Tabuľkové vekové znaky vývoja dieťaťa. Vekové znaky predškolákov

08.03.2019

Dávame do pozornosti úryvky z knihy " Psychologické hodiny s predškolákmi. "Flower-Semitsvetik"” Kurazheva N. Yu., Varaeva N. V. - Petrohrad: Reč, 2005

Vývoj dieťaťa musí začať nízky vek. Predškolské obdobie je citlivé na rozvoj mnohých psychických procesov. Elementárne morálne predstavy a pocity, najjednoduchšie behaviorálne zručnosti, ktoré dieťa v tomto období nadobudlo z „prirodzeného“, by sa podľa L. S. Vygotského mali stať „kultúrnymi“, to znamená premeniť sa na vyššie psychologické funkcie a stať sa základom pre rozvoj nových formy správania, pravidlá a normy.

Vekové vlastnosti deti

3 až 4 roky

Hlavná potreba je v komunikácii, v úcte; pri uznávaní autonómie dieťaťa.

Hlavnou činnosťou je hranie hier. Prechod od manipulatívnej hry k hre na hranie rolí.

Hlavnou funkciou je vnímanie.

Vekové vlastnosti:

1. Kríza 3 rokov. Formovanie "I systému".

2. Rozvoj predstavivosti prostredníctvom rozvoja funkcie nahrádzania jedného objektu iným.

3. Vznik sémantickej štruktúry vedomia.

4. Dieťa dosahuje nový status, v dôsledku čoho prejavuje tvrdohlavosť a negativizmus.

5. K rozvoju dochádza prostredníctvom komunikácie. S dospelým sa komunikácia stáva mimosituačnou a kognitívnou.

6. Udrží pozornosť 7-8 minút.

7. Vie vykonávať mentálne operácie: analýza, syntéza, porovnávanie, zovšeobecňovanie.

8. Kedy nová aktivita potrebné vysvetlenie krok za krokom (robte ako ja).

Ciele a ciele pre dospelých:

1. Pomôžte zvládnuť rôzne cesty interakciu s dospelými a rovesníkmi v hre a v každodennej komunikácii.

2. Prispieť k prejavu všetkých druhov činnosti dieťaťa.

3. Formujte prvé „morálne emócie“: dobré-zlé.

4. Formovať schopnosť konať podľa pravidiel.

5. Formovať schopnosť empatie, súcitu. Budujte emocionálnu odozvu.

6. Prispieť k formovaniu pozitívneho sebahodnotenia dieťaťa v procese komunikácie s dospelým.

Novotvary:

1. Asimilácia primárnych morálne normy.

2. Sebaúcta.

3. Vznik prvkov partnerskej komunikácie.

4 až 5 rokov

Hlavná potreba - kognitívna aktivita; potreba komunikácie.

Zápletka vedúcej aktivity - hra na hranie rolí.

Vedúcou funkciou je vizuálno-figuratívne myslenie.

Vekové vlastnosti:

1. Reč začína vykonávať riadiacu funkciu.

2. Komplikujú sa vôľové prejavy (schopnosť podriadiť svoje správanie pravidlám v hre).

3. Zvýšená kognitívna aktivita.

4. Naďalej zostáva zachovaná situačno-obchodná forma komunikácie s rovesníkom.

5. Záujem o iné dieťa ako odraz jeho samého. Častejšie vidí v inom negatívne vlastnosti. Dochádza k odrazu ich konania prostredníctvom reakcie iného dieťaťa.

6. Komplikácia rolovej hry.

7. Vznik uvedomenia si vlastného konania.

Ciele a ciele pre dospelých:

1. Vytvárať podmienky pre rozvoj tvorivá predstavivosť.

2. Pokračovať!, formovať schopnosť podriadiť svoje konanie pravidlám, čím sa činnosť komplikuje zvýšením počtu pravidiel.

3. Vytvárať podmienky na prejavenie kognitívnej činnosti.

4. Podporujte prejav emocionálnej citlivosti.

5. Vytvárať podmienky na prechod detí od spoluúčasti k spolupráci v odlišné typyčinnosti.

Novotvary:

1. Riadiaca funkcia reči.

2. Vznik prvkov tvorivej predstavivosti v hre na hranie rolí.

3. Vzhľad prvkov náhodnosti.

4. Vznik mimosituačno-osobnej formy komunikácie s dospelým.

5 až 6 rokov

Hlavnou potrebou je potreba komunikácie; tvorivá činnosť.

Vekové vlastnosti:

1. Prejav prvkov svojvôle všetkých duševných procesov.

2. Komunikácia s dospelým je mimosituačná a osobná.

3. V komunikácii s rovesníkom dochádza k prechodu od situačnej-obchodnej formy k mimosituačnej-obchodnej forme.

4. Prejav tvorivej činnosti vo všetkých činnostiach. Rozvoj fantázie.

5. Identifikácia pohlavia.

Ciele a ciele pre dospelých:

1. Formovať prvky svojvôle duševných procesov u detí vo všetkých typoch činností.

2. Podporovať a vytvárať podmienky pre rozvoj tvorivosť dieťa.

3. Podporovať rozvoj empatických prejavov.

4. Povzbudzujte deti, aby pri všetkých činnostiach prejavovali iniciatívu a samostatné myslenie.

5. Organizujte spoločné aktivity s cieľom rozvíjať prvky spolupráce.

6. Naučte deti schopnosti plánovať nadchádzajúce aktivity.

7. Využívať predstavivosť ako predpoklad pre rozvoj vnútorného plánu činnosti u detí a vykonávať vonkajšiu kontrolu prostredníctvom reči.

Novotvary:

1. Očakávanie výsledku činnosti.

2. Aktívna plánovacia funkcia reči.

3. Mimosituačno-obchodná forma komunikácie s rovesníkom.

6 až 7 rokov

Hlavnou potrebou je komunikácia.

Vedúcou aktivitou je hra na hranie rolí.

Hlavnou funkciou je predstavivosť.

Vekové vlastnosti:

1. Prejav svojvôle všetkých duševných procesov. Vzdelávacie aktivity školského typu sa však nevytvorili.

2. Prechod do veku základnej školy.

3. Prejav krízy 7 rokov (rozmary, šaškovanie, demonštratívne správanie).

4. Precitlivenosť.

5. Úplná dôvera v dospelého, akceptovanie pohľadu dospelého. Zaobchádzanie s dospelými ako s jediným zdrojom spoľahlivých vedomostí.

6. Vizuálno-figuratívne myslenie je naďalej lídrom.

Ciele a ciele pre dospelých:

1. Prispievať k formovaniu výchovného a kognitívneho motívu.

2. Podporovať rozvoj myslenia.

3. Formovať svojvôľu všetkých duševných procesov.

4. Prispieť k udržaniu vnútorného postavenia žiaka.

5. Podporovať formovanie komunikačných zručností spolupráce pri komunikácii s rovesníkom.

6. Prispieť k formovaniu sebauvedomenia a adekvátnej sebaúcty.

7. Prispieť k vytvoreniu vnútorného plánu činnosti prostredníctvom internalizácie štruktúry činnosti.

8. Pokračujte vo vytváraní etických predstáv.

Novotvary:

1. Interný akčný plán.

2. Svojvôľa všetkých duševných procesov.

3. Vznik podriadenosti motívov.

4. Sebavedomie. Zovšeobecnený a mimosituačný postoj k sebe samému.

5. Vznik prvého úplný obraz mier.

6. Vznik výchovného a kognitívneho motívu.

Vekové normy duševný vývoj dieťa (výkonnostné kritériá)

Do 4 rokov

Vnímanie

Farby Červená, modrá, zelená, žltá, hnedá, čierna, biela
Formuláre Guľa - kruh, kocka - štvorec, trojuholník Rozoznávanie, pomenovanie, korelácia
množstvá

Veľký malý,

dlhé krátke,

vysoký nízky,

široký úzky,

tučný chudý

Rozoznávanie, pomenovanie, korelácia
priestory

Ďaleko blízko,

vysoký nízky

Rozoznávanie, pomenovanie, korelácia
emočný stav Radosť, smútok, hnev Rozoznávanie, pomenovanie, korelácia

Pamäť

Vizuálne obrazné: hlasitosť - 4-5 predmetov Sluchové obrazné: hlasitosť - 3-4 zvuky. Sluchový verbálny: objem - 4 slová. Hmat: objem - 3-4 položky.

