Prostredníctvom stránok vašich obľúbených diel. Literárny kvíz „cez stránky vašich obľúbených kníh“

16.02.2019































































Späť dopredu

Pozor! Ukážky snímok slúžia len na informačné účely a nemusia predstavovať všetky funkcie prezentácie. Ak máš záujem táto práca, stiahnite si plnú verziu.

Ciele:

  • zovšeobecňovať vedomosti žiakov o deťoch literárnych diel,
  • rozvíjať schopnosť rozpoznať hrdinov diel a autorov, ktorí ich napísali,
  • udržiavať záujem o čítanie,
  • podporovať zmysel pre kamarátstvo a zodpovednosť za váš tím.

Účastníci: tímy žiakov 1.-2.

Príprava: vymyslite názov, urobte tímový znak, motto ( hodnotia členovia poroty). Zorganizujte výstavu detskej literatúry.

Vybavenie a materiál: počítač, projektor, plátno, multimediálna prezentácia .

Priebeh udalosti

Dobrý deň, milí chlapci! Dobrý deň, drahí dospelí! Sme radi, že vás môžeme privítať na dnešnej akcii, ktorá je venovaná postavičkám detských kníh a autorom, ktorí ich pre nás vymysleli. Vezmeme vás na vzrušujúcu cestu po stránkach kníh, kde na vás čakajú ich úžasní hrdinovia. Ale musíme zistiť, kto dnes pôjde na výlet ( prezentácia príkazov). Zoznámili sme sa s tímami a teraz poďme zistiť, kto bude počítať vaše správne odpovede ( prezentácia členov poroty).

Kapitáni tímov sa budú striedať pri výbere čísla otázky, na ktorú dostanete 10 sekúnd na diskusiu. Ak tím pomenuje meno hrdinu diela, získa 1 bod, ak uvedie hrdinu a názov diela, dostane 2 body, a ak uvedie hrdinu, titul a autora diela. prácu, získa 3 body. Ak tím neodpovie na otázku, právo odpovedať sa prenesie na iný tím.

Vydávame sa teda na vzrušujúcu cestu. A právo vybrať si otázku ako prvý bude mať tím, ktorý ako prvý odpovie na moju otázku: „Kto bol štvrtý v rozprávke „Turnip“? (Chrobák).

Toto je dobrý lekár. Pomáha zvieratám a vtákom. Hrdina je dokonca pripravený vydať sa na nebezpečnú cestu do Afriky, aby vyliečil hrochy. Na svojej ceste sa stretáva s rôznymi ťažkosťami, no vďačné zvieratá sú pripravené prísť mu na pomoc.

(Hrdina sa volá Aibolit, rozprávka „Doktor Aibolit“, autor - Korney Ivanovič Chukovsky).

Toto je malé a veľmi zvedavé dievča. Práve zvedavosť ju privedie do králičej nory, do ktorej hrdinka spadne v krajine zázrakov. V tejto krajine niekoľkokrát mení veľkosť, ale to ho nezľakne. Cestuje bez strachu magická krajina, stretáva svojich výnimočných obyvateľov.

(Hrdina sa volá Alice, rozprávky: „Alenka v krajine zázrakov“, „Alenka cez zrkadlo“, autor - Lewis Carroll).

Toto je hrdinka ruských ľudových rozprávok. Je stará a škaredá, vyzerá ako čarodejnica so strapatými sivými vlasmi, s palicou v ruke. Býva v chatrči na kuracích stehnách. Často má čiernu mačku, ktorá pomáha svojmu majiteľovi.

(Hrdina sa volá Baba Yaga, Ruské ľudové rozprávky: „Husi-labute“, „Fenist-jasný sokol“).

Toto je chlapec s dlhý nos, vyrezaný z guľatiny. Tento neposedný chlapec neposlúcha svojho otca, neustále žartuje a žartuje. Nechce ísť do školy a radšej chodí do bábkového divadla.

(Hrdina sa volá Pinocchio

Hrdinka ruských ľudových rozprávok. Toto krásne dievča sa vyznačuje nielen svojim krásnym vzhľadom, ale aj inteligenciou, láskavosťou a spravodlivosťou. Je skutočnou asistentkou hlavnej postavy rozprávky. Jej myseľ pomáha hrdinovi z problémov. Ona mu dáva užitočné tipy ktoré pomáhajú vyrovnať sa s ťažké úlohy alebo vydržať nebezpečné testy. Má magické schopnosti, ale nikdy ich nepoužíva na zlo.

(Hrdina sa volá Vasilisa Múdra, Ruské ľudové rozprávky: „Žabia princezná“, „Morský kráľ a Vasilisa Múdra“).

Toto je malý medveď. Je dôverčivý a jednoducho zmýšľajúci. Najviac na svete miluje med. Malý medveď je pripravený urobiť čokoľvek, aby získal cenný hrniec medu, a preto sa často dostáva do problémov.

(Hrdina sa volá Macko Pú, rozprávka „Medvedík Pú a všetci všetci“, autor - Alain Milne).

Toto zlý chlap Ruské ľudové rozprávky. Je silný, preto beztrestne uráža slabých a bezbranných. Často je jeho obeťou slabý zajac alebo jahňa. Nie je však taký prefíkaný ako líška, a tak sa často stáva obeťou podvodu. Táto postava symbolizuje silu, podvod a zároveň nevinnosť a hlúposť.

(Hrdina sa volá Wolf, ruské ľudové rozprávky: „Líška a vlk“, „Vlk a sedem kozliatok“; bájky - „Vlk a jahňa“, „Vlk v chovateľskej stanici“, autor - Ivan Andreevich Krylov).

Toto je malé dievčatko, ktoré uniesla Snehová kráľovná najlepší priateľ Kaya. Išla ho hľadať, nebála sa nebezpečenstva. Nebojí sa ničoho dlhá cesta, žiadne ťažkosti a útrapy, žiadny malý zbojník, žiadna samotná Snehová kráľovná. Dievča je pripravené ísť na ďaleký sever nájsť Kaia a priviesť ho domov.

(Hrdina sa volá Gerda, rozprávka „Snehová kráľovná“, autor - Hans Christian Andersen).

Toto Hlavná postava básne. Vždy pomáhal deťom aj dospelým: z drôtov stiahol papierového šarkana, tie deti, ktoré boli v sprievode nižšie, vychovával, aby lepšie videli. Zabránil zrážke vlaku, vypustil holuby z podkrovia horiaceho domu a zachránil topiaceho sa chlapca. Je skromný a obetavý. Nerobí ušľachtilé skutky pre slávu a odmenu. Preto ho ostatní rešpektujú.

(Hrdina sa volá Strýko Styopa, báseň „Strýko Styopa“, autor - Sergej Vladimirovič Mikhalkov).

Otázka 10:

Sedliacky syn, ktorý celý čas trávi ležaním na sporáku. Je veľmi lenivý. Nechce urobiť nič, aby zmenil svoj život, je spokojný a šťastný so všetkým. Po ulovení nádhernej ryby prejavuje láskavosť a štedrosť a vypúšťa ju do voľnej prírody. vzadu Dobrý skutok dostane možnosť splniť si všetky svoje túžby bez toho, aby musel čokoľvek robiť. Prostoduchý hrdina, lenivý, ale milý a prostoduchý, sa ožení s kráľovou dcérou a žije šťastne až do smrti.

(Hrdina sa volá Emelya, Ruská ľudová rozprávka „Po príkaz šťuka”).

Otázka 11:

Hrdinka tejto rozprávky stratila matku predčasne. Jej otec sa druhýkrát oženil s nahnevanou a hádavou ženou a ona bola nútená pracovať pre svoju nevlastnú matku a jej dcéry. Napriek tomu zostala krotká a milé dievča. Neprotirečila svojej nevlastnej matke, snažila sa potešiť svoje rozmarné sestry. Bola veľmi pracovitá a za odmenu jej teta veštica daruje šaty a pošle ju na kráľovský ples. Princovo srdce si získala nielen svojou krásou, ale aj dobrotou a miernosťou.

