Aká je originalita ruskej literatúry. Originalita starovekej ruskej kultúry

04.02.2019

Náčrt hodiny literatúry na tému: Úvod. Historický a literárny proces a periodizácia ruskej literatúry. Originalita literatúry.

Organizácia: Štát vzdelávacia inštitúcia Stredná Chakaská republika odborné vzdelanie„Čiernohorská banícka a stavebná vysoká škola“

Ciele:

    Odhaľte originalitu ruštiny klasickej literatúry 19. storočie.

    Pomôžte žiakovi, aby bol neustále zaradený do procesu duševnej činnosti.

    Komplikácia sémantickej funkcie reči žiakov.

    Naučiť študentov zovšeobecňovať a systematizovať látku.

Úloha: Zabezpečenie emocionálneho zapojenia žiakov do vlastných aktivít a aktivít iných.

Typ lekcie: Komunikácia vedomostí a zručností.

Plán:

    Periodizácia ruskej literatúry.

    Originalita literatúry.

"Len mladí môžu nazvať starobu časom odpočinku"

(S. Lukjanenko)

Počas tried:

    Organizovanie času.

    Aktualizovať základné znalosti a zručnosti: otázky týkajúce sa učebných osnov.

    1. „Nielen množstvo talentov zrodených v Rusku v 19. storočí ma vzrušuje k šialenej hrdosti, ale aj ich ohromujúca rozmanitosť“ (M. Gorkij).

Ako rozumiete týmto slovám?

    1. O akých talentovaných básnikoch a spisovateľoch hovorí M. Gorkij? (Samozrejme, o takých slávnych spisovateľoch a básnikoch ako A.S. Puškin, M.Yu. Lermontov, ktorí vstúpili do „zlatého veku“ ruskej literatúry; I.S. Turgenev, L.N. Tolstoj atď.).

  1. Nová téma. Slovo učiteľa.

    1. Úvod. slovník:

Otázky pre študentov:

Čo znamená slovo inteligencia?

Čo znamená slovo ideálny?

Čo znamená slovo raznochinets?

Čo znamená slovo revolučný?

Čo znamená slovo liberál?

Inteligencia - ľudia duševnej práce so vzdelaním a špeciálnymi znalosťami v rôznych oblastiach vedy, techniky, kultúry.

Ideálne - Dokonalé stelesnenie niečoho (inými slovami, je to to najlepšie, čo existuje).

Revolučný - človek, ktorý robí revolúciu, otvára nové cesty v nejakej oblasti života, vo vede, vo výrobe.

Raznochinets - v predrevolučné Rusko: rodák z drobnej byrokracie, zaoberajúci sa duševnou prácou. Rôzne hodnosti: učitelia, lekári, inžinieri atď.

    1. Historický a literárny proces.

V Rusku bola literatúra vždy v spojenectve s oslobodzovacím hnutím. Bezmocné postavenie jednej časti obyvateľstva (roľníkov) na pozadí ľahkého života šľachty prispelo k upozorňovaniu na problém poddanstva zo strany osvietených a humánnych predstaviteľov vzdelanej vrstvy, vyvolalo ich sympatie a súcit.V prvom rade to platí pre spisovateľov.

Nevyhnutné strety, ideologické konflikty číhali v samotnej podstate ruského života a spisovateľ, prenikajúci do tejto podstaty, si ich nemohol nevšimnúť. Mnohí ruskí spisovatelia nezdieľali revolučné presvedčenie. Všetci sa však zhodli, že v Rusku sú potrebné zásadné zmeny. Západ už prešiel sériou revolučných prevratov, no Rusko ich ešte nepoznalo. Revolúcie, ktoré na Západe utíchli, priniesli ľuďom viac sklamaní ako radosti.Najlepšie nádeje sa ukázali ako neopodstatnené.

Najväčšia inovácia ruskej literatúry spočíva v prelínaní jej osudov s osudmi ruskej revolúcie. Do konca 19. storočia Rusko naakumulovalo také množstvo energie, aké ľudstvo nikdy a nikdy nemalo. A toho bola svedkom ruská literatúra.

Puškin dal ruskej literatúre národný aj univerzálny charakter. Puškin je rovnako zmýšľajúci človek prvej generácie ruských revolucionárov.

Hlavné ustanovenia funkcií literárny proces druhá polovica 19. storočia:

1) Rusko stojí pred voľbou ďalšie spôsoby vývoj, hlavné otázky: "Kto je na vine?" a "Čo robiť?". Rozhodujúca demokratizácia fikcia. Civilný pátos literatúry.

2) Literárne zameranie: Gončarov, Tolstoj - epos, Levitov, Uspensky - esejisti, Ostrovskij - dramatik atď.

3) Zápletky románov sú jednoduché, miestne, familiárne, no cez zápletky slovo umelci stúpajú k univerzálnym ľudským problémom: vzťah hrdinu k svetu, vzájomné prenikanie prvkov života, zrieknutie sa osobného dobra, hanba. pre vlastné blaho, epický maximalizmus, neochota podieľať sa na nedokonalosti sveta.

4) Nový hrdina odráža stav jednotlivca v ére spoločenských zmien; on, ako celá krajina, je na ceste k sebauvedomeniu, prebudeniu osobného princípu. Hrdinovia rôzne diela(Turgenev, Gončarov, Černyševskij, Dostojevskij) sú voči sebe polemické, no táto vlastnosť ich spája.