Pozornosť

Objem - 4 položky. Stabilita - 10-12 minút. Koncentrácia: nájdenie obrysu známeho objektu v kresbe s vysokou hustotou šrafovania, obrys neznámeho objektu - so slabým šrafovaním.

Predstavivosť

Analýza

Opis predmetu podľa známych znakov.

Dokončenie úloh: „nájdi šiesty“ a „logické reťazce“ (podľa jedného alebo dvoch znakov). Výnimka založená na všetkých skúmaných zovšeobecneniach.

vizuálna syntéza

Z 3 častí bez podpory na vzorke a zo 4 častí - s vizuálnou podporou alebo prekrytím na vzorke.

Porovnanie položiek

Podľa farby, podľa tvaru, podľa veľkosti, podľa umiestnenia v priestore, podľa emocionálneho stavu na základe zrakového vnímania.

Pri porovnávaní by dieťa malo vedieť samostatne identifikovať 3 podobnosti a 3 rozdiely.

Zovšeobecnenie- podľa farby, tvaru, veľkosti, emocionálneho stavu; - zvieratá, hračky, ovocie, zelenina, oblečenie, obuv.

Výkon inštanciačné operácie

Na otázku: aké zvieratá poznáš? (hračky, ovocie atď.) - dieťa by malo byť schopné samostatne pomenovať 4-5 predmetov (napríklad zvieratá: mačka, pes, tiger, žirafa, vlk).

Seriácia

Podľa farby - 3 odtiene;

Podľa veľkosti - 5 položiek;

Podľa umiestnenia v priestore - 3 pozície;

Séria po sebe idúcich obrázkov k známa rozprávka- 4 obrázky.

Klasifikácia

Na základe dostupných zovšeobecnení na jednom základe – nezávisle.

emocionálna sféra

Pomenovanie, rozpoznávanie podľa piktogramu emocionálnych stavov, radosti, smútku, hnevu. Znalosť niektorých spôsobov vyjadrenia týchto emočných stavov (kresbou, vokalizáciou, mimikou, gestami a výraznými pohybmi).

Komunikačná sféra

Schopnosť osloviť rovesníka a dospelého menom, prevziať rôzne úlohy v hre, ktorú vymyslel dospelý.

Will guľa

Prijmite a dodržujte 2 pravidlá v hernej situácii.

Psychofyziologická sféra

Schopnosť maľovať objekty vnútri obrysu.

Schopnosť navliekať na drevo drobné predmety (korálky).

Schopnosť formovať malé a veľké predmety z plastelíny alebo hliny.

Schopnosť zobraziť rôzne emocionálne stavy pomocou mimiky a gest.

Do 5 rokov

Vnímanie

emocionálne stavy Radosť, smútok, hnev, prekvapenie, strach Rozoznávanie, pomenovanie, korelácia
zvuk Zvonček, píšťalka, tamburína, varešky, klopačky, hrkálka Rozpoznanie, opis (hlasný - tichý, nízky - vysoký, zvučný - hluchý), napodobňovanie
vôňa Kvetinová, ovocná, borovicová, medová, citrusová, vanilková Rozpoznanie, popis (slabý - ostrý, príjemný - nepríjemný, sladký)
chuť Sladké, horké, kyslé, slané Rozpoznanie, korelácia (pomenujte, čo chutí rovnako ako ...)
Vlastnosti položky Ťažké - ľahké, tvrdé - mäkké, drsné - hladké, priehľadné - nepriehľadné, horúce - studené, svetlé - tmavé, suché - mokré. Podľa materiálu (drevo, železo, tkanina, sklo, papier atď.) Uznanie podľa vzhľad a dotýkať sa oči zatvorené, názov, popis
priestory Vysoká - nízka, ľavá - pravá, predná - zadná Určenie polohy objektu, umiestnenie objektu podľa návodu na určitom mieste
čas Ráno, večer, deň, noc. Včera dnes zajtra Korelácia udalosti s časom jej výskytu

Pamäť

Vizuálne figuratívne: zväzok - 5 položiek. Sluchovo obrazné: hlasitosť - 4-5 zvukov. Sluchový verbálny: objem - 5 slov. Hmat: objem 4-5 položiek.

Pozornosť

Objem - 5 položiek. Stabilita - 15-20 minút. Koncentrácia: nájdenie obrysu známeho obrazu na výkrese, ktorý má až 4 malé časti, s priemernou hustotou liahnutia; výber na obrázku 5 obrysov čiastočne prekrývajúcich sa objektov.

Predstavivosť

Reprodukčné s kreatívnymi prvkami: kreslenie na tému, zmena obrázka, modelovanie, skupinové písanie rozprávky alebo príbehu z obrázka.

Rozvoj intelektuálnej sféry

Analýza

Opis predmetu podľa známych znakov. Dokončenie úloh: „nájdi šiesty“ a „logické reťazce“ 3 položiek podľa dvoch znakov. Výnimka založená na všetkých skúmaných zovšeobecneniach.

vizuálna syntéza

Zo 4 dielov bez vzorky a zo 6 dielov - s vizuálnou podporou na vzorke.

Porovnanie položiek

Podľa všetkých študovaných vlastností, podľa materiálu, podľa umiestnenia v priestore na základe vizuálneho vnímania, porovnanie dvoch obrázkov. Dieťa by malo vedieť samostatne pomenovať 5 podobností a 5 rozdielov.

Zovšeobecnenie

Na základe študovaných vlastností;

Podľa materiálu

Podľa emocionálneho stavu;

Ročné obdobia, mesiace, dni v týždni, riad, nábytok, doprava.

Výkon inštanciačné operácie na základe existujúcich zovšeobecnení.

Seriácia

Podľa farby - 4 odtiene;

Podľa veľkosti 5 položiek;

Podľa emocionálneho stavu - 4 karty;

Podľa vlastností - 3 položky.

Klasifikácia

Na základe dostupných zovšeobecnení na 2 dôvodoch s pomocou dospelého.

emocionálna sféra

Pomenovanie, rozpoznávanie podľa piktogramu emocionálnych stavov: radosť, smútok, hnev, prekvapenie, strach.

Schopnosť vyjadriť svoje pocity.

Vedieť, ako vyjadriť a zmeniť tieto emocionálne stavy.

Schopnosť identifikovať emocionálny stav hrdinovia rozprávky.

Komunikačná sféra

Schopnosť pracovať vo dvojici s rovesníkom podľa pokynov dospelej osoby.

Schopnosť vybrať si rolu v hre ponúkanej dospelým.

Will guľa

Prijmite a dodržujte 3 pravidlá v hernej situácii a 2 pravidlá učebná situácia

Do 6 rokov

Vnímanie

Odtiene študovaných emocionálnych stavov.

Pamäť

Vizuálne figuratívne: objem 6 položiek. Sluchovo obrazné: hlasitosť 6 zvukov. Sluchový verbálny: objem - 6 slov. Hmat: objem 6 položiek.

Pozornosť

Objem - 6 položiek. Stabilita - 20-25 minút. Koncentrácia: byť v kresbe slávny obraz, ktorý má až 10 malých detailov, s priemernou hustotou šrafovania; výber na obrázku 7-8 obrysov objektov, ktoré sú úplne prekryté.

