Andersen je slávik, ktorý dokáže poraziť smrť. „V čom spočíva krása a sila malého vtáčika z rozprávky X

31.03.2019

Hodina literatúry v 5. ročníku

H.K. Andersen. „Slávik“: poučný význam rozprávky

Ciele lekcie: v procese textovej analýzy Andersenovej rozprávky; identifikovať hlavnú myšlienku rozprávky - myšlienku nesmrteľnosti skutočného umenia a nemožnosť nahradiť ju „mechanizmom“; definovať umelecké črty Tvorba;

rozvíjať zručnosť expresívneho, premysleného, ​​„pomalého“ čítania, selektívneho rozprávania, literárne a tvorivé schopnosti;

pomôcť žiakom na príklade diela osvojiť si kultúrnu normu-model (vzťah umenia a reality, účel umenia).

Vybavenie: portrét H.K. Andersena, ilustrácie k rozprávke E. Narbut.

Epigraf k lekcii:

žiadne vonkajšia krása nemôže byť úplná

Ak ju neoživí krása vo vnútri.

Viktor Hugo

Počas vyučovania

  1. Organizačná fáza.
  2. Motivačná fáza.

úvod učitelia.

Dnes sa v triede porozprávame o zaujímavej a náročnej rozprávke veľkého rozprávkara Hansa Christiana Andersena „Slávik“. Počas hodiny sa pokúsime pochopiť význam tejto rozprávky, čo nás môže naučiť.

– Páčila sa vám táto rozprávka?

– O čom si myslíš, že hovorí?

(Študenti zatiaľ nevedia na otázku presne odpovedať, preto je potrebné sa k nej vrátiť na konci diskusie)

III. Analýza rozprávky "Slávik".Hlavnou technikou používanou v lekcii je „čítanie so zastávkami“: opakovaný pomalý pohyb textom sprevádzaný problematický rozhovor a komentovanie jednotlivých detailov.

1. Prečítajte si popis paláca čínskeho cisára. Myslíte si, že je to pohodlné, je dobré žiť v paláci z toho najvzácnejšieho porcelánu, ktorý je taký krehký, „že bolo strašidelné sa ho dotknúť“?

- Prečo boli zvony priviazané k „najúžasnejším kvetom“ v cisárovej záhrade?

(Znovu obdivovať krásu kvetov, cinkot striebra, lesk porcelánu, jedným slovom vonkajšiu nádheru a nádheru cisárskeho domu)

– Prečo cisár o slávikovi nič nevedel? Prečo o ňom dvorania nič nepočuli?

2. Pozorne si prečítajte fragment, v ktorom autor hovorí o mieste, kde žil slávik.

Prečo žije „v hustom lese, ktorý začína za záhradou“?

Nemyslite si, že slávik a obyvatelia paláca žijú v nejakom druhu rozdielne svety X? Opíšte tieto svety: čo počuje a vidí slávik každý deň a čo vidia dvorania a cisár?

Čo je vtipné na scéne dvoranov hľadajúcich slávika? Nie je vám ich ani trochu ľúto?

4.K čomu sa snaží prvý minister prirovnať spev slávika? Prečo je jeho prirovnanie smiešne?

5. Prečo slávik stále súhlasil s letom do cisárskeho paláca, napriek tomu, že jeho piesne „sa oveľa lepšie počúvajú v zelenom lese“?

6. Ako vnímal cisár slávikov spev? Znova si prečítajte túto scénu.

Prečo slávica odmietla odmenu - zlatú papučku na krku? Odpoveď nájdite v texte rozprávky.

7. Nájdite v texte odpoveď na otázku: ako sa dvorania snažili napodobniť slávika? V čom je podľa vás absurdita slávikovej slávy v meste?

Povedzte nám, čo sa stalo počas súťaže dvoch slávikov. Kam sa podel skutočný slávik?

8. Nájdite v texte odpoveď na otázku: v čom vidí „dvorný dodávateľ slávikov“ výhody umelého slávika? Prečo ho spisovateľ vykresľuje tak podrobne a prečo je portrét prírodného slávika taký krátky?

