikami netradičná kresba .

Rozvíjať schopnosť vytvárať umenie kolektívna práca netradičnými metódami.

Naučte sa spolupracovať kolektívne.

Formulár správania: majstrovská trieda pre učiteľov;

Materiály a nástroje na práca:

Farby, štetce rôzne formy a veľkosti, špongie, obrúsky, papier na kreslenie, vatové tyčinky a kotúče, zubné kefky, papier na šablóny, ceruzky a fixy, nožnice

Štruktúra majstrovskej triedy:

1. Úvodná časť.

Oznámenie témy a účelu majstrovskej triedy.

2. Teoreticky - demo časť.

Vysvetlenie hlavných 5 fáz vykonávania tímová práca. Od nápadu k výsledku.

Význam kolektívne kreslenie pre rozvoj dieťaťa.

3. Praktická časť.

Ovládanie techník vykonávania netradičné kreslenie v tímovej práci.

Kreslenie súťažné emblémy profesionálna dokonalosť « Zlaté jablko» .

4. Reflexia účastníkov majstrovskej triedy. Zhrnutie.

Pokrok v majstrovskej triede.

Téma mojej práce pre súťaž odborných zručností "Zlaté jablko 2013" « Kreslenie kolektívu práca s deťmi vo veku 5-6 rokov netradičné metódy».

Začal som pracovať týmto smerom, aby som zhromaždil deti tím. Pretože kolektívne kreslenie zabezpečuje sociálno-komunikačný, kognitívny, rečový, umelecký a estetický rozvoj.

Všetky programy fungujú "Materská škola - dom radosti" dodržiava zásadu "od nápadu k výsledku".

1. fáza nápad: kresliť a prezentovať emblém súťaže odborných zručností "zlaté jablko" rôzne metódy.

Vašou úlohou je ukázať profesionálna kvalita učiteľ.

2. fáza Materiály. Veľmi profesionálna zručnosť učiteľa. Talent učiteľa.

Profesionálne kvality, ktoré treba transformovať.

3. fáza Nástroje: Vedomosti techniky kreslenia netradičnými metódami. Individuálne schopnosti. "Mysli hlavou, rob rukami". Farby (kvaš a akvarel, štetce rôznych tvarov a veľkostí, špongie, obrúsky, papier na kreslenie, ceruzky, vatové tyčinky a kotúče, zubné kefky, papier na šablóny, ceruzky a fixy, nožnice atď.

4. fáza Postup.

1. Poznatky učiteľov sa pretavia do predstáv o kresbe.

2. Školenie netradičné metódy kreslenia. Metódy:

Maľovanie prstami

ručná kresba

penový dojem

Pravidelná blotografia

sprej.

3. Etapy tímová práca:

Rozdelenie kto, čo bude farba.

V akej časti listu sa bude nachádzať jeho výkres.

Aký druh metódy sa bude používať počas kreslenie.

4. Kreslenie tímovej práce netradičnými metódami.

5. fáza Výsledok. Prezentácia emblému súťaže profesionálnej dokonalosti "zlaté jablko".

Reflexia účastníkov majstrovskej triedy. Zhrnutie.

Dnešná doba sa prispôsobuje vývoju predškolákov. Každé dieťa objavuje svoju planétu, prechádza ňou, razí si cestu, všetko sa v nej otvára po prvýkrát. Najúčinnejšie sú poznatky, ktoré sa dosahujú ako výsledok spoločnej komunikácie, hier, ako výsledok uvedomenia si výsledku svojej činnosti, fantázie.

Návrh programu "STAR" zabezpečuje sekcia "Detský dizajn", ktorý definuje sériu ciele programu. Na realizáciu úloh programu bol vytvorený súbor metodickej podpory výchovno-vzdelávacej práce:

Perspektívny plán pre seniorskú, prípravnú skupinu

Výber ilustrácií, videotéka

Kompilácia didaktické cvičenia(tvar, farba, zloženie)

Sady šablón na kreslenie, schémy modelovania.

Spolupráca s rodičmi:

Majstrovské kurzy učiteľa a rodičov, rodičov s deťmi

Výstavy detských prác.

Exkurzie: do parku, do múzea, na výstavu obrazov, do obchodu

Triedy, zo sekcie „Detský dizajn“, „Skica krásna šatka“, „Detská bunda“, „Rukače“ sú naplánované na mesiac október.

Navrhujem zhrnutie lekcie "Náčrt krásnej šatky".

