GCD v seniorskej skupine kreslenia „Mrazové vzory na okne. Náčrt hodiny kreslenia (seniorská skupina) na tému: Abstrakt priamo - edukačných aktivít v seniorskej skupine Vzdelávacia oblasť "Umelecký a estetický rozvoj"

28.02.2019

Predškolské zariadenie mestskej samosprávy vzdelávacia inštitúcia MATERSKÁ ŠKOLA všeobecného rozvojového typu s prioritnou realizáciou aktivít v umeleckom a estetickom smere rozvoja detí č.7 "Klások" v obci Blagodatnoye Petrovsky mestskej častiÚzemie Stavropol

Súhrn priamo - vzdelávacie aktivity

v seniorská skupina

Vzdelávacia oblasť"Umelecký a estetický rozvoj"

Pripravené:

vychovávateľka MKDOU

DS číslo 7 "Spikelet" Likhatskaya E.A.

v.Blagodatnoe

Téma: "Mrazové vzory na okne"

Cieľ: rozvíjať Tvorivé schopnosti deti.

Úlohy:

Vzdelávacie:vzbudiť u detí záujem o zimné prírodné javy; zoznámenie sa s netradičná technika kresba: voskovky a akvarel; zlepšiť zručnosti a schopnosti detí v kreslení.

vyvíja sa: rozvíjať predstavivosť, kreativitu a fantáziu, vizuálne pozorovanie, schopnosť všímať si nezvyčajné vo svete okolo nás a chuť odrážať to, čo vidíme v našej práci.

Vzdelávacie: pestovať samostatnosť, zvedavosť, iniciatívu, umelecký vkus.

Metódy a techniky: verbálne, vizuálne, praktické.

materiálov : fotografie mrazivých vzorov na skle, albumový list v tvare okna, sviečka, akvarel, hrubý štetec č. 8, pohár vody.

Prípravné práce:postrehy na vychádzke za zimnými javmi v prírode.

Priebeh GCD:

Organizačná časť

pedagóg: Dnes ráno som dostal list od Santa Clausa. Chcete vedieť, čo je v ňom? Ale aby ste otvorili obálku, musíte vyriešiť hádanky. Vyskúšajme.

V zime sa ho každý bojí - V zime padajú z neba

Bolí to môže hrýzť A krúžiť nad zemou

Skryte si uši, líca, nos, svetlé páperie, biele ...

Koniec koncov, na ulici ... (Snehové vločky)

(Mrazenie)

Nevysávajte kocúrikov Z neba letí v zime,

Ľadové lízanky! Nechoďte teraz bosí.

Sám prehĺtam tabletky, to vie každý

Pretože jedol ... Čo je vždy studené ...

(Ceple) (Sneh)

Vychovávateľ: Výborne! Si veľmi všímavý, takže si uhádol všetky hádanky. Povedzte mi, chlapci, kedy sa všetky tieto prírodné javy vyskytujú, v akom ročnom období?

Deti: V zime.

Vychovávateľ: Správne. A najvernejším a nenahraditeľným asistentom je Frost. Keď príde zima, príde zima. Mráz chodí po svete. Prechádza sa po lesoch a poliach. Prišiel aj k nám domov. Zaklopal na okno a v tom čase sme spali a nič sme nepočuli. Frost zanechal krásny list. Ráno sme sa zobudili a pozreli von oknom. Aké krásne, namaľované! Všetko v čipke a vzoroch! Frost to napísal, nakreslil vetvičky trávy, malé biele snehové vločky, kučery a studené háčiky.

Vychovávateľ: A teraz otvorme list a zistime, čo je tam napísané.

Otvorí obálku.

Vychovávateľ: Pozrite sa, aké krásne vzory nám poslal v liste. Poďme sa na ne spoločne pozrieť bližšie. Čo vidíš? Ale starý otec Frost píše, že nemá čas vyzdobiť všetky okná a žiada vás, aby ste mu pomohli. Môžeme vám pomôcť?