9. Prečítajte si, čo povedali úbohí rybári o umelom slávikovi. Prečo si dvorania obľúbili najmä umelého slávika?

10. Prerozprávajte epizódu „The Emperor’s Illness“ (práca s ilustráciou umelca E. Narbuta).

Prečo zostal cisár počas choroby sám? Prečo sa cisár tak bál?

(Hrozná nebola smrť, ale život, zjavený v deň súdu ako zvitok dobrých a zlých skutkov)

Ako sa slávikovi podarilo zachrániť cisára? O čom slávik spieval? Čo žiada od cisára, čo mu sľubuje?

(Cintorín v speve slávika nevyvoláva strach, ale pocit pokory, je plný krásy - zvláštny, ale nie chladný ako cisársky palác. Záchranou je, že slávik prebúdzal „dobré city“ v smrti aj v cisár, ktorý mal dobré obchody, pretože plakal, keď prvýkrát počúval slávika)

11. O čom spieva a vždy bude spievať slávik? Znova si prečítajte tento fragment.

IV. Ako by ste teraz odpovedali, o čom je táto rozprávka?

(Študenti dospeli k záveru, že svet slávika (príroda) a svet cisársky palác– dva úplne odlišné svety. "Mechanizmus" (tvorba) ľudské ruky) je v Andersenovej rozprávke do kontrastu s prírodou, jej živým hlasom – hlasom slávika. Hlas prírody by sa nikdy nedostal do paláca (iného sveta), nebyť slávika a jeho piesní.

Ktorých hrdinov Andersenovej rozprávky môžeme priradiť k svetu prírody a svetu paláca? Poďme si ich vymenovať.

V. Závery. Slávik spieval a bude spievať cisárovi o tom skutočnom, živom živote, ktorý nevidieť z múrov paláca a ktorý nenahradia žiadne kvety s krištáľovými zvonmi a nádherné záhrady.

Slávik je obrazom slobodného speváka, alegorický obraz umenie, ktoré hovorí jazykom samotnej prírody o všetkom na svete; len ona je schopná poraziť smrť a dokonca aj tie zlé sily, ktoré žijú v duši samotného človeka; umenie robí človeka lepším, čistejším, krajším.

Odôvodnenie a klasifikácia.

VI. Domáca úloha.

Vytvorte list od čínskeho cisára Japoncom po zotavení alebo list Andersenovi o rozprávke, ktorú čítate (voliteľné).


Na otázku Čo učí Andersenov „Slávik“? daný autorom Spica najlepšia odpoveď je V rozprávke „Slávik“ ľudia komunikujú za rovnakých podmienok s malým opereným spevákom. Pozývajú ho do paláca a chcú sa mu za jeho nádherné umenie poďakovať peniazmi a šperkami. No práve slávikovi sa podarilo presvedčiť cisára, že zlato nie je najviac veľké bohatstvo v tomto svete. V rozprávke tomu nerozumejú ľudia, ale vtáčik skutočný život Najcennejšou vecou je láska a priateľstvo, potešenie a skutočná vďačnosť, pretože ich nemožno kúpiť za žiadne peniaze. A tiež vďaka spisovateľovi dostane cisár, ktorého vynašiel, príležitosť porozprávať sa so svojou Smrťou, a teda zhodnotiť život, ktorý prežil, a jeho doterajšie úspechy. dlhé roky kroky vlády – „niektoré sú škaredé, iné milé“. Nezištná pomoc slávika a jeho úžasný spev pomohli veľkému vládcovi zahnať Smrť a zmeniť jeho postoj ku všetkému, čo sa stalo v jeho živote.