(Hrdina sa volá Popoluška, rozprávka „Popoluška“, autor - Charles Perrault).

Otázka 12:

Riaditeľ bábkového divadla, krutý a zlý človek. Ohrozuje bábiky sedemchvostým bičom a zle s nimi zaobchádza. Preto od neho utekajú. Poslúžiť mu je už len predavač liečivých pijavíc Duremar. Je pripravený urobiť čokoľvek, aby získal zlatý kľúč.

(Hrdina sa volá Karabas Barabas, rozprávka „Zlatý kľúč alebo dobrodružstvá Pinocchia“, autor - Alexej Nikolajevič Tolstoj).

Otázka 13:

Toto je zábavný malý muž, ktorý vie lietať. Hovorí o sebe, že je pekný, inteligentný, primerane dobre živený muž v najlepších rokoch. Je rozmarný a chvastavý, je zvyknutý robiť si, čo chce. Potrebuje, aby sa mu okamžite splnili všetky jeho túžby.

(Hrdina sa volá Carlson

Otázka 14:

Negatívny hrdina ruských ľudových rozprávok. Je zlý a krutý. Útočí na mestá a dediny, unáša ľudí a drží ich v zajatí. Je vládcom všetkých zlých duchov a vlastníkom nevýslovného bohatstva. Jeho vzhľad vzbudzuje strach. Je veľmi tenký a pripomína kostru pokrytú kožou. Ukazuje sa, že vôbec nie je nesmrteľný. Jeho smrť je na konci ihly ukrytej vo vajci.

(Hrdina sa volá Koschei nesmrteľný, Ruské ľudové rozprávky: „Žabia princezná“, „Koschei nesmrteľný“).

Otázka 15:

Toto je lenivé dievča, ktoré nič nerobí, celý čas spí a počíta muchy. Bez opatrovateľky sa nevie ani obliecť. Nechce pracovať, ale sníva o tom, že dostane odmenu od Moroza Ivanoviča. Dievča robí prácu bezstarostne, bez námahy a usilovnosti. Keď dostala dlho očakávané darčeky, ani jej za ne nepoďakovala. Na konci rozprávky je potrestaná, pretože darčeky sa roztopili na slnku.

(Hrdina sa volá Lenivitsa, rozprávka „Moroz Ivanovič“, autor - Vladimir Fedorovič Odoevsky).

Otázka 16:

Hrdinka ruských ľudových rozprávok. Je prefíkaná a múdra. Jej klamstvo často zostáva nepotrestané. Tento obrázok symbolizuje prefíkanosť a podvod, inteligenciu a pokrytectvo.

(Hrdina sa volá Fox, Ruské ľudové rozprávky: „Zayushkina chata“, „Líška a vlk“, „Cockerel-Golden Comb“; bájky: „Vrana a líška“, „Líška a hrozno“, autor - Ivan Andreevich Krylov).

Otázka 17:

Toto je najbežnejšia žaba, ktorá sa ukázala byť veľmi zvedavá. Keď sa od kačíc dozvedela, že na juhu je veľa pakomárov a komárov, chcela s nimi lietať a ústami sa držať vetvičky, ktorú dve kačice držali v zobákoch. Ukázalo sa však, že žaba sa chváli a chce oznámiť, že prišla na nový spôsob cestovania na kačkách, otvorila ústa a spadla do rybníka. Chválenie jej nerobilo dobre.

(Hrdina sa volá Žabí cestovateľ, rozprávka „The Frog Traveler“, autor - Vsevolod Michajlovič Garshin).

Otázka 18:

Tento chlapec žije úplne sám na vzdialenej planéte. Je milý a úprimný, ale veľmi osamelý. Má len kvet, ktorý miluje viac ako čokoľvek na svete. Jedného dňa sa vydáva na cestu na iné planéty, kde stretáva rôznych obyvateľov a kde sa stretáva s krutosťou a ľahostajnosťou. Preč od svojho kvetu si začína vážiť jeho krásu a uvedomovať si, ako veľmi ho miluje.

(Hrdina sa volá Malý princ , rozprávka-podobenstvo „Malý princ“, autor - Antoine de Saint-Exupéry).

Otázka 19:

Toto malý chlapec, ktorý má milujúcu rodinu, no cíti sa osamelý. Nemá kamarátov, sníva aspoň o psíkovi. Jedného dňa získa nezvyčajného priateľa, muža s vrtuľou, ktorý ho ťahá do rôznych dobrodružstiev.

(Hrdina sa volá Baby, rozprávka „Kid a Carlson, ktorý žije na streche“, autorka - Astrid Lindgrenová).

Otázka 20:

Toto dievča s modrými vlasmi je najkrajšia bábika bábkové divadlo. Utiekla od svojho pána, pretože už nemohla vydržať jeho hrubé huncútstva. Je milá a prítulná, všetci ju milujú a obdivujú jej krásu. Vždy je pripravená pomôcť druhým.

(Hrdina sa volá Malvína, rozprávka „Zlatý kľúč alebo dobrodružstvá Pinocchia“, autor - Alexej Nikolajevič Tolstoj).

21 otázok:

Ľudské mláďa, ktoré sa ocitlo vo vlčej svorke a vlci si ho adoptovali do rodiny. Po dozretí sa stáva vodcom svorky. Je pripravený niesť zodpovednosť za všetky zvieratá, starať sa o ne a chrániť ich. S pribúdajúcim vekom však začína chápať, že nepatrí len do sveta džungle, ale aj do sveta ľudí.

(Hrdina sa volá Mauglí, príbeh „Mowgli“, autor - Rudyard Kipling).

Otázka 22:

Tento hrdina sa objaví vo forme dobrý dedko s dlhou snehobielou bradou, v teplom, jasnom kaftane. Žije v lese, v rozprávkovom kaštieli a velí snehu a chladu. K pracovitým, čestným a obetavým hrdinom je milý a zaslúžene ich odmeňuje darčekmi. Zlých, závistlivcov a lenivcov to však bude zlé, čaká ich úplne iná odmena.

(Hrdina sa volá Morozko, ruská ľudová rozprávka „Morozko“).

Otázka 23:

Toto mužíček, shorty kto býva v rozprávková krajina, obývaný deťmi ako on. Jeho meno hovorí samo za seba. Nechce nič vedieť, nič nerobí. Viac ako čokoľvek iné miluje fantazírovanie a relax. Vždy sa mu stanú zábavné príbehy a jeho dobrodružstvá je zaujímavé sledovať.

(Hrdina sa volá Neviem, rozprávkový román „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“, autor - Nikolaj Nikolajevič Nosov).

Otázka 24:

Toto je smiešne prasiatko. Je vtipný, veselý, prostoduchý, bezstarostný a úprimný. Najviac si cení priateľstvo s medvedíkom. Toto malé stvorenie je pripravené urobiť čokoľvek pre svojho najlepšieho priateľa. Bojazlivé a opatrné prasiatko je pripravené ukázať odvahu a statočnosť, ak jeho priatelia potrebujú pomoc.

(Hrdina sa volá Prasiatko, rozprávka „Medvedík Pú a všetci-všetci“, autor - Alain Milne).

Otázka 25:

Najmladšia milovaná dcéra morského kráľa, krásna princezná s nádherným hlasom a nežnou, romantickou dušou. Sníva o ľudskom svete, pretože sa zamiluje do pekného princa. Je pripravená urobiť čokoľvek, aby sa stala človekom, dokonca aj dať svoj hlas morskej čarodejnici.

(Hrdina sa volá Morská panna, rozprávka „Malá morská víla“, autor - Hans Christian Andersen).