Deti: Deti: Áno.

pedagóg: Ale na kreslenie takýchto vzorov musíte byť skutočnými čarodejníkmi. Určite vám pomôžem sa nimi stať a naučím vás kresliť takéto vzory. Chcieť?

Deti: Áno.

Vychovávateľ: Ale najprv vám navrhujem, aby ste sa trochu zahriali.

Fizminutka

Vonku je chladno a veterno

Deti chodia po dvore

Rukoväte, rúčky trieť

Rúčky, rúčky teplé.

Aby nám nezmrzli ruky,

Tlieskame rukami.

Aby nám nezimili nohy

Trochu sa potápame.

Mrazu sa teraz nebojíme

Všetci veselo tancujeme.

Praktická časť

pedagóg: Trochu sme si oddýchli a teraz začneme vytvárať mágiu. Je to veľmi jednoduché, stačí len pozorne počúvať a pozerať sa. Na to potrebujeme magické materiály: sviečky a akvarel.

Učiteľ ukazuje, ako kresliť tenké čiary, a ponúka deťom na výber rôzne vzory z bodiek, čiar a vetvičiek. A potom vysvetlí, že všetko treba nakresliť a načrtnúť akvarelom. Kresba nakreslená sviečkou nebude premaľovaná, ale bude presvitať, keďže sviečka odpudzuje vodu.

Učiteľ: Skôr ako začneme kresliť, pripravme si prsty na kreslenie.

Prstová gymnastika:

Vaši pomocníci, pozrite sa

Tucet priateľských bratov.

Aké pekné je žiť, keď sa neboja práce.

V žiadnej náročnej práci ich nemožno nájsť rovnocenných.

A dnes nám pomôžu kresliť.

V.: Ak všetkému rozumiete, môžete začať pracovať.

Učiteľ sleduje, ako deti pracujú, pomáha, ak sa im nedarí (individuálna práca).

Výsledok GCD: výstava a rozbor detských prác.

Učiteľ: Pozrime sa, čo máme. Aký druh krásne okná(označíme v každej práci najvydarenejší prvok). Dnes ste skvelí. Bavilo ťa kresliť nezvyčajným spôsobom- sviečka? Ďakujem za pomoc, za také krásne okná. Myslím, že Mikuláša poteší, že sme mu ich pomohli vyzdobiť.


MBDOU "Materská škola č. 7 kombinovaného typu", Kanash

Zhrnutie lekcie

„Mrazivý

Vzory»

Spotrebované:

učiteľka Honorina K.V.

2016

Cieľ : Naučiť deti všímať si krásu zimnej krajiny. Rozvíjať tvorivá predstavivosť. Pestovať túžbu kresliť, vytvárať prostredie, ktoré pomáha odrážať obraz zimného zázraku.
Úlohy : Naučte sa kresliť Mrazové vzory v štýle čipky, na zlepšenie techniky kresby koncom štetca. Rozvíjať zmysel pre formu a kompozíciu.

Vzdelávacie oblasti v integrácii:socializácia, poznanie, čítanie fikcia, hudba, zdravie, komunikácia.


Demo materiál: Plagáty "Zimné okno", "Zima".

Technologické karty Frost Patterns
Pracovný list: Tónovaný modrý kvaš krajinársky list, štetec veverička, biely kvaš, pohár vody, obrúsky.
Metodologické techniky: rozhovor - dialóg, prezeranie ilustrácií a rozprávanie o nich, telesná výchova, zhrnutie.


Priebeh vyučovacej hodiny.

1. Úvodná časť.
- Chlapci, povedzte mi, aké je teraz ročné obdobie? (Zima).
- Správne chlapci. Teraz máme zimu. (Ukazujem ilustrácie so zimnou krajinou). A aké zmeny v prírode máme v zime? (Vonku je zima, sneží, slnko nehreje, fúka studený vietor, vtáky odleteli do teplejších podnebných oblastí, niektoré zvieratá hibernujú)
- . Pripravujeme sa aj na zimu. Oblečte si teplé kabáty, čiapky, čižmy.
- A aké farby prevládajú? (odpovede detí)
- Povedz mi, čo je ešte biele v zime? (sneh, záveje, stromy v snehu, snehové vločky, vzory na skle).