Odpoveď od Kate ********[nováčik]


Odpoveď od Európsky[nováčik]
V rozprávke „Slávik“ ľudia komunikujú za rovnakých podmienok s malým opereným spevákom. Pozývajú ho do paláca a chcú sa mu za jeho nádherné umenie poďakovať peniazmi a šperkami. No práve slávikovi sa podarilo presvedčiť cisára, že zlato nie je najväčším bohatstvom tohto sveta. V rozprávke to nie sú ľudia, ale vtáčik, ktorý chápe, že v skutočnom živote sú najcennejšie láska a priateľstvo, rozkoš a skutočná vďačnosť, pretože tie sa nedajú kúpiť za žiadne peniaze. A tiež vďaka spisovateľovi dostane cisár, ktorého vynašiel, príležitosť porozprávať sa so svojou Smrťou, a teda zhodnotiť život, ktorý prežil, a činy, ktoré spáchal počas dlhých rokov svojej vlády – „niektoré škaredé, iné milé. “ Nezištná pomoc slávika a jeho úžasný spev pomohli veľkému vládcovi zahnať Smrť a zmeniť jeho postoj ku všetkému, čo sa stalo v jeho živote.


Odpoveď od Spevácky zbor[aktívny]
V rozprávke „Slávik“ ľudia komunikujú za rovnakých podmienok s malým opereným spevákom. Pozývajú ho do paláca a chcú sa mu za jeho nádherné umenie poďakovať peniazmi a šperkami. No práve slávikovi sa podarilo presvedčiť cisára, že zlato nie je najväčším bohatstvom tohto sveta. V rozprávke to nie sú ľudia, ale vtáčik, ktorý chápe, že v skutočnom živote sú najcennejšie láska a priateľstvo, rozkoš a skutočná vďačnosť, pretože tie sa nedajú kúpiť za žiadne peniaze. A tiež vďaka spisovateľovi dostane cisár, ktorého vynašiel, príležitosť porozprávať sa so svojou Smrťou, a teda zhodnotiť život, ktorý prežil, a činy, ktoré spáchal počas dlhých rokov svojej vlády – „niektoré škaredé, iné milé. “ Nezištná pomoc slávika a jeho úžasný spev pomohli veľkému vládcovi zahnať Smrť a zmeniť jeho postoj ku všetkému, čo sa stalo v jeho živote.

Ahojte chalani! Posaď sa. Želám ti Majte dobrú náladu a pozývam všetkých k spolupráci na hodine literatúry. Ako môžeš vysvetliť Hlavná myšlienka rozprávka "Slávik", ktorú ste si prečítali na lekciu? Ako môžeme nazvať našu lekciu? Poďme si ich definovať Učebné ciele, ktorý budeme musieť dnes vyriešiť. Stanovte si osobný cieľ. Ako chápete význam slov „lekcia“?

„morálka“, „starostlivosť“? Súhlasím s vašimi odpoveďami a navrhujem ich zhrnúť do témy našej lekcie, ktorú zavoláme

« Mravné poučenie z rozprávky H.K. Andersenov „Slávik“.

Úvodný prejav učiteľa.

Chlapci! Myslíte si, že existujú nejaké spoločné duchovné hodnoty a koncepty pre všetkých ľudí, ktoré sú dôležité v každej dobe a vo všetkých krajinách?

Dnes sa v triede zamyslíme a budeme uvažovať o zaujímavej a zložitej rozprávke veľkého dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena

"Slávik". V priebehu našej práce sa budeme snažiť pochopiť tie duchovné pravdy rozprávky, ktoré sa môžu stať užitočným morálnym poučením pre každého z nás.

Čítali ste rozprávku. Vyjadrime náš prvý dojem z toho, čo čítame, vo forme syncwine.

Áno, chlapci, čítanie rozprávky „The Nightingale“ nás núti premýšľať o našich činoch a skutkoch. Téma životodarnej sily súčasnosti ľudské pocity, proti smrteľnému nedostatku spirituality, znepokojil mnohých spisovateľov, ale nikto to nevyriešil tak brilantne ako Hans Christian Andersen, a čo je najdôležitejšie, takými jednoduchými prostriedkami: na ploche niekoľkých strán. toto - literárny zázrak, a dánsky kúzelník má veľa takýchto zázrakov... Odporúčam vám, aby ste si rozprávku ešte raz spoločne prečítali a zamysleli sa nad tým, čo čítate.

"Na celom svete by nebol lepší palác ako cisársky."