Predstavivosť

Reprodukčné s kreatívnymi prvkami (kreslenie vlastnej nálady, zmena rozprávky predstavením ďalších postáv, ktoré vymyslelo samotné dieťa atď.)

Rozvoj intelektuálnej sféry

Analýza

Schopnosť analyzovať charakterové vlastnosti hrdinov rozprávky. Dokončenie úloh: „nájdi deviaty“ a „logické reťazce“ podľa dvoch kritérií. Výnimka založená na všetkých skúmaných zovšeobecneniach.

vizuálna syntéza

Od 6 častí bez vzorky a od 7-8 častí - s vizuálnou podporou na vzorke.

Porovnanie položiek

Na základe predstáv a vizuálneho vnímania. Dieťa musí samostatne identifikovať 7 podobností a sedem rozdielov.

Zovšeobecnenie

Divoké a domáce zvieratá; - rastliny (stromy, kvety, huby, bobule);

Veci (klobúky, odevy, topánky); ryby, športové potreby, vtáky, hmyz.

Vykonanie konkretizácie na základe všetkých preštudovaných zovšeobecnení.

séria

Podľa farby - 5 odtieňov;

Vo veľkosti - 7 položiek;

Podľa emočného stavu (prechod z jedného emočného stavu do druhého) - 5 stupňov závažnosti;

Podľa veku - 4 vekové skupiny;

Podľa stupňa prejavu vlastností predmetov - 5 stupňov;

Séria 5 po sebe idúcich obrázkov.

Klasifikácia

Z dvoch dôvodov na základe dostupných zovšeobecnení bez pomoci dospelého.

emocionálna sféra

Dieťa by malo vedieť rozpoznať ale piktogram a pomenovať emocionálne stavy: radosť – radosť, smútok, hnev – hnev, prekvapenie, strach, zmätok, pokoj. Schopnosť vyjadriť svoje pocity. Znalosť aspoň troch spôsobov vyjadrenia a zmeny týchto emočných stavov.

Komunikačná sféra

Možnosť spárovania a spolupráce. Schopnosť s pomocou dospelého rozdeliť úlohy v hre a vymýšľať dodatočné roly. Znalosť základných metód neverbálnej komunikácie

Will guľa

Prijmite a dodržujte 3 pravidlá v hernej a tréningovej situácii. Schopnosť dodržiavať verbálne a vizuálne pokyny.

osobná sféra

Formovanie predstáv o takých osobné kvalityľudia ako láskavosť a hnev, chamtivosť a štedrosť, lenivosť, vrtošivosť. Schopnosť hodnotiť seba samého, zdôrazňovať tieto vlastnosti vo svojom správaní. Prejav prvkov reflexie.

Do 7 rokov

Motivačná pripravenosť do školy

Formovanie udržateľných kognitívnych, emocionálnych a sociálnych motívov.

Pamäť

Vizuálne figuratívne: zväzok - 7-8 položiek. Sluchovo obrazné: hlasitosť - 7 zvukov. Sluchový verbálny: objem - 7-8 slov. Hmat: objem - 7 položiek.

Pozornosť

Objem - 7-8 položiek. Stabilita - 25-30 minút. Koncentrácia: nájdite známy obrázok s až 5 jemnými detailmi pri vysokej hustote šrafovania. Schopnosť vidieť duálne obrázky.

Predstavivosť

Kreatívna (zmena zápletky rozprávky, písanie vlastnej rozprávky pomocou postáv vynájdených samotným dieťaťom, premena jedného objektu na iný v procese manipulácie rôzne materiály, vymýšľanie rôznych herných zápletiek).

Rozvoj intelektuálnej sféry

Analýza

Schopnosť nadviazať kauzálne vzťahy.

Schopnosť nachádzať riešenia problémových situácií.

Schopnosť formulovať pozície rôznych postáv v literárnom diele.

Schopnosť vybudovať argumenty pre svoj postoj s prihliadnutím na protiargumenty.

Plnenie úloh: „nájdi deviatu“, „logické reťazce“ podľa troch alebo viacerých znakov.

Výnimka založená na všetkých skúmaných zovšeobecneniach.

vizuálna syntéza

Z 9 dielov bez vzorky az 12 dielov - s vizuálnou podporou na vzorke.

Porovnanie položiek

Dieťa musí samostatne identifikovať 10 podobností a 10 rozdielov vrátane významných znakov.

Zovšeobecnenie

Dieťa by malo byť schopné vykonávať zovšeobecnenia prvého a druhého poriadku:

Vykonanie konkretizačnej operácie na základe všetkých dostupných zovšeobecnení.

Seriácia

Pre všetky vlastnosti predmetov. Schopnosť vytvoriť sériu 8-10 po sebe idúcich obrázkov.

Klasifikácia

Podľa podstatných vlastností.

Will guľa

Prijmite a dodržujte 5 alebo viac pravidiel v hernej a vzdelávacej situácii.

Formovanie konečnej a krok za krokom sebakontroly.

Schopnosť plánovať svoje aktivity.

Schopnosť konať v súlade so sociálnou rolou.

osobná sféra

Dieťa musí byť schopné byť kritické voči svojim činom. Vzhľad prvkov reflexie, vznik udržateľnej sebaúcty.

Bibliografia

Jakovleva N. Psychologická pomoc predškolák. Petrohrad: "Valeri SG1D", 2001.

Kryukova S.V.. Slobodnyak N.P. Som prekvapený, nahnevaný, bojím sa, chválim sa a radujem sa. programy emocionálny vývoj deti predškolského veku: Praktická príručka. M.: Genesis, 1999.

Khukhlaeva O. V. Cesta k môjmu Ja: Program mentálne zdravie u mladších žiakov. M.: Genesis, 2001.

Chistyakova M. I. Psycho-gymnastika. M.: Vzdelávanie, 1995.

Kryazheva N. J1. rozvoj emocionálny svet deti. Jaroslavľ: Akadémia rozvoja. 1996.

Semenaka S. I. Lekcie láskavosti: Program nápravy a rozvoja pre deti vo veku 5-7 rokov. M ARKTI, 2002.

Kalinina R. R. Tréning na rozvoj osobnosti predškoláka: triedy, hry, cvičenia. Petrohrad: Reč, 2001.

Boguslavskaja N. E. Kupina N. A. zábavná etiketa(rozvoj komunikačných schopností dieťaťa). Jekaterinburg: Litur, 2000.

Durova N.V. Veľmi dôležitý rozhovor: Rozhovory - hodiny o etike správania s deťmi predškolského veku. Príručka pre učiteľov, vychovávateľov a rodičov. Moskva: Syntéza mozaiky. 2000.

Belaya A. F., Miryasova V. I. hry s prstami pre rozvoj reči predškolákov. Vydavateľstvo M LLC ACT 2000 Shishova T. Obavy sú vážne. M.: Hľadač, 1997.

Lyutova E.K., Monina G.B. Školenie efektívnej interakcie s deťmi. Petrohrad: Reč, 2001.

Lyutova E.K., Monina G.B. Cheat sheet pre dospelých (práca s hyperaktívnymi, agresívnymi, úzkostnými, autistickými deťmi). Petrohrad". Reč 2002.

Klyueva N.V., Kosatkina Yu.V. Učíme deti komunikovať. Jaroslavľ, 1997.

Dávame do pozornosti úryvky z knihy „Psychológia žiak základnej školy. Učebná pomôcka pre študentov externého štúdia učiteľských fakúlt Základná škola" M. V. Matyukhina, T. S. Mikhalchik, K. L. Patrina, 2. vydanie, opravené a doplnené - Moskva, Osvietenstvo, 1976

„Zvláštnosti psychologický vývoj deti vo veku 6-7 rokov " / Spracovali D. B. Elkonin, A. L. Venger; Vedecko-výskumný ústav všeobecnej a pedagogickej psychológie Akadémie pedagogických vied ZSSR. - M .: Pedagogika, 1988. - 136 s.: chor. - ( Pedagogická vedaškolská reforma).

