Scenáre o dedinách a malých domovinách. Scenár „Veľké Rusko, malý kútik“

25.03.2019

Vedomostná lekcia „Moja malá vlasť“

Ciele: oboznamovanie školákov s duchovnými a morálnymi hodnotami ortodoxná kultúra, tradície ruská spoločnosť, vštepuje mladej generácii úctu k histórii ruského ľudu, rozvíja zmysel pre lásku k vlasti, ukazuje dôležitosť vlasti v živote každého človeka. Rozšírenie a prehĺbenie vedomostí žiakov o histórii ich rodného mesta a obce. Pestovanie pocitu lásky k vám malá vlasť a hrdosť na ňu.
Ciele: Výchovné: zhrnúť pojmy: Vlast, malá vlasť Vývinové: rozvíjať u detí reč, obzory, pamäť, pozornosť, rozvíjať záujem o čítanie dokumentárnej historickej literatúry.
Vzdelávacie: učte deti vidieť a cítiť krásu svojej rodnej krajiny,
pestovať úctu k morálnej skúsenosti predstaviteľov staršej generácie. Formulovať potrebu zachovania historických, kultúrnych a pravoslávnych pamiatok rodnej zeme.
Dizajn: multimediálne prezentácie, video s piesňou „Rus sa volá svätý“ od arcidiakona Romana (Tamberg), video s piesňou na verše M. Matušovského v podaní M. Bernesa „Kde sa začína vlasť?“, video s piesňou „Čo môže byť lepšie ako Rusko“, kresby študentov.
Forma: konverzačná hodina.

Priebeh lekcie.
Učiteľ: Milí chlapci! Všetky naše obrovská krajina Dnes sa teší z najvýznamnejšieho školského sviatku - Dňa vedomostí. U niektorých je to tak dôležitá udalosť sa niekomu stane prvýkrát naposledy, a pre vás už po šiestykrát zvonenie v našom rodnom pravoslávnom gymnáziu „Neha“ ohlasuje začiatok nového školského roka.

Deň vedomostí je sviatkom pre celú krajinu,
Keď všetky školy otvoria svoje brány,
A všade šťastný smiech detí,
A javory červené pozdravujú všetkých v školách,
Každému z vás blahoželám
Krásne jesenné prázdniny a prajem vám
Stať sa úspešný štart trieda v živote,
Kde začíname študovať na jeseň.

A naše dnešné stretnutie bude venované ceste pre každého Rusa a Ortodoxný človek tému. A čo si budeme nahovárať, skúste si sami uhádnuť pri počúvaní básne:

Gorelov Andrey: Vstávam z postele skoro,
Takže vďaka Stvoriteľovi,
Vyzerajte ako z hmly
Svitá sa.
Diyanova Katya: Od stebla trávy po kopu sena -
Zdá sa, že všetko spieva.
Každý sa postaví, aby chválil Boha -
Vtáčí ľudia a východ slnka.
Vikhlyantsev Dima: Tu je čvirikajúci kŕdeľ vtákov:
"Aké jasné je žiť v Rusku!"
A ja tiež, Svätá Rus,
Budem ťa milovať naveky.
Lemyakina Liza: Som so žiarivou sviečkou
Kľaknem si na kolená,
Boh s najčistejšou Matkou
Budem sa modliť za Rusko
Prosvirov Vadim: Môj Rus, milovaný Rus! Pozerám sa na teba, bezhraničný, teraz listnatý, teraz zasnežený, pozerám a nevidím dosť.
Davydova Polina: Znovu ťa zväčšujem, Milá Zem epos, velebím každú výšku a centimeter, obdivujem polia a doliny.
Ruslina Zhanna: Oslavujem každú tvoju cestu, zvelebujem každé ranné svitanie, S neúnavným duchovným smädom píšem jasný verš zo sedmokrások
Učiteľ: Tak akej téme sa budeme venovať Triedna hodina?
Žiaci: Dnes sa budeme rozprávať o Rusku a našej malej domovine.
Učiteľ: Správne. Narodili ste sa v krajine zvanej Rusko! Vy ste Rusi! Rusko je obrovská krajina! Zo snehu a ľadu sa voľne šíri Ďaleko na sever do južných morí. Máme vysoké hory, hlboké rieky, hlboké jazerá, husté lesy a nekonečné stepi. Sú tu aj riečky, svetlé brezové háje, slnečné lúky, rokliny, močiare a polia. A toto všetko je posvätné, Boží dar pre nás, Rusov.
učiteľ:
Naša cesta vedie cez polia, lesy...
Všetky naše sladké vecičky sú tu:
Obaja sme duša aj oči
Pozrime sa na všetko, čo tu je.
No povedia nám, aký zázrak
Borovice, smreky a raž...
Je to naozaj také krásne?
Je váš región naozaj taký dobrý?
Namiesto odpovede nad žito
Blagovest zrazu spieva:
"Všetko je tu sväté, všetko je Boh -
Obloha, príroda, ľudia...“
Stojí v pravde, nie v sile
Tento vymodlený región;
Nádherné rozlohy Ruska:
Tu sa začína nebo.
Učiteľ: Od nepamäti bol Rus nazývaný svätým. Svätá Rus nie je bezhriešna Rus, Svätá Rus je ľud, ktorý sa vo svojich srdciach cíti posvätný a usiluje sa o čistotu a svätosť v akýchkoľvek skúškach.

Video s piesňou „Rus sa volá svätý“ od arcidiakona Romana (Tamberg).

Učiteľ: Ruské jednotky, bojovníci kniežaťa Igora, hrdinovia poľa Kulikovo išli do boja za vlasť. Veľké slovo „Vlasť“ im bilo v srdci, prinútilo maliarov chopiť sa štetcov, znie v hudbe skladateľov, v slovách básnikov.
Od dávnych čias sa témou vlasti stala Hlavná téma ruská literatúra. Puškin a Lermontov, Nekrasov a Tyutchev, Prokofiev a Yesenin jej venovali inšpirované línie.
Čo je pre človeka HOMELAND? Čo považuje za svoju vlasť? O tom nám povie Vadim Prosvirov.
Ako hovoríme vlasť?
Dom, v ktorom vy a ja vyrastáme,
A breza pri ceste,
Akou cestou kráčame.
Ako hovoríme vlasť?
Slnko na modrej oblohe
A voňavý, zlatý chlieb
vzadu slávnostný stôl.
Ako hovoríme vlasť?
Krajina, kde žijeme ty a ja!
Učiteľ: Kde sa začína vlasť? Na to človek hneď neodpovie
otázka. Pre každého asi z niečoho iného, ​​osobného
Video s piesňou na verše M. Matušovského v podaní M. Bernesa
"Kde sa začína vlasť?"
Učiteľ: Vlasť začína na prahu vášho domova. Je obrovská a krásna. A každý ho má, ako matka. Vlasť je matkou svojho ľudu. Je hrdá na svojich synov a dcéry, stará sa o nich, prichádza na pomoc a dodáva silu. Milujeme našu vlasť. A milovať vlasť znamená žiť s ňou rovnaký život.
Ak povedia slovo vlasť,
Okamžite príde na myseľ
Starý dom, ríbezle v záhrade,
Hrubý topoľ pri bráne.
Pri rieke je breza - plachá
A rumančekový kopček
A iní si zrejme spomenú
Váš vlastný moskovský domáci dvor.
Prvé lode sú v kalužiach,
Klepot nôh nad švihadlom,
A veľká susedná továreň
Hlasný radostný klaksón.
Alebo je step červená s makom.
Zlatá panenská pôda
Vlasť je iná
Ale každý ho má! (čítajú Polina Davydová a Violetta Kapranová)
Učiteľ: Vlasť je zem, štát, kde sa človek narodil.
Slovo "vlasť" pochádza z starodávne slovo„Kin“, čo označuje skupinu ľudí zjednotených krvou (príbuzenstvo).