Zhrnutie vyučovacej hodiny v prípravnej skupine do školy MATERSKÁ ŠKOLA

Kreslenie (tímová práca)

  • Pokračujte vo formovaní záujmu detí o vytvorenie spoločnej kresby.
  • Povzbudzujte deti, aby pochopili výhody tímovej práce.
  • Pri vyfarbovaní detailov pre náčrt šatky cvičte techniku ​​kontrastu farieb.
  • Rozvíjať estetické vnímanie, vkus.

Materiál. Listy papiera A-2 s obrázkom siluety šatiek. Papierové kúsky pre každé dieťa. Fixky rôznych farieb, ceruzky, gumy.

Demo materiál. Tabuľky zobrazujúce farebné kombinácie. Šatky pletené z viacfarebných nití.

Prípravné práce. Exkurzia do obchodu s detským oblečením. Rozhovor o vrchnom oblečení, ktoré deti potrebujú v chladnom období. Diskusia o modeloch detského oblečenia. Zoznámenie sa s pojmom výtvarník-dizajnér detského oblečenia. Recenzia časopisov "Móda pre deti".

Pokrok v lekcii

Učiteľ hovorí deťom, že každý rok na jeseň dizajnéri organizujú prehliadku jesenného oblečenia pre dospelých a deti.

V chladnom počasí je šatka nevyhnutným kúskom oblečenia a vie byť nielen hrejivá, ale aj krásna. Potom vyzve deti, aby zvážili pletené šatky.

Upozorňujeme, že sú pletené z viacfarebných nití. to ručná práca. Kombinácia farby a vzoru sa neopakuje na žiadnej šatke.

Učiteľ vyzve deti, aby si predstavili, že sú umelci-dizajnéri.

Musíte prísť s a ponúknuť svoju vlastnú verziu náčrtu krásneho šálu.

Práca je namáhavá a je lepšie ju robiť kolektívne. Musíme sa rozdeliť na dve skupiny.

Prvá skupina detí bude zbierať náčrt šatky na list č.1, druhá skupina na list č.2. Každý z vás si namaľuje detail podľa želania. Od začiatku musíte kresliť čiary ceruzkou v jednom smere po celej ploche dielu. Medzery medzi čiarami potom vyplňte farbou. Vyberte farbu s prihliadnutím na kontrastnú kombináciu, svetlá farba pomáha tmavej farbe a naopak. Na opačná strana podrobnosti sú písané čísla. Jedno číslo zodpovedá číslu obliečky, na ktorej je šatka nakreslená, druhé číslo zodpovedá číslu dielu umiestneného na siluete šatky. Natretý diel priložte na miesto zodpovedajúce číslu a tvaru.

Deti boli rozdelené do dvoch skupín a úlohy sa zhostili samostatne. V priebehu práce učiteľ určuje kombináciu farieb: žltá - fialová, žltá - modrá.

S hotovou časťou prejde dieťa k listu s obrázkom šatky umiestnenej na stojane a nájde čísla zodpovedajúce číslam na jeho časti. Miesto, ktoré dieťa ukazuje, učiteľka namaže lepidlom na ceruzku. Dieťa prikladá maľovanú časť.

A tak sú všetky detaily šatky zostavené.

Na konci hodiny si deti pozrú náčrty šatiek a podelia sa o svoje dojmy.

Vzorové vyhlásenia:

- "Všetci robili rovnakú úlohu, ale náčrty šatiek boli iné";

- "Boli nakreslené iba čiary a viacfarebné pruhy, ale ako krásne sa to ukázalo!";

- "Chcem, aby moja matka mala takú šatku, je to moja móda";

- "ALE žltá vedľa modrej farby, akoby žiarila a usmievala sa“;

- "Kiežby som vedel upliesť taký šál, ale stále študujem a je pre mňa ťažké pliesť sám. Poprosím o pomoc svoju babičku.

Analýzou prenosu farieb v tvorbe detí môže pedagóg určiť efektívnosť svojej práce pri formovaní predstáv detí v predškolskom veku o farbe a výrazových prostriedkoch.

Pripravila Bousheva N.A.

Účel: rozvíjať samostatnosť v rozhodovaní na základe svojich vedomostí a zručností.

Úlohy:

  • Rozvíjajte emocionálnu citlivosť, predstavivosť a kreativitu.
  • Posilniť schopnosť kresliť pomocou netradičných metód.
  • Vytvárať podmienky na riešenie problémov.
  • Rozvíjať schopnosť pracovať v tíme.