Otázka 26:

Táto hrdinka zamrznuté srdce a chladná duša. Unesie chlapca a vezme ho ďaleko na sever, do svojej zasneženej oblasti. Je jej ľahostajné utrpenie iných hrdinov. Je silná a mocná, no jej sila končí tam, kde je odvaha, láskavosť a láska. Bojí sa úprimných dobrí ľudia s vrúcnym srdcom. Odvážnemu dievčaťu sa ju podarí poraziť a oslobodiť jej brata.

(Hrdina sa volá Snehová kráľovná , rozprávka „Snehová kráľovná“, autor - Hans Christian Andersen).

Otázka 27:

Je to malý dedinský chlapec, ktorý sa veľmi chce učiť, no je ešte malý, a tak ho mama do školy nepúšťa. Je nepokojný, rozhodný a statočný. Keďže nechce zostať doma, chodí sám do školy, ktorá sa nachádza mimo obce. Chlapec cestou stretne psov, pred ktorými sa mu podarí ujsť. Raz v škole sa bál, že ho učiteľ pošle preč, ale potom, keď mu dovolili študovať, rýchlo sa osmelil. K dosiahnutiu cieľa mu pomohla zvedavosť, odvaha a vytrvalosť.

(Hrdina sa volá Filipok, skutočný príbeh „Filipok“, autor - Lev Nikolajevič Tolstoj).

Otázka 28:

Tento kráľ je múdry a láskavý, ale dôverčivý. Uverí listu, ktorý priniesol posol, ocitne sa obeťou zlých machinácií a v dôsledku toho stratí manželku a syna. Veľkoryso zaobchádza s obchodníkmi, pýta sa ich na vzdialené krajiny, no zároveň sa nevie pripraviť na návštevu „úžasného ostrova“. Keď si kráľ našiel ženu a syna, hnevá sa a má v úmysle potrestať zlé sestry, no veľkodušne im odpúšťa a púšťa ich domov.

(Hrdina sa volá Cár Saltán, „Príbeh o cárovi Saltanovi, o jeho slávnom a mocnom hrdinovi princovi Gvidonovi Saltanovičovi a o krásnej labutej princeznej“, autor - Alexander Sergejevič Puškin).

Otázka 29:

Toto vtipné zviera žilo v hustom tropickom lese, potom skončilo v meste a plavilo sa na lodi v krabici pomarančov. Nevzali ho do zoo, pretože sa ukázalo, že je to „zviera úplne neznáme pre vedu“ a začal pracovať v obchode.

(Hrdina sa volá Cheburashka, rozprávka „Krokodíl Gena a jeho priatelia“, autor - Eduard Nikolaevič Uspensky).

Otázka 30:

Toto je cibuľový chlapec. Má veľa priateľov, chudobné deti ako on. Ale nikdy nestrácajú odvahu, behajú po uliciach, žartujú, hrajú sa a bavia sa. Netoleruje nespravodlivosť a nikoho, kto uráža chudobných. Je odvážny a rozhodný, nikoho sa nebojí a je vždy pripravený postaviť sa za slabých a urazených. Vynaliezavosť a vynaliezavosť mu pomáhajú vyjsť víťazne z ťažkých situácií.

(Hrdina sa volá Cipollino, rozprávka „Dobrodružstvá Cipollina“, autor - Gianni Rodari).

Zhrnutie, ocenenie víťazov.

Literárny kvíz opakovane používané učiteľmi v stredné školy. Ide o unikátnu formu sledovania nadobudnutých vedomostí o preberaných témach. O tom, aký vzrušujúci a kvalitný bude výsledok, rozhoduje starostlivá príprava učiteľa.

Ciele a ciele

Cieľom literárnych kvízov je rozvíjať záujem o čítanie. Knihy by sa mali stať skutočnými priateľmi študentov. Literárny kvíz možno uskutočniť formou hry.

To môže zvýšiť záujem detí, pomôcť im aktívne sa vyjadriť a preukázať svoje vynikajúce znalosti.

  • Vzdelávacie- prehlbovanie a upevňovanie vedomostí získaných na vyučovacích hodinách. Rozšírenie obzorov.
  • Vývojový. Spočíva vo vývoji logických a nápadité myslenie, čo je potrebné v mladom veku. Tvorenie tvorivosť, aktivácia predstavivosti.
  • Vzdelávacie. Pomôže to prebudiť záujem o diela ruských a

Kvíz „O rovesníkoch“

Ide o tradičný literárny kvíz pre školákov.

Otázky a odpovede (v zátvorkách):


Kvíz o zvieracích spisovateľoch

Ide o literárny kvíz s odpoveďami, ktorý sa zameriava na rôzne zvieratká z príbehov a rozprávok. Táto téma je deťom blízka a mimoriadne zaujímavá, keďže našich mladších bratov má každý rád.

  1. Koho si sa bál? Hlavná postava v podkroví v príbehu V. Bianchiho „Arishka the Coward“? (Pavúk).
  2. Kto naučil zajaca plávať a potápať sa v rozprávke „Leaf Faller“ od I. Sokolova-Mikitova? (Bobor).
  3. Dajte prezývku obrovský a nahnevaný pes z príbehu „Zbabelec“ od N. Artyukhova. (Lokhmach).
  4. Kto predpovedal vzhľad dieťaťa pre kráľovnú v rozprávke „Spiaca princezná“ od V. A. Zhukovského? (Pavúk).
  5. Kto skutočne vystrašil dieťa v lese v príbehu „Svedomie“ od A. Gajdara? (Pes).
  6. Ako sa volá nádherný slon z príbehu „Slon“ od A. I. Kuprina. (Tommy).
  7. V „Príbehu statočného zajaca“ od D. Mamin-Sibiryaka Hlavná postava vystrašený... (Vlk).
  8. Kto bol pod tajomným klobúkom v príbehu „Živý klobúk“ od N. Nosova? (Mačička).
  9. Kde žil pes a lev z príbehu L. N. Tolstého? (V zverinci).
  10. Ako sa volá psík tety Nataši z rozprávky „Priateľ“ od N. Nosova (Dianka).
  11. Ako sa volala líška, kamarátka z rozprávky A. Tolstého „Zlatý kľúčik...“? (Alice).
  12. Kto v príbehu vystrašil Peťu a Šúru v tme (Ježko).
  13. Pomenujte smutného kamaráta, ktorý prišiel o chvost v rozprávke „Medvedík Pú“ od A. Milneho. (Eeyore).
  14. Koho Pipi Dlhé pančuchy z rozprávky dokázala A. Lindgrenová zdvihnúť a uniesť? (Kôň).

Literárny kvíz (4. ročník) „Cez stránky detských kníh“

  1. Ktoré obľúbené slovo Emeli z rozprávky „Na rád šťuky“. (Neochota).
  2. Pomenujte kontinent z príbehu L. N. Tolstého „Žralok“. Na jeho brehoch sa odohrávajú hlavné udalosti. (Afrika).
  3. Čoho sa bál Cínový drevorubač z rozprávky „Čarodejník zo smaragdového mesta“ od A. Volkova? (Voda).
  4. Kto maľuje vzory na okná? (Mikuláš).
  5. Kde komár z rozprávky A.S. Puškina uštipol kuchára? (Do oka).
  6. Vďaka akému lieku Aibolit okamžite vyliečil Chichiho krk? (Masti).
  7. Aké jedlo chceli pôvodne pripraviť zo šťuky, ktorá bola hlavnou postavou rozprávky „Na rád šťuky“? (Fuj.
  8. Kam dali Pinocchia v Malvininom dome za trest? (Do skrine).
  9. Komu vďaka Dunno premenil Leaf (Na somára).
  10. Čo zdedil najstarší syn v rozprávke „Kocúr v čižmách“ od Charlesa Perraulta? (Mlyn).

Kvízová súťaž

Literatúra môže byť realizovaná formou hry, čo zvýši záujem študentov. Všetky úlohy môžete spojiť s jednou témou, napríklad rozprávky. Medzi hlavné ciele patria: aktivizácia čítania detí; upevňovanie vedomostí o preberaných témach, organizovanie voľného času žiakov, opakovanie mien autorov a hrdinov detských rozprávok.

