Ako kresliť so sviečkou na papier. Náčrt hodiny kreslenia (stredná skupina) na tému: Netradičná technika kreslenia (sviečky) „Mrazivý vzor“

06.03.2019

Netradičná kresba

Voskovky a vosková sviečka + akvarel

Kreslenie je jedným z významné druhy umenie, ktoré je nielen spôsobom, ako sprostredkovať konkrétny obraz, ale aj vnútorné pocity, vnímanie vonkajšieho sveta, emócie, fantázie a mnoho ďalšieho.

Cieľ: oboznámiť deti s technológiou netradičná kresba.

Existuje veľa netradičných techník kreslenia, ich nevšednosť spočíva v tom, že umožňujú deťom rýchlo dosiahnuť požadovaný výsledok.

Po stretnutí metodologickú literatúru:

A. V. Nikitina

„Netradičné techniky kreslenia v MATERSKÁ ŠKOLA»

I. A. Lykovej

« Toolkit pre predškolských špecialistov vzdelávacie inštitúcie»

T. N. Doronovej

„Príroda, umenie a vizuálne aktivity detí“

R. G. Kazakovej

« Vizuálne aktivity v škôlke"

Po oboznámení sa s touto literatúrou som toho našiel veľa zaujímavé nápady a postavil som sa pred seba úlohy:

    rozvíjať zručnosti technického kreslenia u detí;

    predstaviť deťom nekonvenčná technológia kreslenie;

    naučte sa vytvoriť svoj vlastný jedinečný obrázok na kresbe pomocou netradičnej kresby, s použitím voskových pasteliek rôznych farieb a voskovej sviečky.

Materiály: voskovky a vosková sviečka, tl biely papier, akvarel, šablóna vtáčieho pierka, nožnice, lepidlo, obrúsok, štetec, pohár vody, jednoduchá ceruzka pre každé dieťa.

Pokrok:

Deti hádajú hádanku:

Čo je to za zázračného vtáka?!
Nie sova ani sýkorka,
Nie žeriav ani drozd...
Ako otvorený chvost ventilátora...
Modrá, zelená, červená -
Koľko farieb je na perách?
Len dôležitý pán,
Prechádzky po dvore... (Páv).

Odpovede detí.

Vychovávateľ: Výborne, deti. Uhádli sme hádanku.

Chlapci! Vypočujte si báseň:

V zoo bol páv. Veľmi dôležitý občan.

Išiel...pozeral na nás. A krútil chvostom.

A na našich. pred našimi očami. Zamával chvostom.

Chvost sa otvoril...nádhera. Viacfarebné tóny.

Prepady začali hrať. A všetky farby žiarili.

Je to ako keby sfúkol ventilátor. Páv nás veľmi prekvapil.

Čítame o ňom v knihách. Každý poznal jeho zvyky.

Ako sme to videli zblízka... Rýchlo sme otvorili ústa.

Nedá sa to nazvať krásou... Ani nenachádzaš slová.

Bolo to ako keby sme boli v rozprávke. A stretli sme páva.

Páčila sa vám báseň?

Odpovede detí.

Povedz mi, prosím, čo je podľa teba na pávovi najkrajšie?

Odpovede detí.

Pozrite sa na fotografiu.

Samozrejme, najkrajším detailom na vzhľade páva je jeho chvost.

Páv potrebuje krásny horný chvost peria. Aby si podmanil samičku, páv rozprestiera chochol peria. Krásny pierkový outfit má len samec páva.

Minúta telesnej výchovy:

Striedavo najprv roztiahneme a spojíme prsty pravá ruka, potom vľavo, potom na oboch rukách súčasne.

Lekcia telesnej výchovy „Vták“:

Vták letel,

prekríž dlane

Vták je unavený.

Vták zložil krídla,

urobiť hrad

Vtáčik si umyl perie.

otáčanie zámku

Vták pohol zobákom

narovnané spojené malíčky predstavujú zobák

Vták našiel zrná.