Ťažiskom monografie sú kvalitatívne vývinové zmeny spojené s prechodom dieťaťa z predškolského do základného školského veku. Boli identifikované vedúce psychologické neoplazmy v motivačnej, emocionálnej a intelektuálnej sfére; sú charakterizované spôsoby ich usmerňovania. Na základe psychologická analýza vek a individuálne vlastnosti 6-ročné deti načrtli úlohy a spôsoby organizácie ich vzdelávania a výchovy.

Pre odborníkov v oblasti psychológie a pedagogiky, ako aj pracovníkov verejného školstva.

Tabuľka 1 "Psychologické charakteristiky detí predškolského veku"

Ukazovatele Veková skupina
2 - 3 3 - 4 4 - 5 5 - 6 6 - 7
Vedúca potreba Potreba lásky Potreba komunikácie, rešpektu, uznania nezávislosti dieťaťa Potreba komunikácie kognitívna aktivita Potreba komunikácie tvorivá činnosť Potreba komunikácie
Fyziologická citlivosť Vysoká citlivosť na fyzické nepohodlie Vysoká citlivosť na nepohodlie Znížená citlivosť na nepohodlie Individuálne má väčšina nízku
Vedúca funkcia predmet-manipulačná, predmet-nástrojová činnosť Vnímanie Vizuálno-figuratívne myslenie Predstavivosť Predstavivosť, slovná logické myslenie
Herná aktivita Manipulácia s objektmi, hra „v blízkosti“ Partnerstvo s dospelými; jednotlivec s hračkami, herná akcia Kolektív s rovesníkmi, dialóg na hranie rolí, herná situácia Komplikácia herných plánov; dlhodobé herné združenia Asociácie dlhej hry; schopnosť koordinovať svoje správanie v súlade s rolou
Forma komunikácie Situačno-osobné situačný biznis Mimosituačný biznis Mimosituačné - služobné + mimosituačné - osobné Mimosituačné – osobné
Vzťahy s dospelými Zdroj ochrany, náklonnosti a pomoci Dospelý je zdrojom spôsobov činnosti, partnerom v hre a tvorivosti Dospelý – zdroj informácií Zdroj informácií, partner Zdroj emocionálnej podpory
Vzťahy s rovesníkmi Málo zaujímavé Málo zaujímavé Záujem ako partner príbehová hra Prehĺbenie záujmu ako partner pri hre, preferencie v komunikácii Partner, obchodný partner
Prítomnosť konfliktov S dospelými ("ja sám") S dospelými ako pokračovanie („ja sám“) Chýba Chýba Do 7 rokov - kríza, zmena sociálna rola
Emócie Silná modalita, prudké prechody Ostré prepínanie; emocionálny stav závisí od fyzického pohodlia Ešte viac, snaží sa kontrolovať; objavujú sa prvky emocionálnej odozvy Prevláda až optimistická nálada Rozvoj vyšších pocitov; formovanie sebaúcty prostredníctvom hodnotenia druhých; dieťa si začína uvedomovať svoje zážitky
Spôsob poznania Manipulácia s predmetmi, ich rozoberanie Experimentovanie, dizajn otázky; príbehy pre dospelých; experimentovanie Komunikácia s dospelým, rovesník, samostatná aktivita, experimentovanie Samostatná činnosť, kognitívna komunikácia s dospelými a rovesníkmi
Predmet poznania Priamo obklopujúce predmety, ich vnútorná štruktúra Priamo okolité predmety, ich vlastnosti a účely Objekty a javy, ktoré nie sú priamo vnímané Predmety a javy, ktoré nie sú priamo vnímané, morálne normy Kauzálne vzťahy medzi objektmi a javmi
Svojvôľa kognitívnych procesov Vnímanie, pozornosť a pamäť sú nedobrovoľné Pozornosť a pamäť sú nedobrovoľné Pozornosť a pamäť sú nedobrovoľné; Svojvoľné zapamätanie v hre sa začína rozvíjať Rozvoj cieľavedomého zapamätania Začiatok formovania svojvôle ako schopnosti vynaložiť úsilie a sústrediť proces asimilácie
Predstavivosť Začína fantazírovať; predobrazová kresba (čmáranice) Reprodukčné (obnovenie reprodukcie známeho obrazu) reprodukčné; vznik prvkov tvorivej predstavivosti Rozvoj tvorivej predstavivosti Prechádza do vnútornej činnosti, vlastnej verbálna tvorivosť(počítadlá, upútavky, básne)
Vnímanie Vnímanie senzorických štandardov (farba, tvar, veľkosť) Vnímanie zmyslových noriem, vlastností predmetov Poznatky o objektoch a ich vlastnostiach sa rozširujú, organizujú do systému a využívajú sa v rôzne druhyčinnosti Poznatky o predmetoch a ich vlastnostiach sa rozširujú (vnímanie času, priestoru), organizujú sa do systému a využívajú sa pri rôznych činnostiach
Pozornosť Rozsah pozornosti 2 - 3 predmety Rýchlo prepína z jednej činnosti na druhú. Udrží pozornosť 5-10 minút. Rozsah pozornosti 3 - 4 predmety Pozornosť závisí od záujmu dieťaťa, rozvíja sa stabilita a možnosť ľubovoľného prepínania. Udrží pozornosť 10-15 minút. Rozsah pozornosti 4 - 5 položiek Začiatok formovania dobrovoľnej pozornosti. Udrží pozornosť 15-20 minút. Rozsah pozornosti 8 - 10 položiek Intenzívny rozvoj dobrovoľnej pozornosti. Udrží pozornosť 20-25 minút. Objem pozornosti 10 - 12 subjektov
Pamäť Uznanie, krátkodobé. Kapacita pamäte 2 - 3 položky z 5 Emocionálne zafarbené informácie. Prevláda rozpoznávanie, nie memorovanie; krátkodobý. Kapacita pamäte 3 - 4 položky z 5 krátkodobý; epizodická pamäť závisí od druhu činnosti. Kapacita pamäte 4 - 5 položiek z 5, 2 - 3 akcie Rozvoj cieľavedomého zapamätania. Kapacita pamäte 5 - 7 položiek z 10, 3-4 akcie Intenzívny rozvoj dlhodobej pamäte. Kapacita pamäte 6 - 8 položiek z 10, 4 - 5 akcií
Myslenie Vizuálne a efektívne Prechod od vizuálne efektívneho k vizuálnemu obrazovému (prechod od akcií s predmetmi k akciám s obrázkami) Vizuálne-figuratívne Vizuálno-obrazový, začiatok formovania obrazno-schéma Prvky logiky sa rozvíjajú na základe vizuálno-figuratívneho; rozvoj prvkov abstraktného myslenia
Reč Frázy, rozumie slovesám Začiatok tvorby súvislej reči, začína rozumieť prídavným menám Koniec formácie aktívna reč naučiť sa vyjadrovať myšlienky Formovanie plánovacej funkcie reči Rozvoj vnútornej reči
Podmienky úspechu Rozmanitosť vývojového prostredia Rôznorodosť životné prostredie a partnerstvá s dospelými Rozhľad dospelých a dobre vyvinutá reč Vlastný široký rozhľad, dobre vyvinutá reč Vlastný široký rozhľad, zručnosť v akomkoľvek podnikaní
Novotvary veku 1. Vznik reči a vizuálne efektívne myslenie. 2. Rozvoj nového postoja k predmetu, ktorý má účel a spôsob jeho využitia. 3. Začiatky sebauvedomenia, rozvoj sebapoňatia, sebaúcty. Sebapoznanie, asimilácia primárnych morálnych noriem 1. Riadiaca funkcia reči: reč prispieva k organizácii vlastnej činnosti. 2. Rozvoj schopnosti vytvárať elementárne závery. 3. Vzhľad prvkov hry na hranie rolí. 1. Očakávanie výsledku činnosti. 2. Aktívna plánovacia funkcia reči. 3.Vnesituatívno-obchodná forma komunikácie s rovesníkom. 4. Začiatok formovania vyšších citov (intelektuálnych, morálnych, estetických). 1. Interný akčný plán. 2. Svojvôľa všetkých duševných procesov. 3. Vznik podriadenosti motívov: verejné motívy prevládajú nad osobnými. 4. Sebavedomie. Zovšeobecnený a mimosituačný postoj k sebe samému. 5. Vznik prvého integrálneho obrazu sveta. 6. Vznik výchovného a poznávacieho motívu, formovanie vnútornej pozície žiaka.