Literárny kvíz by sa mohol volať „Cez stránky vašich obľúbených rozprávok“. Kvízovú súťaž môžete začať úvodnými slovami hostiteľa. Učiteľka pozdraví deti a pýta sa ich na obľúbené rozprávky. Požiada ich, aby sa nezávisle rozdelili do dvoch tímov a pomáha im s tým. Každý tím prichádza s jedinečným názvom. Kvíz je možné rozdeliť do niekoľkých častí. Za správne odpovede tímy získavajú body. Po vykonaní všetkých súťaží učiteľ (alebo členovia poroty) zhrnie výsledky.

Rozcvička

Toto by mohol byť samostatný literárny kvíz. 3. trieda to zvláda celkom dobre. Na tieto otázky budú vedieť odpovedať deti na druhom aj prvom stupni.

V prvej súťaži sa môžu zúčastniť dve družstvá súčasne. Študenti odpovedajú na otázky zborovo.

  1. Bola tam zapletená kyslá smotana. Ochladil sa pri okne. Má brunátnu stránku. Toto, deti, je... (Kolobok).
  2. Matka ušila pre svoju dcéru krásny klobúk. Dievča išlo navštíviť svoju babičku. A vzal som so sebou koláče. Ako sa volá toto milé dievča? (Červená čiapočka).
  3. Spolu, spolu, v reťazi sme to tak pevne chytili. Dedko, babka, Chrobák, vnučka to nevedia vytiahnuť. Ako pevne sa to prilepilo. Kto je to? (Turka).
  4. Bradatý zloduch týra svoje deti. Artemona a Pierrot, Pinocchio a Malvína. Každý z vás vie. To je desivé (Karabas).
  5. V známej detskej knihe žil chlapec, ktorý nosil modrý klobúk. Je hlúpy a arogantný. Aké je jeho meno? (Neviem).
  6. Drevený chlapec pozná jedno tajomstvo. Artemon, Malvina a Piero sú s ním priatelia. A jeho nos je dlhý. Kto je to? (Pinocchio).
  7. Pretriedil som cereálie a umyl som ich macoche. Upratoval som dom a išiel som na ples. Krásne ako slnko. Kto je to? (Popoluška).

Tímová hra

Literárny kvíz sa môže konať ako súťaž. Na to učiteľ rozdelí deti do dvoch tímov. Prvá odpovedá prvá skupina. Druhý by nemal dávať žiadne náznaky. Odpovede musia byť poskytnuté okamžite. Správna odpoveď - 1 bod. Nesprávne - mínusový bod. Potom druhý tím odpovedá na otázky. Otázky pre prvú skupinu detí:


Otázky pre druhý tím:

  • Ako sa volal chlapec z rozprávky „Snehová kráľovná“? (Kai).
  • Aké ovocie jedla Cheburashka? (Pomaranče).
  • Kto napísal rozprávku "Červená čiapočka"? (Charles Perrault).
  • Ako sa volalo dievča, ktoré malo „Sedemkvetý kvet“? (Zhenya).
  • Akú búdu mal zajac v rozprávke „Zajačiková búda“? (Lubyanaya).
  • Na čo sa premenili jedenásti kráľovskí synovia? (V labutiach).
  • Ako sa volala mačka z rozprávky "Pinocchio"? (Basilio).
  • Priateľ prasiatka (Medvedík Pú).
  • Kto napísal rozprávku „Kôň hrbatý“? (P. Ershov).
  • Koľko mala Popoluška vrátiť sa domov z plesu? (V dvanástich).

Záver

Literárny kvíz teda nie je len jednou z foriem sledovania vedomostí získaných na hodine. Pomôže aktivizovať školákov, organizovať ich voľný čas, zvýšiť záujem o čítanie a knihy. Otázky a témy kvízov môžu byť veľmi rôznorodé. Bude veľmi zaujímavé, ak to učiteľ zorganizuje s niekoľkými fázami. Zaujímavo zorganizovaný kvíz zvýši záujem študentov o túto formu práce. Budú sa tešiť a starostlivo sa pripravia na následné kvízy.

CIELE: zvýšenie záujmu o literatúru; rozšírenie obzorov študentov; rozvoj schopností aktívne prejavovať svoje schopnosti, vynaliezavosť a prácu v tíme; zjednotenie triedneho kolektívu.

Hry sa zúčastňujú tímy z 5. a 6. ročníka.

I. ROZHRIEVAČKA „PRÁVKY V OTÁZKACH A ODPOVEDEiach“
Za každú správnu odpoveď dostane tím jeden bod.

1. V akom štáte žili hrdinovia mnohých ruských ľudových rozprávok? (V vzdialené kráľovstvo, v tridsiatom štáte)
2. Aká bola žemľa: perník alebo koláč? (s perníkom)
3. Aké je skutočné meno Žabie princezné? (Vasilisa múdra)
4. Pomenujte dlhovekého rozprávkového kráľa (Koschei)
5. Pomenujte impozantnú zbraň slávika Zbojníka. (pískanie)
6. Poliaci ju volajú Edzina, Česi - Ezinka, Slováci - Ježka Baba, ale ako ju voláme my? (Baba Yaga)
7. Pomenujte rodisko Koloboka (rúra)
8. Uveďte jedinú hrdinku z rozprávky „Turka“, ktorej meno poznáme? (chyba)
9. Meno rozprávková postava, lezie z kože? (Princezná Žaba)
10. Ako sa nazýva časť ženských šiat, v ktorej sú umiestnené jazerá, labute a iné prvky? životné prostredie(rukáv šiat žabej princeznej)
11. Aká rozprávková pokrývka hlavy sa nedá nakresliť? (neviditeľný klobúk)
12. Meno " pracovisko„vedcova mačka? (dub)
13. Ktorá rozprávka rozpráva o strašných následkoch zlého protipožiarneho vybavenia? ("mačací dom")
14. Ktorá rozprávka hovorí o niektorých ťažkostiach spojených s donáškou čerstvého pečiva až k vám domov? ("Červená čiapočka")
15. Koho dal Macko Pú k narodeninám? prázdny hrniec? (do Ijáka)
16. Je tu 38 papagájov, 6 opíc a 1 slonie mláďa. Kto je to? (boa)
17. Kto to bol? rozprávka Popoluška dobrá čarodejnica? (krstný otec)
18. V koľkých písmenách sa „stratia“? pôvodný názov Jachty kapitána Vrungela? (2)
19. Vymenujte ruskú ľudovú rozprávku, v ktorej boli 3 pokusy o vraždu a jedna vražda? („Kolobok“)
20. Čo rozprávkových hrdinovžil „30 rokov a 3 roky“? (starý muž so starou ženou)

II. ZOO KRYLOV
Hádajte rovnaké slová - mená zvierat, ktoré možno nájsť v Krylovových bájkach - skryté v niekoľkých prísloviach. Čím menej prísloví, tým lepšie. Ak uhádnete prvé príslovie - 3 body, druhé - 2, tretie - 1.

ON by sa vydával za kozu, ale chvost taký nie je.
. Bez ohľadu na to, ako HO kŕmite, ON sa stále pozerá do lesa.
. JEHO nohy sa živia. (vlk)

JEJ labky sú mäkké a pazúry ostré.
. ONA cíti, koho mäso jedla.
. Dobré slovo a je spokojná. (mačka)

A ONA si pamätá, kto ju živí.
. Nebojte sa JEJ nezmyslov, ale bojte sa JEJ tichého.
. ONA je v jasliach: sama neje a nedáva to iným. (pes)

ONA povedie sedem vlkov.
. JEJ chvost nie je pre krásu.
. ONA dokonca v spánku počíta sliepky. (líška)

Veľký somár neurobí HE.

