Zhrnutie hodiny výtvarného umenia „Zlatá jeseň. Zhrnutie priamej výchovno-vzdelávacej činnosti vo výtvarnom umení Téma: „Zlatá jeseň

04.03.2019

Synopsa priamej vzdelávacie aktivity pre deti staršej skupiny na tému „Valčík jesenné lístie».

Autor: Rudometkina Natalya Petrovna, učiteľka dodatočné vzdelanie MBDOU TsRR DS č. 58 „Zhemchuzhinka“, mesto Ozersk, oblasť Čeľabinsk.
Popis materiálu: Ponúkam vám súhrn priamych vzdelávacích aktivít pre deti staršieho ročníka (5-6 rokov) na tému „Valčík jesenného lístia“. Tento materiál môžu používať učitelia starších skupín v triedach na výtvarné umenie. Deti v triede pokračujú v oboznamovaní sa so žánrom výtvarné umenie- krajina.
Upevniť vedomosti o netradičných druhoch výtvarné umenie(maľovanie prstami, vatovým tampónom, fúkanie slamkou od džúsu).
Lekcia je zameraná na pestovanie zmyslu pre krásu a rozvoj tvorivosť deti.

Cieľ: navodzovať u detí emocionálny, radostný vzťah k prírode pomocou umelecké slovo, hudba, maľby.
Úlohy:
Vzdelávacie:
Pokračujte v zoznamovaní detí so žánrom výtvarného umenia – krajina, aby ste ukázali, že príroda je krásna v každom ročnom období.
Upevniť vedomosti detí o netradičných druhoch výtvarného umenia (maľovanie prstami, vatovým tampónom, tlač drevom, fúkanie slamkou od džúsu).
Pokračujte v oboznamovaní detí s výrazovými prostriedkami v umeleckej činnosti: farba, materiál, zloženie.
Vzdelávacie:
Rozvíjať technické zručnosti v kreslení, práci s rôznymi materiálmi a metódami.
Rozvíjať tvorivé myslenie, rečovú aktivitu, komunikačné schopnosti, pozornosť, pamäť.
Rozvíjať zvedavosť, predstavivosť, dobré motorové zručnosti ruky
Vzdelávacie:
Vychovaj opatrný postoj k prírode svojej rodnej krajiny.
Vzbudiť v deťoch túžbu zachovať jej krásu na obrazoch.
Materiály na lekciu: listy albumu s hotovým pozadím (vyrobené v predchádzajúcej lekcii), kvaš, akvarel, štetce, pohár vody, obrúsok, vatové tyčinky, trubice na šťavu, lepidlo, kukuričná krupica.
Reprodukcie obrazov I. Levitana, I. Shishkina, A. Vasilieva, I. Ostroukhova.
integrácia odlišné typy Aktivity: exkurzia do lesa, prezeranie stromov; zoznámenie sa s reprodukciami obrazov I. Šiškina, I. Levitana,
A. Vasilyeva; čítanie básní ruských básnikov; didaktické hry „Z akého stromu je list?“, loto „Stromy“.
Práca so slovnou zásobou: zlatá, fialová, strieborná, teplá, chladná jeseň, padanie listov, známky jesene, krajina.
Vzdelávacie oblasti: komunikácia, zdravie, poznávanie, socializácia, čítanie fikcia, hudba.
GCD pohyb:
Vychovávateľ: Teraz ty a ja budeme zbierať listy. Pripravte si ruky. Opakuj po mne.
Prstová gymnastika"Budeme zbierať listy"
Jeden dva tri štyri päť -
Budeme zbierať listy. (Zatnite a uvoľnite päste)
Brezové listy (ohnite palec)
Rowan odchádza, (Ohnite ukazovák)
Topoľové listy (ohnite prostredník)
Listy osiky, (Ohnite prstenník)
Dubové listy (ohnite malíček)
Budeme to zbierať.

K mame jesenná kytica my to vezmeme. (Zatnite a uvoľnite päste)
- Chlapci, kde rastú tieto stromy?
Tajomstvo.
Dom je otvorený zo všetkých strán,
Je pokrytá vyrezávanou strechou.
Príďte do zeleného domu
Uvidíte v ňom zázraky. (les)

- Správne, v lese.
Dnes pôjdeme s vami do lesa.
Obdivujte obrazy umelcov a počúvajte báseň
T.A. Shorygina „Prechádzka lesom“
. Hudba je tichá.
V zelenom lese je dobre!
Tráva sa rozprestiera ako koberec,
A vyrezávané listy javory
Prikryjú nás stanom.
Kráčame lesnou cestou,
Obzeráme sa.
Vonia ako bylinky a ihličie,
Po kmeňoch blúdia tiene.
Zbadáme mravenisko
A veľký machový peň;
Pôjdeme do živicového smrekového lesa,
Kde je tieň aj v horúcom popoludní.
Oxalis rastie blízko pňa,
V tráve kvitnú konvalinky,
Vtáky trepotajú
Spievajú a spievajú!
Jahodové svetlá
Rozsvieti sa v tráve
Zlaté vlnité odlesky
Pretekajú cez listy.
Čoskoro budeme na okraji,
Sadneme si na spadnutý kmeň
A počúvajme kukučku
Pozrime sa, ako včely tancujú.