Každý vek má svoje sociálnej situácii rozvoj; vedúca činnosť, pri ktorej sa rozvíja motivačno-potrebná alebo intelektuálna sféra osobnosti; novotvary súvisiace s vekom, ktoré sa tvoria na konci obdobia, medzi nimi je centrálny, najvýznamnejší pre ďalší vývoj. Vekové hranice sú krízy - zlomové body vo vývoji dieťaťa.

Existencia individuálnych rozdielov medzi ľuďmi je zrejmým faktom. Potreba individuálneho prístupu je spôsobená tým, že akýkoľvek vplyv na dieťa sa láme cez jeho individuálne vlastnosti, cez „vnútorné podmienky“, bez ktorých nie je možný skutočne efektívny výchovno-vzdelávací proces.

Individuálny prístup je najdôležitejšou psychologickou a pedagogickou zásadou, podľa ktorej by sa pri výchovnej práci s deťmi mali zohľadňovať všetky individuálne charakteristiky každého dieťaťa. Samotný problém individuálneho prístupu je kreatívny, no pri realizácii sú kľúčové body diferencovaný prístup deťom:

Vedomosti a porozumenie detí;
- láska k deťom;
- solídna teoretická bilancia;
- schopnosť učiteľa reflektovať a analyzovať.

Učiteľ by nemal zabúdať, že dieťa je subjektom svojho vlastného rozvoja, je samoúčelné. Ale deti by mali vždy cítiť podporu učiteľa.

osobný rozvojčlovek nesie pečať svojho veku a individuálnych charakteristík, ktoré treba brať do úvahy v procese výchovy. Každý z nich má svoje možnosti a obmedzenia vo vývoji.

Zmyslom výchovy je výchova všestrannej, harmonicky rozvinutej osobnosti s tvorivým myslením, silou vôle, s túžbou po všetkom krásnom.

ALE individuálny prístup zabezpečuje túto osobnú originalitu rozvoja detí, poskytuje možnosti pre maximálny rozvoj všetkých vlastností dieťaťa. Bez zohľadnenia individuálnych charakteristík detí nemusí mať akýkoľvek vplyv na deti taký účinok, aký bol zamýšľaný.

Medzi individuálnymi vlastnosťami človeka, ktoré jasne charakterizujú dynamické črty jej správania, činnosti, komunikácie, duševných procesov, patrí osobitné miesto temperamentu. Deti už od útleho veku zreteľne vykazujú výrazné rozdiely vo všeobecnej reaktivite, hĺbke, intenzite, stabilite reakcií, emocionálnej citlivosti a jej modálnej orientácii (hnev, strach, radosť, potešenie), energii a iných stabilných dynamických vlastnostiach kognitívnych, emocionálnych, vôľové sféry a správanie všeobecne.

Temperament je vrodená vlastnosť a nie je možné ju zmeniť!!!

Vlastnosti temperamentu sú spojené do určitých štruktúr, ktoré tvoria typy temperamentu: cholerik, sangvinik, flegmatik, melancholik. „Čisté“ typy temperamentu sú však dosť zriedkavé. Najčastejšie človek kombinuje vlastnosti odlišné typy, hoci vlastnosti temperamentu každého prevažujú.

Pri akomkoľvek temperamente existuje nebezpečenstvo vzniku nežiaducich vlastností: sangvinický človek má rozptýlené záujmy; cholerik - inkontinencia, tvrdosť; u flegmatického človeka - letargia, ľahostajnosť k životnému prostrediu; u melancholika - izolácia, neistota, nadmerná hanblivosť.


Hrá samostatne, prejavuje predstavivosť. Rád poteší ostatných; napodobňuje rovesníkov. Hrá jednoduché skupinové hry.


Učí sa behať, chodiť po špičkách, udržiavať rovnováhu na jednej nohe. Podrep, zoskočenie spodného schodíka. Otvorí zásuvku a prevráti jej obsah. Hrá sa s pieskom a hlinou. Otvára viečka, používa nožnice. Maľujte prstom. Navliekacie korálky.

VIZUÁLNO-MOTORICKÁ KOORDINÁCIA:
Môžete otáčať disk telefónu prstom, kresliť čiarky, hrať jednoduché tvary. Reže nožnicami.


Prezeranie obrázkov. Rozoberá a skladá pyramídu bez zohľadnenia veľkosti prsteňov. Vyberie spárovaný obrázok podľa vzorky.

DUŠEVNÝ VÝVOJ:
počúva jednoduché príbehy. Rozumie významu niektorých abstraktných slov (veľký-malý, mokro-suchý a pod.). Kladie otázky "Čo je to?". Začína chápať uhol pohľadu druhého človeka. Odpovede „nie“ na absurdné otázky. Rozvíja sa počiatočná predstava o množstve (viac-menej, úplne prázdne).

POROZUMENIE REČI:
deje rýchly nárast slovná zásoba. Rozumie zložitým vetám typu: „Keď prídeme domov, budem...“. Rozumie otázkam typu: „Čo to máš v rukách?“. Počúva vysvetlenia „ako“ a „prečo“. Vykonáva dvojkrokový pokyn, ako napríklad: "Najskôr si umyjeme ruky, potom budeme mať večeru."

Vekové znaky vývoja detí vo veku 3-4 rokov

SOCIÁLNO-EMOČNÝ VÝVOJ:
Rád dáva hračky a berie ich od iných. Rád komunikuje s deťmi a dospelými. Rozvíjajte kooperatívne zručnosti. Rád pomáha dospelým.

VŠEOBECNÉ MOTORICKÉ ZRUČNOSTI, MOTORICKÉ RUKY:
Hodí loptu cez hlavu. Chytí sa kotúľajúcej sa lopty, zostúpi po schodoch striedavo jednou alebo druhou nohou. Skoky na jednej nohe. Stojí na jednej nohe 10 minút. Pri hojdaní udržuje rovnováhu. Drží ceruzku prstami. Zbiera a skladá z 9 kociek.


Obrysuje, kopíruje kríž, reprodukuje tvary vrátane tvaru šesťuholníka.

VNÍMANIE A ČINNOSŤ V HRE S PREDMETOM:
Rozloží a zloží šesťdielnu hniezdnu bábiku. Znižuje figúrky do slotov prostredníctvom cielených testov. Konštruuje sa z kociek imitáciou. Skúšobne poskladá rozdelený obrázok z 2-3 častí.

VÝVOJ REČI:
Intenzívny rozvoj reči. Definuje farbu, tvar, textúru, chuť pomocou definičných slov. Pozná účel hlavných predmetov. Rozumie stupňom porovnaní (najbližší, najväčší). Určuje pohlavie ľudí podľa úlohy v rodine (on je otec, ona je mama). Rozumie časom, používa minulý a prítomný čas. Počíta do päť.

POROZUMENIE REČI:
Rozumie názvom farieb: "Daj mi červenú guľu." počúva dlhé rozprávky a príbehy. Vykoná dvojdielny pokyn („Daj mi červenú kocku a modrú guľu“).