Robiť HO z krtinca.
. Ay, Moska, vieš, že je silná, že na neho šteká. (slon)

A vlk ich zje len niekoľko.
. Nepredstieraj, že si JA: vlk ťa zožerie.
. Vlka nezbili preto, že je sivý, ale preto, že JU zjedol. (ovce)

Nehádžte pred NICH svoje perly.
. ONA vždy nájde špinu.
. Postavte JU k stolu, s nohami na stole. (prasa)

ON spieva mesiac, ale vrana kráka celý rok.
. Lastovička začína deň a ON ho končí.
. ON nepotrebuje zlatú klietku, lepšia je zelená vetvička. (slávik)

Neučte ju plávať.
. Preto je ONA v mori, aby karas nezadriemal.
. Kiežby som vedel, kedy si ONA vymení zuby. (šťuka)

III. LITERÁRNY OVEROVAČ
Povedz mi, či tomu veríš alebo nie...

1. Ilya Muromets bol bombardér. (Áno, „Ilya Muromets“ je bombardovacie lietadlo navrhnuté spoločnosťou Sikorsky)
2. Champs Elysees v Paríži sú pomenované po princovi Elizeovi, hrdinovi rozprávky A.S.Puškina. (nie)
3. Pre školské eseje A.P. Čechov dostal len „A“ známky. (Nie, nikdy nedostal vyššie ako „C“ za školské eseje)
4. Raz M. E. Saltykov-Shchedrin dostal „d“ za esej, ktorú napísal namiesto svojej dcéry. (Áno a tiež s poznámkou: "Nevieš po rusky!")
5. Po tragickom súboji A.S. Puškina V.A. Žukovskij zvolal: „Ay-ay-ay, oni zabili černocha, oni zabili černocha...“ (Nie)
6. Pleščejevské jazero v Jaroslavľskej oblasti je pomenované po ruskom básnikovi A.N.Pleščejevovi. (nie)
7. On je básnik, ona poetika. (Nie, je to poetka. A poetika je náuka o básnickej tvorivosti)
8. V bájke „Kvarteto“ sa autor vysmieva zvieratám, ktoré sa zle hrajú hudobné nástroje. (nie)

IV. CEZ ZOBRAZENIE
V mene slávnych diel všetky slová boli nahradené ich opačným významom. Pokúste sa obnoviť skutočné mená zašifrované týmto spôsobom.

1. „Pes naboso“ („Kocúr v čižmách“)
2. „Dievča-kalancha“ („Chlapec s palcom“)
3. „Modrá vreckovka“ („Červená čiapočka“)
4. „Železný zámok“ („Zlatý kľúč“)
5. „Znayka v podzemí“ („Neviem na Mesiaci“)
6. „The Sand Maid“ (Snehová kráľovná)
7. „Príbeh železnej sliepky“ („Príbeh zlatého kohútika“)
8. „Obrie ústa“ („Trpasličí nos“)

V. ZBIERAJTE ILUSTRÁCIU

Kto najrýchlejšie dokončí puzzle obrázok, pomenuje dielo a autora. (Môžete si vziať akúkoľvek ilustráciu a rozrezať ju na kúsky, aby ste získali puzzle, alebo si môžete vziať hotové (vzal som hádanky „Kvarteto“ založené na Krylovovom démonovi)

Zhrnutie, ocenenie víťazov.


Celé znenie materiálového literárneho kvízu „Cez stránky vašich obľúbených kníh“ nájdete v súbore na stiahnutie.
Stránka obsahuje fragment.

Literárny kvíz „Cez stránky vašich obľúbených kníh“
Autor: Kazachkova Inna Alekseevna učiteľka základných tried Stredná škola MBOU č. 55, Voronež
Ciele a zámery: aktivovať detské čítanie, organizovať voľný čas žiakov, zapamätať si a upevniť vedomosti o názvoch, autoroch a postavách detských rozprávok, rozširovať obzory žiakov, rozvíjať schopnosť aktívne prejavovať svoje schopnosti, vynaliezavosť a pracovať v tíme.
Dizajn: ceruzky, listy papiera, fixky, škatuľky, obálky so zadaniami.
Účel: mimoškolské aktivity.
Abstrakt: Podujatie si nevyžaduje náročnú prípravu. Dá sa využiť pri mimoškolských aktivitách, mimoškolské aktivity. Určené pre deti 9-10 rokov. Podporuje formáciu out-of-the-box myslenie. Formuje záujem žiakov o čítanie. Miestom konania podujatia je trieda.
Priebeh udalosti
1. úvod učitelia.
Ahojte chalani. Všetci viete dobre čítať, dúfam, že aj ja. Do tejto doby sme čítali veľa zaujímavých a fascinujúcich diel od rôznych autorov. Niekto miluje rozprávky, niekto dobrodružstvo, niekto sci-fi. Dnes budete môcť ukázať svoje znalosti v oblasti literatúry, ako aj preukázať svoju schopnosť pracovať v tíme a ukázať svoju kultúru správania. Tak poďme na to.
Poézia
Čoskoro začnú prázdniny,
Za rok v škole veľa čítame -
Dahl, Žukovskij, Fet, Tolstoj,
Bianchi, Charushin, Kharms, Krylov.
Rozprávky, rozprávky, príbehy, básne -
Toto všetko sme čítali sami v škole.

Keď sme boli deti, nevedeli sme sami čítať.
A otravovali mamu a otca.
Celý deň som počúval rozprávky,
Boli tam tie rozprávky proti sebe:
O švábovi a krokodílovi,
O Aibolit a Moidodyr,
O Barmaley v rozprávkovom mori,
O telefóne a Fedorinovom smútku.

Od nich sme sa naučili zo všetkého trochu.
Aby priatelia mohli prísť na pomoc.
Ľutovať a milovať zvieratá,
Aby som sa nechválil a nebol prefíkaný,
Aby nám nepriniesol Fedorinov smútok
V dome musíme udržiavať poriadok.
Aby som sa nedostal na obed s Barmaleym
Musíte počúvať toho, kto je múdrejší.

A kto napísal všetky tie diela, o ktorých nám povedali __________ a ____________
(Odpoveď: Korney Ivanovič Chukovsky)

Dedko Korney napísal dobré knihy -
Vychoval dospelých a deti.
Budú tam naše vnúčatá a deti
Čítanie týchto rozprávok je zábavné.

A povie nám o K.I. Chukovskom _________________

Ako už asi tušíte, naša prvá úloha súvisí s dielom K.I.Čukovského.
Úloha 1. Čierna skrinka
Pred vami sú dve krabice. Každá z nich obsahuje položky súvisiace s dielami Chukovského. Pri každom z týchto predmetov musíte povedať názov diela, v ktorom sa tento predmet spomína. A prečítajte si riadky, ktoré o ňom hovoria.
PHONE („Telefón“ Zazvonil mi telefón)
TAŠKA („Fedorinov smútok“ A za nimi tanieriky ding-la-la)
MYDLO („Moidodyr“ Potom mydlo vyskočilo a chytilo vlasy)
ZÁPASY („Zmätok“ A líšky si vzali zápalky)
Výborne! Trochu zabudnuté, pravdepodobne preto, že je to už dávno, čo sme to čítali.
Úloha 2. Uhádni rozprávku.
Pomenujte rozprávku, z ktorej budete počuť úryvok.
1. Práve sa mi podarilo povedať,
Dvere potichu zaškrípali
A kráľ vstúpi do miestnosti
Strany toho panovníka. (Príbeh o cárovi Saltanovi...)