Vták jedol zrno,

spojené malíčky klopkajúce po stole

Znova otvorila svoje krídla,

Letel.

skrížené dlane vytvárajúce vlny

pedagóg: Chlapci, vystrihneme si pávie perá z papiera.

Každé dieťa dostane šablónu (pavie pierko), hárok bieleho papiera, nožnice a jednoduchú ceruzku.

Na vystrihnuté (podľa predlohy) pávie pierko naneste dizajn voskovky a vosková sviečka. Ukázalo sa " magická kresba“, je tam, ale nie je vidieť, ak kreslíme voskovou sviečkou.

Potom pierko namaľujeme vodovými farbami v jednej alebo viacerých farbách. Objaví sa kresba a vidíme, kde bola nakreslená voskovou sviečkou, keďže zostáva nenamaľovaná. Kreslenie sa robí aj voskovkami.

Po zaschnutí kresby (pierka) ju prilepíme lepidlom na páva.

Toto sme dostali.

Vedenie tried pomocou netradičných techník:

    pomáha zbaviť sa strachu detí;

    rozvíja sebavedomie;

    rozvíja priestorové myslenie;

    učí deti slobodne vyjadrovať svoje myšlienky;

    povzbudzuje deti k tvorivému hľadaniu a riešeniam;

    učí deti pracovať s rôznymi materiálmi;

    rozvíja zmysel pre kompozíciu, rytmus, farbu, vnímanie farieb;

    rozvíja tvorivé schopnosti.

V každom z nás je umelec a ani o tom nevieme. Spomeňte si na podobenstvo o „zakopaných talentoch“. V skutočnosti však mnohí „pochovávajú“ svoj talent v zemi a nedokážu sa odhaliť. Takto chodia po uliciach a žijú „nevyužité talenty“. každodenný život. Je to tak, že nikto nevenoval pozornosť sklonom a schopnostiam v detstve. Musíte si zapamätať jednoduché pravidlo – neexistujú netalentované deti, existujú deti neobjavené. A my, dospelí, musíme pomôcť odhaliť tieto talenty!
Ako povedal V. A. Suchomlinsky: „Pôvod schopností a talentu detí je na dosah ruky. Z prstov, obrazne povedané, vychádzajú najjemnejšie nitky-potôčky, ktoré sú napájané zdrojom tvorivej myšlienky. Čím viac zručnosti má dieťa v ruke, tým je dieťa múdrejšie."

V skutočnosti budeme kresliť nielen so sviečkou. Ale práve vďaka sviečke bude naša kresba čarovná. Deti, ktoré sa s touto technikou stretávajú prvýkrát, ju vnímajú ako zázrak. Túto prácu zvládnu aj štvorročné deti. A v šiestich rokoch už prichádzajú s vlastnými verziami práce v tejto technike.

Pre prácu budeme potrebovať materiály:

  • listy hrubého papiera (na šírku),
  • farebné ceruzky,
  • akvarelové farby,
  • kúsok sviečky (biely).
  • Okrem toho:
  • list farebného kartónu,
  • lepidlo.
  • Nástroje:
  • štetec (mäkký na vodové farby).

Okrem toho:

  • kučeravé nožnice,
  • pravítko.

Pokrok:

S touto technikou sa môžete začať zoznámiť takto: namaľujte vodovými farbami krajinný list, na ktorom bolo predtým niečo nakreslené sviečkou. Reakcia detí je zvyčajne: "Wow!" "Ako to je?" "Wow!" atď.

Pomocou tejto techniky vykonáme prácu „Hviezdna obloha“.

1. Maľujeme cez celú krajinnú plochu farebnými ceruzkami (v žiadnom prípade voskom, olejom alebo tukom), pričom sa snažíme nezanechávať biele miesta. Za to berieme svetlé farby akú farbu môžu mať hviezdy. Ak sa pozriete na hviezdnu nočnú oblohu, môžete vidieť, že hviezdy žiaria žltou, zelenou, červenou a inými farbami.

Vezmite kúsok sviečky. A kreslíme s nimi hviezdy. Pozrite sa na obrázok, aby ste videli, aký tvar môžu mať hviezdy.