Regionálna integrácia:

  • Umelecký a estetický vývoj.
  • kognitívny vývoj.
  • Fyzický vývoj.
  • Hudobný vývoj.

Typy detských aktivít:

  • Herné, komunikačné, kognitívne, hudobné, umelecké.

Materiál: Rôzne farebné balóniky, ventilátor, hudba.

Vychovávateľ: prináša emotikony balónov s nakreslenými zatvorenými očami.

Pedagóg: Chlapci, prečo si myslíte, že emotikony majú zatvorené oči?

Deti spia.

Vychovávateľ: Čo je potrebné urobiť, aby sa zobudili?

deti: (odpovede detí)

Učiteľ: Pamätajte, že máme poplatok. Pripomenieš mi ju, prosím?

Deti: Povedzte a urobte cvičenia.

"Oči si potrebujú oddýchnuť." (Chlapci zatvárajú oči)
"Musíš sa zhlboka nadýchnuť." (Hlboký nádych. Oči sú stále zatvorené)
"Oči budú bežať v kruhu." (Oči otvorené. Pohyb žiaka v kruhu v smere a proti smeru hodinových ručičiek)
"Mnohokrát žmurknite" (Časté žmurkanie očami)

"Oči sú dobré." (ľahký dotyk zatvorených očí končekmi prstov)
"Všetci uvidia moje oči!" (Oči dokorán. Široký úsmev na tvári)
V tomto čase učiteľ mení lopty. Emotikony s otvorenými očami.
Učiteľ: Povedzte mi, prosím, akej farby sú gule?

Ako ich môžete nazvať jedným slovom (Čo sú zač?)

deti: (farebný)

Učiteľ: Akú veľkosť? Šou.

Deti: Ukáž.

Vychovávateľ: A aké môžu byť veľkosti?

Deti: Ukáž.

vietor fúka, (ventilátor) loptičky odlietajú.

Pedagóg: Chlapci, loptičky odleteli, povedzte nám to a môžeme s vami kresliť loptičky.

deti: (odpovede detí)

Učiteľ: Čo budeme kresliť?

Deti si vyberú, čím budú kresliť.

pedagóg: Chlapci, povedzte mi, prosím, čo ste si vybrali na kreslenie.

Deti: Môžete kresliť prstami, vatovým tampónom, tyčinkami do uší, štetcom.

Vychovávateľ: Odpovedzte, prečo držia loptu?

Deti: Niť.

Učiteľ: Kto chce kresliť šnúrky na balóny?

Pedagóg: Je veľa takých, ktorí si želajú, vyberme si riekanku na počítanie.

Zdieľali sme pomaranč
Je nás veľa a on je jeden.
Tento plátok je pre ježka,
Tento plátok je pre rýchle,

Tento plátok je pre káčatká,
Tento plátok je pre mačiatka,
Tento plátok je pre bobra,
A pre vlka - šup.

Hnevá sa na nás - problémy!!!
Utekaj niekam!

Vychovávateľ: A akú farbu budú mať vlákna guľôčok?

deti: (odpovede)

Deti začnú kresliť gule.

odraz:

Pozrite si naše kresby.
Čo sa o nich dá povedať.
Čo sa stalo?
Aké metódy kreslenia ste použili?

deti: (odpovede detí)

pedagóg: A všetci poznáme pieseň o balónoch.

Slová a hudba Anna Petryasheva

1. Balóny budú lietať do neba.
Balóny sa nevracajú späť.
Červená, žltá, modrá - farby dúhy.

Pozri - nad Zemou, aká krása!

Refrén:

balóny,
poslušný vetru,



2. Pustime balóny z rúk,
Balóny sa rozletia...
Ľudia sa usmievajú pri pohľade na oblohu.

Dávajú každému gule detských zázrakov!
Refrén:

balóny,
poslušný vetru,
Balóny odlietajú v báječnej vzdialenosti.
Balóny vo vzduchu Ako vtáky, krúžia!

Rozlúčka, plesy, veľmi vás to mrzí!
Je veľmi smutné rozlúčiť sa s vami!
Balóny lietajú po oblohe ako oblaky
Pod tichým šepotom vánku...

Refrén:

balóny,
poslušný vetru,
Balóny odlietajú v báječnej vzdialenosti.
Balóny vo vzduchu Ako vtáky, krúžia!

Rozlúčka, plesy, veľmi vás to mrzí!
Je veľmi smutné rozlúčiť sa s vami!

Deti spievajú, smajlíky sa objavujú podľa počtu detí.



Podobné články