Prečo si myslíte, že tento príbeh začína opisom neobyčajného cisárskeho paláca? Prečo bol palác „krehký“ a vyrobený z „vzácneho porcelánu“?

Andersen, ktorý opisuje záhradu a hustý les, akoby zámerne nútil čitateľa porovnávať ich a porovnávať s porcelánovým palácom. Prečo?

Aké pocity vyjadruje fráza „Pane, aké dobré!“?

- „Slávik? Ale ja ho ani nepoznám!" "Je považovaná za hlavnú atrakciu môjho skvelého štátu!"

Vyjadrite svoj názor, prečo je také dôležité, že cisár nevedel o vtákovi, ktorý všetkých prekvapil svojím spevom?

Ako rozprávač charakterizuje cisára?

Prečo o slávikovi vedia všetci – chudobný rybár, cestovatelia, dievča, okrem cisára a ich poddaných?

Ako si dvorania vysvetľujú svoju nevedomosť? Prečo sú pripravení pomýliť si búkanie kravy alebo kvákanie žaby za spev slávika?

Vráťme sa k textu, aby sme našli čiary charakterizujúce slávika.

Cisár dostane do daru mechanického slávika. Prečo sa rozhodol v jeho prospech? Poďme porovnať dva vtáky? Aký je medzi nimi rozdiel? Poďme si to porovnať.

Ako rozumiete dirigentovým slovám, že umelý slávik „prevyšuje skutočného nielen šatami a diamantmi, ale aj vnútornými prednosťami“.

Ako chápete, čo to je vnútorný svet? Súhlasíte s tým?

vnútorné cnosti človeka sú jeho vnútorný svet, jeho duchovné vlastnosti, jeho talent.

Cisár stál pred skúškou: ochorel a ocitol sa sám. Prečo sa od neho všetci odvrátili okrem slávika? Aký vývoj očakávate po týchto riadkoch?

Vráťme sa k textu. Rozprávkar vnáša do príbehu smutný motív. "...v paláci zavládlo hrobové ticho." Cisár ležal sám a „úplne nehybný a smrteľne bledý“. "Smrť mu sedela na hrudi." Prečo si myslíte, že cisár kričal: „Hudba, hudba!“? Ako mu mohla pomôcť hudba?

Nielen Smrť sa objavila pred pohľadom umierajúceho cisára, kto iný?

Vysvetlite, ako rozumiete týmto slovám?

Prečo slávik priletel k cisárovi, keď sa dozvedel o jeho chorobe? Mohol by samotný cisár utešiť a povzbudiť iného?

Prečítajme si dialóg medzi cisárom a slávikom.

Akú odmenu ponúka cisár slávikovi a prečo ho odmieta?

Ako rozumiete slovám „Slzy sú najvzácnejšou odmenou pre srdce speváka?

Prečo sa slávik nazýva „spevák“?

Cisár pozýva slávika, aby opäť býval v paláci, ale teraz je voľný. „Musíš so mnou zostať navždy! Budeš spievať, len keď budeš chcieť!"

Prečo slávik odmieta, keď sa nikto neodvážil odmietnuť cisára?

Poďme si znova prečítať posledná strana rozprávky.

Aké sú tu hlavné slová a o čom sú?

Kto prebudil v cisárovi duchovné vlastnosti? Prečo slávik nechcel, aby o ňom ostatní vedeli? „Tak to je pôjde lepšie

- " Ahoj!" – takto sa končí rozprávka o veľkom Andersenovi. Myslíte si, že za vlády čínskeho cisára dôjde k zmenám?

Na čo všetko bude musieť cisár myslieť?

Aká je sila malého nenápadného vtáčika, ktorý sa postaral o víťazstvo nad smrťou?

Akú lekciu dal slávik cisárovi?

5. Záver: morálne lekcie rozprávky, ktoré extrahujeme, sú

Blízkosť k prírode;

Pozornosť voči ostatným;

Dostupnosť vlastný názor;

Rešpekt duchovné vlastnosti a nie vonkajší vzhľad;

Pochopenie skutočného umenia;

Starostlivosť o druhých.

Aké ďalšie morálne ponaučenia si možno z tohto príbehu vziať?