5) Zvýšené nároky na osobnosť človeka. Sebaobetovanie - národná vlastnosť. Dobro druhých je najvyššou morálnou hodnotou. Osobnosť je podľa Tolstého znázornená ako zlomok:

morálne vlastnosti

Sebavedomie

6) Tolstoj aj Černyševskij vidia zdroj ruskej sily a ruskej múdrosti v ľudovom cítení. Osud človeka v jednote s osudom ľudu sa nepremenil na poníženie osobného princípu. Naopak, na najvyššej úrovni duchovný rozvoj hrdina prichádza k ľuďom (epický román „Vojna a mier“).

3.3. Periodizácia ruskej literatúry.

1 obdobie: 1825-1861 - šľachtic;

2 obdobie: 1861-1895 - Raznochinskiy;

3 obdobie: 1895-...proletársky.

Krajinou sa prehnali roľnícke nepokoje. Otázka oslobodenia roľníkov sa stala veľmi aktuálnou. Vzostup roľníckych nepokojov spôsobil rozmach verejnej mienky.Od roku 1859 Vynikajú 2 historické sily: revoluční demokrati, liberáli.

    1. Originalita literatúry.

Druhá polovica 19. storočia je „zlatou“ dobou, no na rozdiel od prvej polovice má druhá polovica svoje charakteristiky spojené s sociálne pomery. V literatúre prvej polovice 19. storočia bol hrdinom šľachtic – „extra“ človek, ktorý pristupoval k veľkým činom, ale bol pokazený výchovou. Začiatkom druhej polovice 19. storočia šľachta vyčerpala svoje progresívne možnosti a začala sa oživovať:Pečorin, Onegin sa postupne zmenili na Oblomova.

Šľachta opúšťa javisko politického boja. Nahrádzajú ich nezbedníci. Vystúpenie na javisku politického boja raznochintsy sa neuskutočnilo bez zásluh ruskej literatúry.Ruská literatúra je literatúra sociálneho myslenia.

A tiež predtým mysliaci ľudia Neustále sa objavovali mnohé „prečo“. verejný život a na medziľudské vzťahy.Literatúra sa vydala cestou komplexného štúdia života.

V literatúre 19. storočia sú štýly a postoje úzko prepojené, umeleckými prostriedkami a umelecké nápady. V dôsledku vzájomného pôsobenia všetkých týchto trendov sa v Rusku začína formovať realizmus ako úplne nová etapa v chápaní človeka a jeho života v literatúre.Zakladateľom tohto trendu je A.S. Puškin. Jeho základom je princíp životnej pravdy, ktorý vedie umelca v jeho tvorbe, snažiac sa podať úplný a pravdivý obraz života. V jadre kritický realizmus laické pozitívne ideály – vlastenectvo, sympatie k utláčaným masám, hľadanie dobrota v živote, viera v svetlú budúcnosť Ruska.

    Konsolidácia.

Otázky na konsolidáciu:

    1. Aké sú hlavné ustanovenia čŕt literárneho procesu druhej polovice 19. storočia?

      Aké sú obdobia ruského hnutia za oslobodenie?

      V čom spočíva originalita ruskej literatúry?

  1. Domáca úloha:________________________________________________________________________________________________________________

    Odhady, závery.

ruská literatúraXIXstoročí

19. storočie je rozkvetom ruskej literatúry, ktorá sa vyvíja horúčkovitým tempom; smery, prúdy, školy a móda sa menia závratnou rýchlosťou; Každá dekáda má svoju poetiku, svoju ideológiu, svoj umelecký štýl. Sentimentalizmus desiatych rokov ustupuje romantizmu dvadsiatych a tridsiatych rokov; štyridsiate roky vidia zrod ruskej idealistickej „filozofie“ a slavjanofilského učenia; päťdesiate roky - objavenie sa prvých románov Turgeneva, Gončarova, Tolstého; nihilizmus šesťdesiatych rokov je nahradený populizmom sedemdesiatych rokov, osemdesiate roky sú naplnené slávou Tolstého, umelca a kazateľa; začína v deväťdesiatych rokoch nový kvet poézia: éra ruského symbolizmu.

Začiatkom 19. storočia bola ruská literatúra, ktorá zažila blahodarné účinky klasicizmu a sentimentalizmu, obohatená o nové témy, žánre, umelecké obrazy a tvorivé techniky. Do nového storočia vstúpila na vlne preromantického hnutia zameraného na vytváranie národnej literatúry, originálnej vo svojich formách a obsahu, uspokojujúcej potreby umeleckého rozvoja nášho ľudu a spoločnosti. Bolo to obdobie, keď spolu s literárnymi myšlienkami začali do Ruska prenikať všetky druhy filozofických, politických a historických konceptov, ktoré sa formovali v Európe na prelome 19. storočia.

V Rusku romantizmu ako ideologický a umelecký smer v literatúre začiatku 19. storočia, bol generovaný hlbokou nespokojnosťou vyspelej časti Rusov s ruskou realitou. Vznik romantizmu

Súvisí s poéziou V.A. Žukovského. Jeho balady sú presiaknuté myšlienkami priateľstva, lásky k vlasti.

Realizmus Vznikol v 30. a 40. rokoch spolu s romantizmom, no v polovici 19. storočia sa stal dominantným kultúrnym trendom. Vo svojej ideologickej orientácii sa stáva kritický realizmus. Dielo veľkých realistov je zároveň preniknuté myšlienkami humanizmu a sociálnej spravodlivosti.

Už nejaký čas je zvykom hovoriť o tom národnosti, požadovať národnosť, sťažovať sa na nedostatok národnosti v literárnych dielach - ale nikoho nenapadlo určiť, čo tým slovom myslel. „Národnosť u spisovateľov je cnosť, ktorú môžu niektorí krajania oceniť – pre iných, či už neexistuje, alebo sa dokonca môže zdať ako neresť“ – takto hovorí A.S. Puškin

Živá literatúra musí byť plodom ľudí živených, ale nie potláčaných družnosťou. Literatúra je a je literárny život, ale jej rozvoj bráni jednostranný imitačný trend, ktorý zabíja ľud, bez ktorého nemôže existovať úplný literárny život.