Vzor vytvorený sviečkou nie je viditeľný, no na dotyk ho cítite. Hviezdičky poukladáme po celom plechu, ako na obrázku vyššie.

Farba sa odlupuje z hviezd namaľovaných sviečkou, pretože... Parafín, z ktorého je sviečka vyrobená, je mastný. Takto sa hviezdy ukážu ako viacfarebné.

Sviečkou môžete zvieraťu nakresliť kožušinu, pierka alebo ihličie. Po natretí zvieratka vodovými farbami ostanú ihličie nenatreté.

Pomocou techniky „kreslenie so sviečkou“ môžete s dieťaťom vytvoriť pohľadnicu.

Napríklad kreslíme kvety na krajinný list so sviečkou. Obliečku namaľujeme akvarelovými farbami v teplých farbách: červená, ružová, oranžová, žltá. Buď jedna farba, alebo všetky naraz.

Na pozadie pohľadnice používame list farebnej lepenky. Pomocou pravítka zmerajte veľkosť fragmentu pohľadnice.

Vystrihnite ho kučeravými nožnicami.

Pomocou lepiacej tyčinky ju prilepte na prednú stranu pohľadnice. Ak chcete, môžete urobiť nápis a tiež ho nalepiť na prednú stranu pohľadnice.

Všetko, čo zostalo, je s opačná strana prilepte list bieleho alebo farebného papiera a napíšte blahoželanie.

Oľga Alexandrová

Cieľ:

Formovanie estetického postoja k predmetom a javom okolitého sveta, umeleckým dielam, umeleckej a tvorivej činnosti.

Úlohy:

1. Pokračujte v oboznamovaní detí s krajinou.

2. Posilnite schopnosť detí používať štetec a vodové farby: vyberte odtiene modrej, fialovej a hnedé farby, namaľte list rovnomerne, nenechávajte žiadne prázdne miesta.

3. Rozvíjať predstavivosť a kreativitu.

4. Pestovať estetické vnímanie prírody, jej obrazov v nekonvenčná technológia: sviečka a akvarel.

5. Navodzovať pocit radosti z výsledkov práce.

Prípravné práce:

Exkurzia do hniezdiska. Preskúmanie obrazov: „Veže dorazili“, „Prišla jar“. Pozorovania vtákov, topenie snehu na slnku, v tieni, objavenie sa rozmrazených fliaš, prvé prúdy. Počúvanie hudobných diel P. Čajkovského "Ročné obdobia". Zostavovanie príbehov a popisov na tému: Čo sa v poslednej dobe zmenilo.“

Vychovávateľ– Deti, kráľovná Tassel nás prišla navštíviť.


Zobrazuje postupnosť práce:

Vychovávateľ– “Queen Brush” Vás pozýva na výtvarný workshop, kde budeme predvádzať kúzla. Za týmto účelom vezmite palcom a prostredníkom „magickú kefu“ a ukazovákom ju držte navrchu.

1. Namočte štetec do vody, následne do modrej resp fialová farba a prelakovať najviac list pohybom ruky zľava doprava, rovnomerné rozloženie farby, riedenie vodou, aby sa list nenamočil. Toto je hlavné pozadie nášho obrázku.

2. Pre spodnú časť obrázka vyberte odtieň Hnedá. Budú to jarné rozmrazené záplaty.

Vychovávateľ- Deti, pozrite - čo sme urobili?

Odpovede detí.

Vychovávateľ- Presne tak, po potoku sa plaví čln, v dolnej časti napravo sú kríky, jarné rozmrznuté fľaky, hore poletujú vtáky.

Deti skúmajú a dopĺňajú.







Vychovávateľ– Tu je obrázok o prírode, ktorá sa nazýva „krajina“.

Predtým, než začneme s kúzlom vytvárania obrazu, pomasírujme si ruky ceruzkou.

Masáž rúk

Vezmite ceruzku do rúk, chyťte ju medzi dlane a gúľajte,

Priložte dlane k pravému uchu

Dajte dlane k ľavému uchu,

Čo počuješ? (šuští).