Chlapci, pomenujte stromy, ktoré rastú v lese?
Odpovede detí: (smrek, jarabina, dub, breza, javor, borovica, smrekovec)
Les nám dáva čarovnú krásu, tieň a chládok v horúcom dni, kyslík na dýchanie, ovocie, liečivé byliny, trvanlivé drevo, z ktorého zruční majstri vyrábajú množstvo potrebných vecí.
Výborne, teraz budeme hrať hra "Z akého stromu pochádzajú plody a listy?"
Na tabuli visia obrázky rôznych stromov. Deti idú k stolu, na ktorom sú listy a plody rôzne stromy. Vezmú list a plod, priblížia sa k nemu a pripevnia ho na požadovaný strom.
Pýtam sa otázky:
aký strom nám dáva sladkú šťavu? (breza)
Ktorý strom žije dlhšie ako ostatné stromy? (dub)
Ako sa nazývajú plody duba? (žalude)
Aké bobule stromov milujú vtáky? (rowan)
Aké stromy sa nazývajú vždyzelené? (kožušina, borovica).
Kto rád jedáva smrekové šišky? (veverička, medveď, ďateľ).
Čo sa dá vyrobiť z javorových semien? (remeslá).
Čo sa dá vyrobiť z jabĺk? (džem, koláč, džús).
Prečo sa jablkám v rozprávkach hovorí „omladzujúce“? (sú veľmi zdravé, obsahujú veľa vitamínov).
Učiteľ: Pozrite sa na strom a zapamätajte si jeho štruktúru.
Dieťa ide k tabuli a pomenúva a ukazuje časti stromu.
pedagóg: Chlapci, ako sa volajú obrázky, na ktorých je nakreslená príroda? (scenéria). Aké ročné obdobie zobrazovali umelci na svojich obrazoch? (jeseň) Jeseň je veľmi krásny čas roku. Aké sú jesenné mesiace? (september október november).
Aká je jeseň? (teplé a studené).
Na pozadí hudby P.I. Čajkovského som čítal „Jesennú pieseň“ báseň
V. Avdienko „Jeseň“

Jesenné prechádzky po ceste,
Namočil som si nohy v kalužiach.
Prší a nie je svetlo.
Leto sa niekde stratilo.
Jeseň kráča, jeseň sa túla.
Vietor zhodil listy z javora.
Pod nohami máš nový koberec,
Žlto-ružová, javorová.

Čo maľuje umelec v krajine? (stromy, obloha, oblaky, more, rieky, hory, domy). Správny.
Jeseň je ako rozprávka, s ničím neporovnateľná,
Prajem všetkým, aby si túto jeseň zapamätali!

Dnes sa aj vy musíte stať umelcami a vytvoriť si vlastnú jesennú krajinu. Ale nakreslíme strom nezvyčajným spôsobom. Budeme potrebovať akvarelové farby, štetec, vodu a slamku na šťavu.
Premýšľajte o tom, kde začneme kresliť strom? (z kufra)
Správny. Štetcom nakreslím rovný vysoký kmeň. Aby som to urobil, dám si na štetec trochu viac vody a farby ako je potrebné a nakreslím rovnú čiaru. Akou farbou natrieme stromček? (do hneda) Ukázalo sa, že je to kmeň stromu.
A ak je to breza, (potom vezmeme bielu farbu).
Čo ešte treba doplniť na výrobu stromčeka? (Pobočky)
Presne tak, ratolesti. Na kmeni stromu som vytvoril kvapôčky; tieto kvapôčky vyfúknem pomocou hadičky v požadovanom smere. Takto (zobrazuje sa). A pred našimi očami rastú konáre stromu.
Chlapci, ukázalo sa, že je to strom? (Áno) Aby to fungovalo jesenný strom, akými farbami budeme maľovať listy? (Žltá, červená, oranžová, svetlozelená).
Spomeňme si, ako môžete nakresliť listy na strome? (kefa, prst, vatový tampón).
A tiež suché lístie a kukuričný šrot, ale na to potrebujeme aj lepidlo.
Akými farbami budeme maľovať? Pozri, čo je na stole? (akvarel, kvaš)
Samostatná činnosť detí.
Spôsob zobrazenia listov si deti volia samy. Deti kreslia stromy rôznymi spôsobmi. Hrá melódia „Seasons“ od P.I. Čajkovského. Učiteľ pomáha deťom v procese práce vodiacimi otázkami, radami, ukazuje ich tým, ktorí to potrebujú a prijíma obrázky.
Vychovávateľ:
Čo ešte môžete nakresliť pri strome? (Tráva, oblaky, mláky, lietajúce vtáky, ježko). Trávu môžete nakresliť aj pomocou slamky na šťavu. Naneste malú škvrnu štetcom a vyfúknite kvapôčku pomocou slamky. Páči sa ti to.
A tiež máte na stoloch pečate rôzne formy– domčeky, malé stromčeky) - nimi si môžete doplniť kresbu. Aby ste to dosiahli, musíte pečať namaľovať na plochú stranu a vytlačiť ho na výkres (ukázať učiteľovi).
Aké nádherné krajiny ste vytvorili. Povedz nám, kto nakreslil ktorý strom? (odpovede detí)
Keď diela uschnú, usporiadame výstavu „Valčík jesenného lístia“.
dakujem za tvoju pracu.
Viem, že deti sa učili básničky o stromoch.
A teraz nám to povedia.