V polovici tridsiatych rokov sa v ruskej klasickej literatúre presadil kritický realizmus, ktorý spisovateľom otvoril obrovské možnosti na vyjadrenie ruského života a ruského národného charakteru.

Zvláštna aktívna sila ruského kritického realizmu spočíva v tom, že vytlačil progresívny romantizmus ako prevládajúci trend, osvojil si, zachoval a pokračoval v jeho najlepších tradíciách:

Nespokojnosť so súčasnosťou, sny o budúcnosti. Ruský kritický realizmus sa vyznačuje jasnou národnou identitou vo forme výrazu. Životná pravda, ktorá bola základom diel ruských pokrokových spisovateľov, často nezapadala do tradičných žánrovo-druhových foriem. Preto sa ruská literatúra vyznačuje častým porušovaním žánrovo špecifických foriem.

Najrozhodnejšie odsúdil omyly konzervatívnej a reakčnej kritiky V. G. Belinskij, ktorý v Puškinovej poézii videl prechod k realizmu, za vrcholy považoval Borisa Godunova a Eugena Onegina a opustil primitívne stotožňovanie ľudu s obyčajným ľudom. Belinskij podcenil Puškinovu prózu a jeho rozprávky, celkovo správne načrtol rozsah spisovateľovej tvorby ako ťažisko literárnych počinov a novátorských počinov, ktoré určovali ďalší vývoj ruskej literatúry 19. storočia.

V Puškinovej básni „Ruslan a Ľudmila“ cítiť túžbu po národnosti, ktorá sa čoskoro prejavuje v Puškinovej poézii a v básňach „Bachčisarajská fontána“, „Kaukazský väzeň“ sa Puškin dostáva do polôh romantizmu.

Puškinovo dielo završuje vývoj ruskej literatúry na začiatku 19. storočia. Puškin zároveň stojí pri počiatkoch ruskej literatúry, je zakladateľom ruského realizmu, tvorcom ruského literárneho jazyka.

Brilantné dielo Tolstého malo obrovský vplyv na svetovú literatúru.

V románoch Zločin a trest a Idiot Dostojevskij realisticky zobrazil stret jasných, originálnych ruských postáv.

Dielo M.E. Saltykova-Shchedrina je namierené proti autokraticko-feudálnemu systému.

Jedným zo spisovateľov 30. rokov je N. V. Gogol. V diele „Večery na farme u Dikanky“ sa mu hnusí byrokratický svet a podobne ako A.S. Puškin sa ponoril do rozprávkový svet romantika. Gogol ako umelec dozrieval a opustil romantický žáner a prešiel k realizmu.

Do tejto doby patrí aj aktivita M.Yu.Lermontova. Pátos jeho poézie spočíva v morálne problémy o osude a právach ľudskej osoby. Počiatky Lermontovovej tvorby sú spojené s kultúrou európskeho a ruského romantizmu. AT skoré roky napísal tri drámy poznačené puncom romantizmu.

Román „Hrdinovia našej doby“ je jedným z hlavných diel literatúry psychologického realizmu 19. storočia.

Do toho istého obdobia patrí 1. etapa kritickej činnosti VG Belinského. Mal obrovský vplyv na rozvoj literatúry, sociálneho myslenia, čitateľského vkusu v Rusku. Bol bojovníkom za realizmus, od literatúry vyžadoval jednoduchosť a pravdivosť. Najvyššími autoritami pre neho boli Puškin a Gogoľ, ktorým venoval množstvo článkov.

Po preštudovaní listu V. G. Belinského N. V. Gogolovi vidíme, že je namierený nielen proti Gogolovým protispoločenským, politickým a morálnym kázňam, ale v mnohom aj proti jeho literárnym úsudkom a hodnoteniam.

V podmienkach poreformného života sa sociálne myslenie v Rusku, ktoré nachádzalo svoj prevládajúci výraz v literatúre a kritike, čoraz nástojčivejšie odkláňalo od súčasnosti k minulosti a budúcnosti, aby odhalilo zákonitosti a trendy historického vývoja.

Ruský realizmus 60. – 70. rokov 19. storočia nadobudol výrazné rozdiely od západoeurópskeho. V dielach mnohých realistických spisovateľov tej doby sa objavovali motívy, ktoré predznamenali a pripravili posun k revolučnej romantike a socialistickému realizmu, ktorý nastal na začiatku 20. storočia. S najväčším jasom a rozsahom sa rozkvet ruského realizmu prejavil v románe a príbehu v druhej polovici 19. storočia. Boli to romány a príbehy najväčších ruských umelcov tej doby, ktoré vyvolali najväčšie verejné pobúrenie v Rusku aj v zahraničí. Romány a mnohé poviedky od Turgeneva, L. N. Tolstého, Dostojevského takmer okamžite po vydaní zaznamenali odozvu v Nemecku, Francúzsku a USA. Zahraniční spisovatelia a kritici cítili v ruskom románe tých rokov spojenie medzi špecifickými javmi ruskej reality a vývojom celého ľudstva.

Rozkvet ruského románu, túžba preniknúť do hĺbky ľudská duša a zároveň pochopiť sociálnu povahu spoločnosti a zákonitosti, v súlade s ktorými prebieha jej vývoj, sa stalo hlavnou rozlišovacou kvalitou ruského realizmu 60. – 70. rokov 19. storočia.