Súťaž "Príbuzní" (môžete zapojiť rodičov).
Odporúča sa pomenovať čo najviac slov s koreňom „rod“.

(Možnosti: porodiť, rodičia, príbuzní, príbuzní, príbuzní, rodokmeň, ľudia, národnosť, jar, rodák atď.)
RODIČIA - otec a matka, ktorí rodia deti.
RELATIVE - príbuzný, člen klanu.
RELATIVES - príbuzní.
RODOKMEN – zoznam generácií jedného druhu. Ľudia sú hrdí na svoj pôvod a študujú ho.
MATKA je vlasť, krajina a miesto narodenia človeka.
ĽUDIA – národ, obyvatelia krajiny.

Učiteľ: Takmer každé slovo je drahé a blízke nášmu srdcu a znamená začiatok všetkého života na zemi: rodina, vlasť, potok, more. Moja rodina, môj domov, tu sa začína moja malá vlasť.
Človek sa rodí, aby žil, a hlavné miesto v jeho živote zaujíma rodina, práca alebo štúdium, služba Bohu a vlasti. Rodná matka, dom, v ktorom ste sa narodili a vyrastali, priatelia z detstva, obľúbené knihy a hry, príroda - taká jednoduchá, teplá, ľudské hodnoty stať základom pravá láska do vlasti. Patria každému z nás, nie je možné ich za žiadnych okolností zobrať, pretože sú uložené v samotnom srdci.

Príslovia hovoria o tom, ako starostlivo ruský ľud vždy zaobchádzal so svojou vlasťou a pravoslávnou vierou.

Hra „Vymysli príslovie“ (vymyslená spolu s rodičmi)
Vlasť je matka, slúžte vlasti.
Žiť – vedieť sa za to postaviť.
Človek bez vlasti je celý pod Bohom.
Ruská zem je ako slávik bez piesne.

Učiteľ: Pojem „Vlasť“ je široký a rozsiahly. V myšlienkach sa mi okamžite objavia obrovské rozlohy Ruska so šírkou jeho polí, riek a jazier, lesov a ornej pôdy. A medzi všetkou touto rozmanitosťou je zem, je tu pointa, je tu samo srdcu drahý a miesto pre tvoju dušu: toto je tvoja malá vlasť.

Malá vlasť -
Ostrov zeme.
Pod oknom sú ríbezle,
Čerešne rozkvitli.
kučeravá jabloň,
A pod ňou je lavička -
Láskavý malý
Moja vlasť! (číta Andrey Gorelov)

Učiteľ: A teraz nám samotné deti povedia o svojej malej domovine.
Diyanova Katya - Volzhsky,
Kozmina Vika – p. Zaplavnoe.
(Kreatívny individuálne zadanie– príbeh s prezentáciou) - Prečo je vám toto miesto drahé, okrem toho, že ste sa tam narodili a žijú s vami vaši príbuzní?
- Poznáte slávnych krajanov? - Čo môžete povedať o histórii svojho regiónu?
- Aké pravoslávne kostoly sú vo vašom meste alebo dedine?

Učiteľ: Naša vlasť - Rusko je známe svojou hojnosťou Pravoslávne kostoly a kostoly. Po celej krajine (aj vo veľmi Mestečko) nájdete pravoslávny kostol alebo malý chrám. Mesto Volzhsky, Volgograd a dedina Zaplavnoye neboli výnimkou.

Nádherný zázrak, úžasný zázrak:
Nech je to pre vlasť ťažké obdobie,
Ale nie rozprávka, nie epos
Nad ruinami sa týči Biely chrám.
Boží chrám sa voľne týči,
Tiež spieva zvončekovú pieseň!...
Hladká pieseň sa vznáša k oblohe -
Ortodoxná Rus ožíva!
Moja dedina Zaplavnoye
Slávne v lúčoch úsvitu,
Ticho je obrovské,
Moja dedina Zaplavnoe,
Si neporovnateľný s ničím.
Objatý modrým z neba
Áno, slnko tak páli,
Bohaté na históriu
V minulosti aj v súčasnosti.
Vždy tu bola láskavosť
Kontinuita je svätá,
Stalo sa dedinskou tradíciou
A dedina je na ne bohatá.
Bohaté na sviežu krásu
A rozloha záplavovej oblasti,
Trblietavá rieka Akhtuba -
Nemôžete prijať všetko naraz.
Liečivých bylín je tu nespočetne veľa
A hlina pri ceste.
Existuje prvotný zdroj,
Ako Boh chce.
Obec Zaplavnoe stojí
Ako symbol nášho života,
Slávne v lúčoch úsvitu,
Rokmi sa stáva ešte krajším.
L.N. Zinevič
(čítajú Dima Vikhlyantsev a Zhanna Ruslina)

Učiteľ: Prešli stáročia a desaťročia, ale aj dnes nám to pomáha chrániť našu rodnú krajinu, odolávať tvrdým skúškam času, neuhýbať
sila Pravoslávna viera

Miluj Rusko ako matka - v chorobe, v zdraví a s jej pravoslávím v srdci.Skús pochopiť a prijať.
Sme v centre duchovnej vojny, krutej a nervóznej doby a len s jednou vierou môžeme byť stále silní.
Tieto slová môžu byť hlasné, ale naozaj ich chcem zopakovať Verte mi, Rusko neskončí, pokiaľ je viera nažive.
Kým chrámy zostanú vysoké a so zlatou kupolou, nech sa čas zmení. Hlavná vec je milovať Rusko ako matka! (N. Tananko.)

výsledok:
Učiteľ: Naša triedna hodina sa blíži ku koncu. Rusko, vlasť, malá vlasť. Takéto bolestne známe slová. Život rozptýli ľudí do mnohých kútov Zeme. Ale nech sme kdekoľvek, naša rodná zem bude pre nás vždy tým jasným svetlom, ktoré bude naše jasné svetlo pozvite nás do našich rodných krajín. Každý človek, ktorý si váži seba, každý občan Ruska by mal poznať históriu svojej krajiny a svojej rodiny.

študent:
O vlasti - hovorím potichu: Predsa o Veľká láska Netreba kričať, ona je moja radosť a odmena, poviem o nej - poviem modlitbu: „Buď navždy v blahobyte a sláve, Daj ti silu, Všemohúci, aby si zachoval pokoj, Daj nám silu žiť bez ďalších okolkov a nestratiť sa pred tebou!" (číta Katya Diyanova)

Video s piesňou „Čo by mohlo byť lepšie ako Rusko“
Prezentácia nezabudnuteľných darčekov (ikona Matka Božia„Zvýšenie mysle“, rozvrh hodín).