Dnes som si pre vás pripravil zimné hádanky:

1. Ráno v rannej hmle

Kto kreslí na sklo? - (Mráz).

2. Les sa rozrástol - biely les

Nevstupujte pešo

Nevstupujte na koni.- (Zimné vzory na okne).

Básnici hovorili o tejto vlastnosti zimy takto:

Prišli k nám fujavice

Trhliny boli pokryté snehom.

Na okne starý muž - Frost

Ľad, maľované. (G. Ladonshchikov)

2. Hlavná časť.

A teraz vás pozývam, aby ste si predstavili, že vonku je mráz a naše okná sú pokryté nádherou zimné vzory. Hudba Piotra Iľjiča Čajkovského vám pomôže snívať.

Fizminutka:

Navrhujem kresliť vzory pomocou pohybov, hudby a stužiek.

(deti s bielymi stuhami improvizujú vzory na hudbu P.I. Čajkovského "Zimné sny").

Pozývam deti, aby si pozreli obraz „Čakanie“ od K. Vasilieva.

Aké ročné obdobie je zobrazené na obrázku?

Ako ste uhádli? - (Vzory na skle)

Aký denný čas je zobrazený na obrázku? - (večer, sviečka horí, miestnosť je tma)

Umelec pracoval iba s bielou farbou?

Aké tóny použil umelec na vyjadrenie farby vo vzoroch? - (ružová, žltá, modrá)

Ľadové vzory nie sú čisto biele, odrážajú plameň sviečky, svetlo modrej zimný večer, takže na mrazivých vzoroch sú žlté, ružové a fialové odlesky.

Aké sú zimné vzory?

A teraz vás pozývam, aby ste si oddýchli pred našou magickou obrazovkou.

Deti sedia na koberci pred plátnom videoprojektora a pozerajú diapozitívy na tému: „Zimné vzory“.

Dnes ste videli rôzne zimné vzory. Poďme snívať a kresliť naše vzory.

Zatvorte na chvíľu oči a predstavte si ich.

Podarilo sa vám vymyslieť nejaký vzor?

Potom prejdite na svoje úlohy.

3. Praktická časť.

Navrhujem, aby deti kreslili "mrazivé" vzory v štýle čipky dekoratívne prvky-bodka, kruh, kučera, list, okvetný lístok, trojlístok, vlnovka, priamka s uzlom, mriežka, kvetinka, slučka a iné.

Hudba je „Winter Dreams“ od P.I. Čajkovského. Deti sa pustia do práce. V priebehu činnosti upozorňujem deti na hustú výplň, pričom sledujem postupnosť prvkov povrchu listu - od stredu k okrajom. Pripomínam, že vzory by mali byť prelamované, ľahké.

Ja osobne pomáham radami deťom, ktoré majú ťažkosti.

4. Zváženie výsledkov práce.

Na konci práce si deti postavili stojany. Kontrola práce. Pozývam každé dieťa, aby povedalo, aké vzory videlo na okne.

5.Výsledok. Zhŕňam prácu detí a navrhujem zapamätať si a spievať pieseň o zimných vzoroch „Santa Claus“.

Galina Semenets
Abstrakt OOD o kresbe v seniorskej skupine "Mrazové vzory"

Programové úlohy:

Vzdelávacie:

Učte deti kresliť mrazivé vzory. Vytvorte situáciu pre voľné kreatívne využitie rôznych dekoratívnych prvkov (bod, kruh, kučera, list, okvetný lístok, vlnovka, rovná čiara). Zlepšiť techniku kreslenie koncom štetca. Rozvíjať zmysel pre formu a kompozíciu

Vzdelávacie:

Rozvíjať záujem o vizuálna aktivita. Rozvíjať tvorivú predstavivosť, fantáziu. zlepšiť dobré motorové zručnosti prsty a ruky.