Hrdinovia Dostojevskij, L. Tolstoj, Saltykov-Ščedrin, Čechov, Nekrasov uvažovali o zmysle života, o svedomí, o spravodlivosti. V štruktúre nového realistického románu a príbehu sa ich hypotézy potvrdili alebo zamietli, ich predstavy a predstavy o svete sa pri konfrontácii s realitou príliš často rozptyľovali ako dym. Ich romány by sa mali považovať za skutočný výkon umelca. Pre rozvoj ruského realizmu urobil I.S. Turgenev svojimi románmi veľa. Najväčšiu popularitu získal román "Otcovia a synovia". Zobrazuje obraz ruského života v novej etape oslobodzovacieho hnutia. Posledný Turgenevov román Nov bol prijatý ruskými kritikmi. V tých rokoch bol populizmus najvýznamnejším fenoménom verejného života.

Rozkvet kritického realizmu sa prejavil aj v ruskej poézii v 60. a 70. rokoch 19. storočia. Jedným z vrcholov ruského kritického realizmu 60. – 80. rokov je dielo Saltykova-Shchedrina. Brilantný satirik pomocou alegórií, personifikácií zručne položil a viedol najakútnejšie otázky moderný život. Obviňujúci pátos je dielu tohto spisovateľa vlastný. Škrtiči demokracie mali v sebe zaprisahaného nepriateľa.

Významnú úlohu v literatúre 80. rokov zohrali také diela ako „ Malé nič zo života“, „Poshekhonskaya satira“. S veľkou zručnosťou v nich reprodukoval strašné následky poddanského života a nemenej strašné obrazy mravného úpadku poreformného Ruska. „Rozprávka o tom, ako muž nakŕmil 2 generálov“ alebo „Divoký vlastník pôdy“ sú venované najdôležitejším problémom ruského života, do tlače sa dostali s veľkými ťažkosťami s cenzúrou.

Najväčší realistickí spisovatelia život vo svojich dielach nielen reflektovali, ale hľadali aj spôsoby, ako ho premeniť.

Literatúra poreformného Ruska, dôstojne nadväzujúca na tradície kritického realizmu, bola najfilozofickejšou a najsociálnejšou v Európe.

Bibliografia.

    História ruskej literatúry XI-XX storočia

    Učebnica ruskej literatúry

(Yu.M. Lotman)

3. Veľkí ruskí spisovatelia 19. storočia

(K.V. Mochulsky)

4. Ruská literatúra 19. storočia

(M.G. Zeldovich)

5. Dejiny ruskej literatúry prvej

polovice 19. storočia

(A.I. Revyakin)

6. Dejiny ruštiny literatúra XIX storočí

(S.M. Petrova)

7. Z dejín ruského románu 19. storočia

(E.G. Babaev)

Test

    N.V. Gogoľ (1809-1852)

a) príbeh „Zvrchník“

b) príbeh "Viy"

c) báseň „Hanz Küchulgarten“

2. F. M. Dostojevskij (1821-1881)

a) román "Démoni"

b) román „Zápisky z mŕtveho domu“

c) román "Hráč"

d) román "Teenager"

3. V. A. Žukovskij (1783-1852)

a) balada "Ľudmila"

b) balada „Svetlana“

4. A.S. Puškin (1799-1837)

a) báseň "Ruslan a Lyudmila"

b) dráma "Boris Godunov"

c) báseň „Dom v Kolomnej“

d) báseň "Gavriliad"

e) príbeh "Kirdzhali"

f) rozprávka "Ženích"

5. M.E. Saltykov-Shchedrin (1826-1889)

a) rozprávka „Ovečka si nepamätá“

b) rozprávka „Konyaga“

c) rozprávka „Robotnica Emelya a prázdny bubon“

d) rozprávka „Obetavý zajac“

e) román „Gentlemen Golovlevs“

6. M. Yu. Lermantov (1814-1841)

a) báseň „Mtsyri“

b) dráma „Maškaráda“

7. L. N. Tolstoj (1828-1910)

a) Anna Karenina

b) príbeh "Polikushka"

c) román "Vzkriesenie"

Plán

1. Presadzovanie humanizmu, občianstva a národnosti v literatúre 1. polovice 19. stor.

2. Rozvoj realistických tradícií v literatúre

Rusko po reforme.

Test

od kulturológov

téma: ruská literatúraXIXstoročí

študent: Golubová Elena Alexandrovna

učiteľ: Slesarev Jurij Vasilievič

Fakulta: účtovné a štatistické

špecialita: účtovníctvo, analýzy a audit

Lekcia na tému "Etapy vo vývoji svetovej literatúry (opakovanie a zovšeobecnenie toho, čo sa študovalo v 9. ročníku). Univerzálny význam ruskej literatúry, jej originalita a národná identita."

Dátum publikácie: 20.11.2015

Stručný opis:

náhľad materiálu

Téma. Etapy vývoja svetovej literatúry (opakovanie a zovšeobecňovanie

študoval v 9. ročníku). Univerzálny význam ruskej literatúry,

svoju identitu a národnú identitu.

    zovšeobecňovať a systematizovať poznatky žiakov o etapách vývoja svetovej literatúry, o historickom a literárnom procese;

    ukázať črty ruskej literatúry: jej univerzálny význam, originalitu a národný charakter;

    predstaviť pojem historiozofia;

    rozvíjať logické myslenieštudenti: schopnosť zdôrazniť hlavnú vec, zhrnúť preberaný materiál, vypracovať abstrakty;

    zlepšiť zručnosti pri práci v malých skupinách;

Vybavenie: portréty A.S. Puškina, W. Shakespeara, Danteho, Sappho,

J.-B. Molière, V. A. Žukovskij, N. M. Karamzin;

leták – článok „Globálny význam

a črty ruskej literatúry.