NOU "PEK telocvičňa "Neha"

Vedomostná lekcia „Moja malá vlasť“
pre žiakov 6. ročníka

Pripravené
triedny učiteľ
6. trieda
Prochorova T.D.

s. Zaplavnoe
rok 2014

13STRÁNKA 14815

Položka 1 Položka 315

učiteľ: Prišiel september, leto sa skončilo,Sviatok vedomostí, učenia a známok je tu!Leto prešlo horúcimi horúčavami,Najšťastnejšie dni sú už za sebou...A znova, ako predtým, ty a jaRáno skorá jeseň prišiel.A všetko sa začne odznova.V škole od zvonenia do zvonenia...Opäť zo septembrového mólaŠkolská rieka nás unesie...- Dobrý deň, milí chlapci. Som veľmi rád, že vás vidím v našej priestrannej a útulnej triede. Čo je škola? (odpovede detí)Škola je zvláštny svet!Škola je jedinečný štát!Škola je miesto radosti a smútku.Škola je miestom zázrakov a tradícií.Škola je náš druhý domov, kde s vami trávime väčšinu času.Škola je malá krajina s vlastnými pravidlami a zákonmi.Čo pre teba znamená slovo krajina? (odpovede detí)-Áno, krajina je štát, v ktorom žijeme, naša vlasť.-Teraz sa pozrite na mapu, porovnajte veľkosť našej krajiny s inými krajinami. Ktorá krajina sa umiestnila najviac veľká plocha?
- V akej krajine žijeme?
- V akej krajine ste občanom?
- Ako sa volá hlavné mesto našej vlasti?
- Všetci žijeme v obrovskej krajine zvanej Rusko.
Rusko je najviac veľká krajina vo svete.
Ruské hranice vedú po zemi aj po mori.
Naša krajina je veľmi krásna a bohatá. Toto všetko je naša vlasť.
- Čo každý z vás považuje za svoju malú vlasť?
Čo znamená môj? Čo znamená malý? Čo znamená vlasť?
MOJE - pretože tu je moja rodina, moji priatelia, môj domov, moja ulica, moja škola...
MALÝ – pretože je to malá časť mojej obrovskej krajiny.
DOMOVINA – pretože tu žijú ľudia môjmu srdcu milí.
Čo je pre človeka HOMELAND? Čo považuje za svoju vlasť: krajinu, v ktorej žije; dom, v ktorom ste sa narodili; breza na tvojom rodnom prahu; miesto, kde žili jeho predkovia? Pravdepodobne je to všetko vlasť, teda rodné miesto.
- Vlasť začína tým, že zrazu pochopíte: Rusko bez vás nebude žiť a vy bez neho nebudete žiť. Potrebujete ju a ona vás - to je celé tajomstvo. A žiadna iná krajina to nemôže nahradiť, pretože Rusko je pre vás pôvodné a všetko ostatné sú cudzie krajiny, dokonca aj tie najkrajšie, so vždyzelenými palmami a farebnými orchideami. Tam ťa netreba, budú tam žiť aj bez teba, ale tu, kde je tvoja vlasť, si vždy vítaný, pochopený a milovaný.
Vlasť je zem, štát, kde sa človek narodil.
Slovo „Vlasť“ pochádza zo starovekého slova „Rod“, čo znamená skupinu ľudí spojených krvou (príbuzenstvo).
- Takmer každé slovo je milé a blízke nášmu srdcu a znamená začiatok všetkého života na zemi: rodina, vlasť, potok, more. Moja rodina, môj domov, tu sa začína moja malá vlasť.
Človek sa rodí, aby žil, a hlavné miesto v jeho živote zaujíma rodina, práca a služba vlasti. Vaša vlastná matka, dom, v ktorom ste sa narodili a vyrastali, priatelia z detstva, obľúbené knihy a hry, príroda - také jednoduché, teplé, ľudské hodnoty sa stávajú základom skutočnej lásky k vlasti. Patria každému z nás, nie je možné ich za žiadnych okolností zobrať, pretože sú uložené v samotnom srdci.
- Ale v našej krajine je miesto, kde sme sa narodili a vyrastali - toto je naša rodná zem, toto je naša malá vlasť.Príbeh učiteľa o Lipetská oblasť . Územie Lipeckého územia vzniklo v roku 1954 anektovaním susedných krajín: Voronež, Ryazan, Kursk a Oryol. Nachádza sa v strednej časti európskeho Ruska, 450 km južne od Moskvy, pričom administratívnym centrom je Lipeck. Rozmanitosť jeho prírodných zaujímavostí - skalnaté brehy riek, rozsiahle plochy lesov, jazier, rozmanitosť flóry a fauny a niekoľko chránených území udivuje fantáziu.Kultúrne dedičstvo regiónu Lipetsk má veľkú hodnotu, história vlasti a jej identita.Krajina Lipeck si pamätá a ctí mená mnohých svetoznámych spisovateľov, básnikov, hudobníkov, vedcov, historické postavy, svätých. Pamätá si historické udalosti a hrdinovia – krajania.Región Lipetsk je dnes územím, kde sa veľké množstvo rôzne moderné priemyselné a poľnohospodárske podniky vybavené najnovšími vyspelými technológiami.- Prečo je vám toto miesto drahé, okrem toho, že ste sa tam narodili a žijú s vami vaši príbuzní?- Poznáte slávnych krajanov?
- Akú históriu svojho regiónu môžete povedať?
Príbeh učiteľa o regióne Izmalkovsky . V kopcovitých lesostepných oblastiach úrodnej Čiernozemskej oblasti, na západe Lipetskej oblasti, 131 km od Lipecka, sa nachádza Izmalkovský okres. Jeho história podľa archeológie siaha až do r XI storočia, od čias prvých osadníkov. Jeho názov Izmalkovo, ktorý vznikol v r XVII storočí.Hlavnou riekou je borovica, rieky a potoky, rybníky a pramene, exotickí predstavitelia niektorých druhov flóry a fauny zahrnutých v Červenej knihe - bohatstvo regiónu Izmalkovsky.IN vzdialené časy táto krajina bola známa svojimi remeselníkmi - remeselníkmi zručnými v hrnčiarstve. A teraz sú pýchou regiónu jeho ľudia, vynikajúci krajania, ktorí svojimi úspechmi preslávili krajinu Izmalkovo. Toto je Saint Theophan the Recluse, N.Ya. Danilevskij je mysliteľ a publicista, A. M. Izmalkov je sochár, P. Shubin je frontový básnik, A. Stachanov je inovátor v uhoľnom priemysle, N. Melgunov je skladateľ.Izmalkovci si uctia pamiatku svojich krajanov – všetkých, ktorí sa nevrátili z bojísk počas druhej svetovej vojny.- Rusko, vlasť, malá vlasť. Také bolestne známe slová.
Život rozptýli ľudí do mnohých kútov Zeme.
Ale bez ohľadu na to, kde sme, vaša rodná zem bude pre nás vždy tým jasným svetlom, ktoré nás svojím jasným svetlom povolá do našej rodnej krajiny.
Každá osoba, ktorá rešpektuje seba, každý občan Ruska by mal poznať históriu svojej krajiny a svojej rodiny.
Buďte hrdí na ľudí, ktorí oslavujú vašu krajinu
Buďte hrdí na to, že ste občanom veľkého mnohonárodnostného Ruska!

Pieseň o Izmalkove „Izmalkovský región“.

MBOU SOŠ č.1 s. Izmalkovo

"MOJA MALÁ MATKA"

Triedny učiteľ 3B

Kofanová Svetlana Vitalievna

2014

Prázdninový scenár

"Niet drahšieho ako moja vlasť!"