Vzdelávacie:

Vzbudiť záujem o štúdium prírodných javov a zobraziť ich vo vizuálnej činnosti.

Predošlá práca: konverzácie, prezeranie vzory na oknách; učiť sa básne o mrazivé vzory; rozhovor o čipkárskom umení na príklade vologdských remeselníkov; skúmanie čipkových výrobkov; kreslenie ozdobné prvky z čipky.

Metódy a techniky: šou, príbeh, umelecké slovo, otázky pre deti, praktické úkony detí, rozbor prac.

Materiály a vybavenie: listy papiera rôznych farieb, kvaš, kefy, poháre s vodou, obrúsky, prezentácia « Mrazové vzory»

Pokrok OOD:

1 Organizovanie času : Hudba hrá "Zimné sny" P. I. Čajkovskij

2 Hlavné telo: Učiteľ sa ponúkne, že sa pozrie z okna a začne hovoriť formou otázky a odpovede formulár:

opatrovateľka: Aká je teraz sezóna?

Máte radi zimu?

Čo zaujímavé sa deje v zime?

Dnes som pripravil zimu hádanky:

1. Kto kreslí na sklo ráno v svitaní v opare? (Zmrazovanie) .

2. Bez rúk aj bez nôh vie kresliť? (Zmrazovanie) .

3. Les sa rozrástol - do bieleho lesa sa nedá vstúpiť pešo,

Nevstupujte na koni. (Zima vzory na okne) .

Učiteľ ukazuje snímku « Mrazové vzory» a prečítajte si báseň o Mráz umelca:

Frost je najlepší umelec, prechádza mestom.

Bude vám červenať líca, každého chytí za nos.

A v noci, keď som spal, prišiel s čarovnou kefou,

A na okne maľované šumivé listy.

Učiteľka vystaví čipkované výrobky na tmavom pozadí a ponúkne porovnanie Mrazové vzory s efektným prepletaním nití v čipke. Potom učiteľ ponúkne, že zloženie zváži, porovná, opíše « Mrazové vzory» .

opatrovateľka: - Chlapi, ako sa dá kresliť tak rozprávkovo krásne vzory?

Najprv potrebujete kresliť jednoduchou ceruzkou všeobecná forma- kruh, ovál, kosoštvorec, snehová vločka alebo iný tvar. Potom je potrebné načrtnúť referenčné čiary, ktoré budú prechádzať celým formulárom a pretínať ho rôznymi spôsobmi smery: na kruhu cez stred (3-5 čiar, na štvorci vo forme rovnej čiary. Takéto referenčné čiary v čipke sú silnejšie (hrubý) vlákna. A z týchto referenčné čiary (vlákna)ísť, podľa poradia, tenšie nite, pokrývajúce celú formu s pavučinou. Tieto vlákna idú rovno alebo vo vlne. V miestach ich priesečníka sú uzliny - bodky alebo kruhy

Dnes ste videli inú zimu vzory. Snívajme a nakreslime si svoje vlastné vzory.

Zatvorte na chvíľu oči a predstavte si ich.

Podarilo sa vám vymyslieť vzor?-

Na aké farby sa dajú použiť kreslenie mrazových vzorov?- ("chladný" farby)

Každý to má "chladný" Farby môžu byť odtiene, ako ich môžem získať?- (miešanie farieb a pridávanie bielej)

Fizminutka

Pred začatím práce navrhujem natiahnuť si prsty a vykonávať prstovú gymnastiku.

1, 2, 3, 4 urobili sme s vami snehovú guľu

Okrúhle, silné, veľmi hladké,

A už vôbec nie sladké.

3. Praktická časť

Deti si vyberú vlastnú farbu papiera mrazivé okno, preskúmajte čipku a začnite farba.

Navrhnite deťom kresliť« mrazivý» vzory, v štýle čipky, s použitím ozdobných prvkov - bodka, kruh, kučera, list, okvetný lístok, vlnovka, priamka s uzlíkom.