Odložte ceruzky, položte dlane na líca a čelo. Čo cítite (teplo).



Vychovávateľ– Posaďte sa v dielni a začnime „kúzlo“.

Vykonávanie práce deťmi.











Vychovávateľ– Štetce umyjeme, osušíme na obrúskoch a postavíme na stojan.

Prstová hra "Päť a päť"

Piati a piati sa vybrali na prechádzku (paže pred sebou, dlane široko od seba, prsty oboch dlaní ohnuté a vystreté).

Je zábavné hrať spolu (rotácia rúk).

Otočil sa, otočil sa (otočte dlane doľava a doprava).

Opäť stočený v päsť (prstami tvoria päsť).

Výborne chlapci (klope päsťou na päsť).

My chlapi sme odvážni!

Cvičenie sa vykonáva 2 krát.




Vychovávateľ- Ktoré úžasné maľby o prírode - máte „krajiny“.

Aké tajomstvá tvorby obrazov prezradíte doma rodičom? (odpovede detí).

Čo je na obrázku vpravo a vľavo?

deti– Vpravo je strom s opuchnutými púčikmi.

Čo je zobrazené proti oblohe?

deti– Sťahovavé vtáky sú vyššie.

Čo vidíte na spodnej časti listu?

deti– Jarné rozmrazené škvrny.

Čo sa deje so zajačikom?

deti- Zajačik sa schoval pri zvieratkách neďaleko stromu, pretože si nestihol prezliecť biely kabátik do sivého a nebolo ho vidieť.



Vychovávateľ- Máme skutočný Galéria umenia. Veľa šťastia vám všetkým!










Publikácie k téme:

"Zimný les" Kreslenie metódou popichovania. biely sneh, chlpatý sa točí vo vzduchu a potichu padá na zem a ľahne si. A ráno sa pole zabielilo od snehu.

Na kreslenie vázy boli vyrobené vatové tampóny z vatových tampónov a štipcov. Nakreslili sme vázu pomocou vatového tampónu podľa vzoru.

Téma hodiny: „Kúzelný kruh“ alebo „Magická mandala“ (kresba soľou) Cieľ: Naučiť deti netradičnú techniku ​​kreslenia (aqua.

Netradičná technika kreslenia - kreslenie obrúskami Netradičné kreslenie umožňuje neobmedzovať prejavy svojich tvorivých schopností.

Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet ( účtu) Google a prihláste sa: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

KRESBA SVIEČKOU A VODOVOU FARBOU Práce vykonala T.N.Zatsepilova.

ANALÝZA DIELA Pri použití vodových farieb a sviečok sa získajú originálne diela. Rozvíja tvorivé myslenie a záujem o výtvarné umenie

CITLIVÝ VEK - OD 4 ROKOV.

MATERIÁLY A DOPLNKY: 1. Hrubý papier formátu A-4; 2.Akvarel; 3. Štetce (tenké okrúhle a široké okrúhle); 4. Nádoby na vodu; 5. voda; 6. Sviečky 7. Handra (obrúsok); na utieranie štetcov;

NÁSTROJE VYTVORENIA UMELECKÉHO OBRAZU V PREDSTAVENOM OBRÁZKU Farba čiary Spot Texture

PRIEBEH PRÁCE: Na list papiera sa nanesie kresba so sviečkou.

Obliečka je premaľovaná vodovými farbami.

Každý detail kresby kreslíme vodovými farbami.

VÝSLEDOK PRÁCE.

DETSKÉ PRÁCE

INTERAKCIA UČITEĽA A ŠTUDENTA Hlavné charakteristiky pedagogickej interakcie: vzájomné poznanie; pochopenie; vzťah; vzájomné akcie; vzájomné ovplyvňovanie; podpora; dôvera. Každá z týchto charakteristík má svoj vlastný obsah, ale iba ich komplexná implementácia v vzdelávací proces zabezpečuje jeho účinnosť.