Kostenková Natalya Nikolaevna

MBOU "Zarevskaya Osh"

učiteľ základných tried

Cieľ: Ukážte dôležitosť vlasti v živote každého človeka.
Úlohy:
zovšeobecniť pojmy: Vlasť, malá vlasť
rozvíjať detskú reč, obzory, pamäť, pozornosť.
pestovanie záujmu a túžby dozvedieť sa viac o našej rodnej krajine, našej malej vlasti.
Dekor:

Kresby a remeslá študentov.

Priebeh lekcie

Kde sa začína vlasť?" (pieseň)

študent:

« MOJA MALÁ VLASTINA"

"Pre Rusko je dedina časticou,

A pre nás - rodičovský dom.

A sme radi, že môžeme byť hrdí

Malá vlasť, kde žijeme."

učiteľ: Vážení chlapci! Narodili ste sa v krajine zvanej Rusko. Vy ste Rusi! Rusko je obrovská krajina. Voľne sa šíri od snehu a ľadu Ďalekého severu po Čierne a Azovské moria na juhu. Rusko má vysoké hory, hlboké rieky, hlboké jazerá, husté lesy a nekonečné stepi. Sú tu aj malé rieky, svetlé brezové háje, slnečné lúky, močiare a polia. Sme hrdí na našu veľkú vlasť, jej prírodu, jej talentovaných ľudí

učiteľ: Ale každý z nás má svoju malú vlasť - roh, kde ste sa narodili, kde žijú vaši rodičia a priatelia, kde ste vy rodný dom. Pre niektorých je malá vlasť rodným mestom. Pre niekoho vidiecka ulica alebo útulný dvor s hojdačkou.

študent:

« MATČINA"

Ak povedia slovo „vlasť“,
Okamžite príde na myseľ
Starý dom, ríbezle v záhrade,
Hrubý topoľ pri bráne.

Pri rieke je plachá breza
A rumančekový kopček...
A iní si zrejme spomenú
Váš rodný moskovský dvor.

Prvé lode sú v kalužiach,
Kde bolo nedávno klzisko?
A veľká susedná továreň
Hlasný radostný klaksón.

Alebo step, červená s makom,
Panenské zlato…
Vlasť je iná
Ale každý ho má! (Z. Alexandrova)

študent:

Malá vlasť”

Malá vlasť -
Ostrov zeme.
Pod oknom sú ríbezle,
Čerešne rozkvitli.
kučeravá jabloň,
A pod ňou je lavička -
Láskavý malý
Moja vlasť!

Študent: Ako hovoríme vlasť?

Dom, v ktorom vy a ja rastieme,

A brezy pri ceste,

Akou cestou kráčame.

Študent: Ako hovoríme vlasť?

Slnko na modrej oblohe

A voňavý, zlatý chlieb,

Chlieb na slávnostnom stole.

Teraz sa zamyslite nad tým, čo pre vás znamená vlasť. Povedz mi, ako rozumieš slovu „MATKA“?

Záver: Vlasť je krajina, v ktorej žijeme; toto je mesto alebo dedina, v ktorej žijeme; toto je dom, v ktorom žije každý z nás; sú to ľudia (rodina a priatelia, ktorí nás obklopujú.

Príslovia hovoria o tom, ako starostlivo sa Rusi vždy správali k svojej vlasti.

Pracovať v pároch.

Kompilácia prísloví o láske k vlasti.

Dokončite úlohu: zostavte a vysvetlite príslovie o vlasti a láske k vlasti.

1) Ak je priateľstvo skvelé, vlasť bude silná.

2) Na strane niekoho iného som spokojný so svojou malou vranou.

3) Neexistuje krajšia krajina ako naša krajina.

4) Na druhej strane je vlasť dvojnásobne drahá.

5) Kto sa zastáva vlasti, je hrdina.

6) Každý má svoju stránku.

7) Kde som sa narodil, tam mi prišiel vhod.

Vážení chlapci! Narodili ste sa v krajine zvanej Rusko. Vy ste Rusi! Rusko je obrovská krajina.

Môžeme nazvať Rusko našou vlasťou? (Áno)
študent:

« RUSKO"
Rusko je ako slovo z piesne.
Brezové mladé lístie.
Všade naokolo sú lesy, polia a rieky.
Rozľahlosť, ruská duša.
Milujem ťa, Rusko moje,
Pre jasné svetlo tvojich očí,
Za myseľ, za sväté skutky,
Pre hlas čistý ako prúd,
Milujem ťa, rozumiem ti celým srdcom
Stepi sú plné tajomného smútku.
Milujem všetko, čo sa volá
Jedným širokým slovom - Rus'. (S. Vasiliev)

Každá krajina má svoje vlastné symboly. Symboly Ruská federácia Vieš. Povedzte nám o nich. (Symboly našej krajiny sú štátny znak, hymna, vlajka)

Vysvetlite, čo symbolizujú farby ruskej vlajky.

biela farba symbolizuje šľachtu a úprimnosť;

Modrá farba vernosť, čestnosť, bezúhonnosť a cudnosť;

Červená je farbou odvahy, statočnosti, štedrosti a lásky.

Rusko je naša veľká vlasť. Ale každý z nás má svoju malú vlasť, kút, kde sme sa narodili, kde žijú naši rodičia a priatelia, kde sa nachádza náš domov. Pre niektorých je malá vlasť rodným mestom. Pre niektorých je to ich domovská ulica alebo útulný dvor s hojdačkou.

Jedným slovom, každý má svoju malú vlasť!

Čo viete o svojej obci?

Vieme veľmi málo, takže v tomto akademický rok Budeme študovať históriu nášho mesta.

Záver: Každý človek potrebuje milovať a starať sa o svoju malú vlasť, potom bude krásna, úžasná, veľkolepá a úžasná.
učiteľ:- Vlasť začína tým, že zrazu pochopíte: Rusko bez vás nebude žiť a vy bez neho nebudete žiť. Potrebujete ju a ona vás - to je celé tajomstvo. A žiadna iná krajina to nemôže nahradiť, pretože Rusko je pre vás pôvodné a všetko ostatné sú cudzie krajiny, dokonca aj tie najkrajšie, so vždyzelenými palmami a farebnými orchideami. Tam ťa netreba, budú tam žiť aj bez teba, ale tu, kde je tvoja vlasť, si vždy vítaný, pochopený a milovaný.
Vlasť je zem, štát, kde sa človek narodil.
Slovo „Vlasť“ pochádza zo starovekého slova „Rod“, čo znamená skupinu ľudí spojených krvou (príbuzenstvo).

5. Uskutoční sa súťaž „Kinfolk“.
Odporúča sa pomenovať čo najviac slov s koreňom „rod“.
(Možnosti: porodiť, rodičia, príbuzní, príbuzní, príbuzní, rodokmeň, ľudia, národnosť, jar, rodák atď.)
RODIČIA - otec a matka, ktorí rodia deti.
RELATIVE - príbuzný, člen klanu.
RELATIVES - príbuzní.
RODOKMEN – zoznam generácií jedného druhu. Ľudia sú hrdí na svoj pôvod a študujú ho
MATKA je vlasť, krajina aj miesto narodenia človeka.
ĽUDIA – národ, obyvatelia krajiny.
Učiteľ: Takmer každé slovo je drahé a blízke nášmu srdcu a znamená začiatok všetkého života na zemi: rodina, vlasť, potok, more. Moja rodina, môj domov, tu sa začína moja malá vlasť.