POČAS VYUČOVANIA

    Úvodný rozhovor.

Takže ste otočili ďalšiu stránku v knihe svojho života. Čo je na ňom? Je to na vás. Pre vás to príde ťažké a zároveň veľmi zaujímavý čas: čas výberu životná cesta. Budete potrebovať vôľu, schopnosť sústrediť všetky svoje sily na dosiahnutie svojho cieľa, schopnosť určiť si osobné priority a zároveň počítať s tými, ktorí sú nablízku. Úloha nie je jednoduchá. Ale myslím si, že literatúra vám to môže pomôcť vyriešiť. Magická sila umenie bude vaším dobrým pomocníkom.

    Pripomeňme si, prečo sa literatúra nazýva jednou z umeleckých foriem.

    Definujte umelecký obraz. Vymenujte dve strany.

    Aká je sila umeleckého obrazu?

Výraznou črtou literatúry ako jednej z umeleckých foriem je figuratívnosť. Umelecký obraz je obraz sveta vytvorený umelcom a preniknutý jeho myšlienkami, pocitmi, zážitkami. Dve zložky umeleckého obrazu: čo chcel autor povedať, a ako čitateľ (divák, poslucháč) rozumie povedanému. Sila umeleckého obrazu spočíva v neobmedzených možnostiach jeho vnímania.

    Etapy vývoja svetovej literatúry. Zostavenie tabuľky.

Sú zobrazené portréty spisovateľov: N.M. Karamzin, V.A. Žukovskij, Sappho, J-B. Moliere, A. S. Pushkin, W. Shakespeare, Dante.

Pred vami portréty slávnych spisovateľov ktorých prácu už poznáte.

    Aké sú ich mená a diela týchto vám známych autorov .

    S akými literárnymi obdobiami sa spájajú?

    Usporiadajte názvy týchto období v dejinách literatúry v chronologickom poradí.

    Definujte pojem „literárny proces“.

    Vyplňte tabuľku.

V priebehu odpovedí žiakov na tabuľu a do zošitov sa zapisuje:

N.M. Karamzin - sentimentalizmus

V.A. Žukovskij - romantizmus

Sapfó - starovek

J-B. Molière – klasicizmus

A.S. Pushkin - romantizmus, realizmus

W. Shakespeare – renesancia

Dante - Stredovek.

Literárny proces je historicky a národne podmienená zmena literárne smery, trendy, štýly a žánre umeleckých diel.

Lit. éra

Čas existencie

zástupcovia

Antika

VIII storočie pred naším letopočtom -

Aischylos, Sofokles, Euripides, Sapfó, Anakreón, Homér

Stredovek

5. – 13. storočie

Dante, metropolita Hilarion

znovuzrodenie

XIV - XVII storočia

F. Petrarca, W. Shakespeara,

M. de Cervantes

Vzdelávanie

klasicizmus

Sentimentalizmus

Osvietenský realizmus

XVII - XVIII storočia.

J-B. Moliere, M. V. Lomonosov

J J. Rousseau, N. M. Karamzin

Voltaire, D.I. Fonvizin

Romantizmus

XVIII - XIX storočia

J. Byron, V. A. Žukovskij,

A.S. Puškin, M. Yu. Lermontov

A.S. Puškin, M. Yu Lermontov, I. S. Turgenev, N. V. Gogoľ, L. N. Tolstoj

    Práca v malých skupinách ( 6 skupín - podľa počtu lit. éry ) .

    Úloha: pomenujte najpamätnejšiu epizódu z akéhokoľvek diela patriaceho do literárnej éry, na ktorej bude vaša skupina pracovať, a povedzte:

    Čo presne na vás urobilo najväčší dojem?

    čo sa vám páčilo a čo nie;

    aké vlastnosti zodpovedajúce literárnej éry je v tejto práci.

    Odpovede zástupcov skupín.

Analýza a syntéza odpovedí.

    Čo sa v literatúre počas jej existencie zmenilo a čo zostalo nezmenené?

    Čo si myslíte: prečo sú diela napísané pred mnohými storočiami zaujímavé pre moderného čitateľa?

Postupom času sa mení doba zobrazovaná v literárnych dielach, objavujú sa nové typy hrdinov, nové témy a problémy, nové žánre, menia sa štýly diel a ich jazyk. Ale zároveň sa ľudstvo stále obáva o tzv. večné témy“: láska, zmysel života, vzťahy medzi generáciami atď. – to všetko zostáva predmetom úvah v literatúre a práve takéto diela sú vždy aktuálne.

3. Oboznámenie sa s pojmom historiozofia. Slovo učiteľa s prvkami konverzácie.

Pri čítaní umeleckého diela si ich mimovoľne „vyskúšame“. životné situácie, do ktorej jeho postavy spadajú a vnútorne s ich výberom súhlasia alebo nesúhlasia. Niektorí z nás si mýlia to, čo sa píše v knihách čestná pravda, iní tvrdia, že všetko v nich je fikcia, lož.

Ako sme už povedali, v literárnom diele vidíme umelecký obraz- obraz sveta - taký, aký predstavuje jeho autora. Je to on, kto do svojej tvorby vkladá vlastnú predstavu o človeku, o vzťahu medzi ľuďmi, o problémoch a spôsoboch ich riešenia. Čitateľ môže slobodne prijať alebo odmietnuť autorský pohľad. Zároveň poznanie hlbokého zmyslu umelecké dielo- Nielen zábavná aktivita. Najdôležitejšie v tomto procese je poznanie okolitého sveta a seba v ňom.