Vekové znaky vývoja detí vo veku 4-5 rokov

VNÍMANIE A ČINNOSŤ V HRE S PREDMETOM:
Rozoberá a skladá trojdielnu a štvordielnu matriošku skúšaním alebo vizuálnou koreláciou. Zhromažďuje pyramídu s prihliadnutím na veľkosť krúžkov pomocou vizuálnej korelácie. Pridá obrázok rozdelený na 2 a 3 časti pomocou vizuálnej korelácie.

PAMÄŤ:
Vykonáva objednávku vo forme 2-3 po sebe nasledujúcich akcií; na žiadosť dospelého si zapamätá až 5 slov.

POZOR:
Zasnúbený zaujímavá aktivita do 15-20 minút.

REČ:
Používa zovšeobecňujúce slová; pomenúva zvieratá a ich mláďatá, povolania ľudí, časti predmetov. Prerozpráva známe rozprávky s pomocou dospelých, naspamäť recituje krátke básničky.

MATEMATIKA:
V reči používa slová veľa a jedna, volá kruh, trojuholník, štvorec, guľu, kocku. Vidím geometrické obrazce v okolitých objektoch. Správne pomenúva ročné obdobia, časti dňa. Rozlišuje pravú a ľavú ruku.

MOTORICKÝ VÝVOJ, MOTORICKÉ RUKY, GRAFICKÉ ZRUČNOSTI:
Kreslí rovno horizontálne a zvislé čiary, vyfarbuje jednoduché tvary. Kopíruje veľké písmená tlačené písmená. Nakreslí jednoduchý dom (štvorec a strecha), osobu (2-3 časti tela). Prehýba papier viac ako 1 krát. navliekanie korálok stredná veľkosť na hrubú rybársku šnúru alebo drôt. Identifikuje položky v taške dotykom. Skoky na jednej nohe, striedavo na jednej a druhej nohe, chôdza po polene. Vyhodí loptu a chytí ju oboma rukami. Sochy z plastelíny, šnúrky do topánok.

Vekové znaky vývoja detí vo veku 5-6 rokov

VŠEOBECNÉ MOTORICKÉ ZRUČNOSTI:
Dobre skáče, behá, skáče cez lano, skáče striedavo na jednej a druhej nohe, behá po špičkách. Jazda na dvojkolesovom bicykli, korčuľovanie.

VIZUÁLNO-MOTORICKÁ KOORDINÁCIA:
Opatrne vystrihnite obrázky. Píše písmená a čísla. Pridá chýbajúce detaily k obrázku. Udieranie kladivom do klinca. Reprodukuje geometrické tvary podľa vzorky. Obrysuje kresby pozdĺž obrysu, odtiene tvary.

VÝVOJ REČI:
Používa synonymá, antonymá v reči; slová označujúce materiály, z ktorých sú predmety vyrobené (papier, drevo atď.). Vo veku 6 rokov vie a je schopný písať tlačené písmená abecedy. Určuje počet slabík v slovách, počet hlások v slovách, určuje miesto hlásky v slove (začiatok, stred, koniec slova). Definuje prízvučné slabiky, samohlásky. Rozumie významu slov zvuk, slabika, slovo. Rozlišuje samohlásky a spoluhlásky (písmená), tvrdé a mäkké spoluhlásky. Expresívne rozpráva básne, prerozpráva krátke príbehy.


Zapisuje čísla od 0 do 10, koreluje číslo s počtom predmetov. Vie, ako z nerovnosti urobiť rovnosť. Vie písať a používať matematické symboly. Schopný rozložiť položky (10 položiek) od najväčšieho po najmenšie a naopak. Schopný kresliť geometrické tvary do zošita v klietke. Zvýrazňuje detaily v objektoch, ktoré sú podobné týmto obrázkom. Orientované na list papiera.
Vymenuje dni v týždni, postupnosť častí dňa, ročné obdobia. Dáva im popis.

DUŠEVNÝ VÝVOJ:
Vlastnosti pamäte: Ukážte dieťaťu postupne 10 obrázkov. Čas ukážky každého obrázka je 1-2 sekundy. Bežne si dieťa zapamätá 5-6 položiek z 10. Prečítajte dieťaťu 10 slov: stôl, zošit, hodiny, kôň, jablko, pes, okno, pohovka, ceruzka, lyžica. Požiadajte ho, aby zopakoval slová. Dieťa si musí zapamätať aspoň 4-5 slov.
Uvádza svoje meno, priezvisko, adresu, mená rodičov a ich profesie.

Vekové znaky vývoja detí vo veku 6-7 rokov
Školská pripravenosť

MATEMATICKÉ ZOBRAZENIA:
Určuje čas podľa hodín. Pomenúva farby dúhy. Pomenúva dni v týždni, časti dňa, ročné obdobia, mesiace. Vie písať čísla od 0 do 10, rieši príklady.

PAMÄŤ:
Nechajte svoje dieťa, aby si podľa ucha zapamätalo sériu čísel (napríklad 5 8 3 9 1 2 2 0). Normou pre deti vo veku 6-7 rokov je opakovanie 5-6 číslic.
Zapamätanie 10 slov (napríklad: rok, slon, lopta, mydlo, soľ, hluk, ruka, podlaha, jar, syn). Dieťa počúva túto sériu slov a opakuje tie, ktoré si zapamätalo. Po jednej prezentácii si dieťa vo veku 6-7 rokov musí zapamätať aspoň 5 slov z 10, po 3-4 prečítaniach pomenuje 9-10 slov, po 1 hodine nezabudne viac ako 2 slová.

MYSLENIE:
Vie klasifikovať predmety, pomenovať podobnosti a rozdiely medzi predmetmi a javmi.

VÝVOJ REČI:
Samostatne číta text a prenáša jeho obsah. Vie napísať jednoduché slová.

KONCEPTY O SVETE:
Je dobré, ak má dieťa predstavy o prírode – o divých a domácich zvieratách, dravých a bylinožravcoch, o zimujúcich a sťahovavých vtákoch; o bylinkách, kríkoch a stromoch, o záhradných a poľných kvetoch, o plodoch rastlín; o javoch prírody. Potrebná je aj zásobáreň geografických vedomostí – o mestách a krajinách, riekach, moriach a jazerách, o planétach. Dieťa by malo poznať povolania ľudí, šport.

Niekedy si rodičia myslia, že ak dieťa vie pred školou čítať, písať a počítať, úspech má zaručený. Je však rovnako dôležité, aby také kognitívne procesy ako pozornosť, pamäť, myslenie, predstavivosť, dobré motorové zručnosti.

Psychologická pripravenosť na školu zahŕňa tieto zložky:

  1. osobná pripravenosť
    zahŕňa formovanie pripravenosti dieťaťa prijať nové sociálne postavenie – postavenie žiaka, ktorý má celý rad práv a povinností. Táto osobná pripravenosť je vyjadrená v postoji dieťaťa k škole, k vzdelávacie aktivity, učitelia, ja. Školopovinné dieťa je také, ktorého škola neláka. vonku ale možnosť získať nové poznatky. Osobná pripravenosť zahŕňa aj určitú úroveň rozvoja emocionálnej sféry. Do začiatku školskej dochádzky by malo dieťa dosiahnuť relatívne dobrú emocionálnu stabilitu, proti ktorej je možný rozvoj a plynutie výchovno-vzdelávacej činnosti.
  2. intelektuálna pripravenosť
    predpokladá, že dieťa má rozhľad, zásobu špecifických vedomostí. Musí sa rozvíjať analytické myslenie (schopnosť zdôrazniť hlavné črty, podobnosti a rozdiely predmetov, schopnosť reprodukovať vzorku), svojvoľná pamäť, vlastníctvo hovorová reč rozvoj jemnej motoriky ruky a koordinácie ruka-oko.
  3. sociálno-psychologická pripravenosť
    táto zložka pripravenosti zahŕňa formovanie tých vlastností, ktoré vám umožňujú komunikovať s ostatnými deťmi, učiteľom. Dieťa musí vedieť vstúpiť do detskej spoločnosti, konať spoločne s ostatnými, vedieť sa podriadiť záujmom a zvykom detskej skupiny.