Znie hudba "Zimné sny" P. I. Čajkovskij. Deti sa pustia do práce. V priebehu činnosti pedagóg upozorňuje deti na hustú výplň, sledujúc postupnosť prvkov povrchu listu - od stredu k okrajom.

Pripomína to vzory by mala byť prelamovaná, ľahká.

Individuálne pomáha radou deťom, ktoré majú ťažkosti.

Zváženie výsledkov práce.

Na konci práce si deti postavia stojany, ozdobia ich rámami v podobe okna. Kontrola práce. Učiteľ vyzve každé dieťa, aby povedalo o čom vzory, ktoré videli na okne.

4. Zrátané a podčiarknuté. Učiteľka zhrnie prácu detí a ponúkne, že si zaspomínajú a zaspievajú pieseň o zime vzory„Dedko Zmrazovanie» .

Na konci aktivity si deti rozložia svoje « Mrazové vzory» na voľnom stole a preskúmajte ich, pričom zvýraznite tie najpresnejšie, zaujímavá práca a povedzte, ako sa im páčilo vybrané dielo.

Súvisiace publikácie:

Abstrakt lekcie o kreslení pomocou gumy "Mrazové vzory" Kreslenie na tému „Mrazové vzory“ netradičnou technikou Integrácia vzdelávacích oblastí: umelecký a estetický rozvoj, kognitívne.

Synopsa GCD v seniorskej skupine "Zima-zima, mrazivé vzory" Programové úlohy: Pripomeňte si s deťmi hlavné znaky zimy. Zaviesť novú techniku ​​kreslenia mrazivého vzoru pomocou polyetylénu.

Kreslenie "mrazových vzorov" netradičnou technikou Priorita OO: Umelecký a estetický rozvoj. Cieľ: Zoznámenie sa s novým druhom.

Zhrnutie lekcie kreslenia gzhelských vzorov v skupine seniorov. Účel: - pokračovať v oboznamovaní detí s maľbou Gzhel. Úlohy:.

Triedy smrekov: - Vzbudiť u detí záujem o zimné prírodné úkazy; - Rozvíjať vizuálne pozorovanie, schopnosť všímať si neobvyklé.

Priamo vzdelávacia činnosť v kreslení v strednej skupine "Mrazové vzory"Úlohy: Naučiť deti kresliť mrazivé vzory, predstaviť nové „paletové“ kresliace zariadenia, naučiť ich experimentovať s farbami.

Synopsa GCD "Mrazivé vzory" v seniorskej skupine.

OO Umelecký a estetický rozvoj. Kreslenie.

Netradičná technika kreslenia. Kresba krupice.

Pripravené a realizované:

Vychovávateľka Alyakina EA.

Integrácia vzdelávacích oblastí: "Umelecký a estetický rozvoj", „Sociálny a komunikačný rozvoj, « kognitívny vývoj» , « Fyzický vývoj» .

Druhy detských aktivít: produktívny, kognitívno-výskumný, hravý.

Účel podujatia:

Upevniť vedomosti o netradičná technika kresby obrazu krupicou, šikovne použite štetec (naneste lepidlo koncom štetca, opatrne vykonajte "vyplniť");

Úlohy:

Vzdelávacie:

  • Obohatiť a rozšíriť vedomosti detí o znameniach zimy;
  • Byť schopný viesť rozhovor, hovoriť o tom charakteristické vlastnosti a udalosti, ktoré sa konajú v zime.
  • Skladať krátky príbeh s pomocou učiteľa.
  • Učte deti krok za krokom kreslenie vzorov netradičným spôsobom(PVA lepidlo plus výplň krupice) .

Vzdelávacie:

  • Rozvíjať figuratívne zobrazenie, tvorivú predstavivosť, fantáziu;
  • Rozvíjať túžbu aktívne a benevolentne komunikovať s učiteľom;
  • Používaním netradičná technika kreslenie rozvíjať u detí trvalý záujem o vizuálnu aktivitu;
  • zlepšiť jemné motorické zručnosti prstov a rúk.