Dub. I. Tokmakovej
Dub dažďa a vetra
Vôbec sa neboj.
Kto povedal, že dub
Bojíte sa prechladnutia?
Predsa do neskorej jesene
Je to zelené.
Takže dub je odolný,
Znamená to zocelený.

Breza od A. Kulagina
Biela breza spustila svoje vrkoče,
Biela breza spustila svoje konáre.
Žlté listy vrkoča zdobia,
A potichu, potichu padajú na zem.

Rowan. S.A. Vasilyeva
Do nášho mesta prišla jeseň,
Svetlá okolo sa rozsvietili.
Jasne červená zrelá guľa -
Toto vôbec nie je baterka.
Poď rýchlo, vták,
Nakŕmte sa jarabinou!

Javor
Kvitne na jar
Elegantný javor – vyrezávaný list.
Každý list je ako hviezda
Javor spoznáte ľahko.

Jabloň.
Vysoko na strome sú jablká zrelé,
Zrelé strany sú na slnku nasiaknuté;
Takéto jablká sme ešte nejedli
A nikto to určite neskúšal
.

Rybia kosť O. Vysotskaya
Ani list, ani steblo trávy!
Naša záhrada stíchla.
A brezy a osiky
Nudné stoja
Len jeden vianočný stromček
Veselé a zelené.
Zrejme sa nebojí chladu,
Vraj je odvážna.

Toto je druh práce, ktorú robili deti.

Poznámky k lekcii o výtvarnom umení

pre staršiu skupinu na tému: „Zlatá jeseň“

Programové úlohy :

    Rozšíriť predstavy detí o zlatej jeseni v poézii a výtvarných dielach;

    Naučte sa odrážať jesenné dojmy v kresbe.

    Rozvíjajte detský zrak umelecký obraz a dizajn prostredníctvom prírodných foriem.

    Rozvíjať zmysel pre kompozíciu a vnímanie farieb.

    Pestovať záujem o jesenné prírodné javy, emocionálne reagovať na krásu jesene.

    Posilnite schopnosť miešať farby, aby ste získali tretiu farbu (oranžovú, hnedú).

Materiály na lekciu:

    List na šírku, veľkosť A4;

    Súprava gvašových farieb;

    Štetce;

    Pohár vody;

    obrúsok;

    Ukážky obrazov „Zlatá jeseň“; vzorky rôzne cesty obrazy stromov;

    Paleta na miešanie farieb.

Prípravné práce:

pozorovanie jesennej prírody pri prechádzke, básničky o jeseni, rozprávanie o znameniach jesene, prezeranie ilustrácií znázorňujúcich jesennú prírodu.

Priebeh lekcie:

Učiteľ pozve deti, aby si vypočuli rozprávku o liste:

„V jednom starom parku bol osamelý strom. Prišla jeseň. Všetky listy si zbalili kufre a odleteli cestovať. Vrecia s listami neboli ťažké - len trochu vody na umytie a uterák. A na jednom konári bol veľmi malý list. Bol príliš mladý na to, aby sa rozhodol letieť sám. Tak sa nudil, nudil, rozmýšľal a niečo vymyslel. Vidí okoloidúceho v klobúku. List nabral odvahu a skočil do klobúka. Okoloidúci si nič nevšimol. List priniesol domov. V dome bolo teplo a list sa zrazu začal nudiť a schnúť. Chýbali mu priatelia, jeho strom. Bál sa, že vyschne, stočí sa do hadičky a vyhodí ho. Potom list zakričal: "Vietor, vietor!" Vietor bol jeho veľkým priateľom. Vietor začul výkriky a vletel do domu. Zdvihol list a odniesol ho do parku. Rozišli sa v parku. Vietor sa rozlúčil s listom: „Bez Domov nikto nebude môcť žiť, budú sa nudiť a vyschnúť. Už nikdy sa neodlúčte od svojho domova - parku."

učiteľ.

Chlapi, viete ako sa volá jesenný jav, keď padá lístie zo stromov?

deti.

- Toto je opad listov.

učiteľ.

Správny. Prečo stromy na jeseň zhadzujú listy? (ochladzuje sa, v zime bude pre konáre ťažké držať listy a sneh, v zime strom spí a odpočíva).

Nikto nehovorí stromu, kedy má zhodiť listy. Potom sa však blíži jeseň – a listy na stromoch menia svoju zelenú farbu na žltú alebo červenú a opadávajú. Stáva sa to preto, že voda zamrzne a prestane prúdiť do vetvičiek a listov. Strom zaspí na zimu.

Na jeseň opadáva lístie zo všetkých stromov. Nasledujúci rok sa na stromoch objavia nové listy.

Vypočujte si báseň s názvom „Padajúce listy“.

Rozhovor spadnutých listov je sotva počuteľný:

Sme z javorov...

Sme z jabloní...

Sme z brestu...

Sme z čerešní...

Z osiky...

Z vtáčej čerešne...

Z duba...

Z brezy...

Všade padá lístie:

Mráz je na prahu!

Yu, Kapotov

učiteľ.

Na jeseň sa listy na stromoch sfarbujú nielen do žlta, ale aj do červena, oranžova, hneda a dokonca aj do fialova. Farba listov závisí od toho, aké je počasie: slnečnejšie jesenné dni, tým je náter svetlejší. Mnohí umelci radi maľujú jesennú prírodu práve pre túto pestrosť farieb. Pozrime sa na tento výkres (ukážka demo 1): čo zobrazuje? Aká je jeseň? Aké farby vidíš? Ako sa to dá nazvať?