Takže máme kľúčové slovo- DOMOVINA. Pojem „Vlasť“ je široký a rozsiahly. V myšlienkach sa mi okamžite objavia obrovské rozlohy Ruska so šírkou jeho polí, riek a jazier, lesov a ornej pôdy. A medzi všetkou touto rozmanitosťou je zem, je tu bod, je tu miesto, ktoré je srdcu a duši najdrahšie: toto je vaša malá vlasť.
- Ale v našej krajine je miesto, kde sme sa narodili a vyrastali - toto je naša rodná zem, toto je naša malá vlasť.

učiteľ: Takmer každé slovo je milé a blízke nášmu srdcu a znamená začiatok všetkého života na zemi: rodina, vlasť, potok, more. Moja rodina, môj domov, tu sa začína moja malá vlasť.
Človek sa rodí, aby žil, a hlavné miesto v jeho živote zaujíma rodina, práca a služba vlasti. Vaša vlastná matka, dom, v ktorom ste sa narodili a vyrastali, priatelia z detstva, obľúbené knihy a hry, príroda - také jednoduché, teplé, ľudské hodnoty sa stávajú základom skutočnej lásky k vlasti. Patria každému z nás, nie je možné ich za žiadnych okolností zobrať, pretože sú uložené v samotnom srdci.

učiteľ:

Myslím, že sa nebudem mýliť, ak poviem, že mnohí z vás majú svoju obľúbenú zelenú lúku pri svojom dome alebo pri jazere. Tu sa pod dohľadom mamy či starej mamy hráte s kamarátmi, obdivujete prvé jarné kvietky, sledujete pokojný let významného čmeliaka či motýľa pestrého.

Keď sa stanete dospelým, vaša spomienka vás určite vráti do halcyonových dní, na slnečnú lúku vášho detstva.

študent:

Radosť z detstva.

Radosť z detstva! Ako ďaleko si...

Len v mojej pamäti si uchovaný:

S kľukatou zarastenou riekou,

S smútočná vŕba ktorý sa nad ňou skláňal.

S vysokým hodvábnym kláskom

S nevinným pohľadom bielej sedmokrásky,

S útulným domčekom pre slimákov.

Všetci máme paseku z detstva.

Drobci na ňom bezstarostne šantia,

Radosť sa nad ňou vznáša, smiech prúdi.

V ňom sú svetlé počiatky nášho života!

otázky:

1. Povedzte nám o svojom „detskom zúčtovaní“.

2. Aké kvety na ňom rastú?

3. Aké stromy a kríky ho obklopujú?

4. Aké hry hráte s kamarátmi na tejto čistinke?

Prečo si myslíte, že detstvo sa nazýva „ráno života“?

Správny! Pretože ráno je začiatok dňa a detstvo je začiatok života. Dieťa má celý život pred sebou! So svojimi objavmi a radosťami, ťažkosťami i starosťami. Detstvo je najbezstarostnejšie a najšťastnejšie obdobie života. Možno preto to nazývajú „zlaté“?!

študent:

"zlaté detstvo"

Prečo voláme

Je naše detstvo zlaté?

Pretože sa hráme

Bavíme sa a sme nezbední.

Pretože obklopuje

Záleží nám na rodine,

Pretože zbožňujú

Sme rodina a priatelia!

otázky:

1. Prečo sa detstvo nazýva „zlatým obdobím života“?

2. Povedzte nám o najzaujímavejších a najpamätnejších udalostiach z vášho detstva.

3. Aké básne, pesničky, príbehy o detstve poznáte?

Kreatívna úloha: "Na čo si hrdý?"

Nakreslite, na čo ste vo svojej obci hrdí? Prezraďte nám, kam by ste chceli ísť na dovolenku? prečo?

Všetci spolu spievame pieseň, ktorú sme sa naučili predtým: „Wider the Circle“

"Slnko a jar sú priatelia,

Hviezdy a mesiac sú priatelia,

Lode sú priatelia na mori,

Deti celej Zeme sú priatelia...“

Prečo je vám toto miesto drahé, okrem toho, že ste sa tam narodili a žijú s vami vaši príbuzní?

Poznáte známych krajanov?
- Akú históriu svojho regiónu môžete povedať?

učiteľ:

Chlapci, čo si myslíte, že tým myslel? anglický spisovateľ Jack London, ktorý to tvrdil skutočný významčlovek žiť, nie existovať. Aký je rozdiel v pojmoch „žiť“ a „existovať“?

Počúvam odpovede študentov a zhŕňam:„Existovať“ znamená tráviť čas bezcieľne, bezstarostne, nemyslieť na budúcnosť, nepamätať si minulosť, nestarať sa o nikoho a nič. „Žiť“ znamená byť užitočný, mať v živote ciele, dosahovať ich, starať sa o blížneho.

Niet divu, že hovoria: "Tam, kde si sa narodil, si prišiel vhod." Ide o pripútanosť človeka k miestu, kde sa narodil, kde vyrastal, kde si našiel priateľov; o pripútanosti k vašej práci, k ľuďom s ich zvykmi a tradíciami. Každý z vás má svoju vlastnú cestu životom, svoju vlastnú cestu, ale nechajte lásku k svojej rodnej krajine žiť v srdci každého z vás, rodná krajina, Komu rodné mesto a ulica, kde si býval, LÁSKA K SVOJEJ MALEJ VLASTI.

výsledok:– Naša triedna hodina sa skončila.
Rusko, vlasť, malá vlasť. Také bolestne známe slová.
Život rozptýli ľudí do mnohých kútov Zeme.
Ale bez ohľadu na to, kde sme, vaša rodná zem bude pre nás vždy tým jasným svetlom, ktoré nás svojím jasným svetlom povolá do našej rodnej krajiny.
Každá osoba, ktorá rešpektuje seba, každý občan Ruska by mal poznať históriu svojej krajiny a svojej rodiny.

študent:

O svojej vlasti hovorím potichu:
O veľkej láske predsa netreba kričať.
Ona je moja radosť a odmena,
Poviem o nej a pomodlím sa:
„Buďte navždy v prosperite a sláve,
Daj ti silu, Všemohúci, aby si zachoval pokoj,
Daj nám silu žiť bez ďalších rečí
A nesklamem sa pred tebou!"

učiteľ:

čo je to Rusko? Je horúce leto
Keď je na zelenej lúke veľa kvetov,
Keď sú škvrny na mori perleťové,
Keď chlieb dozrie a tráva sa poseká.

čo je to Rusko? Je nádherná jeseň
Keď žeriavy lietajú na oblohe, curling,
Keď z borovíc padajú zrelé šišky,
Keď sa listy krútia až po zem.

čo je to Rusko? Toto je zimná rozprávka
Keď na zemi leží strieborný sneh,
Keď sa chlapci ponáhľajú dolu horou na saniach,
Keď je vzor viditeľný okenné sklo.

čo je to Rusko? Je plná života
Šťastie, elán, radosť, ľahká jar,
Keď zrazu na zem strieka studený dážď,

Keď les šumí, prebúdza sa zo spánku,
Keď vietor hýbe mladú trávu,
Keď vtáky opäť spievajú v našej krajine.
Som moje Rusko, moja rodná zem,
Ako drahá matka, veľmi nežne ( V. Duchanin)

Ciele:

Úlohy

Moderátor 1

Ruský región, moja zem,

Milé priestory!

Máme rieky a polia,

More, lesy a hory.