2. Stará žena sa stala hlúpejšou ako kedykoľvek predtým,
Starý pán mi nedáva pokoja
Nechce byť sedliačkou
Chce byť vysokopostavenou šľachtičnou. (Rozprávka o rybárovi a rybe)

3. Pohyby, výhody,
Kto sa obráti na stranu
A kričí: „Kiri-ku-ku,
Panujte ležiac ​​na boku! (Príbeh zlatého kohútika)

4. Moje svetlo, zrkadlo, povedz mi,
Povedz mi celú pravdu,
Som najmilší na svete?
Všetko červenkasté a belšie (The Tale of mŕtva princezná a asi 7 hrdinov)

5. Počúvaj: čerti sa dohodli, že budú platiť
Mám výpoveď až do smrti.
Nepotrebovali by ste lepší príjem
Áno, sú na nich nedoplatky za tri roky (Rozprávka o kňazovi a jeho robotníkovi Baldovi)

6. Zelený dub pri Lukomorye
Zlatá reťaz na dube
Deň a noc je mačka vedcom
Všetko ide dookola v reťazci. (Z básne Ruslan a Lyudmila)

Niekto sa ponáhľa, aby nás navštívil. Hádajte, kto to je. Hrá hudba. V piesni sa objaví Pinocchio
Ako sa volá dielo, z ktorého k nám tento hosť prišiel? (Zlatý kľúč alebo Pinocchiove dobrodružstvá)
kto to napísal? (Alexej Nikolajevič Tolstoj)
Ktoré zahraničný hrdina sa stal prototypom Pinocchia? (Pinocchio)
B: Rozhodol som sa začať písať poéziu. Tu som vám priniesol niektoré z mojich majstrovských diel.
B: Uvidíme. Učenie ste vždy brali na ľahkú váhu, takže vaše básne majú chyby.
Úloha 3. Opravte chybu.
1. Sneh sa topí, potok tečie. Pobočky sú plné lekárov. (veže)
B: No, len si pomysli - raz som sa pomýlil. Pokračuj v čítaní.
2. More sa pred nami sfarbuje do modra, nad vlnami lietajú tričká (čajky)
B: Čo sa zase stalo? nemôže byť. Pozrite, nie sú tu žiadne chyby.
3. Hovorí sa, že jeden rybár chytil v rieke topánku, ale potom chytil na háčik domček (sumca).
Otázka: Čo je posledná vec?
B: Eh! Čítať.
4. Lekár pripomenul Mityinmu starému otcovi: „Nezabudnite na jednu vec: určite si dajte 10 volaviek pred spaním“ (kvapky)
B: Áno... idem sa radšej učiť!
B: Choď, choď!

Úloha 4. Spojte sa šípkami.
Ďalšia úloha vás čaká. Pozrime sa, ako sa ti darilo v škole. V prvom stĺpci sú napísané postavy diel, v druhom názov diela a v treťom autor. Vašou úlohou je správne spojiť hrdinu s dielom a autorom. Rýchly a prehľadný. Kapitáni idú von a striedavo čítajú, čo urobili.
A teraz je úloha ťažšia. Okrem školské osnovy, čítaš veľa iných diel beletrie. Otestujme svoje obzory. Ak poznáte odpoveď, okamžite povedzte, kto ide prvý.

Úloha 5. Kto je rýchlejší?
1. Na koho sa premenila lesná príšera z Aksakovovej rozprávky? Šarlátový kvet(princ)
2. Od koho literárnych hrdinov prežili mnohé nebezpečné dobrodružstvá v modrej, fialovej, ružovej a žltej krajine? (Ellie a jej priatelia)
3. Čo použili Zhenya Hottabych a Volka na svojej ceste do Indie za Zhenyou? (Magický koberec)
4. Čo ste použili na cestovanie do tábora? Turecký sultán Barón Münchhausen? (v jadre)
5. Ktorá literárna postava strávila 28 rokov na pustom ostrove? (Robinson crusoe)
6. Ako sa volala korytnačka, ktorá dala Pinocchiovi zlatý kľúč (Tortilla)
7. Ako sa volala jachta kapitána Vrungela (Trouble)
8. Kto napísal rozprávku Snehová kráľovná (Andersen)
A tu je ďalší z našich hostí. Cheburashka spieva pieseň s Genou.
Kto je autorom tohto nádherného diela? (Eduard Uspensky)
O: Gena, priniesol si nám niečo?
G: Cheburashka a ja sme pre chalanov pripravili úlohu. Rozlúšti meno rozprávkového hrdinu.
Úloha 6. Šifrovanie.
Dešifrujte a napíšte hrdinov rozprávok na papier.

Úloha 7. Čarovné slovíčka.
Hádajte, komu patria tieto čarovné slová
1. Podľa mňa na príkaz šťuky.. (Emelya)
2. Sivka-burka, prorocká kaurka. Stoj predo mnou ako list pred trávou. (Ivan blázon)
3. Sim-sim otvorte dvere (Ali Baba)
4. Leť, lupeň lietať, cez západ na východ, cez sever, cez juh, vráť sa v kruhu. Akonáhle sa dotknete zeme, buďte podľa môjho názoru (Zhenya. Rozprávka od Val. Kataeva Tsvetik-semitsvetik)
5. Bambara, chufara, loriki, eriki, pikapu, trikapu, skoriki, moriki (Bastinda)
6. Krex, Pex, Fex. (Pinocchio)

Úloha 8. Magické predmety.
Teraz skúste pomenovať hrdinu, ktorý vlastní tieto magické predmety.
Snímka pre tím 1: Modrý klobúk a lampa (Neviem, Aladdin)
Snímka pre tím 2: Topánka a červená čiapočka (Popoluška a Červená čiapočka)

A tu sa ponáhľa, aby nás navštívila. Červená čiapočka spieva pieseň.
Kto napísal rozprávku? (Charles Perrault)
Ktoré dobra skladba. Jete skvele.
KS: Viem tiež veľmi dobre rozprávať. Pripravil som pre vás niekoľko jazykolamov.

Úloha 9. Jazykolamy.
Každý člen tímu musí povedať jazykolam. V tejto súťaži vyhráva tím, ktorý má menej chýb a rýchlejšie tempo. Minúta na zoznámenie.

Podľa mnohých detských umelecké práce vznikali filmy alebo karikatúry.
Úloha 10. Pieseň.
Vašou úlohou je uhádnuť, z ktorej rozprávky alebo filmu je pieseň, ktorú počujete. Odpovedzte jeden po druhom.

Výsledky. Ceremoniál odmeny víťaza.
Zakončime náš kvíz aj pesničkou.

Máme záujem o vtipnú knihu
Nikdy vás nenechá nudiť sa
Dediny a dediny čítajú knihy,
Veľké mestá čítajú knihy.
Kniha nám pomáha stať sa múdrejšími
Vedie ťa ako priateľku
A ten, kto kráča životom s knihou
Nikdy nikam nezmizne.

Referencie:
1. Kniha pre múdrych mužov a ženy. Polymathova príručka. -M.: “RIPOL CLASSIC”, 2001.- 336 s.
2. Kreatívny zážitok s knihou: lekcie knižnice, hodiny čítania, mimoškolské aktivity/ komp. T.R. Tsymbalyuk. - 2. vydanie - Volgograd: Učiteľ, 2011. - 135 s.
3. Čítanie s vášňou: lekcie z knižnice, mimoškolské aktivity/ komp. E.V. Zadorozhnaya; - Volgograd: Učiteľ, 2010. - 120 s.

Literárne erudovaná relácia „Stránkami vašich obľúbených kníh“ („Šikovní muži a múdre dievčatá“, „Najmúdrejší“, „Rád čítam“)

Intelektuálna súťaž pre žiakov 2.-4.

Výstava kníh „Moje obľúbené knihy“»

(knihy-tipy k témam súťaže, využijete ich pri hľadaní odpovedí)

D. Defoe "Robinson Crusoe", Rozprávky A. Tolstého, rozprávky L. Tolstého, C. Perraulta, G. H. Andersena, K. Čukovského, Lindgrena "Carlson", Krylovove bájky, A. P. Čechova "Kashtanka", Bazhov , v r. miestna história.

Citáty k výstave:

"Čítať!