    Čo bolo na lekcii najdôležitejšie?

    Boli dosiahnuté ciele a zámery lekcie?

    Si spokojný so svojou prácou?

    Aké morálne ponaučenia možno získať?

Esej na tému „Čo ma naučila rozprávka „Slávik“?

Téma: Rozprávka G.H. Andersena „Slávik“. Analýza textu.

Ciele:- identifikácia morálneho základu rozprávky;- formovanie morálnych a estetických predstáv žiakov o skutočných a imaginárne hodnoty; - umelecké vnímanie textu založené na hĺbkovej práci na slove v texte.

Plánované výsledky:

Predmet: oboznámiť študentov s morálny základ Andersenove rozprávky a rozprávky

literárny žáner, podporovať rozvoj reči žiakov, precvičovať zručnosti expresívne čítanie.

Kognitívne UUD: vyhľadávanie a výber potrebných informácií, vedomá a dobrovoľná konštrukcia rečového prejavu v ústne, voľná orientácia a vnímanie textu umelecké dielo, sémantické čítanie; podpora rozvoja mentálnych operácií: porovnávanie, analýza, syntéza, zovšeobecňovanie, systematizácia. Rozvojová pomoc tvorivá predstavivosť, kognitívna aktivita,

Osobné UUD: sebaurčenie, túžba po sebazdokonaľovaní reči; morálna a etická orientácia, schopnosť sebahodnotiť svoje činy a činy;

Regulačné vzdelávacie aktivity: stanovenie cieľov, plánovanie, sebaregulácia, identifikácia a uvedomenie si toho, čo sa už žiaci naučili a čo sa ešte musí naučiť.

Komunikatívne vzdelávacie aktivity: plánovanie vzdelávacej spolupráce s učiteľom a rovesníkmi, dodržiavanie pravidiel rečového správania, schopnosť vyjadrovať myšlienky v súlade s úlohami a podmienkami komunikácie

Hlavné činnosti študentov a učiteľov na hodine: zostavovanie otázok na základe toho, čo čítajú, schopnosť vyvodiť závery v každej fáze hodiny, výskumu s textom, analytický rozhovor individuálna a skupinová práca.Počas vyučovania.
    Organizovanie času. Motivácia.
Úvodný prejav učiteľa.Chlapci! Myslíte si, že existujú nejaké spoločné duchovné hodnoty a koncepty pre všetkých ľudí, ktoré sú dôležité v každej dobe a vo všetkých krajinách?Dnes v lekcii budeme premýšľať a uvažovať o zaujímavom a ťažkom príbehu veľkého dánskeho rozprávača Hansa Christiana Andersena „The Nightingale“. V priebehu našej práce sa budeme snažiť pochopiť tie morálne pravdy rozprávky, ktoré sa môžu stať užitočným morálnym poučením pre každého z nás.

Čítali ste rozprávku. Vyjadrime náš prvý dojem z toho, čo čítame, vo forme syncwine.

Vzorová odpoveď.

Rozprávka

Poučný, milý

Rozumieť, milovať, žiť

Musíme odpustiť urážky

Milosrdenstvo

Záver učiteľa:

Áno, chlapci, čítanie rozprávky „The Nightingale“ nás núti premýšľať o našich činoch a skutkoch. Téma životodarnej sily skutočných ľudských citov, vzdorujúcich smrteľnému nedostatku spirituality, znepokojovala mnohých spisovateľov, no nikto ju nevyriešil tak bravúrne ako Hans Christian Andersen, a čo je najdôležitejšie, takými jednoduchými prostriedkami: v priestore niekoľkých stránky. Toto je literárny zázrak a dánsky kúzelník má veľa takýchto zázrakov... Pozývam vás, aby ste si rozprávku znova prečítali a zamysleli sa.

3. Analýza textu rozprávky „Slávik“ (heuristický rozhovor)

"Na celom svete by nebol lepší palác ako cisársky."

Prečo si myslíte, že tento príbeh začína opisom neobyčajného cisárskeho paláca? Prečo bol palác „krehký“ a vyrobený z „vzácneho porcelánu“?