Vzdelávacie:

  • Pestovať záujem a pozorovanie prírodných javov.
  • Pestovať záujem o netradičná kresba
  • Kultivujte presnosť, kultúru práce

Materiály a vybavenie:

  • Prezentácia obrázkov mrazivé vzory.
  • Obrázky zobrazujúce zimnú prírodu.
  • tmavý papier (modrá, fialová).
  • Obrúsky, taniere krupice, plastové lyžice, PVA lepidlo.
  • Čarovné klobúky mráz.
  • TV obrazovka vyrobená z kartónu.

prípravné práce:

Pozorovania zimných javov na prechádzkach, zmeny počasia; rozjímanie mrazivé vzory, pozorovanie tvaru a štruktúry snehovej vločky na prechádzke, kresba vzoru v snehu, dekoratívne kreslenie« vzor na okne» , dirigentské skúsenosti „vzdelanie vzory na skle» .

Sluch hudobné skladby A. Vivaldi "zima", P. Čajkovskij « Zimné ráno» .

Učenie básní a piesní o zime.

Slovník: Mrazové vzory, topenie, predpoveď počasia, ľad, báječné.

1. Organizačný moment. Úvodné slovo vychovávateľky.

2. Rozhovor o zime.

3. Dynamická pauza „Na našom dvore zmrazenie

4. Zobraziť prezentáciu « Mrazové vzory» .

5. Rozhovor „Ako sa prejavujú Mrazové vzory

6. Prstová gymnastika "snehové vločky"

8. Kreatívna hra "Predpoveď počasia"

9. Reflexia

Pokrok GCD

1. Organizačný moment.

Úvodné slovo vychovávateľky.

opatrovateľka:

Deti, aké je dobré, že tu teraz stojíme všetci spolu, bok po boku a môžeme sa spojiť za ruky a urobiť kruh.

Všetky deti sa zhromaždili v kruhu.

Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ.

Chytíme sa pevne za ruky

A usmievame sa na seba.

opatrovateľka:

Chlapci hádajte hádanku:

Prišla zima

Voda sa zmenila na ľad.

Zajac ušatý sivý

Premenený na bieleho zajačika.

Medveď prestal plakať

Medveď sa v lese uložil na zimný spánok.

Kto to povie, ktovie

Kedy sa to stane?

deti: odpovede detí

(Deti sedia na stoličkách).

2. Rozhovor o zime.

opatrovateľka: Presne tak chlapci – prišla zima, nádherné obdobie roka! A prečo je to úžasné, čo je dobré, čo sa dá robiť v zime?

deti: odpovede detí (pekné, môžete sa sánkovať, korčuľovať, lyžovať, hrať snehové gule, robiť snehuliakov)

opatrovateľka: Zima je najchladnejšie a najkrutejšie obdobie v roku. Vyjdete v zime na ulicu a pozeráte sa na krajinu, z ktorej nemôžete spustiť oči. Stromy v snehu, nie zem, dvíhajú sa vysoké záveje, na ktoré sa pozeráte a radujete sa.

Vypočujte si úryvok z básne A. S. Puškina "zimné ráno":

Pod modrou oblohou

nádherné koberce,

Svieti na slnku, sneh leží;

Samotný priehľadný les sčernie,

A smrek sa cez mráz zazelená,

A rieka pod ľadom sa trblieta.

Čo ste sa naučili z básne? Aká je zima? Aký druh prirodzený fenomén sú tam v zime?

Odpovede detí: (snehovo biely, mrazivý, studený, zasnežený, báječný, krištáľ, biely, zasnežený, našuchorený, lesklý, krásny, veterný, zmrazenie, sneženie, poľadovica, fujavica atď.)

Vychovávateľ:"Ktoré krásny čas rok!“ radujú sa dospelí a deti a hádžu po sebe snehové gule. V zime sa môžete prechádzať vonku a užívať si sviežosť vzduchu.

Poďme na prechádzku!

(Deti stoja rozhádzané na koberci).