Systém názorov spisovateľa na svet, na historický proces, na miesto človeka v ňom, na vzťah medzi ľuďmi je tzv historiozofia.

IV . Umelecké úspechy ruskej literatúry. jej národné charakteristiky . Skupinová práca.

Poznámka. Materiál o črtách ruskej literatúry možno prezentovať rôznymi spôsobmi: v v elektronickom formáte(v učebni vybavenej dostatočným počtom počítačov), vo forme učebnicového článku (aj keď existujú učebnice na nový program začiatkom septembra, o tom veľmi pochybujem), vo forme písomiek - text článku.

Úloha: prečítajte si článok, urobte si tézu.

Variant článku

Ruská literatúra je jednou z najdôležitejších zložiek svetového literárneho procesu. Osobitnú úlohu v tomto procese má ruská literatúra 19. storočia, a to literatúra kritického realizmu.

Na základe výnimočného rozvoja ruského realizmu v r

19. storočie je rastom oslobodzovacieho hnutia, ktorého centrum sa koncom 19. storočia presúva zo Západu do Ruska a vedie k revolúciám na začiatku 20. storočia. V druhej polovici 19. storočia začal ruský realizmus silne ovplyvňovať svetovú literatúru.

Tvorivý záber ruského realizmu sa prejavil okrem iného aj v rôznych žánroch, najmä v románoch. Toto je filozofický a historický román L.N. Tolstého, spoločensko-politický román I.S. Turgeneva, psychologický román F.M.

Západná literatúra ukázala tragédiu individualistickej osobnosti v buržoáznom systéme – ruská literatúra predostrela tragédiu ľudu v prvom rade a tragiku človeka na nej podmienila. Toto je jeho historizmus. Ruský spisovateľ robí svojho hrdinu zodpovedným za celý beh dejín, a teda vinným z ich neúspešného priebehu.

Ďalšou charakteristickou črtou ruskej literatúry je národnosť. Spomeňte si aspoň na diela N.A. Nekrasova. V nich - ľudový život, ľudské vnímanie života, duša ľudí.

Ale najúžasnejšia, očarujúca vec v ruskej literatúre je jej psychologická analýza. V tomto smere mali Tolstoj a Dostojevskij obrovský vplyv na celú svetovú literatúru.

Ruská literatúra 19. storočia zohráva významnú úlohu vo svetovom literárnom procese.

Od druhého polovice XIX storočia ruský realizmus ovplyvnil vývoj svetovej literatúry.

Žánrová pestrosť románu je jedným z prejavov tvorivého záberu ruskej literatúry 19. storočia.

Historizmus ruskej literatúry - na obraz osudu individuálny hrdina ako súčasť osudu ľudí, zodpovednosť individuálna osoba pre chod dejín.

Výraznou črtou ruskej literatúry je národnosť, chápaná ako odraz duše ľudu.

Psychológia diel Tolstého a Dostojevského mala obrovský vplyv na svetovú literatúru.

    Reflexia. Skupinová práca.

    1. Kompilácia senzantov na tému „Literatúra“.

Poznámka.

Poznámka. SENKANT je jednou z foriem práce študentov v metóde kritického myslenia. Predstavuje druh básne v próze, ktorej každý nasledujúci riadok, s výnimkou posledného, ​​je o jedno slovo dlhší ako predchádzajúci. Umožňuje zhrnúť naštudovanú látku v stručnej forme.

SCHÉMA SENCANT

1. Slovo (téma).

2. 2 slová (prídavné mená).

3. 3 slová (činnosti)

4. Fráza zo štyroch slov.

5. Slovo (synonymum s témou).

PRÍKLAD SENCANTU

1. Literatúra

2. Ľudové, realistické.

3. Kritizuje, skúma, ovplyvňuje.

4. Ruská literatúra sa vyznačuje historizmom.

5.Obraz sveta.

    Vypracovanie a ochrana projektov na obal učebnice literatúry pre 10. ročník.

V lete ste si prečítali niektoré diela naštudované v 10. ročníku a vytvorili ste si istý názor na toto obdobie dejín literatúry. Diskutujte o týchto názoroch v skupinách a navrhnite obal na učebnicu literatúry pre 10. ročník. Pripravte sa na obranu svojho projektu.

    Napísanie článku „Rady deviatakom pri štúdiu literatúry“.

Úloha: vaši mladší súdruhovia, deviataci, sú teraz na začiatku cesty, ktorú ste už prešli za posledný rok. Podeľte sa s nimi o svoje skúsenosti – napíšte článok do školských nástenných novín „Tipy pre deviatakov pri štúdiu literatúry“.

3.1. Žiaci prvej skupiny, ktorí majú zručnosti na tvorbu takýchto prác, ich píšu samostatne.

    Učiteľ pracuje so žiakmi druhej skupiny, ktorí sami ťažko napíšu takýto článok.

Etapy práce.

    Určenie okruhu myšlienok pre budúci článok: individuálne, potom kolektívna diskusia;

    systematizácia myšlienok;

    písanie článku krok za krokom podľa hrubého plánu:

    1. Literatúra ako škola života.

      Premyslené čítanie textu je základom pre pochopenie zámeru autora.

      Vplyv ideí doby na obraz sveta a človeka v literárnom diele.

      Schopnosť vidieť univerzálny význam obrazov vytvorených spisovateľom.

      Štúdium základov literárnej teórie - nevyhnutná podmienka hlboké pochopenie literárneho diela.

      Jednou z nich je znalosť literatúry rozlišovacie znaky kultúrny, vzdelaný človek.