"Záhrada sa tiahla ďaleko - ďaleko, tak ďaleko, že záhradník sám nevedel, kde končí."

Andersen, ktorý opisuje záhradu a hustý les, akoby zámerne nútil čitateľa porovnávať ich a porovnávať s porcelánovým palácom. Prečo?

Aké pocity vyjadruje fráza „Pane, aké dobré!“?

- „Slávik? Ale ja ho ani nepoznám!" "Je považovaná za hlavnú atrakciu môjho skvelého štátu!"

Vyjadrite svoj názor, prečo je také dôležité, že cisár nevedel o vtákovi, ktorý všetkých prekvapil svojím spevom?

Ako rozprávač charakterizuje cisára?

Fráza z textu

Prečo o slávikovi vedia všetci – chudobný rybár, cestovatelia, dievča, okrem cisára a ich poddaných?

Ako si dvorania vysvetľujú svoju nevedomosť? Prečo nie sú pripravení pomýliť si búkanie kravy alebo kvákanie žaby so spevom slávika?

Vráťme sa k textu, aby sme našli čiary charakterizujúce slávika.

Fráza z textu

Záver: živý slávik sa stal majetkom cisára a spieval len pre neho. Vták bol obmedzený na slobode a jednoduchých ľudí bolo im jej veľmi ľúto.

Cisár dostane do daru mechanického slávika. Prečo sa rozhodol v jeho prospech? Poďme porovnať dva vtáky? Aký je medzi nimi rozdiel? Poďme si to porovnať.

Živý slávik

Ako rozumiete dirigentovým slovám, že umelý slávik „prevyšuje skutočného nielen šatami a diamantmi, ale aj vnútornými prednosťami“.

V rozprávke je veľa zvukov. Ako to znelo?

D:

U:

D:

U:

D: Áno, bol zlý – stal sa láskavým.

U:

D:

U:

D: Nie, je to monotónne.

Záver: Vnútorné cnosti človeka sú jeho vnútorný svet, jeho duchovné vlastnosti, jeho talent. Skutoční ľudia to dokážu dobré skutky, plač, počúvanie krásnej hudby a spev slávika. Úprimné pocity prebudiť, keď sa človek snaží stať sa lepším a pomáhať blízkym. Bohužiaľ, pocity môžu byť falošné a falošné. Pred nami sú dvaja slávici: skutočný a umelý. Jedného vytvorila príroda, takže je výnimočný a svojimi piesňami zdobí životy ľudí. Druhá je hračka, ktorú zručne vytvoril talentovaný remeselník a ktorá má tiež ozdobiť život človeka.

Cisár stál pred skúškou: ochorel a ocitol sa sám. Prečo sa od neho všetci odvrátili okrem slávika?

Vráťme sa k textu. Rozprávkar vnáša do príbehu smutný motív. "...v paláci zavládlo hrobové ticho." Cisár ležal sám a „úplne nehybný a smrteľne bledý“. "Smrť mu sedela na hrudi." Prečo si myslíte, že cisár kričal: „Hudba, hudba!“? Ako mu mohla pomôcť hudba?

Nielen Smrť sa objavila pred pohľadom umierajúceho cisára, kto iný?

„Zo záhybov vykúkali niektoré zvláštne tváre: niektoré odporné a odporné, iné milé a sladké. To boli zlé a dobré skutky cisára.“ Vysvetlite, ako rozumiete týmto slovám?

Cisár žiada o pomoc, ale "V miestnosti bolo ticho - ticho." Umelého slávika nemá kto mať. Dvorania nechali vládcu zomrieť.

Záver: Cisár urobil veľa zlých vecí. Nemal ho rád, pretože často trestal služobníctvo.

Keď k nemu prišla Smrť, vzala mu korunu, zlatú šabľu, bohatú zástavu a cisár sa musel rozpamätať, aký bol panovník. Bál sa, lebo láskavosť a starostlivosť o druhých boli pre neho nepochopiteľné, myslel len na svoju veľkosť.