Vekové rysy vývoja detí predškolského veku

Všetky deti sú úplne iné. A zároveň existujú znaky fyziologického a duševného vývoja, ktoré sú charakteristické pre konkrétny vek. o čom to hovoríme? Napríklad bábätká, ktoré majú jeden rok, začínajú chodiť a snažia sa zvládnuť prvé slová, päťročné deti sú roztomilé prečo, deti v desiatich rokoch sa pozerajú na svet a na svoje okolie s iným, takmer dospelým, pozri. Prirodzene, každý vek má svoje výhody a nevýhody, obmedzenia, straty. Pozrime sa však na hlavné vekové charakteristiky detí, ktoré odlišujú tú či onú skupinu.

Za hlavné vekové obdobia detí sa považujú:

  1. detstvo (0-1 rok)
  2. skorý vek (1-2 roky)
  3. predtým školského veku(3-5 rokov)
  4. vek základnej školy (6-11 rokov)

Detstvo sa vyznačuje emocionálnou komunikáciou, ktorá je v tomto štádiu vedúcou činnosťou. Všetko, čo novonarodené dieťa robí, sa deje nevedome, na inštinktívnej úrovni: saje prsník alebo fľašu, plače, keď je hladné alebo studené, robí pohyby rukami alebo nohami. Bude to trvať dosť dlho, doslova niekoľko mesiacov, a on sa vedome usmeje, povie svoje prvé „aha“ ako odpoveď na úsmev svojej matky, zámerne sa natiahne po hračke. Dôležitým bodom v jeho duševnom vývoji je aktívne fungovanie zrakových a sluchových analyzátorov. Vo veku šiestich alebo ôsmich mesiacov sa dieťa začne plaziť a objavovať aktívnejšie. svet. Teraz je už schopný nadviazať spojenie medzi slovom označujúcim predmet a objektom samotným. V jeho slovníku sa objavujú prvé slová. Do konca prvého roka dieťa prejavuje túžbu komunikovať s inými ľuďmi. Čo teraz ukazuje, koho má rád a komu sa radšej vyhýba.

Dvojročné bábätko je už schopné samostatného konania: jedá lyžičkou, vie si obliecť nohavičky. So svojimi hračkami sa nenudí, pretože už má sklony k fantazírovaniu. Veľké potešenie doručiť mu jednoduché skupinové hry. Deti vo veku dvoch alebo troch rokov sú veľmi mobilné: behajú, skáču, chodia po špičkách, dokážu udržať rovnováhu na jednej nohe. Kúpte svojmu dieťaťu farbu na prsty! Vidíte, toto povolanie sa mu bude páčiť.

Dvojročné dieťa už „píše“ listy naplno: necháva na papieri čiarky, krúžky, vlnovky. Do troch rokov sa „kaligrafia“ zlepšuje a kresby sú čoraz viac rozpoznateľné. Tu je slnko, tu je dom a toto je kvet. Chváľte dieťa! Nechajte ho vidieť, že vás dokázal potešiť. V budúcnosti to bude hrať dôležitú úlohu a nedovolí dieťaťu, aby sa uzavrelo do seba a skrylo svoj talent.

Vo veku dvoch až troch rokov deti prejavujú záujem o knihu a tlačené slovo. Radi počúvajú básničky, rozprávky, riekanky. Mnohí z nich prerozprávajú, čo počuli, niekedy sa sami skladajú. Pravda, stáva sa, že niektoré bábätká práve teraz začínajú rozprávať a dopĺňať si svoje slovná zásoba. Ak chcete vylúčiť, či dieťa nemá nejaké vývojové poruchy, obráťte sa na logopéda a psychológa. Budú vás informovať, ak existuje dôvod na obavy.

Po troch rokoch deti začínajú „yasamkat“. Tu a tam počujete: „Ja sám“! A to je celkom prirodzené. Teraz si dieťa uvedomilo, že je človek, že sa mu môže niečo páčiť, ale niečo nie. Práve teraz je dôležité, aby rodičia dieťaťu vysvetlili, že v živote sú situácie, keď „nechceš“, ale „potrebuješ“, ​​že každý má svoje povinnosti. Verte mi, v tomto veku to už bábätko dokáže pochopiť.

Vo veku troch rokov sú deti stále aktívne a zvedavé, ovládajú celý systém rôznych zručností a schopností.

Vo veku štyroch rokov sa dieťa stáva asistentom svojej matky. Veľmi sa snaží, plní zverenú úlohu a je veľmi rád, keď ho pochvália. Zlepšuje sa jeho hrubá a jemná motorika. Ľahko si prehodí loptu cez hlavu, ide dolu schodmi, striedavo jednou alebo druhou nohou, skáče na jednej nohe, udržiava rovnováhu pri hojdačke, kopíruje obrysy. jednoduché obrázky. V tomto veku sú deti dobré v rozhodovaní. logické úlohy. Položte pred dieťa tri farebné kocky (napríklad červenú, žltú a modrú). Povedzte mu: "Daj mi kocku, ktorá nie je ani červená, ani modrá" alebo "daj mi kocku farby slnka." Úloha môže byť ťažšia. Napríklad „daj mi kocku rovnakej farby, akú máme naše záclony“ (povedzme červenú). Deti to spravidla ľahko vyriešia. Štvorročné dieťa ľahko ovláda stupne prirovnania (najbližšie, najväčšie), rozumie času (využíva minulosť a prítomnosť). Počítajte aspoň do desať. Niektoré deti už vedia riešiť elementárne príklady ako „1 + 1“, „2 + 1“ atď. Štvorročné dieťa spravidla dokáže vidieť geometrické tvary v okolitých predmetoch, správne pomenúva ročné obdobia, rozlišuje pravú a ľavú ruku.

Vo veku piatich alebo šiestich rokov si deti uvedomujú, že čoskoro pôjdu do školy. Sú obzvlášť hrdí na to, že sú už takíto „dospelí“, a to ich motivuje správať sa podľa toho. Ukazujú nezávislosť a iniciatívu. Hádajú sa s dospelými a niekedy úprimne vytvárajú konfliktné situácie ak to, čo chcete, sa nezhoduje s realitou.

Zručnosti a schopnosti dieťaťa sú čoraz komplikovanejšie: teraz už vie, ako jazdiť na dvojkolesovom bicykli alebo korčuliach, starostlivo vystrihovať obrázky, písať písmená a čísla, skladať zložité hádanky a dopĺňať chýbajúce detaily k obrázku. Tiež vylepšené vývin reči dieťa: používa synonymá, antonymá, slová označujúce materiály, z ktorých sú predmety vyrobené (papier, drevo atď.). Vo veku šiestich rokov dieťa vie a vie písať tlačené písmená abecedy. Určuje počet slabík v slovách, počet hlások v slovách, určuje miesto hlásky v slove (začiatok, stred, koniec slova). Expresívne rozpráva básne, prerozpráva krátke príbehy.

Vedúca činnosť predškoláka je rolová hra, v ktorej sa formuje správanie sprostredkované obrazom inej osoby.

Deti vo veku 6-7 rokov majú svoje vlastné vekové charakteristiky. Keď sa takéto dieťa stalo prvou triedou, posunulo sa do výrazne nového štádia vývoja. V procese výchovno-vzdelávacej činnosti dieťa získava nielen vedomosti, zručnosti a schopnosti, ale učí sa aj nastavovať Učebné ciele(ciele), nájsť spôsoby, ako asimilovať a aplikovať poznatky, kontrolovať a hodnotiť svoje činy.