3. Dynamická pauza. Minúta telesnej výchovy „Na našom dvore zmrazenie

Na našom dvore zmrazenie

Aby nos nezamrzol,

Treba dupať nohami

A tlieskajte rukami.

Z neba padajú snehové vločky

Ako na to báječný obraz.

Chytíme ich rukami

A ukážte mame doma!

A všade naokolo sú snehové záveje,

Cesty pokryl sneh.

Neuviaznite v poli tak, že

Zdvihnite nohy vyššie.

Ideme, ideme, ideme

A prichádzame do nášho domu!

(Deti sedia na koberci).

opatrovateľka: A s nástupom chladného počasia nádhera Mrazové vzory. Vypočujte si hádanku:

Neviditeľne, opatrne

Prichádza ku mne

A kreslí ako umelec

On vzory na okne.

Toto je javor a toto je vŕba

Tu je palma predo mnou.

Ako krásne kreslí

Iba biela farba!

Pozerám - neodtrhni sa:

Linky vetvičiek sú jemné!

A umelec je šťastný skúste,

Nepotrebujete ani štetce.

Zaujímalo by ma, kto je tento umelec?

Odpovede detí.

opatrovateľka: - Samozrejme, Zmrazovanie.

Pozrime sa bližšie na to, čo je krásne, čarovné a rozprávkové mráz kreslí vzory na oknách.

4. Zobraziť prezentáciu « Mrazové vzory»

Príbeh učiteľa pri sledovaní prezentácie.

„Aké krátkodobé sú tieto diela prírody, ale aké krásne!

Z rozjímania o zázračnom vzory sa rodia úžasné fantastické umelecké obrazy.

Niekedy vidíte exotiku rastliny: listy paliem alebo lotosov alebo nevídané vtáky s obrovským krásnym perím. rozprávkové zvery s nadýchanými chvostíkmi.

Mrazové vzory pripomenúť čarovné záhrady v ktorom rastú nezvyčajné stromy a kvety. V takejto záhrade sa môžete stretnúť s kláskom, pierkom, astrou a chryzantémou, smrekovými vetvami, krištáľovými snehovými vločkami!

5. Rozhovor „Ako sa prejavujú Mrazové vzory

opatrovateľka:- Čo myslíte, deti, ako Frost kreslí tieto vzory?

Odpovede detí: (Kúzlom fúka na sklo, hádže snehové gule na okná a tie sa prilepia na okno)

- Frost kreslí vzory priehľadná vodná para, ktorá je vždy vo vzduchu a v miestnosti. Teplá vodná para sa usadzuje na studených tabuliach okien a mení sa na ľadové kryštály, podobne ako snehové vločky na oblohe. Existuje veľa takýchto ľadových kryštálov, sú navzájom spojené. ľadové kryhy zoskupené na hrbolčekoch, a postupne na okne vyrastie ľadová záhrada s mimoriadnymi kvetmi trblietajúcimi sa v lúčoch zimného slnka!

A výsledok je iný vzory a kresby, v ktorej dokonca môžete vidieť obrysy známych predmetov. Tu je návod, ako sa tvoria Mrazové vzory, a umelec, tu bezpochyby je Zmrazovanie.

opatrovateľka: Vyskytuje sa počasie vždy v zime? mrazivý? Existujú oteplenia? Ako sa volajú?

Odpovede detí: topenie je krátkodobé oteplenie v zime.

opatrovateľka: A dnes je vonku trochu teplejšie a mráz nekreslí vzory na naše okná. Ako môžeme byť? Rád by som videl krásne vzory?

Odpovede detí: (nakreslite seba)

opatrovateľka: Dnes budeme žrebovať samotné mrazivé vzory. A ako budeme my farba, a čo, to vám teraz prezradím.

Premeňme sa na báječné mráz- nasaďte si čarovné klobúky a premeňte sa na chvíľu na pomocníkov mráz.

Deti zaujmú svoje miesta pri stole.

6. Prstová gymnastika: Snehové vločky

Stojím a chytám snehové vločky do dlane. (Rytmické údery prstami ľavej ruky, počnúc indexom, na dlani pravá ruka).