3.3. Študenti tretej skupiny, ktorí sú na počiatočnej úrovni učenia sa písať takéto práce, (nezamieňať s vstupný level vedomosti!) získajte „kostru“ budúceho článku.

Drahí priatelia!

V rozvrhu hodín ste už videli predmet, ktorý je vám dobre známy – literatúra. Pre niektorých je štúdium... (nudná povinnosť), pre ostatných, komunikácia s literárnymi dielami, ich ... (autori) a… (hrdinovia) bol dlho... (neoddeliteľnou súčasťou života). S využitím práva staršieho súdruha chcem povedať: „Literatúra nie je súčasťou nášho života, je ... (sám život), a v knihách nájdete... (odpovede na vaše otázky)» . Čo je k tomu potrebné?

Predovšetkým -… (pozorne si prečítajte text). Akékoľvek pokusy o rýchle čítanie „cez riadok“, s ťažkosťami zachytávajúcimi len všeobecný priebeh deja, sú absolútne zbytočným cvičením, ktoré nič nedáva ani mysli, ani srdcu. Najlepšie bude, ak si prečítaš... (s ceruzkou v ruke) berúc na vedomie tieto myšlienky... (znelo vám to zaujímavo). Potom sa pre vás čítanie nestane nudnou nevyhnutnosťou, ale ... (fascinujúce pozorovanie pohybu myšlienok a pocitov autora).

Pri čítaní niekoľkých riadkov nájdete potvrdenie ... (na myšlienky, ktoré ťa už dlho znepokojujú), pri čítaní ostatných - ... (zásadne nesúhlasím s autorom). Takto by to malo byť: každý spisovateľ je človek ... (jeho éry) a delia vás storočia. Ale aj tak… .

A predsa hrdinovia Aischyla, W. Shakespeara, J. Moliéra, A. Puškina, M. Lermontova, A. Gribojedova stále žijú! Obdivujeme ich silu... (duch, pocity) ich svetlé... (individuálnosť), smútime, radujeme sa, smejeme sa s nimi. Pozrite sa na každú z nich ako na... (osoba, osoba) skús... (pochopiť to)- obohatí vašu... (osobná životná skúsenosť).

A dovoľte mi ešte jednu radu. Nech sa vám nezdajú otázky literárnej teórie... (niečo úplne zbytočné)- oni… ( kľúč k pochopeniu autorovho zámeru).

Dodržiavaním týchto tipov budete... (kriticky myslieť, vyjadriť svoj názor kompetentne a presvedčivo).Čítanie literárnych diel obohatí... (vaše duchovný svet ). A to všetko sa stane zárukou ... (váš životný úspech).

    Diskusia k študentským prácam.

    Dom. úloha.

    1. Celá trieda:

      • zostaviť abstrakty k článku „Etapy vývoja svetovej literatúry“;

    2. Jednotlivé úlohy – správy

„Hlavné črty renesancie“

„Život a dielo Danteho“.

Ak vám materiál nevyhovuje, použite vyhľadávanie

Ruská literatúra má vplyv nielen na spiritualitu ruského ľudu, ale aj na formovanie kultúry a umenia na celom svete. Originalita a hĺbka ruskej literatúry je známa aj v iných krajinách, pretože neoceniteľne prispela do dejín svetového literárneho procesu.

Nikdy nebola národne uzavretá, naopak, ruskí spisovatelia vždy vo svojich brilantných dielach nastoľovali univerzálne ľudské otázky, ktoré zostávajú pre svetovú literatúru večné. Dôležité však je, ako sa im to podarilo – veď diela ruských klasikov sú presiaknuté ľudskosťou a duchom slobody, detailným psychologizmom a dôkladným štúdiom ľudskej duše.

Zahraniční čitatelia prvýkrát spoznali silu a vznešenosť ruskej literatúry v roku 1879, keď bola do angličtiny preložená Tolstého „Vojna a mier“. francúzsky. Potom začala ruská literatúra víťaziť späť dôležitá úloha vo svetovom literárnom procese takí ruskí spisovatelia ako Turgenev, Dostojevskij a Čechov ovplyvnili duchovný život mnohých cudzích krajín.

Verí sa, že s koniec XIX storočia zaujala ruská literatúra jedno z popredných miest vo vývoji svetovej kultúry. Keďže Rusko zažívalo od začiatku 20. storočia neustále krízy, jeho literatúra mala revolučný charakter.

To podnietilo radikálnu obnovu literárneho procesu v Rusku, objavili sa nové formy a štýly, ktoré sa neustále menili historické udalosti viedol k rozkvetu krízového umenia. V roku 1909 anglickí spisovatelia napísali, že ruská literatúra sa stáva pochodňou...

Identita a všeobecné tendencie ruskej literatúry

Ďalší ruskí spisovatelia sa stávajú známymi zahraničným čitateľom: Nekrasov, Lermontov, Puškin, Gogoľ. Na základe diel Tolstého, Čechova a Dostojevského sa dodnes hrajú predstavenia v iných krajinách, natáčajú sa filmy a ich literárne dedičstvo starostlivo preštudované.

Veď ruská literatúra je bohatá na estetizmus a morálku, jemné chápanie ľudskej morálky a hlboký prienik do ľudskej duše. Dá sa to nazvať všeobecné trendy svetový literárny proces, no ruskí spisovatelia s nimi zaobchádzali a zaobchádzajú s nimi s osobitnou úprimnosťou a hlbokým psychologizmom, čo nám umožňuje nájsť rôzne interpretácie doteraz ruských románov.