Prečo slávik priletel k cisárovi, keď sa dozvedel o jeho chorobe? Mohol by samotný cisár utešiť a povzbudiť iného?

Prečítajme si dialóg medzi cisárom a slávikom (s. 235).

Akú odmenu ponúka cisár slávikovi a prečo ho odmieta?

Ako rozumiete slovám „Slzy sú najvzácnejšou odmenou pre srdce speváka?

Prečo sa slávik nazýva „spevák“?

Záver: slávik zachránil cisára. "...zobuď sa zdravý a energický!" Ukázalo sa, že je to skutočný nielen spevák, ale aj spevák s hlbokými duchovnými vlastnosťami. Súcit, starostlivosť, pomoc osamelým a chorým – to by malo byť v každom z nás. Nie je potrebné hromadiť odpor a byť pomstychtivý, ničiť svoju dušu „ohavnými a odpornými“ skutkami.

Cisár pozýva slávika, aby opäť býval v paláci, ale teraz je voľný. „Musíš so mnou zostať navždy! Budeš spievať, len keď budeš chcieť!"

Prečo slávik odmieta, keď sa nikto neodvážil odmietnuť cisára?

Prečítajme si ešte raz poslednú stranu rozprávky (s. 236).

Aké sú tu hlavné slová a o čom sú?

"Budem vám spievať o šťastných a nešťastných, o dobre a zle..." "Milujem ťa za vaše srdce viac ako za tvoju korunu."

Kto prebudil v cisárovi duchovné vlastnosti? Prečo slávik nechcel, aby o ňom ostatní vedeli? "Takto to pôjde lepšie!"

Záver: slávik pochopil, že dvorania nebudú môcť pochopiť cisára, pretože boli zvyknutí na lichôtky a nevedeli si vážiť. skutočné umenie, nemal vysoké morálne vlastnosti. Nechali ho zomrieť samého bez akejkoľvek láskavej pomoci z ich strany.

- " Ahoj!" – takto sa končí rozprávka o veľkom Andersenovi. Myslíte si, že za vlády čínskeho cisára dôjde k zmenám?

Záver: Aby ste sa zmenili, stali sa morálne čistejšími a láskavejšími, musíte niekedy prejsť ťažkými skúškami. Záleží na človeku samotnom, aké bude mať srdce. Slávik a cisár sa spriatelili, pretože za aroganciou a dôležitosťou panovníka sa skrývala iná duša. "Moja pieseň ťa poteší a prinúti ťa premýšľať."

Na čo všetko bude musieť cisár myslieť?

Aká je sila malého nenápadného vtáčika, ktorý sa postaral o víťazstvo nad smrťou?

Akú lekciu dal slávik cisárovi?

5. Záver: mravné ponaučenia, ktoré si z rozprávky berieme, sú

Blízkosť k prírode;

Pozornosť voči ostatným;

Mať vlastný názor;

Úcta k duchovným vlastnostiam, nie vonkajší vzhľad;

Pochopenie skutočného umenia;

Starostlivosť o druhých.

6. Reflexia.
    Čo bolo na lekcii najdôležitejšie? Aký je účel lekcie? Si spokojný so svojou prácou? Aké morálne ponaučenia možno získať?
7. Domáce úlohy. Esej na tému „Čo ma naučila rozprávka „Slávik“?

U: Čo hovorila rozprávka?

D: Spev slávika, mechanizmus umelého slávika, bučanie kráv, kvákanie žiab, zvuk zvonov, porcelán v cisárskom paláci.

U: Co si myslis Magická sila spev živého slávika?

D: To, že svojím spevom premohol smrť.

U: Zmenil sa charakter cisára?

D: Áno, bol zlý – stal sa láskavým.

Záver: slávik má žiť v slobode a svojim spevom prinášať ľuďom radosť.

U: A keď ešte nebolo hudobné nástroje Ako sa objavila hudba, odkiaľ pochádza?

D: Z prírody (šumenie potoka, šumenie lístia, fúkanie vánku, spev vtákov...)

U: Dokáže zvuk mechanického slávika nahradiť živého?

D: nie, je to monotónne.



Podobné články