Milujem zimu, sneh a snehové vločky! ( Rytmické údery prstami pravej strany

ruky, počnúc indexom, na dlani ľavej ruky).

Ale kde sú snehové vločky? (zaťať päste)

Voda v dlani , (uvoľní päste).

Kam zmizli snehové vločky? (zaťať päste)

Kde? (uvoľniť päste).

Roztopili sa krehké ľadové lúče. ( malé trasenie

uvoľnené dlane).

Ako vidíte, moje dlane sú horúce. ( Pohladkajte dlane k sebe.)

7. Kresba netradičnou technikou lepidlo + krupica.

Chlapci, páči sa vám krupice ? A dnes vám ponúkam presne nakreslite mrazivé vzory krupice! Nie kaša samotná, samozrejme, ale krupice! No predsa krupica zázračne podobný snehové zrná! Koniec koncov, nie nadarmo sa hovorí - « manna z neba padá» a hovoria v snehu - « krúpy» . pridal som do krupice trochu - trochu viacfarebného lesku - pretože sneh sa tak nádherne trblieta, takže naša práca bude priam magická!

Ja sám vzor, ​​ktorý nakreslíme lepidlo - namočte kefu do lepidla a ako farbu nakreslite kučery vzory. Musíte rýchlo kresliť lepidlom, jemne špičkou štetca a hrubou vrstvou, aby lepidlo nestihlo zaschnúť, pretože teraz, keď všetko nakreslený, vezmeme krupice lyžicou a, ako skutoční zimní pomocníci, nalejte na lepidlo - zrná flitre s flitrami zostanú na obliečke presne tam, kde boli vzor lepidla a prebytočných zŕn jemne potraste handričkou. Zvladneš to?

Odpovede detí: (Áno)

Vykonávanie práce deťmi.

opatrovateľka:

náš vzory Sušenie trvá nejaký čas, navrhujem trochu rozptýlenia.

8. Dynamická pauza. Kreatívna hra "Predpoveď počasia"

opatrovateľka: - Chalani, dnes ráno ste sa obliekali do škôlky, mamičky a oteckovia išli do práce a všetci chceli vedieť, ako sa obliecť, aké je dnes počasie. Kde to môžeme zistiť?

Odpovede detí: (v televízii, pozerať na počítači)

opatrovateľka: Chcete vedieť predpoveď počasia na dnes? Sadneme si k obrazovke nášho "TV" a počúvajme.

Kto nám chce predstaviť predpoveď počasia na dnes?

Želanie, aby deti rozprávali o počasí s pomocou vychovávateľka: „Noc bola malá mráz a vietor, padol ráno nadýchaný sneh. Cez deň bude svietiť slnko a nebude fúkať vietor. Večer sa očakáva fujavica a oteplenie, prípadne zosilnenie mráz. Buďte opatrní - cesta je veľmi šmykľavá!

opatrovateľka: Ďakujem za skvelú predpoveď.

Deti sa vrátia na svoje miesta.

náš mrazivé vzory sú pripravené!

9. Reflexia.

vzory všetko dopadlo inak, nezvyčajne, úžasne.

Urobme spolu veľké okno mrazivé vzory!

Deti s učiteľkou umiestňujú remeslá na magnetickú tabuľu.

opatrovateľka: Poďme si užiť. Ako vyzerá ten váš? vzory?

Odpovede detí: (na nadýchanej zasneženej smrekovej vetvičke, na pierku rozprávkového ohnivého vtáka, na čarovnom kvete, na krištáľovej vločke, na novoročnom ohňostroji atď.)

Sú také trblietavé, také trblietavé.

Chlapci, zabavili ste sa dnes?

Čo vieme o zime?

S akým spôsobom kreslenie stretli sme sa dnes?

opatrovateľka: Veľmi sa mi páčilo, aký si bol "kúzelný mrazy» Myslím, že nás čaká veľa zaujímavých a rozprávkových zimných aktivít!



Podobné články