A vpustiť do svojho života

Nebude ani jeden deň

Kedykoľvek vy

Nečítal som to

Aspoň jedna strana

Z novej knihy"

(K. G. Paustovský)

„Keď čítam knihu, zdá sa mi, že je živá a hovorí so mnou

(J. Swift)

(D. Diderot)

"Za všetko dobré vo mne vďačím knihám."

(M. Gorkij)

„Kto niečo číta, je už oveľa vyšší ako ten, kto nečíta nič“

(V. G. Belinský)

„Kniha, ktorá skutočne vedie, je tá, z ktorej si čitateľ vyvodzuje vlastné závery“ (K. I. Čukovskij)

Pozdrav, predstavenie

Láska k čítaniu začína už od detstva. Deti, ktoré milujú čítanie, sa určite stanú múdrymi, aktívnymi a kreatívnych ľudí. A nie je náhoda, že ďalšia fáza súťaže „Študent roka“ prebieha práve v knižnici. Dnes sa tu, v mestskej knižnici, uskutoční literárne erudovaná prehliadka „Šikovní muži a šikovné ženy“.

Poďme sa zoznámiť! Moderátorka – T. N. Dvurechenskaya. Porota v zložení S. E. Plastun,

Účastníci súťaže: (menná trieda, FI, obľúbená kniha a literárny hrdina).

Všetky úlohy tejto súťaže sú venované vašim obľúbeným rozprávkam a dielam obľúbených detských spisovateľov.

Dnes nám chlapci budete musieť preukázať svoju literárnu erudíciu, znalosť obsahu mnohých diel, ale aj nápaditosť a vynaliezavosť. Najchytrejší človek nie je len ten, kto veľa číta, ale aj ten, kto sa vie orientovať v mori informácií obsiahnutých v týchto knihách (ukáž sa okolo).

Knižnica! V sále je ticho.

Sedíme tu a nevšímame si hodiny,

Stretnutie s mojimi osvedčenými priateľmi,

Ktoré nepodliehajú času...

Hudobná prestávka - klip o knižnici

Zahrievanie (5 bodov)

Hádajte, ktorá literárna postava povedala tieto slová:

1. Len čo vyskočím, hneď ako vyskočím, útržky pôjdu po zadných uličkách (Fox „Zayushkina's hut“)

2. „Idem k babičke, prinesiem jej tento koláč a hrniec masla“ (Červená čiapočka z rozprávky Charlesa Perraulta)

3. Tiež ma ubezpečili, že sa vraj vieš premeniť aj na tie najmenšie zvieratká, stať sa napríklad myšou. (Kocúr v čižmách od Charlesa Perraulta)

4. Počkaj, neponáhľaj sa, hneď ťa pohltím! Prehltnem, prehltnem, nezľutujem sa! (Šváb, Korney Chukovsky „Šváb“)

5. Dnes som chytil rybu, zlatá rybka, nie jednoduché. (Starec, A.S. Puškin „Príbeh o rybárovi a rybe“)

6. Stále si spieval, o to ide, tak choď tancovať (Mravec, ja, Krylov „Vážka a mravec“)

7. Prišijem mu nové nožičky, po cestičke bude opäť behať. (Aibolit, K. Čukovskij)

8. Ponáhľaj sa a sadni si na mňa, len vedz – vydrž! Aj keď som malého vzrastu, dokážem zmeniť každého koňa. (Malý hrbatý kôň, Ershov P.)

9. Takmer celú noc som nezažmúril oči. Len Boh vie, čo sa mi dostalo do postele. Ležal som na niečom tvrdom a teraz mám celé telo pokryté modrinami. (H. Andersen, Princezná a hrášok)

10. Áno, mami, včera si to povedala správne. Tajomstvo je vždy jasné. (Denis Korablev, Dragunsky V.)

11. Kam ideme Prasiatko a ja sme veľké, veľké tajomstvo!

(Pieseň medvedíka Pú, B. Zakhoder)

12. Nikto ma neľutuje! Môj brat sa ide previezť loďou, ale nezoberie ma! Hovorím mu: "Radšej si to vezmi, aj tak ťa nenechám samého..."

(Pavlík z príbehu „Čarovné slovíčko“ od V. Oseeva)

13. Ja, fúzatý kocúr, mám onedlho rok a vyzerám dobre a som šikovný, ale neviem čítať a písať...

(Mačka „The Cat and the Quirks“ od S. Ya. Marshak)

Zahrievanie (5 bodov)

Otázky pre inteligenciu:

1. Aký je najkratší mesiac v roku? (Smieť)

2. Prečo nosia klobúk? (Pretože sama nevie chodiť)

3. Po čom pes beží? (na zemi)

4. Prečo vtáky lietajú? (Cez oblohu)

5. Na čom pláva kačica? (Na vode)

6. Prečo je jazyk v ústach? (Za zubami)

7. Na čo jeme? (Pri stole)

8. Z ktorého taniera sa neje? (prázdne)

9. Ktoré koleso sa netočí, keď ide auto? (Rezervný)

10. Čo sa stane s červenou vreckovkou, ak ju vložíte na päť minút do vody? (zmokne)

11. Z čoho môžete vidieť oči zatvorené? (Sen)

12. Prečo pes šteká? (Pretože nevie hovoriť)

13. Ako sa končí deň a noc? (mäkké znamenie)

14. A a B sedeli na potrubí. A spadlo, B zmizlo - čo zostalo na potrubí? (písmeno "ja")

Kto z nás nepozná nádherné, veselé, dobré rozprávky, poézia detský spisovateľ Korney Čukovskij. Vyrástla s ním viac ako jedna generácia čitateľov. Preto sme jeho diela vybrali do ďalšej súťaže

(Nie je to ťažké, takže správna odpoveď bude mať päť bodov)

Rozcvička „Pokračujte vo fráze z literárneho diela“

5 bodov

1. „Medvede išli na bicykli...“

(A za nimi je mačka vzadu a za ním sú komáre balón, A za nimi sú raky na chromom psovi, Jazdia a smejú sa, žuvajú perník)

"šváb"

2. “Deka utiekla, plachta odletela...”

(A vankúš ako žaba odo mňa odskočil, išiel som po sviečku, sviečka vošla do kachlí, išiel som po knihu a ona sa rozbehla a skočila pod posteľ!)

"Moidodyr"

3. “Leť, lietať, neporiadok, pozlátené brucho...”

(Mucha išla na pole, mucha našla nejaké peniaze, mucha išla na trh a kúpila si samovar)

"Leť Tsokotukha"

4. “Slnko kráčalo po oblohe a bežalo za mrakom...”

(Zajačik sa pozrel z okna, pre zajačika sa zotmelo. A biele straky cválali po poliach a kričali na žeriavy: "Beda, beda! Krokodíl zhltol slnko na oblohe!"

"Ukradnuté slnko"

5." Dobrý doktor Aibolit! Sedí pod stromom...“

(Príďte k nemu na ošetrenie, kravu, vlčicu, chrobáka, pavúka a medveďa. Dobrý doktor Aibolit každého vylieči, on vylieči!

"Aibolit"

6. „Sito po poliach cvála, po lúkach koryto...

(Meta nasledovala lopatu po ulici, Sekery, sekery, len pršalo z hory...)

"Fedorinov smútok"

7. Zazvonil mi telefón...

(Kto hovorí? Slon. Odkiaľ? Od ťavy. Čo chceš? Čokoláda“

"telefón"

8. Malé deti! Za nič na svete nechoďte do Afriky...

(Do Afriky na prechádzku! V Afrike sú žraloky, V Afrike sú gorily, V Afrike sú veľké nahnevané krokodíly, ktoré vás pohryzú, zbijú a urazia...)

"Barmaley"

9. A líšky si zobrali zápalky...

(Išli sme k modrému moru, zapálili modré more. Modré more je v plameňoch, z mora vybehla veľryba...)