Pri pohľade na tento obrázok a pozorovaní prírody na prechádzke sa vy aj ja môžeme presvedčiť, že jeseň je... veľký umelec, pretože ona sama vymýšľa outfity na stromy, kríky a celú prírodu, ako keby organizovala súťaž, kto má najžiarivejšie a najkrajšie listy. Chcem ich obdivovať každý deň.

Aká škoda.

Jeseň je dlhá tenkým štetcom

Prefarbuje listy.

Červená, žltá, zlatá -

Aká si krásna, farebný list!...

A vietor má hrubé líca

Podvádzal, podvádzal, podvádzal.

A stromy sú pestré

Fúkať, fúkať, fúkať!

Červená, žltá, zlatá...

Celá farebná plachta lietala okolo!...

I. Michajlova

Minúta telesnej výchovy .

"listy"

my jesenné lístie,

Sedíme na konároch.Deti trasú listy v rukách nad hlavou.

Zafúkal vietor a leteli.Bežte rôznymi smermi.

Leteli sme, leteli sme.

A ticho si sadli na zem.Hrbia sa.

Opäť prišiel vietor

A pozbieral všetky listy.Postavia sa, zdvihnú ruky s listami nahor a potrasú nimi.

Točil a lietalBežte rôznymi smermi.

A opäť si sadli na zem.Vracajú sa na svoje miesta.

Praktická časť.

učiteľ : Takže dnes sa ty a ja zmeníme na umelcov a pokúsime sa nakresliť jesenný les a padanie listov. V lese rastie veľa rôznych stromov, hádajte ktoré (spisovné slovo).

Ak fúka vetrík

Jeho list sa bude triasť.

Vietor nie je vôbec silný

Ale list sa trasie...

deti : Osiky

učiteľ :

Na jar sa zazelenal

Opaľovaný v lete

Dal som si to na jeseň

Červené koraly.

deti : Rowan

učiteľ :

Na tomto strome

Deti sa hojdajú

Malý, zlomyseľný,

Majú vyrezávané klobúky.

deti : Dub, žalude.

učiteľ : Výborne! Uhádli ste správne. Aké ďalšie stromy môžete vidieť v parku?

deti : Javor, breza, lipa.

učiteľ : Poznáte veľa stromov. Pozrime sa na spôsoby, akými ich možno zobraziť (ukážka 2). Teraz ich konečne nakreslíme. Rovnako ako ľudia môžu byť nízki a vysokí, starí aj mladí. Ich kmene môžu byť rovné, alebo môžu byť zakrivené alebo silne naklonené k zemi, hrubé a tenké.

Konáre sú ako ľudské ruky, dlhé a tenké; keď svieti slnko, konáre sa dvíhajú a naťahujú sa k nemu; keď fúka vietor, vetvy sa ohýbajú smerom, ktorým fúka; keď padá studený jesenný dážď, mokré konáre padajú.

Listy na stromoch sú podobné krásne šaty: žltá, červená, oranžová, karmínová. Vietor trhá listy z konárov, nesie ich vzduchom, a preto je na stromoch v neskorej jeseni málo listov (pomocou učiteľských vzoriek).

učiteľ : Na vytvorenie jesennej krajiny budeme potrebovať rôzne farby, pamätajte, aké farby je možné použiť na zobrazenie kmeňov, konárov stromov a kríkov, aké farby sa používajú pri maľovaní jesenných listov? pripomeňme si, ako získať hnedú a oranžové farby? (miešanie farieb na palete). Teraz premýšľajte o tom, aké stromy nakreslíte vo svojom lese a ako budú umiestnené vo vašej kresbe, aké farby budú mať vaše listy, bude vietor alebo dážď?

Zaznie hudba P. I. Čajkovského z cyklu „Ročné obdobia“ (september, október, november) a deti začnú kresliť. (Učiteľ pristupuje k požiadavkám detí, pomáha miešať farby a radí pri vytváraní kompozície)

učiteľ : Pripomína deťom, aké veľké štetce by sa mali použiť na zobrazenie kmeňa, konárov a listov. Aké ďalšie prostriedky možno použiť na zobrazenie lístia. (Techniky zobrazovania kmeňa: začnite znázorňovať kmeň zhora nadol špičkou kefy a postupne ho spúšťajte do rovnej polohy.

Techniky zobrazovania vetiev vo veternom počasí: na jednej strane sú vetvy pritlačené k kmeňu a na druhej strane sú od neho odklonené. Na hlavných veľkých vetvách je potrebné nakresliť tenké vetvy, ktoré sa ohýbajú vo vetre, rovnako ako veľké vetvy.

Technika kreslenia vpichom a tvrdým štetcom.

Štipkaním: špáradlo zľahka navlhčite, naneste naň farbu, rýchlymi trhavými pohybmi držte štrk zvisle a naneste obrázok.

Tvrdým štetcom: navlhčite štetec, naberte naň farbu, osušte prebytočnú vodu na novinách a aplikujte rýchle vertikálne ťahy s polosuchými štetinami zobrazujúcimi lietajúce listy, vertikálne ťahy môžu dodať tráve život).

učiteľ : Povzbudzuje deti, aby kresbe dodali osobitosť a jedinečnosť, napr.: strom vyrúbaný silným vetrom; skupina mladých stromov, ktoré sa silno nakláňajú od vetra; obraz trávy s tvrdým štetcom, obraz dažďa alebo slnka atď.