Moderátor 2

Národy sú ako jedna rodina,

Aj keď ich jazyk je iný.

Všetci sú dcéry a synovia

Vaša krásna krajina

Moderátor 1

A každý má jednu vlasť.

Dobrý deň a sláva vám,

Neporaziteľná krajina

Ruská moc!

Moderátor 2

Moderátor 1

Moderátor 1

Hory driemu, moria špliechajú...

Niet vzácnejších a úžasnejších slov,

Aké dve slová: Moja vlasť!

Moderátor 2

Môj Jugorský kraj je mi drahší

Moderátor 1

Žili poľovníci a rybári

Jemná pocta cárovi aj Kuchumovi

Moderátor 2

Sú dobré na dokončenie...

Správa „O Khanty“

Moderátor 1

Vedenie

Báseň Shiryaeva L.A.

Vedenie

Reč o dedine Sherkali.

Prezentácia.

Vedenie

Vedenie

Moderátor 1

Na svete je veľa krásnych miest,

Na Sibíri

Moja dedina v Ugre!

Moderátor 2

Na vysokom brehu Ob,

Tam, kde sa céder dotýka neba,

Moderátor 1

Je hlbšie ako moria, vyššie ako obloha

Vedenie




Báseň Yu.Safronova

Ži, syn môj,

Pracujte tvrdo a vedzte:

je v tebe mäso,

A krv Ruska.

Udržujte to ako vaši predkovia

Zachované

Práca a chlieb

Oslávte svoje vnúčatá

A cti otcov, oni

Boli krokom

S ktorou si chodil?

Do inej reality.

Prechádza storočie

Dýchanie na chrbát

niečo prichádza

Svoje zahodí.

Pravnúčatá

Odovzdávať ďalej.

Vedenie

Riešenie.

Výsledky.

Vedenie.

Vedenie.

Náhľad:

Scenár pre literárnu a miestnu historickú konferenciu

"Malá vlasť je častica srdca."

Ciele:

1. Formovanie vlasteneckého cítenia, pestovanie lásky k rodnej krajine;

2. Upútanie pozornosti žiakov k dejepisu pamätný dátum-75. výročie vzniku okresu Oktyabrsky.

Úlohy

1. Rozšíriť a prehĺbiť vedomosti žiakov o ich rodnej krajine – ich malej domovine.

2. Vyvolávať pocit tolerancie a hrdosti na kultúru a tradície národov žijúcich v okrese Okťabrskij.

3. Podporovať rozvoj tvorivý potenciálštudenti; vykonávanie nezávislého výskumu; rozhodovanie; rozvoj zručností pracovať v tíme a byť zodpovedný za výsledky kolektívnej práce.

(Hrá sa pieseň „Rusko - Vlasť“ od Konstantina Derra).

Dobrý deň, Drahí priatelia! Sme radi, že vás môžeme privítať na našom podujatí, ktoré je venované tomu najvzácnejšiemu – láske k našej rodnej krajine.

Moderátor 1

Ruský región, moja zem,

Milé priestory!

Máme rieky a polia,

More, lesy a hory.

Moderátor 2

Národy sú ako jedna rodina,

Aj keď ich jazyk je iný.

Všetci sú dcéry a synovia

Vaša krásna krajina

Moderátor 1

A každý má jednu vlasť.

Dobrý deň a sláva vám,

Neporaziteľná krajina

Ruská moc!

Moderátor 2

„Naša vlasť je kolískou hrdinov, ohnivou kováčňou, kde sa jednoduché duše topia a stávajú sa silnými ako oceľ,“ povedal A.N. Tolstoy.

Moderátor 1

Dnes sme sa zhromaždili v tejto sále, aby sme hovorili o našej vlasti, domáca strana, v ktorej žijeme, o ktorej spievajú naši ugrskí básnici, o ktorej sa píšu tie najúprimnejšie riadky.

Moderátor 1

Cesty utekajú do diaľky ako pieseň,

Hory driemu, moria špliechajú...

Niet vzácnejších a úžasnejších slov,

Aké dve slová: Moja vlasť!

Moderátor 2

Každý kút na zemi je mi drahý,

Koniec koncov, všetky rohy sú trochu podobné.

A predsa, ako brezy s vlastnou šťavou,

Môj Jugorský kraj je mi drahší

Prezentácia „Dedičstvo Ugra“ Správa „O autonómnom okruhu Khanty-Mansi“

Moderátor 1

Žili poľovníci a rybári

Chanty a Mansi splatili svoje dlhy -

Jemná pocta cárovi aj Kuchumovi

Moderátor 2

Vzali veľa: tri sable od kamaráta,

Veľa líšok, hranostajov, veveričiek -

Sú dobré na dokončenie...

Správa „O Khanty“

Moderátor 1

Vlasť je ako obrovský strom, na ktorom nemôžete spočítať listy. A všetko, čo robíme dobre, tomu dodáva silu. Ale každý strom má korene. Bez koreňov by ju zvalil aj mierny vetrík. Korene sú naša história. Toto sú naši dedovia a pradedovia. Sú to ich činy, ticho žijúce vedľa nás, v pesničkách a rozprávkach.

Príhovor "Takto sa objavil okres Oktyabrsky."

Vedenie

Báseň Shiryaeva L.A.

Vedenie

Vedci už dlho venujú pozornosť dlhovekosti mien, z ktorých mnohé žijú tisíce rokov. Národy vymierajú, jazyky miznú, ale mená naďalej žijú.

Zemepisné názvy zaujímajú osobitné miesto medzi tými najvzácnejšími historické pamiatky ako živá ozvena vzdialených čias. Slúžia tiež ako neoceniteľný materiál pre dejiny jazyka a prinášajú nám množstvo slov, foriem a zvukov.

Reč o dedine Sherkali.

Prezentácia.

Vedenie

Pocit malej vlasti s vlastným vzhľadom, s vlastnou, aj keď skromnou a nenáročnou krásou sa v človeku objavuje už od detstva. Medzi rozlohami našej vlasti je región, kde sa nachádza náš domov, náš vlasť- dedina Peregrebnoye!

Vedenie

Svetlo otcovho domova a teplo rodného kozuba zohrievajú človeka a osvetľujú mu cestu celý život. Áno, rodná zem začína s Domov. Každý z nás pozná všetkých svojich susedov a všetkých ich priateľov, každý kamienok na našej rodnej ulici.

Moderátor 1

Na svete je veľa krásnych miest,

Ale jedna vec je sladšia ako všetky - táto nádherná krajina

Na Sibíri

Moja dedina v Ugre!

Moderátor 2

Stojí v tajge, vo vnútrozemí,

Na vysokom brehu Ob,

Tam, kde sa céder dotýka neba,

Kde sú brusnice na každom kroku...

Príhovor o obci Peregrebny Prezentácia

Moderátor 1

Vlasť je veľké, veľké slovo!

Nech na svete nie sú žiadne zázraky,

Ak toto slovo povieš svojou dušou,

Je hlbšie ako moria, vyššie ako obloha

Vedenie

Malá alebo veľká vlasť - to všetko je vlasť, nech to nazvete akokoľvek.
Dodáva silu a inšpiruje nádej, uhasí bolesť a učí láske.
Malá vlasť alebo veľká – vlasť je len jedna.
Vo chvíli, keď sa všetko rúti a chátra, ona jediná drží svet pri živote...

Báseň Yu.Safronova

Rusko! Rus! Vlasť! Otcova zem!