"zmätok"

10. Ako nášmu Myronovi sedí na nose vrana...

(A na strome si ruffy stavajú hniezda z rezancov.

Baran nastúpil na loď a odišiel do záhrady. V záhrade rastú čokoládky v záhradnej posteli a pri našej bráne rastie zázračný strom)

"Zázračný strom"

11. „Mačiatka mňaukali: „Už nás nebaví mňaukať...“

(Chce sa nám grgať ako prasiatka! A za nimi káčatká: „Už nechceme kvákať! Chceme kvákať ako malé žabky...!)

"zmätok"

12. "Ja som Veľký Laver!"

(Slávny Moidodyr, vedúci umývadiel a veliteľ žiniek...)

"Moidodyr"

Domáca úloha
"Vymyslel som rozprávku..." (20 bodov)

Názov úlohy obsahuje jej význam. Ako asi tušíte, je založený na rozprávkach, ktoré treba vymyslieť.
Rozprávka môže mať šťastný koniec(ako v „Turnip“), môže tam byť zlý koniec (ako v „Teremke“). Koniec rozprávky je však vždy rovnaký, bez ohľadu na to, koľkokrát sa táto rozprávka rozpráva. Je to správne? Pozývame vás, aby ste vymysleli nový koniec (jeden na výber), ako je tento slávnych rozprávok, Ako:

§ „Kura Ryaba“

§ „Kolobok“

§ "Krúda"

§ "Teremok"

§ "Vlk a sedem kozliatok"

Každý z účastníkov súťaže poskladá a povie svoj vlastný koniec známej rozprávky a porota rozhodne, ktorá rozprávka dopadla najlepšie. Víťazom sa stáva autor najlepšej a najzaujímavejšej rozprávky.

Súťaž „Jeden zo štyroch“ (správne odpovede)

„Miestna história“ (20 bodov)

Poznanie minulosti a súčasnosti rodná krajina potrebné pre každého z nás bez ohľadu na vek. Musíte vybrať jednu správnu odpoveď a zaškrtnúť ju. (Buďte obzvlášť opatrní pri odpovedaní na otázku 5):

1. Ako sa volá rieka, na ktorej stojí naše mesto Lipeck?

§ Voronež

§ Lipovka

2. Ktorému ruskému cárovi postavili v našom meste pomník?

§ Mikuláš 2

§ Alexandru 1

§ Ivan Hrozný

3. Aký je najväčší závod v Lipetsku?

§ Slobodný Sokol

§ Lipetsk traktor

§ Cement

§ Novolipetsk metalurgický

4. Ako sa volá naša liečivá voda, ktorá sa pije po celom Rusku?

§ Pepsi-Cola

§ Minerál

5. Ktorý park nie je v Lipetsku?

§ Bychanovova záhrada

§ Letná záhrada

§ Horný park

§ Detský park

§ Víťazný park

6. Ako sa volá primátor nášho mesta?

§ Valerij Ivanovič Sinyuts

§ Vladimír Vladimirovič Putin

§ Michail Vladimirovič Gulevskij

§ Ivan Nikolajevič Košelev

7. Aké meno slávny spisovateľ nosí Lipetsky Divadlo činohry?

§ Čechov A.P.

§ Pushkin A.S.

§ Lermontov M. Yu.

§ Tolstoj L.N.

8. Čo je zobrazené na erbe mesta Lipetsk?

§ Medveď

§ Zlatá lipa

Cestovatelia

Postavy v mnohých vašich obľúbených knihách zažívali dobrodružstvá.

na cestovaní. Extra 5 bodov každému, kto vie uviesť názov diela a jeho autora.

1. Ako šla Emelya do kráľovského paláca?

(Ruská ľudová rozprávka „Po príkaz šťuka…»)

§ Na saniach

§ Na sporáku

§ Autobusom

2. Na čo sa zmenil Popoluškin koč po odbití polnoci:

(Charles Perrault "Popoluška")

§ K cukete

§ V squashi

§ Do tekvice

§ V kapuste

3. Ako sa Kai dostal do paláca Snehovej kráľovnej?

(Andersen "Snehová kráľovná")

§ Na terénnom vozidle

§ Na saniach

§ Na soboch

§ Na psoch

4. Čo zbojníci vzali Gerde:

§ Kabelka

5. Kto vzal Thumbelinu do teplejších krajín?

(Andersen „Palec“)

§ Martin

§ Lietadlo

6. Kapitán Vrungel sa plavil po mori:

(Nekrasov „kapitán Vrungel“)

§ Na jachte

§ Na škuneri

§ Na parníku

§ Na lodi

8. Kto žil na pustom ostrove po stroskotaní lode:

(Robinson Crusoe od Daniela Dafoea)

§ barón Munchausen

§ Robinson crusoe

§ Gulliver

§ Kapitán Nemo

7. Aký starý muž Hottabych sa rýchlo pohyboval:

(„Starý muž Hottabych“ Lapin)

§ Vychádzková obuv

§ Magické topánky

§ Kobercová rovina

Literárna nominácia

5 bodov

1. Hrdinom ktorého diela je cibuľový chlapec?

§ „Cippolino“ od Gianniho Rodariho

§ „Carlson, ktorý žije na streche“ od Astrid Lindgrenovej

§ „Zlatý kľúč“ od Alexeja Tolstého

2. Kto napísal príbeh „Kashtanka“?

§ Tolstoj L.N.

§ Čechov A. P.

§ Marshak S. Ya.

3. Každý čítal túto rozprávku. Kto napísal rozprávku Tri medvede?

§ Pushkin A.S.

§ Gaidar A.P.

§ Tolstoj L.N.

4. Ktorá hrdinka Bazhovovej rozprávky mala na sebe šaty z vybraného hodvábneho malachitu?

§ Vasilisa Krásna

§ Snehová kráľovná

§ Pani z Medenej hory

Doplňte chýbajúce slovo do názvu rozprávky A. N. Tolstého (4. ročník)

1. „Mačka a...“ Líška

2. "Sestra Alyonushka a brat..." Ivanushka

3. „Žeriav a...“ Volavka

4. "Kochetok a..." Kurča

5. "Líška a..." Kohút

6. "Masha a..." Medveď

7. „Bublina, slama a...“ Lýková topánka

Doplňte chýbajúce slovo v názve ruštiny ľudová rozprávka(3 stupne)

1. "Ivan Tsarevich a šedá ..." Vlk

2. "Morský kráľ a Vasilisa...“ Múdry

3. "Kohútik je zlatý..." Hrebenatka

4. „Prestieranie, jahňacie a...“ Suma

5. "Zayushkina..." Chata

6. „Finista je jasný...“ Sokol

7. „Mačka má sivé čelo, koza, áno...“ Baran

Doplňte chýbajúce slovo v nadpise literárna rozprávka (2 stupne)

1. Báseň K. I. Čukovského “Fedorino...” Smútok

Rozprávka 2.H. C. Andersena "The Snowy..." Queen

3. Príbeh C. Perraulta „Červená čiapočka“

4. Rozprávka bratov Grimmovcov „Muži z Brém...“ Hudobníci

5. Rozprávka C. Perraulta „Spiaca...“ Kráska

Rozprávka 6.H. C. Andersena „Škaredé...“ Káčatko

Rozprávka 7.H. C. Andersena „Stála cína...“ Vojak

Na sklade

Veselé, šťastné, svetlé brezy...

(A ruže na nich rastú s radosťou)

"radosť"

Vymenuj niekoľko magických predmetov:

Meč pokladov, loptička, lietajúci koberec, vlastnoručne zostavený obrus, samohrajúca harfa, Kúzelná palička, neviditeľný klobúk, magické zrkadlo

Pomocníci rozprávkových hrdinov

Sivý vlk, Sivka Burka, Hrbatý koník, Dvaja z rakvy - vzhľadovo identické

Oponenti

Baba Yaga, Koschey the Immortal atď.



Podobné články