Po dokončení kreslenia stromov (počas sušenia diela):

učiteľ : Teraz pripravte svoje uši na počúvanie, oči na pozeranie a myseľ na zapamätanie. Naučte sa „čarovné“ kreslenie.

Umažem list zo stromu

Spodok som natrela žltou farbou.

Vyžehlím to zhora -

Vznikne strom ako v rozprávke.

Takto sa kreslia stromy -

Nič nemôže byť jednoduchšie.

Môžem dupnúť

Malý lesík.

Zhrnutie lekcie:

1. Výstava a rozbor detských prác

učiteľ : Pozrime sa, čo máme? Prineste mi všetku svoju prácu. Kto sa ukázal byť zamračený a smutná jeseň, a kto ho má veselý a jasný? Kto ho má báječný? Ona je taká iná! Aká je teda v skutočnosti jeseň?

deti : Kúzelný.

učiteľ : Chlapci, páči sa vám to? Veľmi sa mi páčila tvoja krajinka. Ste skutoční čarodejníci. Vieš, urobil si to tak krásne, pretože si pozorne počúval moje vysvetlenia, pracoval usilovne, opatrne a priateľsky. Keď farby trochu zaschnú, zavesíme váš " Jesenná krajina„na chodbe, aby ju mohli obdivovať deti aj dospelí (rozbor).

A do tvorivého kútika vám dám dve knihy. Potom si ich môžete prezrieť a nájsť v nich krajiny, nakreslené ako slávnych umelcov a deťmi, ako ste vy (výskum).













1. Rozvíjať u detí záujem o jesenné prírodné javy, emocionálne reagovať na krásu jesene.

2. Naučte sa preniesť farby „jesene“ do kresby.

3. Zoznámte deti s obrazmi ruských umelcov.

4. Rozvíjať fantáziu, kreativitu, jemnú motoriku.

Materiály na lekciu:

Listy kresliaceho papiera, formát A-4

gvaš, akvarelové farby

Štetce: č. 2, č. 5, č. 8

Nádoba s vodou, obrúsky

Prípravky z listov stromov (najmenej 5 druhov)

Prípravné práce:

1. Pozorovanie jesenného počasia pri prechádzke.

2. Učenie básní o jeseni: M. Lesovaya „Zlatý dážď“, E. Trutneva „Jeseň“, L. Zimina „Jesenné lístie“.

3. Rozhovory o znameniach jesene.

4. Vytváranie hádaniek o jeseni.

5. Čítanie poviedky M. P Prishvina: „Leaf Fall“, „Začiatok jesene“, „Jesenné lístie“.

6. Hry vonku: „Padanie lístia“, „Raz, dva, tri! Vezmite si tento list“, „Súťaže na jesennej lúke“.

Didaktické hry: „Jesenné znamenia“, „Z ktorého stromu je list“, „Javorový list“.

7. Učenie sa tanca „Valčík jesenného lístia“.

Priebeh lekcie.

Fragment hudby P. I. Čajkovského „Seasons – Autumn“ znie potichu.

Vychovávateľ:

Aké ročné obdobie bolo počuť v hudbe P.I. Čajkovského?

(odpovede detí)

Chlapci, aká je tu jeseň? - neskoro alebo skoro?

(odpovede detí)

Akú farbu má jeseň?

(odpovede detí)

Vychovávateľ : Teraz si vypočujte báseň Ivana Bunina

"Pád listov"

Určite les maľovaná veža,

Lila, zlatá, karmínová,

Veselá, pestrá stena

Stojí nad jasnou čistinkou.

Brezy so žltým vyrezávaním

Leskne sa v modrom azúre,

Ako veže, jedle stmavnú,

A medzi javormi sa sfarbujú do modra

Sem-tam cez lístie

Svetlá na oblohe, ako okno.

Les vonia dubom a borovicou,

Cez leto vyschol od slnka,

A jeseň je tichá vdova

Vchádza do jeho pestrého sídla......

Vychovávateľ: Áno, jeseň môže byť rôzna, no hlavne má odtiene: zlatá, oranžová, hnedá, červená.

1. dieťa: "jeseň"

Každý deň je vietor ostrejší
Trhanie lístia z konárov v lese...
Každý deň je podvečer,
A stále je neskoro.
Slnko váha, akoby
Niet sily vstať...

To je dôvod, prečo ráno stúpa nad zemou
Skoro na obed.

2. dieťa: “Október už prišiel...”
Už prišiel október - už sa háj trasie
Posledné listy z ich nahých konárov;
Nahnal sa jesenný chlad – cesta mrzne.
Potok stále žblnkoce za mlynom,

Ale rybník už bol zamrznutý; môj sused sa ponáhľa
K odchádzajúcim poliam s mojou túžbou,
A tie zimné trpia šialenou zábavou,
A štekot psov prebúdza spiace dubové lesy.

Vychovávateľ: - Chlapi, viete ako sa volá jesenný jav, keď padá lístie zo stromov? (odpovede detí)

Vychovávateľ: Keď príde ročné obdobie „jeseň“, môžete vidieť, ako listy na stromoch menia svoju zelenú farbu na zlatú, červenú, oranžovú, hnedú. Stáva sa to preto, že strom sa pripravuje na zimu. Pri prechádzke v parku, v lese alebo len pri chôdzi po ulici môžete vidieť takýto obrázok: fúka vánok a naše listy odlietajú rôznymi smermi.

dieťa:

Dážď padal na trsy jarabín,
Nad zemou krúži javorový list...
Ach, jeseň, opäť si nás prekvapila,

A opäť si obliekla zlatý outfit!