Slová z rubáša sú pre Rusov sväté.

Ži, syn môj,

Pracujte tvrdo a vedzte:

je v tebe mäso,

A krv Ruska.

Udržujte to ako vaši predkovia

Zachované

Práca a chlieb

Oslávte svoje vnúčatá

A cti otcov, oni

Boli krokom

S ktorou si chodil?

Do inej reality.

Prechádza storočie

Dýchanie na chrbát

niečo prichádza

Svoje zahodí.

„Milujem Rusko,“ hovorím svojmu synovi, „

Pravnúčatá

Odovzdávať ďalej.

Vedenie

Téma rodnej krajiny je nevyčerpateľná. V budúcnosti sa máme ešte veľa čo učiť. Po ukončení konferencie dávame slovo učiteľke ruského jazyka a literatúry.

Myšlienka je nepopierateľná, že malá vlasť, vlasť a rodná zem zohrávajú významnú úlohu v živote každého človeka. Nestačí však hovoriť o láske k svojej rodnej krajine, musíte poznať jej minulosť a súčasnosť, jej bohatú duchovnú kultúru, ľudové tradície, príroda. V súčasnosti problém výchovy k občianstvu a vlastenectva budúcich generácií ruských občanov povýšený do kategórie prioritných vládnych úloh. A formovanie vlasteneckých citov pre svoju krajinu začína láskou k malej vlasti, poznaním jej histórie a prírody.

Súdiac podľa vašich výkonov, ste skutočnými patriotmi svojej malej vlasti - autonómneho okruhu Chanty-Mansi, okres Oktyabrsky.

Riešenie.

1. Pokračujte v cvičení výskumné činnosti učitelia a žiaci, pretožemiestna história prináša do prostredia človeka vysoký stupeň duchovnosť, bez ktorej človek nemôže zmysluplne existovať.Štúdium histórie krajiny začína históriou malej vlasti, teda rodnej zeme.

2. Zhromaždiť ďalšie informácie o živote školy v predvečer jej 80. výročia.

3. Podporovať zapojenie do práce miestnej histórie viacštudentov, keďže výchova k estetickému vkusu je neoddeliteľná od mravnej výchovy. Ale skutočné skladovanie sa nedá uskutočniť bez štúdia; štúdium sa nezaobíde bez vedeckých konferencií.

Výsledky.

Prezentácia diplomov účastníkom konferencie.

Vedenie.

Náš okres má svoje symboly: hymnu, erb, vlajku, o ktorých ste sa dozvedeli z prejavov. Navrhujem ukončiť konferenciu hymnou Okťabrského okresu.

Vedenie.

Pri odchode zo sály položte kartu stranou nahor, ktorá zodpovedá vašej nálade po našej konferencii. (Červená – krásna, modrá – zlá)