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Abstrakt integrovanej vyučovacej hodiny vo vzdelávacích oblastiach „Kognitívny rozvoj“, „Umelecký a estetický rozvoj“ s využitím netradičnej kresby (sviečka a akvarel). Prípravná skupina na školu Téma: "Sme čarodejníci."

Ciele hodiny:ü Predstaviť zmiešané netradičné techniky kreslenia - sviečka a akvarel.ü Rozvíjať zručnosti v práci s voskom a akvarelom.ü Upevniť schopnosť tónovať obliečku vo farbách zimy; rozvíjať...

Zhrnutie lekcie o kreslení nekonvenčnou technikou so sviečkami a akvarelom „Magická maľba“

Cieľ: Formovanie estetického vzťahu k predmetom a javom okolitého sveta, umeleckým dielam, výtvarným a tvorivým činnostiam.Úlohy: 1. Pokračujte v oboznamovaní detí s krajinou.2. ...

Kresba plastovou kartou a akvarelom

Akvarelové farby – rovnako ako napríklad gvaše či tempery – patria do kategórie vodou riediteľných farieb. Umelecká technika, ktorý je založený na použití akvarelové farby, mená...

Zhrnutie otvorenej hodiny kreslenia v seniorskej skupine s využitím netradičných techník (sviečka a akvarel). "Noc pre Popolušku"

Predstavte staršie deti predškolskom veku s novou nekonvenčnou technikou maľby pomocou sviečok a akvarelov....


CESTA DO HISTÓRIE História vynálezu sviečok siaha až do obdobia rozkvetu Rímskej ríše, ktorá dala svetu mnoho užitočné vynálezy. Boli to Rimania, ktorí ako prví začali pri výrobe sviečok používať knôty, ktorými si osvetľovali svoje domovy a chrámy a tiež sa nimi pohybovali po tmavých mestských uliciach a stromoch.



CESTA DO HISTÓRIE Voskové sviečky neprodukujú sadze a nepríjemný zápach, horia jasne a rovnomerne. Ale tuk je ľahšie získať vo veľkých množstvách ako vosk, takže voskové sviečky boli drahé a používali sa len v domácnostiach bohatých občanov, šľachticov a na kráľovskom dvore, takto sa začala história voskovej sviečky.




TECHNOLÓGIA VÝROBY SVIEČIEK Zobrali stočenú niť - budúci knôt, dvakrát dlhší ako sviečka, priviazali na paličku, preložili na polovicu a konce zaplietli. Na jednej palici bolo niekoľko prírezov na sviečky. Potom sa tieto knôty ponorili do roztopenej masti, vybrali a nechali vychladnúť. Tento postup sa niekoľkokrát opakoval, kým sa nezískali sviečky požadovanej hrúbky.




MODERNÁ HISTÓRIA SVIEČOK Masívna extrakcia parafínu umožnila vyrábať lacné sviečky, keďže stála oveľa menej ako vosk a podobné látky. Parafín zároveň horí jasne ako vosk, bez nepríjemného štipľavého zápachu.


VYBAVENIE NA LEKCIU Budete potrebovať: - sviečky - biely papier - akvarelové farby - štetec - handričku (noviny) na stôl Kreatívna úloha: 1. Prikryte stôl novinami. 2. Roztiahnite list bieleho papiera a pevným stlačením vytvorte dizajn so sviečkou. 3. Premaľujte tento dizajn vodovými farbami


Čo potrebuješ vedieť! Akvarely priľnú k papieru alebo sa doň vsiaknu, ale nie tam, kde je pokrytý voskom. Akvarelové farby drží na papieri sila nazývaná AGRITION. To sa však nestalo tam, kde je prítomný vosk, pretože medzi ním a papierom je veľká sila, ktorá sa nazýva PRILEPENIE. Hra 1. Môžete kresliť niekoľko rôznych jednoduché kresby a pozvite deti vo veku 2-4 rokov, aby pomocou akvarelových farieb zistili, čo je nakreslené. 2. Deti môžu sviečkou kresliť vlastné návrhy a rozvíjať ich farbou.



Podobné články