Minúta telesnej výchovy : "Červené veveričky"
Listy padajú

červené veveričky,
Ako sa máš? (Nakloní sa dopredu.)
- Máme pár skvelých záberov
Pre vaše deti. (Skákanie na mieste.)
Listy sú plné dutín -
V zime nám bude teplo. (Otočí telo doľava a doprava.)

Listy padajú
Prišla jeseň. (Kývajte rukami hore - do strán - nadol.)
červené veveričky,
Ako sa máš? (Drepy.)
- Sušené bobule
Dosť na rok. (Kývajte rukami hore - do strán - nadol.)

Vychovávateľ: Vypočujte si báseň „Jesenný poklad“

dieťa:

Z konára padajú žlté mince.

Pod nohami je celý poklad!

Toto je zlatá jeseň

Dáva listy bez počítania.

Zlatá dáva listy

Vám aj nám

A všetkým.

Vychovávateľ: - Chlapci, opýtam sa vás hádanky a vy mi uhádnete a poviete mi, čo to je.

Vytváranie hádaniek:

1. Prišiel bez farieb
A bez štetca
A prefarbil všetky listy. (jeseň)

2. Polia sú prázdne,

Zem sa namočí

Dážď leje.

Kedy sa to stane? (jeseň)

3. Dni sa skrátili

Noci sa predĺžili

Kto to povie, ktovie

Kedy sa to stane? (jeseň)

4. Zavítala k nám jeseň

A priniesla so sebou...

Čo? Povedz to náhodne!

No, samozrejme... (Pád lístia)

5. Naša kráľovná, jeseň,

Spoločne sa vás opýtame:

Deti majú svoje odhaliť tajomstvo,

Kto je tvoj druhý služobník? (október)

6. Nie je slnko, na oblohe sú mraky,

Vietor je škodlivý a pichľavý,

Takto fúka, niet úniku!

Čo sa stalo? Dajte odpoveď! ( Neskorá jeseň)

Vychovávateľ: Povedz mi, ktorý strom je symbolom našej vlasti?

(odpovede detí)

Vychovávateľ: Presne tak, breza je naša krásavica s bielym kmeňom.

dieťa:

"breza"
V priehľadnej modrej jesene
Brezy sú zlatý smútok.
Všade naokolo uschla letná zeleň,
Čoskoro prídu mrazy. No, nech!

Chlad ťahá z údolia,
Hmla sa šírila po zemi.
Uprostred planiny je breza,
Orosené slzy na kmeni.

Krehký, nežný a bezbranný,
Žije proti vetrom
Pokojný, tichý, tajný,
Niekedy múdra nad jej roky...

Vychovávateľ: - Chlapci, na našu hodinu som vám priniesol reprodukciu obrazu „Zlatá jeseň“ od ruského umelca Isaaca Levitana. Pozrime sa na to s vami.

Otázky pre deti:

Aké ročné obdobie zobrazuje? prečo?

(odpovede detí)

Aké známky jesene ste tu videli?

(odpovede detí)

Vychovávateľ: - Chlapci, môžete hovoriť o našom obrázku v poézii. Vypočujte si, ako poetka Ella Gonik opísala „jeseň“.

Tichá jeseň sa potichu objavila na zemi,
Sme nadšení krásou jasného neba,
Opäť v oblečení, viacfarebnom a nádhernom,
Ako les začal žiariť všetkými svojimi horúcimi farbami!

Stretávame sa opäť s dušou, s uvítacím úsmevom
Všetka tá nevýslovná krása očarujúcich dní,
Jeseň nám zažiari nedotknutou krásou,
Aj na jar nám občas chýba.

Vychovávateľ: Pozorovaním prírody pri prechádzke môžeme vnímať „jeseň“ ako krásne ročné obdobie. Ona, ako umelkyňa, prichádza s vlastnými outfitmi a rozhoduje sa, akou farbou bude natretý ten či onen strom či ker.

Dynamická pauza:

"jeseň"

Slová učiteľa: Vykonávané pohyby:

Oblohu zakrýva oblak

Slnko nesvieti, Mávaj rukami nad hlavou.

Vietor kvíli na poli, tvária sa ako megafón.

Dážď mrholí, Mávaj rukami pred sebou.

Vody začali šumieť

Rýchly prúd, Na mieste dupú nohami.

Vtáky odleteli

Do teplejších oblastí. Zobrazujú odlietajúce vtáky.

Praktická časť:

(Deti sedia pri stoloch.)

Vychovávateľ: Na stoloch máte rôzne listy, listy dubu, javora, brezy, jarabiny. Poďme sa na ne pozrieť.

Otázky pre deti:

Sú všetky listy rovnaké?

V čom je rozdiel? (farba, tvar, veľkosť)

(odpovede detí)

Vychovávateľ:

Skôr než sa pustíme do práce, zatvorme oči a predstavme si, čo budete kresliť, ako upravíte stromy, kríky, alebo to bude len „dubový“ či „brezový“ list.

Hrá tichá hudba a deti sa pustia do práce.

Spodná čiara.