Takéto dieťa je schopné zapamätať si rad čísel podľa ucha (napríklad 2 4 8 3 5 1 9). Normou je, ak dieťa opakuje buď všetko, alebo sa pomýli v 1-2 čísliciach. Dokáže si zapamätať aj 10 jednoduchých slov. Napríklad: stolička, slon, lopta, podlaha, mydlo, soľ, hluk, ruka, jar, syn. Po prvom počúvaní si dieťa musí zapamätať aspoň 5 slov, po 3-4 čítaniach dospelými - 9-10. Mnohé deti v tomto veku samostatne čítajú text a sprostredkúvajú jeho obsah. V tomto veku má dieťa predstavy o prírode a jej javoch. Dopĺňa zásoby zemepisných vedomostí (o mestách a krajinách, riekach, moriach a jazerách, o planétach). Pozná profesie ľudí, šport.

S každým ďalším rokom sa zručnosti a schopnosti dieťaťa zlepšujú, dopĺňajú sa vedomosti, obohacujú sa skúsenosti z komunikácie s ostatnými. Od 11 do 12 rokov začína zásadne nová veková etapa - dospievanie, ktoré sa vyznačuje svojimi vlastnosťami, pretože dieťa sa už skutočne stáva dospelým. Dospievanie sa spravidla považuje za „krízu“. V prvom rade je to spôsobené biologickými zmenami v tele dieťaťa a pubertou.

Na základe uvedeného nezabúdajte, že každý vek má svoje špecifiká, otvárajú sa individuálne možnosti a preto je potrebný špeciálnopedagogický prístup k vzdelávaniu detí určitého veku. Okrem toho majte na pamäti, že výchova detí by nemala byť formálna. Rodičia by si mali budovať hlboké vzťahy komunikáciou s deťmi (berúc do úvahy vekový potenciál), počúvaním ich potrieb a priamou účasťou na skúsenostiach, ktoré deti znepokojujú.

Pamätajte, že bez ohľadu na to, koľko má vaše dieťa rokov, je plnohodnotným členom rodiny a už vôbec nie vaším majetkom. Vážte si dieťa, povzbudzujte a potom z neho vyrastie tvorivý, úspešný, sebavedomý, cieľavedomý človek.

Vek 5-6 rokov je starší predškolský vek. Je to veľmi dôležitý vek vo vývoji kognitívnej sféry dieťaťa, intelektuálneho a osobného. Dá sa to nazvať základným vekom, keď je v dieťati položených veľa osobných aspektov, sú vypracované všetky momenty formovania pozície „ja“. Je to 90% uloženia všetkých osobnostných vlastností dieťaťa vo veku 5-6 rokov. vysoko dôležitý vek keď dokážeme pochopiť, aký bude človek v budúcnosti.

Vo veku 5-6 rokov dieťa absorbuje všetky kognitívne informácie ako špongia. Je vedecky dokázané, že dieťa v tomto veku si zapamätá toľko učiva, koľko si neskôr v živote nezapamätá. V tomto veku sa dieťa zaujíma o všetko, čo súvisí s vonkajším svetom, čím si rozširuje obzory. najlepšia cesta získať presné vedecké informácie znamená čítať detskú encyklopédiu, v ktorej je jasné, vedecké, v jednoduchom jazyku, sú dieťaťu popísané akékoľvek informácie o okolitom svete. Dieťa získa predstavu o priestore, staroveký svet, Ľudské telo, zvieratá a rastliny, krajiny, vynálezy a oveľa viac.

Toto obdobie sa nazýva citlivé pre rozvoj všetkých kognitívnych procesov: pozornosť, vnímanie, myslenie, pamäť, predstavivosť. Pre rozvoj všetkých týchto aspektov sa herný materiál stáva komplikovanejším, stáva sa logickým, intelektuálnym, keď dieťa musí myslieť a uvažovať.

Dobrý v hraní slovných hier , keďže dieťa už v reči používa synonymá, antonymá, rozlišuje samohlásky a spoluhlásky, vie určiť počet slabík v slovách, miesto hlásky v slove (začiatok, stred, koniec slova).

Konštruktér dobre rozvíja logické myslenie. Tu dôležitý bod je skladanie podľa vzoru - vzorka, počnúc jednoduché vzory. Kocky, rôzne puzzle, mozaiky treba vyskladať podľa obrázku so zameraním na farbu, tvar, veľkosť.

Vyvinúť všetky analyzátory - vizuálne, logické, verbálne - rôznelogické tabuľky.Všetky úlohy založené na špecifickom, tematickom zaradení umožňujú pracovať pozornosť, vizuálne vnímanie a myslieť na dieťa. Napríklad hra"Štvrtá extra"- na obrázkoch sú rôzne predmety, ako autobus, nákladné auto, trolejbus a električka. Zo štyroch položiek je jedna nadbytočná. Toto by si malo dieťa premyslieť a vybrať položka navyše a povedzte, prečo je to zbytočné. Dieťa ešte musí jedným slovom pomenovať zvyšné tri predmety (v našom prípade preprava osôb). A také obrázky, zjednotené v skupine spoločný základ môže byť veľa. Dieťa by malo mať široký rozhľad, vedieť analyzovať situáciu a vysvetliť, argumentovať svoj výber.

"Daj to do poriadku."Ponúka sa množstvo ilustrácií, ktoré sa týkajú jednej témy, ale sú nesprávne rozložené. Dieťa musí určiť, ktorá z ilustrácií zobrazuje, čo sa stalo skôr alebo neskôr – teda dať to do poriadku. Tu musí dieťa vidieť postupnosť, postupovať podľa logického vzoru a zdôvodniť.

"Kto je pozornejší?"Dieťa dostane tabuľkové cvičenie na zapamätanie, kde sa dajú kresliť predmety a ich schematické znázornenie – symboly. Na zapamätanie sa poskytuje určitý čas, potom si dieťa musí zapamätať postupnosť a reprodukovať tablet tak, ako by mal byť.

Po správnom vyriešení cvičenia sa dieťa raduje, cíti sebavedomie a túžbu vyhrať. Sú deti, ktoré sa vzdávajú, neveria vo vlastné sily a úlohou rodičov alebo psychológa je rozvinúť v dieťati túžbu víťaziť. Dôležité je, že dieťa musí vedieť, že „môžem“. V takýchto logických hrách sa sleduje aj osobný aspekt predškoláka.

Hlavná vec vo vývoji detí vo veku 5-6 rokov je ich kognitívny vývoj, rozšírenie obzorov. A všetky hry zamerané na to prinesú dobrý výsledok. Neodpovedajte jedným slovom – „áno“ alebo „nie“. Odpovedzte dieťaťu podrobne, opýtajte sa na jeho názor, prinútiť ho premýšľať a uvažovať. Prečo je teraz zima? Dokázať to. Prečo si nemôžeš zapáliť v lese? odôvodniť. Deti majú v hlavách veľa nevedomých informácií, niekedy ich nevedia nahromadiť, triediť. A úlohou dospelých je pomôcť im v tom. Dôležitým ukazovateľom tohto veku 5-6 rokov je hodnotiaci postoj dieťaťa k sebe a k ostatným. Deti môžu byť kritické voči niektorým svojim nedostatkom, môžu dávať osobná charakteristika svojim rovesníkom, všímať si vzťah medzi dospelým a dospelým alebo dospelým a dieťaťom. Rodičia však naďalej zostávajú príkladom pre deti. Ak rodičia nosia pozitívne informácie, ak má dieťa dobrú dušu, nie je tam strach, odpor, úzkosť, potom sa do dieťaťa dajú vložiť akékoľvek informácie (osobné aj intelektuálne).

Starajte sa o psychiku detí!!!




Podobné články