Táto originalita ruskej literatúry vždy udivovala zahraničných spisovateľov, jej prienik a morálne hodnoty nemajú vo svete analógy. Mnohí ruskí klasici sú uznávaní ako veľkí myslitelia a filozofi, myšlienky, ktoré vkladajú do svojej práce, spôsobujú skutočné potešenie a duchovnú odozvu ľudí bez ohľadu na národ a miesto narodenia.

Diela ruských klasikov nesú humanistické tradície, a ruský realizmus a vlastenectvo je už dlho známy celému svetu. Zahraniční kritici vždy zaznamenali vysokú ideologickú a umeleckú úroveň ruskej literatúry, takže jej svetová hodnota je nepopierateľná.

Ruská literatúra mala obrovský vplyv na formovanie a rozvoj svetového literárneho procesu, jeho spiritualita a výrazné morálne hodnoty formovali priebeh duchovného a kultúrny život nielen doma, ale na celom svete.

Progresívny literárny smer, v ktorom sa postupne zjednotila celá skupina nových, mladých talentovaných spisovateľov, nadviazal na tradície ruského realizmu z roku 182030. - tradície realistická kreativita Puškin, Lermontov a najmä Gogoľ. V 30. rokoch 19. storočia Gogoľovu prácu vysoko ocenil Belinsky, ktorý už vtedy videl v Gogolovi „hlavu“ ruskej literatúry, spisovateľa, ktorý zaujal miesto, ktoré zanechal Puškin.

Začiatkom 40. rokov 19. storočia sa pripojil Belinsky nové obdobie ideologický vývoj. Svojimi článkami sa snažil ovplyvňovať nových pokrokových spisovateľov, požadujúcich od svojej tvorby „vernosť realite“ tradíciám Gogoľovho realizmu. Čoskoro ich Belinsky začal v ruskej literatúre nazývať „Gogolova škola“ a potom aj „prírodná škola“.

Čoskoro z tých istých pozícií začali progresívne 40. roky 19. storočia zobrazovať nevoľníkov. Táto téma nebola v ruskej literatúre nová. ale realistický obraz Každodenný život a vnútorný pokoj sedliakov neexistoval až do 40. rokov 19. storočia.

Významné zmeny v obsahu a formách ruskej beletrie, ktoré znamenali jej prechod do novej etapy historický vývoj sa uskutočnilo už v 40. rokoch 19. storočia. V krajine zavládla atmosféra tvrdej vládnej reakcie. Literatúra a žurnalistika boli pod neznesiteľnou cenzúrou. Ale hlboké posuny, ktoré sa formovali v útrobách ruskej spoločnosti, aktivizovali sociálne myslenie a vzbudili nové ideologické záujmy. V polovici 40. rokov 19. storočia sa v krajine opäť objavil istý spoločenský rozmach a ožil literárny život.

Spisovatelia Nová škola ukázal život ľudí v nezmieriteľných sociálne rozpory. Zároveň odhalili nielen utrpenie roľníkov pod vládou zemepánov, ale aj vnútorné bohatstvo, sklony ľudského rozvoja, ktoré číhali v ľuďoch odsúdených poddanstvom k útlmu a zaostalosti.

Najdôležitejšou stránkou práce spisovateľov tejto školy bol prudko zvýšený záujem o mravné a domáce vzťahy života mestských, demokratických vrstiev obyvateľstva k vnútorný svet ich predstaviteľov, túžbu prejaviť a chrániť svoju morálnu dôstojnosť. V polovici 40. rokov 19. storočia sa v tvorbe vsuviek novej školy stal obraz znevýhodnených ľudí v ich každodennom živote jednou z dôležitých úloh beletrie. Spisovatelia zobrazovali mestskú chudobu, odsúdenú na nenormálnu existenciu, a stavali ich nedostatok do kontrastu s brilantným a prosperujúcim životom privilegovaných vrstiev spoločnosti. Zo spisovateľov staršej generácie sa takémuto chápaniu života najviac priblížil Gogoľ v Kabáte, ktorý vyšiel len tri roky pred vznikom knihy. prírodná škola". A Dostojevskij mal úplný základ povedal neskôr o sebe a ďalších predstaviteľoch tejto školy: "Všetci sme vyšli z Gogoľovho kabáta."

Poprední spisovatelia 40. rokov 19. storočia nasledovali Gogola v samotných princípoch zobrazovania života. Jedným z najdôležitejších estetických úspechov Gogola bolo uvedomenie si života v jeho sociálnych a každodenných charakteristikách a použitie mnohých portrétnych, každodenných a rečových detailov ako prostriedku na písanie postáv. Pokroková literatúra 40. rokov 19. storočia tak urobila významný krok vpred v rozšírení a prehĺbení problematiky realistického zobrazenia života. Zároveň disponovala výrazným estetickým dodržiavaním zásad. Belinsky podporoval realistické hľadania mladých spisovateľov, a tak sa v 40. rokoch 19. storočia opäť zintenzívnil boj medzi ostro vyhranenými literárnymi smermi. V nich našli svoje tvorivé a teoretické vyjadrenie nové vtedy práve vznikajúce prúdy sociálneho myslenia.

Oveľa zreteľnejšie a ostrejšie ako v 30. rokoch 19. storočia sa v literatúre a kritike postavili proti sebe dva tábory: pokrokový a konzervatívny. V každom z nich sa objavil mladý
mnohí spisovatelia a kritici, ktorí sa snažili vyjadriť nové sociálne myšlienky. Obe strany predložili nové pohľady na úlohy a podstatu umeleckej tvorivosti. V ruskej literatúre sa jasne formovali nové literárne trendy.

Preto je veľmi dôležité zistiť hlavné črty názorov verejnosti najvýznamnejších spisovateľov a kritikov tejto doby. Osobitný význam majú verejné a literárne názory Belinský.



Podobné články