Vychovávateľ : - Chlapci, aké krásne kresby ste vytvorili. Pri pohľade na vašu prácu môžete vidieť, ako sa listy padajúce zo stromov točia, akoby tancovali valčík.

Výborne! Každý z vás dosiahol „zlatú jeseň“

Analýza lekcie.
1. Opýtajte sa viacerých detí, či vedeli nakresliť jeseň?

2. Páčila sa vám lekcia?

3. Čo sme nakreslili?

4. Aký bol tvoj obľúbený moment?

5 Povedzte nám o svojich kresbách.

6. Navrhnite výstavu s názvom „Zlatá jeseň“.

Annenková Natalya Vjačeslavovna
Zhrnutie hodiny výtvarnej výchovy v skupine seniorov " Jesenný les»

Ciele:

Vyvolajte pozitívnu emocionálnu reakciu na prírodné javy vyjadrením svojho postoja prostredníctvom výtvarného umenia, hudby a poézie; rozvíjať predstavivosť; naučiť sa tvoriť kompozíciu kresby; sprostredkovať farbu jeseň; učiť deti technológiu "strkať tvrdou kefou"; Naučte sa vnímať náladu prírody svetlé farby jeseň; Povzbudzujte deti, aby vyjadrili svoj osobný názor na to, čo vidia.

Materiály:

Papier A3, červený gvaš. žltá farba v miskách, obrúskoch, kefách č. 3, štetinových kefách

Vybavenie a vizuál výhod:

Magnetofón, zvukový záznam Chopinovej hudby « Jesenný valčík » , reprodukcie obrazov I. Levitana « Brezový háj» , „Zlatá jeseň» , detské kresby minulých rokov.

Priebeh lekcie:

(Trieda môže sa konať s divadelnými aktivitami)

učiteľ: Chlapci, teraz vám to poviem zaujímavý príbeh. Dávno, dávno nebolo žiadne jeseň. Bola jar, leto a zima. A jedného dňa sa pohádali, pretože sa každá považovala za najkrajšiu. Potom to Matka Zem nevydržala a povedala, že na zemi obnoví poriadok. A objaví sa pred sestrami jeseň. Pýtajú sa Matky Zeme, kto je to? Hovorí im, že áno jeseň. Potom sa pýtajú veľa otázok – aká je, čo rastie na jeseň, aké je počasie atď.

Chlapci, pomôžme sestrám jari, lete a zime dozvedieť sa viac jeseň. Žiaci si prezerajú reprodukcie obrazov, kresieb a komentujú ich, pričom povedia všetko, čo o Aspenovi vedia.

Znie Chopinova hudba « Jesenný valčík» , ticho. Na pozadí hudby učiteľ recituje báseň:

"Listy začali padať,

Listy sú panašované,

Bľabotajú, lietajú,

Hovoria nám niečo smutné.

jeseň prechádzky nielen v lese,

V parkoch, záhradách

Maľuje lístie.

Zelené smreky stoja prísne

Pozorne sa pozerajú a mlčia."

Chlapci, prečo si myslíte? na jeseň listy na stromoch žltnú. červená, oranžová? -To sa deje, pretože listy obsahujú chlorofyl, na jeseň táto látka je zničená a listy sa stávajú viacfarebnými. Stromy veľmi krásne na jeseň, ale len čo začne fúkať silný vietor, listy zo stromov padajú na zem. -Teraz sa trochu zohrejeme a predstavme si, ako sa prechádzame jesenný les.

Minúta telesnej výchovy

Poďme na prechádzku do lesa,

Kráčajme veselo

Poďme po ceste,

Jeden po druhom v jednom súbore.

Postavte sa na špičky

A bežali cez les,

Zdvihne nohy vyššie

Na hrbole nešliapeme

A znova po ceste

Kráčame veselo.

Chlapci, naša prechádzka sa skončila. jeseň les a vrátili sme sa do MATERSKÁ ŠKOLA a budeme kresliť jesenný les.

učiteľ:Poďme teraz kresliť pre sestry jar, leto a zimu jesenná krajina, lesná krajina.

Učiteľ rozdá deťom hárky papiera a vyzve deti, aby kreslili jesenný les, tenká kefa kmene a konáre stromov, koruna stromu „popichajte tvrdou polosuchou kefou“

učiteľ: Pripomeňme si pravidlá maľovania suchým štetcom.

Čo nerobiť pri kreslení pomocou technológie "suchá kefa"?

Ako držíme štetec šikmo alebo kolmo?

Presne tak, chlapci. (ak deti neodpovedajú, tieto pravidlá vyslovuje učiteľ sám) .

Učiteľ ukazuje, ako maľovať suchým štetcom.

Samostatná činnosť detí. Individuálna pomoc učiteľa s poradenstvom.

Nakoniec triedy učiteľ a deti usporiadajú výstavu prác

Vychovávateľ: Dnes sme boli v lese a veľmi sme si kreslili nádherný obrázok jeseň les Zavesíme to do nášho skupina a poďme obdivovať. Výborne všetkým vyskúšal.

Publikácie k téme:

Zhrnutie integrovanej hodiny kreslenia a environmentálnej výchovy v skupine seniorov. Cieľ „Jesenný les“: Pokračujte vo vyučovaní detí.