Scenár pre Deň dediny „S láskou k ľuďom a pôde“Galya: Pod veľkým stanomModrá obloha -Vidím vzdialenosť stepíSfarbí sa na zeleno.A na ich okrajoch,Nad tmavými mrakmiReťaze hôr stojaObri.Lera: Od stepí po moriaRieky sa valiaA existujú cestyVo všetkých smeroch.Pozriem sa na juh:Vyspelé polia,Že trstina je hustá,Pohybujú sa ticho;Mravec lúkRozprestiera sa ako koberec,Hrozno v záhradáchleje sa.Galya: Pozriem sa na sever:Tam, v púšti,Sneh je ako biele páperie,Rýchlo sa točí;Zdvíha hrudníkMore je modré,A hory ľaduPrechádzky po mori;A nebo je v plameňochJasná žiaraRozsvieti tmuNepreniknuteľný...Lera: Si môjSuverénne Rusko,Moja vlasťpravoslávne!Si široký, Rus,V kráľovskej kráseOtočil!(znie hymna Orla, deti spievajú)18-00 Zvonenie zvončeka, stretnutie na regate s chlebom a soľou, požehnanie od kňaza, Sudarushka, chodba, pozývanie hostí.Galya: Dobrý deň.Hostia sú pozvaní, vitajte!Ľudia starí a mladí!Ženatý a slobodný!Ste vítaní na našej dovolenke!K sviatku obce Orel!!Zvuky fanfárGalya: Malá alebo veľká vlasť - to všetko je vlasť, nech to nazvete akokoľvek.Dodáva silu a inšpiruje nádej, uhasí bolesť a učí láske.Malá vlasť alebo veľká – vlasť je len jedna.Vo chvíli, keď sa všetko rúti a chátra, ona jediná drží svet pri živote...Lera: Viem, že existujú veľké mestáKde je život rušný a víriaci sa.Ale nech som kdekoľvek, vždy dávamDedinu mám radšej ako rodnú.Galya: A naša dedina je malá, diskrétnaNemôžem zabudnúť, kam nemôžem ísť...Roky letia. Ako kvapky vosku zo sviečky,Všetky to je život, môj príbeh..Lera: Ulice a uličky sú živé,A vzhľad vyžaruje láskavé svetlo.A obec oslavuje svoje narodeninyA jemu veľa šťastných a dlhých rokov!Galya: Dobré popoludnie, drahí Orlyans a hostia našej dovolenky!Lera: (obaja spolu) Ahoj!!!Galya: Kde sa začína vlasť... veľká alebo malá?... s jednoduché slovo"Ahoj"!Lera: Dobrý deň, buďte zdraví.Galya: Dobrý deň, potom buďte bohatí na pracovné úspechy, nové domy a ulice, deti a vnúčatá!Lera: Ahoj, potom buď šťastný každý Orlanian, každá rodina individuálne a veľká rodina krajania spolu.Galya: Dnes je v našej dedine sviatok, čo znamená, že je to aj náš sviatok.Lera: Všetko najlepšie k narodeninám, drahá dedina a drahí krajania! (poraziť)Galya: Obyvateľov Orlyanu a hostí sviatku víta predseda dedinskej rady Sergej Petrovič Juškov.Vystupuje pre vás vzorná skupina „Sudarushka“.centrum slovanská kultúra vás pozýva na sledovanie „Exhibition Fight“Lera: Jeden je ľudová múdrosť„Tam, kde sa narodil, bol užitočný.“...Pomedzi skúšky a námahu si človek vždy našiel malú domovinu, ktorú potreboval. A ktorý ho sám potrebuje... svojím talentom, skutkami, činmi, myšlienkami.Galya: Ako často v živote hovoríme frázu „Môj dom je moja dedina“. V týchto slovách sa skrýva láska k vašej malej domovine, kde ste sa narodili a vyrastali, kde ste začali svoj život. pracovná činnosť... Pre mnohých sa naša obec stala rodinou a priateľmi, najmä pre staršiu generáciu. Tu prežili mladosť a pracovnú dospelosť, vyrástli tu ich deti a vyrastajú im vnúčatá...a možno nezanevreli na svoju malú vlasť a budú tu žiť a pracovať, oslavovať svadby a vychovávať deti...Lera: Prechádzam sa dedinou - pozdravujú ma úsmevy,Známe, milé tváre,Srdce zo zlata - zlaté tehličky,Na čo môžete byť hrdí.Galya: A všetci - Ahoj, a ako sa máš,Veľa z nich poznám od detstva. S niektorými som študoval, s inými som vyrastal,Vyrastal som s ostatnými alebo som býval vedľa.Lera: Všetci strýko Vanya a teta Dasha,Podľa detského zvyku žiadne stredné meno.A všetci naši drahí, drahí.A naozaj chcem všetkých objať.__________ blahoželáme vámGalya: Existuje taká ľudová múdrosť: „Tá generácia je dobrá - kde sú starí ľudia rešpektovaní a ctení... a ten sviatok je slávny, kde majú hlavné miesto.Lera: Na našej dnešnej oslave nemôžeme nehovoriť o našich hrdinoch dňa. Zanechali jasnú stopu v histórii obce._________________________________ Galya: Našim jubilantom prajeme zdravie, prosperitu, dobro a mier.Galya: Sláva ľuďom, ktorí sú zamilovaní do práce,Inšpirovaný, inšpirovaný,Ľudia svedomia a cti,Čia práca je viditeľná pre každého?Tak sa dnes spojmeZapamätajme si tieto mená!Prezentácia ďakovné listy obyvatelia obceLera: Spomeňme si na včerajšok,Dnes sa pozrieme okolo sebaVáš úspech, vaše šťastie -Všetko je to tvoja práca.Okolo výsledku tvrdej práce,A Život ide a život je v plnom prúde,A koľko diel nie je vyrobených rukami?Stále musíte urobiť.Galya: Môžete vymenovať všetkých, ktorí sú medzi nami známi?Kto je zaneprázdnený veľkou a vážnou prácou.Všetkým, ktorí dosiahli tieto slávne víťazstvá,Naša najhlbšia poklona a srdečné pozdravy! (uklonený)Lera: A ako darček prijmi tanec od __________________Lera: Dedina Orel. Na mape sveta ju neuvidíte, ale pre nás znamená veľmi veľa. Žijeme tu, pracujeme, oslavujeme svadby, držíme prvorodené deti v náručí, potom ich vodíme za ruku do školy a sú tu vnúčatá a pravnúčatá. Taký je život.Galya: A naše deti sú viditeľné a neviditeľné! Nevieš kto je najmladší. Kým jedného považujete za najmenšieho, hľa, už sa narodil ďalší, ešte menší. Je priam nemožné viesť štatistiky!Lera: Dnes máme v obci 13 najmenších ľudíGalya: Počkajte, drahí, chcem sa vás opýtať. Dieťa čoskoro začne rozprávať, pýtať sa rôzne otázky, čítali ste aj knihy o pedagogike? Ale teraz to skontrolujem. Je Macko Pú prasiatko alebo kanec? (malý medveď)Stáva sa to v rieke, v jazere, v uchu, ale nie v kompóte. Čo to je? (ryba)Čo nazývajú malé deti zlou, škaredou vecou? (kaka)Dobre, môžeme povedať, že sme pripravení. Tu je od nás darček, aby sa z domu nedostalo hovienka - to bábätká nemajú rady (balenie OMO prášku). Viete, pani, prečo sa tento prášok tak volá? nie? Počúvajte tu: „Moje topánky oddelene“, rozumieš? No, choď s týmGalya: Orlyanov život je mnohostranný: niekto píše poéziu a hudbu, niekto robí veci vlastnými rukami a niekto sa stáva šampiónom a niekto robí rekordy. A dnes, v deň obce, navrhujem, aby sme si všetci začali písať nová kniha záznamy. Ale nazvime to nie Guinessova kniha rekordov, ale „Orlinsky rekord“! a teraz majú všetci prítomní na dnešnej oslave skvelú príležitosť splniť si svoje sny a umiestniť svoje mená do našej knihy. Myslím, že sa oplatí začať v malom. No napríklad s osím pásom. Každý, kto chce získať titul „Wasp Waist“ a súťažiť o status „Miss Grace“ 2010, prosím, príďte ku mne na naše improvizované pódium.Súťaží sa o najtenší a najhrubší orlí pás. Merané v centimetroch.Lera: Najdôležitejšie je, že existuje začiatok. Pozor pozor! Kto bude mať medzi prítomnými najväčšiu veľkosť chodidla, získa našu cenu a titul „World Standard Legs – 2010“.Víťaz je vybraný spomedzi prítomných veľká veľkosť nohy.Galya: Nie, nie mocná rukaBez veľkej päste!Poďme zistiť, kto z obyvateľov našej obce má najväčšiu päsť. Získate titul „Kulachishche 2010“.Podľa rovnakého princípu sa vyberajú „Najsilnejší trup“, „Dlhý cop“, „Pôvabná noha“.Galya: A teraz vyhlasujem zábavné rodinné súťaže a pozývam na našu scénu tri športové rodiny. Poďte, deti, chyťte svojich rodičov a okamžite sem. (ak rodičia neprídu, vytvorte dva tímy po 7 ľudí).1. fáza:prvý účastník beží k značke, vracia sa a berie ruku druhého účastníka. Oni dvaja bežia atď.2. fáza:- Prvý účastník si nasadí obruč, beží na značku a späť. Ďalší účastník sa k nemu pripojí v obruči, potom tretí atď.3. fáza:- Prvý účastník beží k kúsku papiera Whatman a nakreslí detail k navrhovanej téme (bicykel). Vráti sa na štart, podá fixku, ktorá nakreslí ďalší detail a odovzdá ho tretiemu atď.4. fáza:- Prvý účastník absolvuje etapu na jednej nohe, druhý beží s loptou, tlačí ju pred sebou, tretí kotúľa loptu bez toho, aby ju zdvihol zo zeme, štvrtý dokončí etapu s obručou. (Víťazi získajú ceny)Galya: Vážení krajania, drahí Orlyania! Zostaňme takí, akí sme, milí, súcitní, s pevným charakterom, s veľkou pracovitosťou a úctou k sebe a k blížnym.Lera: Nech s nami žijú vtipy a piesne, nech žijú narodeniny našich otcov a starých otcov, našich detí a vnúčat, a teda narodeniny dediny, kde sme sa narodili, kde žijeme a pracujeme.Galya: Naša malá vlasť žije, a to znamená, že sme s ňou.Lera: Dnes sme sa naučili toľko dobrých vecí o našich spoluobčanoch.Usmiali sa na nich, zablahoželali im a venovali im more láskavých slov.Galya: Žijeme ako jedna rodina, sme tu už druhých sto rokovTelmaniti sú hrdí na akúkoľvek národnosť.Lera: Národy našej krajiny sú priateľské, videli sme to viackrát.Nespájali nás dni, ale roky, spájala nás samotná zem.Galya: Nech sú všetci ľudia, otcovia, šťastní. Deti, starí ľudia.Boli sme, sme a navždy budeme našimi drahými krajanmi.Galya: Naša dovolenka tu nekončí, ale lúčime sa s vami, dovidenia, priatelia, vidíme sa znova!Lera: Čo to hovoríš, kto sa takto lúči?!Galya: Ako?Lera: To je ono! Na počesť sviatku sa dnes zabavíme, priatelia? Prisaháme?DIVÁCI: Prisaháme!Lera: Ale vrátime sa zajtra ráno do práce? Prisaháme?DIVÁCI:Lera: Keď stretneme známych a priateľov, budeme sa usmievať? Prisaháme?DIVÁCI:Lera: Budeme dnes piť z dobrého dôvodu? Prisaháme?DIVÁCI:Lera: K našej veľkej radosti pôjdeme každý svojou cestou bez boja? Prisaháme?DIVÁCI:Lera: Nezabudni na túto prísahu!Zdvihnite poháre pre našu dedinu!



Podobné články