Zhrnutie komplexnej lekcie v skupine seniorov Téma: „Kto žije v lese“štátny rozpočet vzdelávacia inštitúciaškola č. 1861 predškolské oddelenie Zagorye č. 4 južného okresného školského oddelenia.

Zhrnutie otvorenej integrovanej lekcie v skupine seniorov „Hľadá sa prekvapenie“ Zhrnutie otvorenej integrovanej hodiny v skupine seniorov. Téma: „Hľadá sa prekvapenie“ Obsah programu: Vyvolať benevolenciu.

Zhrnutie lekcie o netradičnom kreslení pomocou penovej gumy v seniorskej skupine „Jesenná krajina“ Poznámky na netradičná kresba pomocou penovej gumy (kreslíme špongiou) v staršej skupine. Téma: „Jesenná krajina“. Obsah programu:.

Zhrnutie lekcie o aplikácii v seniorskej skupine „Hrozno“ Zhrnutie lekcie o aplikácii v skupine seniorov Téma: „Hrozno“ Účel: Naučte sa vytvárať pestrofarebné aplikácie pomocou techník quilling a rezania.

Zhrnutie hodiny výtvarných aktivít netradičnými technikami aplikácie v seniorskej skupine „Jesenný park“ Zhrnutie lekcie o výtvarných aktivitách v seniorskej skupine „Jesenný park“. Cieľ: vzbudiť u detí záujem o zobrazovanie jesenných stromov. Predstaviť.

Obsah programu:

Naučte deti používať techniku ​​„sypania obilia“.

Rozvíjať predstavivosť, estetické vnímanie, umeleckej tvorivosti deti.

Prostredníctvom výtvarných prejavov a hudby vyvolať v deťoch emotívny, radostný postoj k žiarivej jesennej prírode.
Vybavenie:

Lepidlo, lepiace rohože, kefy, kukuričný a pšeničný šrot, drevené šablóny, vzorky stromčekov vyrobené v rôzne techniky.
Prípravné práce:

Zhotovovanie šablón a vzoriek stromov.
Priebeh lekcie:
Úvodná časť

Hra „Poďme sa navzájom spoznať“

Deti stoja v kruhu a učiteľ a deti sa predstavia.

Dobrý deň, volám sa Anna Viktorovna a teraz vás spoznáme, na počte 3, vyslovte svoje meno spolu 1-2-3. (Deti hovoria svoje meno) Tak sme sa stretli.

Hlavná časť

Tajomstvo

Ráno ideme na dvor

Listy padajú ako dážď,

Šuštia pod nohami

A lietajú, lietajú, lietajú.

Deň je čoraz kratší,

Kedy sa to stane? (jeseň)

Pozývam vás na prechádzku jesenným parkom, poďte so mnou.

Stromy so žltými rezbami

Leskne sa v modrom azúre.

Keď sa veže vianočného stromčeka stmavnú,

A medzi javormi sa sfarbujú do modra.

Navštívili sme ktorý park? (odpovede detí)

Je podľa vás obyčajný? (odpovede detí)

Sú to nezvyčajní chlapi, prečo si myslíš, že je taký? (odpovede detí)

Park nie je obyčajný, keďže sú z neho stromy rôzne materiály. Pozrite sa na ne a povedzte mi, z akého materiálu sú stromy vyrobené? (odpovede detí)

Stromčeky sú vyrobené z plastelíny, obrúskov, kukuričnej krupice a kúskov papiera.

Viete, ako sa takéto stromčeky vyrábajú?

Chceš, aby som ťa učil? (Áno)

Pripravil som pre vás nezvyčajný materiál, poďte so mnou.

Teraz choďte na svoje miesta.

Dnes sa staneme mladých umelcov a budeme robiť zázraky.

Pripravené na vašich stoloch nezvyčajné materiály, kto mi ich povie?

Kukuričný a pšeničný šrot, lepidlo a kefy sú pripravené na vašich stoloch.

Teraz v triede budeme kresliť s obilninami - jesenný strom.

A je to jednoduché: vezmeme kefy, namočíme ich do lepidla a nanesieme na korunu stromu, natrieme malú oblasť bez toho, aby sme prekročili obrys stromu, a okamžite ju posypeme obilninami a aké obilniny budú vyberáme do koruny stromu?

Potom pokračujeme v natieraní koruny stromu lepidlom a posypeme obilninami.

(zopakujte techniku ​​kreslenia obilninami s viacerými deťmi)

Teraz, aby sme nakreslili kmeň, čo musíme urobiť? Aké zrno zvolíme do kmeňa?

Aby naša práca vyschla, pozývam vás do hry.
Hra

"Bodky, hrbolčeky, dcéry"

Deti stoja v kruhu, učiteľka dá každému dieťaťu meno Bodky, hrbolčeky, dcérky. Deti sa chytia za ramená detí, ktoré stoja vedľa nich, a pri počte 3 vyskočia a vyslovia svoje meno.

Teraz sa vráťme k našej práci. Vezmite si prácu a vytraste prebytočné cereálie do taniera. Navrhujem ozdobiť našimi dielami jesenný park(diela sú zavesené). Pozrime sa, či máme nezvyčajný jesenný park, ktorým sme sa prechádzali? (odpovede detí)

Mám pre vás malý darček, stromčeky, ktoré sme stretli v jesennom parku, vám chcem darovať na pamiatku, aby ste aj naďalej robili zázraky.

Lekcia sa skončila, všetkým veľmi pekne ďakujem.



Podobné články